FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jezus - zachowuje czy obala
Autor Wiadomość
qwerty

Dołączył: 01 Kwi 2014
Posty: 3
Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 2/9
 22%
Wysłany: 2014-04-01, 15:40   Jezus - zachowuje czy obala

Witam ! Jezus mówi raz że nie przychodzi ani obalać prawa (mojrzeszowego? ludzkiego tamtego czasu - tego czasu?) ani proroków.

tora = prawo, prorocy itd... jakoś tak się chyba dzieli?

A dalej niestety (moim zdaniem) obala tamto stare prawo ...

np. w sprawie zabijania "dla sprawiedliwości" oko za oko -> miłujcie wrogów swoich
w sprawie kasy ... bóg błogosławi bogactwem na ziemi -> nie można 2 panom służyć bogu i mamonie .... bogatemu trudniej przejsc do nieba niż wielbładowi przez ucho igielne...


O co chodzi? Dzięki :)
Ostatnio zmieniony przez qwerty 2014-04-01, 15:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
oluss
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-04-01, 17:01   

Nie zmienia.
Wydlada poprawne zrozumienie prawa :-)
Przyniosl laske czyli odwleczenie wyroku..
Jak widzisz sam podales przyklad jednego z przykazan.
nie mozesz miec dwoch bogow..albo Jahwe albo mamona.
Jezus nie mogl zlamac Prawa swojego Ojca.
On je wypelnial.
 
     
qwerty

Dołączył: 01 Kwi 2014
Posty: 3
Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 2/9
 22%
Wysłany: 2014-04-01, 20:30   

okej .... ale:

"Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko, ząb za ząb. 39 A Ja wam mówię: Nie zwalczajcie zła złem, lecz jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek ... "

Jakim cudem rozumiesz "niezwalczanie zła złem" jako głebsze zrozumienie prawa "oko za oko"? :D
 
     
oluss
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-04-01, 21:52   

Cytat:
Jakim cudem rozumiesz "niezwalczanie zła złem" jako głebsze zrozumienie prawa "oko za oko"? :D

Widzisz tutaj akutat nie chodzi o glebsze zrozumienie.
Tylko samego Chrystusa przez ktorego przyszla Laska na wszystkich.
Po drugie to nie bylo tak ze ktos cos ukradl a sprzedawca wyciagnal tasak i zmiejsca go szlachtowal czy cos :D
Po trzecie zapominasz ze Izrael byl narodem wybranym ktorym kierowal Bog i to poniekad jego wyroki byly..
Po czwarte oko za oko nie bylo zlem tylko sprawiedliwoscia rozsadzana w sadach.
po piate Bog przez Jezusa nie potepil swojego prawa tylko powiedzmy wprowadzil opoznienie wykonania wyroku.ten kto grzeszy dalej jest winny smierci w oczach boga chyba ze..
Jezus nie chcial i zabranial uzywac sily jednak nie kazal zawsze stac bezczynie czy tez bronil sie bronic np slowem :) patrz co zrobil w swiatyni.
zlo mamy karcic i gromic :mrgreen:
itd

W chrześcijaństwie istnieje mylne przeświadczenie że Stary Testament był zły i nie sprawiedliwy, że należy go całkowicie odrzucić i treścią jego się wcale nie przejmować. Bo nie było łaski Bożej dla ludzi i nie było przebaczenia za grzechy, że Pan Jezus przyszedł unieważnić Stary Testament. To nie jest prawdą. Pan Jezus przyszedł potwierdzić dziesięć przykazań. A jedno z nich mówi: "Nie będziesz cudzołożył"
Pan Jezus jak to sam powiedział, nie przyszedł zmienić prawa Bożego, ale przyszedł raczej potwierdzić prawo Boże ustanowione na początku i przywrócić jego pierwotną formę.

Jedyna zmiana między Starym a Nowym Testamentem jest ta, że Pan Jezus przyszedł powstrzymać gniew Boży i okazać grzesznikowi miłosierdzie, czyli dać mu szansę na żal za grzechy, pokutę i łaskę przebaczenia grzechu śmiertelnego, której w Starym Testamencie nie było.

