FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Axanna
2013-04-28, 21:15
Eucharystia
Autor Wiadomość
Iwona
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-07-31, 20:14   

Wiesław S. napisał/a:
Iwona napisał/a:
Krystian napisał/a:


klęczał, przed tabernakulum, czyli uprawiał bałwochwalstwo

Wierzymy, że w tabernakulum jest Eucharystia, która jest Ciałem Jezusa. Jezus jest Bogiem według naszej wiary. A więc klęczał przed Bogiem. Czy uklęknięcie przed Bogiem jest bałwochwalstwem??? Nie możesz tak nas posądzać... To, że usłyszał z nieba głos to nie znaczy, że demony mu to oznajmiły.... Bóg przecież nadal przemawiać na różny sposób może i chce, aby ludzie w Jego moc bardziej wierzyli....


Pozwolę sobie już nie zaglądać co piszesz dalej... Jak jednak zauważyłaś,-co zresztą namiętnie przy każdej nadarzającej się okazji powtarzasz, tak wy wierzycie Iwona...Morze czas najwyższy pomyśleć co Bóg o tym myśli..... Moja propozycja...

Ja doświadczam głęboko tego

Nike
Cytat:
Skoro ciągle twierdzisz,że Bóg przemienił swoje ciało w placek, to powtórz słowa którymi to uczynił

Znasz fragment z Ostatnią Wieczerzą....

Cytat:
Rownież chciała bym się dowiedzieć gdzie jest w Biblii napisane, że pierwsi chrześcijanie mieli szacunek do eucharystii w sensie placka jako ciała prawdziwego? Czekam

Przeczytaj sobie fragment z 1 Kor 11 od wersetu 20 do końca rozdziału.

Też w Didache o Eucharystii dużo pisało
 
     
Iwona
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-07-31, 20:19   

Henryk napisał/a:
Iwona napisał/a:
A no widzisz... W czasie Ostatniej Wieczerzy Chrystus przemienił chleb w swoje Ciało.

Iwono. Nie bluźnij! :evil:
Uczniowie poza barankiem Paschalnym, nie jedli żadnego mięsa tego wieczoru...

Nie bluźnię, ale piszę prawdę
 
     
Wiesław S. 
Zasłużony
Wiesław S.

Potwierdzenie wizualne: 1
Pomógł: 21 razy
Wiek: 62
Dołączył: 03 Lip 2013
Posty: 1316
Skąd: Dolny Sląsk
Poziom: 31
HP: 76/2536
 3%
MP: 1211/1211
 100%
EXP: 36/104
 34%
Wysłany: 2013-07-31, 20:21   

Iwona napisał/a:
Wiesław S. napisał/a:
Iwona napisał/a:
Krystian napisał/a:


klęczał, przed tabernakulum, czyli uprawiał bałwochwalstwo

Wierzymy, że w tabernakulum jest Eucharystia, która jest Ciałem Jezusa. Jezus jest Bogiem według naszej wiary. A więc klęczał przed Bogiem. Czy uklęknięcie przed Bogiem jest bałwochwalstwem??? Nie możesz tak nas posądzać... To, że usłyszał z nieba głos to nie znaczy, że demony mu to oznajmiły.... Bóg przecież nadal przemawiać na różny sposób może i chce, aby ludzie w Jego moc bardziej wierzyli....


Pozwolę sobie już nie zaglądać co piszesz dalej... Jak jednak zauważyłaś,-co zresztą namiętnie przy każdej nadarzającej się okazji powtarzasz, tak wy wierzycie Iwona...Morze czas najwyższy pomyśleć co Bóg o tym myśli..... Moja propozycja...

Ja doświadczam głęboko tego

Nike
Cytat:
Skoro ciągle twierdzisz,że Bóg przemienił swoje ciało w placek, to powtórz słowa którymi to uczynił

Znasz fragment z Ostatnią Wieczerzą....

