FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jakim językiem mówił Jezus?
Autor Wiadomość
Kawosz 

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Wrz 2013
Posty: 39
Skąd: Europa
Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 1/13
 7%
Wysłany: 2013-09-23, 13:40   

Cytat:
Jezus mógł zatem być w Egipcie tylko między obrzezaniem ósmego dnia,
a oczyszczeniem Marii czterdziestego dnia. Biorąc pod uwagę kilka dni
potrzebnych na podróż, mogli tam być ok. jednego miesiąca maksymalnie.
Do tego aby spełniło się proroctwo nie potrzeba długich lat przebywania w.
No i czemu po kilku latach spędzonych w Egipcie Józef miałby się bać Heroda
Archelaosa? Biblia na pobyt w Egipcie daje tylko i wyłącznie kilka tygodni...


Maria zdecydowanie w okresie oczyszczenia, które w przypadku chłopca trwało 30 dni, jak słusznie zauważaszz a co jest zgodne z III Mojż. 12,4, nie nadawała się do takiej podróży. Poza tym w tmtych czasach podróżowało się inaczej. Miesiąc to by im podróż mogła zabrać. Małe dziecko i kobieta dochodząca do siebie po narodzinach. Poza tym była nieczysta więc Józef nie mógł z nią razem przebywać. Więc jak mieliby razem podróżować?

Według Łukasza prosto po oczyszczeniu z Jerozolimy udali się do Nazaretu, a Mateusz, że prosto z Egiptu. Dlatego ponieważ zastosowali skróty myślowe. Gdyby każda ewangelia mówiła o tym samym wystarczyłaby jedna. One razem się dopiero uzupełniają.

7 Lat - nie napisałem, że przebywali w Egipcie siedem lat, ale że termin grecki tłumaczony jako dziecię obejmuje okres od niemowlęcego aż do 7 lat.

Dodam jeszcze, że poglądy gnostyckie mnie nie obchodzą. Opieram się na Biblii.

Co zaś do uwagi o Archelaosie, to przykład Jeroboama, który uciekł przed Salomonem a odebrał Roboamowi dziesięć plemion chyba wystarczy aby zrozumieć, że gdy chodzi o władzę, jak najdłuższa pamięć jest wskazana.
Ostatnio zmieniony przez Kawosz 2013-09-23, 13:48, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Y
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-09-23, 13:47   

Kawosz napisał/a:
Zauważyłem, że ten system sam człowieka wylogowuje. Napisałem się na darmo, wszystko mi wylogowało i jest utracone. Od nowa więc musze.


Jak cię wyloguje, to klikasz "wróć", nawet po ponownym zalogowaniu nie tracisz treści.
Ewentualnie, na wszelki wypadek, najpierw wracasz, kopiujesz, logujesz i wklejasz. :idea:
 
     
Kawosz 

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Wrz 2013
Posty: 39
Skąd: Europa
Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 1/13
 7%
Wysłany: 2013-09-23, 13:48   

Rethel Nibelung napisał/a:
Kawosz napisał/a:
Zauważyłem, że ten system sam człowieka wylogowuje. Napisałem się na darmo, wszystko mi wylogowało i jest utracone. Od nowa więc musze.


Jak cię wyloguje, to klikasz "wróć", nawet po ponownym zalogowaniu nie tracisz treści.
Ewentualnie, na wszelki wypadek, najpierw wracasz, kopiujesz, logujesz i wklejasz. :idea:


Dziękuję za pomoc. :-)
 
     
Y
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-09-23, 13:54   

Kawosz napisał/a:
Maria zdecydowanie w okresie oczyszczenia, które w przypadku chłopca trwało 30 dni, jak słusznie zauważaszz a co jest zgodne z III Mojż. 12,4, nie nadawała się do takiej podróży.


Gdzie napisano, że nie wolno podróżować? :shock:
Nawet gdyby, to gdy chcą cię zabić, to nie patrzy się na procedury...

