FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jan 20:21-23 dwa razy dar ducha świętego?
Autor Wiadomość
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6960
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5388/6836
 78%
EXP: 264/359
 73%
Wysłany: 2022-07-04, 09:31   Jan 20:21-23 dwa razy dar ducha świętego?

J 20:21-23 KOW "A Jezus rzekł im ponownie: Pokój wam! Jak Ojciec mnie posłał, tak i ja was posyłam. (22) Mówiąc to tchnął na nich i rzekł im: Weźmijcie Ducha Świętego! (23) Którym odpuścicie grzechy, będą im odpuszczone; a którym zatrzymacie, będą im zatrzymane."

Dla mnie jest to bardzo intrygujący werset. Nigdy przedtem nie zastanawiałem się nad nim.
W niedzielę zmartwychwstania, wieczorem, ukazuje się po raz pierwszy uczniom.
Pisze o tym też Łukasz 24:36-40, a także Marek 16:14-18. Jednak wiemy, że ten ostatni to dopisek.
Chodzi mi głównie o udzielenie uczniom pewnych charyzmatów: moc odpuszczania grzechów- o których pisze Jan.
Nie przypominam sobie, aby przed dniem pięćdziesiątnicy uczniowie robili cokolwiek, poza okazaniem zawiedzenia, zniechęcenia, powrotu do dawnego zarabiania na życie.
Zresztą sam Jezus polecił im:
Dz 1:4 BW "A spożywając z nimi posiłek, nakazał im: Nie oddalajcie się z Jerozolimy, lecz oczekujcie obietnicy Ojca, o której słyszeliście ode mnie;"
Tą obietnicą było zesłanie ducha świętego.
Mateusz także relacjonuje:
Mt 18:18 BW "Zaprawdę powiadam wam: Cokolwiek byście związali na ziemi, będzie związane i w niebie; i cokolwiek byście rozwiązali na ziemi, będzie rozwiązane i w niebie."
Czyżby jeszcze przed złożeniem Okupu, przed zesłaniem ducha w dniu pięćdziesiątnicy, posiadali już tę umiejętność i moc?
A wraz z tą mocą umiejętność ustalania pewnych spraw dotyczących wiary, postępowania, przestrzegania pewnych praw, zarzucenia innych (zawiązywanie i rozwiązywanie)? :-?
Pytanie jest takie: czy można dwa razy otrzymać dar ducha świętego?

Greka u Jana (20:23) podaje „Przyjmijcie Ducha Świętego!" jako czas przeszły dokonany, jako coś, co już nastąpiło, a było to na pięćdziesiąt dni przed zesłaniem ducha, gdy zgromadzonych było w sali około 120 osób.
Jeżeli obietnicę zapisaną u Mateusza możemy rozumieć jako zapowiedź czegoś przyszłego, to u Jana tekst na takie myślenie już nie pozwala. :-(
Czy ktoś ma jakieś sugestie, ewentualnie czy taki temat był przez kogoś poruszany, omawiany?
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6184
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4647/6115
 75%
EXP: 162/330
 49%
Wysłany: 2022-07-05, 09:19   

Henryk napisał/a:
J 20:21-23 KOW "A Jezus rzekł im ponownie: Pokój wam! Jak Ojciec mnie posłał, tak i ja was posyłam. (22) Mówiąc to tchnął na nich i rzekł im: Weźmijcie Ducha Świętego! (23) Którym odpuścicie grzechy, będą im odpuszczone; a którym zatrzymacie, będą im zatrzymane."

Dla mnie jest to bardzo intrygujący werset. Nigdy przedtem nie zastanawiałem się nad nim.
W niedzielę zmartwychwstania, wieczorem, ukazuje się po raz pierwszy uczniom.
Pisze o tym też Łukasz 24:36-40


Już sam tekst, który zacytowałeś, odczytany na podstawie Konkordancji Stronga, wskazuje, że zawiera on nieco inne, ukryte przesłanie:

J. 20:21. Wstecz przemawiał ten sam Jezus: Pokój wam; tak jak mnie posłał Ojciec, i ja was posyłam jako dar. [KS]
- Podałeś tak: Greka u Jana (20:23) podaje „Przyjmijcie Ducha Świętego!" jako czas przeszły dokonany, jako coś, co już nastąpiło
Dzięki że to podałeś. To jest zgodne z tym, co Pan Jezus powiedział Apostołom w J. 16:7, 12-15, że:

J. 16: 7. Lecz ja wam mówię prawdę: Wam będzie korzystne, abym ja odszedł; jeśli nie odejdę, Orędownik nie dotrze stosownie do was; jeśli odejdę od was, tego samego poślę jako dary.
12. Mam wam jeszcze wiele mówić, ale teraz znieść nie możecie.
13. Gdy ów Duch prawdy dotrze was, wprowadzi ku wszelkiej prawdzie; ponieważ nie od samego siebie mówi; dotrze oznajmiać wam, wszakże jakąkolwiek tylko pojmiecie, opowiadajcie.
14. Ów mię wyobraża, ponieważ z powodu mojego wam oznajmi, pojmiecie zmysłami.
15. Dlatego że, każdy mający za coś Ojca, moim własnym jest; dzięki temu przemówiłem: Że z powodu mojego, wam oznajmi, pojmiecie zmysłami.
[KS]

