FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy Jezus został stworzony?
Autor Wiadomość
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7099
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5528/7220
 76%
EXP: 44/373
 11%
Wysłany: 2015-06-04, 09:47   

David 77 napisał/a:
Henryk,

Ap 3:14 bpd "A do anioła zboru w Laodycei napisz: Oto, co mówi Amen, Świadek wierny i prawdziwy, Początek Bożego stworzenia:"
On to istniał w sferach niematerialnych (duchowych) i był bezpośrednim twórcą, mocą Swego Stwórcy, wszystkiego co widzialne i niewidzialne dla nas.


Henryku czy to jakiś katolicki komentarz ?

Fantazja :-D

Dla mnie- bynajmniej!
1Co 8:6 bt5 "dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy."
Joh 1:1-3 bt5 "Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. (2) Ono było na początku u Boga. (3) Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, [z tego], co się stało."
Cokolwiek Logos czynił, czynił mocą i za przyzwoleniem Ojca.
Kol 1:15-18 kow "On jest obrazem Boga niewidzialnego, jest pierworodnym przed wszelkim stworzeniem. (16) W nim stworzone zostało wszystko w niebie i na ziemi, co widzialne i co niewidzialne: Trony, Państwa, Księstwa i Potęgi. [b]Wszystko stworzone zostało przez niego i dla niego. [/b](17) On stoi na czele wszystkiego i wszystko ma w nim swój byt. (18) On jest głową ciała, to jest Kościoła. On jest początkiem, pierworodnym spośród umarłych, ażeby miał pierwszeństwo we wszystkim."
Dla mnie, wersety są jednoznaczne.
Wszystko stworzone zostało przez niego i dla niego.

„Syn Boży jako Logos był zawsze aktywnym wykonawcą dzieł Jahwe i jak Biblia nas zapewnia – zawsze takim pozostanie. Nie tylko w dziele stworzenia, lecz także w powołaniu i przygotowaniu Kościoła w tym wieku, a także w olbrzymim dziele restytucji, przeprowadzonym podczas Wieku Tysiąclecia ten umiłowany Syn Boży będzie działał za Ojca, wyrażając Jego wolę i wykonując Jego dzieło. W Wieku Tysiąclecia będzie ogłaszał pokój dla wszystkich narodów i przekują swe miecze na lemiesze, a oszczepy na kosy (Mich. 4:1-4; Psalm 46:9).”


Henryk pisał:
Cytat:
Kol 1:15-18 kow "On jest obrazem Boga niewidzialnego, jest pierworodnym przed wszelkim stworzeniem. (16) W nim stworzone zostało wszystko w niebie i na ziemi, co widzialne i co niewidzialne: Trony, Państwa, Księstwa i Potęgi. Wszystko stworzone zostało przez niego i dla niego. (17) On stoi na czele wszystkiego i wszystko ma w nim swój byt. (18) On jest głową ciała, to jest Kościoła. On jest początkiem, pierworodnym spośród umarłych, ażeby miał pierwszeństwo we wszystkim." Zrodzonym (w odróżnieniu od stworzenia)z Ojca został nie prędzej, aż zapoczątkowało ten akt spłodzenie z Boga- Jego duchem.


Dawid odpowiada:
Cytat:
Kolejna fantazja . Tekst grecki nie mówi że był on pierworodnym przez wszelkim stworzeniem .

Nie wiem, co mówi tekst. Wiem natomiast co napisano.
Kol 1:15 kow "On jest obrazem Boga niewidzialnego, jest pierworodnym przed wszelkim stworzeniem.
Inni tłumacze:
-pierworodnym w stosunku do wszelkiego stworzenia,"
-pierworodnym wobec każdego stworzenia,"
-pierworodnym wszystkiego co stworzone."
Lub:

Col 1:15 bg "Który jest obrazem Boga niewidzialnego i pierworodny wszystkich rzeczy stworzonych."
Dawid pisze:
Cytat:
mamy przecież takie wersety które mówią o zrodzeniu z Boga jak i owi zrodzeni są nazwani nowym stworzeniem

„Nowe Stworzenie” to inny temat.
Są to wszyscy zrodzeni z Boga.
Cały Chrystus- głowa i ciało.
 