Cytat:
Poza tym w tmtych czasach podróżowało się inaczej. Miesiąc to by im podróż mogła zabrać. Małe dziecko i kobieta dochodząca do siebie po narodzinach.


Weź linijkę i zmierz odległości. Potem przeczytaj uważnie czy napisałem, że byli miesiąc.

Cytat:
Poza tym była nieczysta więc Józef nie mógł z nią razem przebywać. Więc jak mieliby razem podróżować?


Tu już głupoty piszesz...

Cytat:
Według Łukasza prosto po oczyszczeniu z Jerozolimy udali się do Nazaretu, a Mateusz, że prosto z Egiptu.


Gdzie Mateusz napisał, że po oczyszczeniu udali się do Egiptu? :shock:

Cytat:
Dlatego ponieważ zastosowali skróty myślowe. Gdyby każda ewangelia mówiła o tym samym wystarczyłaby jedna. One razem się dopiero uzupełniają.


W takim razie, gdzie w tych skrótach wyczytałeś, że Jezus przebywał w Egipcie tak długo, aż był w stanie
nauczyć się hieroglifów? Ile był tam lat? 15? 20? Czy wiesz kogo, po co i jak długo uczono hieroglifów?

Cytat:
7 Lat - nie napisałem, że przebywali w Egipcie siedem lat, ale że termin grecki tłumaczony jako dziecię obejmuje okres od niemowlęcego aż do 7 lat.


A gdzie ja napisałem, że ty napisałeś, że przebywali 7 lat?
Czy dyskusja ma polegać, na wyjaśnianiu tobie co było napisane w poprzednich postach? :evil:

Cytat:
Dodam jeszcze, że poglądy gnostyckie mnie nie obchodzą. Opieram się na Biblii.


Jak na razie zaprezentowałeś pogląd gnostycki, a nie biblijny.
Ostatnio zmieniony przez Y 2013-09-23, 13:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Kawosz 

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Wrz 2013
Posty: 39
Skąd: Europa
Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 1/13
 7%
Wysłany: 2013-09-24, 11:22   

Dlaczego uważasz, że piszę głupoty? To trochę niegrzeczne. Jeżeli kobieta jest nieczysta, nie można przebywać w jej towarzystwie gdyż wtedy zaciąga się nieczystość według Tory.
Twój argument, że nikt nie patrzy na przykazania, jeśli chodzi o życie, jest dobry wśród chrześcijan, ale nie wśród pobożnych i religijnych Żydów.
Ponadto zauważ, że Herod wydał decyzję o zabiciu dzieci kiedy zorientował się, że mędrcy ze wschodu nie wrócili do niego.
A teraz zwróć uwagę na ten werset:
Potem pozostanie ona w domu przez trzydzieści trzy dni z powodu krwi oczyszczenia.

Skoro ma pozostać w domu (hebr. termin teszew תֵּשֵׁב) to nie może podróżować.



Czy Twoim zdaniem Tora to gnoza? Napisałeś przecież, że według gnozy przebywał Jezus w Egipcie 7 lat, a ja nie twierdzę, że siedem lat.
 
     
Kawosz 

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Wrz 2013
Posty: 39
Skąd: Europa
Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 1/13
 7%
Wysłany: 2013-09-24, 11:26   

Cytat:
W takim razie, gdzie w tych skrótach wyczytałeś, że Jezus przebywał w Egipcie tak długo, aż był w stanie
nauczyć się hieroglifów? Ile był tam lat? 15? 20? Czy wiesz kogo, po co i jak długo uczono hieroglifów?


