FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Duch i cialo oraz dusza ....
Autor Wiadomość
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2684
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 55/177
 31%
Wysłany: 2022-02-23, 12:05   

nike napisał/a:
Wiesiu dzięki wielkie za te dwa linki, ten drugi link KrK to jeszcze czytam, bo wczoraj nie chciał mi się otworzyć.
I teraz możesz sama ocenić, co to jest DUSZA.
Bardzo proszę o twoją reakcję w tym temacie. :-D

Miło mi. To nie da się jednym zdaniem skwitować. Powyżej dałam taki post i może wraz z Henrykiem (to jego inicjatywa, aby omawiać wersety) i innymi chętnymi do dyskusji, przeanalizujemy po kolei. Trochę tego jest. :-D
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6957
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5391/6836
 78%
EXP: 261/359
 72%
Wysłany: 2022-02-23, 14:11   

Wiesława napisał/a:
Powyżej dałam taki post i może wraz z Henrykiem (to jego inicjatywa, aby omawiać wersety) i innymi chętnymi do dyskusji, przeanalizujemy po kolei. Trochę tego jest. :-D

A ja cały czas czekam na konkretny werset, wskazany prze Wiesławę… :-(
A Ona chyba na mnie. :-D Więc nie czekajmy.
No to weźmy się za te chyba najbardziej kontrowersyjne (według mnie- oczywiście), mówiące, że człowiek posiada ducha, ciało i duszę- tę nieśmiertelną.
Z interlinii podstawiłem pod „ducha” i „duszę” greckie słowa.
Rz 8:9 BT4 "Wy jednak nie żyjecie według ciała, lecz według Ducha (pneumati), jeśli tylko Duch (pneuma) Boży w was mieszka. Jeżeli zaś kto nie ma Ducha (pneuma) Chrystusowego, ten do Niego nie należy."
1Tes 5:23 BW "A sam Bóg pokoju niechaj was w zupełności poświęci, a cały duch (pneuma) wasz i dusza (psyche), i ciało niech będą zachowane bez nagany na przyjście Pana naszego, Jezusa Chrystusa."
Hbr 4:12 BW "Bo Słowo Boże jest żywe i skuteczne, ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy (psyches) i ducha (pneumatos), stawów i szpiku, zdolne osądzić zamiary i myśli serca;"

Samo słowo „duch”, tłumaczone jest z greckiego „pneuma” i oznacza: podmuch, powiew, wiatr, powietrze. Znaczy także „usposobienie”, „dech”, „tchnienie”, czasem: „tchnienie życia, życie”. W Biblii to również: duch, Duch Święty, duch człowieka. Słowem tym określano czasem istotę duchową, niematerialną 
Ten „duch”- pneuma bardzo często występuje wraz z przymiotnikiem „święty” hagion.

Teraz „dusza”, czyli psyche.
Psyche- słownikowo to: psychika człowieka, jego stan psychiczny, życie duchowe; dusza lub duch.
Stąd wniosek, że żywe ciało ludzkie może posiadać i psyche i pneumati.
Czyli wspomnienia doświadczeń życiowych, intelekt, emocje, a także może posiadać dodatkowo ducha Bożego, czyli świętego.
Która z tych rzeczy może być nieśmiertelna?
- Duch Boży może być odebrany, stracony. Emocje, intelekt, giną w momencie śmierci.- Więc nie.
Jedynie ewentualne nasze wspomnienia, „zapis” naszego życia może być gdzieś przechowywany, aby kiedyś ponownie „zagościł” w wzbudzonych ciałach.
Nie myślę, że „tych samych”, ale „takich samych”. Tamte ciało zjadły robaczki, czy ryby, uleciało z dymem podczas kremacji i nie widzę sensu, aby Bóg zbierał atom, po atomie i stwarzał ponownie ciała z tamtych pierwiastków. Stworzył Adama, może i nasze ciała.
Jednak te „wspomnienia” nie żyją własnym życiem po śmierci ciał.
Zachęcam do dalszej dyskusji.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2684
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 55/177
 31%
Wysłany: 2022-02-23, 14:37   

Henryk napisał/a:

