FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przypowieść o nieuczciwym rządcy
Autor Wiadomość
Hansel1

Potwierdzenie wizualne: 2
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 27 Kwi 2017
Posty: 160
Poziom: 11
HP: 0/272
 0%
MP: 130/130
 100%
EXP: 18/25
 72%
Wysłany: 2017-04-27, 10:46   Przypowieść o nieuczciwym rządcy

,,
Jezus powiedział do swoich uczniów: Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek. Przywołał go do siebie i rzekł mu: Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządu, bo już nie będziesz mógł być rządcą. Na to rządca rzekł sam do siebie: Co ja pocznę, skoro mój pan pozbawia mię zarządu? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. Wiem, co uczynię, żeby mię ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę usunięty z zarządu. Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: Ile jesteś winien mojemu panu? Ten odpowiedział: Sto beczek oliwy. On mu rzekł: Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt. Następnie pytał drugiego: A ty ile jesteś winien? Ten odrzekł: Sto korcy pszenicy. Mówi mu: Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt. Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światłości.,,

Nie rozumiem tej przypowieści: czemu nieuczciwość został a tutaj pochwalona ?
_________________
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Ostatnio zmieniony przez Hansel1 2017-04-27, 10:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13547
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 326/608
 53%
Wysłany: 2017-04-27, 12:32   

Przypowieść ta jest zapisana w Łukasz 16:1-8.
Warto wspomnieć,że każda przypowieść Jezusa jest zapisana dla pewnego celu i ma swoje odzwierciedlenie w WE a nawet w Tysiącleciu.

Ja myślę,ze w tych tekstach są zawarte dwa okresy, Żniwo wieku Żydowskiego i żniwo wieku Ewangelii.

W wierszu pierwszym Jezus mówi do uczniów i tez do faryzeuszy i opowiada pewna historię, dla nich do myślenia.

Łuk.16: 1 Do uczniów=> Jak również do nauczonych w Piśmie i faryzeuszy.
Człowiek bogaty=> Bóg Jehowa.
Miał szafarza=> Nauczonych w Piśmie i faryzeuszy przy pierwszej obecności Jezusa. Rozpraszał dobra jego=> Zaniedbali korzystać w zadowalający sposób z łaski im powierzonej.

Łuk.16: 2 Nie będziesz szafował=> Bo nowy okres następuje.

W żniwie Wieku Ewangelii następuje zmiana szafarza jest nim JEZUS.

Łuk.16: 7 Napisz osiemdziesiąt=> Ze względu na tak znaczne obniżenie długu zdaje się, że ów szafarz wiedział, że dłużnik nie mógłby więcej zapłacić, jak tylko obniżoną sumę. Jego postępek nie wyrządził wielkiej szkody właścicielowi, a ulżył dłużnikowi.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2018-03-09, 18:38   Re: Przypowieść o nieuczciwym rządcy

Hansel1 napisał/a:
,,
Jezus powiedział do swoich uczniów: Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek. Przywołał go do siebie i rzekł mu: Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządu, bo już nie będziesz mógł być rządcą. Na to rządca rzekł sam do siebie: Co ja pocznę, skoro mój pan pozbawia mię zarządu? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. Wiem, co uczynię, żeby mię ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę usunięty z zarządu. Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: Ile jesteś winien mojemu panu? Ten odpowiedział: Sto beczek oliwy. On mu rzekł: Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt. Następnie pytał drugiego: A ty ile jesteś winien? Ten odrzekł: Sto korcy pszenicy. Mówi mu: Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt. Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światłości.,,

Nie rozumiem tej przypowieści: czemu nieuczciwość została tutaj pochwalona ?