Wstecz przemawiał ten sam Jezus - To wskazuje na przypomnienie sobie tego, co już się stało wcześniej. Ewangelie zostały w taki sposób napisane, aby dopiero po zmartwychwstaniu Pana Jezusa, czyli we właściwym czasie pojęcia zmysłami, ukazać to, co on uczynił, czy powiedział w czasie swojej 3,5 letniej działalności. Dotyczy to jednak tylko tej części, w której Apostołowie tego nie zrozumieli. Ujawnili to dopiero po jego zmartwychwstaniu, czyli wtedy, gdy to pojęli zmysłami. W ten sposób niewnikliwy czytelnik uważa, że to, co Pan Jezus faktycznie wcześniej powiedział, czy uczynił, to do niego, ulegającego złudzeniu, dociera, że to po raz pierwszy, stało się dopiero po jego zmartwychwstaniu. Niestety, ale to jest uleganie złudzeniu. Więcej jest takich tekstów.

Pan Jezus otrzymał Ducha Świętego Boga Ojca, gdy zstąpił na niego przy Chrzcie wodnym w Jordanie. W ten sposób, Duch ten został wylany na Głowę Arcykapłana i spływał na całe Ciało jego (Eklezja), aż do podołku szaty jego, a nawet na ziemię. To, co się stało w dniu Pięćdziesiątnicy nie było drugim wylaniem, lecz kontynuacją tego wylania go na Głowę. Najpierw tuż po zmartwychwstaniu Duch ten otworzył ich umysły, aby mogli zrozumieć, trudne nauki Pana Jezusa, a najbardzej konieczność złożenia ofiary okupu przez Chrystusa, czego wcześniej nie rozumieli, oczekując chwały królestwa jego.

W otrzymanym Duchu, Pan Jezus też przemawiał do Apostołów, wysyłając ich po dwóch, aby poszli na misję żniwa, Mat. 9:36-38 w czasie od uwięzienia Jana Chrzciciela, aż do jego ścięcia, Mar. 6:30; Łuk. 9:10. I oni nie pojmując tego zmysłami, poszli w mocy tego Ducha i czynili to, do czego ich upoważnił. Jednak zrozumieli to dopiero w niedzielę po zmartwychwstaniu Pana Jezusa, a zarazem i jego Zboru (Eklezja), J. 20:21-23; 2KOr. 5:16-21. Potwierdza to treść J. 2:22 i 20:8 (wcześniej przed tym uwierzeniem, Apostołowie nie rozumieli, że ma powstać z martwych, J. 20:9, a po nich i nni uczniowie, Mat. 28:17; Łuk. 24:21).

Do dalszej części z Twojego postu, ważnego założycielskiego wątku, odniosę się później, ale nie jest tak, że APOSTOŁOWIE nic nie czynili, gdyż przez to, co każdy po części Z NICH I INNYCH UCZNIÓW (PROROKÓW), przyjął od Pana Jezusa, odtwarzali to, gromadząc prawdę w jeden teologiczny system nauczania. TRWAŁO TO PRZEZ CZTERDZIEŚCI DNI (3 dni + 4dni + 7 dni = 5 dni). Osiągali to przez spotykanie się w miejscach, gdzie Pan Jezus nauczał i z osobami, które nawet według ciał, coś czyniły tak jak Pan Jezus, 2Kor. 5:16. Gdy zgromadziło się na raz 500 braci, to wtedy zdemaskowali Judasza, tak iż targnął się na swoje życie. Nastepnie wybrali Macieja, ale nie jako dwunastego Apostoła, lecz jako dwunastego reprezentanta dwunastu pokoleń Izraela. Do dnia Pięćdziesiątnicy mieli czekać, ale nie na wylanie na nich poraz pierwszy, Ducha Świętego Boga Ojca, lecz na pobudzenie ich przez niego do publicznej działalności, jako świadków zmartwychwstania Chrystusa w niedzielę, Łuk. 24:47-49; Dz. 1:5,8

J. 20:22. A to przemawiając, tchnął na myślenie im: Pojmijcie zmysłami Ducha Świętego.
23. Ktoś razy grzechy tym samym pominie, pozwoli odejść; ktoś rządząc, razy uwięzi.