Cytat:
Rownież chciała bym się dowiedzieć gdzie jest w Biblii napisane, że pierwsi chrześcijanie mieli szacunek do eucharystii w sensie placka jako ciała prawdziwego? Czekam

Przeczytaj sobie fragment z 1 Kor 11 od wersetu 20 do końca rozdziału.

Też w Didache o Eucharystii dużo pisało


Może tak...Nie powołuj sie Iwona na jakieś dzieła, bo jedyną chrześcijańską Księga wiarygodnych informacji jest Biblia. A gdzie w Biblii jest mowa o eucharystii. gdzie w ogóle taki termin jest zawarty. A co do ostatniej wieczerzy, to nie nastapiło tam żadne przemienienie. Było wino i przaśny chleb zwany macą. O których Jezus wyraził się jako czymś, co symbolizuje ciało i krew Jezusa. Nie wymyślaj zbednych fragmentów, bo tu sa osoby oczytane z biblią i wiedzą co zawiera.
_________________

 
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6956
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5394/6836
 78%
EXP: 260/359
 72%
Wysłany: 2013-07-31, 20:24   

Iwona napisał/a:
Nie bluźnię, ale piszę prawdę

Wiara podobno czyni cuda. Ale nie aż takie. :shock:
To co piszesz, nigdy nie było prawdą.
Przykro mi, że tego nie dostrzegasz.
 
     
Wiesław S. 
Zasłużony
Wiesław S.

Potwierdzenie wizualne: 1
Pomógł: 21 razy
Wiek: 62
Dołączył: 03 Lip 2013
Posty: 1316
Skąd: Dolny Sląsk
Poziom: 31
HP: 76/2536
 3%
MP: 1211/1211
 100%
EXP: 36/104
 34%
Wysłany: 2013-07-31, 20:32   

Iwona napisał/a:
Nie bluźnię, ale piszę prawdę

Czyją prawdę Iwona?
_________________

 
 
     
Iwona
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-07-31, 20:39   

Wiesław S. napisał/a:
Iwona napisał/a:
Wiesław S. napisał/a:
Iwona napisał/a:
Krystian napisał/a:


klęczał, przed tabernakulum, czyli uprawiał bałwochwalstwo

Wierzymy, że w tabernakulum jest Eucharystia, która jest Ciałem Jezusa. Jezus jest Bogiem według naszej wiary. A więc klęczał przed Bogiem. Czy uklęknięcie przed Bogiem jest bałwochwalstwem??? Nie możesz tak nas posądzać... To, że usłyszał z nieba głos to nie znaczy, że demony mu to oznajmiły.... Bóg przecież nadal przemawiać na różny sposób może i chce, aby ludzie w Jego moc bardziej wierzyli....


Pozwolę sobie już nie zaglądać co piszesz dalej... Jak jednak zauważyłaś,-co zresztą namiętnie przy każdej nadarzającej się okazji powtarzasz, tak wy wierzycie Iwona...Morze czas najwyższy pomyśleć co Bóg o tym myśli..... Moja propozycja...

Ja doświadczam głęboko tego

Nike
Cytat:
Skoro ciągle twierdzisz,że Bóg przemienił swoje ciało w placek, to powtórz słowa którymi to uczynił

Znasz fragment z Ostatnią Wieczerzą....

Cytat:
Rownież chciała bym się dowiedzieć gdzie jest w Biblii napisane, że pierwsi chrześcijanie mieli szacunek do eucharystii w sensie placka jako ciała prawdziwego? Czekam

Przeczytaj sobie fragment z 1 Kor 11 od wersetu 20 do końca rozdziału.

Też w Didache o Eucharystii dużo pisało


Może tak...Nie powołuj sie Iwona na jakieś dzieła, bo jedyną chrześcijańską Księga wiarygodnych informacji jest Biblia. A gdzie w Biblii jest mowa o eucharystii. gdzie w ogóle taki termin jest zawarty. A co do ostatniej wieczerzy, to nie nastapiło tam żadne przemienienie. Było wino i przaśny chleb zwany macą. O których Jezus wyraził się jako czymś, co symbolizuje ciało i krew Jezusa. Nie wymyślaj zbednych fragmentów, bo tu sa osoby oczytane z biblią i wiedzą co zawiera.

