FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
gnostycyzm
Autor Wiadomość
oluss
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-12-01, 19:19   gnostycyzm

Nie moge sie doczekac Iwonki wiec sam zaczne.
Co wiecie o gnostykach i gnostycyzmie?
Czy Jahwe z ST to Bog Jezusa (Ojciec)
wersidla mile widziane.
Ostatnio zmieniony przez nike 2014-12-01, 23:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Iwona
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-12-01, 23:19   

Jeszcze czekaj. Dziś miałam niezwykły dzień. Opiszę, ale miej cierpliwość.
A co do Twojego pytania to według ich poglądów Bóg Starego Testamentu jest inny niż Bóg Nowego Testamentu. Tak jakby dwóch bogów. Starożytni gnostycy odrzucali Stary Testament i niektóre księgi Nowego Testamentu. Ale opiszę dlaczego co i jak. Ale daj mi czas. Dziś miałam pracę bo z koleżankami nagranie kręciliśmy bardzo ważne dla nas.

P.S Do adminów. W tytule jest błąd. Nie "gnoscytyzm" tylko "gnostycyzm".
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13547
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 326/608
 53%
Wysłany: 2014-12-01, 23:52   

Iwona, Rzeczywiście Iwonko, Olus przeliterował się , poprawiłam dzięki. :-D
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
oluss
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-12-02, 02:54   

nike napisał/a:
Iwona, Rzeczywiście Iwonko, Olus przeliterował się , poprawiłam dzięki. :-D


ups :roll:

dzieiki ;-)
 
     
oluss
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-12-02, 02:56   

Iwonka napisał/a:
Dziś miałam niezwykły dzień. Opiszę, ale miej cierpliwość.


ok,nie naleze do najbardziej cierpliwych osob :-D
wiec go go go

Cytat:
Starożytni gnostycy odrzucali Stary Testament i niektóre księgi Nowego Testamentu. Ale opiszę dlaczego co i jak. Ale daj mi czas. Dziś miałam pracę bo z koleżankami nagranie kręciliśmy bardzo ważne dla nas.


Nie dziwie sie ze ploneli..heretycy :)
 
     
Iwona
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-12-02, 11:49   

Jest w dziale rozrywkowym
 
     
oluss
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-12-02, 13:08   

Cytat:
Starożytni gnostycy odrzucali Stary Testament i niektóre księgi Nowego Testamentu


Jahwe to Bog Jezusa

z Ewangeli

Rodowod

1 Rodowód Jezusa Chrystusa, syna Dawida, syna Abrahama. 2 Abraham był ojcem Izaaka; Izaak ojcem Jakuba; Jakub ojcem Judy i jego braci; 3 Juda zaś był ojcem Faresa i Zary, których matką była Tamar. Fares był ojcem Ezrona; Ezron ojcem Arama; 4 Aram ojcem Aminadaba; Aminadab ojcem Naassona; Naasson ojcem Salmona; 5 Salmon ojcem Booza, a matką była Rachab. Booz był ojcem Obeda, a matką była Rut. Obed był ojcem Jessego, 6 a Jesse ojcem króla Dawida.
Dawid był ojcem Salomona, a matką była [dawna] żona Uriasza. 7 Salomon był ojcem Roboama; Roboam ojcem Abiasza; Abiasz ojcem Asy; 8 Asa ojcem Jozafata; Jozafat ojcem Jorama; Joram ojcem Ozjasza; 9 Ozjasz ojcem Joatama; Joatam ojcem Achaza; Achaz ojcem Ezechiasza; 10 Ezechiasz ojcem Manassesa; Manasses ojcem Amosa; Amos ojcem Jozjasza; 11 Jozjasz ojcem Jechoniasza i jego braci w czasie przesiedlenia babilońskiego.
12 Po przesiedleniu babilońskim Jechoniasz był ojcem Salatiela; Salatiel ojcem Zorobabela; 13 Zorobabel ojcem Abiuda; Abiud ojcem Eliakima; Eliakim ojcem Azora; 14 Azor ojcem Sadoka; Sadok ojcem Achima; Achim ojcem Eliuda; 15 Eliud ojcem Eleazara; Eleazar ojcem Mattana; Mattan ojcem Jakuba; 16 Jakub ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem.
17 Tak więc w całości od Abrahama do Dawida jest czternaście pokoleń; od Dawida do przesiedlenia babilońskiego czternaście pokoleń; od przesiedlenia babilońskiego do Chrystusa czternaście pokoleń.