CDN.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6960
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5388/6836
 78%
EXP: 264/359
 73%
Wysłany: 2022-07-05, 09:36   

Pokoja napisał/a:

Dzięki że to podałeś. To jest zgodne z tym, co Pan Jezus powiedział Apostołom w J. 16:7, 12-15, że:

J. 16: 7. Lecz ja wam mówię prawdę: Wam będzie korzystne, abym ja odszedł; jeśli nie odejdę, Orędownik nie dotrze stosownie do was; jeśli odejdę od was, tego samego poślę jako dary.
12. Mam wam jeszcze wiele mówić, ale teraz znieść nie możecie.
13. Gdy ów Duch prawdy dotrze was, wprowadzi ku wszelkiej prawdzie; ponieważ nie od samego siebie mówi; dotrze oznajmiać wam, wszakże jakąkolwiek tylko pojmiecie, opowiadajcie.
14. Ów mię wyobraża, ponieważ z powodu mojego wam oznajmi, pojmiecie zmysłami.
15. Dlatego że, każdy mający za coś Ojca, moim własnym jest; dzięki temu przemówiłem: Że z powodu mojego, wam oznajmi, pojmiecie zmysłami.
[KS]

I znowu swoje słowa wkładasz w usta Jezusa.
I jeszcze dodajesz: "to jest zgodne z tym, co Pan Jezus powiedział Apostołom"
Nie. Nie jest zgodne!
Kombinujesz, zmieniasz znaczenie słów...
Jaki masz w tym cel? Komu służysz?
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6184
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4647/6115
 75%
EXP: 162/330
 49%
Wysłany: 2022-07-05, 16:44   

Henryk napisał/a:
Pokoja napisał/a:

Dzięki że to podałeś. To jest zgodne z tym, co Pan Jezus powiedział Apostołom w J. 16:7, 12-15, że:

J. 16: 7. Lecz ja wam mówię prawdę: Wam będzie korzystne, abym ja odszedł; jeśli nie odejdę, Orędownik nie dotrze stosownie do was; jeśli odejdę od was, tego samego poślę jako dary.
12. Mam wam jeszcze wiele mówić, ale teraz znieść nie możecie.
13. Gdy ów Duch prawdy dotrze was, wprowadzi ku wszelkiej prawdzie; ponieważ nie od samego siebie mówi; dotrze oznajmiać wam, wszakże jakąkolwiek tylko pojmiecie, opowiadajcie.
14. Ów mię wyobraża, ponieważ z powodu mojego wam oznajmi, pojmiecie zmysłami.
15. Dlatego że, każdy mający za coś Ojca, moim własnym jest; dzięki temu przemówiłem: Że z powodu mojego, wam oznajmi, pojmiecie zmysłami.
[KS]

I znowu swoje słowa wkładasz w usta Jezusa.
I jeszcze dodajesz: "to jest zgodne z tym, co Pan Jezus powiedział Apostołom"
Nie. Nie jest zgodne!
Kombinujesz, zmieniasz znaczenie słów...
Jaki masz w tym cel? Komu służysz?


Wskaż, ktre słowo zmieniłem, gdyż Twój zarzut jest wynikiem Twojego bezustannego szemrania i opurtunizmu dywagacji.
Jeżeli nie pojmujesz, że tchnięcie Ducha Świętego Boga Ojca (J. 20:21-23) w niedzielę zmartwychwstania Pańskiego i tego, co się stało w dniu Pięćdziesiątnicy jest procesem następującym w wyniku wylania go na Głowę CHRYSTUSA, a nie dwoma różnymi aktami, udzielenia tego Ducha (jak dotykasz tej kwesti w pytaniu wątku), to jak chcesz udowodnić swój zarzut. Ale prubój, jeżeli masz jakikolwiek szacunek dla samego siebie, jak uważasz, że w Chrystusie.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6960
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5388/6836
 78%
EXP: 264/359
 73%
Wysłany: 2022-07-05, 17:11   

Pokoja napisał/a:

Jeżeli nie pojmujesz, że tchnięcie Ducha Świętego Boga Ojca (J. 20:21-23) w niedzielę zmartwychwstania Pańskiego i tego, co się stało w dniu Pięćdziesiątnicy jest procesem następującym w wyniku wylania go na Głowę CHRYSTUSA, a nie dwoma różnymi aktami, udzielenia tego Ducha (jak dotykasz tej kwesti w pytaniu wątku), to jak chcesz udowodnić swój zarzut. Ale prubój, jeżeli masz jakikolwiek szacunek dla samego siebie, jak uważasz, że w Chrystusie.


A teraz napisz to jeszcze raz, ale już po Polsku- proszę. :-(
Nie nadążam za meandrami twego myślenia.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6184
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4647/6115
 75%
EXP: 162/330
 49%
Wysłany: 2022-07-05, 21:51   

Henryk napisał/a:
Pokoja napisał/a:

Jeżeli nie pojmujesz, że tchnięcie Ducha Świętego Boga Ojca (J. 20:21-23) w niedzielę zmartwychwstania Pańskiego i tego, co się stało w dniu Pięćdziesiątnicy jest procesem następującym w wyniku wylania go na Głowę CHRYSTUSA, a nie dwoma różnymi aktami, udzielenia tego Ducha (jak dotykasz tej kwesti w pytaniu wątku), to jak chcesz udowodnić swój zarzut. Ale prubój, jeżeli masz jakikolwiek szacunek dla samego siebie, jak uważasz, że w Chrystusie.


A teraz napisz to jeszcze raz, ale już po Polsku- proszę. :-(
Nie nadążam za meandrami twego myślenia.


