FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Monoteizm a Trojca
Autor Wiadomość
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6249
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4564/6115
 74%
EXP: 227/330
 68%
Wysłany: 2015-02-27, 23:31   

David 77 napisał/a:
Pokoja
Pokoja napisał/a:
Spójnik "kai" posiadający kod Stronga nr 2532 oznacza: i, oraz, a; i to; więc; nawet, również, także. Występuje on w wielu miejscach w Nowym Testamencie, wraz z numerem kodu Stronga, a w wielu innych miejscach występuje bez kodu nr 2532.

Konkordancja Stronga zawiera […] numeracje tzn pod jakim numerem znajdziemy dane hasło.


Jeżeli tak, to dlaczego nr 2532 nie występuje w Dz. 10:38 nad literą „i” w frazie Duchem Świętym i mocą?

David 77 napisał/a:
Pokoja napisał/a:
Dlaczego jest pomijany ten numer, skoro "kai" ma taki kod?


pod tą numeracją masz informacje że tam znajdziesz miejsca w których spójnik ,, Kai'' występuje


Konkordancja Stronga nie podaje, gdzie występuje spójnik „kai”.

David 77 napisał/a:
Pokoja napisał/a:
Jeżeli jest tak jak twierdzisz, to jak tłumaczysz frazę"

Bóg (Jezusa z Nazaretu) namaścił ... Duchem Świętym i mocą,


Po pierwsze ja tak nie tylko twierdze ale wiem że tak jest . Przytoczyłem ci ten fragment z najstarszych rękopisów i jak się mogłaś przekonać w każdym z nich spójnik ,, Kai'' występuje. Swoją droga jestem ciekawy kto cię wprowadził tak w błąd?


Wierzę, że to nie jest błąd.

Posługuję się:
BIBLIA W SYSTEMIE STRONGA
KONKORDANCJA WYRAZÓW GRECKICH
NOWY TESTAMENT
Wydawnictwo „Na Straży”
Kraków 1996r.

Tym razem proszę jawnie, wprost, aby ktoś, kto posługuje się tą Konkordancją z przekonaniem, wypowiedział się w tej sprawie. Dlaczego w Dz. 10:38, jak i w wielu innych miejscach NT brak jest numeru dla spójnika „Kai”, chociaż w wielu innych on występuje?
Według mojego domniemania jest to wynik przekładu na język polski, według wyczucia tłumacza, albo tendencyjny dla obrony dogmatu.

David 77 napisał/a:
Pokoja napisał/a:
Bóg (Jezusa z Nazaretu) namaścił ... Duchem Świętym i mocą



Podobnych wyrażeń mamy w Piśmie św bardzo dużo :

Tyt 3:5 zbawił nas nie dla uczynków sprawiedliwości, które spełniliśmy, lecz dla miłosierdzia swego przez kąpiel odrodzenia oraz odnowienie przez Ducha Świętego,

W tym przypadku kąpiel odrodzenie pojmujemy jako kąpiel która jest odrodzeniem


Z powodu braku numeracji dla wyrazów „oraz” i „przez”, końcową frazę Tyt 3:5 można przetłumaczyć następująco:
kąpiel odrodzenia, odnowienie Duchem Świętego,
Jeżeli dana kąpiel nie jest połączona z odnowieniem Duchem Świętego Ojca, to taka kąpiel nie jest kąpielą odrodzenia.

David 77 napisał/a:
Dokładnie tak samo jest z Duchem św , czytając o mocy Ducha św rozumiemy moc którą jest Duch św . Bardzo dobrze to unaocznianie fragment z listu do Rzymian

Rzy 15:19 przez moc znaków i cudów oraz przez moc Ducha Świętego, tak iż, począwszy od Jerozolimy i okolicznych krajów aż po Ilirię, rozkrzewiłem ewangelię Chrystusową.


Z powodu braku numeracji dla i frazę z Rz. 15:19 można przetłumaczyć tak:
moc znaków cudów – moc znaków cudownych wydarzeń
Podobnie możemy powiedzieć: moc uruchamiania (przekręcenie kluczyka stacyjki, albo naciśnięcie włącznika elektrycznego dla uruchomienia) pojazdu. Jeżeli obwód prądu jest przerwany, albo rozrusznik nie działa, brak jest paliwa, czy iskry, itp., to uruchamianie jest pozbawione mocy, bezskuteczne.

Inny przykład:
Moc komendy wysłania postu na forum. Przecież dla wielu, nadal jest to cudowne wydarzenie. Gdy wydam komendę „Wyślij” (Wykonaj) , to natychmiast w tym wątku ujawni się jej moc. Będziesz mógł przeczytać nowy post. Dzięki mocy znaków (komend) prowadzimy dyskusję, chociaż się nie widzimy.

