FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy Jezus jest Bogiem?
Autor Wiadomość
Makarios
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 80483/88443
 91%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-02-25, 17:05   

AlexK napisał/a:

To w takim razie wytłumacz mi wersety, które podałam, bo najwyraźniej jestem niepełna rozwoju...

Chwileczkę, Alex. Ty mi powiedz w ilu osobach jest Bóg biorąc pod uwagę Galatów 3:20? Czekam na odpowiedź.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1322 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13672
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 451/608
 74%
Wysłany: 2013-02-25, 17:05   

AlexK, Ile razy ja ci jak małemu dziecku tłumaczyłam słowa "jedno jesteście" ty po prostu nie czytasz, tylko ja mantrę odmawiasz na około to samo, może to są twoje nowe modlitwy na różaniec i tak je mielisz?
Ja mam do ciebie propozycje jest tak dużo for katolickich, może skorzystaj z którego, odpoczniesz trochę od nas a my od ciebie co?
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
AlexK 
Zasłużony
katolik


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomogła: 4 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 12 Lut 2013
Posty: 880
Skąd: Z podlasia
Poziom: 26
HP: 32/1637
 2%
MP: 781/781
 100%
EXP: 41/78
 52%
Wysłany: 2013-02-25, 17:13   

Nie no, mam dość. Wychodzę. Wrócę jak się ogarniecie.

Makarios: nie będę powtarzać ci w kółko tego samego, bo nie czytasz Biblii całościowo, tylko urywkami i na podstawie urywków próbujesz stworzyć prawdę. To samo nike. A tak pro po bałwochwalstwa to przeczytajcie sobie cały 3 rozdział listu do Galatów, a zrozumiecie błąd w swoim rozumowaniu.
_________________
Przytul mnie Jezu
tak mocno do siebie.
Ukryj głęboko,
na dnie swego serca.

 
     
Makarios
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 80483/88443
 91%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-02-25, 17:14   

AlexK napisał/a:
Nie no, mam dość. Wychodzę. Wrócę jak się ogarniecie.

Makarios: nie będę powtarzać ci w kółko tego samego, bo nie czytasz Biblii całościowo, tylko urywkami i na podstawie urywków próbujesz stworzyć prawdę. To samo nike. A tak pro po bałwochwalstwa to przeczytajcie sobie cały 3 rozdział listu do Galatów, a zrozumiecie błąd w swoim rozumowaniu.

Ja już Ci dziękuję za dyskusję zarówno w tym temacie oraz innych. Pozdrawiam!
 
     
David 77
Zasłużony

Pomógł: 120 razy
Dołączył: 26 Lut 2013
Posty: 1357
Poziom: 31
HP: 76/2536
 3%
MP: 1211/1211
 100%
EXP: 77/104
 74%
Wysłany: 2013-02-26, 22:12   

AlexK,

Witam , powołując się na ew Jan 10 :30 można by było ewentualnie udowodnić

Modalizm herezję która która głosi że Ojciec i Syn są tą samą osobą czyli coś sprzecznego z Trynitaryzmem który z kolei głosi że Ojciec Syn i Duch św są odrębnymi od siebie bytami .

Wersety na które się powołałeś nic nie mówią o Trójcy jak już to o dwójmy ;-)

Rozpatrzmy jeden z nich

Ew Jan 1: 18 Boga nikt nigdy nie widział, lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, objawił go.

Wnikliwy czytelnik jest w stanie zauważyć że tekstem tym można by było udowodnić że Syn jest nazwany jednorodzonym (Bogiem ) w przeciwieństwie do Boga Ojca który jest absolutem i nie jest przez nikogo zrodzony .

Zatem mamy

a) Jezusa jako Boga jednorodzonego
b) Boga Ojca który przez nikogo nie został zrodzony czyli wychodzi na to że wiersz w dwóch Bogów .

Jednorodzony Bóg ??? Co do takiego tłumaczenie to nie był bym taki pewny czy rzeczywiście apostoł Jan tak określił Pan Jezusa gdyż apostoł Jan zawsze w swoch pismach używa frazy ,,Jednorodzony Syn ''

Ew Jan 3:16 , 18 ,1 Jan 4: 9

Również różne wydania NT w języku greckim potwierdzają frazę ,,Jednorodzony Syn ''



ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ 1:18 Greek NT: Greek

1:18 θεὸν οὐδεὶς ἑώρακεν πώποτε· ὁ μονογενὴς υἱὸς ὁ ὢν εἰς τὸν κόλπον τοῦ πατρός, ἐκεῖνος ἐξηγήσατο.