     
David 77
Zasłużony

Pomógł: 120 razy
Dołączył: 26 Lut 2013
Posty: 1357
Poziom: 31
HP: 76/2536
 3%
MP: 1211/1211
 100%
EXP: 77/104
 74%
Wysłany: 2015-06-04, 16:27   

Henryk,

Cytat:
Dla mnie- bynajmniej!
1Co 8:6 bt5 "dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy."
Joh 1:1-3 bt5 "Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. (2) Ono było na początku u Boga. (3) Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, [z tego], co się stało."
Cokolwiek Logos czynił, czynił mocą i za przyzwoleniem Ojca.
Kol 1:15-18 kow "On jest obrazem Boga niewidzialnego, jest pierworodnym przed wszelkim stworzeniem. (16) W nim stworzone zostało wszystko w niebie i na ziemi, co widzialne i co niewidzialne: Trony, Państwa, Księstwa i Potęgi. Wszystko stworzone zostało przez niego i dla niego. (17) On stoi na czele wszystkiego i wszystko ma w nim swój byt. (18) On jest głową ciała, to jest Kościoła. On jest początkiem, pierworodnym spośród umarłych, ażeby miał pierwszeństwo we wszystkim."
Dla mnie, wersety są jednoznaczne.
Wszystko stworzone zostało przez niego i dla niego.


Henryku wile razy wyjaśniałem różnicę pomiędzy przyimkami :

δι +gen : stosuje się dla oznaczenie pośrednika czynności , przez , za pośrednictwem

Zatem przyimek Di po którym zdanie występuje w dopełniaczu wskazuje na pośrednika danej czynności Coś zostało zrobione przy pomocy kogoś za jego pośrednictwem .

Kiedy jest jednak mowa o sprawcy danej czynności wówczas w j greckim występuje przyimek υπο

ew Mat 1:22 τοῦτο δὲ ὅλον γέγονεν ἵνα πληρωθῇ τὸ ῥηθὲν ὑπὸ κυρίου διὰ τοῦ προφήτου λέγοντος·

A to wszystko się stało, aby się spełniło słowo wypowiedziane przez Pana za pośrednictwem proroka:

W zdaniu ty mamy dwa przyimki które występują w dopełniaczu

ὑπὸ κυρίου- przez Pana ( Pan sam słowa te wypowiedział )

διὰ τοῦ προφήτου za pośrednictwem proroka ( Bóg posłużył się prorokiem aby ten dalej przekazał jego orędzie .

Cytat:
Nie wiem, co mówi tekst. Wiem natomiast co napisano.
Kol 1:15 kow "On jest obrazem Boga niewidzialnego, jest pierworodnym przed wszelkim stworzeniem.
Inni tłumacze:
-pierworodnym w stosunku do wszelkiego stworzenia,"
-pierworodnym wobec każdego stworzenia,"
-pierworodnym wszystkiego co stworzone."
Lub:

Col 1:15 bg "Który jest obrazem Boga niewidzialnego i pierworodny wszystkich rzeczy stworzonych."


No tak rzeczywiście napisano tyle że takie tłumaczenie nie jest zgodne z prawdą . Weźmy pierwszy przykład :

1) On jest obrazem Boga niewidzialnego, jest pierworodnym przed wszelkim stworzeniem.

ὅς ἐστιν εἰκὼν τοῦ θεοῦ τοῦ ἀοράτου, πρωτότοκος πρὸ πάσης κτίσεως,

drygi przykład

Kol 1 :15 pierworodnym wobec każdego stworzenia

πρωτότοκος ἐνώπιον πάσης κτίσεως,

Teraz zobaczmy czy tak jest w tekście greckim ?

Kol 1:15 ὅς ἐστιν εἰκὼν τοῦ θεοῦ τοῦ ἀοράτου, πρωτότοκος πάσης κτίσεως

On jest obrazem Boga niewidzialnego pierworodnym (z) (pośród) całego stworzenia .