David 77 napisał/a:
Kiedy czytamy o mocy znaków nie rozumiemy tego jakoby znaki posiadały swoją moc, lecz moc którą są owe znaki.

Psal 68:36 Straszny jest Bóg w świątyni swojej; Bóg Izraela daje moc i siłę ludowi. Niech będzie Bóg błogosławiony!


Jestem przekonany, że jest odwrotnie w przypadku, gdy ktoś wskazuje na moc dawanego znaku na chwałę Bogu, który mu zapowiedział, że coś uczyni i jego sługa ma dać znak w podanym przez Boga momencie, to chodzi o moc tego znaku, czyli o moc wiary. Takie słowo wypowiedziane z mocą spełni się, gdy wyraża aktualnie realizowaną wolę Bożą.

Cytat:
A nazajutrz, gdy wyszli z Betanii, poczuł głód. (13) I ujrzawszy z daleka drzewo figowe pokryte liśćmi, podszedł, by zobaczyć, czy może czegoś na nim nie znajdzie, ale gdy się zbliżył do niego, nie znalazł nic poza liśćmi, nie była to bowiem pora na figi. (14) A odezwawszy się, rzekł do niego: Niechaj nikt na wieki z ciebie owocu nie jada. I słyszeli to uczniowie jego. […]

I wspomniał Piotr, i rzekł do niego: Mistrzu, oto drzewo figowe, które przekląłeś, uschło. (22) A Jezus, odpowiadając, rzekł im: Miejcie wiarę w Boga! (23) Zaprawdę powiadam wam: Ktokolwiek by rzekł tej górze: Wznieś się i rzuć się w morze, a nie wątpiłby w sercu swoim, lecz wierzył, że stanie się to, co mówi, spełni mu się. (24) Dlatego powiadam wam: Wszystko, o cokolwiek byście się modlili i prosili, tylko wierzcie, że otrzymacie, a spełni się wam. Mr. 11:12-14, 21-24


Znakiem stała się wypowiedź Pana Jezusa, mająca spowodować trwały brak owocu na drzewie figowym. Mocą znaku tego cudu było natychmiastowe uschnięcie drzewa figowego. Widoczne jest dla mnie, że chodzi tu o wypowiedzenie słowa mającego moc coś spowodować, zgodnie z poznaną wolą Bożą, że ma się wypełnić w danym czasie.

Apostoł Piotr napisał/a:
2 Piotr 2:11 Chociaż aniołowie siłą i mocą są więksi od nich, nie wydają na nich przed Panem wyroku potępienia.

ἰσχύϊ καὶ δυνάμει siłą i mocą.


W tym przypadku numeracja „Kai” nie występuje. Może, więc chodzić o „moc siły”, albo siłę mocy. Może być np. moc administracji, albo administracja mocy; argument siły, albo siła argumentu.

Teksty z numeracją „Kai”:

David 77 napisał/a:
O Janie chrzcicielu anioł powiedział w ten sposób:

Ewangelista Łukasz napisał/a:
Ew Łuk 1:17 On to pójdzie przed nim w duchu i mocy Eliaszowej, by zwrócić serca ojców ku dzieciom, a nieposłusznych ku rozwadze sprawiedliwych, przygotowując Panu lud prawy.


Co to znaczy że Jan Chrzciciel miał iść przed Jezusem w duchu i mocy Eliaszowej?

πνεύματι καὶ δυνάμει

W tym przypadku występuje numeracja „Kai”. Oznacza to więc, że Jan Chrzciciel prowadził działalność, będącą jakimś odpowiednikiem Eliaszowej i z mocą podobną do jego oddziaływania.
Apostoł Jan napisał/a:
Obj 5: 12 i mówili głosem donośnym: Godzien jest ten Baranek zabity wziąć moc i bogactwo, i mądrość, i siłę, i cześć, i chwałę, i błogosławieństwo.

τὴν δύναμιν καὶ ἰσχὺν



W podanych wersetach siła i moc występują obok siebie jak jest różnica między siłą i mocą ?


Pan Jezus otrzymał bezmiar Ducha Świętego Ojca (moc Ducha Świętego Ojca), wszelką moc na niebie i na ziemi, dlatego w Obj. 5:12 jest wymienione wszystko, co otrzymał.
Określenie „moc” (dynamis - 1411) użyte w Łk. 1:17; Dz. 10:38; Rz. 15:19; 2Pio. 2:11 i Obj. 5:12, oznacza: potęga, siła, moc; przejaw mocy boskiej, cud; zdolność, możność, ilość, mnóstwo; znaczenie słowa, wyrazu.. Cechuje się ono tym, że wskazuje na dawcę mocy.

