FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kurs Alfa
Autor Wiadomość
Iwona
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-12-23, 22:46   Kurs Alfa

Nie tak dawno ukończyłam kurs Alfa. W shoutboxie mnie pytano czym on jest. W sumie to jest nowością pewną, ale jest bardzo pożyteczny. Narodził się w Anglii u anglikanów, ale przeszedł również do katolicyzmu. Czy do prawosławia dotarł to tego nie wiem, przynajmniej jak dotąd nie w Polsce. Kurs Alfa trwa 10 tygodni. To cykl 10 spotkań, w środku jest jeszcze weekend Alfa. Na każdym spotkaniu omawiane są podstawowe prawdy wiary chrześcijańskiej, które wyrażone są w prosty, zrozumiały dla wszystkich sposób. W znacznej większości prowadzony jest przez osoby świeckie. Jeszcze nie widziałam by duchowny kiedykolwiek się tym zajmował. Kurs Alfa podejmuje zagadnienia dotyczące podstawowych prawd wiary, które są wspólne dla wszystkich chrześcijan niezależnie od denominacji, stąd też istnieją miejsca, w których są takie kursy organizowane w środowisku międzywyznaniowym tzn. na kursy takie przychodzą i protestanci i katolicy. Jest to dobra bo uczy wzajemnej miłości, szacunku, tolerancji. Każde spotkanie kursu zaczyna się kolacją. Jedzenie tam jest bardzo pyszne. Potem jest krótki, ale ciekawy wykład dotyczący omawianego na danym spotkaniu tematu. Później jesteśmy podzieleni na małe grupy (tak gdzieś około 10-12 osób było w każdej grupie na moim kursie Alfa). W tych grupach małych dyskutujemy na temat tego co zostało powiedziane na wykładzie , wymieniamy się poglądami, jak mamy jakiś problem to staramy się go rozwiązać. Ogólnie jest to swobodna dyskusja. W Polsce w większości są Alfy katolickie, ale są też miejsca, w których protestanci organizują swoje kursy.

http://www.alfapolska.org/pl/vdepartment/map - mapa przedstawia gdzie takie kursy są w Polsce.
http://www.czegoszukasz.org/ - jak ktoś z Warszawy to tutaj może się zapisać. Ja się przez tą stronę zapisałam, ale można też np. napisać email do administratora danego kursu (na stronie z mapką są takie dane) i on udzieli wszelkich informacji i zapisze.

http://www.czegoszukasz.o...id=56&Itemid=64 - tu są informacje podstawowe o kursie, a także tematy (terminarz wykładów tam podany jest z kursu z Placu Narutowicza w Warszawie, ale w zależności od organizatorów w różnym czasie kurs może się odbywać). Kurs jest bezpłatny.

http://www.youtube.com/watch?v=HdV8rx4Wx4s - tu film o Alfie katolickiej. Zachęcam do obejrzenia. Niestety nie znalazłam filmiku o kursach protestanckich, ale to bez znaczenia bo to wszystko jest tam tak samo.

W Warszawie przy stacji metra Centrum zbierają się w każdy środę wspólnie na modlitwy protestanci z różnych kościołów. Ja tam też przychodzę i z nimi rozmawiam. Oni mnie znają. Jak im powiedziałam, że jestem uczestniczką tego kursu to się bardzo ucieszyli.
 
     
Krystian 
VIP
Chrystianin


Potwierdzenie wizualne: 1473
Pomógł: 795 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Kwi 2013
Posty: 6626
Poziom: 56
HP: 2167/13546
 16%
MP: 6035/6468
 93%
EXP: 274/344
 79%
Wysłany: 2013-12-24, 13:11   

Dziękuje Iwono za odpowiedz, ponieważ to ja pytałem co to jest kurs Alfa.
On zmierza do ekumenizmu, więc jestem przeciw, ponieważ nie może być na raz wielu prawd. Przypomniał mi się dowcip:

