FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy Jezus jest Bogiem?
Autor Wiadomość
David 77
Zasłużony

Pomógł: 120 razy
Dołączył: 26 Lut 2013
Posty: 1357
Poziom: 31
HP: 76/2536
 3%
MP: 1211/1211
 100%
EXP: 77/104
 74%
Wysłany: 2013-03-18, 20:03   

AlexK,
Cytat:
„I stał się o tyle możniejszym od aniołów, o ile znamienitsze od nich odziedziczył imię. Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek: Tyś jest Synem moim, Jam cię dziś zrodził? I znowu: Ja mu będę ojcem, a on będzie mi synem? I znowu, kiedy wprowadza Pierworodnego na świat, mówi: Niechże mu oddają pokłon wszyscy aniołowie Boży. O aniołach wprawdzie mówi: Aniołów swych czyni On wichrami, a sługi swoje płomieniami ognia; lecz do Syna: Tron twój, o Boże, na wieki wieków, berłem sprawiedliwym berło Królestwa twego. Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość: Dlatego namaścił cię, o Boże, Bóg twój olejkiem wesela jak żadnego z towarzyszy twoich. Oraz: Tyś, Panie, na początku ugruntował ziemię, i niebiosa są dziełem rąk twoich; one przeminą, ale Ty zostajesz; i wszystkie jako szata zestarzeją się, i jako płaszcz je zwiniesz, jako odzienie, i przemienione zostaną; ale tyś zawsze ten sam i nie skończą się lata twoje. A do którego z aniołów powiedział kiedy: Siądź po prawicy mojej, aż położę nieprzyjaciół twoich jako podnóżek stóp twoich. Czy nie są oni wszyscy służebnymi duchami, posyłanymi do pełnienia służby gwoli tych, którzy mają dostąpić zbawienia?” (Hbr 1,4-14 – BW)



Pan Jezus będąc niższym od aniołów jako człowiek nie mógł być zarówno Bogiem jak i człowiekiem

Hebr 1:8,9

lecz do Syna: Tron twój, o Boże, na wieki wieków, Berłem sprawiedliwym berło Królestwa twego. (9) Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość: Dlatego namaścił cię, o Boże, Bóg twój olejkiem wesela jak żadnego z towarzyszy twoich.

Gdybyśmy mieli przyjąć te słowa w takiej formie jak to zostało przez niektórych Trynitarnych tłumaczy przetłumaczone to należało by stwierdzić że nie ma jednago Boga ale jest dwóch Bogów gdzie jeden pomazał drugiego

Słowa te są cytatem pochodzącym z Psal 45 : 7,8 które pierwotnie odnosiły się do króla Izraelskiego ,przy czym nikt nie traktował Króla jako Wszechmocnego Boga . Król Izraelski był jedynie widzialnym reprezentantem Boga a nie zaś samym Bogiem


Biblista Brooke F. Westcott, który współtworzył ze swoim kolegą po fachu Hortem, wzorcowy tekst grecki z gr. manuskryptów tak się oto wypowiada na temat wersetów 6 i 7 z Psalmu 45, przytoczonych w Hebrajczyków 1:8, 9:

„LXX [Septuaginta] dopuszcza dwie możliwości tłumaczenia: (...) [ho theos] można w obu wypadkach oddać jako wołacz (Twój tron, Boże, [...] dlatego, Boże, Twój Bóg) albo w pierwszym wypadku jako podmiot (lub orzecznik) (Bóg jest Twoim tronem lub Tron Twój to Bóg), a w drugim wypadku jako podmiot, po którym następuje dopowiedzenie (...) [ho theos sou] (a więc: dlatego Bóg, Twój Bóg). (...) Jest wysoce nieprawdopodobne, by użyte w oryginale słowo (...) [’Elohím] odnosiło się do króla. Okoliczność ta przeczy więc założeniu, że w LXX (...) [ho theos] występuje w wołaczu. Biorąc to wszystko pod uwagę, pierwszą część zdania chyba najlepiej byłoby przetłumaczyć następująco: Bóg jest Twoim tronem (albo: Tron Twój to Bóg), to znaczy ‚Twoje królestwo jest ugruntowane na Bogu, niewzruszonej Skale’” (The Epistle to the Hebrews, Londyn 1889, ss. 25, 26).

