FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jakim językiem mówił Jezus?
Autor Wiadomość
Makarios
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-02-02, 13:10   Jakim językiem mówił Jezus?

Zapraszam do dyskusji - Jakim językiem mówił Jezus, kiedy przebywał na ziemi? Co wiecie na ten temat?
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13628
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 407/608
 66%
Wysłany: 2013-02-02, 13:25   

W tym czasie językiem aktualnym, był aramejski i być może,ze takim językiem rozmawiał Jezus z słuchaczami. Natomiast z żydami jak np. z apostołami oraz ze swoimi rodzicami którzy byli żydami, to rozmawiał po hebrajsku.
Do Ap. Pawła kiedy go nawiedził w drodze do Damaszku też mówił po hebrajsku, bo Paweł [Szaweł] był żydem, więc Jezus wiedział,że Go zrozumie.
Inni którzy byli z Szawłem słyszeli, ale nie rozumieli. :-D
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Adam.S 
Uczeń Syna Stwórcy

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 219
Poziom: 13
HP: 0/370
 0%
MP: 176/176
 100%
EXP: 25/30
 83%
Wysłany: 2013-02-07, 16:20   

W czasach Jezusa dominowały w Palestynie trzy języki: zwykli ludzie mówili pewną odmianą dialektu aramejskiego i Jezus nauczał w tym języku, kapłani i rabini mówili po hebrajsku, klasy wykształcone oraz wyższa warstwa Żydów mówili zazwyczaj po grecku lub w dialekcie aramejskim. Jezus znał wszystkie trzy języki.

Aramejski, jakim posługiwano się na terenie Palestyny posiadał swoje dialekty: galilejski oraz judejski. Różnice wynikały z religijnej separacji Żydów i Samarytan.
_________________

 
     
Kawosz 

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Wrz 2013
Posty: 39
Skąd: Europa
Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 1/13
 7%
Wysłany: 2013-09-21, 21:26   

Żeby to lepiej zrozumieć, spróbujmy sobie uzmysłowić jak dzisiaj rozmawiają ze sobą Żydzi. No jak sądzicie? Spotyka się dwóch Żydów, załóżmy w Polsce, i w jakim języku rozmawiają? Odpowiedź: zwykle w kilku. W jednej rozmowie możecie uslyszeć jiddysz, hebrajski, polski, angielski, rosyjski, niemiecki, hiszpański itd. Bo Żydzi od czasów pierwszej diaspory to zawsze był naród wielojęzyczny. Na tym polegała też przewaga Żydów nad innymi narodami. Paweł rozumiał Greków i Rzymian, ale oni nie rozumieli gdy rozmawiał z Jezusem po hebrajsku w drodze do Damaszku. Jeżeli jest odpowiednie słowo w jiddysz to po co szukać w innych? Jeżeli jest słowo Tora, to po co je tłumaczyć? Który Żyd tego słowa nie rozumie? Ja mam inne pytanie. Być może dobre do stworzenia nowego wątku. W jakim języku oryginalnie pisali ewangeliści? Czy to na pewno byl grecki? Naturalnie, obecne znane kodeksy zachowały się po grecku. To zrozumiałe, gdyż przetrwał tylko Kościół z pogan. Judeochrześcijan gdzieś po drodze ktoś wyeliminował. Nie wiem czy znacie historię pewnego katolickiego księdza z Francji, który napisał interesującą pracę na temat hebrajskich oryginałów Ewangelii. Przedstawił konkretne argumenty. Nikt nie podjął z nim dyskusji. Gościa po prostu zignorowano. Przemilczano. A facet daje do myślenia.
 
     
Axanna
VIP

Pomógł: 115 razy
Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 2861
Poziom: 42
HP: 345/5755
 6%
MP: 2747/2747
 100%
EXP: 55/186
 29%
Wysłany: 2013-09-21, 21:36   

to powiedz cos wiecej, kawoszu, co takiego ciekawego napisal :)
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13628
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 407/608
 66%
Wysłany: 2013-09-21, 21:57   

Żydzi między sobą rozmawiają w swoim ojczystym języku, zresztą żydzi przykładają dużą wagę do swojego zmartwychwstałego języka.
Ja myślę, że NT. byl spisany w oryginałach po hebrajsku.
A ponieważ chrześcijaństwo przetrwało i było rozwijane w krajach pogańskich, szczególnie w Grecji, więc z pierwszych oryginałów hebrajskich był NT tłumaczony w grece.
Piotr był prostym człowiekiem i nie wiem czy znał grekę, prędzej mógł znać aramejski język, bo w tym czasie był popularny.
Więc na pewno swoje listy pisał w j. hebrajskim, inni pisarze NT podobnie.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Iwona
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-09-21, 23:15   

myślę, że Jezus znał grekę
 
     
Kawosz 

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Wrz 2013
Posty: 39
Skąd: Europa
Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 1/13
 7%
Wysłany: 2013-09-22, 08:05   

