FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy Bog ma upodobanie w ofiarach calopalnych z ludzi..?
Autor Wiadomość
ata333
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-10-10, 12:17   

Iwona napisał/a:
Teraz to już jest nowy lud. Ofiarujemy Bogu inne rzeczy i sprawy


dokladnie masz racje Iwono..:)

Izrael byl Krolestewem Bozym w ciele (cielesnym) byl cieniem..przyszlego Krolestwa Bozego..krolestwa ,,ktore nie jest z tego swiata..:)

tam sprawiedliwosc Boza ukazana byla rowniez cielesnie..poprzez kary w ciele..kary unicestwiajace cialo..

Izrael jako Narod Wybrany byl niezmiernie bolesnie doswiadczany przez Boga w Jego sprawiedliwosci..

mimo tego calkowicie upadl..

Prawo jak pisze Pawel nikogo nie zdolalo do tej sprawiedliowsci ..doprowadzic..

bo w Prawie nie bylo Zycia..
zrobil to dopiero Chrystus..(Zycie) poprzez pelne objawienie Milosci Bozej..

Chrystus byl Zyciem..dzieki ktoremu zostalismy ozywieni..poprzez Jego ofiare na krzyzu..ofiare Milosci do grzesznego czlowieka..:)



1J 4:19 bpd

"My kochamy, ponieważ On sam pierwszy nas pokochał."

pierwszy wtedy..gdy bylismy jeszcze grzeszni..czyli bezwarunkowo..:)





Rz 5:8 bw

"Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł."



2P 3:9 bt

"Nie zwleka Pan z wypełnieniem obietnicy - jak niektórzy są przekonani, że Pan zwleka - ale On jest cierpliwy w stosunku do was. Nie chce bowiem niektórych zgubić, ale wszystkich [chce] doprowadzić do nawrócenia."






czas ewangelii..to jakby zaczyn tego duchowego Krol..niebieskiego..

okres przejsciowy..kiedy to naszym zadaniem jest dorownac Chrystusowi w Jego czlowieczenstwie..czyli w Jego sprawiedliwosci ..poprzez ducha..i duchowe zrozumienie spraw duchowych tegoz Krolestwa ..

dzis mamy wielbic Boga w duchu i prawdzie..a wiec najkrocej rzecz ujmujac...poprzez Milosc..ktora uczy nas jak skladac swe ciala w ofierze Bogu i blizniemu..braciom i przyjaciolom..

jak wyzbywac sie swego Ja,,na rzecz milosci do drugiego czlowieka..:)

to sa Bogu najwonniejsze z ofiar..
ofiary,,w ktorych duch zwycieza cialo..
Duch Sw..zwycieza grzech..(uchybienia woli Bozej).. ;-)

pozdrawiam Iwono..:)
Ostatnio zmieniony przez ata333 2013-10-10, 12:36, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13603

Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 382/608
 62%
Wysłany: 2013-10-11, 11:20   

Iwona napisał/a:
nike napisał/a:
Pamiętajmy,że temat to: Czy Bog ma upodobanie w ofiarach calopalnych z ludzi..?

Ostateczna i najdoskonalsza ofiara to była ofiara Jezusa Chrystusa. To taki Baranek zabity za grzechy nasze. Teraz to już jest nowy lud. Ofiarujemy Bogu inne rzeczy i sprawy

Iwonko kochana, ale czy ta ofiara Jezusa była całopalna?
Izaaka, jeżeli bylby zabity, to bylby też spalony, po to drwa niósł, na własnych plechach. :-D
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
oluss
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-12-24, 15:21   

Odswiezam..Zabil ja czy nie ?
 
     
Odbić Konstantynopol!
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-12-24, 15:33   

olus napisał/a:
Odswiezam..Zabil ja czy nie ?