Wiesławie, Didache przez pewien czas było w starożytności w kanonie Nowego Testamentu, ale Kościół katolicki właśnie rozeznawał, które księgi są natchnione, a które nie i tak się stało, że Didache odpadło, ale było jeszcze popularne dość długo.

„A gdy oni jedli, wziął Jezus chleb i pobłogosławił, łamał i dawał uczniom, i rzekł: Bierzcie i jedzcie, to jest ciało moje. Potem wziął kielich i podziękował, dał im, mówiąc: Pijcie z niego wszyscy; albowiem to jest krew moja nowego i wiecznego przymierza, która się za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. Ale powiadam wam: Nie będę pił odtąd z tego owocu winorośli aż do owego dnia, gdy go będę pił z wami na nowo w Królestwie Ojca mego. A gdy odśpiewali hymn, wyszli ku Górze Oliwnej.” – Mt 26, 26-30.
Słowo Eucharystia wywodzi się z greckiego eucharistia, które oznacza dziękczynienie


A te słowa chyba mogą wiele wyjaśnić:
„Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił – nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.” – J 6, 55-58
Nie próbujcie mnie przekonywać, że Ciało Jego pokarmem nie jest. Te słowa są prawdziwe
 
     
Wiesław S. 
Zasłużony
Wiesław S.

Potwierdzenie wizualne: 1
Pomógł: 21 razy
Wiek: 62
Dołączył: 03 Lip 2013
Posty: 1316
Skąd: Dolny Sląsk
Poziom: 31
HP: 76/2536
 3%
MP: 1211/1211
 100%
EXP: 36/104
 34%
Wysłany: 2013-07-31, 20:53   

Iwona napisał/a:
Wiesław S. napisał/a:
Iwona napisał/a:
Wiesław S. napisał/a:
Iwona napisał/a:
Krystian napisał/a:


klęczał, przed tabernakulum, czyli uprawiał bałwochwalstwo

Wierzymy, że w tabernakulum jest Eucharystia, która jest Ciałem Jezusa. Jezus jest Bogiem według naszej wiary. A więc klęczał przed Bogiem. Czy uklęknięcie przed Bogiem jest bałwochwalstwem??? Nie możesz tak nas posądzać... To, że usłyszał z nieba głos to nie znaczy, że demony mu to oznajmiły.... Bóg przecież nadal przemawiać na różny sposób może i chce, aby ludzie w Jego moc bardziej wierzyli....


Pozwolę sobie już nie zaglądać co piszesz dalej... Jak jednak zauważyłaś,-co zresztą namiętnie przy każdej nadarzającej się okazji powtarzasz, tak wy wierzycie Iwona...Morze czas najwyższy pomyśleć co Bóg o tym myśli..... Moja propozycja...

Ja doświadczam głęboko tego

Nike
Cytat:
Skoro ciągle twierdzisz,że Bóg przemienił swoje ciało w placek, to powtórz słowa którymi to uczynił

Znasz fragment z Ostatnią Wieczerzą....

Cytat:
Rownież chciała bym się dowiedzieć gdzie jest w Biblii napisane, że pierwsi chrześcijanie mieli szacunek do eucharystii w sensie placka jako ciała prawdziwego? Czekam

Przeczytaj sobie fragment z 1 Kor 11 od wersetu 20 do końca rozdziału.

Też w Didache o Eucharystii dużo pisało


Może tak...Nie powołuj sie Iwona na jakieś dzieła, bo jedyną chrześcijańską Księga wiarygodnych informacji jest Biblia. A gdzie w Biblii jest mowa o eucharystii. gdzie w ogóle taki termin jest zawarty. A co do ostatniej wieczerzy, to nie nastapiło tam żadne przemienienie. Było wino i przaśny chleb zwany macą. O których Jezus wyraził się jako czymś, co symbolizuje ciało i krew Jezusa. Nie wymyślaj zbednych fragmentów, bo tu sa osoby oczytane z biblią i wiedzą co zawiera.