Natomiast „moc” (eksusja - 1849) w Mt. 28:18 oznacza: możność, swoboda, moc, potęga, siła; urząd, władza, zwierzchność. Cechuje się ono tym, że wskazuje na manifestację mocy, pochodzącej od jej dawcy.

W Fizyce

Siła – wektorowa wielkość fizyczna będąca miarą oddziaływań fizycznych między ciałami.
Moc – skalarna wielkość fizyczna określająca pracę wykonaną w jednostce czasu przez układ fizyczny.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
David 77
Zasłużony

Pomógł: 120 razy
Dołączył: 26 Lut 2013
Posty: 1357
Poziom: 31
HP: 76/2536
 3%
MP: 1211/1211
 100%
EXP: 77/104
 74%
Wysłany: 2015-02-28, 10:31   

Pokoja,


Cytat:

Jeżeli tak, to dlaczego nr 2532 nie występuje w Dz. 10:38 nad literą „i” w frazie Duchem Świętym i mocą?


Przecież podałem ci linka do konkordancji Stronga , to co ty pewnie masz ko konkordancje wyrazów greckich NT :-D więc się tym nie sugeruj
Cytat:


Wierzę, że to nie jest błąd.

Posługuję się:
BIBLIA W SYSTEMIE STRONGA
KONKORDANCJA WYRAZÓW GRECKICH
NOWY TESTAMENT
Wydawnictwo „Na Straży”
Kraków 1996r.

Tym razem proszę jawnie, wprost, aby ktoś, kto posługuje się tą Konkordancją z przekonaniem, wypowiedział się w tej sprawie. Dlaczego w Dz. 10:38, jak i w wielu innych miejscach NT brak jest numeru dla spójnika „Kai”, chociaż w wielu innych on występuje?
Według mojego domniemania jest to wynik przekładu na język polski, według wyczucia tłumacza, albo tendencyjny dla obrony dogmatu.


Teraz doczytałem no i wszystko jasne :mrgreen:


Proszę bardzo tutaj masz linka do konkordancji Stronga http://biblehub.com/interlinear/acts/10-38.htm kliknij na spójnik ,, kai'' . Jak widzisz są podane do niego odnośniki jak i miejsca w których występuje , pomyśl czy wydawnictwo ,,Na Straży'' jest dla ciebie nieomylnym autorytetem ;-)



Wydawnictwo,, Na Strzyży '' doszło do wniosku że nie ma potrzeby umieszczania notki ile razy w NT występuje spójnik ,, Kai '' jednak jak zajrzysz do tej wersji Konkordancji Stronga która jest zamieszczona w Internecie to w Dz 10:38 masz taką informacje czym jest słowo ,, Kai '' i gdzie występuje . :-D

Cytat:
Z powodu braku numeracji dla wyrazów „oraz” i „przez”, końcową frazę Tyt 3:5 można przetłumaczyć następująco:
kąpiel odrodzenia, odnowienie Duchem Świętego,
Jeżeli dana kąpiel nie jest połączona z odnowieniem Duchem Świętego Ojca, to taka kąpiel nie jest kąpielą odrodzenia.


Co dla ciebie stanowi autorytet ? Wydawnictwo Na Straży czy najstarsze greckie rękopisy które w Tyt 3:5 zawierają spójnik ,, Kai ''

ℵ - 01 (Sinaiticus)
Tytu 3:5 ουκ εξ εργων των εν δικαιοσυνη α εποιησαμεν ημεις αλλα κατα το αυτου ελεος εσωσεν ημας δια λουτρου παλινγενεσιας και ανακαινωσεως πν̅ς αγιου

A - 02 (Alexandrinus):
ουκ εξ εργων των εν δικαιοσυνη α εποιησαμεν ημεις αλλα κατα το αυτου ελεος εσωσεν ·ημας δια του λουτρου ·παλινγενεσιας και ανακαινωσεως πν̅ς ·αγιου

Cytat:
Jestem przekonany, że jest odwrotnie w przypadku, gdy ktoś wskazuje na moc dawanego znaku na chwałę Bogu, który mu zapowiedział, że coś uczyni i jego sługa ma dać znak w podanym przez Boga momencie, to chodzi o moc tego znaku, czyli o moc wiary. Takie słowo wypowiedziane z mocą spełni się, gdy wyraża aktualnie realizowaną wolę Bożą.