Czego nie zrozumiałeś :?: Wskaż to proszę.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
Ostatnio zmieniony przez Pokoja 2022-07-05, 21:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6960
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5388/6836
 78%
EXP: 264/359
 73%
Wysłany: 2022-07-06, 05:03   

Pokoja napisał/a:
Czego nie zrozumiałeś :?: Wskaż to proszę.

Napisałeś trzy zdania.
Pierwsze jest dla Ciebie niezrozumiałe.
Choć "oportunizm dywagacji" brzmi uczenie, ale nic sobą nie niesie.

Dla mnie dwa pozostałe są zupełnie niezrozumiałe. Całe!
Nie widzę związku pomiędzy dmuchnięciem Jezusa, a zesłaniem ducha za 50 dni.
Choć i jedno i drugie jest tym samym duchem Ojca.
Ty, jak piszesz, doskonale to rozumiesz. Wytłumacz więc pytającemu, a nie chwal się jedynie tym, że rozumiesz!

Szacunek do siebie mam, nie rozumiem jak on może być "w Chrystusie"?

Umiesz jasno wyrazić swoje myśli?
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
Ostatnio zmieniony przez Henryk 2022-07-06, 05:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6184
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4647/6115
 75%
EXP: 162/330
 49%
Wysłany: 2022-07-06, 22:51   

Henryk napisał/a:
Napisałeś trzy zdania.
Pierwsze jest dla Ciebie niezrozumiałe.


No to po kolei od początku

Pokoja napisał/a:
Henryk napisał/a:
Pokoja napisał/a:
Już sam tekst, który zacytowałeś (J. 20:21-23), odczytany na podstawie Konkordancji Stronga, wskazuje, że zawiera on nieco inne, ukryte przesłanie:

J. 20:21. Wstecz przemawiał ten sam Jezus: Pokój wam; tak jak mnie posłał Ojciec, i ja was posyłam jako dar. [KS]
- Podałeś tak: Greka u Jana (20:23) podaje „Przyjmijcie Ducha Świętego!" jako czas przeszły dokonany, jako coś, co już nastąpiło
Dzięki że to podałeś. To jest zgodne z tym, co Pan Jezus powiedział Apostołom w J. 16:7, 12-15, że:

J. 16: 7. Lecz ja wam mówię prawdę: Wam będzie korzystne, abym ja odszedł; jeśli nie odejdę, Orędownik nie dotrze stosownie do was; jeśli odejdę od was, tego samego poślę jako dary.
12. Mam wam jeszcze wiele mówić, ale teraz znieść nie możecie.
13. Gdy ów Duch prawdy dotrze was, wprowadzi ku wszelkiej prawdzie; ponieważ nie od samego siebie mówi; dotrze oznajmiać wam, wszakże jakąkolwiek tylko pojmiecie, opowiadajcie.
14. Ów mię wyobraża, ponieważ z powodu mojego wam oznajmi, pojmiecie zmysłami.
15. Dlatego że, każdy mający za coś Ojca, moim własnym jest; dzięki temu przemówiłem: Że z powodu mojego, wam oznajmi, pojmiecie zmysłami.
[KS]

J. 20:21. Wstecz przemawiał ten sam Jezus - To wskazuje na przypomnienie sobie tego, co już się stało wcześniej. Ewangelie zostały w taki sposób napisane, aby dopiero po zmartwychwstaniu Pana Jezusa, czyli we właściwym czasie pojęcia zmysłami, ukazać to, co on uczynił, czy powiedział w czasie swojej 3,5 letniej działalności. Dotyczy to jednak tylko tej części, w której Apostołowie tego nie zrozumieli. Ujawnili to dopiero po jego zmartwychwstaniu, czyli wtedy, gdy to pojęli zmysłami. W ten sposób niewnikliwy czytelnik uważa, że to, co Pan Jezus faktycznie wcześniej powiedział, czy uczynił, to do niego, ulegającego złudzeniu, dociera, że to po raz pierwszy, stało się dopiero po jego zmartwychwstaniu. Niestety, ale to jest uleganie złudzeniu. Więcej jest takich tekstów.

Kombinujesz, zmieniasz znaczenie słów...
Napisałeś trzy zdania.
Pierwsze jest dla Ciebie niezrozumiałe.