Orthodox Church
Θεὸν οὐδεὶς ἑώρακεν πώποτε· ὁ μονογενὴς υἱὸς ὁ ὢν εἰς τὸν κόλπον τοῦ πατρὸς ἐκεῖνος ἐξηγήσατο.

ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ 1:18 Greek NT: Byzantine/Majority Text (2000)
θεον ουδεις εωρακεν πωποτε ο μονογενης υιος ο ων εις τον κολπον του πατρος εκεινος εξηγησατο

ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ 1:18 Greek NT: Textus Receptus (1550)
θεον ουδεις εωρακεν πωποτε ο μονογενης υιος ο ων εις τον κολπον του πατρος εκεινος εξηγησατο

ὁ μονογενὴς υἱὸς -Ten jednorodzony Syn

Ew Jan 1:18 אֶת הָאֱלֹהִים לֹא רָאָה אִישׁ מֵעוֹלָם הַבֵּן הַיָּחִ,
( Nowy Testament przekłąd na hebrajski wspułczesny )

הַבֵּן הַיָּחִיד- ( ha Ben ha Jahid ) dosłownie ten jedyny Syn

Ew Jan 18אֵת הָאֱלׂהִים לׂא־רָאָה אִישׁ מֵעוֹלָם הַבֵּן הַיָּחִיד אֲשֶׁר בְּחֵיק הָאָב הוּא הוֹדִיעַ׃ ( Przekład na hebrajski biblijny )

Ew Jan 1:18 אֵת הָאֱלֹהִים לֹא־רָאָה אָדָם מֵעוֹלָם וְהַבֵּן הַיָּחִיד בְּחֵיק הָאָב הוּא הִגִּיד תְּכוּנָתוֹ׃
( The Salikson Ginsburk Hebrew New Testament )

W każdym wydaniu NT w j. Hebr w Ew Jana 1:18 nie spotykamy frazy ha Ben ha Elohim ,,jednorodzony Bóg '' lecz ,, jednorodzony Syn ''- ha Ben ha Jahid

Podobnie ma się sprawa z pozostałymi wersetami one również nie potwierdzaja nauki o Trójcy

Pozdrawiam .
 
     
Adam.S 
Uczeń Syna Stwórcy

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 219
Poziom: 13
HP: 0/370
 0%
MP: 176/176
 100%
EXP: 25/30
 83%
Wysłany: 2013-03-07, 22:44   

I Jana 2.22.Ten jest antychrystem,kto podaje w wątpliwość Ojca i Syna.
I Jana 2.23.Każdy kto podaje w wątpliwość Syna,nie ma i Ojca.Kto wyznaje Syna,ma i Ojca.

Ewangelia Marka: Zaprawdę, powiadam wam: wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego. – Każdemu, kto mówi jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie przebaczone, lecz temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie przebaczone

Trójca jest jednością Bóstwa a jedność ta opiera się wiecznie na absolutnych fundamentach niebiańskiej zgodności trzech pierwotnych i partnerskich, współistniejących ze sobą osobowości, Boga Ojca, Boga Syna i Boga Ducha.

A wreszcie rzekł Bóg: "Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam.

"Elohim" występuje często jako określenie bóstw (w znaczeniu "bogowie")
_________________

 
     
David 77
Zasłużony

Pomógł: 120 razy
Dołączył: 26 Lut 2013
Posty: 1357
Poziom: 31
HP: 76/2536
 3%
MP: 1211/1211
 100%
EXP: 77/104
 74%
Wysłany: 2013-03-08, 00:19   

Adam.S,


Cytat:
Wysłany: Dzisiaj 22:44
I Jana 2.22.Ten jest antychrystem,kto podaje w wątpliwość Ojca i Syna.
I Jana 2.23.Każdy kto podaje w wątpliwość Syna,nie ma i Ojca.Kto wyznaje Syna,ma i Ojca.

Ewangelia Marka: Zaprawdę, powiadam wam: wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego. – Każdemu, kto mówi jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie przebaczone, lecz temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie przebaczone

Trójca jest jednością Bóstwa a jedność ta opiera się wiecznie na absolutnych fundamentach niebiańskiej zgodności trzech pierwotnych i partnerskich, współistniejących ze sobą osobowości, Boga Ojca, Boga Syna i Boga Ducha.