Tak można by dosłownie przetłumaczyć ten werset . Zauważ że Paweł nie stawia tutaj przyimka ,, przed jak i ,, wobec '' to zrobili ludzie aby czasem komuś nie przyszło na myśl że Pan Jezus jest jednym z pierwszych stworzeń Boga a poza tym te przykłady które podałeś zacierają informacje odnośnie konstrukcji gramatycznej w jakim w tym przypadku znajduje się podmiot . W grece mamy frazę πρωτότοκος πάσης κτίσεως która to występuje w tym przypadku w gen. partitivus - określa części, z pewnej całości , i nie wyklucza Jezusa z pośród innych stworzeń .

W LXX znalazłam identyczny przykłady z Pierworodnym i zobacz jak są one tłumaczone przez Trynitarzy

4 Moj 18:15

Wszystko, co otwiera łono istot obdarzonych ciałem, które oni przynoszą Panu, czy to człowiek, czy zwierzę, będzie należeć do ciebie. Ale pierworodnego z ludzi każesz wykupić, a także pierworodne ze zwierząt nieczystych każesz wykupić.

ktoś kto był narodzony jako pierwszy urodzony w śród rodzeństwa był on zarazem najstarszym z rodzeństwa , tak jak koleni którzy rodzili się po nim wcześniej nie istnieli .

Podobnie jest z określeniem ,, Pierworodne ze zwierząt'' było ono pierwsze z serii jak i zaliczało się do zwierząt.

W tych podanych przykładach ,,Przymiotnik Prototokos występuje w znaczeniu liczebnika porządkowego ,, pierwszy ''


Ktoś kto bywa nazywany pierworodnym jakichś rzeczy ZAWSZE zawiera się w ich rodzaju i liczbie jest to nieodmienny zwyczaj mowy potocznej jak i Pisma świętego.

Obj 1.4 Ho prototokos ton nekron(genetiv)- Pierworodny martwych również był martwy.
Kolo 1.15 prototokos pases ktiseos(genetiv) - pierworodny całego stworzenia zaliczał się do stworzenia sam będąc stworzeniem.
Cytat:


„Nowe Stworzenie” to inny temat.
Są to wszyscy zrodzeni z Boga.
Cały Chrystus- głowa i ciało.


Dla mnie wystarczy że zrodzeni z Boga są nazwaniu nowym stworzeniem :-D
_________________
יֵשׁוּעַ הַמָּשִׁיחַ הוּא הָאָדוֹן,
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7099
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5528/7220
 76%
EXP: 44/373
 11%
Wysłany: 2015-06-04, 19:09   

David 77 napisał/a:
δι +gen : stosuje się dla oznaczenie pośrednika czynności , przez , za pośrednictwem

Zatem przyimek Di po którym zdanie występuje w dopełniaczu wskazuje na pośrednika danej czynności Coś zostało zrobione przy pomocy kogoś za jego pośrednictwem .

Kiedy jest jednak mowa o sprawcy danej czynności wówczas w j greckim występuje przyimek υπο

Nic nie rozumiem, albo chciałeś coś innego przekazać?

Zbudowałem dom. Został on zbudowany za pośrednictwem moich rąk.
Jestem budowniczym, czy pośrednikiem budowy?
- Architekta zostawmy w spokoju!

Mat 27:19
καθημενου δε αυτου επι του βηματος απεστειλεν προς αυτον η γυνη αυτου λεγουσα μηδεν σοι και τω δικαιω εκεινω πολλα γαρ επαθον σημερον κατ οναρ δι αυτον
Siedząc zaś on na trybunie wysłała do niego żona jego mówiąc nic tobie i sprawiedliwemu temu wiele bowiem wycierpiałam dzisiaj we śnie przez Niego

Łuk 22:22
και ο μεν υιος του ανθρωπου πορευεται κατα το ωρισμενον πλην ουαι τω ανθρωπω εκεινω δι ου παραδιδοται
I wprawdzie Syn Człowieczy idzie według (tego) co jest ustanowione jednakże biada człowiekowi temu przez którego jest wydawany