W poezji hebrajskiej na której to też byli wychowaniu wszyscy pisarze Pisma św , występowanie dwóch słów obok siebie o podobnym znaczeniu jest nazywane ,, równoległością [paralelizmem] członów na większą skalę bierność cechuje całą literaturę biblijną. To samo zostaje wyrażone dwukrotnie, bowiem prawdy nie można zawrzeć w jednym tylko stwierdzeniu, ale daje się ona odczytać bądź poprzez wzajemne oddziaływanie uzupełniających się stwierdzeń, bądź poprzez zderzenie dwóch przeciwieństw

Wprowadzenie do hebrajskiej retoryki biblijnej, Wydawnictwo WAM, Kraków 2001, str. 8.


Przykład tego rodzaju wypowiedzi “binarnej”

Ps. 38:2 Panie! Nie karz mnie w gniewie swoim I nie karć mnie w zapalczywości swojej!

Wyrażenia “nie karz mnie w gniewie swoim”, oraz “nie karć mnie w zapalczywości swojej” mają jednakowe znaczenie, jednakże dla podkreślenia myśli zostały użyte w tym przypadku dwa wyrażenia synonimiczne.


Twój wniosek opiera się na błędnym założeniu że W Konkordancji wyrazowy greckich wydawnictwa ,, Na Straży '' nie ma odnośnika do spójnika ,, Kai '' , lecz w oryginalnej wersji jest . Zatem napisz do wydawnictwa ,,Na Straży '' niech ci wytłumaczą dlaczego po spójnikiem ,, i '' za każdym razem nie dali odnośnika w którym miejscu występuje ;-)
_________________
יֵשׁוּעַ הַמָּשִׁיחַ הוּא הָאָדוֹן,
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6249
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4564/6115
 74%
EXP: 227/330
 68%
Wysłany: 2015-03-14, 20:22   

Tu dwa sabaty już minęły, więc wystarczy.

David 77 napisał/a:
Pokoja napisał/a:
dlaczego nr 2532 nie występuje w Dz. 10:38 nad literą "i" w frazie Duchem Świętym i mocą?

Posługuję się:
BIBLIA W SYSTEMIE STRONGA
KONKORDANCJA WYRAZÓW GRECKICH
NOWY TESTAMENT
Wydawnictwo „Na Straży”
Kraków 1996r.


pomyśl czy wydawnictwo ,,Na Straży'' jest dla ciebie nieomylnym autorytetem

Wydawnictwo,, Na Strzyży '' doszło do wniosku że nie ma potrzeby umieszczania notki ile razy w NT występuje spójnik ,, Kai ''

napisz do wydawnictwa ,,Na Straży '' niech ci wytłumaczą dlaczego pod spójnikiem ,, i '' za każdym razem nie dali odnośnika w którym miejscu występuje

Co dla ciebie stanowi autorytet? Wydawnictwo Na Straży czy najstarsze greckie rękopisy które w Tyt 3:5 zawierają spójnik ,, Kai ''


Z powodu braku numeracji dla wyrazów "oraz" i "przez", końcową frazę Tyt 3:5 można przetłumaczyć następująco:

Kod:
kąpiel odrodzenia, odnowienie Duchem Świętego,


Jeżeli dana kąpiel (chrzest) nie jest połączona z odnowieniem Duchem Świętego Ojca, to taka kąpiel nie jest kąpielą odrodzenia.


Jeśli chodzi o autorytet, to jest nim dla mnie, wierny przekaz Słowa Bożego. Natomiast intencję, jaką dostrzegłem dotychczas w Wydawnictwie Konkordancji Stronga, rozpoznaję, jako rzetelną, bezstronną, godną zaufania. Mam takie zaufanie, ponieważ w Dz. 10:38, jak i w wielu innych miejscach NT, wskazuje ono brak numeracji dla spójnika "Kai", ale go zamieszcza.

Jednak w wielu innych miejscach, tam, gdzie on występuje, zamieszcza nad nim tą numerację. Nie znalazłem powodu, aby wątpić, ponieważ Wydawnictwo "Na Straży" nie wydało nowego przekładu, lecz uczyniło bardzo pożądany wysiłek w tym kierunku, aby z Pisma Świętego, nawet prosty wierzący mógł odczytać sens jego treści, według zasady:

Cytat:
Tyle prawdy w Biblii, ile gwiazd w błękicie, im więcej w nią wejrzycie, tym więcej ujrzycie.
Czucie i wiara silniej mówi do mnie Niż mędrca szkiełko i oko. […]
Widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce.
[…] Miej serce i patrzaj w serce!" (Adam Mickiewicz).