Uczono kapłanów. Cas nauki zależy i zawsze zależał od zdolności określonych osób, a Jezus był dzieckiem cudownym. W wieku 12 lat znał już swietnie Torę i dyskutował z uczonymi w Prawie. Wszyscy byli zadziwieni bystrością Jego umysłu. Czy podjąłeś kiedykolwiek dyskusję z uczonymi w Prawie? Musiałbyś biegle znać hebrajski i rozumieć gematrię. Czy wiesz ile przeciętny człowiek uczy się biblijnego hebrajskiego? W wieku 13 lat jest bar micwa, ale to nie znaczy, że 13 letni chłopiec już jest ekspertem w dziedzinie Tory.
 
     
Y
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-09-24, 11:41   

Kawosz napisał/a:
Dlaczego uważasz, że piszę głupoty? To trochę niegrzeczne. Jeżeli kobieta jest nieczysta, nie można przebywać w jej towarzystwie gdyż wtedy zaciąga się nieczystość według Tory.


Piszesz głupoty, bowiem nigdzie w Pięcioksięgu tak nie napisano.
Nie można jej jedynie dotykać - a to kolosalna różnica. A nawet
jeśli by ją dotknął to co? Był nieczysty ileś tam czasu, wielkie coś...

Cytat:
Twój argument, że nikt nie patrzy na przykazania, jeśli chodzi o życie, jest dobry wśród chrześcijan, ale nie wśród pobożnych i religijnych Żydów.
Ponadto zauważ, że Herod wydał decyzję o zabiciu dzieci kiedy zorientował się, że mędrcy ze wschodu nie wrócili do niego.


No i?
Z Jerozolimy do Betlejem jest rzut Beretem..

Cytat:
A teraz zwróć uwagę na ten werset:
Potem pozostanie ona w domu przez trzydzieści trzy dni z powodu krwi oczyszczenia.
Skoro ma pozostać w domu (hebr. termin teszew תֵּשֵׁב) to nie może podróżować.


To czytasz chyba jakąś inną Biblię...

Cytat:
Czy Twoim zdaniem Tora to gnoza? Napisałeś przecież, że według gnozy przebywał Jezus w Egipcie 7 lat, a ja nie twierdzę, że siedem lat.


Twierdzisz, że na tyle długo, iż Jezus nauczył się hieroglifów.
Najpierw pomyśl logicznie jak miałoby to wyglądać - kto go uczył,
kiedy i w jakim wieku. Na pewno nie uczyłby się w wieku jednego roku.

Kawosz napisał/a:
Uczono kapłanów.


Czy zatem Jezus był egipskim kapłanem?

Cytat:
Cas nauki zależy i zawsze zależał od zdolności określonych osób, a Jezus był dzieckiem cudownym.


No i to jest właśnie gnoza...

Cytat:
W wieku 12 lat znał już swietnie Torę


O! widzę, że znowu czytasz jakąś inną Biblię...
Poza tym, w wieku 12 lat to nic specjalnego...
Ja w tym wieku na kilku rzeczach też się świetnie znałem...

Cytat:
Czy podjąłeś kiedykolwiek dyskusję z uczonymi w Prawie? Musiałbyś biegle znać hebrajski i rozumieć gematrię. Czy wiesz ile przeciętny człowiek uczy się biblijnego hebrajskiego? W wieku 13 lat jest bar micwa, ale to nie znaczy, że 13 letni chłopiec już jest ekspertem w dziedzinie Tory.


1. Gdzie napisano że Jezus jakoby był ekspertem?
2. Przeciętny człowiek, nie ma 12 lat, nie żyje w Palestynie, i hebrajski jest
co najmniej jego trzecim językiem uczonym na kursach itp. Argument bez
sensu i nie wiem co ma wspólnego z nauką hieroglifów i pobytem w Egipcie...

Myśl co piszesz, bo za chwilę znowu się obrazisz, że powiem, że piszesz głupoty...
 
     
Axanna
VIP

Pomógł: 115 razy
Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 2861
Poziom: 42
HP: 345/5755
 6%
MP: 2747/2747
 100%
EXP: 55/186
 29%
Wysłany: 2013-09-24, 14:55   

a mogl byc byc kapke milszy, Rethelu, wszak Twoj rozmowca Tobie nie docina ...
 
