FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kanon Pisma Świetego.
Autor Wiadomość
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7111
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5510/7220
 76%
EXP: 56/373
 15%
Wysłany: 2023-06-04, 09:12   

Fedorowicz napisał/a:
Słowo tradycja to chyba każdy rozumie,

tradycja:
Cytat:
«ogół obyczajów, norm, poglądów, zachowań itp. właściwych jakiejś grupie społecznej, przekazywanych z pokolenia na pokolenie; też: ciągłość tych obyczajów, norm, poglądów lub zachowań»

Czyli kontynuowanie zachowań i wierzeń Polan, Wiślan, Ślężan, Pomorzan, Mazowszan...
Mamy tego przykłady w koszyczkach na Wielkanoc, świeczkach na dzień zaduszny, w monstrancji wyobrażającej słońce, gdzie „przebywa” katolicki Bóg, amulety chroniące od wszelkich nieszczęść takie jak medaliki, święcona woda, szkaplerze, łańcuszki z narzędziem mordu...

Fedorowicz napisał/a:
ale może zobaczmy, czym jest dogmat 

dogmat:
Cytat:
1. «w teologii chrześcijańskiej: prawda uznana przez Kościół za objawioną przez Boga»
2. «twierdzenie przyjmowane za pewne i prawdziwe jedynie na mocy autorytetu osoby, która je wygłasza»

Czyli ktoś coś wymyślił, a reszta jest zobowiązana bezwzględnie w to wierzyć.
Tak jak: w niepokalane poczęcie, trójcę, duszę nieśmiertelną, wieczne męki, pośrednictwo kapłana, w pośredniczkę...

A katolicyzmie zasada "Sola scriptura" jest błędem i herezją!
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2790
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 161/177
 90%
Wysłany: 2023-06-04, 12:08   

nike napisał/a:
Wiesława napisał/a:
Pokoja napisał/a:

Sola Scriptura odnosi się do przekazu w oryginale, a nie w przekładach Biblii na języki narodowe.

Nawet jeśli tak, to społeczności protestanckie nie powinny nauczać, że musimy wierzyć w każdą bajkę i dyskredytować wątpiących i pytających.

Bóg dał nam rozum i własną wolę, poi co nam to dał? ŻEBY UŻYWAĆ, A NIE ŚLEPO WIERZYĆ W BAJKI.
Jest tylko jedno ale, co dla jednej osoby jest bajką, to dla drugiej może nie jest bajką. :-D

Jeszcze raz wrócę do tego, chociaż wiem, że i tak na nic.
Uważam, że taki sam wydźwięk mają słowa Pana Jezusa z Łk.19,40 "...kamienie będą wołać".
Takich przykładów jest więcej.
Teraz prywata, zdarzenie autentyczne, które mi się dziś przypomniało w związku z gadającym osłem.
Kilka lat temu miałam suczkę, stara już była kiedy ze schroniska ją zabrałam i pewnie dlatego okazywała mi niewyobrażalną wręcz miłość i przywiązanie. Chodziłyśmy codziennie na długie spacery, głównie do lasów i polami, hen daleko. Wiele razy na krótszy spacer do pobliskiego lasu, starą znajomą drogą do rozwidlenia i kółeczko inną drogą (cały czas lasem) do domu.
Jeden raz się zdarzyło, że Misia w pewnym momencie stanęła na środku drogi i nie chciała zrobić ani jednego kroku dalej. Wzięłam ją na smycz i chciałam kontynuować spacer dalej, tą samą drogą. Niestety. Pies się po prostu zaparł, a potem zaczął mnie ciągnąć z powrotem, do domu. Nigdy przedtem, ani nigdy potem Misia w taki sposób się nie zachowała.
Posłuchałam psa. Zawróciłam.
To jest przykład, że pies do mnie przemówł.
W taki sposób mogę potraktować rozmowę proroka z osłem.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
Ostatnio zmieniony przez Wiesława 2023-06-04, 12:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2790
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 161/177
 90%
Wysłany: 2023-06-04, 12:11   

Fedorowicz napisał/a:
Trzeba dodać, że poza szkołami katolickimi komunistyczne władze aby ogłupiać już od dziecka zlikwidowały nawet logikę jako przedmiot obowiązkowy w szkołach powszechnych.