1. Wskaż, które słowo zmieniłem, gdyż Twój zarzut jest wynikiem Twojego bezustannego szemrania i oportunizmu dywagacji.


Nie wskazałeś, które słowa zmieniłem - to jest dla mnie zrozumiałe
Twój zarzut jest wynikiem Twojego bezustannego szemrania i oportunizmu dywagacji – ta druga część pierwszego zdania, także jest dla mnie zrozumiała, jak niżej.
Twój oportunizm w zastosowaniu do dyskusji, wiąże się z zajmowaniem przez Ciebie pozycji, czy stanowiska w dyskusji takiego, które jest dla Ciebie wygodne i pozornie przynosi Tobie korzyści, dla zachowania twarzy, a w istocie rzeczy jest bezustannym mieszaniem w wątku, "zamiataniem pod dywan" aby tylko nie rozważyć danej kwestii w sposób merytoryczny. Z tym też są związane niekończące się dywagacje, aby wyprowadzić w pole, aby "wpuścić w maliny", zastosować off top, byle tylko jak najdalej odejść od rozważanej kwestii. Nawet Wiesława napisała Wam, że zajmujecie się duperelami, aby odciągnąć uwagę od tego, czego nie byliście w stanie jej wytłumaczyć. Dotykacie takich bzdet, że aż przykro jest myśleć, że do czegoś takiego posuwają się Badacze Pisma Świętego.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6960
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5388/6836
 78%
EXP: 264/359
 73%
Wysłany: 2022-07-07, 09:01   

Jako kontynuacja wątku…
Czy te dwa wersety, zacytowanie poniżej, mówią o tej samej rzeczy?
Obie wypowiedzi Jezusa pochodzą z niedzieli zmartwychwstania.
Obie mówią o „mądrości z góry”- jeden wprost o „tchnięciu” dmuchnięciu duchem, drugi o „otworzeniu umysłu”.
Jan podaje wątek o odpuszczaniu przez uczni grzechów, co dla mnie osobiście jest mocno kontrowersyjne, a Łukasz zapowiada odpuszczenie grzechów poprzez odwrócenie się od złego postępowania.

J 20:21-23 KOW "A Jezus rzekł im ponownie: Pokój wam! Jak Ojciec mnie posłał, tak i ja was posyłam. (22) Mówiąc to tchnął na nich i rzekł im: Weźmijcie Ducha Świętego! (23) Którym odpuścicie grzechy, będą im odpuszczone; a którym zatrzymacie, będą im zatrzymane."

Łk 24:45-47 BW "Wtedy otworzył im umysły, aby mogli zrozumieć Pisma. (46) I rzekł im: Jest napisane, że Chrystus miał cierpieć i trzeciego dnia zmartwychwstać (47) I że, począwszy od Jerozolimy, w imię jego ma być głoszone wszystkim narodom upamiętanie dla odpuszczenia grzechów."

Ma ktoś jakieś pomysły, wiedzę, przypuszczenia?
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
radek 
Zasłużony
I st. PSM


Potwierdzenie wizualne: 1000
Pomógł: 35 razy
Dołączył: 24 Lip 2021
Posty: 751
Poziom: 24
HP: 94/1353
 7%
MP: 646/646
 100%
EXP: 53/68
 77%
Wysłany: 2022-07-07, 14:25   

Henryk napisał/a:
Jako kontynuacja wątku…
Czy te dwa wersety, zacytowanie poniżej, mówią o tej samej rzeczy?
(...)

J 20:21-23 KOW "A Jezus rzekł im ponownie: Pokój wam! Jak Ojciec mnie posłał, tak i ja was posyłam. (22) Mówiąc to tchnął na nich i rzekł im: Weźmijcie Ducha Świętego! (23) Którym odpuścicie grzechy, będą im odpuszczone; a którym zatrzymacie, będą im zatrzymane."

Łk 24:45-47 BW "Wtedy otworzył im umysły, aby mogli zrozumieć Pisma. (46) I rzekł im: Jest napisane, że Chrystus miał cierpieć i trzeciego dnia zmartwychwstać (47) I że, począwszy od Jerozolimy, w imię jego ma być głoszone wszystkim narodom upamiętanie dla odpuszczenia grzechów."

Ma ktoś jakieś pomysły, wiedzę, przypuszczenia?


Istotą obu powyższych fragmentów jest posłannictwo mające ukierunkować stworzenie Boże ku Duchowi Świętemu, czy też Jego imieniu. W obu fragmentach dał do zrozumienia, że został posłany oraz, że On posyła. Grzechy nieodpuszczone przez posłanego, zostaną rozpatrzone przez posyłającego

Mat 10:24 BT5 "Uczeń nie przewyższa nauczyciela ani sługa swego pana."

Mat 10:23 BT5 "Gdy was prześladować będą w tym mieście, uciekajcie do innego. Zaprawdę, powiadam wam: Nie zdążycie obejść miast Izraela, nim przyjdzie Syn Człowieczy.
_________________
Mat 3:17 BW1975 I oto rozległ się głos z nieba: Ten jest Syn mój umiłowany, którego sobie upodobałem.
Rev 19:9 BW1975 (...)Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka.(...)
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6184
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4647/6115
 75%
EXP: 162/330
 49%
Wysłany: 2022-07-07, 16:40   

Pokoja napisał/a:
Henryk napisał/a:
Pokoja napisał/a:
J. 20:21. Wstecz przemawiał ten sam Jezus: Pokój wam; tak jak mnie posłał Ojciec, i ja was posyłam jako dar. [KS]
- Podałeś tak: Greka u Jana (20:23) podaje „Przyjmijcie Ducha Świętego!" jako czas przeszły dokonany, jako coś, co już nastąpiło