A teraz porównaj tłumaczenie Katolickie według Biblii Tysiąclecia

Psal 45:7,8 Tron Twój, o Boże, trwa wiecznie, berło Twego królestwa - berło sprawiedliwe. (8) Miłujesz sprawiedliwość, wstrętna ci nieprawość, dlatego Bóg, twój Bóg, namaścił ciebie olejkiem radości hojniej niż równych ci losem;

Ta sama biblia -Hebr 1:8,9

) Do Syna zaś: Tron Twój, Boże na wieki wieków, berło sprawiedliwości berłem królestwa Twego. (9) Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość, dlatego namaścił Cię, Boże, Bóg Twój olejkiem radości bardziej niż Twych towarzyszy.

Czy zauważasz nie konsekwencje tłumaczy

Psal 45: 8 Miłujesz sprawiedliwość, wstrętna ci nieprawość, dlatego Bóg, twój Bóg, namaścił ciebie olejkiem radości hojniej niż równych ci losem;

Hebr 1:9 Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość, dlatego namaścił Cię, Boże, Bóg Twój olejkiem radości bardziej niż Twych towarzyszy.

Co sprawiło że w przypadku Psal 45:8 mamy formę mianownikową ale ten sam cytat w Hebr 1:9 już nie posiada formy mianownikowej tylko wołaczową ?

tłumaczenie KS. PROF. DRA HAB. REMIGIUSZA POPOWSKIEGO


hebrajsko -polskim ST Wyd. VOCATIO . Psal 45 ;7 słowa ;

כִּסְאֲךָ אֱלֹהִים przetłumaczono na -< ,,Bóg twoim tronem">>

Również ten sam Profesor Popowski w Interlinii Greko Polskie z kodami gramatycznymi odnośnie Hebr 1:8 podaje do rzeczownika Bóg kod gramatyczny

N- Rzeczownik
N-Mianownik
M-rodzaj męski
S -Liczba pojedyncza

Przyznając w ten sposób że również tłumaczenie ,,Bóg jest twoim tronem '' ma swoje mocna uzasadnienie w gramatyce ..



.Cylkow oddaje ten werset następująco:"Tron twój jak Pan wiecznie trwały"

Miłosz:"Tron twój:Bóg wiecznie trwały"

biblista Westcott:"Septuaginta dopuszcza dwie możliwości tłumaczenia; ho the-os /.../dlatego,o Boże,Twój Bóg...)albo w pierwszym przypadku jako podmiot,lub orzecznik (Bóg jest twoim tronem,lub twoim tronem jest Bóg...),a w drugim wypadku jako przydawkę rzeczowną (...) ho the-os sou}(dlatego właśnie twój Bóg...) (...)Jest rzeczą wysoce niepradopodobną,żeby użyte w oryginale słowo(...){Elohim} odnosiło się do króla.Prawdopodobieństwo przeczy więc założeniu, że w Septuagincie(...){ho the-os}występuje w wołaczu
Biorąc to wszystko pod uwagę,pierwszą część zdania chyba najlepiej byłby przetłumaczyć następująco: Bóg jest twoim tronem,albo twoim tronem jest Bóg,to znaczy twoje królestwo jest ugruntowane na Bogu niewzruszonej skale"



Pozdrawiam . D77
 
     
agnieszka
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-04-03, 05:55   Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Makarios napisał/a:
Wielu ludzi uważa naukę o Trójcy za fundamentalną doktrynę religii chrześcijańskiej. Według niej Ojciec, Syn i Duch Święty to trzy osoby w jednym Bogu.

Kardynał John O’Connor tak się wypowiedział na temat tej nauki: „Wiadomo, że jest to bardzo głęboka tajemnica, której w żaden sposób nie da się przeniknąć”.

