FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Imię własne Boga: Jahwe czy Jehowa?
Autor Wiadomość
Servant 

Potwierdzenie wizualne: 8
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Sie 2016
Posty: 113
Poziom: 9
HP: 0/193
 0%
MP: 92/92
 100%
EXP: 13/20
 65%
Wysłany: 2016-08-28, 17:53   

Jan Wiśniewski napisał/a:
Napisz jak się prawidłowo pisze imię Boga i jak się je wymawia !!
Mówię do ciebie a nie do linka !!!Interesuje mnie twoja odpowiedź a nie to co jest w linku !!

A po co powielać już istniejący wpis?
Nie zależy Ci na zdobywaniu wiedzy? To powiedz wprost, a nie się tutaj pieklisz bez powodu.
_________________
Skosztujcie i zobaczcie, że Jehowa jest dobry Ps 34:8
 
 
     
Jan Wiśniewski 
Zasłużony
dozobaczenia

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 91 razy
Dołączył: 15 Paź 2014
Posty: 815
Poziom: 25
HP: 29/1490
 2%
MP: 711/711
 100%
EXP: 49/73
 67%
Wysłany: 2016-08-28, 17:57   

Servant napisał/a:
Jan Wiśniewski napisał/a:
Napisz jak się prawidłowo pisze imię Boga i jak się je wymawia !!
Mówię do ciebie a nie do linka !!!Interesuje mnie twoja odpowiedź a nie to co jest w linku !!

A po co powielać już istniejący wpis?
Nie zależy Ci na zdobywaniu wiedzy? To powiedz wprost, a nie się tutaj pieklisz bez powodu.

Ja wkleiłem oryginał pisowni mienia Boga i napisałem że wypowiada się je słowami Jahwe !!
Skoro zaprzeczasz to daj swoją odpowiedź według ciebie prawidłową skoro kwestionujesz moją albo zamilcz i nie wypowiadaj się bo ja z linkiem dyskutować nie mam zamiaru !!!
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13547
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 326/608
 53%
Wysłany: 2016-08-29, 12:31   

Jan Wiśniewski napisał/a:
Ja wkleiłem oryginał pisowni mienia Boga i napisałem że wypowiada się je słowami Jahwe !!

A skąd to wiesz, ze tak się wypowiada?
To wcale nie jest tak dokładnie, proszę bardzo piszę do ciebie po hebrajsku tetragram:יהוה

Bardzo ciebie proszę przeczytaj i napisz co przeczytałeś, czekam :-D
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Jan Wiśniewski 
Zasłużony
dozobaczenia

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 91 razy
Dołączył: 15 Paź 2014
Posty: 815
Poziom: 25
HP: 29/1490
 2%
MP: 711/711
 100%
EXP: 49/73
 67%
Wysłany: 2016-08-30, 17:23   

nike napisał/a:
Jan Wiśniewski napisał/a:
Ja wkleiłem oryginał pisowni mienia Boga i napisałem że wypowiada się je słowami Jahwe !!

A skąd to wiesz, ze tak się wypowiada?
To wcale nie jest tak dokładnie, proszę bardzo piszę do ciebie po hebrajsku tetragram:יהוה

Bardzo ciebie proszę przeczytaj i napisz co przeczytałeś, czekam :-D

Bo wiem że w królestwie Izraela za czasów Dawida i Salomona wyznawano jednego Boga Boga jednoosobowego !!Boga Jahwe !!
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13547
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 326/608
 53%
Wysłany: 2016-08-30, 21:41   

Prosiłam o przeczytanie tego co ja napisałam, napiszę po polsku tetragram:-----
JHWH---- przeczytaj i napisz swoimi słowami, bo to co napisałam to wypowiedzieć nie można b w j. hebrajskim nie ma samogłosek. proszę przeczytaj.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Jan Wiśniewski 
Zasłużony
dozobaczenia

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 91 razy
Dołączył: 15 Paź 2014
Posty: 815
Poziom: 25
HP: 29/1490
 2%
MP: 711/711
 100%
EXP: 49/73
 67%
Wysłany: 2016-08-31, 11:27   

nike napisał/a:
Prosiłam o przeczytanie tego co ja napisałam, napiszę po polsku tetragram:-----
JHWH---- przeczytaj i napisz swoimi słowami, bo to co napisałam to wypowiedzieć nie można b w j. hebrajskim nie ma samogłosek. proszę przeczytaj.