Powolanie sie na Jonasza

40 Albowiem jak Jonasz był trzy dni i trzy noce we wnętrznościach wielkiej ryby, tak Syn Człowieczy będzie trzy dni i trzy noce w łonie ziemi. 41 Ludzie z Niniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je; ponieważ oni wskutek nawoływania Jonasza się nawrócili, a oto tu jest coś więcej niż Jonasz. 42 Królowa z Południa powstanie na sądzie przeciw temu plemieniu i potępi je; ponieważ ona z krańców ziemi przybyła słuchać mądrości Salomona, a oto tu jest coś więcej niż Salomon.

Powolanie sie na Izajasza

. 7 Obłudnicy, dobrze powiedział o was prorok Izajasz:
8 Ten lud czci Mnie wargami,
lecz sercem swym daleko jest ode Mnie.
9 Ale czci mnie na próżno,
ucząc zasad podanych przez ludzi".




Jezus z Mojzeszem i Eliaszem

3 A oto im się ukazali Mojżesz i Eliasz, którzy rozmawiali z Nim. 4 Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: "Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza". 5 Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: "To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!" 6 Uczniowie, słysząc to, upadli na twarz i bardzo się zlękli. 7 A Jezus zbliżył się do nich, dotknął ich i rzekł: "Wstańcie, nie lękajcie się!" 8 Gdy podnieśli oczy, nikogo nie widzieli, tylko samego Jezusa.

Bog Abrahama,Izaaka,Jakuba

29 Jezus im odpowiedział: "Jesteście w błędzie, nie znając Pisma ani mocy Bożej. 30 Przy zmartwychwstaniu bowiem nie będą się ani żenić, ani za mąż wychodzić, lecz będą jak aniołowie Boży w niebie. 31 A co do zmartwychwstania umarłych, nie czytaliście, co wam Bóg powiedział w słowach: 32 Ja jestem Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba

Powolanie sie na wszystkich prorokow i nie tylko :)

Dlatego też powiedziała Mądrość Boża: Poślę do nich proroków i apostołów, a z nich niektórych zabiją i prześladować będą. 50 Tak na tym plemieniu będzie pomszczona krew wszystkich proroków, która została przelana od stworzenia świata, 51 od krwi Abla aż do krwi Zachariasza, który zginął między ołtarzem a przybytkiem. Tak, mówię wam, na tym plemieniu będzie pomszczona.

Na Salomona

26 Jeśli więc nawet drobnej rzeczy [uczynić] nie możecie, to czemu zbytnio troszczycie się o inne? 27 Przypatrzcie się liliom, jak rosną: nie pracują i nie przędą. A powiadam wam: Nawet Salomon w całym swym przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. 28

Jezus potwierdza obrzezanie i nie tylko

19 Czyż Mojżesz nie dał wam Prawa? A przecież nikt z was nie zachowuje Prawa, [bo] czemuż usiłujecie Mnie zabić?" 20 Tłum odpowiedział : "Jesteś opętany przez złego ducha! Któż usiłuje Cię zabić?" 21 W odpowiedzi Jezus rzekł do nich: "Dokonałem tylko jednego czynu, a wszyscy jesteście zdziwieni. 22 Oto Mojżesz dał wam obrzezanie - ale nie pochodzi ono od Mojżesza, lecz od przodków - i wy w szabat obrzezujecie człowieka. 23

Jezus potwierdza ze Ojciec jest Bogiem Izraelitow..jednak oni maja Boga gdzies..

54 Odpowiedział Jezus: "Jeżeli Ja sam siebie otaczam chwałą, chwała moja jest niczym. Ale jest Ojciec mój, który Mnie chwałą otacza, o którym wy mówicie: "Jest naszym Bogiem", 55 ale wy Go nie znacie. Ja Go jednak znam. Gdybym powiedział, że Go nie znam, byłbym podobnie jak wy - kłamcą. Ale Ja Go znam i słowa Jego zachowuję. 56 Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień - ujrzał [go] i ucieszył się". 57

Pierwsza owczarnia sa Zydzi.
16 Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz. 17

Jezus cytuje najwazniejsze przykazanie Tory

29 Jezus odpowiedział: "Pierwsze jest: Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz, Pan jest jeden. 30 Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. 31

Dawid o Jezusie
7 Sam Dawid nazywa Go Panem,

Na Noego,Lota..