Nieprawda. W latach 70-tych (maturę miałam w 73r.) miałam w Liceum Ekonomicznym logikę przez 2 lub 3 lata.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2790
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 161/177
 90%
Wysłany: 2023-06-04, 12:17   

Henryk napisał/a:
trójcę

Całą resztę popieram, natomiast sprawa Trójcy św. jest obecna w Biblii i to od samego początku (ST). Wprawdzie nie ma wersetu, tak jak nie ma wersetu, że :biblia tłumaczy się biblią" i wiele inych spraw, w które wierzymy "bezwersetowo". ;-)
Tylko mnie nie maglujcie o werset.
Dodam, że są filmy z wykładami całkiem logicznie uzasadniające tą sprawę i tam są cytowane słowa PS. Podobnie są teksty, też w internecie, które obrazują dobrze nauki o Trójcy (chyba, o ile pamiętam, Matusiak od Ewangelicznych o tym pisze) i nie tylko.
Odrobina dobrej woli, a nie od razu "nie" i koniec.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3338

Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 151/204
 74%
Wysłany: 2023-06-04, 13:42   

Wiesława napisał/a:

Nieprawda. W latach 70-tych (maturę miałam w 73r.) miałam w Liceum Ekonomicznym logikę przez 2 lub 3 lata.

Chodziło mi o szkoły podstawowe i licea ogólnokształcące oraz technikum. Tam nie było logiki. A w ekonomikach była logika, ale matematyczna. A tak BTW. Co to znaczy Tertium non datur ? :)
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7111
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5510/7220
 76%
EXP: 56/373
 15%
Wysłany: 2023-06-04, 14:02   

Wiesława napisał/a:
Całą resztę popieram, natomiast sprawa Trójcy św. jest obecna w Biblii i to od samego początku (ST).

Nie chcę wersetów na poparcie.
Oczywistym jest, że Izrael od Mojżesza, aż do Mesjasza modlił się do świętej trójcy. ;-) :-D
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2790
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 161/177
 90%
Wysłany: 2023-06-04, 14:09   

Fedorowicz napisał/a:
Wiesława napisał/a:

Nieprawda. W latach 70-tych (maturę miałam w 73r.) miałam w Liceum Ekonomicznym logikę przez 2 lub 3 lata.

Chodziło mi o szkoły podstawowe i licea ogólnokształcące oraz technikum. Tam nie było logiki. A w ekonomikach była logika, ale matematyczna. A tak BTW. Co to znaczy Tertium non datur ? :)

Nie wiem co kombinujesz, ale to bez sensu. Liceum Ekonomiczne to połączenie L.Ogólnokształcącego oraz Technikum. Dlaczego uważasz, że LO i lszkoły techniczne to inna bajka? Przecież żyliśmy w takim samym kraju i w takiej samej rzeczywistości. No i po co dzieciom w podstawówce logika jako przedmiot osobny. Uczono nas myślenia na każdej lekcji i wiele zależało od nauczyciela. Ja miałam w LE takiego nauczyciela z jednego z przedmiotów zawodowych, który ciągle wpajał: myśl samodzielnie, analizuj, wyciągaj wnioski.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Henryk Suchecki 
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 1512
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 23 Wrz 2018
Posty: 964
Poziom: 27
HP: 71/1795
 4%
MP: 857/857
 100%
EXP: 47/83
 56%
Wysłany: 2023-06-04, 17:15   

Henryk napisał/a:

Oczywistym jest, że Izrael od Mojżesza, aż do Mesjasza modlił się do świętej trójcy. ;-) :-D
wystarczy popatrzeć na pomnik Neptuna w Gdańsku (Neptun – w mitologii rzymskiej bóg wód, chmur i deszczu, odpowiednik greckiego Posejdona, boga morza. )i jego broń trójząb – rodzaj broni białej, używanej niegdyś przez rybaków do polowania na większe ryby i ośmiornice, składa się z drzewca i osadzonych na nim trzech metalowych zębów, zakończonych hakami.
Trójząb jest atrybutem greckiego Posejdona (rzymskiego Neptuna), używany był przez niego do rozbijania skał i tworzenia źródeł. Jest także atrybutem hinduskiego boga Śiwy. Teraz trzeba użyć mózgu by połączyć to w logiczną całość.
Ostatnio zmieniony przez Henryk Suchecki 2023-06-04, 17:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2790
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 161/177
 90%
Wysłany: 2023-06-04, 18:03   