Co nie znaczy, że kara śmierci już nie istnieje za grzech śmiertelny. Ta kara za grzech śmiertelny, która była wykonywana natychmiast, została odłożona na godzinę sądu Bożego jako kara śmierci wiecznej.
Co do Prawa Bożego, to Pan Jezus powiedział dosłownie, żeby nie było niedomówień.

"Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni."
- Mateusz 5:17-18
Ostatnio zmieniony przez oluss 2014-04-01, 21:56, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13659
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 438/608
 72%
Wysłany: 2014-04-01, 23:00   

qwerty napisał/a:
Witam ! Jezus mówi raz że nie przychodzi ani obalać prawa (mojrzeszowego? ludzkiego tamtego czasu - tego czasu?) ani proroków.

Ja znam taki tekst:
Mt 5:17 bg "Nie mniemajcie, abym przyszedł rozwiązywać zakon albo proroki; nie przyszedłem rozwiązywać, ale wypełnić."

I tak się stało, Jezus nie rozwiązał zakonu, Jezus jako doskonały człowiek wypełnił zakon.
Zakon był dla niedoskonałego człowieka zbyt trudnym do wypełnienia.
qwerty napisał/a:
tora = prawo, prorocy itd... jakoś tak się chyba dzieli?


Tora to pięcioksiąg jest,---czyli prawo ,--- potem sa prorocy i pisma
Razem to wszystko to po hebrajsku Tanach----Biblia---cały Stary Testament.

qwerty napisał/a:
A dalej niestety (moim zdaniem) obala tamto stare prawo ...

Dobrze byłoby gdybyś jakieś teksty podał.

qwerty napisał/a:
np. w sprawie zabijania "dla sprawiedliwości" oko za oko -> miłujcie wrogów swoich


Nie było to zabijanie dla sprawiedliwość, tylko sprawiedliwość boża wymagała równorzędnej kary. I to zabijanie w ogóle nie koliduje z miłujcie nieprzyjaciół swoich. czy ty uważasz,że ten co mnie zabije to jest mój nieprzyjaciel? jak mnie zabije to w jaki ja sposób mam go miłować, kiedy leżę w grobie?
Mamy się wspólnie miłować,wtedy nie będzie morderstw.
Widzisz boska sprawiedliwość zdecydowała,ze jednorodzony syn Bozy musi umrzeć, za przewinienie Adama.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
oluss
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-04-01, 23:47   

@qwerty

btw.Men or Women ?? :roll: ;)

Pierwszy List św. Pawła do Koryntian 10

Ostrzeżenia płynące z historii Izraela

1Przyjaciele, przypomnijcie sobie pewne fakty: Kiedyś na pustyni nasi przodkowie byli prowadzeni przez obłok i wszyscy przeszli przez Morze Czerwone. 2 Wszyscy, wraz z Mojżeszem, zostali zanurzeni w obłoku i w morzu. 3 Wszyscy spożywali ten sam duchowy pokarm 4 i pili ten sam duchowy napój. Czerpali bowiem wodę z towarzyszącej im duchowej skały, którą był sam Chrystus. 5 Mimo to większość z nich nie znalazła uznania w oczach Boga i zginęła na pustyni.

6 Powinno to być dla nas przestrogą, abyśmy, tak jak oni, nie dążyli do zła. 7 Nie oddawajcie czci bożkom – jak tamci. Pismo przecież mówi, że oddając cześć złotemu cielcowi „zasiedli do jedzenia i picia, a potem wstali, aby tańczyć”. 8 Nie ulegajmy rozwiązłości seksualnej – jak tamci, gdy jednego dnia zginęło dwadzieścia trzy tysiące osób. 9 Nie róbmy testów na wiarygodność Chrystusa – jak oni robili i poginęli z powodu jadowitych węży. 10 I nie narzekajcie na Boga – jak oni narzekali i zginęli,



Albowiem jeśli przez upadek jednego człowieka śmierć zapanowała przez jednego, o ileż bardziej ci, którzy otrzymują obfitość łaski i daru usprawiedliwienia, królować będą w życiu przez jednego, Jezusa Chrystusa. (List do Rzymian 5:17)


Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim." (Mt 5,17-19 BT)

"Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości." (Jn 15,10 BT)


"Kto wypełnia Jego przykazania, trwa w Bogu, a Bóg w nim; a to, że trwa On w nas, poznajemy po Duchu, którego nam dał." (1 Jn 3,24 BT)

"Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania. (...) Kto ma przykazania moje i zachowuje je, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie." (Jn 14,15.21 BT)


Jak widzisz kobieto albo mezczyzno :-P (obstawiam kobiete bo to one zazwyczaj maja takie problemy) :idea:
Jezus obalil co najwyzej troche wina :mrgreen:
 
     
qwerty

Dołączył: 01 Kwi 2014
Posty: 3
Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 2/9
 22%
Wysłany: 2014-04-02, 07:40   

Chyba musze odpowiedzieć na wszystko - a "pytań" i niejasności sporo.... Oczywiście odpowiadam tylko "co ja przez to rozumiem" nie uwazam ze posiadam jakas prawde objawiona ... :lol:

po kolei...

1) olus

Cytat:
Widzisz tutaj akutat nie chodzi o glebsze zrozumienie. Tylko samego Chrystusa przez ktorego przyszla Laska na wszystkich.


Nie bardzo wiem co masz na myśli. Ja tu widze ukryte "Jezus przyniusł zmiany w prawie".

Cytat:
Po drugie to nie bylo tak ze ktos cos ukradl a sprzedawca wyciagnal tasak i zmiejsca go szlachtowal czy cos :D

pewnie że nie, bo to by było nie sprawiedliwe ! Ale gdy ktoś by tobie obcioł rękę sprawiedliwość taka nakazywała wymiar kary dla sprawcy - obcięcie ręki, nic więcej, nic mniej.

dalej ... olus, ale chyba herezje, bo chyba wedlug kk nie można stosować K.S.'a .... :P

2)
A co to za przedład z tym zakonem, co to ten zakon, i czym różni się od "prawa" - która wersja jest poprawna zakon czy prawo i dlaczego ktoś mógł się pomylić? Ja znajduje ciągle wersje z "prawem" - ale sprawdze jeszcze poczciwego "wójka" :D

Cytat:
Nie było to zabijanie dla sprawiedliwość, tylko sprawiedliwość boża wymagała równorzędnej kary.


Tylko właśnie Jezus umarł na krzyżu aby zaspokoić tą Bożą sprawiedliwość, dlatego prawo mogło być złagodzone przez baranka ...? Chyba poważna nad interpretacja z mojej strony :P

czy ty uważasz,że ten co mnie zabije to jest mój nieprzyjaciel? jak mnie zabije to w jaki ja sposób mam go miłować, kiedy leżę w grobie?

Według starego testamentu jest bo:

"Jeśli kto przeleje krew ludzką, przez ludzi ma być przelana krew jego" (Rdz 9, 6)

A poza tym jak ktoś zabije kogoś tobie bliskiego (np. matke, siostre, zone, dzieci), to będzie twój nieprzyjaciel czy nie? A może dalej będziesz go witał z daleka, pożyczał cukier i kase na wieczne nie oddanie ... zapraszał na herbatke ...

3) Mężczyzna ... a co? :P

Cytat:
Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim." (Mt 5,17-19 BT)

"Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości." (Jn 15,10 BT)


skoro tak to..... kojarzysz trynka morderce? "WIECIE CO Z NIM ROBIĆ" :P lol. ... jakby to powiedział pe.ja .... :-/

Cytat:
"Jeśli kto przeleje krew ludzką, przez ludzi ma być przelana krew jego" (Rdz 9, 6);


długa ta twoja odp. musze sobie zarezerwować chcile po sniadaniu na przeczytanie tego ... :P

na koniec

[qote] Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. 18 Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.[/quote]

Ja to rozumiem tak że .... Jezus przyszedł wypełnić/spełnić ... Jak? Przez śmierć na krzyżu, przez zmartwychwstanie! Więc prawo stare obowiązuje aż Chrystus nie umrze za nasze grzechy - nie przemieni serc ludzkich, wtedy obowiązywać będzie już "nowe prawo".

A można to też rozumieć tak że ... prawo dane (które wyklucza? się wzajemnie ST/NT) obowiązuje aż do końca tego świata.