Tak, Jezus znał Grekę, też tak myślę. Ale po grecku do Żydów raczej sobie pogadać nie mógł.
Zgadzam się z Nike, ale Nike, Żydzi w Izraelu rzeczywiście rozmawiają głównie po hebrajsku. To wynika z tego, żeby ten język utrwalić. Początkowo, kiedy państwo Izrael było w planach były na ten temat rozmaite dyskusje. Byli tacy, którzy chcieli aby językiem państwowym przyszłego Izraela był niemiecki. Ja pisałem o Żydach żyjących w diasporze. Hebrajski w diasporze używany jest tylko do czytania Tory, Sidduru i Miszny, która częsciowo spisana jest też po aramejsku.
Ja pytałem rabina Tysona (obecnie Wrocław) co to jest język żydowski. On mi odpowiedział, że to każdy może być język, którym społeczność żydowska się posluguje gdyż nadaje mu swoje znaczenie. Wprowadza typowe żydowskie terminy.
 
     
Kawosz 

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Wrz 2013
Posty: 39
Skąd: Europa
Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 1/13
 7%
Wysłany: 2013-09-22, 08:44   

A tak w ogóle to szukam kogoś kto dobrze zna Grekę. Ja mam pewną wiedzę, ale chciałbym studiować Grekę tak solidnie. Chodzi o Grekę klasyczną. Wzamian mogę nauczyć hebrajskiego. Mam świetne materiały. Korzystam też z Biblii i Miszny. Również współczesny, nauka czytania i pisania.
 
     
Axanna
VIP

Pomógł: 115 razy
Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 2861
Poziom: 42
HP: 345/5755
 6%
MP: 2747/2747
 100%
EXP: 55/186
 29%
Wysłany: 2013-09-22, 11:58   

tez bym bardzo chciala sie nauczyc hebrajskiego ale w moim wypadku to musi pozostac w sferze marzen na razie :(
 
     
Kawosz 

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Wrz 2013
Posty: 39
Skąd: Europa
Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 1/13
 7%
Wysłany: 2013-09-22, 21:22   

Rozumiem. To trudny język, a nawet łatwe języki, jak na przykład hiszpański czy włoski, jednak wymagają sporo czasu i pracy. Rzekłbym ciężkiej pracy. A nie każdy ma na to czas, obowiązki i tak dalej. Sam nieraz myślę, że jestem stuknięty. Ale hebrajski pomaga mi w umocnieniu mojej wiary. Studiowanie Biblii w oryginale czyni te studia fascynującymi. Dlatego też chciałbym poznać grecki i aramejski. Aramejski, którym mówił Jezus, a aramejski późniejszych ważnych przekładów Biblii (na przykład Peszitta) to zupełnie inne bajki. Nawet inne alfabety. W czasach Jezusa posługiwano się jeszcze starohebrajskim alfabetem. No i o czymś zapomnieliśmy. Pan Jezus jako dziecko spędził dość długi czas w Egipcie. Czyli hieroglify też prawdopodobnie miał okazję poznać. Nie wiem czy wecie, że zachowana jest korespondencja między faraonem egipskim a władcami uległymi Faraonowi, Kanaanu. Korespondencja ta była prowadzona po hebrajsku, ale nie jest to hebrajski biblijny, ale przedbiblijny. Nawet zresztą Biblia nazywa hebrajski językiem Kanaanu. (Izajasz 19:18) Bo Izraelici i Kananejczycy mówili tylko innym dialektem tego samego języka. Więc ogólnie to problem bardzo skomplikowany.
 
     
Y
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-09-23, 10:39   



Kawosz napisał/a:
Pan Jezus jako dziecko spędził dość długi czas w Egipcie. Czyli hieroglify też prawdopodobnie miał okazję poznać.


Maksimum miesiąc będąc niemowlęciem.
Rzeczywiście wykuł wszystkie na pamięć :)
Poza tym, hieroglifów ani nie używano
na co dzień, ani zwłaszcza w tamtych
czasach, ani nie uczono ich pierwszych
lepszych żydowskich emigrantów... :roll:

Cytat:
Nie wiem czy wecie, że zachowana jest korespondencja między faraonem egipskim a władcami uległymi Faraonowi, Kanaanu. Korespondencja ta była prowadzona po hebrajsku, ale nie jest to hebrajski biblijny, ale przedbiblijny.


Po akadyjsku! :evil:
Jedna tabliczka po hurycku i dwie po hetycku.
Gdzie tu widzisz język Kanaanu? :roll:

Cytat:
Nawet zresztą Biblia nazywa hebrajski językiem Kanaanu. (Izajasz 19:18) Bo Izraelici i Kananejczycy mówili tylko innym dialektem tego samego języka. Więc ogólnie to problem bardzo skomplikowany.


