FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
O kim pisał Ireneusz?
Autor Wiadomość
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4536/15122
 30%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2023-07-22, 11:44   O kim pisał Ireneusz?

Ireneusz (ur. 130-140) pisał:
„Kiedy zbija się ich Pismem św., wówczas zaczynają oskarżać samo Pismo św., że jakoby tekst miał być zepsuty (...). Kiedy znów odwołujemy się do Tradycji pochodzącej od Apostołów a zachowanej dzięki następstwu prezbiterów w kościołach, wówczas występują przeciw Tradycji twierdząc, że są mądrzejsi nie tylko od prezbiterów lecz nawet od Apostołów i że znaleźli szczerą prawdę. (...) Tylko oni sami znają bez jakichkolwiek wątpliwości czystą nienaruszoną i szczerą ‘zakrytą tajemnicę’. To jednak jest bezwstydnym bluźnierstwem przeciw Stwórcy”. („Przeciw herezjom” 3:2,1-2).

O kim pisał Ireneusz? 🤔😉
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3349
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 162/204
 79%
Wysłany: 2023-07-30, 13:51   Re: O kim pisał Ireneusz?

Markerów napisał/a:
Ireneusz (ur. 130-140) pisał:
„Kiedy zbija się ich Pismem św., wówczas zaczynają oskarżać samo Pismo św., że jakoby tekst miał być zepsuty (...). Kiedy znów odwołujemy się do Tradycji pochodzącej od Apostołów a zachowanej dzięki następstwu prezbiterów w kościołach, wówczas występują przeciw Tradycji twierdząc, że są mądrzejsi nie tylko od prezbiterów lecz nawet od Apostołów i że znaleźli szczerą prawdę. (...) Tylko oni sami znają bez jakichkolwiek wątpliwości czystą nienaruszoną i szczerą ‘zakrytą tajemnicę’. To jednak jest bezwstydnym bluźnierstwem przeciw Stwórcy”. („Przeciw herezjom” 3:2,1-2).

O kim pisał Ireneusz? 🤔😉

Wiadomo o kim. "Adversus haereses" (Przeciw herezjom). Konkretnie chodzi o gnostyków.
Zgodnie z przesłaniem gnostyckim człowiek egzystuje w nieprzyjaznym świecie, do którego został „wrzucony”. Świat jest obcy Prawdziwemu Bogu i nie jest jego dziełem, lecz dziełem sił niższych (Niższych Bogu) zwanych Archontami (których przywódcą jest Demiurg).

Człowiek jest niespójnym konglomeratem ciała, duszy oraz ducha (pneumy). Założeniem tego bytu było uświadamianie sposobu w zrozumieniu swojej natury mogąc poskromić emocje, wynikające z natury ciała oraz potrzeby ducha płynące w człowieku. Jego prawdziwą jaźnią ma być dusza, równie obca światu, jak Bóg. Prawa natury zniewalają człowieka, a jego ciało i dusza (w tym psychika) aktywnie mu się przeciwstawiają, ograniczają i upokarzają. Znaczeniem tego stanu, miało być zrozumienie w chęci i czynie poznania sposobu, jako możliwości wzniesienia się poza ten stan natury ludzkiej, dając duchową mądrość i siłę mogącą tylko tymczasowo spoczywać w materii ciała ludzkiego. W ten sposób, człowiek mógł być przygotowany na ewentualną możliwość spotkania się ze Stwórcą wszechrzeczy i wkroczyć w jego światłość.

Celem życia jest przebudzenie odrętwiałej pneumy i uwolnienie jej z więzów Losu i świata, aby wrócić do Boga. Świadomość ducha której ograniczeniem jest rozum, świadomość ta posiada nieopisaną wręcz ukrytą w sobie mądrość, która swym pierwotnym darem, jest tylko swoistą iskrą w dziele stworzenia, która w okazałości jego Boskiej interwencji posiadając jedyną i prawdziwą emocje miłości pragnie się w tym akcie z Bogiem zjednoczyć. Potrzebne są do tego: wiedza, objawienie, iluminacja co do natury „ja”, Boga i świata.
Barłomiej Dobroczyński: "New Age", Wydawnictwo ZNAK, Kraków 2000
:)
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-07-30, 13:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13641
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 420/608
 69%
Wysłany: 2023-08-01, 22:53   