A co się wyklucza? znowu:
ST:
"Jeśli kto przeleje krew ludzką, przez ludzi ma być przelana krew jego" (Rdz 9, 6);
"Ktokolwiek zabije człowieka, będzie ukarany śmiercią" (Kpł 24, 17. 21b);
"Nie ma innego zadośćuczynienia za krew przelaną, jak tylko krew tego, który ją przelał" (Lb 35, 33);
"A gdyby ktoś bliźniego swego umyślnie zasadziwszy się podstępem zabił - i od ołtarza Mego weźmiesz go, i zabijesz." (ks.Wyjścia, XXI, 14).
Ostatnio zmieniony przez qwerty 2014-04-02, 07:45, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
oluss
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-04-02, 13:16   

@ tajejemnicza nieznajoma :mrgreen:

Cytat:
Chyba musze odpowiedzieć na wszystko - a "pytań" i niejasności sporo.... Oczywiście odpowiadam tylko "co ja przez to rozumiem" nie uwazam ze posiadam jakas prawde objawiona ... :lol:

Dobrze wiedzieć ;-)

Cytat:
Nie bardzo wiem co masz na myśli. Ja tu widze ukryte "Jezus przyniusł zmiany w prawie".

Gdzie?
Zy kara śmierci zostaje opóźniona nie oznacza
że samo prawo uległo zmianie :)

Cytat:
pewnie że nie, bo to by było nie sprawiedliwe ! Ale gdy ktoś by tobie obcioł rękę sprawiedliwość taka nakazywała wymiar kary dla sprawcy - obcięcie ręki, nic więcej, nic mniej.

Nie bardzo rozumiem więc napisze
Sad jest sądem i kary były sprawiedliwe ;-)

Cytat:
A co to za przedład z tym zakonem, co to ten zakon, i czym różni się od "prawa" - która wersja jest poprawna zakon czy prawo i dlaczego ktoś mógł się pomylić? Ja znajduje ciągle wersje z "prawem" - ale sprawdze jeszcze poczciwego "wójka" :D


http://pl.wikipedia.org/wiki/Zakon_%28Biblia%29
http://chrzescijanie-dnia....pl/?page_id=63

Co to jest Zakon Boży?

Zakon Boży to:
- nauka i przykazania Boga, objawione Żydom po wyjściu z niewoli egipskiej
( głównie opisane w księgach Mojżeszowych, od 2M.20 do 2M.25 oraz 5M. )
Bóg objawił je Mojżeszowi i Izraelitom na Górze Synaj.
Najpierw spisał je Mojżesz w Księdze Przymierza, a następnie Bóg ( podstawy, czyli
10 przykazań ), napisał obustronnie, na dwóch tablicach kamiennych i dał Mojżeszowi.
( po rozbiciu tablic Bóg, osobiście lub ręką Mojżesza, napisał je ponownie ).

2M.24,12 I rzekł Pan do Mojżesza: Wstąp do mnie na górę i zostań tam,
a dam ci tablice kamienne, zakon i przykazania, które napisałem,
aby ich pouczyć.
( hebr. hattora -zakon, nauka , hamicwa -przykazania )

5M.4,13 I oznajmił wam swoje przymierze, które nakazał wam zachowywać:
dziesięć słów, które wypisał na dwóch kamiennych tablicach.

2M.32,16 Tablice te były dziełem Bożym, a pismo było pismem Boga, wyrytym na
tablicach,

Neh. 10,30 przyłączają się do swoich braci, do swoich dostojników, pod klątwą
i przysięgą, że będą postępować według Zakonu Bożego, który został
nadany za pośrednictwem Mojżesza, sługi Bożego, i że będą przestrzegać
i wypełniać wszystkie przykazania Pana, Boga naszego,
jego prawa i przepisy,


2M. 24,4 Wtedy Mojżesz spisał wszystkie słowa Pana, a wstawszy wcześnie rano,
zbudował ołtarz u stóp góry i postawił dwanaście pomników dla dwunastu
plemion izraelskich.
...
2M.24,7 Następnie wziął Księgę Przymierza i głośno przeczytał ludowi, ten zaś
zekł: Wszystko, co powiedział Pan, uczynimy i będziemy posłuszni.

Ps. 78,10 Nie strzegli przymierza Bożego, A według zakonu jego nie chcieli
postępować.