A ja cały czas czekam na konkretny werset, wskazany prze Wiesławę…

No i się doczekałeś :mrgreen: plejady wersetów ;-)
Henryk napisał/a:
Teraz „dusza”, czyli psyche.
Henryk napisał/a:
Która z tych rzeczy może być nieśmiertelna?
- Duch Boży może być odebrany, stracony. Emocje, intelekt, giną w momencie śmierci.- Więc nie.
Jedynie ewentualne nasze wspomnienia, „zapis” naszego życia może być gdzieś przechowywany, aby kiedyś ponownie „zagościł” w wzbudzonych ciałach.
Nie myślę, że „tych samych”, ale „takich samych”.

Po kolei. Duch Boży/Święty czy aby jest tym samym co dech życia? Ten dech, którym Bóg ożywił ciało Adama przy stworzeniu. Myślę, że ten duch, dech życia, po śmierci - nie wiem - ginie, znika?
Natomiast Duch , ten Święty, będący bezpośrednio od Boga nie może zginąć, bo nic , co z Boga jest nie może umierać. Tak samo, jak energia, która ożywia nie ginie. Co najwyżej może się zmienić. Myślę, że to jest kluczowa sprawa. To JA po smierci ciała się odłącza i ZMIENIA w inną formę, która żyje w niewidzialnym dla nas świecie. Piszesz o psyche, a ja na to mówię o ŚWIADOMOŚĆ i ta właśnie nie umiera. To energia, która zachowuje na zawsze właśnie te emocje, pamięć, uczucia, intelekt, pamięć uczynków itd. Ta część człowieka, to sama istota człowieczeństwa nie umiera. Żyje, czeka na dalszy los. O tym mówimy, że połączy się z nowym ciałem.
Nie wiem czy słyszałeś o tym, ale udowodniono, że komórki maja pamięć. Każda z nich ma wszystko w sobie. To co jest makro jest i mikro, odwzorowanie i fraktale wiele tłumaczą.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6957
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5391/6836
 78%
EXP: 261/359
 72%
Wysłany: 2022-02-23, 14:52   

Wiesława napisał/a:
Duch Boży/Święty czy aby jest tym samym co dech życia? Ten dech, którym Bóg ożywił ciało Adama przy stworzeniu. Myślę, że ten duch, dech życia, po śmierci - nie wiem - ginie, znika?

Wykluczam taką możliwość. :-(
Dech życia posiada każdy człowiek. Nikt chyba nie powie, że wszyscy ludzie bez wyjątku posiadają ducha świętego.
Bóg mając „gotowe i kompletne”, ale jeszcze martwe Adama ciało, włożył jeszcze w to ciało swoją „iskrę życia”. Impuls, cokolwiek to było, w efekcie czego to ciało ożyło. Płuca zaczęły pracować, serce zaczęło bić…
Zbudował człowieka i „uruchomił” swój twór, wyposażając go w niektóre przymioty jakie posiadał sam. Potrzeba poznawania, tworzenia, poczucie sprawiedliwości, empatię, a także sumienie...
Rdz 2:7 MIESES "utworzył Bóg Wiekuisty człowieka, proch z ziemi i wetchnął w nozdrza jego tchnienie życia, i człowiek stał się istotą żywą."
Adam nie posiadał Ducha świętego, choć "zbudowany" był doskonałym!
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2684
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 55/177
 31%
Wysłany: 2022-02-23, 14:54   

Henryk napisał/a:

Wykluczam taką możliwość.
Dech życia posiada każdy człowiek. Nikt chyba nie powie, że wszyscy ludzie bez wyjątku posiadają ducha świętego.

Masz rację, ja bardzo niezręcznie się wyraziłam, ale chciałam właśnie to podkreślić, żeby odróżnić tą iskrę życia (dzięki za podpowiedź) od ducha świętego.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Tomasz G 
VIP

Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Kwi 2013
Posty: 4932
Poziom: 51
HP: 1219/10164
 12%
MP: 4853/4853
 100%
EXP: 102/280
 36%
Wysłany: 2022-02-23, 15:18   

Czy dusza jest ....

https://youtu.be/Ib0pGHhBOMw
_________________
tom68
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2022-02-23, 22:27   

Wiesława napisał/a:
"Wiarę Izraelitów w nieśmiertelność duszy ukazuje 1Sm 28, 7-20. Duch Samuela przepowiadał w imieniu Boga (1Sm 28, 16, 18). Chyba, że Samuel był demonem i jako demon się ukazał Saulowi i jako demon (sic!) przekazywał polecenia Boga….