Dlaczego ten dogmat tak trudno zrozumieć? Jedną z przyczyn podano w pewnym opracowaniu, gdzie w związku z Trójcą przyznano:

„Doktryna ta nie jest biblijna w tym sensie, że nigdzie w Biblii nie została sformułowana” (The Illustrated Bible Dictionary).

A co Wy sądzicie na ten temat?


Doktryna Trojcy mowi, ze jeden Bog to trzy odrebne od siebie osoby. To oczywiscie jest sprzeczne z Pismem Swietym.

Ja natomiat wierze, tak jak Pismo mowi, Sluchaj Izraelu Pan Bog nasz, PAN JEDEN jest,
a tym JEDYNYM PANEM jest JEZUS CHRYSTUS. ON - PAN PANOW, KROL KROLOW, ALFA I OMEGA, PIERWSZY I OSTATNI, POCZATEK I KONIEC.

bowiem;

„Czy nie wiesz? Czy nie słyszałeś? Bogiem wiecznym jest Pan, Stwórcą krańców ziemi. On się nie męczy i nie ustaje, niezgłębiona jest jego mądrość”. (Izajasz 40:28).

Nie trzeba wiec uznawac blednej doktryny Trojcy, by uznac Pana Jezusa wraz z Tomaszem za swojego PANA i BOGA.
Ostatnio zmieniony przez agnieszka 2013-04-03, 05:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Axanna
VIP

Pomógł: 115 razy
Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 2861
Poziom: 42
HP: 345/5755
 6%
MP: 2747/2747
 100%
EXP: 55/186
 29%
Wysłany: 2013-04-03, 08:53   

Agnieszko, kazdy wierzy "jak Pismo mowi" i sie da posiekac ze Pismo wlasnie tak mowi jak wierzy :-P
 
     
agnieszka
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-04-03, 09:53   

Axanna napisał/a:
Agnieszko, kazdy wierzy "jak Pismo mowi" i sie da posiekac ze Pismo wlasnie tak mowi jak wierzy :-P
Axanno, raczej to nie jest merytoryczna wypowiedz i nie wiem czemu ma sluzyc, trudno sie tez odniesc do niej. Nie jest prawda, moim zdaniem, bo nie kazdy wierzy tak jak Pismo mowi czy tez "jak Pismo mowi" i nie wiem czy kazdy da sie posiekac.
Gdyby kazdy tak wierzyl bylibysmy wszyscy zgodni.
Ostatnio zmieniony przez agnieszka 2013-04-03, 09:56, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Axanna
VIP

Pomógł: 115 razy
Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 2861
Poziom: 42
HP: 345/5755
 6%
MP: 2747/2747
 100%
EXP: 55/186
 29%
Wysłany: 2013-04-03, 10:16   

Hm.
Troche w zartobliwy sposob (buzka z jezyczkiem o tym swiadczy) nawiazalam do Twoich
, uwazam ze niwlasciwych slow "ja wierze jak Pismo mowi", chcac dac Tobie do zrozumienia, ze to jest wylacznie Twoje zdanie i ze nie jestes nieomylna. Bowiem inni wierza inaczej niz Ty i sa przekonani, ze tak naucza Pismo, wiec zarazem moja wypowiedz byla jak w temacie tak i prawdziwa, uwazam. Ja na przyklad wierze inaczej niz Ty i wierze ze tak naucza Pismo, a my z Toba nie jestesmy zgodne w tej kwestii. Ty mowisz ze w Pismie pesze iz Bog to Ojciec, Syn i Duch a ja mowie ze to nieprawda, bo tak nie pisze Pismo tylko Ty, i to wbrew innym wersetom, ktore nie chcesz przyjac do wiadomosci. tyle celem wyjasnienia, bo nie mam duzo czasu na pisanie. :-)

p.s. Chodzilo mi jeszcze o to, abysmy potrafili zwazac na argumenty innych, a nie sluchac tylko siebie. Z szacunkiem :)
 
     
agnieszka
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-04-03, 10:43   

:Aku:

Axanno, to jest atak ad personam na mnie, chociaz moze nie zdajesz sobie z tego sprawy.

