FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Mówienie językami
Autor Wiadomość
Makarios
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-01-18, 19:49   Mówienie językami

Czy mówienie językami, praktykowane w niektórych kościołach, rzeczywiście pochodzi od Boga? Jakie macie zdanie na ten temat?
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13551
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 330/608
 54%
Wysłany: 2013-01-18, 21:48   

Powinniśmy wyraźnie odróżniać Ducha Świętego od różnych cudownych darów. Udzielanych wczesnemu Kościołowi.. Tak jak wyjaśnia Apostoł 1Kor.12:4-5
Istnieje zatem różnica, w udzielaniu świętego Ducha Bożego w dzisiejszym czasie.
Chociaż wymienione dary były powszechne w pierwotnym Kościele, nadszedł czas, który Apostoł w naszym wersecie przepowiedział, kiedy ustał [zniszczył] dar prorokowania pod wpływem mocy Św.Ducha Bożego, ustał cudowny dar mówienia językami i przeminęła ta niezwykła umiejętność.
Wszystkie te dary były niezbędne we wczesnym Kościele, kiedy to kościół był w okresie dzieciństwa 1Kor.13:11 a Biblia nie była jeszcze kompletna.
Po ugruntowaniu Kościoła i skompletowaniu kanonu natchnionych pism, dary owe stały się zbyteczne- gdyż jak oświadcza Apostoł pisma te są wystarczające „Aby człowiek Boży był doskonały [zupełny], ku wszelkiej sprawie dobrej dostatecznie wyćwiczony 2Tym.3:16-17
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
epegeiro 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Sty 2013
Posty: 56
Poziom: 6
HP: 0/104
 0%
MP: 49/49
 100%
EXP: 5/14
 35%
Wysłany: 2013-01-21, 20:43   

A w każdym różnie przejawia się Duch ku wspólnemu pożytkowi.
Jeden bowiem otrzymuje przez Ducha mowę mądrości, drugi przez tego samego Ducha mowę wiedzy,
Inny wiarę w tym samym Duchu, inny dar uzdrawiania w tym samym Duchu.
Jeszcze inny dar czynienia cudów, inny dar proroctwa, inny dar rozróżniania duchów, inny różne rodzaje języków, inny wreszcie dar wykładania języków.
Wszystko to zaś sprawia jeden i ten sam Duch, rozdzielając każdemu poszczególnie, jak chce. -(1 Koryntian 12,7-11)-Bóg wyposażył kościół w dary w celu budowania Ciała Chrystusa.Czas budowania Ciała trwa do jego powrotu.Nie sądzę by ustanowienie kanonu w IV wieku miało oznaczać to,że nie potrzebne nam są już dary Ducha.
Miłość nigdy nie ustaje; bo jeśli są proroctwa, przeminą; jeśli języki, ustaną, jeśli wiedza, wniwecz się obróci.
Bo cząstkowa jest nasza wiedza i cząstkowe nasze prorokowanie;
Lecz gdy nastanie doskonałość, to, co cząstkowe, przeminie. -(1 Koryntia 13,8-10)-Kiedy nastanie doskonałość? Myślę,że po powrocie Jezusa- Gdy się Chrystus, który jest życiem naszym, okaże, wtedy się i wy okażecie razem z nim w chwale. -(Kolosan 3,4) Po skompletowaniu NT nie nastała doskonałość . Oczywiście Pismo ST i NT ma za zadanie służyć w celu by człowiek stawał się doskonały.Jedno nie wyklucza drugiego ale się uzupełnia....
_________________
epegeiro
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13551
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 330/608
 54%
Wysłany: 2013-01-22, 12:03   

Cytat:
epegeiro napisał/
Lecz gdy nastanie doskonałość, to, co cząstkowe, przeminie. -(1 Koryntia 13,8-10)-Kiedy nastanie doskonałość?