Bardzo w tym wątku, ożywiłaś mnie swoimi postami od tego, więc odpowiadam. W żadnym razie ten rozdział nie potwierdza wiary Izraelitów w nieśmiertelność duszy. To zwolennicy spiryzmu ten tekst tak zmanipulowali, aby im pasowało, że został wywołany demon, który się podszył pod Samuela. Takie rozumowanie tego tekstu to “opium” dla naiwnych.

Władczyni bukłaka hipnotycznego, wprowadziła Saula w stan hipnozy, aby sobie przypomiał, co Samuel powiedział mu za życia. On, albo to zapomiał (jak Nabuchodonozor zapomniał sen o posągu), co Samuel powiedział, albo lekceważył to, jako coś co się stać nie może. W stanie tej hipnozy, nie ma niczego innego, nowego. Oto, o co tam chodziło:

(8) Saul przebrał się oszukanie; inne włożył ubranie; on prowadził dwóch mężów; w duchu zarządzenia przywiódł do niewiasty; pomimo nocy, rzekli: Uprawiasz wróżbiarstwo wewnątrz, więc w duchu zarządzenia, wyjmij na korzyść bukłak, ten którego sygnał mówi w sercu

(11) Tedy rzekła niewiasta: Według kogo wyróżniająco oznakowanego pobudzić? Rzekł: Pobudź według Samuela.
(12) Niewiasta mająca wizję wyróżniająco oznakowanego Samuela, zawołała głosem wielkim; niewiasta rzekła przeciw Saulowi, mówiąc: Dlaczego, ty Saulu, zachowałeś się zdradziecko?
(13) Król rzekł na korzyść: Cokolwiek widziałaś nie bój się z powodu tego. Rzekła niewiasta w stosunku do, Saula: Mam wizję władcy, pobudzanego przez mieszkańców kraju.
(14) Z powodu jakiego rodzaju postaci oznajmiasz? Rzekła: Będzie wywyższona twarz mieszkańców kraju, ta uchwyci płaszcz. Saul Samuela, poznał poprzez doświadczenie, ponieważ onemu, schylił się, padł na ziemię (1Sam. 19:24).
(15) Saul myślał w imieniu Samuela: Dlaczego zadrżałeś, ostrzeżony oddaliłeś się. Saul myślał wewnątrz, dręczony mocą Filistynów. Z powodu prowadzenia wojny (z Dawidem i z narodem), zostałem usunięty; Bóg, przeto nie odpowiada więcej, ani przez proroków, ani sny. Według poznania przez doświadczenie, wołam: Co czynić!?
(16) Samuel twierdził: Dlaczego błagasz (1Sam. 15:24-30), Jehowa odstąpił, stał się przeto nieprzyjacielem?
(17) Jehowa, który kształtuje moc chorągwi królestwa; Jehowa powiedział: wyrwę moc wewnątrz, dam Dawidowi, przyjacielowi.
(18) Tak jak nie byłem posłuszny głosowi Jehowy, przeto wówczas nie dokonałem gniewu w odniesieniu do przypadku złości Amaleka, który Jehowa uczynił tutaj dzisiaj.
(19) Jehowa wyda także chorągwie Izraela przeciw mocy Filistynów, jutro owszem, moc samych synów Izraelskich Jehowa wyda w kierunku chorągwi obozu Filistynów.
20. Saul cały dzień, całą noc nie jadł chleba, nadto sprawa Samuelowa bardzo powodowała zaskoczenie; nie powstał w postaci siły, z powodu tego śpieszył się, podzielić losem postawę mnóstwa mieszkańców kraju.

23. Wzbraniał się, mówiąc: Nie zachęcaj do jedzenia, ale słudzy z powodu niewiasty, przełamali ograniczenia; usłuchał głosu, stał się potężnym, osiąść na marach, mieszkańcom kraju.