26 Jak działo się za dni Noego, tak będzie również za dni Syna Człowieczego: 27 jedli i pili, żenili się i za mąż wychodziły aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki; nagle przyszedł potop i wygubił wszystkich. 28 Podobnie jak działo się za czasów Lota: jedli i pili, kupowali i sprzedawali, sadzili i budowali, 29 lecz w dniu, kiedy Lot wyszedł z Sodomy, spadł z nieba deszcz ognia i siarki i wygubił wszystkich; 30

46 Gdybyście jednak uwierzyli Mojżeszowi, to byście i Mnie uwierzyli. O Mnie bowiem on pisał. 47 Jeżeli jednak jego pismom nie wierzycie, jakżeż moim słowom będziecie wierzyli?"

2 Rzekł do nich Jezus: "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba



Jezus czyli Mojzesz i prorocy poraz kolejny

45 Filip spotkał Natanaela i powiedział do niego: "Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy - Jezusa, syna Józefa z Nazaretu". 46



Pominelem takie rzeczy jak wykladanie Tory przez Jezusa
i to ze w nim wypelnily sie proroctwa..narazie tylko
z czterech Ewangeli.
 
     
bartek212701 
VIP


Potwierdzenie wizualne: 27
Pomógł: 1006 razy
Wiek: 31
Dołączył: 19 Mar 2013
Posty: 5722
Poziom: 54
HP: 1694/12102
 14%
MP: 5778/5778
 100%
EXP: 17/317
 5%
Wysłany: 2014-12-02, 22:07   Re: gnostycyzm

olus napisał/a:
Nie moge sie doczekac Iwonki wiec sam zaczne.
Co wiecie o gnostykach i gnostycyzmie?
Czy Jahwe z ST to Bog Jezusa (Ojciec)
wersidla mile widziane.


Wiem tyle, że musze o gnozie napisac w licencjacie...o gnozie gdzie Jezus jest nazywany bratem Lucyfera :-D gdzie określany jest jako anioł...może pomożecie :-P ?
_________________
Efez. 5:17. Dlatego nie bądźcie nierozsądni, ale rozumiejcie, jaka jest wola Pańska

"Piękno sceny kuszenia można dostrzec tylko wtedy, gdy zamknie się ją w umyśle Chrystusa" Jaaqob

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.
 
     
oluss
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-12-02, 22:11   

mozesz na mnie liczyc :)
mormoni podobnie twierdza :roll:
http://wiadomosci.onet.pl...at-jezusa/w0jvw
 
     
Iwona
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-12-02, 22:19   

Co powiecie na to, bym umieszczała np. dziś jedną grupę a jutro czy w innym czasie drugą? Bo myślę, że to jest lepsze niż tasiemiec. Przedyskutuje się jedną grupę, to później przejdzie się do drugiej.
 
     
oluss
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-12-02, 22:21   

Lepsze..zapodawaj Iwonko :)
 
     
Iwona
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-12-02, 22:26   

Może na początku krótki wstęp o gnostycyzmie, a później pierwsza grupa.

