FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy Katechizm jest Biblią ?
Autor Wiadomość
twardziel 
niekompromisowy


Pomógł: 57 razy
Dołączył: 08 Wrz 2014
Posty: 285
Skąd: pomorskie
Poziom: 15
HP: 0/488
 0%
MP: 233/233
 100%
EXP: 28/35
 80%
Wysłany: 2015-04-25, 10:11   Czy Katechizm jest Biblią ?

Odpowiedź na pytanie wątku jest oczywista. Jednak zadaję je w celu pobudzenia do myślenia Rzymskokatolików...

Wnioskuję że zapisy w tym opracowaniu są przez wielu ludzi traktowane jako pomoc w rozumieniu Pisma Świętego. Ale czy to zadanie raczej nie należy do Ducha Świętego ?
_________________
Tylko bądź mocny i bardzo mężny, aby ściśle czynić wszystko według zakonu, jak ci Mojżesz, mój sługa, nakazał. Nie odstępuj od niego ani w prawo, ani w lewo, aby ci się wiodło wszędzie, dokądkolwiek pójdziesz.
 
     
Migdałek
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-04-25, 11:07   

Artykuły szmalkaldzkie, Wyznanie augsburskie, Obrona Wyznania augsburskiego, Mały i Duży katechizm Lutra, Formuła zgody.......... Czy one są Biblią

Rozprawy i materiały Wyższego Baptystycznego Seminarium Teologicznego w Warszawie.... Czy one są Biblią?

Książki Merlina R Carothers, Dereka Princa......... Czy one są Biblią?

Wyjątkowo liczne przypisy w Tłumaczeniu dosłownym Biblii wydanym przez Ewangeliczny Instytut Biblijny... Czy one są Biblia

Hipokryzja do potęgi entej. Pobudziłeś moje myślenie.
 
     
Olus
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-04-25, 11:14   

No Twardzielu to sobie poszukales :lol: Tylko skad ona ma pewnosc ze ty z czegos innego niz Biblia korzystasz :) bo przeciez nie kazdy protestant musi czytac te duperele :-P
 
     
Migdałek
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-04-25, 11:35   

Ona ma nick i imię, które znasz

Jeżeli oskarża się katolików jako całość to bierze się odpowiedzialność za całość swoich współwyznawców. Nie takiej płaszczyzny: wy to wszyscy, ale ja za swoich nie odpowiadam tylko za siebie

Ale skoro juz sie włączyłeś do rozmowy to pragnę zauważyć, że wszelkie strony Internetowe, których namiętnie używasz by nas obalić i pokazac o czym mówi Biblia również a nawet szczególnie podpadają pod kategorię, o której mówi Twardziel. Tak więc Twoja radosć, że nas pognębiłeś artykułem ze strony internetowej podpada wg twardziela pod taka samą kategorię jakby ja obalała twoje posty katechizmem.

Jednocześnie zgadzam się z Twardzielem w całej rozciągłości w stwierdzeniu, że Duch Święty jest konieczny do prawidłowego zrozumienia Pisma. Wydaje mi sie, że o tym pisałam bodajże w temacie o Lectio divina.
 
     
Olus
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-04-25, 11:44   

Cytat:
Ona ma nick i imię, które znasz

ale masz problem :roll:
Chyba wiadome ze chodzilo o userke o nicku Migdalek.
Chcesz zebym w tematach pisal do ciebie po imieniu? :-)

Cytat:

Jeżeli oskarża się katolików jako całość to bierze się odpowiedzialność za całość swoich współwyznawców. Nie takiej płaszczyzny: wy to wszyscy, ale ja za swoich nie odpowiadam tylko za siebie

Przesadzasz z tymi oskarzeniami :roll: Nie wydaje m sie aby
Twardziel mial na mysli wszystkich Rzymian bo przeciez
nie wszyscy nawet czytali katechizm :)
Zreszta sam niech sie tlumaczy :-D
 
     
Olus
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-04-25, 11:48   

Cytat:

Ale skoro juz sie włączyłeś do rozmowy to pragnę zauważyć, że wszelkie strony Internetowe, których namiętnie używasz by nas obalić i pokazac o czym mówi Biblia również a nawet szczególnie podpadają pod kategorię, o której mówi Twardziel. Tak więc Twoja radosć, że nas pognębiłeś artykułem ze strony internetowej podpada wg twardziela pod taka samą kategorię jakby ja obalała twoje posty katechizmem.