Wiesławie, Didache przez pewien czas było w starożytności w kanonie Nowego Testamentu, ale Kościół katolicki właśnie rozeznawał, które księgi są natchnione, a które nie i tak się stało, że Didache odpadło, ale było jeszcze popularne dość długo.

„A gdy oni jedli, wziął Jezus chleb i pobłogosławił, łamał i dawał uczniom, i rzekł: Bierzcie i jedzcie, to jest ciało moje. Potem wziął kielich i podziękował, dał im, mówiąc: Pijcie z niego wszyscy; albowiem to jest krew moja nowego i wiecznego przymierza, która się za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. Ale powiadam wam: Nie będę pił odtąd z tego owocu winorośli aż do owego dnia, gdy go będę pił z wami na nowo w Królestwie Ojca mego. A gdy odśpiewali hymn, wyszli ku Górze Oliwnej.” – Mt 26, 26-30.
Słowo Eucharystia wywodzi się z greckiego eucharistia, które oznacza dziękczynienie


A te słowa chyba mogą wiele wyjaśnić:
„Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił – nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.” – J 6, 55-58
Nie próbujcie mnie przekonywać, że Ciało Jego pokarmem nie jest. Te słowa są prawdziwe


Przemyśl to raz jeszcze co piszesz, bo mam wrażenie, że chcesz innych przekonać, że Jezus zachęcał uczniów do kanibalizmu. Nie rozumiesz tego co sama piszesz. A tłumaczysz tak, jak chcesz by ci odpowiadało, i choc przeczy to wszelkiej logice, dla ciebie jest to święta prawda.. Proszę nie pisz co kościół Katolicki rozeznał, bo akurat jeśli chodzxi o Kościół Katolicki, to chetnie od wieków babrał sie w zapożyczonych pogańskich tradycjach,-co z reszta do dzisiaj mu pozostało, ponadto upaprany jest krwią świętych tak bardzo, że nie jest w stanie tego nic wywabić z jego szat..
_________________

 
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13550
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 329/608
 54%
Wysłany: 2013-07-31, 21:02   

Cytat:
Iwona, Didache przez pewien czas było w starożytności w kanonie Nowego Testamentu


Bzdura, Jeżeli była ta księga w nowym Testamencie to chyba tylko w katolickim.
o kanonie jest tutaj:

http://biblos.feen.pl/vie...er=asc&start=15
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Wiesław S. 
Zasłużony
Wiesław S.

Potwierdzenie wizualne: 1
Pomógł: 21 razy
Wiek: 62
Dołączył: 03 Lip 2013
Posty: 1316
Skąd: Dolny Sląsk
Poziom: 31
HP: 76/2536
 3%
MP: 1211/1211
 100%
EXP: 36/104
 34%
Wysłany: 2013-07-31, 21:07   

nike napisał/a:
Cytat:
Iwona, Didache przez pewien czas było w starożytności w kanonie Nowego Testamentu


Bzdura, Jeżeli była ta księga w nowym Testamencie to chyba tylko w katolickim.
o kanonie jest tutaj:

http://biblos.feen.pl/vie...er=asc&start=15


To nie ma sensu Nike...Szkoda czasu i odcisków na palcach..Zero rozsądku i powagi, a odpowiedzialności za słowa pisane...Brak słów
_________________

 
 
     
Iwona
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-08-01, 21:27   

Za co zero rozsądku? Za szacunek do Eucharystii?
 
     
Wiesław S. 
Zasłużony
Wiesław S.