Nic w tym tekście nie odnosi się do demonów, lecz do tego, co z duchowego dzieła Samuela, dokonanego w stosunku do Saula on uczynił, ale za swego życia, a nie w czasie seansu hipnozy. Tylko to i nic więcej się nie stało. Kobieta hipnozy już za życia Samuela była zapoznana z jego wizją, dotyczącą nowego władcy, czyli Dawida (Wkrótce w wątku: Jak ustanowiono króla w Izraelu, zamieszczę ten rozdział z komentarzem.
Chyba niemal całe Chrześcijaństwo z powodu tej i tym podobnych kwestii jest tak bardzo zwiedzione, a przez to i skłócone ze sobą, że Ekumenia go nie uratuje, lecz bardziej pogrąży. Trump mówił, że przesmyka suwalskiego będziemy bronić Ekumenią, a teraz, gdy go nie ma, to mówi, że "car" to genialny facet o pokojowym nastawieniu. Tak zmienia zdanie jak wyznanie.

Obecny „car” Rosji mówi, że Ukraina nie ma prawa do suwerenności, gdyż jest skłócona wewnętrznie w Republikach Donbasu i Ługańska (do czego się przyczynia i twierdzi, że nie można ufać zchodowi, gdyż ten oszukał w sprawie broni atomowej w Iraku. Natomiast ktoś inny, powiedział, aby Polska nie spuieszyła się na Zachód, a tylko poszła jego drogą).

Skoro Rosja, potajemnie jest zdominowana przez Islam, to taką wypowiedź należy rozumieć szerzej, jako wypowiedź Islamu w kierunku Chrześcijaństwa. Nie ma ono mocy oddziaływać na Europę w suwerennej jedności, gdyż jest zwiedzione i skłócone wewnętrznie. STRATEGIA PROPAGANDOWA KREMLA W KERUNKU UKRAINY, BĘDZIE DALEJ SZŁA JAKO STRATEGIA PROPAGANDOWA ISLAMU W KIERUNKU CHRZEŚCIJAŃSTWA.
To straszna inwazja, straszniejsza niż ta w czasie wspaniałego stulecia.

Z czego to wszystko wynika? Czyż nie z faktu manipulacji w Piśmie Świętym!? Czyż nie z wprowadzenia idei poprawności w kwestii misji:
Misja pokojowa, a nie dyplomacja, ale akcja zbrojna;
Wojna sprawiedliwa, ale tylko wtedy, gdy SA ją prowadzi, a inni to już nie ("ojciec" już sam temu zaprzeczył);
Wojna obronna (nie ma takich - "ojciec" już sam temu zaprzeczył), a moze przerodzić się w światową.
KRK, domagał się wprowadzenia nauki religi do szkoły. Gdy tylko otrzymał takie prawo za cenę wielu zakłóceń w Kościołach Protestantów, to zaraz złamał to prawo. Prawo zobowiązywało do złożenia oświadczeń przez rodziców, którzy chcą, aby ich dzieci uczęszczały na lekcje religi w szkole, ale domagano się oświadczeń od rodziców, którzy nie wyrażali takiej woli.
Także to, co się dzieje w sądach, które mataczą bezustannie, aby nie było poszanowania, dla praworządności, lecz chaos. Ustawy sobie, a sądy sobie. Z czego to wszystko się bierze, jak nie z zwodniczego działania kleru?
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
Ostatnio zmieniony przez Pokoja 2022-02-23, 22:59, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2022-02-23, 23:09   

Wiesława napisał/a:
Dusza stworzona przez Boga


Proszę o prostą odpowiedź:
Gdzie jest napisane, że Bóg stworzył taką istotę jak dusza. Proszę o tekst z Pisma Świętego

Wiesława napisał/a:
Drugi blok
Dusza została stworzona na obraz Boży: Rdz 1, 26-27


Gdzie jest napisane, że Bóg stworzyl duszę na obraz swój? Proszę o tekst z Pisma Świętego.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2684
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 55/177
 31%
Wysłany: 2022-02-24, 10:29   

Pokoja napisał/a:
Wiesława napisał/a:
Dusza stworzona przez Boga


Proszę o prostą odpowiedź:
Gdzie jest napisane, że Bóg stworzył taką istotę jak dusza. Proszę o tekst z Pisma Świętego

Wiesława napisał/a:
Drugi blok
Dusza została stworzona na obraz Boży: Rdz 1, 26-27


Gdzie jest napisane, że Bóg stworzyl duszę na obraz swój? Proszę o tekst z Pisma Świętego.