A wreszcie rzekł Bóg: "Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam.

"Elohim" występuje często jako określenie bóstw (w znaczeniu "bogowie
")

Nie wiem co miałeś na myśli cytując słowa Jana

I Jana 2.22.Ten jest antychrystem,kto podaje w wątpliwość Ojca i Syna.
I Jana 2.23.Każdy kto podaje w wątpliwość Syna,nie ma i Ojca.Kto wyznaje Syna,ma i Ojca.

Tekstem tym można by jedynie potwierdzić że Syn I ojciec to dwie różne od siebie Osoby tak więc nie mogą stanowić jednego Boga

Kod:
Trójca jest jednością Bóstwa a jedność ta opiera się wiecznie na absolutnych fundamentach niebiańskiej zgodności trzech pierwotnych i partnerskich, współistniejących ze sobą osobowości, Boga Ojca, Boga Syna i Boga Ducha.


Najpierw musiał byś udowodnić że taki termin jak Trójca jest pojęciem biblijnym .

Apostoł Paweł bardzo dobitnie sprecyzował to w co wierzyli pierwsi chrześcijanie

1 Kor 8:5,6

Bo chociaż nawet są tak zwani bogowie, czy to na niebie, czy na ziemi, i dlatego jest wielu bogów i wielu panów, (6) wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy.

zasada jest bardzo prosta kto nie jest tym jednym Bogiem Ojcem ten nie jest Bogiem

napisałeś że Trójca to ,,trzy osobowości '' ile zatem osób tylu jest Bogów czyli wynika z tego że wierzysz w trzech Bogów

Cytat:
kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie przebaczone


Słowo te bardzo dobitnie potwierdzają że taki twór jak Trójca jest nie biblijny

Według doktryny Trójcy trzy osoby stanowią Boga czyli Syn i Duch św są tym samym Bogiem co Bóg Ojciec

Jednak biblia przeczy takiemu poglądowi

Ew Mat 12:31 Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym.

Jak widać werset ten sam w sobie przeczy nauce o Trójcy gdyż jak mówi Pan Jezus kto by bluźnił przeciwko niemu będzie mu odpuszczone ale kto by grzeszył przeciwko Duchowi św nie będzie mu odpuszczone .

Zatem twierdzenie że Syn Boży i Duch św są tym samym Bogiem jest stwierdzeniem samym w sobie sprzecznym gdyż nie było by wówczas mowy o odpuszczaniu i jednocześnie nie odpuszczaniu grzechu .

Cytat:
A wreszcie rzekł Bóg: "Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam.

"Elohim" występuje często jako określenie bóstw (w znaczeniu "bogowie")


Bóg mówiąc uczyńmy zwracał się do swego Syna za pośrednictwem którego wszyto stworzył Bóg

Ew Jan 17: 5 A teraz Ty, Ojcze, otocz Mnie u siebie tą chwałą, którą miałem u Ciebie pierwej, zanim świat powstał.

Hebr 1:1,2 (1) Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków, (2) a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna. Jego to ustanowił dziedzicem wszystkich rzeczy, przez Niego też stworzył wszechświat.
_________________
יֵשׁוּעַ הַמָּשִׁיחַ הוּא הָאָדוֹן,
 
     
Adam.S 
Uczeń Syna Stwórcy

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 219
Poziom: 13
HP: 0/370
 0%
MP: 176/176
 100%
EXP: 25/30
 83%
Wysłany: 2013-03-08, 15:05   

"Elohim" jest pierwotnym określeniem Trójcy. Pozostanę przy swojej wiedzy. 8-)
_________________

 
     
Makarios
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 80483/88443
 91%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-03-08, 15:30   

Adam.S napisał/a:
"Elohim" jest pierwotnym określeniem Trójcy. Pozostanę przy swojej wiedzy. 8-)

W takim razie dolicz do trójcy bożka Dagona. Ponieważ jego Biblia również nazywa elohim:

"Mieszkańcy Aszdodu widząc, co się dzieje, oświadczyli: Nie może zostać Arka Boga izraelskiego wśród nas, gdyż twardą się okazała ręka Jego nad nami i nad bogiem (elohim) naszym Dagonem.

Poza nim, w Biblii określono tym zwrotem boginię Asztarte i boga Marduka.