Należy się chyba w tym miejscu skupić co to jest doskonałość i kto lub co jest tą doskonałością.
Czy na pewno w tekście zacytowanym przez ciebie mowa jest o Jezusie Panu w swoim drugim adwencie?
1Kor.13:8-10
(8) Miłość nigdy nie ustaje; bo choć są proroctwa, te zniszczeją; choć języki, te ustaną; choć umiejętność, wniwecz się obróci. (9) Albowiem po części znamy i po części prorokujemy. (10) Ale gdy przyjdzie to, co jest doskonałego, tedy to, co jest po części, zniszczeje.

Zauważ ten tekst mówi,że dary w pewnym okresie przeminą, w jakim według ciebie?
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
epegeiro 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Sty 2013
Posty: 56
Poziom: 6
HP: 0/104
 0%
MP: 49/49
 100%
EXP: 5/14
 35%
Wysłany: 2013-01-22, 14:55   

Miłość nigdy nie ustaje; bo jeśli są proroctwa, przeminą; jeśli języki, ustaną, jeśli wiedza, wniwecz się obróci.
Bo cząstkowa jest nasza wiedza i cząstkowe nasze prorokowanie;
Lecz gdy nastanie doskonałość, to, co cząstkowe, przeminie.
Gdy byłem dziecięciem, mówiłem jak dziecię, myślałem jak dziecię, rozumowałem jak dziecię; lecz gdy na męża wyrosłem, zaniechałem tego, co dziecięce.
Teraz bowiem widzimy jakby przez zwierciadło i niby w zagadce, ale wówczas twarzą w twarz. Teraz poznanie moje jest cząstkowe, ale wówczas poznam tak, jak jestem poznany. -(1 Koryntian 13,8-12)

I On ustanowił jednych apostołami, drugich prorokami, innych ewangelistami, a innych pasterzami i nauczycielami,
Aby przygotować świętych do dzieła posługiwania, do budowania ciała Chrystusowego,
Aż dojdziemy wszyscy do jedności wiary i poznania Syna Bożego, do męskiej doskonałości, i dorośniemy do wymiarów pełni Chrystusowej..-(Efezjan 4,11-13)
Myślę,że Ap.Paweł mówiąc o tym co cząstkowe ma na myśli dary Ducha które są potrzebne w czasie przebywania Kościoła w ciele.Kiedy to co cząstkowe (tj. dary Ducha) przeminą? Kiedy przyjdzie to co dojrzałe (doskonałe)! Co wg. mnie jest tym doskonałym? To co mówi Efezjan...dorośniemy do wymiarów pełni Chrystusowej..-(Efezjan 4,11-13). To,że ktoś nie przejawia tych darów to nie znaczy,że Bóg je anulował ograniczając działanie do I i II w n.e.
_________________
epegeiro
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13551
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 330/608
 54%
Wysłany: 2013-01-22, 19:11   

epegeiro, Przytoczyłeś te same teksty, które pisałeś w poprzednim poście i tak właściwie, nie posunęliśmy się za daleko.
Dlaczego apostołowie i ich uczniowie otrzymywali dary ducha takie jak dar prorokowania, dar mówienia językami i w jaki sposób je otrzymywali?
może wiesz, jeżeli wiesz napisz. :-D
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
epegeiro 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Sty 2013
Posty: 56
Poziom: 6
HP: 0/104
 0%
MP: 49/49
 100%
EXP: 5/14
 35%
Wysłany: 2013-01-23, 11:57   

Cytowałem te słowa po to by dobrze wyryły się w świadomości.Co do Twojego pytania podaję 2 przykłady
(1)A gdy apostołowie w Jerozolimie usłyszeli, że Samaria przyjęła Słowo Boże, wysłali do nich Piotra i Jana,
Którzy przybywszy tam, modlili się za nimi, aby otrzymali Ducha Świętego.
Na nikogo bowiem z nich nie był jeszcze zstąpił, bo byli tylko ochrzczeni w imię Pana Jezusa.
Wtedy wkładali na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego. A gdy Szymon spostrzegł, że Duch bywa udzielany przez wkładanie rąk apostołów, przyniósł im pieniądze... -(Dzieje 8,14-18)- z pierwszego przykładu wynika,że poganie otrzymali Ducha przez włożenie rąk apostołów.