Przecież człowiek to dusza w ciele.
2P, 1,13-14 "13 Uważam zaś za słuszne pobudzić waszą pamięć, dopóki jestem w tym namiocie3, 14 bo wiem, że bliskie jest zwinięcie mojego namiotu, jak to nawet Pan nasz Jezus Chrystus dał mi poznać."
Także w 2 Kor 5, 1-4 "
51 Wiemy bowiem, że jeśli nawet zniszczeje nasz przybytek doczesnego zamieszkania, będziemy mieli mieszkanie od Boga, dom nie ręką uczyniony, lecz wiecznie trwały w niebie. 2 Tak przeto teraz wzdychamy, pragnąc przyodziać się w nasz niebieski przybytek1, 3 o ile tylko odziani, a nie nadzy będziemy2. 4 Dlatego właśnie udręczeni wzdychamy, pozostając w tym przybytku, bo nie chcielibyśmy go utracić, lecz przywdziać na niego nowe odzienie, aby to, co śmiertelne, wchłonięte zostało przez życie."
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6957
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5391/6836
 78%
EXP: 261/359
 72%
Wysłany: 2022-02-24, 11:58   

Wiesława napisał/a:
Przecież człowiek to dusza w ciele.

Masz na myśli tę "nieśmiertelną"?
Coś, co jest w ciele poza naszą jaźnią i rozumem?
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2684
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 55/177
 31%
Wysłany: 2022-02-24, 12:04   

Henryk napisał/a:
Wiesława napisał/a:
Przecież człowiek to dusza w ciele.

Masz na myśli tę "nieśmiertelną"?
Coś, co jest w ciele poza naszą jaźnią i rozumem?

Niech mnie kule biją. Może lepiej byłoby zapytać, co Apostoł Piotr miał na myśli? Co Paweł miał na myśli?
Wytłumacz mi o czym oni mówią w zacytowanych fragmentach.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6957
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5391/6836
 78%
EXP: 261/359
 72%
Wysłany: 2022-02-24, 12:09   

Wiesława napisał/a:
Co Paweł miał na myśli?

Uważam, że miał na myśli, aby pozbyć się tego starego ciała podatnego na choroby, niedomagającego już, a po zmartwychwstaniu kontynuować życie jako Nowe Stworzenie w naturze duchowej.
Ostatnio zmieniony przez Henryk 2022-02-24, 12:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2684
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 55/177
 31%
Wysłany: 2022-02-24, 12:13   

Henryk napisał/a:
Wiesława napisał/a:
Co Paweł miał na myśli?

Uważam, że miał na myśli, aby pozbyć się tego starego ciała podatnego na choroby, niedomagającego już, a po zmartwychwstaniu kontynuować życie jako Nowe Stworzenie w naturze duchowej.

Dlaczego ja widzę/czytam coś innego?
Nie tylko ja, ale całe kazania są na ten temat.
2Kor.5, 1-10
"1. Wiemy bowiem, że jeśli ten namiot, który jest naszym ziemskim mieszkaniem, się rozpadnie, mamy budowlę od Boga, dom w niebie, nie rękoma zbudowany, wieczny. ... A tym, który nas do tego właśnie przysposobił, jest Bóg, który nam też dał jako rękojmię Ducha." 6.16 lis 2014
https://old2020.luteranie.pl/materialy/kazania/przedostatnia_niedziela_roku_koscielnego,353.html
Ostatnio zmieniony przez Wiesława 2022-02-24, 12:16, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2022-02-24, 16:50   

Wiesława napisał/a:
Pokoja napisał/a:
Wiesława napisał/a:
Dusza stworzona przez Boga


Proszę o prostą odpowiedź:
Gdzie jest napisane, że Bóg stworzył taką istotę jak dusza. Proszę o tekst z Pisma Świętego

Wiesława napisał/a:
Drugi blok
Dusza została stworzona na obraz Boży: Rdz 1, 26-27


Gdzie jest napisane, że Bóg stworzyl duszę na obraz swój? Proszę o tekst z Pisma Świętego.