To jest zgodne z tym, co Pan Jezus powiedział Apostołom w J. 16:7, 12-15, że:

J. 16: 7. Lecz ja wam mówię prawdę: Wam będzie korzystne, abym ja odszedł; jeśli nie odejdę, Orędownik nie dotrze stosownie do was; jeśli odejdę od was, tego samego poślę jako dary.
12. Mam wam jeszcze wiele mówić, ale teraz znieść nie możecie.
13. Gdy ów Duch prawdy dotrze was, wprowadzi ku wszelkiej prawdzie; ponieważ nie od samego siebie mówi; dotrze oznajmiać wam, wszakże jakąkolwiek tylko pojmiecie, opowiadajcie.
14. Ów mię wyobraża, ponieważ z powodu mojego wam oznajmi, pojmiecie zmysłami.
15. Dlatego że, każdy mający za coś Ojca, moim własnym jest; dzięki temu przemówiłem: Że z powodu mojego, wam oznajmi, pojmiecie zmysłami.
[KS]

swoje słowa wkładasz w usta Jezusa.
I jeszcze dodajesz: "to jest zgodne z tym, co Pan Jezus powiedział Apostołom"
Nie. Nie jest zgodne!
Kombinujesz, zmieniasz znaczenie słów...


Wskaż, które słowo zmieniłem, gdyż Twój zarzut jest wynikiem Twojego bezustannego szemrania i oportunizmu dywagacji.


Nie podałeś:
1. Które słowa, wkładam w usta Pana Jezusa.
2. Co nie jest zgodne.
3. Co kombinuje.
4. Których słów zmieniłem znaczenie

Henryk napisał/a:
Pokoja napisał/a:
Jeżeli nie pojmujesz, że tchnięcie Ducha Świętego Boga Ojca (J. 20:21-23) w niedzielę zmartwychwstania Pańskiego i tego, co się stało w dniu Pięćdziesiątnicy jest procesem następującym w wyniku wylania go na Głowę CHRYSTUSA, a nie dwoma różnymi aktami, udzielenia tego Ducha (jak dotykasz tej kwestii w pytaniu wątku), to jak chcesz udowodnić swój zarzut/y (4).


Dla mnie dwa pozostałe są zupełnie niezrozumiałe. Całe!
Nie widzę związku pomiędzy dmuchnięciem Jezusa, a zesłaniem ducha za 50 dni.
Choć i jedno i drugie jest tym samym duchem Ojca.

napisz to jeszcze raz, ale już po Polsku- proszę.


Przekonasz się, że napisałem po polsku, ale problem może tkwić w tym, że wylanie Ducha Świętego Boga Ojca, pojmujesz odrębnie:
1. W odniesieniu do Pana Jezusa po chrzcie w Jordanie, który już za swego życia, wysłał Apostołów i innych uczniów z misją Ewangelii Królestwa itp.
2. Tchniecie go w niedzielę zmartwychwstania w celu zgłębiania Pism, aby lepiej zrozumieć, dokonane już nauczanie i dzieło Pana Jezusa, i że powinni je kontynuować.
3. Samodzielne (czyli bez, ale pod wpływem Ducha), podjęcie od dnia Pięćdziesiątnicy, czyli wznowienie dzieła wydawania świadectwa o Panu Jezusie, które rozpoczęli, gdy wysłał ich z misją.

Jeszcze raz, przeczytaj proszę to zdanie, którego nie rozumiałeś. Uwzględnij je jednak na podstawie wylania oleju namaszczenia na Arcykapłana. Olej został wylany na jego głowę i spływał po nim, aż coś nawet ściekło na ziemię. Wszystkie trzy powyższe etapy są wynikiem jednego wylania i procesu jego ściekania, aż na ziemię, czyli nawet na świat, gdyż miał być wylany na wszelkie ciało, co zachodzi już wstępnie w postaci rozmnożenia się umiejętności, poznawaniu praw człowieka i przywracaniu ich, itp.

Poniższe słowa wskazują na kontynuację tego, co stało się w Jordanie w odniesieniu do Głowy, czyli Pana Jezusa, który jest Głową CHRYSTUSA. Piszę tak, ponieważ Badacze Pisma Świętego rozróżniają Pana Jezusa Chrystusa (mała piramida - wierzchołek) od CHRYSTUSA (duża Piramida)

Ty Henryku, zadałeś bardzo istotne poniższe pytanie, wynikające jak domniemywam z oddzielnego rozpatrywania w kwestii wylania Ducha Świętego Boga Ojca, Dz. 2:17,18

Henryk napisał/a:
Pytanie jest takie: czy można dwa razy otrzymać dar ducha świętego?

Greka u Jana (20:23) podaje „Przyjmijcie Ducha Świętego!" jako czas przeszły dokonany, jako coś, co już nastąpiło, a było to na pięćdziesiąt dni przed zesłaniem ducha, gdy zgromadzonych było w sali około 120 osób.
Jeżeli obietnicę zapisaną u Mateusza możemy rozumieć jako zapowiedź czegoś przyszłego, to u Jana tekst na takie myślenie już nie pozwala.