(2) A gdy Piotr jeszcze mówił te słowa, zstąpił Duch Święty na wszystkich słuchających tej mowy.
I zdumieli się wierni pochodzenia żydowskiego, którzy z Piotrem przyszli, że i na pogan został wylany dar Ducha Świętego;
Słyszeli ich bowiem, jak mówili językami i wielbili Boga. Wtedy odezwał się Piotr:-(Dzieje 10,44-46)- z tego fragmentu wynika,że zostali ochrzczeni w Duchu bez wkładania rąk apostołów.Jak widać Bóg działa jak chce i nie musi być szablonowy...Pozdrawiam!
_________________
epegeiro
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13551
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 330/608
 54%
Wysłany: 2013-01-23, 12:12   

O to mi chodziło. :-D
Żeby jakiś uczeń otrzymał jakiś dar np. mówienie językami musiał być Apostoł który położył na tej osobie ręce i modlił się.Tutaj jest dowód,że kiedy apostołów zabrakło, to i dary zaginęły.Czy ty sie z tym zgadzasz?
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
epegeiro 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Sty 2013
Posty: 56
Poziom: 6
HP: 0/104
 0%
MP: 49/49
 100%
EXP: 5/14
 35%
Wysłany: 2013-01-23, 12:36   

Poniekąd się zgadzam.Jednak z historii z Korneliuszem wynika,że nie trzeba było wkładać na nich rąk apostołów.Bóg ochrzcił ich w Duchu bez wkładania rąk apostołów. Jeśli chodzi o apostołów to zapewne masz na myśli 12?
_________________
epegeiro
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13551
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 330/608
 54%
Wysłany: 2013-01-23, 12:49   

Cieszę się,że ten post napisałeś, bo czekałam na niego, a i przez to nasza dyskusja rozwija się i ma sens.
Otóż:
Były tylko dwa przypadki, zesłania Ducha Św. na uczni, bez pomocy Apostołów. W Dzień Pięćdziesiątnicy Dz.Ap.2:1-11 -- i w Cezarei Dz.Ap. 10:44-47, 11:15

Wszystkie inne wypadki mówienia językami zdarzały się tylko przez włożenie rąk któregoś z dwunastu Apostołów. Dz.Ap. 8:14-18; 19:6
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
xxxKatoliKxxx 

Dołączył: 26 Sty 2013
Posty: 18
Skąd: Warszawa
Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 8/8
 100%
Wysłany: 2013-01-28, 16:41   

Pismo Święte wspomina o glosolalii, czyli mówieniu językami, więc z całą pewnością wierzę w to, że ten dar pochodzi od Boga.

"Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie»." (Mk 16.17-18)

"I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić." (Dz 2.4)

"Słyszeli bowiem, że mówią językami i wielbią Boga." (Dz 10.46)

"Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący." (1 Kor 13.1)
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13551
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 330/608
 54%
Wysłany: 2013-01-28, 19:16   

xxxKatoliKxxx napisał/a:
Pismo Święte wspomina o glosolalii, czyli mówieniu językami, więc z całą pewnością wierzę w to, że ten dar pochodzi od Boga.

"Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie»." (Mk 16.17-18)

"I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić." (Dz 2.4)

"Słyszeli bowiem, że mówią językami i wielbią Boga." (Dz 10.46)

"Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący." (1 Kor 13.1)


I ja też w to wierzę.
Tylko,że mówienie językami było dla jakiegoś celu dane, a nie dla zwykłego bełkotu, jak to się dzieje często obecnie.
Zauważ kiedy uczniowie będąc w jakimś mieście, zaczynali mówi językiem jaki był w danym mieście [Państwie]ludzie dziwili się i mogli się porozumieć.
A przez to mogli głosić ewangelię zrozumiałym językiem dla ludności w której przebywali.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
pitong 
katolik