Potwierdzenie wizualne: 1
Pomógł: 21 razy
Wiek: 62
Dołączył: 03 Lip 2013
Posty: 1316
Skąd: Dolny Sląsk
Poziom: 31
HP: 76/2536
 3%
MP: 1211/1211
 100%
EXP: 36/104
 34%
Wysłany: 2013-08-02, 18:21   

Iwona napisał/a:
Za co zero rozsądku? Za szacunek do Eucharystii?


Tak...Szacunek do eucharystii, a nie do Boga i Jego Słowa Biblii...
_________________

 
 
     
Iwona
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-08-03, 20:09   

Wiesław S. napisał/a:
Iwona napisał/a:
Za co zero rozsądku? Za szacunek do Eucharystii?


Tak...Szacunek do eucharystii, a nie do Boga i Jego Słowa Biblii...

Ale szanuję Boga i Jego Słowo. Szanuję również Jezusa i to co się stało podczas ostatniej wieczerzy
 
     
wiktorio12 
Tłumacz biblijny

Potwierdzenie wizualne: 12
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Wrz 2017
Posty: 277
Poziom: 15
HP: 4/488
 1%
MP: 233/233
 100%
EXP: 20/35
 57%
Wysłany: 2022-04-07, 16:00   Re: Eucharystia

AlexK napisał/a:
Czy ten sakrament ma swoje potwierdzenie w Biblii? Czy opłatek to symboliczne ciało Jezusa czy prawdziwe?
Zapraszam do dyskusji. :)