Mogę się dowiedzieć co Ireneusz pisał o czym nauczał itp. Bo z tego co napisaliście dowiedziałam się,że prowadził dyskusje z Gnostykami, a więc proszę co mówił z kim mówił, bo widzę,że coś macie, proszę poczytam.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3349
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 162/204
 79%
Wysłany: 2023-08-02, 06:45   

nike napisał/a:
Mogę się dowiedzieć co Ireneusz pisał o czym nauczał itp. Bo z tego co napisaliście dowiedziałam się, że prowadził dyskusje z Gnostykami, a więc proszę co mówił z kim mówił, bo widzę, że coś macie, proszę poczytam.

Władysław Śpikowski . Polemika św. Ireneusza z gnostykami o Bogu : część II : Ireneusza refutacja nauki gnostyków o Bogu. https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Collectanea_Theologica/Collectanea_Theologica-r1933-t14-n3_4/Collectanea_Theologica-r1933-t14-n3_4-s389-522/Collectanea_Theologica-r1933-t14-n3_4-s389-522.pdf
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13641
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 420/608
 69%
Wysłany: 2023-08-02, 11:59   

Cytat:
Ks. Władysław Śpikowski
Nauce gnostyków o Bogu przeciw stawia biskup lyoński swoją naukę, a właściwie nie tak bardzo swoją, jak naukę tradycyjną Kościoła.
Ireneusz bowiem jest przede wszystkim mężem tradycji. Chwali się, że w swym młodym wieku słuchał
w Azji Polikarpa, i podkreśla, że tegoż -nauka zgadza się z nauką apostolską.
A le ważniejsza, że nauka Kościołów azjatyckich,
szczególnie Polikarpa, z którego nauk Ireneusz głównie czerpał swą wiarę, zgadza się z tym Kościołem , z którym wszystkie inne Kościoły na całym świecie zgadzać się muszą, t. j. z Kościołem rzymskim .

Mam zastrzeżeń kilka:------
Ireneusz z Lyonu ur. ok. 140 w Smyrnie w Azji Mniejszej, zm. ok. 202 w Lugdunum) – biskup Vienne, teolog, apologeta, ojciec i Doktor Kościoła, męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.
Polikarp ze Smyrny (ok. 69–156)
Polikarp umiera Ireneusz ma 16 lat , a więc kiedy słuchał nauk Polikarpa?
Druga rzecz-------
Ireneusz umiera w 202 roku, a rzymski kościół kiedy powstaje? Owszem w mieście Rzymie był Zbór Chrystusowy tak jak w wielu miastach, ale te Zbory nie nazywały się rzymskimi tylko CHRYSTUSOWYMI, były to Zbory NIEZALEŻNE, a zwierzchnikiem tych Zborów był CHRYSTUS, A NIE Rzym.
Tutaj co czytam jest pod dyktando księdza który to pisze, a Ireneusz dodany ŻEBY BYŁO CIEKAWIEJ. Ja wiem, że Ireneusz walczył z gnostycyzmem, ale w tej publikacji raczej konkretnych słów Ireneusza to ja nie widzę tylko księdza Władysława Śpikowskiego.
A więc nie jest to publikacja wiarygodna.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2798
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 169/177
 95%
Wysłany: 2023-08-02, 12:34   

nike napisał/a:
A więc nie jest to publikacja wiarygodna.

Podzielam twoje zdanie.
Generalnie mam bardzo nikłe zaufanie do wszelkich publikacji wychodzących spod pióra katolickich księży. Nawet tłumaczenia dokumentów potrafią sfałszować i umieszczać słowa, których tam nie ma, aby tylko wyszło na poprawność nauk głoszonych przez krk.
Komentarze do Biblii są wręcz przesiąknięte fałszem. Nawet t króciutkie komentarze w samej Biblii Tysiąclecia są okropne i nie mają wiele wspólnego z prawdziwą wykładnią.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3349
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 162/204
 79%
Wysłany: 2023-08-02, 13:06   

nike napisał/a:
Polikarp umiera Ireneusz ma 16 lat , a więc kiedy słuchał nauk Polikarpa?