70:30 że nie.
Zresztą i tak nie ma to żadnego znaczenia.
 
     
oluss
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-12-24, 15:55   

jestem podobnego zdania ale moglbys do tego zalaczyc jakas podkladke ? :)
 
     
Odbić Konstantynopol!
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-12-24, 16:27   

olus napisał/a:
jestem podobnego zdania ale moglbys do tego zalaczyc jakas podkladke ? :)


Tzn?
 
     
oluss
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-12-24, 16:46   

Biblijna..niektorzy twierdza ze zostala jakas tam dziewica ku chwale Boga.
Talmudy sa innego zdania..Ataszon wypisuje ze na bank splonela :roll:
 
     
Odbić Konstantynopol!
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-12-24, 16:53   

olus napisał/a:
Biblijna..niektorzy twierdza ze zostala jakas tam dziewica ku chwale Boga.
Talmudy sa innego zdania..Ataszon wypisuje ze na bank splonela :roll:


Sorry, ale jaskiniowy czas
rozwoju mam już za sobą.
Wyelaboratuj swoją myśl.
No chyba, że chcesz bym
się domyślał, co na myśli
masz no ale wówczas nie
zarzucaj że źle rozumiem. :-P
 
     
bartek212701 
VIP


Potwierdzenie wizualne: 27
Pomógł: 1006 razy
Wiek: 31
Dołączył: 19 Mar 2013
Posty: 5722
Poziom: 54
HP: 1694/12102
 14%
MP: 5778/5778
 100%
EXP: 17/317
 5%
Wysłany: 2014-12-24, 17:05   

Odbić Konstantynopol! napisał/a:
Wyelaboratuj swoją myśl.

Nie wiem, czy to ma sens, bo większość forum nie lubi czytać długich wpisów :-D
Przedrostek 'Wy' jest niepoprawny względem tej czynności, bo nie można elaboratować czegoś z niczego :-P przedrostek 'wy' stosujemy do czynności przy użyciu czegoś- czegoś potrzebnego do jej wykonania- no chyba, ze weźmiemy za owe narzedzie komputer i pole na wpis :-P
_________________
Efez. 5:17. Dlatego nie bądźcie nierozsądni, ale rozumiejcie, jaka jest wola Pańska

"Piękno sceny kuszenia można dostrzec tylko wtedy, gdy zamknie się ją w umyśle Chrystusa" Jaaqob

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.
 
     
Odbić Konstantynopol!
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-12-24, 17:50   

bartek212701 napisał/a:
bo nie można elaboratować czegoś z niczego


Oj biedny Olus... :roll:
 
     
oluss
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-12-24, 18:47   

" (30) Tamże uczynił Jefte ślub Panu, mówiąc: Jeźli pewnie podasz syny Ammonowe w ręce moje, (31) Tedy to, cobykolwiek wyszło ze drzwi domu mego przeciwko mnie, gdy się wrócę w pokoju od synów Ammonowych, to mówię będzie Panu, albo ofiarować je będę na całopalenie."

albo ofiarowanie Panu albo na zjaranie..
Jak wiemy Bog brzydzi sie jaraniem ludzi ku Jego chwale.
tylko czy on o tym wiedzial..

Gdy potem wracał Jefte do Mispa, do swego domu, oto córka jego wyszła na spotkanie, tańcząc przy dźwiękach bębenków, a było to dziecko jedyne; nie miał bowiem prócz niej ani syna, ani córki. 35 Ujrzawszy ją rozdarł swe szaty mówiąc: "Ach, córko moja! Wielki ból mi sprawiasz! Tyś też wśród tych, co mnie martwią! Oto bowiem nierozważnie złożyłem Panu ślub, którego nie będę mógł odmienić!" 36 Odpowiedziała mu ona: "Ojcze mój! Skoro ślubowałeś Panu, uczyń ze mną zgodnie z tym, co wyrzekłeś własnymi ustami, skoro Pan pozwolił ci dokonać pomsty na twoich wrogach, Ammonitach!" 37 Nadto rzekła do swego ojca: "Pozwól mi uczynić tylko to jedno: puść mnie na dwa miesiące, a ja udam się na góry z towarzyszkami moimi, aby opłakać moje dziewictwo". 38 "Idź!" - rzekł do niej. I pozwolił jej oddalić się na dwa miesiące. Poszła więc ona i towarzyszki jej i na górach opłakiwała swoje dziewictwo. 39 Minęły dwa miesiące i wróciła do swego ojca, który wypełnił na niej swój ślub i tak nie poznała pożycia z mężem. Weszło to następnie w zwyczaj w Izraelu, 40 że każdego roku schodziły się na cztery dni córki izraelskie, aby opłakiwać córkę Jeftego Gileadczyka.

