FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Książki
Autor Wiadomość
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2787
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 158/177
 89%
Wysłany: 2023-10-30, 10:26   

W związku z książką Tołstoja - kolejny tom czytam, jestem głęboko poruszona. Mam w trakcie czytania "W co wierzę" i jak na razie dwa zagadnienia stawiają do pionu pojmowanie nauk Jezusa.
Właściwie to nie wiem, jak ująć, bo każde zagadnienie to temat wielki, a ja nie umiem oddać tego tak, jak zrobił to genialny pisarz. Jednak uważam, że ludzie powinni zapoznać się z wykładnią. Zaraz napiszę o co chodzi, ale póki pamiętam to dodam, że radość mnie ogarnia, bo znalazłam "bratnią duszę". Z tego, co czytam to bardzo podobne (do moich) wątpliwości i pytania skłoniły L.T. do poszukiwań na własną rękę. Tak bym chciała, aby każdy to pojął.
Temat 1. dotyczy słów Pana Jezusa zawartych w Ew.Mt.5,39 :"A Ja wam powiadam: Nie sprzeciwiajcie się złemu, a jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi."
Cały wywód i jego głębię autor przedstawia i udowadnia, że nie rozumiemy tego dobrze, a jedynie wybiórczo i powierzchownie. Wstrząsająca sprawa.
"Nie stawiaj oporu złu" naprawdę oznaczają, że nigdy nie powinniśmy opierać się złu i po zrozumieniu o co chodzi (na pewno nie o lanie się po gębach) można zrozumieć, że "zło dobrem zwycięża się", że "Kochaj swoich wrogów" to dosłowne, a nie teoria, a konsekwencja jest dla świata taka, że wojen nie ma, że Boże Królestwo na ziemi naprawdę może zaistnieć. Dosłowne stosowanie się do słów Chrystusa, a nie traktowanie Jego nauk jako marzycielstwo, jako przenośnie mają całkiem inny wydźwięk.
2. Mt.5,17-19 "Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić.
5:18
Bo zaprawdę powiadam wam: Dopóki nie przeminie niebo i ziemia, ani jedna jota, ani jedna kreska nie przeminie z zakonu, aż wszystko to się stanie.
5:19
Ktokolwiek by tedy rozwiązał jedno z tych przykazań najmniejszych i nauczałby tak ludzi, najmniejszym będzie nazwany w Królestwie Niebios; a ktokolwiek by czynił i nauczał, ten będzie nazwany wielkim w Królestwie Niebios." przewraca do góry nogami zrozumienie prawa mojżeszowego, słowa o wypełnieniu go przez Jezusa i wiele innych.
Jest tu dokładna analiza oryginalnych tekstów greckich i ma sens to, że niestety dla wielu, ale Jezus odciął się w sposób zasadniczy od ST. Teraz ma sens to, że Ojciec Jezusa to inna Osoba niż bóg żydowski. A wersety o wypełnieniu każdej joty i kreski to inna wykładnia.
Wersety powyższe należy odnieść do kolejnego stwierdzenia, zawartego w wersecie 20:"Albowiem powiadam wam: Jeśli sprawiedliwość wasza nie będzie obfitsza niż sprawiedliwość uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do Królestwa Niebios."
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
radek 
Zasłużony
I st. PSM


Potwierdzenie wizualne: 1000
Pomógł: 37 razy
Dołączył: 24 Lip 2021
Posty: 787
Poziom: 25
HP: 104/1490
 7%
MP: 711/711
 100%
EXP: 21/73
 28%
Wysłany: 2023-10-30, 10:50   

Wiesława napisał/a:
"zło dobrem zwycięża się"


To jest kwestia o wiele bardziej złożona niż by się wydawało. Zło jest dość chaotyczne i rozległe, a Dobro jest harmonijną kostrukcją, której w Świecie bardzo brakuje. Żeby działać Dobrze, najpierw trzeba zdiagnozować problem, tudzież usłyszeć i zrozumieć utrudzoną osobę, a następnie pamiętając o całym Złu, skonstruować klarujące rozwiązanie. Jeden człowiek się nim zauroczy i uświęci, inny niezrozumie i przejdzie obojętnie. Dzieje się tak dlatego, że Zło jeszt rzeczywiście rozległe, ale za to szczęście jakie daje nawrócenie jednego, jest niezmierne