Przecież człowiek to dusza w ciele.


Wybrałaś Wesławo drogę na skróty, ale nie do celu. Teksty, które podałaś nie dają odpowiedzi na postawione pytania. Nigdzie nie jest napisane, że Bóg stworzył duszę. Jest natomiast przekaz Słowa Bożego, że w wyniku tchnięcia przez Jehowę /Jahwe tchnienia w ukształtownego z zaprawy (mułu) ziemi „istotnie znacznika człowieka”, stał się on duszą życia, Rdz. 2:7. Jest to, jakby wspólny mianownik, dla wszystkich stworzeń ziemskich, które z tej duszy, zostały ukształtowane i powstały. To nie jest pełne dzieło stworzenia, lecz wstęp do niego. To jest tylko podstawowy element stworzenia, podobnie jak cegła jest podstawowym elementem budownictwa z gliny.

Bóg sprawił, stworzył i uczynił rózne stworzenia, które są ukształtowane z duszy życia, ale żadna z nich nie jest na obraz Boży. Dopiero człowiek w Rdz. 1:27 jest stworzony na obraz Boży. Jednak nie jest to odrębny akt stworzenia duszy. To jest konsekwencja całego procesu stworzenia, trwającego sześć dni (7 000 x6 = 42000 lat). Rdz. 2:7 to alfa stworzenia Bożego na ziemi, a Rdz. 1:27 to Omega stworzenia Bożego na ziemi ,czyli ukoronowanie dzieła Bozego przez ustanowieniem króla nad ziemskim stworzeniem.

„Istotnie znacznik człowieka”, stał się duszą życia ziemskiego (alfa) w pierwszym dniu stwarzania. To nie jest odpowiednik aktu stworzenia z Rdz. 1:27 (Omega). Według tej duszy, stał się świat pierwszego Adama z Rdz. 1:27. Następnie stał się świat Adama z Rdz. 5:1,2 (drugi Adam), według Ducha ożywiajacego, 1Kor. 15:45. Panem świata według Ducha ożywiajcego jest Chrystus.

1Kor. 15:45
BIBLIA GDAŃSKA
Cytat:
(45) Takci (3779) też napisane (1125): Stał się (1096) pierwszy (4413) człowiek (444) Adam (76) w (1519) duszę (5590) żywą (2198), ale pośledni (2078) Adam (76) w (1519) ducha (4151) ożywiającego (2227).


Na podst. K.S. do badania
Kod:
(45) Opisywano (1125) w ten sposób (3779): Najpierw (4413) stał się (1096) świat (444) Adama (76) względem (1519) duszy (5590) żywej (2198), ostatnio (2078) Adama (76) względem (1519) ducha (4151) ożywiającego (2227).


Tekst wg. KS do czytania
45. Opisywano w ten sposób: Najpierw stał się świat Adama względem duszy żywej, a ostatnio Adama względem ducha ożywiającego,
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2684
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 55/177
 31%
Wysłany: 2022-02-24, 18:30   

Ja wobec tego poproszę cię o wyjaśnienie mi tych wersetów z Listu Piotra i Pawła. To raz.
A dwa - chciałam zauważyć, że podałam w pierwotnym wpisie (wkleiłam) artykuły z różnych denominacji chrześcijańskich oraz wykładnie tychże wraz z wersetami, którymi uzasadniają swoje poglądy. Dałam też źródła informacji i zaznaczyłam, że nie wszystkie denominacje tu poruszyłam. Można wpisac w google i jeszcze jest tego więcej. Np.ciekawie przedstawia temat Wspólnota Mesjańska.
Ja wierzę i wiem, że człowiek to żywa dusza, która na czas życia na ziemi istnieje w ludzkim ciele. I nie jest mi do tego potrzebny żaden werset z Biblii, czy skądkolwiek.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14