Mat 12:43
οταν δε το ακαθαρτον πνευμα εξελθη απο του ανθρωπου διερχεται δι ανυδρων τοπων ζητουν αναπαυσιν και ουχ ευρισκει
Kiedy zaś nieczysty duch wyszedłby z człowieka przechodzi przez bezwodne miejsca szukając odpoczynku i nie znajduje

Mateusz 1:22

τουτο δε ολον γεγονεν ινα πληρωθη το ρηθεν υπο του κυριου δια του προφητου λεγοντος
To zaś całe stało się aby zostałoby wypełnione co zostało powiedziane przez Pana przez proroka mówiącego

Mateusz 2:17
τοτε επληρωθη το ρηθεν υπο ιερεμιου του προφητου λεγοντος
Wtedy zostało wypełnione co zostało powiedziane przez Jeremiasza proroka mówiącego

Dz. 21:35
οτε δε εγενετο επι τους αναβαθμους συνεβη βασταζεσθαι αυτον υπο των στρατιωτων δια την βιαν του οχλου
Gdy zaś stał się przed schodami zdarzyło się być niesionym on przez żołnierzy z powodu gwałtu tłumu

Przyimek di (δι) 1223, oraz hypo (υπο) 5259- w zdaniach tłumacze oddają jako „przez”.
Dlaczego tak?
 
     
David 77
Zasłużony

Pomógł: 120 razy
Dołączył: 26 Lut 2013
Posty: 1357
Poziom: 31
HP: 76/2536
 3%
MP: 1211/1211
 100%
EXP: 77/104
 74%
Wysłany: 2015-06-04, 21:06   

Henryk,
Cytat:

Nic nie rozumiem, albo chciałeś coś innego przekazać?

Zbudowałem dom. Został on zbudowany za pośrednictwem moich rąk.
Jestem budowniczym, czy pośrednikiem budowy?
- Architekta zostawmy w spokoju!


Kiedy mówisz że Ty zbudowałeś dom to w tym zdaniu nie mamy informacji o jakimś kol wiek pośrednictwie , ale kiedy powiem że dom zastał przez ciebie zbudowany to w takim przypadku zaznaczę to przez przyimek : hypo że to ty sam dom zbudowałeś .

W przypadku przyimka di jest troszeczkę inaczej dlatego że kiedy w zdaniu pojawia się owy przyimek to mamy sygnał że ktoś przy czyjejś pomocy coś zrobił

Dz 2: 22

Mężowie izraelscy! Posłuchajcie tych słów: Jezusa Nazareńskiego, męża, którego Bóg wśród was uwierzytelnił przez czyny niezwykłe, cuda i znaki, jakie Bóg przez niego między wami uczynił, jak to sami wiecie,

TG: οἷς ἐποίησεν δι αὐτοῦ ὁ θεὸς

Które uczynił przez niego Bóg

W komentarzu do interlinii Grecko-polskiej odnośnie Ew Jan 1:3 ,10 Kol 1:16 , 1 kor 6:8 czytamy

,, chodzi o pośrednictwo Chrystusa w stwarzaniu ''

W naszym języku jeżeli czytamy że coś zostało stworzone przez Jezusa to nie mamy dokładniej informacji czy to sam Jezus coś stworzył czy też coś zostało uczynione za jego pośrednictwem ( pomocą )

Musisz wiedzieć również o tym, że inne będzie znaczenie przyimka w dopełniaczu a inne też w bierniku , co widać z przykładu jaki podałeś

Mat 27:19
καθημενου δε αυτου επι του βηματος απεστειλεν προς αυτον η γυνη αυτου λεγουσα μηδεν σοι και τω δικαιω εκεινω πολλα γαρ επαθον σημερον κατ οναρ δι αυτον
Siedząc zaś on na trybunie wysłała do niego żona jego mówiąc nic tobie i sprawiedliwemu temu wiele bowiem wycierpiałam dzisiaj we śnie przez Niego

dosłownie z jego powodu wycierpiała


Na te kwestię zwrócił już uwagę Orygenes który z pewnością bardzo dobrze rozróżniał znaczenie przyimków :

"Jeśli więc i tutaj [Jn.1:3; Hebr.1:2] wszystkie rzeczy powstały "za pośrednictwem Słowa", to nie Słowo je stworzyło, ale ktoś większy i potężniejszy od Słowa. A któż może być kimś takim oprócz Ojca?" (Orygenes Kom.Jn.)