I pytanie do Ciebie, Admie: Dlaczego uważasz, że słowo elohim oznacza trójcę?
Ostatnio zmieniony przez Makarios 2013-03-08, 15:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Adam.S 
Uczeń Syna Stwórcy

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 219
Poziom: 13
HP: 0/370
 0%
MP: 176/176
 100%
EXP: 25/30
 83%
Wysłany: 2013-03-08, 16:50   

Makariosie, taka jest prawda. :-|
_________________

 
     
Makarios
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 80483/88443
 91%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-03-08, 20:22   

Adam.S napisał/a:
Makariosie, taka jest prawda. :-|

Twoja prawda. Niestety, bardzo różni się od biblijnej.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1322 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13672
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 451/608
 74%
Wysłany: 2013-03-08, 20:46   

Adam.S napisał/a:
"Elohim" jest pierwotnym określeniem Trójcy. Pozostanę przy swojej wiedzy. 8-)

Mozesz rozwinąć dlaczego Elohim jest trójcą?
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
David 77
Zasłużony

Pomógł: 120 razy
Dołączył: 26 Lut 2013
Posty: 1357
Poziom: 31
HP: 76/2536
 3%
MP: 1211/1211
 100%
EXP: 77/104
 74%
Wysłany: 2013-03-08, 22:44   

Adam.S,

Cytat:
"Elohim" jest pierwotnym określeniem Trójcy. Pozostanę przy swojej wiedzy


Jak wynika z j hebrajskiego co też potwierdzają profesorowie Katoliccy rzeczownik Elohim w żaden sposób nie oznacza tzw Trójcy

Aaron Ember napisał:

"Za tym, że język S[tarego] T[estamentu] całkowicie odrzuca myśl, jakoby (...) [’Elohím] (w odniesieniu do Boga Izraela) określało więcej niż jedną osobę, przemawia przede wszystkim okoliczność, iż słowo to prawie zawsze łączy się z orzeczeniem czasownikowym w liczbie pojedynczej, a także jest określane przymiotnikiem w liczbie pojedynczej. (...) [’Elohím] należy raczej rozumieć jako wzmocnioną liczbę mnogą wskazującą na wielkość i majestat, odpowiednik określenia Wielki Bóg"[1]. Tytuł ’Elohim w liczbie mnogiej występuje w opisie o stwarzaniu 35 razy, ale czasownik opisujący, co On robił lub mówił, zawsze jest w liczbie pojedynczej (Rdz 1:1 do 2:4).

W podobnym duchu wypowiada się O Juliusz St Synowiec w książce ,, Na Początku''

wyd Akademia Teologi Katolickiej.Warszawa

,, Chociaż pod względem morfologicznym rzeczownik Elohim jest w liczbie mnogiej , nie ulega wątpliwości ,że oznacza on jednego Boga ,a nie bogów . Wszystkie formy czasowników orzekających o Elohim są w liczbie pojedynczej .''

To że Bóg występuje w lm to w żaden sposób nie wskazuje na to że w Bogu jest więcej Bogów ,.

W języku hebrajskim występuje wile słów które mają pojedyncze znaczenie .

Pierwszym z brzegu przykładem niech będzie rzeczownik w lp

אָדוֹן -Adon - Pan liczba mnoga to אֲדוֹנִים Adonim który może również odnosić się do jednej osoby

1 Moj 18:12 וַתִּצְחַק שָׂרָה בְּקִרְבָּהּ לֵאמֹר אַחֲרֵי בְלֹתִי הָיְתָה-לִּי עֶדְנָה וַאדֹנִי זָקֵן׃

Toteż roześmiała się Sara sama do siebie, mówiąc: Teraz, gdy się zestarzałam, mam tej rozkoszy zażywać! I pan mój jest stary!