     
Benjamin.Szot
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-09-28, 09:20   

Niektórzy błędnie uważają, że Mesjasz mówił po aramejsku i wielu dało się nabrać na tą bajkę, oglądając film - Pasja - Mela Gibsona.
Tymczasem prof. Sebastian Brock wykładowca na uniwersytecie w Cambridge jeden z najwybitniejszych znawców języka aramejskiego na świecie z którym udało mi się nawiązać kontakt, wyjaśnił mi, że język w filmie Pasja jest językiem syryjskim, który nie wiele ma wspólnego z językiem, którym mówił Mesjasz. Jehoszua ( gr. Jezus ) rozmawiał językiem ludu i był to język hebrajski - w dialekcie galilejskim-aramejskim, ale był to język hebrajski, a nie aramejski. Z kapłanami zaś rozmawiał językiem Tory czyli czystym językiem hebrajskim.
 
     
Y
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-09-28, 10:56   

Axanna napisał/a:
a mogl byc byc kapke milszy, Rethelu, wszak Twoj rozmowca Tobie nie docina ...


Axanno, ja nie docinam, ale skoro ktoś pisze nielogicznie i pewne rzeczy dopisuje do
tekstu biblijnego, to jak mam mu to pokazać aby się nie obrażał? Np. Kawosz najpierw
napisał, że Jezus nauczył się hieroglifów, a potem sam stwierdził, że uczono tych znaków
tylko kapłanów egipskich. Potem przeszedł na znajomość pism hebrajskich - tylko co one
mają wspólnego z hieroglifami? Tak to jest, że gdy wypisuje się nonsensy pisząc nie na
temat albo dodając rzeczy powstałe raczej w wyobraźni niż przeczytane w Piśmie, to się
ludzie obrażają. Nic na to nie poradzę... Mogą bujać w obłokach nadal, ale czy ja z tego
powodu aby się nie obrazili mam przyklaskiwać? To po co w ogóle rozmawiać? Czy tylko
po to, aby się utwierdzić w swoim przekonaniu posiadania racji najprawdziwszej?
Obrażanie się i ignorancja jeszcze nie jest dowodem na rację...

Np co do tego pobytu w Egipcie to akurat nie ja na to zwróciłem uwagę lecz Lucjan.
Kiedyś nawet się zastanawiałem, że obie ewangelie są sprzeczne. Lucek wyjaśnił
to co zauważył, ja to sobie sprawdziłem z Biblią w ręku i musiałem przyznać mu rację.
Żaden problem - nawet Lucek miewa rację i potrafi czasem coś rzetelnie wykazać.
Ale najpierw trzeba tę rację wykazać na podstawie pism, a nie wymyślać rzeczy
których tam nie ma, lub wyciągać wnioski od czapy... jak z tym sabatem i jego panem ;-)
Ostatnio zmieniony przez Y 2013-09-28, 11:06, w całości zmieniany 4 razy  
 
     
Y
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-09-28, 11:02   

Benjamin.Szot napisał/a:
Niektórzy błędnie uważają, że Mesjasz mówił po aramejsku i wielu dało się nabrać na tą bajkę, oglądając film - Pasja - Mela Gibsona.
Tymczasem prof. Sebastian Brock wykładowca na uniwersytecie w Cambridge jeden z najwybitniejszych znawców języka aramejskiego na świecie z którym udało mi się nawiązać kontakt, wyjaśnił mi, że język w filmie Pasja jest językiem syryjskim, który nie wiele ma wspólnego z językiem, którym mówił Mesjasz. Jehoszua ( gr. Jezus ) rozmawiał językiem ludu i był to język hebrajski - w dialekcie galilejskim-aramejskim, ale był to język hebrajski, a nie aramejski. Z kapłanami zaś rozmawiał językiem Tory czyli czystym językiem hebrajskim.