Nie jest skomplikowany.
Trudno, aby Abraham mówił w sobie tylko znanym języku, a z autochtonami rozmawiał
przez tłumacza. Zwłaszcza Izaak i Jakub, którzy tam się urodzili i wychowali. Poza tym
wielce prawdopodobne, że ten język to nie oryginalny język Kananejczyków, gdyż oni
byli wszak Chamitami. Już w księdze Rodzaju pokazano, że w tamtych czasach w tym
kraju pałętał się cały konglomerat różnych plemionek. Najliczniejsi najwyraźniej byli ci
Amurru, czyli zachodni Semici, których wina musiała się dopełnić, aby Izrael mógł wziąć
w posiadanie Holyland. To najprawdopodobniej oni, lub inni Semici, przynieśli ze sobą
język, będący przodkiem tego, który dziś, znany w wersji z X-XIX wieku zwiemy ivrit. :-P
Ostatnio zmieniony przez Y 2013-09-23, 10:41, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Kawosz 

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Wrz 2013
Posty: 39
Skąd: Europa
Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 1/13
 7%
Wysłany: 2013-09-23, 12:29   

Ponieważ nie lubię równocześnie dyskutować o kilku rzeczach na raz, bo człowiek za chwilę już nie wie do czego się odnosi który argument. Dlatego proponuję po kolei. Teraz odniosę się do pierwszego zarzutu:

Cytat:
Maksimum miesiąc będąc niemowlęciem.
Rzeczywiście wykuł wszystkie na pamięć :)
Poza tym, hieroglifów ani nie używano
na co dzień, ani zwłaszcza w tamtych
czasach, ani nie uczono ich pierwszych
lepszych żydowskich emigrantów... :roll:


Na jakiej podstawie uważasz, że najwyżej miesiąc? Słowo dziecię (greckie παιδίον paidion) oznacza dziecko w wieku od jednego miesiąca do siedmiu lat. Ktoś tak wybitny i zdolny jak Jezus mógł się nauczyć hieroglifów. Skąd wiesz, jak potraktowano Józefa i jego rodzinę? Opierasz to na założeniu, że tak potraktowano imigrantów. Ale wcześniej widzimy, że niektórzy poganie wiedzieli z Kim mają do czynienia. Przybyli specjalnie oddać Dziecięciu pokłon. Nie wiemy więc jak potraktowano rodzinę Dziecięcia. Kontekst wskazuje, że swoi (Izrae) nie potraktowali Go dobrze w przeciwieństwie do obcych.
 
     
Y
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-09-23, 12:42   

Kawosz napisał/a:
Na jakiej podstawie uważasz, że najwyżej miesiąc?


To, że Jezus przebywał w Egipcie kilka lat (najpopularniejsza wersja to lat siedem)
pochodzi z gnostyckich apokryfów i filmów "opartych" na ewangeliach. A ewangelie
mówią nam tylko tyle i aż tyle, że:

1. Jezus rodzi się w Betlejem Efracie w stajni.
2. Przybywają od razu pasterze betlejemscy.
3. Józef z rodziną przenosi się do jakiegoś domu.
4 lub 5. Jezus jest obrzezany ósmego dnia i nadano mu imię Jezus.
4 lub 5. Przybywają magowie.
6. Józef ucieka do Egiptu.
7. Rzeź niewiniątek.
8. Śmierć Heroda.
9. Józef wraca - ale bojąc się Archelausa nie osiada w Betlejem (wg Mateusza).
10. Maria, gdy dopełniły się jej dni oczyszczenia składa w świątyni ofiarę.
11. Ze świątyni jadą prosto do Nazaretu i tam zostają na stałe - jak podaje Łukasz.

Jezus mógł zatem być w Egipcie tylko między obrzezaniem ósmego dnia,
a oczyszczeniem Marii czterdziestego dnia. Biorąc pod uwagę kilka dni
potrzebnych na podróż, mogli tam być ok. jednego miesiąca maksymalnie.
Do tego aby spełniło się proroctwo nie potrzeba długich lat przebywania w.
No i czemu po kilku latach spędzonych w Egipcie Józef miałby się bać Heroda
Archelaosa? Biblia na pobyt w Egipcie daje tylko i wyłącznie kilka tygodni...
Ostatnio zmieniony przez Y 2013-09-23, 13:31, w całości zmieniany 6 razy  
 
     
Kawosz 

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Wrz 2013
Posty: 39
Skąd: Europa
Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 1/13
 7%
Wysłany: 2013-09-23, 13:35   

Zauważyłem, że ten system sam człowieka wylogowuje. Napisałem się na darmo, wszystko mi wylogowało i jest utracone. Od nowa więc musze.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13