Ci, którzy rozdrabniają tekst Pisma Świętego na pojedyncze słowa, zamieniają Słowo Boże w proszek gramatyczny. W ten sposób, traktują je jak baloniki, które po kolei przebijają, twierdząc, że nic w nich nie ma. Przez swoją retorykę, sofistykę i apologetykę, sprawiają, że ich interpretacja traci swoją konstruktywną spójność, czyli sens logiczny. Robią proszek z Słowa Bożego, ponieważ opierają się na zasadach, które wprowadzili do niego później niż ono powstało.

Pozwolę sobie zwrócić Tobie uwagę, że nie odniosłeś się do istotnej uwagi, dotyczącej tekstu z Dz. 15:28, który można przetłumaczyć następująco:
Cytat:
ponieważ myśląc Duchem Świętego, my więcej nie dodajemy wam ciężaru, oprócz tych potrzebnych rzeczy. Dz. 15:28

my więcej nie = my żadnej większej ilości [/quote]

Nie ma podstaw, aby uważać Ducha Świętego Boga Ojca za odrębną, trzecią osobę, poza Ojcem i Synem, dlatego w istnienie takiej osoby nie wierzę.

1. W związku z tym, że Duch Świętego Ojca nie ma imienia, więc druga fraza treści Mt. 28:19 może być przetłumaczona następująco:

Kod:
 [b]chrzcząc je dla sławy[/b] (dla sławienia, dla imienia) [b] Ojca i Syna; i to Duchem Świętego. [/b]


2. Przy tym należy zwrócić uwagę na fakt, że nigdzie w NT nie ma żadnego przykładu, aby używano takiej formuły przy chrzcie. Chrztu dokonywano tylko w imieniu Pana Jezusa. To dopiero trynitarze wprowadzili taką formułę w późniejszych wiekach.

3. Ponadto Duch Świętego Boga Ojca, nigdzie nie pozdrawiał Kościoła, tak jak Bóg Ojciec i jego Syn, Pan Jezus Chrystus, a miał być jego pocieszycielem. Wynika z tego, że to nie odrębna trzecia osoba pocieszała, a tylko Ojciec i Syn, zamieszkujący Duchem w tych, którzy go otrzymali, J. 14:23:

Cytat:
Odpowiedział Jezus i rzekł mu: Jeśli kto mnie miłuje, słowa mojego przestrzegać będzie, i Ojciec mój umiłuje go, i do niego przyjdziemy, i u niego zamieszkamy. (24) Kto mnie nie miłuje, ten słów moich nie przestrzega, a przecież słowo, które słyszycie, nie jest moim słowem, lecz Ojca, który mnie posłał. J.14:23,24


W związku z tym, że w 2Kor. 13:13 brak jest numeracji nad "i" oraz nad wyrazami "niech będzie", a w miejscu "z" może być "wraz z", więc treść:

Cytat:
Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boga, i społeczność Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi. 2Kor. 13:13


Powinna być przetłumaczona następująco:

Kod:
 Łaska Pana Jezusa Chrystusa wraz z miłością Boga, społecznością Ducha Świętego wam wszystkim. Amen. 2Kor. 13:13



Poza tym jestem przy tym zainteresowany, czy uznajesz poniższy tekst z 1J. 5:7,8 z treścią w nawiasie) za wiernie oddany, zgodnie z oryginałem i gramatyką?

Cytat:
Albowiem trzej są, którzy świadczą (na niebie: Ojciec, Słowo i Duch Święty, a ci trzej jedno są. (8) A trzej są, którzy świadczą na ziemi): Duch i woda, i krew, a ci trzej ku jednemu są, BG
Trzej bowiem dają świadectwo: (8) Duch, woda i krew, a ci trzej w jedno się łączą. BT, 1J. 5:7,8
.

Czy ten poniższy tekst z pominięciem treści nawiasowej?

Cytat:
Albowiem trzech jest świadków: (8) Duch i woda, i krew, a ci trzej są zgodni. 1J. 5:7,8


Proszę o uzasadnienie, co i dlaczego uznajesz na tak, lub na nie.


Pokoja napisał/a:
David 77 napisał/a:
Kiedy czytamy o mocy znaków nie rozumiemy tego jakoby znaki posiadały swoją moc, lecz moc którą są owe znaki.


Jestem przekonany, że jest odwrotnie w przypadku, gdy ktoś wskazuje na moc dawanego znaku na chwałę Bogu, który mu zapowiedział, że coś uczyni i jego sługa ma dać znak w podanym przez Boga momencie, to chodzi o moc tego znaku, czyli o moc wiary. Takie słowo wypowiedziane z mocą spełni się, gdyż wyraża aktualnie realizowaną wolę Bożą.