Wiec chyba chodzilo o dziewictwo..
tylko czy to by wywolalo ogolna rozpacz :roll:
Czy Pawel po zjaraniu corki wymienilby w hebrajczykow..

According to the commentators of the rabbinic Jewish tradition, Jepthah's daughter was not sacrificed, but was forbidden to marry and remained a spinster her entire life, fulfilling the vow that she would be devoted to the Lord.

wedlug komentatorow Zydowskich coka Jefte nie bylo zlozona
w ofierze tylko nie mogla wyjsc za maz i cale zycie musiala]
poswiecic Bogu..

http://hermeneutics.stack...ce-his-daughter
====

fragment tłumaczenia
tekstu z II/IV w n.e. zawartego w Talmudzie, Tahchuma Hakadosz Bechukotaj
„Jefte był prostakiem jak pniak sykomory, dlatego doprowadził do zguby własną córkę. Kiedy to sie stało? Gdy walczył z Ammonitami i ślubował: I niech sie stanie, że to co wyjdzie mi na przeciw z bramy mojego domu, złożę na ofiarę całopalną.
W tej chwili rozgniewał się na niego Święty Błogosławiony i rzekł: A gdyby z obejścia jego wyszedł pies, świnia albo wielbłąd, to czyżby złoży mi go w ofierze?
I sprawił, że wyszła mu naprzeciw córka.
I stało się, że dostrzegł ją i zawołała: Biada moja córko. otworzyłem moje usta do Pana i nie mogę się już cofnąć.
Lecz przecie był tam Pinchas!
Ale Pinchas rzekła: Jakże to? Ja wielki kapłan syn wielkiego kapłana poniżę się i pójdę do prostaka?
Zaś Jefte rzekł: Jakże to ja głowa całego Izraela i wódz poniżę się i pójdę do byle kogo?
W ten sposób pomiędzy nimi dwoma zginęła nieszczęsna.
Obaj jednak zostali ukarani. Pinchasa opuścił Duch Święty. Kości Jeftego zostały rozproszone, jak powiedziano: I został pogrzebany w grodach Gileadu.
Gdy Jefte postanowił ofiarować swą córkę rzekła doń: Ojcze, ojcze czy napisano w Torze, że Izrael ma składać na ołtarzu ofiarnym swoje dzieci?
Odpowiedział: Córko moja ślubowałem.
Rzekła mu: A przecież praojciec nasz Jakub ślubował: Ze wszystkiego co mi dasz złożę Ci dziesięcinę. A kiedy Święty Błogosławiony dał mu dwunastu synów, czyż ofiarował jednego z nich?
Przekonywała go ale on jej nie słuchał. Wstąpił na stopnie ołtarza i zabił ją przed obliczem tego , który jest Święty Błogosławiony.
Rozległ sie okrzyk Ducha Świętego: Czy żądałem byś ofiarował mi istoty ludzkie? Przecie nie nakazałem tego, nie mówiłem ani mi to na myśl nie przyszło.”


====

Berszit Rabba (60) mówi, że cztery postacie w Biblii Hebrajskiej wyraziły niewłaściwe wezwania, nieodpowiednie, bo ryzykowne, życzenia do Boga. Trzy z nich otrzymały spełnienie od Boga swoich pragnień, zgodnie z oczekiwaniami; jedną z nich czekała tragedia.

Te postacie to Eliezer, Kaleb, Saul i Jefte.

Eliezer, sługa Abrahama, określił z góry jak ma się zachować przyszła żona Izaaka. (Bereszit 24:14). Ale co stałoby się, jeżeli wodę jemu i wielbłądom podałaby sługa? Jednak, na szczęście, Bóg zesłał Rywkę (Rebekę).

Kaleb obiecał oddać swoją córkę temu, kto zdobędzie miasto Kirjat Sefer. Tu też wszystko skończyło się dobrze.

Król Saul obiecał córkę temu, kto pokona Goliata i tym kimś był Dawid.