Alegorie spożywania ciała i picia krwi

W związku z brakiem zrozumienia i obrazoburczymi komentarzami na forach dyskusyjnych o alegoriach spożywania ciała i picia krwi Jezusa Zbawiciela (Jan 6,48-56) "Ja, Jezus Zbawiciel jestem chlebem żywota, pokarmem duchowego życia, powszechnie obowiązującym prawem miłości, objawionym w ciele moim. Ojcowie wasi, potomkowie Abrahama byli pod prawem literalnym systemu ofiaczniczego, jedli mannę, pokarm duchowy systemu prawno - ofiarniczego na pustyni, pesach - przejście ze śmierci, prawa literalnego do życia objawionego w ciele Jezusa Zbawiciela prawa miłości. I poumierali, pod prawem literalnym. (Łuk. 22,13-20) Tu natomiast, teraz współcześnie jest chleb, pokarm duchowy, powszechnie obowiązującego prawa miłości objawionego cieleśnie w Jezusie Zbawicielu, który zstępuje z nieba, ofiarowany przez Boga Wszechmogącego, który jest doskonałym prawem miłości, cieleśnie objawiony w Jezusie Zbawicielu (Jan 3,16) Aby nie umarł ten, nie poniósł wiecznej śmierci ten, kto go spożywa, stosuje powszechnie obowiązujące Prawo Miłości. Ja, Jezus Zbawiciel jestem chlebem żywym, pokarmem duchowego życia, który z nieba zstąpił, od Boga Wszechmogącego ofiarowane cieleśnie prawo miłości, jeśli kto spożywać będzie ten chleb, kto będzie stosował powszechnie obowiązujące Prawo Miłości objawione cieleśnie w Jezusie Zbawicielu, żyć będzie na wieki, stosowanie powszechnie obowiązującego prawa miłości jest pewnością wiecznego życia, a chleb, duchowy cieleśnie objawione Prawo Miłości, który Ja, Jezus Zbawiciel dam, złożę ofiarę w zastępstwie śmierci każdego z was, to ciało moje, cieleśnie objawione Prawo Miłości powszechnie obowiązujące, które Ja, Jezus Zbawiciel oddam za żywot świata, złożę ofiarę w zastępstwie śmierci każdego z was. Wtedy sprzeczali się żydzi, podzielili się między sobą, mówiąc słowa nieświadomi: Jakże ten, Jezus Zbawiciel może dać nam swoje ciało do jedzenia? Nieświadomi że prawo literalne systemu ofiarniczego, Jezus Zbawiciel zastąpił powszechnie obowiązującym prawem miłości objawionym w jego ciele. Na to rzekł im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, naprawdę, naprawdę powiadam wam, mówię słowa prawdy wam wszystkim, jeśli nie będziecie jedli ciała, nie będziecie stosować powszechnie obowiązującego prawa miłości Syna Człowieczego, wzoru człowieka dla człowieka w stosowaniu powszechnie obowiązującego prawa miłości i pili krwi jego, powszechnie obowiązujący wzór do naśladowanie w miłości, pokorze, cierpieniu i głoszeniu Ewangelii Jezusa Zbawiciela aż do śmierci, którą Jezus Zbawiciel poniósł w zastępstwie śmierci każdego z was, nie będziecie mieli żywota w sobie, nikt i niczym, nie zapewni sobie życia wiecznego. Kto spożywa, stosuje powszechnie obowiązujące Prawo Miłości ciało moje, w ciele moim objawione jest Prawo Miłości i pije krew moją, złożona ofiara w zastępstwie śmierci każdego z nas, obowiązujący wzór do naśladowania w miłości, pokorze, cierpieniu i w głoszeniu Ewangelii Jezusa Zbawiciela aż do śmierci, ten, który tak czyni ma żywot wieczny, życie wieczne, a Ja, Jezus Zbawiciel go wskrzeszę, zbudzę z martwych w dniu ostatecznym, w dniu paruzji i sądu ostatecznego. Albowiem ciało moje, w ciele moim objawione jest Prawo Miłości jest prawdziwym pokarmem, wzorem stosowania powszechnie obowiązującego prawa miłości, a krew moja jest, złożona ofiara w zastępstwie śmierci każdego z was, prawdziwym napojem, obowiązujący wzór do naśladowania w miłości, pokorze, cierpieniu i głoszeniu Ewangelii Jezusowej aż do śmierci (Jan 15,13) Kto spożywa ciało moje, stosuje powszechnie obowiązujące Prawo Miłości i pije krew moją, obowiązujący wzór do naśladowania w miłości, pokorze, cierpieniu i głoszeniu Ewangelii Jezusowej aż do śmierci (Hebr. 9) We mnie, w Jezusie Zbawicielu, mieszka, przebywa duch jego, a Ja, Jezus Zbawiciel w nim, duchu jego, stanowiąc jedność duchową" (Jan 6,48-56)
_________________
"I poznacie prawdę, a prawda was wyswobodzi, bo przyczyną wszelkiego zła jest brak wiedzy biblijnej, zbieżnej ze świecką." Wersety biblijne tłumaczone są z Biblii Warszawskiej.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6956
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5394/6836
 78%
EXP: 260/359
 72%
Wysłany: 2022-04-07, 19:26   

Iwona napisał/a:
Wiesławie, Didache przez pewien czas było w starożytności w kanonie Nowego Testamentu, ale Kościół katolicki właśnie rozeznawał, które księgi są natchnione, a które nie i tak się stało, że Didache odpadło, ale było jeszcze popularne dość długo.

Minęło już 9 lat od napisania tych słów...
Iwono, może nie wiesz, ale Biblia była przez wiele wieków niedostępna dla zwykłego ludu.
A dla "niezwykłych" ludzi była też niedostępna, bo w obcym języku.
Te dosłownie kilka egzemplarzy gdzieś zakurzonych, zapomnianych nie była nawet czytana.
Co stare księgi zawierały- nawet nie wiedzieli.
Apokryfów namnożyło się dziesiątki, a może i setki.
Cuda wianki tam napisano.
Pisanie, że KK rozeznawał, które księgi są natchnione, jest taką samą "prawdą", jak czwarty z kolei Papież za życia ucznia Jezusa- Jana.
Po prostu te "księgi" w praktyce nie istniały.
Zmieniło dopiero się coś po wynalezieniu druku i przekładów na języki narodowe, co kościół z całą stanowczością zwalczał!
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 15