Karać można kogoś, kto jest świadomy i odpowiedzialny za to, co czyni, a karci się tego, kto jest dopiero ćwiczony na drodze danego postępowania

David 77 napisał/a:
W poezji hebrajskiej na której to też byli wychowaniu wszyscy pisarze Pisma św , występowanie dwóch słów obok siebie o podobnym znaczeniu jest nazywane ,, równoległością [paralelizmem] członów na większą skalę bierność cechuje całą literaturę biblijną. To samo zostaje wyrażone dwukrotnie, bowiem prawdy nie można zawrzeć w jednym tylko stwierdzeniu, ale daje się ona odczytać bądź poprzez wzajemne oddziaływanie uzupełniających się stwierdzeń, bądź poprzez zderzenie dwóch przeciwieństw.

Przykład tego rodzaju wypowiedzi “binarnej”

Ps. 38:2 Panie! Nie karz mnie w gniewie swoim I nie karć mnie w zapalczywości swojej!

Wyrażenia “nie karz mnie w gniewie swoim”, oraz “nie karć mnie w zapalczywości swojej” mają jednakowe znaczenie, jednakże dla podkreślenia myśli zostały użyte w tym przypadku dwa wyrażenia synonimiczne.


Kara (prawo) – określona przepisami prawa dolegliwość dla podmiotu prawa będąca sankcją za niepodporządkowanie się normom prawnym.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kara_%28prawo%29

Karcić ganić, napominać, strofować, upominać, łajać, besztać, rugać, karać (kogoś); krzyczeć (na kogoś); udzielać nagany, reprymendy, zwracać uwagę (komuś); pot. przen. nacierać uszu, zmywać głowę (komuś)

http://www.bryk.pl/s%C5%8...arci%C4%87.html

Tak więc wyrażenie karać, różni się od wyrażenia karcić.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Krystian 
VIP
Chrystianin


Potwierdzenie wizualne: 1473
Pomógł: 795 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Kwi 2013
Posty: 6626
Poziom: 56
HP: 2167/13546
 16%
MP: 5999/6468
 92%
EXP: 274/344
 79%
Wysłany: 2015-03-15, 00:15   

dobre żarty z tym karaniem :lol:
Pokoja Ty czasem czytasz co piszesz
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Jana 3:16
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6249
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4564/6115
 74%
EXP: 227/330
 68%
Wysłany: 2015-03-16, 23:21   

Krystian napisał/a:
dobre żarty z tym karaniem :lol:
Pokoja Ty czasem czytasz co piszesz


Co masz na uwadze?
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Krystian 
VIP
Chrystianin


Potwierdzenie wizualne: 1473
Pomógł: 795 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Kwi 2013
Posty: 6626
Poziom: 56
HP: 2167/13546
 16%
MP: 5999/6468
 92%
EXP: 274/344
 79%
Wysłany: 2015-03-16, 23:35   

Pokoja napisał/a:
Krystian napisał/a:
dobre żarty z tym karaniem :lol:
Pokoja Ty czasem czytasz co piszesz


Co masz na uwadze?


Już nic.
Przeczytałem jeszcze raz Twój post i masz rację
jest różnica pomiędzy karaniem a karceniem, choć filologiem nie jestem :-D
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Jana 3:16
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6249
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4564/6115
 74%
EXP: 227/330
 68%
Wysłany: 2015-03-18, 00:25   

Krystian napisał/a:
Pokoja napisał/a:
Krystian napisał/a:
dobre żarty z tym karaniem :lol:
Pokoja Ty czasem czytasz co piszesz


Co masz na uwadze?


Już nic.
Przeczytałem jeszcze raz Twój post i masz rację
jest różnica pomiędzy karaniem a karceniem, choć filologiem nie jestem :-D


No to bardzo się cieszę, że i mi udało się coś dla Ciebie, zrozumiale napisać. :-D
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Immanuel 
Bóg z nami


Potwierdzenie wizualne: 777
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Mar 2015
Posty: 199
Skąd: Gwiazdozbiór Oriona
Poziom: 13
HP: 0/370
 0%
MP: 176/176
 100%
EXP: 5/30
 16%
Wysłany: 2015-03-19, 18:29   

Wszystkie te dogmaty min. o trójcy traktuję jako fałszywe nauki. Tak samo jak dogmat o "wiecznej dziewicy" Maryi. Maryja nie była dziewicą do końca życia i jest to jasno podane w Bibli. Skoro to się nie zgadza to czy wierzyć w inne?
_________________
I otrze z ich oczu wszelką łzę,
a śmierci już odtąd nie będzie.
Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu
już [odtąd] nie będzie,
bo pierwsze rzeczy przeminęły
(Ap 21 4)
 
     
Krystian 
VIP
Chrystianin


Potwierdzenie wizualne: 1473
Pomógł: 795 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Kwi 2013
Posty: 6626
Poziom: 56
HP: 2167/13546
 16%
MP: 5999/6468
 92%
EXP: 274/344
 79%
Wysłany: 2015-03-19, 20:56   

Immanuel napisał/a:
Wszystkie te dogmaty min. o trójcy traktuję jako fałszywe nauki. Tak samo jak dogmat o "wiecznej dziewicy" Maryi. Maryja nie była dziewicą do końca życia i jest to jasno podane w Bibli. Skoro to się nie zgadza to czy wierzyć w inne?