W kwestii wylania Ducha Świętego Boga Ojca na kontynuację wskazuje J. 16:13
J. 16:13. Gdy ów Duch prawdy dotrze was, wprowadzi ku wszelkiej prawdzie

Poza tym, poniższe słowa, które na początku pominąłem, zasługują na szczególną uwagę:

J. 20:22. A to przemawiając, tchnął na myślenie im: Pojmijcie zmysłami Ducha Świętego.
23. Ktoś razy grzechy tym samym pominie, pozwoli odejść; ktoś rządząc, razy uwięzi.

Ktoś razy grzechy tym samym pominie, pozwoli odejść
- Kto żyje w Duchu Świętego Boga Ojca ten grzechy odpuści

ktoś rządząc, razy uwięzi. - Kto zdobędzie władzę ten e przebaczy, lecz uwięzi, tak jak papiestwo to czyniło w Średniowieczu.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
Ostatnio zmieniony przez Pokoja 2022-07-07, 17:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6960
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5388/6836
 78%
EXP: 264/359
 73%
Wysłany: 2022-07-07, 17:45   

Pokoja napisał/a:
Poza tym, poniższe słowa, które na początku pominąłem, zasługują na szczególną uwagę:

J. 20:22. A to przemawiając, tchnął na myślenie im: Pojmijcie zmysłami Ducha Świętego.
23. Ktoś razy grzechy tym samym pominie, pozwoli odejść; ktoś rządząc, razy uwięzi.

Ktoś razy grzechy tym samym pominie, pozwoli odejść
- Kto żyje w Duchu Świętego Boga Ojca ten grzechy odpuści

ktoś rządząc, razy uwięzi. - Kto zdobędzie władzę ten e przebaczy, lecz uwięzi, tak jak papiestwo to czyniło w Średniowieczu.

Teraz jestem zupełnie pewien, że poprzednio źle Ciebie traktowałem.
Brałem wszystko na poważnie, co pisałeś... :-(
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6184
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4647/6115
 75%
EXP: 162/330
 49%
Wysłany: 2022-07-07, 20:56   

Henryk napisał/a:
Pokoja napisał/a:
Poza tym, poniższe słowa, które na początku pominąłem, zasługują na szczególną uwagę:

J. 20:22. A to przemawiając, tchnął na myślenie im: Pojmijcie zmysłami Ducha Świętego.
23. Ktoś razy grzechy tym samym pominie, pozwoli odejść; ktoś rządząc, razy uwięzi.

Ktoś razy grzechy tym samym pominie, pozwoli odejść
- Kto żyje w Duchu Świętego Boga Ojca ten grzechy odpuści

ktoś rządząc, razy uwięzi. - Kto zdobędzie władzę ten e przebaczy, lecz uwięzi, tak jak papiestwo to czyniło w Średniowieczu.

Teraz jestem zupełnie pewien, że poprzednio źle Ciebie traktowałem.
Brałem wszystko na poważnie, co pisałeś... :-(


Nie wiem, jak to rozumieć, co napisałeś, a chciałbym dobrze rozumieć, ale powyższe dwa wersety bez treści w. 21 mogą prowadzić do innego wniosku, więc co znich wynika razem:

J. 20:21. Wstecz przemawiał ten sam Jezus: Pokój wam; tak jak mnie posłał Ojciec, i ja was posyłam jako dar. [
22. A to przemawiając, tchnął na myślenie im: Pojmijcie zmysłami Ducha Świętego.
23. Ktoś razy grzechy tym samym pominie, pozwoli odejść; ktoś rządząc, razy uwięzi.
KS]
- Podałeś tak: Greka u Jana (20:22) podaje „Przyjmijcie Ducha Świętego!" jako czas przeszły dokonany, jako coś, co już nastąpiło

Wstecz przemawiał ten sam Jezus - Wstecz, czyli wcześniej za swego życia, gdy wysyłał ich z misją dla Ewangelii Królestwa. Różne rzeczy sobie przypominali Apostołowie z tego, co Pan Jezus mówił i czynił za swego życia. Bardzo z tym harminizuje treść J. 16:12-14 w zw. z J. 2:21,22 (1Kor. 3:16). To przypominanie sobie, tego, czego wcześniej nie rozumieli jest swego rodzaju świadectwem, zmartwychwstania w nich Pana Jezusa. On tak im powiedział:
Oto, Ja godzien wiary, żyję w was każdego dnia, aż do skończenia świata [KS](165 - koniec świata to żniwo). Mt. 28:20