O jeszcze mi sie dostalo :lol:
Nie potrzebuje do tego stron aczkolwiek czasami czyms sie podepre.
A po drugie sam czytam czasmi katechizm z ciekowosci
i nawet zdarzylo mi sie ze bronilem jednego z jego
punktow przed "Rzymianinem" :-D

niestety z wiekszoscia sie nie zgadzam :(
 
     
Migdałek
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-04-25, 12:21   

Olus napisał/a:
ale masz problem :roll:
Chyba wiadome ze chodzilo o userke o nicku Migdalek.
Chcesz zebym w tematach pisal do ciebie po imieniu? :-)


Mówienie w formie ona o kimś kto uczesniczy w dyskusji jest niegrzeczne i najczęściej stosowane po to by okazać tej osobie lekceważenie

.
Olus napisał/a:
Przesadzasz z tymi oskarzeniami :roll: Nie wydaje m sie aby
Twardziel mial na mysli wszystkich Rzymian bo przeciez
nie wszyscy nawet czytali katechizm :)
Zreszta sam niech sie tlumaczy :-D


Postuluje za tym by protestanci najpierw zrobili porządek we własnym gnieźnie a potem do katolików sie dobierali. Wymienione przeze mnie na początku pozycje:Artykuły szmalkaldzkie, Wyznanie augsburskie, Obrona Wyznania augsburskiego, Mały i Duży katechizm Lutra, Formuła zgody to tzw. Księgi wyznaniowe Luteran. Widziałeś by ktoś atakował luteran, że wiarę czerpią ze swoich ksiąg wyznaniowych a nie z Biblii> Wątpię. A katolikom się to bez przerwy zarzuca na każdym forum po kilkaset postów na ten temat.


Olus napisał/a:
O jeszcze mi sie dostalo :lol:
Nie potrzebuje do tego stron aczkolwiek czasami czyms sie podepre.
A po drugie sam czytam czasmi katechizm z ciekowosci
i nawet zdarzylo mi sie ze bronilem jednego z jego
punktow przed innym katolikiem :-D

niestety z wiekszoscia sie nie zgadzam :(


Nie ode mnie tylko od Twardziela. To on postuluje, że przeczytanie czegokolwiek innego niż Biblia sprawia, ze ta pozycja staje się Biblią (na temat wiary oczywiście).

Jak dla mnie sama Biblia wystarcza by zrozumiec, poznać najbardiej podstawowe założenia chrześcijaństwa. Jeśli jednak chcemy sie wgłębić w znaczenie Biblii potrzebna jest wiedza o mentalności dawnych czasów. Dlatego w Biblii dosłownej jest tak dużo przypisów
 
     
zion599
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-04-25, 12:27   

dobrze Migdałka prawi , ja dodam ze katechizm nie tylko wyjaśnia
Biblię , ale tez nakreśla
pewne wytyczne Kościola
czego twardziel nie moze wykluczyć ,ze były kierowane Duchem,
bo takiego rozeznania nie ma, zeby jeść z DŚ śniadanko, prawda? :)
 
     
Olus
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-04-25, 12:29   

Cytat:
Mówienie w formie ona o kimś kto uczesniczy w dyskusji jest niegrzeczne i najczęściej stosowane po to by okazać tej osobie lekceważenie

Dramatyzujesz :) Przeciez wiesz Mruczku ze cie lubie i nie lekcewaze :-P

Cytat:
Postuluje za tym by protestanci najpierw zrobili porządek we własnym gnieźnie a potem do katolików sie dobierali. Wymienione przeze mnie na początku pozycje:Artykuły szmalkaldzkie, Wyznanie augsburskie, Obrona Wyznania augsburskiego, Mały i Duży katechizm Lutra, Formuła zgody to tzw. Księgi wyznaniowe Luteran. Widziałeś by ktoś atakował luteran, że wiarę czerpią ze swoich ksiąg wyznaniowych a nie z Biblii> Wątpię. A katolikom się to bez przerwy zarzuca na każdym forum po kilkaset postów na ten temat.

ale ja ich nie bronie tylko zwrocilem uwage ze nie kazdy protestant czy tez katolik korzysta z jakis dodatkowNie oskarzam tez nikogo o samo czytanie artykulow czy
tez katechzmow..Bo praktycznie kazdy to robi :-D i nie ma w tymi nic zlego jesli
tresc tego nie stoi w sprzecznosci z Biblia i ktos nie wciska tego innym..Ja sam czytam wszystkich ;-)
Cytat:
Nie ode mnie tylko od Twardziela. To on postuluje, że przeczytanie czegokolwiek innego niż Biblia sprawia, ze ta pozycja staje się Biblią (na temat wiary oczywiście).