‭‭List św. Pawła do Rzymian‬ ‭5:16‬ ‭BW1975‬‬
[16] I nie tak ma się sprawa z darem, jak ze skutkiem grzechu jednego człowieka; albowiem wyrok za jeden upadek przyniósł potępienie, ale dar łaski przynosi usprawiedliwienie z wielu upadków.

https://bible.com/bible/3490/rom.5.16.BW1975

‭‭Ewangelia według św. Łukasza‬ ‭15:7‬ ‭BW1975‬‬
[7] Powiadam wam: Większa będzie radość w niebie z jednego grzesznika, który się upamięta, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują upamiętania.

https://bible.com/bible/3490/luk.15.7.BW1975
_________________
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2787
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 158/177
 89%
Wysłany: 2023-10-30, 12:37   

radek napisał/a:
Żeby działać Dobrze, najpierw trzeba zdiagnozować problem, tudzież usłyszeć i zrozumieć utrudzoną osobę, a następnie pamiętając o całym Złu,

Otóż nie i jeszcze raz nie. Tołstoj zamiata całe nasze pojmowanie i wydumane konstrukcje, wszelkie dywagacje i wykładnie. Udowodnił w sposób biblijny i w dodatku logiczny, że Jezus miał dosłownie na myśli to zdanie. I kropka. Żadne diagnozowanie i kombinacje żadne.
Nie reaguj na zło. Nigdy zła złem się nie zwycięży, a jedynie je spotęguje i skumuluje. Widzimy to na podstawie historii narodów i ludzi.
Zaprzestać zła, nie odpowiadać złem.
Jeśli chcesz to wyślę ci książkę, po przeczytaniu.
Myślę, że każdy powinien przeczytać.
Nie bez powodu jest w Rosji zakazana do dziś. A u nas tylko jeden wydawca zdecydował się na publikację.

Bardzo istotny problem także porusza w sprawie sądów i sądzenia. My sobie tłumaczymy, że chodzi o nie osądzanie drugiego człowieka, sąsiada itp. A tu głębia niesamowita i obszar działania aż po sądy państwowe.
Szkoda gadać. Musiałabym już ponad 100 stron książki omówić, co jest niemożliwe.
Nie ma też zgody na jej cytowanie, aby jakieś fragmenty powklejać, zeskanować itp.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
Ostatnio zmieniony przez Wiesława 2023-10-30, 12:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
radek 
Zasłużony
I st. PSM


Potwierdzenie wizualne: 1000
Pomógł: 37 razy
Dołączył: 24 Lip 2021
Posty: 787
Poziom: 25
HP: 104/1490
 7%
MP: 711/711
 100%
EXP: 21/73
 28%
Wysłany: 2023-10-30, 14:54   

Wiesława napisał/a:
radek napisał/a:
Żeby działać Dobrze, najpierw trzeba zdiagnozować problem, tudzież usłyszeć i zrozumieć utrudzoną osobę, a następnie pamiętając o całym Złu,

Otóż nie i jeszcze raz nie. Tołstoj zamiata całe nasze pojmowanie i wydumane konstrukcje, wszelkie dywagacje i wykładnie


Poniekąd masz rację, ponieważ Ewngelia stwierdza

‭‭Ewangelia według św. Mateusza‬ ‭11:30‬ ‭BW1975‬‬
[30] Albowiem jarzmo moje jest miłe, a brzemię moje lekkie.

https://bible.com/bible/3490/mat.11.30.BW1975

Ale jeśli ktoś w życiu nabrudził, to zanim nabierze tonu autorytatywnego, musi przejść ścieżkę zdrowia

‭‭Ewangelia według św. Marka‬ ‭10:25‬ ‭BW1975‬‬
[25] Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do Królestwa Bożego.

https://bible.com/bible/3490/mrk.10.25.BW1975
_________________
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2787
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 158/177
 89%
Wysłany: 2023-11-01, 15:57   

"Początek końca" LEW TOŁSTOJ rozdział Patriotyzm i rząd. Wydawnictwo INDYGO
https://www.youtube.com/watch?v=VVxNiU7PuD0
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2787
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 158/177
 89%
Wysłany: 2023-12-22, 19:11   

Pdf do czytania lub do słuchania. Za darmo na docer.pl https://docer.pl
Lew Tołstoj "Spowiedź".
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 13