W liście do kapłana rzymskiego Florinusa Ireneusz pisał: "Polikarp opowiadał o swych spotkaniach z Janem i innymi, którzy widzieli Pana, wspominał ich słowa, rzeczy, jakich dowiedzieli się z ust Pana… mówił o tym, co było całkowicie zgodne z Pismami, dowiedziawszy się o nich od naocznych świadków Słowa Życia." Ireneusz dodaje: "Słuchałem tych rzeczy chciwie. Notowałem to nie na papierze, lecz w moim sercu i wciąż wiernie nad nimi rozmyślam zawsze z pomocą łaski Bożej."

List do Florinusa , cytowany był przez Euzebiusza z Cezarei w "Historii kościelnej" Ireneusz z Lyonu wspomina swoje dzieciństwo, podczas którego przyswajał z zachwytem naukę chrześcijańską głoszoną przez Polikarpa, ucznia św. Jana Apostoła: „Lepiej pamiętam te czasy niż niedawne zdarzenia, bowiem doświadczenia z dzieciństwa rozwijają się razem z duszą i zrastają z nią do tego stopnia, że mogę nawet wskazać miejsce, gdzie siadał i przemawiał błogosławiony Polikarp, jak wychodził i wchodził, jaki był jego tryb życia i sylwetka ciała, jak przemawiał do ludu, jak opowiadał o swoich kontaktach z Janem i innymi, którzy widzieli Pana, jak przypominał ich słowa i to, co od nich słyszał o Panu, o Jego cudach, o nauce, tak jak Polikarp opowiadał to, co przejął od naocznych świadków Słowa Życia. (...) Przechowałem to w pamięci, nie na kartach, ale w swoim sercu”.

Cytat:
..były to Zbory NIEZALEŻNE.

Przykładowo w kościele w Koryncie nie było rozbicia, lecz brak jednomyślności, której konsekwencją były wewnętrzne podziały. Podejmując temat jedności, Ap. Paweł pozytywnie nakreślił wspaniałą teologię jedności Kościoła opartej na Chrystusie. Kościół określa wprost jako Kościół „Chrystusa” (1 Kor 1, 13) i „Ciało Chrystusa” (1 Kor 12, 27). Brak jedności oznacza zatem dzielenie Chrystusa i Jego Ciała. Trzy pytania retoryczne w wersie 13.: „Czyż Chrystus został podzielony?”, „Czyż Paweł został za was ukrzyżowany?”, „Czy w imię Pawła zostaliście ochrzczeni?” - wskazują na absurdalność podziałów.

"Wskazując na następstwa największego i najstarszego i wszystkim znanego, przez dwu najchwalebniejszych Apostołów Piotra i Pawła założonego i ustanowionego w Rzymie Kościoła, który posiada tradycję od Apostołów i wiarę opowiadaną ludziom, a dochodzącą aż do nas drogą kolejnego następstwa biskupów, zawstydzamy tych wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób, ale nie tak jak trzeba, gromadzą koło siebie zwolenników, czy to dla swego upodobania, czy dla próżnej chwały, czy zaślepienia, czy fałszywych przekonań. Z tym bowiem Kościołem dla jego naczelnego zwierzchnictwa musi się zgadzać każdy kościół, tj. wszyscy zewsząd wierni, bo w nim przez tych, co są zewsząd, zachowała się Tradycja Apostolska."
Przeciwko herezjom, III
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-08-02, 13:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3349
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 162/204
 79%
Wysłany: 2023-08-02, 13:12   

Wiesława napisał/a:
nike napisał/a:
A więc nie jest to publikacja wiarygodna.

Podzielam twoje zdanie. Generalnie mam bardzo nikłe zaufanie do wszelkich publikacji wychodzących spod pióra katolickich księży. Nawet tłumaczenia dokumentów potrafią sfałszować i umieszczać słowa, których tam nie ma, aby tylko wyszło na poprawność nauk głoszonych przez krk. Komentarze do Biblii są wręcz przesiąknięte fałszem. Nawet t króciutkie komentarze w samej Biblii Tysiąclecia są okropne i nie mają wiele wspólnego z prawdziwą wykładnią.