A to przemawiając, tchnął na myślenie im - To wyrażenie, stanowiło coś przełomowego w spływaniu Ducha Świętego Boga Ojca z Pana Jezusa Chrystusa (jako Głowy CHRYSTUSA) na jego Ciało, czyli świątynie z 1Kor. 3:16, która była i nadal jest budowana w Zborze (w Eklezja). Ten przełom pomaga zrozumieć obrazowe wydarzenie, którym było wylanie oleju pomazania na Arcykapłana. Olej nie był wylewany, oddzielnie na głowę i oddzielnie na ciało, aż do podołku szat i na ziemię. To bylo jedno wylanie.
Tchnięcie takiego myślenia było potrzebne Apostołom, gdy ich wysyłał z misją. Jednak w pewnym czasie, umarli wraz z Chrystusem, dlatego w niedzielę zmartwychwstania, powracają do tego, co ich przerosło w Ogrójcu, J. 18:8. Przypomnieli sobie znaczenie tego tchnięcia i to ich zmobilizowało do wznowienia misji, do której się przygotowywali przez 40 dni, Dz. 1:3.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
Ostatnio zmieniony przez Pokoja 2022-07-07, 21:19, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13555
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 334/608
 54%
Wysłany: 2022-07-08, 08:54   

Ja uważam, że było jedno przekazanie ducha Św. Apostołom w Pięćdziesiątnicę.
Pastor Russell w tłumaczeniu tekstu :------
Jan.20:22
Tchnął na nich => Wyobraża wylanie ducha świętego podczas Zielonych Świąt.
A więc stało się to dopiero za 50 dni ale Jezus uczniom wskazał na ich umysły żeby mieli otwarte, że mają przyjąć "TCHNĄŁ"
Jan.20:23
Grzechy odpuścicie => W mowach apostolskich, ich listach i decyzjach, oraz, gdy zostaną wyniesieni na stanowisko sędziów świata w Tysiącleciu, a nawet w teraźniejszym czasie, gdy stosunki ku temu składają się.
Pastor Johnson
Którymkolwiek grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którymkolwiek zatrzymacie, są zatrzymane=> Chrystus dostarczył cenę okupu jako podstawę przebaczenia grzechów i dlatego w tym tekście udzielił uczniom świętej mocy do działania w charakterze Jego przedstawicieli, którzy mieli oznajmiać jaka jest podstawa i warunki przebaczania grzechów lub ich zatrzymywania i do zapewniania o tych dwóch faktach osoby zainteresowane.-
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6184
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4647/6115
 75%
EXP: 162/330
 49%
Wysłany: 2022-07-08, 09:29   

nike napisał/a:
Ja uważam, że było jedno przekazanie ducha Św. Apostołom w Pięćdziesiątnicę.
Pastor Russell w tłumaczeniu tekstu :------
Jan.20:22
Tchnął na nich => Wyobraża wylanie ducha świętego podczas Zielonych Świąt.
A więc stało się to dopiero za 50 dni ale Jezus uczniom wskazał na ich umysły żeby mieli otwarte, że mają przyjąć "TCHNĄŁ"
Jan.20:23
Grzechy odpuścicie => W mowach apostolskich, ich listach i decyzjach, oraz, gdy zostaną wyniesieni na stanowisko sędziów świata w Tysiącleciu, a nawet w teraźniejszym czasie, gdy stosunki ku temu składają się.
Pastor Johnson
Którymkolwiek grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którymkolwiek zatrzymacie, są zatrzymane=> Chrystus dostarczył cenę okupu jako podstawę przebaczenia grzechów i dlatego w tym tekście udzielił uczniom świętej mocy do działania w charakterze Jego przedstawicieli, którzy mieli oznajmiać jaka jest podstawa i warunki przebaczania grzechów lub ich zatrzymywania i do zapewniania o tych dwóch faktach osoby zainteresowane.-


Nike nie lepiej by było, co sugerowałem aby czynić, gdybyś najpierw na podstawie Słowa Bożego, udowodniła to co cytujesz, a później, gdy już udowodnisz to, powołała się na te autorytety :?:
Ty jednak wolisz postepować odwrotnie. W ten sposób wskazujesz, że nie jesteś w stanie tego udowodnić, a tylko masz takie rzyczenie, aby z automatu, posłużyć się autorytetem.
Jeżeli tego cytatu nie udowodnisz Słowem Bożym, to przyczynisz się do znieważenia siebie i tych autorytetów.

Ja wolę najpierw udowodnić coś na podstawie Słowa Bożego, nawet to, czego się nauczyłem dzięki różnym autorytetom, a później się na nie powołać. Dzięki temu okazuję im szacunek i innym, pomaga to, go okazać.

Henryk, dla odmiany, ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, poruszył rzecz bardzo ważną, pytajac:

nike napisał/a:
Pytanie jest takie: czy można dwa razy otrzymać dar ducha świętego?

Greka u Jana (20:23) podaje „Przyjmijcie Ducha Świętego!" jako czas przeszły dokonany, jako coś, co już nastąpiło, a było to na pięćdziesiąt dni przed zesłaniem ducha, gdy zgromadzonych było w sali około 120 osób.
Jeżeli obietnicę zapisaną u Mateusza możemy rozumieć jako zapowiedź czegoś przyszłego, to u Jana tekst na takie myślenie już nie pozwala.


Czy zechcesz się odnieść do tego w sposób merytoryczny, gdyż gto jest bardzo istotne w rozstrzygnięciu kwestii z J. 20:21-23.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14