Witaj serdecznie na forum. :)
Oczywiście się zgadzam z tym co napisałeś. :-D
Piszesz też na jakims innym forum biblijnym, czy to Twoje pierwsze ?
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Jana 3:16
 
     
Immanuel 
Bóg z nami


Potwierdzenie wizualne: 777
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Mar 2015
Posty: 199
Skąd: Gwiazdozbiór Oriona
Poziom: 13
HP: 0/370
 0%
MP: 176/176
 100%
EXP: 5/30
 16%
Wysłany: 2015-03-19, 21:24   

Pisałem na Słowo Życia i kilka dni na forum Kubikowym, ale mnie wywalili :)

"Czyż nie jest to syn cieśli? Czyż matce jego nie jest na imię Maria, a braciom jego Jakub, Józef, Szymon i Juda?

A siostry jego, czyż nie są wszystkie u nas? Skąd ma tedy to wszystko?"

Mt 13 55-56
_________________
I otrze z ich oczu wszelką łzę,
a śmierci już odtąd nie będzie.
Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu
już [odtąd] nie będzie,
bo pierwsze rzeczy przeminęły
(Ap 21 4)
 
     
Krystian 
VIP
Chrystianin


Potwierdzenie wizualne: 1473
Pomógł: 795 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Kwi 2013
Posty: 6626
Poziom: 56
HP: 2167/13546
 16%
MP: 5999/6468
 92%
EXP: 274/344
 79%
Wysłany: 2015-03-19, 21:27   

Immanuel napisał/a:
Pisałem na Słowo Życia i kilka dni na forum Kubikowym, ale mnie wywalili


Dziękuję za odpowiedź :)
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Jana 3:16
 
     
Benjamin.Szot
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-03-20, 10:14   

Ci, którzy przyjmują preegzystencję Jezusa mają kłopot w uwododnieniu, że wyznają monoteizm. Ścisły monoteizm hebrajski wyznawany przez uczniow Jezusa nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek dualizmem i politeizmem. Dualizm wynika z pism Justyna, Tertuliana, oraz Orygenesa. Zrobili oni kroczek do politeizmu, bowiem trynitaryzm , to nic innego jak krypto-politeizm.

Wswzelkie spekulacje trynitarne ucina credo Izraela powtarzane od dziecka do starości przez wszystkie pokolenia :
שְׁמַע יִשְׂרָאֵל יְהֹוָה אֱלֹהֵינוּ יְהֹוָה אֶחָד ( czyt. : Słuchaj Izraelu, JEHOWAH Bóg nasz, JEHOWAH - jeden !

Hebrajskie słowo אֶחָד - ’eḥāḏ, które znaczy jeden, pojedynczy

______________________________________

http://biblia-odchwaszczona.webnode.com
 
     
bartek212701 
VIP


Potwierdzenie wizualne: 27
Pomógł: 1006 razy
Wiek: 31
Dołączył: 19 Mar 2013
Posty: 5722
Poziom: 54
HP: 1694/12102
 14%
MP: 5778/5778
 100%
EXP: 17/317
 5%
Wysłany: 2015-03-20, 12:13   

Cytat:

Ci, którzy przyjmują preegzystencję Jezusa mają kłopot w uwododnieniu, że wyznają monoteizm.

Skąd to przekonanie? Ja takiego problemu nie mam :)
Benjamin.Szot napisał/a:
Ścisły monoteizm hebrajski wyznawany przez uczniow Jezusa nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek dualizmem i politeizmem.

Oczywiście, ze nie ma.

Gdzie tu problemem jest preegzystencja, to ja nie wiem...może Ty po prostu nie umiałbyś na to tak spojrzeć :) Jezus nie mógł być tylko człowiekiem, bo człowiek NIE RODZI sie doskonały, na każdego człowieka przyszła smierć, każdy urodził się niedoskonały. Doskonałe były jedynie bezpośrednie stworzenia Boga w niebie, po grzechu i przed grzechem...Jezus z nieba ZSZEDŁ, a potem do niego wrócił, jest JEDYNYM, KTÓRY Z NIEBA ZSTĄPIŁ I DO NIEGO WSTĄPIŁ, nikt inny do nieba nie wstąpił i nigdy nie wstąpi, bo wstąpić może tylko ten, który już tam był. Inni moga się w niebie znaleźć. Greckie określenie 'wstapił' ukazuje Jezusa POWRACAJĄCEGO do nieba- Jezus musiał już tam więc być.