A co za różnica Beniaminie i jakie to ma znaczenie? :roll:

Te wszystkie kłótnie o język nie prowadzą do niczego dobrego.
Zwłaszcza, że większość dyskutantów (mówię tu bardzo ogólnie)
kompletnie nie ma zielonego pojęcia, nie tylko o językach semickich
ale także nie kuma kompletnie jaka jest różnica między dialektem a
językiem, nie rozumieją jak język ewoluuje a na dokładkę, bardzo
często nie mają najmniejszego pojęcia o swoim własnym języku i
jego historii (w tym przypadku najczęściej jest to polski/słowiański),
a za to biorą się za tłumaczenie różnic w zupełnie obcym systemie
lingwistycznym... A w jakim języku mówił Jezus? Hmm... W Galilei
po aramejsku, w Judei po aramejsku, a jak trzeba było to i po
hebrajsku, z Piłatem po grecku... nie ma to większego znaczenia...
Równie dobrze mógł mówić po chińsku - i wcale by mi to nie przeszkadzało...
Snucie takich teorii i dzielenie aramejskiego na bardziej aramejski
i mniej aramejski i mieszanie go z hebrajskim może robić dobrze
tylko własnej próżności... bo to co wiemy, to tylko to co zapisano
w Ewangeliach, a tam Jezus mówi po aramejsku... reszta spisana
jest po grecku. Tworzenie jakichś podziałów w aramejskim jest
tylko pustym żonglowaniem pustymi nazwami i tyle... to tak jak
się spierać, czy ktoś mówi po warszawsku czy po krakowsku... :-D
 
     
Kawosz 

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Wrz 2013
Posty: 39
Skąd: Europa
Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 1/13
 7%
  Wysłany: 2013-09-30, 22:07   

Nie wiem jak z Tobą dyskutować, bo rozwadniasz cały ten temat. Jestem nauczycielem języka hebrajskiego - zarówno biblijnego jak i wspołczesnego, więc jakieś tam blade pojęcie na temat tego języka mam.

A Beniamin Shot - przepraszam, jeżeli niepoprawnie podałem Nick - słusznie zauważył, że ludzie język aramejski często niepoprawnie określają. Przecież aramejski, którym spisano najważniejsze targumy a także Misznę, to rzeczywiście nie ten aramejski, który już ma inny alfabet i jest w istocie językiem syryjskim. Niektórzy nawet zaczybnają się uczyć języka aramejskiego, jak im się wydaje, żeby lepiej zrozumieć ewangelię. A tymczasem już uczą się innego języka. Pod pojęciem "aramejski" różni ludzie rozumieją różne rzeczy. Niektóre części Biblii spisano po aramejsku i najsłynniejsze Targumy sa po aramesjku: Onkelos, Neftali i Neofiti).

Wybacz, ale jeżeli ja cytuję konkretny fragment Biblii a ktoś odpowiada, że czytamy inne Biblie - to jaki sens ma taka rozmowa? Albo wyrywa się po jednym słowie z mojej wypowiedzi i komentuje się. W ten sposób nigdy nie dojdziemy do żadnych konstruktywnych wniosków. To nie jest rzetelna ani uczciwa dyskusja. Ja czytam Biblię w różnych przekładach a przede wszystkim w wersji masoreckiej - żydowski Tanach. Ale naturalnie porównuję z Septuagintą, innymi tłumaczeniami, interpretacjami. I dlatego proszę udowodnić, że przekład, który podałem jest błędny, a nie pisać głupot. :)
 
     
Kawosz 

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Wrz 2013
Posty: 39
Skąd: Europa
Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 1/13
 7%
Wysłany: 2013-09-30, 22:20   

Cytat:
Czy zatem Jezus był egipskim kapłanem?