Cytat:
Przyimek di (δι) 1223, oraz hypo (υπο) 5259- w zdaniach tłumacze oddają jako „przez”.
Dlaczego tak?


W wielu przypadkach jest tak że Tłumacze nie kierują się ideą aby jak najwierniej oddać znaczenie przyimka lecz porostu tłumaczą owe przyimki tak jak to czyni większość , dlatego w tłumaczeniach ta różnica jest zatarta .

Więcej przykładów znajdziesz tutaj : http://biblia.webd.pl/for...=6742&start=135
_________________
יֵשׁוּעַ הַמָּשִׁיחַ הוּא הָאָדוֹן,
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7099
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5528/7220
 76%
EXP: 44/373
 11%
Wysłany: 2015-06-04, 21:27   

David 77 napisał/a:
Na te kwestię zwrócił już uwagę Orygenes który z pewnością bardzo dobrze rozróżniał znaczenie przyimków :

"Jeśli więc i tutaj [Jn.1:3; Hebr.1:2] wszystkie rzeczy powstały "za pośrednictwem Słowa", to nie Słowo je stworzyło, ale ktoś większy i potężniejszy od Słowa. A któż może być kimś takim oprócz Ojca?" (Orygenes Kom.Jn.)


Chyba znowu chodzi jedynie o słowa...
Słowo- Logos, to nie młotek, za pośrednictwem którego wbijam gwoździe.
„Słowo” to autonomiczne, myślące Stworzenie, obdarzone także wielką mocą.
Odrębna Istota.
Plany budowy domu i fundusze posiadał Ojciec.
Wybudowany dom został za pośrednictwem „Słowa”.
Zostało Ono „zatrudnione” przy jego budowie.

Kto bezpośrednio układał cegły?
Kto zakładał fundamenty i krył dachem?

Owszem. Inwestytor mówi: „zbudowałem dom”.
Choć nawet nie tknął palcem...
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13629
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 408/608
 67%
Wysłany: 2015-06-04, 22:21   

Cytat:
David 77 napisał/a:
Na te kwestię zwrócił już uwagę Orygenes który z pewnością bardzo dobrze rozróżniał znaczenie przyimków :

"Jeśli więc i tutaj [Jn.1:3; Hebr.1:2] wszystkie rzeczy powstały "za pośrednictwem Słowa", to nie Słowo je stworzyło, ale ktoś większy i potężniejszy od Słowa. A któż może być kimś takim oprócz Ojca?" (Orygenes Kom.Jn.)


David jak ty rozumiesz Słowo?, tak jak napisałeś?

Ja wierzę,ze Słowo to Jezus w swoim przedludzkim stanie, czyli po gr. LOGOS

I to Słowo było indywidualną istotą duchową, stworzoną przez Jehowę Boga, do pomocy.

I to Słowo stwarzało wszystko co było do stworzenia, Jehowa Bóg był ARCHITEKTEM, całego swojego planu, a Słowo był wykonawca tego planu.
Z tego powodu Słowo było pierworodnym ze wszystkiego stworzenia, było pierwszym i bezpośrednim stworzeniem Boga Jehowy, wszystko inne co było stwarzane, było stwarzane przez SŁOWO----LOGOSA-----JEZUSA W PRZEDLUDZKIM STANIE, wierzę,ze Logosowi pomagali aniolowie, w tak wielkim przedsięwzięciu. BÓG JEHOWA WSZYSTKIEGO DOGLĄDAŁ.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Krystian 
VIP
Chrystianin


Potwierdzenie wizualne: 1473
Pomógł: 795 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Kwi 2013
Posty: 6626
Poziom: 56
HP: 2167/13546
 16%
MP: 6023/6468
 93%
EXP: 274/344
 79%
Wysłany: 2015-06-04, 22:25   

nike napisał/a:
David jak ty rozumiesz Słowo?, tak jak napisałeś?