Jednak wezwanie ostatniej z wymienianych tu postaci - Jeftego, dziewiątego z kolei Sędziego, który sprawował władzę w Benei Jisrael przez sześć lat - doprowadziło do tragedii. Ruszając na bitwę z Ammonitami poprzysiągł złożyć na ołtarzu, jeżeli zwycięży, "to, cokolwiek wyszłoby z domu mego na przeciw mnie" (11:31). Tym "czymś" okazała się być jego jedyna córka.

Wedłu klasycznych komentatorów tekstu Tanachu, Jefte albo złożył ją w ofierze, albo skazał na izolację od świata do końca jej życia. Przeważa jednak pogląd, że było to morderstwo.

Jefte nie znał - jak twierdzą komentatorzy - Prawa i nie wiedział, że taka przysięga nie jest zgodna z Torą, która zakazuje składania ofiar z ludzi. Jednocześnie - podkreśla Raszi - był zbyt dumny, aby szukac rady u mędrców, na przykład u Najwyższego Kapłana - Pinchasa, który uznałby tę przysiegę za nieważną.

Rabin Aharon Yudelvitz w dziele Beis Aw zauważa, że pierwsze trzy wezwania Do Boga (Eliezer, Kaleb i Saul) dotyczyły szidduchim - czyli małżeństw. W sprawach znajdowania partnerów takie postępowanie jest dopuszczalne, bo to Bóg dobiera ludzi w małżeństwa. Wezwanie Jeftego nie dotyczyło szidduchim - było nieodpowiedzialne, niezgodne z Prawem Tory, skrajnie lekkomyślne i okrutne.

A jeszcze bardziej tragicznym błędem był upór Jeftego, aby trwać w tym - niezgodnym z Prawem i etyką Tory - postanowieniu, bo doprowadził do morderstwa. Jefte został za to ukarany - pisze Raszi - bo Bóg odwrócił się od niego.
Ostatnio zmieniony przez oluss 2014-12-24, 18:54, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
Odbić Konstantynopol!
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-12-24, 18:50   

Nie czytam wklejek.
 
     
oluss
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-12-24, 18:53   

na poczatku jest moja rozkmina..wklejka to bonus 8-)
chyba nie wiesz :roll: poza tym nie jestes sam na forum..
 
     
Odbić Konstantynopol!
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-12-24, 19:14   

1. Podsumowanie całej historii w Biblii mówi, że chodzi o staropanieństwo.
2. Ślub Jeftego był bezmyślny.
3. Sam się swoją bezmyślnością ukarał bo to była córka jedynaczka.
4. Ślub co prawda dotyczył całopalenia, ale być może do córki zastosowano taryfę ulgową.
5. Przytoczone cytaty - choć domyślne - to jednak bardzo trafne.
6. W Biblii nigdzie nie powiedziano, że ofiarowanie ludzi Bogu jest be - wręcz przeciwnie (vide Jezus i Izaak).
7. Jednak Bóg nie kazał takich ofiar całopalnych składać, w odróżnieniu od niepalnych (vide Samuel).
8. Nawet jeśliby sobie zażyczył, cóż to zmienia? Wtedy by się takie ofiary składało.
9. Cieszmy się zatem, że Bóg takich ofiar nie chciał.
10. Biblia w tej sprawie jest niejasna, jednak jakby nie było, to Jefte postąpił dobrze, bo jest uznany za wzór wiary.
11. Brak takich zwyczajów w reszcie księgi pozwala na wniosek, ze jednak zrobiono tak, jak pisarz podsumował.
12. Nauka z tego jest taka, że nie należy pochopnie ślubować, należy myśleć, a jak się ślubuje, to trzeba dotrzymać.
 
     
oluss
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-12-24, 19:22   

czyli bezmyslna ofiara ale duza wiara i dotyrzymanie slowa ?
Ja bym chyba nie dal rady zlozyc takiej ofiary..
Moze dlatego Abraham zostal tak "wywyzszony"
No wlasnie to nie bylo zadanie Boga wiec co ten Ataszon wypisuje :-/

Słyszeliście jeszcze, że powiedziano przodkom: "Nie będziesz fałszywie przysięgał", oraz: "Dotrzymasz Panu swoich ślubów". 34 A ja wam mówię, by w ogóle nie przysięgać
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13