Czy uważasz że skoro Sara zwracała się do Abrahama w lm czyli Panowie ma to oznaczać że w Abrahamie było więcej Osób ? ;-)

בברכה
Ostatnio zmieniony przez 2013-03-08, 22:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Adam.S 
Uczeń Syna Stwórcy

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 219
Poziom: 13
HP: 0/370
 0%
MP: 176/176
 100%
EXP: 25/30
 83%
Wysłany: 2013-03-09, 04:03   

David 77 napisał/a:
Adam.S,

Cytat:
"Elohim" jest pierwotnym określeniem Trójcy. Pozostanę przy swojej wiedzy


Jak wynika z j hebrajskiego co też potwierdzają profesorowie Katoliccy rzeczownik Elohim w żaden sposób nie oznacza tzw Trójcy

Aaron Ember napisał:

"Za tym, że język S[tarego] T[estamentu] całkowicie odrzuca myśl, jakoby (...) [’Elohím] (w odniesieniu do Boga Izraela) określało więcej niż jedną osobę, przemawia przede wszystkim okoliczność, iż słowo to prawie zawsze łączy się z orzeczeniem czasownikowym w liczbie pojedynczej, a także jest określane przymiotnikiem w liczbie pojedynczej. (...) [’Elohím] należy raczej rozumieć jako wzmocnioną liczbę mnogą wskazującą na wielkość i majestat, odpowiednik określenia Wielki Bóg"[1]. Tytuł ’Elohim w liczbie mnogiej występuje w opisie o stwarzaniu 35 razy, ale czasownik opisujący, co On robił lub mówił, zawsze jest w liczbie pojedynczej (Rdz 1:1 do 2:4).

W podobnym duchu wypowiada się O Juliusz St Synowiec w książce ,, Na Początku''

wyd Akademia Teologi Katolickiej.Warszawa

,, Chociaż pod względem morfologicznym rzeczownik Elohim jest w liczbie mnogiej , nie ulega wątpliwości ,że oznacza on jednego Boga ,a nie bogów . Wszystkie formy czasowników orzekających o Elohim są w liczbie pojedynczej .''

To że Bóg występuje w lm to w żaden sposób nie wskazuje na to że w Bogu jest więcej Bogów ,.

W języku hebrajskim występuje wile słów które mają pojedyncze znaczenie .

Pierwszym z brzegu przykładem niech będzie rzeczownik w lp

אָדוֹן -Adon - Pan liczba mnoga to אֲדוֹנִים Adonim który może również odnosić się do jednej osoby

1 Moj 18:12 וַתִּצְחַק שָׂרָה בְּקִרְבָּהּ לֵאמֹר אַחֲרֵי בְלֹתִי הָיְתָה-לִּי עֶדְנָה וַאדֹנִי זָקֵן׃

Toteż roześmiała się Sara sama do siebie, mówiąc: Teraz, gdy się zestarzałam, mam tej rozkoszy zażywać! I pan mój jest stary!

Czy uważasz że skoro Sara zwracała się do Abrahama w lm czyli Panowie ma to oznaczać że w Abrahamie było więcej Osób ? ;-)

בברכה


Może nie oznacza że w Bogu jest więcej Bogów, ale oznacza "Bogowie".
Dalej nic nie udowodniłeś, wskazałeś tylko osoby które myślą podobnie jak ty.
_________________

 
     
David 77
Zasłużony

Pomógł: 120 razy
Dołączył: 26 Lut 2013
Posty: 1357
Poziom: 31
HP: 76/2536
 3%
MP: 1211/1211
 100%
EXP: 77/104
 74%
Wysłany: 2013-03-09, 10:39   

Adam.S,

Cytat:
Może nie oznacza że w Bogu jest więcej Bogów, ale oznacza "Bogowie".
Dalej nic nie udowodniłeś, wskazałeś tylko osoby które myślą podobnie jak ty.


Skoro więc przyjmujesz do wiadomości że słowo Elohim oznacza Bogowie czyli nie może być to dowodem na tzw Trójcę gdzie rzekomo 3 osoby stanowią jednego i tego samego
Boga nie zaś trzech Bogów
.

Jak już pisałem w j. hebrajskim użycie lm w stosunku do Boga wyraża się w ten sposób

podkreślenie Dostojstwa i Majestatu Boga JHWH .

Żydzi którzy tłumaczyli Pisma hebrajskie na język grecki oddali rzeczownik Elohim przez liczbę pojedynczą Theos - Bóg ,

1 Moj 1:1 ᾿Εν ἀρχῇ ἐποίησεν ὁ θεὸς τὸν οὐρανὸν καὶ τὴν γῆν

Zatem teoria jakoby w jednym Bogu było jeszcze kilku Bogów nie ma swego uzasadniania ani w gramatyce hebrajskiej a ni też w tym w wierze Monoteistycznej jaką jest Judaizm
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,27 sekundy. Zapytań do SQL: 14