Ja wierzę,ze Słowo to Jezus w swoim przedludzkim stanie, czyli po gr. LOGOS


Przepraszam, że się wtrącam Nike, ale Davida czytałem wielokrotnie.
On wierzy tak jak my w preegzystencje Jezusa.
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Jana 3:16
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13629
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 408/608
 67%
Wysłany: 2015-06-04, 22:29   

W ostatnim poście, słowa które zacytowałam, chyba świadczą o czymś innym.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
David 77
Zasłużony

Pomógł: 120 razy
Dołączył: 26 Lut 2013
Posty: 1357
Poziom: 31
HP: 76/2536
 3%
MP: 1211/1211
 100%
EXP: 77/104
 74%
Wysłany: 2015-06-04, 22:35   

Henryk,

Cytat:
Chyba znowu chodzi jedynie o słowa...
Słowo- Logos, to nie młotek, za pośrednictwem którego wbijam gwoździe.
„Słowo” to autonomiczne, myślące Stworzenie, obdarzone także wielką mocą.
Odrębna Istota.
Plany budowy domu i fundusze posiadał Ojciec.
Wybudowany dom został za pośrednictwem „Słowa”.
Zostało Ono „zatrudnione” przy jego budowie.

Kto bezpośrednio układał cegły?
Kto zakładał fundamenty i krył dachem?

Owszem. Inwestytor mówi: „zbudowałem dom”.
Choć nawet nie tknął palcem...


Apostołowie w swoich pismach całe dzieło stworzenia przypisują Samemu Bogu przy czym wspominają że Bóg posłużył się swoim Synem

http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=6742

nike


Cytat:
David jak ty rozumiesz Słowo?, tak jak napisałeś?


Dokładnie tak :-D
_________________
יֵשׁוּעַ הַמָּשִׁיחַ הוּא הָאָדוֹן,
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13629
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 408/608
 67%
Wysłany: 2015-06-04, 22:43   

Nie uważasz więc,że Bóg przez Słowo [logosa] stwarzał wszechświat?
I ,że Logos był Jego wykonawcą?
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
David 77
Zasłużony

Pomógł: 120 razy
Dołączył: 26 Lut 2013
Posty: 1357
Poziom: 31
HP: 76/2536
 3%
MP: 1211/1211
 100%
EXP: 77/104
 74%
Wysłany: 2015-06-04, 23:20   

nike,
Cytat:

Nie uważasz więc,że Bóg przez Słowo [logosa] stwarzał wszechświat?
I ,że Logos był Jego wykonawcą?


uważam tak jak to piszą apostołowie Bóg posłużył się swoim Synem do stworzenia wszystkiego i to Bogu a nie Synowi jest przypisane działo stworzenia .

Henryk świadomie bądź też nie świadomie twierdzi że Syn nie jest stworzony

Specyfiką j. hebrajskiego jest to że wszystko jest przypisywane zleceniodawcy a nie wykonawcy .

Jak myślisz kto zbudował pierwszą świątynię ?


Bóg powiedział o Salomonie :

2 Samu 7:13 ) On (Salomon ) zbuduje dom imieniu memu, a Ja utwierdzę tron jego królestwa na wieki.

dalej czytamy :

2 Kron 3: 1 Wreszcie Salomon zaczął budować dom Pański w Jerozolimie na górze Moria, która została wskazana jego ojcu Dawidowi, w miejscu, jakie przygotował Dawid na klepisku Ornana Jebusyty.

1 Król 6:21 . Wnętrze świątyni Salomon wyłożył również szczerym złotem i założył złote łańcuchy przed sanktuarium, które wyłożył złotem.

1Kró 7: 48 Ponadto Salomon sporządził wszystkie sprzęty do świątyni Pana

1Król 9: 1 Kiedy Salomon ukończył budowę świątyni Pańskiej i pałacu królewskiego oraz wszystkiego, co chciał i pragnął wykonać,


2 kron 6:13 Zbudował bowiem Salomon podwyższenie z brązu i postawił pośrodku dziedzińca

2Kron 8:1 Po upływie dwudziestu lat, w ciągu których zbudował Salomon świątynię Pańską i pałac dla siebie,.

Czy Salomon sam wybudował świątynie ?