A to powyżej, to przykład jak niestarannie interpretujesz czyjeś wypowiedzi. Czy podobnie jest z Twoją interpretacją Biblii?
Czy ja napisałem, że tylko kapłanów? Czy z mojej wypowiedzi można wywnioskować, że Twoje pytanie ma sens i jest potrzebne?
Twoim zdaniem uznanie Jezusa za dziecko cudowne to jest gnoza? A czy Jezus począł się w sposób naturalny, na skutek zbliżenia seksualnego Józefa i Marii, czy w sposób cudowny?
Czy to nie było niezwykłe, że mędrcy ze Wschodu przyszli oddać pokłon żydowskiemu dziecku? Co więc byłoby niezwykłego gdyby młody chłopiec nauczył się hieroglifów?

Skoro uważasz, że Jezus mówił w Ewangelii po aramejsku to powiedz mi o co chodzi w wersecie Mk 5,41? W jakim jest to języku i co to znaczy? Bo jeżeli oznacza to, "Dziewczynko wstań" to jest tam poważny błąd językowy.
 
     
Y
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-09-30, 22:39   

Kawosz napisał/a:
Nie wiem jak z Tobą dyskutować, bo rozwadniasz cały ten temat. Jestem nauczycielem języka hebrajskiego - zarówno biblijnego jak i wspołczesnego, więc jakieś tam blade pojęcie na temat tego języka mam.


To dobrze, że pojęcie masz, ale to jaką gwarą gwarzył Jezus nie ma żadnego znaczenia.
A są tacy, którzy tworzą z tego niebotyczne problemy. Nie mówię, że tu, ale są tacy...

Cytat:
Wybacz, ale jeżeli ja cytuję konkretny fragment Biblii a ktoś odpowiada, że czytamy inne Biblie - to jaki sens ma taka rozmowa?


1. Gdzie przeczytałeś, że Jezus w wieku 12 lat znał świetnie Torę?
2. Gdzie przeczytałeś, że kobieta musi siedzieć w domu 33 dni?

Kawosz napisał/a:
Czy ja napisałem, że tylko kapłanów? Czy z mojej wypowiedzi można wywnioskować, że Twoje pytanie ma sens i jest potrzebne?


Zapytałem m.in. kogo uczono.
Odpowiedziałeś że kapłanów.
Czy znasz jakiś przykład semickiego
imigranta, którego w wieku 1? 2? 5?
10? lat nauczono hieroglifów i to w
czasie, gdy było najsłabiej znanym
systemem pisma w Egipcie, czy też
opierasz się na własnej wyobraźni? :roll:

Cytat:
Twoim zdaniem uznanie Jezusa za dziecko cudowne to jest gnoza? A czy Jezus począł się w sposób naturalny, na skutek zbliżenia seksualnego Józefa i Marii, czy w sposób cudowny? Czy to nie było niezwykłe, że mędrcy ze Wschodu przyszli oddać pokłon żydowskiemu dziecku? Co więc byłoby niezwykłego gdyby młody chłopiec nauczył się hieroglifów?


Był normalnym człowiekiem, jak Adam Edeński, mimo, że poczęty z ducha.
Nauczyć to by się mógł, gdyby miał takie możliwości ale nie w tym czasie o którym tu mówimy.

Cytat:
Skoro uważasz, że Jezus mówił w Ewangelii po aramejsku to powiedz mi o co chodzi w wersecie Mk 5,41? W jakim jest to języku i co to znaczy? Bo jeżeli oznacza to, "Dziewczynko wstań" to jest tam poważny błąd językowy.