Imię Boga powinno się zapisywać tylko i tylko w takiej formie i w takim języku w jakim zostało oryginalnie zapisane i powinno mieć oryginalną wypowiedź !! oryginalne brzmienie !!! Nie uznaję tego i nigdy nie uznam >JHWH !!
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13547
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 326/608
 53%
Wysłany: 2016-08-31, 21:06   

Jan Wiśniewski napisał/a:
Nie uznaję tego i nigdy nie uznam >JHWH !!

Nie uznajesz tetragramu? Przecież tak był pisany nie inaczej.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
thethinker 
Wojciech Jacyk


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 6 razy
Wiek: 43
Dołączył: 19 Kwi 2013
Posty: 41
Skąd: Namysłów
Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 3/13
 23%
Wysłany: 2016-12-06, 19:36   

Jehowa nie jest imieniem Boga. Jehowa to po hebrajsku mniej więcej „miotła”+„niszczyciel/ruiny” etc. Wrzucam skany pod tytułem: "01.Znaczenie imienia Jehowa w hebrajskim", "02.Notacje samogłosek pod Tetragramem"; "03.Imię Boże Jahwe w polskich Bibliach" dla zainteresowanych, pod moim postem. Temat był już przeze mnie opisywany na podobnych forach biblijnych.

To, na co należy bezwzględnie zwrócić uwagę, to między innymi:

1) fakt, że pod Tetragramem wpisywano przeróżne kombinacje samogłosek „A, E, I, O”. Nie zawsze pod Tetragramem występują trzy samogłoski, czasami dwie, jedna, lub żadna, zatem ilość kombinacji przekracza kilkanaście odmiennych sobie brzmień wokalizowanych; np. wszędzie tam, gdzie nie ma samogłosek „E, O, A”, Świadkowie Jehowy w dalszym ciągu wpisują w przekładzie Nowego Świata formę "JeHoWa(H)", (H w nawiasie jest nieme), choć tekst Masorecki tego w ogóle nie zawiera. W Pierwszej Księdze Królewskiej 2:26 mamy samogłoski „E, O, I” i formę-hybrydę „JeHoWi(H)”, a nie JeHoWa(H), które nie są zamienne, i nie oznaczają wcale tego samego. Bóg ST nie nazywa się też JeHWaH w innej księdze i wersecie ST, bo wyleciała spod Tetragramu samogłoska długa "Cholem", albo krótka "Komac", bądź zapomnieli ją wpisać Masoreci.

2) W języku hebrajskim nie istnieje deklinacja - odmiana rzeczownika przez przypadki, taka jak w języku polskim (Mianownik - Jehowa; Dopełniacz - Jehowy; Celownik - Jehowie; narzędnik – Jehową; która wpływa na fleksję odmianę samogłosek Niqqud), co stwarza naturalne stawianie pytań, czemu zatem służą roszady (kombinacje) samogłoskowe Niqqud używane przez Masoretów? Nigdy bowiem nie wpisywano jednej i tej samej, powtarzającej się 7000 razy kombinacji "E, O, A".
Zgodnie ze słownikami, i stanowiskiem bardziej zaawansowanych naukowców, forma JeHoWa(H) to hybryda lingwistyczna. Połączono spółgłoski jednego wyrazu, z samogłoskami drugiego. Kto tak robi?? Jest to błędna wymowa. Niewłaściwe zmieszanie K i Q. Jest kilka koniugacji czasowników w języku hebrajskim: Piel, Qal, Hifil, Hofal etc. Podążając więc za Wielkim Słownikiem Hebrajsko-Polskim etymologia uważana jest za kontrowersyjną, bo przecież jak można mówić wokalizując hybrydę hebrajską "Ja/e-HoWaH" (niszczyć, spadać, dmuchać), i przekonywać zarazem do poprawności tego brzmienia. „Na początku niszczyciel/ruiny i miotła, stworzył niebo i ziemię” - a przecież tak brzmi fragment z Księgi Rodzaju 1:1 w przekładzie Nowego Świata...

3) Odwoływanie się do czasownika HaWa(H) również jest przesadzone przez Świadków Jehowy, bowiem wspomniany czasownik zawiera dwie samogłoski „A-A”, cóż obie mają potem wspólnego z wokalizowanym na głos "JeHoWa(H)", skoro mamy w tym miejscu przejście jednej z A do O, której de facto brak w oryginale masoreckim? Gdybyśmy mówili JaHaWaH lub JaHWaH etc., moglibyśmy wskazywać na niezmienność czasownika HaWa(H) pozostającego nietkniętym.