Jak czytamy , wszystko wykonali robotnicy którym Salomon dał zlecenie ale jak widzimy budowa świątyni jak i sprzęty jakie się w niej znajdowały wykonali robotnicy a nie osobiście Salomon .

Salomon jako Król nie ubrudził sobie rąk ..
_________________
יֵשׁוּעַ הַמָּשִׁיחַ הוּא הָאָדוֹן,
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13629
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 408/608
 67%
Wysłany: 2015-06-05, 00:17   

Przecież ja w poście moim o to ciebie pytam, czy ty zgadzasz się z moim postem który wyżej napisałam jak ja rozumiem stwarzanie przez Logosa wszystkiego? I tak samo Henryk uważa jak ja, przynajmniej mnie się tak zdaje.

tutaj powtarzam mój post:

Ja wierzę,ze Słowo to Jezus w swoim przedludzkim stanie, czyli po gr. LOGOS

I to Słowo było indywidualną istotą duchową, stworzoną przez Jehowę Boga, do pomocy.

I to Słowo stwarzało wszystko co było do stworzenia, Jehowa Bóg był ARCHITEKTEM, całego swojego planu, a Słowo był wykonawca tego planu.
Z tego powodu Słowo było pierworodnym ze wszystkiego stworzenia, było pierwszym i bezpośrednim stworzeniem Boga Jehowy, wszystko inne co było stwarzane, było stwarzane przez SŁOWO----LOGOSA-----JEZUSA W PRZEDLUDZKIM STANIE, wierzę,ze Logosowi pomagali aniołowie, w tak wielkim przedsięwzięciu. BÓG JEHOWA WSZYSTKIEGO DOGLĄDAŁ.


A ponieważ Plan zbawienia ludzkości i plan stworzenia wszechświata i wszystkiego co tylko było do stworzenia należał do boga Jehowy bo to ON wymyślił, więc mogą być teksty i są,że Bóg stworzył, to czy to, to jest logiczne nawet w obecnym czasie, i o tym pisałam ja i tez Henryk, np. ja wynajmuje robotników i budują mi dom, kto ten dom wybudował/ JA bo ja zleciłam tę robotę, swojemu wukonawcy, podobnie jest z Bogiem.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7099
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5528/7220
 76%
EXP: 44/373
 11%
Wysłany: 2015-06-05, 07:02   

David 77 napisał/a:
uważam tak jak to piszą apostołowie Bóg posłużył się swoim Synem do stworzenia wszystkiego i to Bogu a nie Synowi jest przypisane działo stworzenia.

No to jesteśmy w domu! :lol:
Logos był reprezentantem.
Myślimy jednakowo, a nie możemy dogadać się. :-|

Logos był bezpośrednim stworzeniem swego Ojca, podczas gdy wszystkie inne stworzenia jako wynik Boskiej mądrości, mocy i dobroci, zostały dokonane przez Logosa.

Cytat:
Henryk świadomie bądź też nie świadomie twierdzi że Syn nie jest stworzony

Nie!
Nigdy tak nie pisałem, ani nie uważałem.
Tak Słowo, czyli z greki Logos, jak i człowiek Jezus na podobieństwo Adama był stworzony.
Życie otrzymali od Ojca Jahwe.
Rzeczywiste narodzenie Jezusa z Boga nastąpiło po wniebowstąpieniu, choć akt spłodzenia duchem z Ojca już podczas chrztu w Jordanie. (Spłodzenie Nowego Stworzenia)

Pierwiastek życia potężnego Logosa został przeniesiony do łona Marii.
(Jak?- Nie pytajcie mnie, bo nie wiem!)
Przestał istnieć Logos. :-(
Zanim to nastąpiło, musiał wyzbyć się wszystkiego co Boskie.
(Bóg- w znaczeniu „potężnej Istoty”)
Flp 2:7 bug " Lecz ogołocił samego siebie, przyjmując postać sługi i stając się podobny do ludzi;"
Ten "podobny do ludzi" bo doskonały, też przestał na zawsze istnieć.
W konsekwencji (ofiara za grzechy) otrzymał naturę równą Ojcu. Nieśmiertelność.
A raczej nie tyle konsekwencja, co Boża miłość i wspaniałomyślność.
Nikt cielesnymi oczyma nie ujrzał Ojca, nikt z ludzi cielesnymi oczyma nie ujrzy Chrystusa.
 