Unitarianie kochają gnozę. Nie zauważyłes zapewne, ale czołowy Unitarianin, którym jest Artur Olczykowski jest fanem gnozy :) Pozdrawiam.
_________________
Efez. 5:17. Dlatego nie bądźcie nierozsądni, ale rozumiejcie, jaka jest wola Pańska

"Piękno sceny kuszenia można dostrzec tylko wtedy, gdy zamknie się ją w umyśle Chrystusa" Jaaqob

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.
 
     
Olus
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-03-20, 12:36   

Cytat:
Gdzie tu problemem jest preegzystencja, to ja nie wiem...może Ty po prostu nie umiałbyś na to tak spojrzeć :) Jezus nie mógł być tylko człowiekiem, bo człowiek NIE RODZI sie doskonały, na każdego człowieka przyszła smierć, każdy urodził się niedoskonały. Doskonałe były jedynie bezpośrednie stworzenia Boga w niebie, po grzechu i przed grzechem


Zapominasz,ze Jezus nie urodzil sie jak zwykly czlowie,ale przez zaplodnienie ducha sw.
Zapominasz,ze inkranacja to nie narodziny.
Zapominasz,ze to musial byc drugi Adam(taki sam czlowiek)
Cytat:
Jezus z nieba ZSZEDŁ, a potem do niego wrócił, jest JEDYNYM, KTÓRY Z NIEBA ZSTĄPIŁ I DO NIEGO WSTĄPIŁ, nikt inny do nieba nie wstąpił i nigdy nie wstąpi, bo wstąpić może tylko ten, który już tam był. Inni moga się w niebie znaleźć. Greckie określenie 'wstapił' ukazuje Jezusa POWRACAJĄCEGO do nieba- Jezus musiał już tam więc być.

Bledna literalna intepretacja :-/
Z nieba ale w jakim sensie ? :-D Juz tlumacze :) Manna tez byla z nieba,ale z niego nie spadala.Wystarczy przczytac kontekst :roll:

47 Pierwszy czlowiek z ziemi - ziemski, drugi Czlowiek - z nieba. 48 Jaki ów ziemski, tacy i ziemscy; jaki Ten niebieski, tacy i niebiescy. 49 A jak nosilismy obraz ziemskiego [czlowieka], tak tez nosic bedziemy obraz [czlowieka] niebieskiego.

czy drugi czlowiek literalnie jest z nieba?Nie

(38) Ja com widzial u Ojca mego, powiadam, a wy tez to, coscie widzieli u ojca waszego, czynicie. (39)

Czy faryzeje byly w "piele" na pogaduszkach z szatanem?Nie

Najprosciej tlumaczy to reszta Pisma.

14 Ja im przekazalem Twoje slowo, a swiat ich znienawidzil za to, ze nie sa ze swiata, jak i Ja nie jestem ze swiata. 15



Cytat:
Unitarianie kochają gnozę

tutaj przegiales pale..gnostycka to jest nauka o pregzystencji.
Cytat:
Nie zauważyłes zapewne, ale czołowy Unitarianin, którym jest Artur Olczykowski jest fanem gnozy :) Pozdrawiam.

a pokoja jest fanem bredni Branhama :roll: Mam rozumiec,ze wszyscy badacze lubia brahamowie brednie :shock:
 
     
David 77
Zasłużony

Pomógł: 120 razy
Dołączył: 26 Lut 2013
Posty: 1357
Poziom: 31
HP: 76/2536
 3%
MP: 1211/1211
 100%
EXP: 77/104
 74%
Wysłany: 2015-03-20, 20:26   

bartek212701,

Pomyśl : Jezus mógł się narodzić jako doskonały lecz Bóg nie mógł sprawić aby jeden z pierwszych synów Boga mógł narodzić się jako doskonały człowiek . Dziwne nie ? :-D

Szatan obiecał ,że ludzie mogą być tacy jak Bóg , zatem musiał mieć racje gdyż człowiek Jezus stał się jak Bóg , nie zrobił interesu jako cieśla więc postanowił sobie że zajmie miejsce obok Boga i będzie sobie rządził świtem :-D

Tak wygląda Logika Unitarian <KLĘKAJCIE NARODY >
_________________
יֵשׁוּעַ הַמָּשִׁיחַ הוּא הָאָדוֹן,
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 14