Dołączył: 31 Sty 2013
Posty: 126
Poziom: 10
HP: 0/230
 0%
MP: 110/110
 100%
EXP: 6/22
 27%
Wysłany: 2013-02-01, 14:44   

Wybaczcie, że wtrącę się do Waszej rozmowy. Mnie osobiście wydaje się, że każdy człowiek został powołany do świętości, do bycia apostołem, a tylko od nas i od naszej wiary zależy, czy przyjmiemy to powołanie, czy nie.
Jeśli ktoś zaczyna twierdzić, że coś już nie jest możliwe, że Bóg ograniczył działanie Ducha Św. czy coś, to daje dowód na małość swojej wiary i wtedy rzeczywiście nie dostąpi żadnych darów. A ilu świętych w ciągu całego istnienia Kościoła otrzymało przeróżne dary Ducha Św.? Mnóstwo. Można by rzec, że wręcz każdy święty posiadł jakiś dar. Nie musi to być lewitacja, uzdrawianie czy inne "superumiejętności" (choć i takich było mnóstwo) ale sama niezachwiana wiara, to niesłychany dar, być może potężniejszy od wszelkich innych umiejętności.
A Bóg rozdaje każdemu według swojej miary i On ma swój plan, więc najwidoczniej fakt, że niewielu ludzi dziś ma dar języków (nie można wg. mnie mówić, że nikt nie ma, bo nie znamy wszystkich ludzi) ma jakiś powód, ale na pewno nie jest tak że Bóg powiedział - koniec z językami czy prorokowaniem.
Pismo Św. o czasach ostatecznych:
"Wyleję Ducha mego na wszelkie ciało, a synowie wasi i córki wasze prorokować będą, starcy wasi będą śnili, a młodzieńcy wasi będą mieli widzenia. Nawet na niewolników i niewolnice wyleję Ducha mego w owych dniach". (Jl 3, 1-5)
 
     
Makarios
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-02-01, 14:57   

pitong napisał/a:

"Wyleję Ducha mego na wszelkie ciało, a synowie wasi i córki wasze prorokować będą, starcy wasi będą śnili, a młodzieńcy wasi będą mieli widzenia. Nawet na niewolników i niewolnice wyleję Ducha mego w owych dniach". (Jl 3, 1-5)

Ten fragment apostoł Piotr odniósł nie do faktycznego prorokowania ale do głoszenia dobrej nowiny o Jezusie. A że dary prorokowania miały ustać, mówi inny fragment:

"Miłość nigdy nie ustaje, [nie jest] jak proroctwa, które się skończą" (1 Kor. 13:8).
 
     
pitong 
katolik

Dołączył: 31 Sty 2013
Posty: 126
Poziom: 10
HP: 0/230
 0%
MP: 110/110
 100%
EXP: 6/22
 27%
Wysłany: 2013-02-01, 15:37   

"Miłość nigdy nie ustaje, [nie jest] jak proroctwa, które się skończą" (1 Kor. 13:8).

Zgoda, ale trzeba przytoczyć cały fragment:

"Miłość nigdy nie ustaje,
[nie jest] jak proroctwa, które się skończą,
albo jak dar języków, który zniknie,
lub jak wiedza, której zabraknie.
9 Po części bowiem tylko poznajemy,
po części prorokujemy.
10 Gdy zaś przyjdzie to, co jest doskonałe,
zniknie to, co jest tylko częściowe."

Co oznacza "Gdy zaś przyjdzie to, co doskonałe"?
Kto jest doskonały? Bóg, czyli Jezus Chrystus. Kiedy przyjdzie Chrystus? Na sąd ostateczny. Ergo - słowa te odnoszą się do czasu, po sądzie, gdy zapanuje ostateczne Królestwo Chrystusa. Wtedy te wszystkie dary potrzebne nie będą, ponieważ wszystko już będzie dokonane.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 13