Jak dla mnie sama Biblia wystarcza by zrozumiec, poznać najbardiej podstawowe założenia chrześcijaństwa. Jeśli jednak chcemy sie wgłębić w znaczenie Biblii potrzebna jest wiedza o mentalności dawnych czasów. Dlatego w Biblii dosłownej jest tak dużo przypisów

ale sa katolicy dla ktorych katechizm jest wazniejszy niz BIblia.
Czy tez wystarczy tylko on do poznania i nauki i biblia jest zbedna.
Ostatnio jak przeczytalem posta meritusa to myslalem ze z krzesla spadne.
o znalazlem :-D W Katechizmie wszystko jest co trzeba :-D
 
     
twardziel 
niekompromisowy


Pomógł: 57 razy
Dołączył: 08 Wrz 2014
Posty: 285
Skąd: pomorskie
Poziom: 15
HP: 0/488
 0%
MP: 233/233
 100%
EXP: 28/35
 80%
Wysłany: 2015-04-25, 12:46   

Migdałek napisał/a:


Jeżeli oskarża się katolików jako całość to bierze się odpowiedzialność za całość swoich współwyznawców. Nie takiej płaszczyzny: wy to wszyscy, ale ja za swoich nie odpowiadam tylko za siebie

Ale skoro juz sie włączyłeś do rozmowy to pragnę zauważyć, że wszelkie strony Internetowe, których namiętnie używasz by nas obalić i pokazac o czym mówi Biblia również a nawet szczególnie podpadają pod kategorię, o której mówi Twardziel. Tak więc Twoja radosć, że nas pognębiłeś artykułem ze strony internetowej podpada wg twardziela pod taka samą kategorię jakby ja obalała twoje posty katechizmem.

Jednocześnie zgadzam się z Twardzielem w całej rozciągłości w stwierdzeniu, że Duch Święty jest konieczny do prawidłowego zrozumienia Pisma. Wydaje mi sie, że o tym pisałam bodajże w temacie o Lectio divina.


Pytanie w wątku nie jest oskarżeniem lecz tylko interpelacją, ponieważ wierzenia i rozumienie Rzymskokatolików oparte jest bardziej na Katechizmie niż na Biblii. Jeśli przedstawia się jakieś zagadnienie dokumentując to zapisami biblijnymi, to Rzymskokatolicy odpierają powołując się na Katechizm, to że wykształceni teologicznie ludzie wiedzą z pewnością lepiej niż zwykły chrześcijanin.
Jestem przekonany że wszyscy którzy nie zgadzają się z tezami tej dominującej religii. Nie mają zamiaru obalać Was. Lecz pokazać że Katechizm jest interpretacją Słowa Bożego !

Skoro zgadzasz się z tym że rola Ducha Świętego jest tak ważna. To dlaczego słowa Waszych biskupów są wyznacznikiem ?
_________________
Tylko bądź mocny i bardzo mężny, aby ściśle czynić wszystko według zakonu, jak ci Mojżesz, mój sługa, nakazał. Nie odstępuj od niego ani w prawo, ani w lewo, aby ci się wiodło wszędzie, dokądkolwiek pójdziesz.
 
     
twardziel 
niekompromisowy


Pomógł: 57 razy
Dołączył: 08 Wrz 2014
Posty: 285
Skąd: pomorskie
Poziom: 15
HP: 0/488
 0%
MP: 233/233
 100%
EXP: 28/35
 80%
Wysłany: 2015-04-25, 13:06   

Migdałek napisał/a:


Jak dla mnie sama Biblia wystarcza by zrozumiec, poznać najbardiej podstawowe założenia chrześcijaństwa. Jeśli jednak chcemy sie wgłębić w znaczenie Biblii potrzebna jest wiedza o mentalności dawnych czasów. Dlatego w Biblii dosłownej jest tak dużo przypisów


Skoro składasz takie świadectwo, to nie mogę tego negować.

W związku z Twoim wyznaniem faktu że tylko tekst biblijny jest niezbędny do zrozumienia Bożej woli. To czy zgadzasz się z tym poniższym stwierdzeniem Katechizmu, czy jest on spójny z Biblią ?


Cytat:
1277 Chrzest jest narodzeniem do nowego życia w Chrystusie. Zgodnie z wolą Pana jest on konieczny do zbawienia, tak jak Kościół, do którego chrzest wprowadza.
_________________
Tylko bądź mocny i bardzo mężny, aby ściśle czynić wszystko według zakonu, jak ci Mojżesz, mój sługa, nakazał. Nie odstępuj od niego ani w prawo, ani w lewo, aby ci się wiodło wszędzie, dokądkolwiek pójdziesz.
 
     
Migdałek
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-04-30, 23:09   

twardziel napisał/a:
Pytanie w wątku nie jest oskarżeniem lecz tylko interpelacją, ponieważ wierzenia i rozumienie Rzymskokatolików oparte jest bardziej na Katechizmie niż na Biblii. Jeśli przedstawia się jakieś zagadnienie dokumentując to zapisami biblijnymi, to Rzymskokatolicy odpierają powołując się na Katechizm, to że wykształceni teologicznie ludzie wiedzą z pewnością lepiej niż zwykły chrześcijanin.