4) Sam rdzeń HWH nie nosi też w sobie żadnych elementów etymologicznych, ani semantycznych. Dla przykładu rdzeń KSŻC nie nosi żadnego znaczenia w języku polskim, bowiem uzupełniony przykładowymi samogłoskami, staje się albo rzeczownikiem KSięŻyC, albo przymiotnikiem KSiąŻęCy. . Świadkowie Jehowy próbują jednak sugerować, iż „po rdzeniu”, lub „po czasowniku HaWa(H), owy „JeHoWa(H) jest imieniem Bożym, choć wcale tak nie jest.

5) Forma „JeHoWa(H)” pojawiła się pierwszy raz w 1500 roku przed naszą erą. W roku 1381 przed naszą erą, weszła do powszechnego użytku i przepadła. Na jakieś dwadzieścia wieków. Wspomina o tym Wielki słownik hebrajsko-polski i aramejsko-polski Starego Testamentu. Świadkowie Jehowy niechętnie o tym mówią. Wolą odwołać się do XV/XVI wieku sugerując, że tu pojawia się pierwszy raz forma „JeHoWa(H)”, która będąca rzekomym imieniem Boga ST, zachowała się trwale. Co ciekawe, ród szlachecki Baudissin --> https://en.wikipedia.org/wiki/Baudissin nie zna formy „JeHoWa(H)”, a podążając za w/w słownikiem znają i świadczą za formą „JaHWe(H)”. Baudissin od 1326r. n.e. Saksonia, Niemcy.
PS. To tylko kropla w morzu informacji nt. tetragramu i formy „JaHWe(H)”.

Ostatecznie wcale nie wiadomo, czy „JaHWe(H)” jest Imieniem Bożym, albowiem pierwotna wymowa poszła w zapomnienie. Należy jednak wziąć pod uwagę, co wypowiadane na głos, wokalizowane, oznacza w innym języku.

01.Znaczenie imienia Jehowa w hebrajskim.jpg
Plik ściągnięto 17 raz(y) 239,47 KB

02.Notacje samogłosek pod Tetragramem.jpg
Plik ściągnięto 16 raz(y) 33,71 KB

03.Imię Boże Jahwe w polskich Bibliach.jpg
Plik ściągnięto 15 raz(y) 223,28 KB

_________________

Ostatnio zmieniony przez thethinker 2016-12-06, 19:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
tessa 

Potwierdzenie wizualne: 8
Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 03 Sty 2017
Posty: 205
Poziom: 13
HP: 0/370
 0%
MP: 176/176
 100%
EXP: 11/30
 36%
Wysłany: 2017-01-03, 21:23   

Cytat:
Cytat:
Imię własne Boga: Jahwe czy Jehowa?
Nie znamy dziś już niestety samogłosek świętego Tetragramu, a więc i jego prawidłowej wymowy.


Jednak w języku polskim znana jest forma Jehowa.Używali ją polscy poeci jak Słowacki,Mickiewicz ,papież Jan Paweł II,...i wiele innych.

Tutaj przykłady :http://www.jehowa.info/
 
     
Zaza
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2017-01-03, 21:43   

tessa napisał/a:
Cytat:
Cytat:
Imię własne Boga: Jahwe czy Jehowa?
Nie znamy dziś już niestety samogłosek świętego Tetragramu, a więc i jego prawidłowej wymowy.


Jednak w języku polskim znana jest forma Jehowa.Używali ją polscy poeci jak Słowacki,Mickiewicz ,papież Jan Paweł II,...i wiele innych.

Tutaj przykłady :http://www.jehowa.info/


No dobra..ale to nie oznacza,że ta forma jest na pewno poprawna.
 
     
tessa 

Potwierdzenie wizualne: 8
Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 03 Sty 2017
Posty: 205
Poziom: 13
HP: 0/370
 0%
MP: 176/176
 100%
EXP: 11/30
 36%
Wysłany: 2017-01-04, 10:49   

zaza napisał/a:
tessa napisał/a:
Cytat:
Cytat:
Imię własne Boga: Jahwe czy Jehowa?
Nie znamy dziś już niestety samogłosek świętego Tetragramu, a więc i jego prawidłowej wymowy.


Jednak w języku polskim znana jest forma Jehowa.Używali ją polscy poeci jak Słowacki,Mickiewicz ,papież Jan Paweł II,...i wiele innych.

Tutaj przykłady :http://www.jehowa.info/


No dobra..ale to nie oznacza,że ta forma jest na pewno poprawna.