Dość fajne tłumaczenie :)

Cytat:
dalej ... olus, ale chyba herezje, bo chyba wedlug kk nie można stosować K.S.'a .... :P


1.jajca jajcami :-D ale nie kumam
2.A co ma do rzeczy KK i skąd wiesz że ja z niego https://lh3.ggpht.com/-Zt5FfHknvCEB-xeFRiv9tGrKBs2

Cytat:
Tylko właśnie Jezus umarł na krzyżu aby zaspokoić tą Bożą sprawiedliwość, dlatego prawo mogło być złagodzone przez baranka ...? Chyba poważna nad interpretacja z mojej strony :P

Jak pisałem Jezus już wcześniej prostował Prawo
które wykrziwiali np.faryzeusze :roll:
Baranek nie mógł zmienić Prawa bo wszystko co robił
było z woli Ojca i było Jego nauką.
A sam Bóg raczej sobie by nie przeczył,no nie? ;-)

14 Tymczasem dopiero w połowie świąt przybył Jezus do Świątyni i nauczał. 15 Żydzi zdumiewali się mówiąc: «W jaki sposób zna On Pisma, skoro się nie uczył?» 16 Odpowiedział im Jezus mówiąc: «Moja nauka nie jest moją, lecz Tego, który Mnie posłał. 17 Jeśli kto chce pełnić Jego wolę, pozna, czy nauka ta jest od Boga, czy też Ja mówię od siebie samego. 18 Kto mówi we własnym imieniu, ten szuka własnej chwały. Kto zaś szuka chwały Tego, który go posłał, ten godzien jest wiary i nie ma w nim nieprawości. 19 Czyż Mojżesz nie dał wam Prawa? A przecież nikt z was nie zachowuje Prawa, [bo] czemuż usiłujecie Mnie zabić?» 20

Cytat:
A poza tym jak ktoś zabije kogoś tobie bliskiego (np. matke, siostre, zone, dzieci), to będzie twój nieprzyjaciel czy nie? A może dalej będziesz go witał z daleka, pożyczał cukier i kase na wieczne nie oddanie ... zapraszał na herbatke ...

Na kawe i ciastko :mrgreen:

Cytat:
"Jeśli kto przeleje krew ludzką, przez ludzi ma być przelana krew jego" (Rdz 9, 6)

http://prawica.net/node/2141
http://mateusz.pl/ksiazki/js-pn/js-pn_15.htm

Masz bo chyba lubisz krk :mrgreen:
Cytat:
kojarzysz trynka morderce?

Nie :-P
Cytat:
długa ta twoja odp. musze sobie zarezerwować chcile po sniadaniu na przeczytanie tego ... :P

Ne spiesz się :roll:

Cytat:
Ja to rozumiem tak że .... Jezus przyszedł wypełnić/spełnić ... Jak? Przez śmierć na krzyżu, przez zmartwychwstanie! Więc prawo stare obowiązuje aż Chrystus nie umrze za nasze grzechy - nie przemieni serc ludzkich, wtedy obowiązywać będzie już "nowe prawo".

JEdyna róznica między nowym przymierzem a starym.
To że to samo prawo mamy mieć wpisane w serach 8-)
Prawo Boże jest wieczne i nie zmienne jak mówi Biblia.
No ale dobrze kombinujesz :mrgreen:
Cytat:
A można to też rozumieć tak że ... prawo dane (które wyklucza? się wzajemnie ST/NT) obowiązuje aż do końca tego świata

Nie bardzo 8-)
Cytat:
ST:
"Jeśli kto przeleje krew ludzką, przez ludzi ma być przelana krew jego" (Rdz 9, 6);
"Ktokolwiek zabije człowieka, będzie ukarany śmiercią" (Kpł 24, 17. 21b);
"Nie ma innego zadośćuczynienia za krew przelaną, jak tylko krew tego, który ją przelał" (Lb 35, 33);
"A gdyby ktoś bliźniego swego umyślnie zasadziwszy się podstępem zabił - i od ołtarza Mego weźmiesz go, i zabijesz." (ks.Wyjścia

Żeby się nie potwarzać skrócie :-P
Łaska,opóźnienie,jw

Cytat:
3) Mężczyzna ... a co? :P

Ta jasne :-P
a ja jestem księdzem :mrgreen:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13