Gnoza pochodzi z greckiego „gnosis”, które oznacza „wiedza”. W pismach starożytnych wszędzie tam gdzie występuje słowo „gnosis” no to chodzi o wiedzę (wszelką). Oczywiście nie każda wiedza jest wiedzą złą. Stąd też często podkreślane zostało pojęcie prawdziwa wiedza. Wyróżniano gnozę ortodoksyjną i heterodoksyjną. Gnoza ortodoksyjna to taka prawdziwa, która odznaczała się głębszym poznaniem Boga i Jego Słowa, Jego prawdziwej woli zawartej w Piśmie Świętym. To wiedza, która pochodzi od Chrystusa i jest zapisana w Piśmie Świętym. Gnoza heterodoksyjna to ta fałszywa, heretycka. W II i III wieku mamy do czynienia z prawdziwą ekspansja gnostycyzmu co kompletnie wyeliminowało pojęcie gnozy ortodoksyjnej z zastosowania. Zajmiemy się więc jedynie tą wiedzą fałszywą, heterodoksyjną. Jakie są cechy gnostycyzmu? Przede wszystkim dualizm Boga i świata, ducha i materii, dobra i zła. Człowiek może zbawić się jedynie przez poznanie, przez wiedzę. Twórcy sekt gnostyckich mieszali elementy z różnych religii i filozofii. A przy tym dodawali coś od siebie. Jest to połączenie filozofii z religią. Wiedza ta była jedynie zastrzeżona dla wybranych i jedynie oni mogli się zbawić. Bardzo dużo zaczerpnięto z wierzeń i filozofii wschodniej np. z Indii. Początków gnozy można upatrywać się już przed chrześcijaństwem. Za ojca gnozy uważa się powszechnie Szymona Maga z Dziejów Apostolskich, jednakże niektóre starożytne źródła (pozabiblijne) wspominają, że był on uczniem Dozyteusza i on już miał poglądy gnostyckie mimo, że żył jeszcze przed pojawieniem się chrześcijaństwa. A całkiem możliwe, że i on zaczerpnął je jeszcze od kogoś innego. Tak więc nie można określić dokładnej daty narodzin gnozy. Według gnostycyzmu człowiek powinien być wolny. Wszelkie prawa, prawa natury zniewalają człowieka. Świat, w którym żyje człowiek jest nieprzyjazny. Ciało i dusza ograniczają człowieka. Przeciwstawiają się mu. To nie jest dzieło Prawdziwego Boga, ale Archontów, których przywódcą jest Demiurg. Gnostyk gardzi ciałem, gardzi stworzeniem. Celem życia jego jest oderwanie się duszy od ciała czyli powrót do duszy do Boga. Teraz opiszę krótko różne grupy gnostyckie, takie najpopularniejsze.
Bazylidianie. Bazylides (twórca tej grupy) urodził się pod koniec I wieku w Syrii. Działał głównie w latach 120-160. Napisał swoją „Ewangelię” i jeszcze później różne komentarze do niej. Następcą był jego syn i uczeń Izydor. On napisał trzy dzieła: „O duszy przyrośniętej”, „Etyka” i „Komentarz do proroka Parchora”. Bazylidianie wyznawali doketyzm. To był poglądy, który twierdził, że Chrystus nie miał prawdziwego ciała i nie cierpiał na krzyżu. Za to przez pomyłkę ukrzyżowano Szymona Cyrenejczyka. Zbawienie dotyczy jedynie duszy. Ciało ulega rozkładowi. Nie ma wiary w zmartwychwstanie ciała. Według Bazylidianów przez to, że ciało nie podlega zbawieniu to tak naprawdę człowiek może czynić co chce. Może żyć rozpustnie, może zabijać. Może robić co chce. Klemens Aleksandryjski piętnuje bazylidian za ich rozwiązły tryb życia: “Te poglądy przytoczyłem tutaj ku zawstydzeniu zwolenników Bazylidesa oraz ich niewłaściwego trybu życia. Mianowicie wydaje się im, że ze względu na swą domniemaną doskonałość mają również swobodę dopuszczania się grzechu, albo że w każdym wypadku zostaną zbawieni ze względu na swą naturę, choćby nawet teraz błądzili, a to dlatego, że należą do wybranego rodzaju ludzi, ponieważ pierwsi twórcy ich doktryny nieraz pozwalają im na taki sposób zachowania. Nie powinni więc oni przyjmować imienia Chrystusa jako zwierzchniego płaszcza i przynosić Mu ujmy przez to, że żyją w sposób jeszcze bardziej niewstrzemięźliwy niż najbardziej niewstrzemięźliwi wśród pogan” (Strom. III 3,3-4).
 
     
Iwona
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-12-02, 22:36   

Co do Bazylidianów. Istnieli do V wieku. Męczeństwo postrzegali jako karę. Powstali w Aleksandrii, ale poza Egiptem znano ich też w Rzymie i Hiszpanii. Przez zmartwychwstanie z pozornej śmierci Chrystus rozpoczął jednoczenie wszystkiego, uwalniając ludzi od złych mocy, archonta i jego demiurgów. Chrystus dla nich był zwykłym człowiekiem oświeconym podczas chrztu.
 
     
oluss
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-12-02, 22:45   

No wszystko co cielesne jest zle?
seks i zycie w ciele tez ?
ale chyba swoj poczatek ma w Egipcie?

walkuj Iwonko walkuj a ja potem ulepie ciasto :)
 
     
Iwona
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-12-02, 22:59   

olus napisał/a:
No wszystko co cielesne jest zle?
seks i zycie w ciele tez ?
ale chyba swoj poczatek ma w Egipcie?

walkuj Iwonko walkuj a ja potem ulepie ciasto :)

Gnostycy gardzili ciałem.
Tak. Początek w Egipcie
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14