Do króla przyjechało poselstwo i w darze pokazują mu piękny biały dywan.
Król na to rzekł:
dziękuję za tak piękny biały dywan.
Na to odezwał się doradca królewski:
ależ królu ten dywan jest czarny
król na to odrzekł tak to piękny czarny dywan
na to błazen
ależ królu on nie może być piękny jako biały i zarówno piękny jako czarny

na to król odrzekł:
ty błaźnie też masz rację
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Jana 3:16
 
     
narwik 
narwik

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 25 Lut 2013
Posty: 361
Poziom: 17
HP: 0/630
 0%
MP: 301/301
 100%
EXP: 30/41
 73%
Wysłany: 2013-12-24, 15:27   

Krystian napisał:

Cytat:
(...) na to król odrzekł:
ty błaźnie też masz rację


Dobry przykład.
Warto go sobie zapisać :)

Napoleon Bonaparte zauważył, że w polityce głupota nie stanowi przeszkody
Niestety, widać to gołym okiem :)
_________________
Bez uprzedzeń i obiektywnie
 
     
Krystian 
VIP
Chrystianin


Potwierdzenie wizualne: 1473
Pomógł: 795 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Kwi 2013
Posty: 6626
Poziom: 56
HP: 2167/13546
 16%
MP: 6035/6468
 93%
EXP: 274/344
 79%
Wysłany: 2013-12-26, 14:54   

narwik napisał/a:
Napoleon Bonaparte zauważył, że w polityce głupota nie stanowi przeszkody
Niestety, widać to gołym okiem


Też to widzę :)
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Jana 3:16
 
     
Iwona
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-12-27, 00:26   

Krystian napisał/a:
Dziękuje Iwono za odpowiedz, ponieważ to ja pytałem co to jest kurs Alfa.
On zmierza do ekumenizmu, więc jestem przeciw, ponieważ nie może być na raz wielu prawd. Przypomniał mi się dowcip:

Do króla przyjechało poselstwo i w darze pokazują mu piękny biały dywan.
Król na to rzekł:
dziękuję za tak piękny biały dywan.
Na to odezwał się doradca królewski:
ależ królu ten dywan jest czarny
król na to odrzekł tak to piękny czarny dywan
na to błazen
ależ królu on nie może być piękny jako biały i zarówno piękny jako czarny

na to król odrzekł:
ty błaźnie też masz rację
a co złego w dążeniu do jedności? Przecież w chrześcijaństwie z czasów Nowego Testamentu nie było podziału na prawosławie, protestantyzm, katolicyzm. A przecież zależy nam by bardziej się zbliżać do tego co jest w Biblii. Poza tym podział ten jedynie osłabia chrześcijaństwo. I to nawet tu na forum widać. No ale nie o tym teraz mowa. Kurs Alfa nawet nie ma założeń ekumenicznych. Celem kursu jest wprowadzenie ludzi w doświadczenie wiary. Na tym kursie, w którym ja byłam były też osoby, które się nawróciły. Wcześniej niewiele miały z wiarą w Boga wspólnego.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7111
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5510/7220
 76%
EXP: 56/373
 15%
Wysłany: 2013-12-27, 07:45   

Iwona napisał/a:
[...] a co złego w dążeniu do jedności? .

Bo ta jedność ma być pod przywództwem Chrystusa. Nie pod przywództwem człowieka, który pełni funkcję Papieża.
 
     
Iwona
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-12-27, 09:07   

Henryk napisał/a:
Iwona napisał/a:
[...] a co złego w dążeniu do jedności? .

Bo ta jedność ma być pod przywództwem Chrystusa. Nie pod przywództwem człowieka, który pełni funkcję Papieża.
ale dla nas Głową jest Jezus Chrystus. On jest ponad papieżem. A skutki braku jedności najlepiej widać w sporach. Tam gdzie są spory tam brak miłości, a miłość powinna być podstawą chrześcijaństwa. A i tu na forum spory czasem występują, a mimo to wszyscy uważają się za chrześcijan. A skoro jesteśmy chrześcijanami to również braćmi i siostrami.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 13