Nie wiemy jak brzmiało imię Jezusa po hebrajsku ,prawdopodobnie Jehoszua.W języku polskim mówimy Jezus .Tak samo nie wiemy jak brzmiało po hebrajsku imię Boga ,natomiast po polsku od dawna znana jest forma Jehowa.

Słowacki w dramacie Kordian pisze:

Archanioł

Onego czasu, jedna z gwiazd wiecznego gmachu
Obłąkała się w drodze, jam ją zgonił lotem,
Czułem w dłoni jej serce bijące z przestrachu,
Jak serce ptaka ludzkim dotkniętego grotem;
I drzącą położyłem przed tronem Jehowy.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13547
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 326/608
 53%
Wysłany: 2017-01-04, 12:18   

tessa napisał/a:
Nie wiemy jak brzmiało imię Jezusa po hebrajsku ,prawdopodobnie Jehoszua.W języku polskim mówimy Jezus .Tak samo nie wiemy jak brzmiało po hebrajsku imię Boga ,natomiast po polsku od dawna znana jest forma Jehowa.

Skoro tak co niektórym zależy,żeby po hebrajsku nazywać Boga, więc musi być JHWH i to jest poprawnie, ale jeżeli chcemy wymówić tetragram JHWH nie da się, wiec musimy sobie pomoc samogłoskami logiczne to chyba jest.

Żydzi mówią różnie, zależy skąd przybyli do Izraela.
W Polsce przyjęły się chyba dwie nazwy Jehowa i Jahwe i obie są dobre, podobnie ja imię JEZUS, przecież Jezus był Żydem i miał żydowskie imię dokładnie JESZUA, dlaczego nie wypowiadamy po hebrajski tylko po polsku?
Skoro tak bardzo chcemy Boga nazywać po hebrajsku, nazywajmy tez Jezusa po hebrajsku.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
bartek212701 
VIP


Potwierdzenie wizualne: 27
Pomógł: 1006 razy
Wiek: 31
Dołączył: 19 Mar 2013
Posty: 5722
Poziom: 54
HP: 1694/12102
 14%
MP: 5778/5778
 100%
EXP: 17/317
 5%
Wysłany: 2017-01-04, 20:26   

Ja wolę formę Jehowa, ale nie widzę sensu w walce o słuszność odczytu, bo jest po prostu niemożliwa dziś do rekonstruckji
_________________
Efez. 5:17. Dlatego nie bądźcie nierozsądni, ale rozumiejcie, jaka jest wola Pańska

"Piękno sceny kuszenia można dostrzec tylko wtedy, gdy zamknie się ją w umyśle Chrystusa" Jaaqob

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2017-01-17, 00:46   

bartek212701 napisał/a:
Curiel333 napisał/a:
Określenie „Jehowa” jest błędną wersją imienia Jahwe.

W zasadzie popełniasz tu błąd, chyba nieswiadomie. Jehowa nie moze być błędną formą imienia Jahwe, ono może być niepoprawną formą imienia JHWH :)
Curiel333 napisał/a:
Mówią oni, że pod tetragram hebrajski JHWH żydowscy masoreci dopisali znaki samogłoskowe wzięte z imienia Bożego Adonaj tzn. Pan lub Elohim tzn. Bóg.

Ale to o niczym nie przesądza, a poza tym z tych samogłosek można utworzyć imię Jehowa, Jahewo, Jahowa :) i wiele wiele innych w zgodzie z hebrajskim przydechem


Pismo Święte w różny sposób przedstawia przymioty Bożego charakteru. Uzyskiwano to przez dodanie odpowiednich samogłosek do tetragramu JHWH. W ten sposób, ten sam tetragram dawał więcej możliwości, dla określenia Boga. Myślę więc, że nie ma powodu do toczenia sporu. Bóg jest Stworzycielem, więc staje się jakim chce (Jahwe). Bóg jest też mścicielem, gdyż ma prawo gniew wywierać (Jehowa). Bóg jest też miłością, która wszystko jedna. Istotne jest, kiedy jakiej wymowy tetragramu używać. Żadna nie musi być zła.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2017-01-17, 00:55   

bartek212701 napisał/a:
Ja wolę formę Jehowa, ale nie widzę sensu w walce o słuszność odczytu, bo jest po prostu niemożliwa dziś do rekonstruckji


Masz rację. Gdy czytamy w różnych przekładach, nawet w BT, to imiona zaczynają się od Jeh., a nie od Jah. Dlaczego więc taka gonitwa za wiatrem iluzji i bigoterii? Takie ściganie się w tym, kto lepiej wymawia imię Boże może być uznane przez niego za próżność.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 17