Wiesiu Droga, my rozmawiamy teraz o wydarzeniach sprzed tysięcy lat. Gdyby nie tradycja kościelna nic byśmy o tych starożytnych wydarzeniach się nie dowiedzieli. To nie stało się wczoraj a Lenin i Hitler, Darwin i Galton , tzw. tfu ! komisja "edukacji narodowej" oraz tvn i polsat nie mieli w planach przekazywania historii żywotów świętych Kościoła. :lol:
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-08-02, 13:51, w całości zmieniany 4 razy  
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2798
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 169/177
 95%
Wysłany: 2023-08-02, 14:03   

Fedorowicz napisał/a:
Wiesława napisał/a:
nike napisał/a:
A więc nie jest to publikacja wiarygodna.

Podzielam twoje zdanie. Generalnie mam bardzo nikłe zaufanie do wszelkich publikacji wychodzących spod pióra katolickich księży. Nawet tłumaczenia dokumentów potrafią sfałszować i umieszczać słowa, których tam nie ma, aby tylko wyszło na poprawność nauk głoszonych przez krk. Komentarze do Biblii są wręcz przesiąknięte fałszem. Nawet t króciutkie komentarze w samej Biblii Tysiąclecia są okropne i nie mają wiele wspólnego z prawdziwą wykładnią.

Wiesiu Droga, my rozmawiamy teraz o wydarzeniach sprzed tysięcy lat. Gdyby nie tradycja kościelna nic byśmy o tych starożytnych wydarzeniach się nie dowiedzieli. To nie stało się wczoraj a Lenin i Hitler, Darwin i Galton , tzw. tfu ! komisja "edukacji narodowej" oraz tvn i polsat nie mieli w planach przekazywania historii żywotów świętych Kościoła. :lol:

Ależ ja wiem o czym rozmawiacie i przepraszam, że się wtrąciłam.
Kłopot w tym, że ja pisałam o tych czasach o których rozmawiacie i nawet do głowy mi polsat nie przyszedł. Te procedery ciągną się właśnie od czasów odkąd łapy rzymski kościół na dokumntach położył, a kończy się na bredniach w komentarzach do Biblii Tysiąclecia i artykułach księży na stronach internetowych pod katolickim sztandarem.
Już wychodzę z tematu, abym was swoją głupotą nie zaraziła.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3349
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 162/204
 79%
Wysłany: 2023-08-02, 14:11   

Wiesława napisał/a:
Już wychodzę z tematu, abym was swoją głupotą nie zaraziła.

Nie, bardzo cieszę się, że się wtrąciłaś. I wtrącaj się jak najczęściej , masz moim zdaniem szczere i zdrowe emocje oraz wrodzoną spostrzegawczość i zdolność logicznego myślenia. :)
Co do księży niestety wielu przechodzi na stronę modernizmu z różnych powodów. Ja chciałbym ostrzec o konsekwencjach takich działań. Komunofaszyzm totalitarny z pozoru tylko wrażliwy jest na los jednostki. Oferując socjal jak serek w pułapce na myszy jednocześnie chce odbierać wolność, własność, religię i rodzinę całej ludzkości. Totalitarny system zniewolenia posiada następujące cechy:

1) Istnieje jedna oficjalna ideologia, obejmująca wszystkie aspekty ludzkiej egzystencji -globalizacja.
2) Funkcjonuje tylko jedna, wielopartyjna siła polityczna z liderami i biurokratyczną organizacją rządów;
3) Ma monopol w dziedzinie kontroli nad środkami efektywnej walki zbrojnej.
4) Sprawuje pełny nadzór (monopol) nad środkami efektywnej komunikacji społecznej;
5) Posiada system całkowitej terrorystycznej kontroli policyjnej;
6) Sprawuje centralną kontrolę i kieruje całą gospodarką przez rząd i podporządkowane jej organy.

 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14