Napisalam wlasne zdanie poparte Slowem Bozym, nikogo nie zmuszam, by to przyjmowal.
Masz prawo sie nie zgadzac. Piszesz bym zwazala na argumenty innych, jednak zadnych nie podalas.
Ostatnio zmieniony przez agnieszka 2013-04-03, 10:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Axanna
VIP

Pomógł: 115 razy
Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 2861
Poziom: 42
HP: 345/5755
 6%
MP: 2747/2747
 100%
EXP: 55/186
 29%
Wysłany: 2013-04-03, 11:07   

uwazaj, Ago, bo postawisz mi sliwe pod okiem.

Nie chcialam zadnych atakow. Ja uwazam ze Ty wierzysz tak jak rozumiesz Pismo i to szanuje. Ot czlowiek tak rozumie i tak wierzy. Zas takie teksty jak "ja wierze jak pisze Pismo" wlasnie atakuja innych, ktorzy przeciez tez wierza jak pisze Pismo, ale jednak inaczej niz Agnieszka.

Nie obrazaj sie. To absolutnie nie jest atak na Ciebie. Ale z Twoich slow wynika, ze Ty jak Pismo, a inni jakby wbrew Pismu. To nie jest tak, tylko sa inne zrozumienia. Trzeba je popierac Pismem i w ten sposob sie doskonalic w zeozumieniu i poznaniu. Ty tez nie podalas gdzie to tak pisze ze Bog to Ojciec, Syn i Duch. A ja twraz nie mam jak w ogole cokolwiek podac, nie mam takiej mozliwosci. Ale jak bede miala i jak Bog pozwoli, moge wrocic do tematu a na razie pozdrawiam cieplutko.
 
     
agnieszka
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-04-03, 12:05   

ok, chyba rozumiem juz, skoro moja wypowiedz "ja tak wierze jak Pism mowii" zabrzmialo tak jak piszesz - niefortunnie, to sie poprawie i napisze, inaczej, wierze Pismu, lub wierze tak jak jest napisane, ze Pan Bog nasz , PAN JEDEN JEST i tym PANEM JEST JEZUS CHRYSTUS.

Moze byc ? :)
 
     
Axanna
VIP

Pomógł: 115 razy
Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 2861
Poziom: 42
HP: 345/5755
 6%
MP: 2747/2747
 100%
EXP: 55/186
 29%
Wysłany: 2013-04-03, 14:46   

hehe, na jedno wychodzi :)

ale zajeta jestem troche, jeszcze z 4 godzinki. A robie sie glodna :->
 
     
agnieszka
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-04-03, 15:00   

Axanna napisał/a:
hehe, na jedno wychodzi :)
noo :-D i nie chce byc inaczej ! :)

Sluchaj Izraelu Pan Bog nasz, PAN JEDEN JEST !

Rzym. 10

5 Albowiem o sprawiedliwości, jaką daje Prawo, pisze Mojżesz: Kto je wypełnił, osiągnie przez nie życie. 6 Sprawiedliwość zaś osiągana przez wiarę tak powiada: Nie mów w sercu swoim: Któż zdoła wstąpić do nieba? - oczywiście po to, by Chrystusa stamtąd sprowadzić na ziemię, albo: Któż zstąpi do Otchłani? - 7 oczywiście po to, by Chrystusa wyprowadzić spośród umarłych. 8 Ale cóż mówi: Słowo to jest blisko ciebie, na twoich ustach i w sercu twoim. Ale jest to słowo wiary, którą głosimy. 9 Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że JEZUS JEST PANEM, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych - osiągniesz zbawienie. 10 Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia.
11 Wszak mówi Pismo: Żaden, kto wierzy w Niego, nie będzie zawstydzony. 12 Nie ma już różnicy między Żydem a Grekiem. Jeden jest bowiem Pan wszystkich. On to rozdziela swe bogactwa wszystkim, którzy Go wzywają. 13 Albowiem każdy, kto wezwie imienia Pańskiego, będzie zbawiony.
Ostatnio zmieniony przez agnieszka 2013-04-03, 15:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
agnieszka
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-04-03, 18:06   

Axanna napisał/a:
Davidzie, dla mnie Bog Najwyzszy jest jeden jak najbardziej, te slowa tycza Ojca Pana Jezusa. Niemniej dla mnie Pan Jezus tez jest Bogiem, tyle, ze nie Najwyzszym, tylko jako ze Bozy Syn.