Z moich doświadczeń na forach Biblijnych wynika, że katolicy sięgają po katechizm w dwóch przypadkach a mianowicie. gdy niekatolicy sami pierwsi wyciągają katechizm twierdząc, że jest w nim napisane co innego niż jest w rzeczywistości lub gdy wmawiają, ze kk naucza inaczej niż w rzeczywistości/interpretuje dane wesety inaczej niż w rzeczywistości. I co pefidniejszy user sam sprowokuje dyskusje na katechizm a potem stawia zarzut, ze katolicy posługują się katechizmem a nie Biblią.

twardziel napisał/a:
Jestem przekonany że wszyscy którzy nie zgadzają się z tezami tej dominującej religii. Nie mają zamiaru obalać Was. Lecz pokazać że Katechizm jest interpretacją Słowa Bożego !


Każdy katechizm, każda praca naukowa i każda książka religijna jest interpretacją Słowa Bożego. To najoczywistsza rzecz pod słońcem. Nie wiem w jakim celu takie oczywistości pokazujesz?

twardziel napisał/a:
Skoro zgadzasz się z tym że rola Ducha Świętego jest tak ważna. To dlaczego słowa Waszych biskupów są wyznacznikiem ?

I znowu jakieś dziwne zarzuty. Rolę biskupów ustala Pismo Świete. Ciężko deprecjonować ich rolę i jednocześnie posługiwać się Pismem.

twardziel napisał/a:
W związku z Twoim wyznaniem faktu że tylko tekst biblijny jest niezbędny do zrozumienia Bożej woli. To czy zgadzasz się z tym poniższym stwierdzeniem Katechizmu, czy jest on spójny z Biblią ?


Cytat:
1277 Chrzest jest narodzeniem do nowego życia w Chrystusie. Zgodnie z wolą Pana jest on konieczny do zbawienia, tak jak Kościół, do którego chrzest wprowadza.


Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody. Chrzcijcie je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. (Mt 28, 19)

Z Nim jesteście pogrzebani przez chrzest. Z Nim też razem zostaliście wskrzeszeni przez wiarę w moc Boga, który wskrzesił Go z martwych. (Kol 2, 12)

Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony, a kto nie uwierzy, będzie potępiony. (Mk 16,16)
 
     
twardziel 
niekompromisowy


Pomógł: 57 razy
Dołączył: 08 Wrz 2014
Posty: 285
Skąd: pomorskie
Poziom: 15
HP: 0/488
 0%
MP: 233/233
 100%
EXP: 28/35
 80%
Wysłany: 2015-05-01, 13:27   

Migdałek napisał/a:


Każdy katechizm, każda praca naukowa i każda książka religijna jest interpretacją Słowa Bożego. To najoczywistsza rzecz pod słońcem. Nie wiem w jakim celu takie oczywistości pokazujesz?


Migdałek napisał/a:
twardziel napisał/a:
Skoro zgadzasz się z tym że rola Ducha Świętego jest tak ważna. To dlaczego słowa Waszych biskupów są wyznacznikiem ?

I znowu jakieś dziwne zarzuty. Rolę biskupów ustala Pismo Świete. Ciężko deprecjonować ich rolę i jednocześnie posługiwać się Pismem.


No właśnie rolę biskupów i diakonów ustala Pismo Święte. Jest jednoznacznie powiedziane że biskup ma być mężem jednej kobiety (1 Tym 3). Zaś praktyka w Waszej denominacji jest inna. Jak więc to tłumaczyć ?

Migdałek napisał/a:
twardziel napisał/a:
W związku z Twoim wyznaniem faktu że tylko tekst biblijny jest niezbędny do zrozumienia Bożej woli. To czy zgadzasz się z tym poniższym stwierdzeniem Katechizmu, czy jest on spójny z Biblią ?


Cytat:
1277 Chrzest jest narodzeniem do nowego życia w Chrystusie. Zgodnie z wolą Pana jest on konieczny do zbawienia, tak jak Kościół, do którego chrzest wprowadza.


Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody. Chrzcijcie je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. (Mt 28, 19)

Z Nim jesteście pogrzebani przez chrzest. Z Nim też razem zostaliście wskrzeszeni przez wiarę w moc Boga, który wskrzesił Go z martwych. (Kol 2, 12)

Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony, a kto nie uwierzy, będzie potępiony. (Mk 16,16)



Nie dostrzegasz tej sprzeczności ????
Chrzest jest narodzeniem do nowego życia w Chrystusie.
Oraz
Kto uwierzy i przyjmie chrzest
_________________
Tylko bądź mocny i bardzo mężny, aby ściśle czynić wszystko według zakonu, jak ci Mojżesz, mój sługa, nakazał. Nie odstępuj od niego ani w prawo, ani w lewo, aby ci się wiodło wszędzie, dokądkolwiek pójdziesz.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13