Henryk Suchecki napisał/a:
Henryk napisał/a:

Oczywistym jest, że Izrael od Mojżesza, aż do Mesjasza modlił się do świętej trójcy. ;-) :-D
wystarczy popatrzeć na pomnik Neptuna w Gdańsku (Neptun – w mitologii rzymskiej bóg wód, chmur i deszczu, odpowiednik greckiego Posejdona, boga morza. )i jego broń trójząb – rodzaj broni białej, używanej niegdyś przez rybaków do polowania na większe ryby i ośmiornice, składa się z drzewca i osadzonych na nim trzech metalowych zębów, zakończonych hakami.
Trójząb jest atrybutem greckiego Posejdona (rzymskiego Neptuna), używany był przez niego do rozbijania skał i tworzenia źródeł. Jest także atrybutem hinduskiego boga Śiwy. Teraz trzeba użyć mózgu by połączyć to w logiczną całość.

Otóż to.
W całym świecie, we wszelkich przejawach życia, w przyrodzie, sztuce, architekturze, literaturze itd. od pradawnych czasów mamy 3, tradę, trójcę.
Neptun to jeden z przejawów. Trójca święta to Korona wszystkiego.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Henryk Suchecki 
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 1512
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 23 Wrz 2018
Posty: 964
Poziom: 27
HP: 71/1795
 4%
MP: 857/857
 100%
EXP: 47/83
 56%
Wysłany: 2023-06-04, 18:58   

Wiesława napisał/a:
Trójca święta to Korona wszystkiego.
oczywista bzdura, zwyciężył jako pierwszy Pan Jezus i on otrzymał jako pierwszy Koronę od tego który Jest w sensie wieczności to brzmi, ten który Był, Jest i Będzie. Kłamca ma w swm ręku tylko okrótną broń by zabijać czyli trójząb, kłamliwą teorię o trójcy. Niestety kropki połączyłaś na opak.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2790
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 161/177
 90%
Wysłany: 2023-06-04, 19:29   

Henryk Suchecki napisał/a:
Wiesława napisał/a:
Trójca święta to Korona wszystkiego.
oczywista bzdura, zwyciężył jako pierwszy Pan Jezus i on otrzymał jako pierwszy Koronę od tego który Jest w sensie wieczności to brzmi, ten który Był, Jest i Będzie. Kłamca ma w swm ręku tylko okrótną broń by zabijać czyli trójząb, kłamliwą teorię o trójcy. Niestety kropki połączyłaś na opak.

Żadna bzdura. Po prostu nie zrozumiałeś mojego wpisu. A przy okazji namotałeś w poprzednim, że ja nie zrozmiałam twojego.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13639
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 418/608
 68%
Wysłany: 2023-06-04, 20:38   

Wiesława napisał/a:
Jeszcze raz wrócę do tego, chociaż wiem, że i tak na nic.
Uważam, że taki sam wydźwięk mają słowa Pana Jezusa z Łk.19,40 "...kamienie będą wołać".
Takich przykładów jest więcej. .

Łk.19:40---BW:---
I odpowiadając, rzekł: Powiadam wam, że jeśli ci będą milczeć, kamienie krzyczeć będą.
Jest to okres kiedy Jezus wjeżdża na osiołku do Jerozolimy, co robią faryzeusze widząc rzucane gałązki palmowe wiwaty na cześć króla itp.
Łk.19:39---BW:--- A niektórzy faryzeusze z tłumu mówili do niego: Nauczycielu, zgrom uczniów swoich.
I tutaj wypełnia się proroctwo Zachariasza gdyż przez niego Bóg przepowiedział wypadki na setki lat naprzód, jakie miały się zdarzyć w tym czasie o wyznaczonej godzinie, mianowicie: Zach.9:9-----BW
Wesel się bardzo, córko syjońska! Wykrzykuj, córko jeruzalemska! Oto twój król przychodzi do ciebie, sprawiedliwy on i zwycięski, łagodny i jedzie na ośle, na oślęciu, źrebięciu oślicy.
Wiedział, że godzina Jego nadeszła; i że koniec Jego służby Bożej był bliski; że ma zostać ukrzyżowany.
W tych to okolicznościach nie tylko nie przeszkadzał ludowi w ogłoszeniu Go Królem, lecz nawet wysłał uczniów Swoich aby sprowadzili osła, na którym miał wjechać do Jeruzalemu w triumfie jako Król, bo taki był zwyczaj królów izraelskich, którzy w ten sposób bywali przedstawiani ludowi. Odpowiedź naszego Pana
wskazuje, jak ważne było to zdarzenie.
Powiedział On: „jeśliby ci milczeli, wnet kamienie wołać będą”(Łuk. 19:40).
albowiem Bóg przez proroctwo przepowiedział wołanie,
jak pokrzepiające dla wiary jest uprzytomnienie sobie, że nawet w najdrobniejszych szczegółach proroctwa muszą się wszystkie spełnić.
W ten sposób uprzytamniając sobie Boskie kierownictwo spraw Pana naszego i Jego zwolenników, możemy rzeczywiście mieć mocną pociechę i dalszą nadzieję mając w pamięci, że wszystkie rzeczy napisane w Zakonie i przez proroków spełnią się w odpowiednim czasie.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3338

Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 151/204
 74%
Wysłany: 2023-06-05, 15:36   

Henryk Suchecki napisał/a:
Henryk napisał/a:

Oczywistym jest, że Izrael od Mojżesza, aż do Mesjasza modlił się do świętej trójcy. ;-) :-D
wystarczy popatrzeć na pomnik Neptuna w Gdańsku (Neptun – w mitologii rzymskiej bóg wód, chmur i deszczu, odpowiednik greckiego Posejdona, boga morza. )i jego broń trójząb – rodzaj broni białej, używanej niegdyś przez rybaków do polowania na większe ryby i ośmiornice, składa się z drzewca i osadzonych na nim trzech metalowych zębów, zakończonych hakami.
Trójząb jest atrybutem greckiego Posejdona (rzymskiego Neptuna), używany był przez niego do rozbijania skał i tworzenia źródeł. Jest także atrybutem hinduskiego boga Śiwy. Teraz trzeba użyć mózgu by połączyć to w logiczną całość.

COMPARATIO NON EST RATIO- PORÓWNANIE NIE JEST DOWODEM.
Co ma Trójca Św. do pogańskich bożków ? :lol:

"Cóż bowiem na wspólnego sprawiedliwość z niesprawiedliwością? Albo cóż ma wspólnego światło z ciemnością? Albo jakaż jest wspólnota Chrystusa z Beliarem, lub wierzącego z niewiernym? Co wreszcie łączy świątynię Boga z bożkami ?" 2 Kor 6:14
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-06-05, 15:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3338

Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 151/204
 74%
Wysłany: 2023-06-05, 15:42   

Wiesława napisał/a:
Fedorowicz napisał/a:
Wiesława napisał/a:

Nieprawda. W latach 70-tych (maturę miałam w 73r.) miałam w Liceum Ekonomicznym logikę przez 2 lub 3 lata.

Chodziło mi o szkoły podstawowe i licea ogólnokształcące oraz technikum. Tam nie było logiki. A w ekonomikach była logika, ale matematyczna. A tak BTW. Co to znaczy Tertium non datur ? :)

Nie wiem co kombinujesz, ale to bez sensu. Liceum Ekonomiczne to połączenie L.Ogólnokształcącego oraz Technikum. Dlaczego uważasz, że LO i lszkoły techniczne to inna bajka? Przecież żyliśmy w takim samym kraju i w takiej samej rzeczywistości. No i po co dzieciom w podstawówce logika jako przedmiot osobny. Uczono nas myślenia na każdej lekcji i wiele zależało od nauczyciela. Ja miałam w LE takiego nauczyciela z jednego z przedmiotów zawodowych, który ciągle wpajał: myśl samodzielnie, analizuj, wyciągaj wnioski.

Właśnie o to chodzi, że znajomość logiki i jej nauczanie jest potrzebne już od dziecka dlatego że kształtuje i wyrabia prawidłowe rozumowanie i wnioskowanie. Dlatego zostało usunięte z powszechnego nauczania przez komunistów. Lud ma być ciemny, ateistyczny i ślepo posłuszny totalitarnej władzy. Jeszcze raz pytam, czy wiesz co to jest "Tertium non datur" ? Ale tak szczerze, bez kombinowania. :-D
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-06-05, 15:46, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2790
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 161/177
 90%
Wysłany: 2023-06-05, 16:22   

Fedorowicz napisał/a:
Tertium non datur

Rozjemca. Ktoś trzeci, który godzi na przykłada skłóconych.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13