Ja i Ojciec jedno jestesmy.

„Wiemy też, że Syn Boży przyszedł i dał nam rozum, abyśmy poznali tego, który jest prawdziwy. My jesteśmy w tym, który jest prawdziwy, w Synu jego, Jezusie Chrystusie. On jest tym prawdziwym Bogiem i życiem wiecznym” 1Jana 5:20 Bw.



.Sluchaj Izraelu, Pan Bog nasz, PAN JEDEN JEST.

"Tak mówi Pan... oprócz mnie niemasz Boga" Iz 44,6.

"...Izali jest Bóg oprócz mnie" Iz 44,8.

"Jam Pan, a niemasz żadnego więcej, oprócz mnie niemasz żadnego Boga...Iz 45,5.

"...przedemno nie był stworzony Bóg, ani po mnie będzie" Iz 43,10.

"...bom Ja Bóg, a niemasz żadnego Boga więcej, i niemasz mnie podobnego" Iz 46,9.



Cytat:
Nie uwazam, ze apostolowie nie nazwali Go Bogiem, jeden nazwal "Bog moj" i ja uwazam, ze tez moge tak mowic. Zas Twoja interpretacja tego fragmentu, z ktora uwaznie sie zapoznalam - wybacz, z calym szacunkiem - ale mi nie pasuje, uwazam ja za niewlasciwa.
Chwala Bogu !

Mam nadzieje, ze mi tez moze nie pasowac czyjas interpretacja i moge uwazac za niewlasciwa ?
Ostatnio zmieniony przez agnieszka 2013-04-03, 18:13, w całości zmieniany 4 razy  
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13634
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 413/608
 67%
Wysłany: 2013-04-03, 19:04   

Mam prośbę: kiedy kopiujecie cytat jakiego usera, to proszę nad cytatem napisać czyj ten cytat jest. :-D
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
agnieszka
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-04-03, 19:19   

nike napisał/a:
Mam prośbę: kiedy kopiujecie cytat jakiego usera, to proszę nad cytatem napisać czyj ten cytat jest. :-D
nawet wtedy gdy dzielimy wypowiedz jednej osoby , ktorej nick odany jest w pierwszy cytacie ?
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13634
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 413/608
 67%
Wysłany: 2013-04-03, 19:41   

agnieszka, Chyba to by bylo dobre , bo jak nas będzie więcej a mam taka nadzieję :-D to, zajmie nam dużo czasu, wyszukiwanie, "kto to napisał" :-D
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Axanna
VIP

Pomógł: 115 razy
Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 2861
Poziom: 42
HP: 345/5755
 6%
MP: 2747/2747
 100%
EXP: 55/186
 29%
Wysłany: 2013-04-03, 19:48   

te dwa cytaty byly moje, ale przy duzej przerwie miedzy nimi nie ma pewnosci, czy naleza do jednego autora, czyli do mnie. Ja mysle, ze trzeba tak celowac by bylo oczywiste czyje to cytaty.

Agnieszko, oczywiscie ze wolno Ci sie nie zgadzac z innymi interpretacjami, ale pamietaj ze i innym wolno sie nie zgadzac z Twoja :)

Ja na razie wiecej nie napisze, moze kiedy indziej, dzis duzo pracowalam, jutro mam robic rozliczenie za 3 tygodni, pojutrze mam sie zarejestrowac na stronie podatkowej, a poza pojutrze mam podliczyc podatek roczny, a poza poza... zreszta juz sie pogubilam... aaa mialam napisac do konsulatu w pewnej sprawie - juz pare miesiecy sie zbieram... jeeeju -Ja-

p.s. mam jeszcze kilka zalegllych listow do napisania, sterta rosnie... :-P

p.s. 2. sorki za offtop :->
Ostatnio zmieniony przez Axanna 2013-04-03, 19:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 12