Skoro ewangelista to tak tłumaczy...
Poza tym, ogólnie bibliści są zgodni co do tego języka.
Jeżeli masz jakiś niszowy pogląd to chętnie posłucham. :)
 
     
Benjamin.Szot
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-10-04, 09:15   

Kawosz

Niektórzy oponenci, którzy nie mają zielonego pojęcia o języku hebrajskim i kulturze hebrajskiej są zdania na podstawie obserwacji poczynionych chyba we własnym narodzie, że naród izraelski składał się z analfabetów, a dzieci izraelskie były podobne pod tym względem do dzieci innych pogańskich narodów.
Przypomina mi to sytuację jak antysemici w Polsce wyśmiewali biedną ludność żydowską za ich typowe przywary. Rzecz jednak w tym, że przeciętny Żyd bił o głowę przeciętnego Polaka, który faktycznie był analfabetą, bo nie umiał ani czytać, ani pisać. Za niego we wszystkim myślał ksiądz, który na tym robił doskonały interes.

W okresie w którym żył Jehoszua ( gr. Jezus ) w narodzie żydowskim prawie każdy umiał czytać i pisać. Młody Jehoszua był z pewnością wyjątkową postacią. W wieku 12 lat znał doskonale Torę, bo dyskutował z uczonymi w Piśmie. Z pewnością podczas pobytu w Egipcie doskonale sobie radził, bo święty duch Boży go prowadził, więc znakomicie umiał się znaleźć w każdej sytuacji. Kto tego nie pojmuje to znaczy, że zapomniał o kierownictwie Bożym.

Bardzo żenujące, że ci którzy w życiu nie przeczytali jednego rozdziału z Tory po hebrajsku i ani jednego rozdziału Peszitty aramejskiej mają czelność w sposób niezwykle zarozumiały w tonie impertynenckim wypowiadać się na tym forum.

Chciałbym się ustosunkować jeszcze, do twojej wypowiedzi. Napisałeś :

Cytat:
Nawet zresztą Biblia nazywa hebrajski językiem Kanaanu. (Izajasz 19:18) Bo Izraelici i Kananejczycy mówili tylko innym dialektem tego samego języka.


Otóż, jest taki pogląd przyjęty wśród niektórych hebraistów. Określenie użyte w proroctwie Izajasza 19 : 18 nie mówi jednak o tym, że hebrajski pochodzi z języka kananejskiego. Określenie מְדַבְּרֹות שְׂפַת כְּנַעַן nie musi też oznaczać, że język hebrajski jest językiem Kanaanu ze względu na swoją strukturę językową, lecz ze względu na położenie geograficzne. Izrael przecież zajął ziemię kananejską.

W zasadzie historia świecka nie wyjaśnia pochodzenia języka hebrajskiego, podobnie zresztą jak każdego innego starożytnego języka. Faktem jest, że nawet w najdawniejszych znalezionych zapisach owe języki pojawiają się w całkowicie rozwiniętej postaci. Dlatego poglądy niektórych hebraistów na temat pochodzenia języka hebrajskiego i wywodzenia jego z jakiegoś dialektu kananejskiego muszą pozostać jedynie w kręgu hipotez.

Jedynym wiarygodnym źródłem informacji na ten temat jest Biblia. Mową hebrajską posługiwali się potomkowie Abrama Hebrajczyka jak o tym informuje Bereszit 14 : 13. Ten zaś był potomkiem Sema - syna Noego ( Bereszit 11 : 10 - 26 ). A ponieważ Jehowah mu błogosławił ( Bereszit 9 : 26 ) wypływa stąd wniosek, że jego język nie został zmieniony, gdy nastąpiło pomieszanie języków pod wieżą Babel ( Bereszit 11 : 5 - 9 ).
A wobec tego Sem dalej posługiwał się tym " jednym językiem " שָׂפָה אֶחָת ( Bereszit 11 : 1 ).
Zatem język nazwany później językiem hebrajskim, był pierwotnym językiem ludzkości.
Co więcej w tym właśnie języku przemawiał sam Jehowah Bóg do pierwszej pary ludzkiej ( Bereszit 1 : 28 - 29; 2 : 16 - 17 ).
Ostatnio zmieniony przez Benjamin.Szot 2013-10-04, 09:20, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 13