     
Krystian 
VIP
Chrystianin


Potwierdzenie wizualne: 1473
Pomógł: 795 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Kwi 2013
Posty: 6626
Poziom: 56
HP: 2167/13546
 16%
MP: 6023/6468
 93%
EXP: 274/344
 79%
Wysłany: 2015-06-05, 20:09   

Henryk napisał/a:
Tak Słowo, czyli z greki Logos, jak i człowiek Jezus na podobieństwo Adama był stworzony.


Dlatego ofiara Pana Jezusa jest równoważna w okupie.
Zarówno Adam jak i Jezus został stworzony.
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Jana 3:16
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 721 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6277
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4518/6115
 73%
EXP: 255/330
 77%
Wysłany: 2015-06-05, 22:58   

nike napisał/a:
Ja wierzę, że Słowo to Jezus w swoim przedludzkim stanie, czyli po gr. LOGOS

I to Słowo było indywidualną istotą duchową, stworzoną przez Jehowę Boga, do pomocy.

I to Słowo stwarzało wszystko co było do stworzenia, Jehowa Bóg był ARCHITEKTEM, całego swojego planu, a Słowo był wykonawca tego planu.
Z tego powodu Słowo było pierworodnym ze wszystkiego stworzenia, było pierwszym i bezpośrednim stworzeniem Boga Jehowy, wszystko inne co było stwarzane, było stwarzane przez SŁOWO----LOGOSA-----JEZUSA W PRZEDLUDZKIM STANIE, wierzę,ze Logosowi pomagali aniołowie, w tak wielkim przedsięwzięciu. BÓG JEHOWA WSZYSTKIEGO DOGLĄDAŁ.


A ponieważ Plan zbawienia ludzkości i plan stworzenia wszechświata i wszystkiego co tylko było do stworzenia należał do boga Jehowy bo to ON wymyślił, więc mogą być teksty i są,że Bóg stworzył, to czy to, to jest logiczne nawet w obecnym czasie, i o tym pisałam ja i tez Henryk, np. ja wynajmuje robotników i budują mi dom, kto ten dom wybudował/ JA bo ja zleciłam tę robotę, swojemu wukonawcy, podobnie jest z Bogiem.


Taki sposób pojmowania Boga jako inwestora, a Pana Jezusa jako wykonawcę dzieła Ojca jest bardzo widoczny nawet w jego Arcykapłańskiej modlitwie w Getsemane:

Cytat:
Ojcze święty, zachowaj w imieniu twoim tych, których mi dałeś, aby byli jedno, jak my.

Poświęć ich w prawdzie twojej; słowo twoje jest prawdą. (18) Jak mnie posłałeś na świat, tak i ja posłałem ich na świat; (19) i za nich poświęcam siebie samego, aby i oni byli poświęceni w prawdzie. (20) A nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie. (21) Aby wszyscy byli jedno, jak Ty, Ojcze, we mnie, a Ja w tobie, aby i oni w nas jedno byli, aby świat uwierzył, że Ty mnie posłałeś. (22) A Ja dałem im chwałę, którą mi dałeś, aby byli jedno, jak my jedno jesteśmy. (23) Ja w nich, a Ty we mnie, aby byli doskonali w jedności, żeby świat poznał, że Ty mnie posłałeś i że ich umiłowałeś, jak i mnie umiłowałeś. J. 17:11, 17-23


Pan Jezus wskazał w tej modlitwie nawet na innych podwykonawców dzieła Ojca, które im powierza, a także na tych dalszych podwykonawców, ukształtowanych przez Boga i jego Syna za pośrednictwem pierwszych.

Cóż to nam przypomina?

Przypomina nam to DRZEWO, drzewo wiary w Boga. Królestwo Boże (niebieskie) Pan Jezus w podobieństwie przyrównał do ziarnka gorczycy, z którego wyrasta wielkie drzewo, Mt. 13:31,32
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 14