Rozumiem, że ta przypowieść odnosi się do kogoś oskarżonego o nieuczciwość, gdyż ten nie kierował się rygorystyczną sprawiedliwością. Oskarżony zarządca znał swojego pana, że ten kieruje się sprawiedliwością, a gdy trzeba to i łaską. Gdy pan jego poznał, że zarządca obchodził się z jego majątkiem nie tylko dla pomnażania majątku, ale gdzie potrzeba, to i pomnażania poszanowania dla niego, to pochwalił go, gdyż on sam taki był. Nie był dla niego ważny tylko majątek, ale i szacunek od poddanych, których los uwzględniał. W innym przypadku ten pan wynagrodził i z swego obdarzył tak samo tych, którzy zgodnie z umową pracowali cały dzień, jak i tych, którzy pracowali tylko jedną godzinę. Wszyscy otrzymali po jednym denarze.

Na podstawie Konkordancji Stronga, inaczej można przetłumaczyć tą przypowieść:

Kod:
(1) A mówił uczniom swoim: Był pewien  zamożny człowiek, który miał szafarza; tego samego, oskarżono, jakoby roztrwonił majątek wobec siebie samego.
 
(2) Więc on, zawoławszy samego, rzekł: Cóż słyszę odnośnie ciebie? Przynieś sprawozdanie zarządzania twego, bo  nie będziesz w stanie nadto być gospodarzem domu.

(3) Zaś zarządca powiedział przez siebie samego: Dlaczego sporządzać? Dlatego że pan oddzieli mnie od zarządzania mojego. Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę.

(4) Wiedział, co uczynić, ażeby jeśli kiedyś przekształcą zarządzanie, przyjmie  mnie  do siebie, dom panujący.

(5) Wołał do siebie dłużników pana swego, i to każdego jednego: Zarządca mówił: Ile  byłeś winien panu  memu?

(6)  A on rzekł: Sto baryłek oliwy. Ale sam rzekł:  Zważaj na papier wartościowy, osądzający ciebie; Prędko, przedstaw pięćdziesiąt.

(7) Potem  drugiemu rzekł: A ty ile  byłeś  winien? A on  mu rzekł: Sto korcy pszenicy. I rzekł mu: Zważaj na papier wartościowy, twój; Prędko, przedstaw osiemdziesiąt.

(8) Więc zaaprobował pan  zarządcę niesprawiedliwości, dlatego że rozsądnie uczynił; jako że synowie tego świata w swoim okresie czasu  (gwałtownicy porywający Królestwo Boże w Wieku Ewangelii), rozsądniejsi są nad synów światłości (ci zatwardziali z Wieku Żydowskiego).

(9) I ja wam powiadam: Czyńcie sobie przyjaciół poza mamoną niesprawiedliwości, aby, skoro tylko ustanie, przyjęli was do wiecznych przybytków .

(10) Najmniejszy wierzący, mocno wiernym jest w małej niesprawiedliwości, w czasie niesprawiedliwym mocnym jest.

(11) Przeto wśród wierzących miejcie za nic niesprawiedliwą mamonę; Zgodni z prawdą bądźcie; Dlaczego wam nie wierzyć?

(12) A który wśród wierzących, zlekceważy nieprzyjaciela waszego, nie powstanie wydać was?
Łk. 16:1-12


Sługa wierny i rozumny, czyli Pan Jezus Chrystus wraz z Kościołem przez cały Wiek ewangelii, bezustannie byli oskarżani, tak przez przewodników narodu żydowskiego, jak i innych. Bóg Jehowa = Jahwe po przeprowadzeniu sądu, uznaje jednak tego sługę i błogosławi, Dn. 12:12; Łk. 12:43.

Jakoś wcześniej nie zwróciłem uwagi na ten wątek.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Jurek_1 
Przyjdź, Panie Jezu!


Potwierdzenie wizualne: 1
Dołączył: 05 Mar 2018
Posty: 41
Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 3/13
 23%
Wysłany: 2018-03-09, 18:48   

Może jeszcze kiedyś coś dopiszę, a na tę chwilę (tak na szybko) zacytuję z Biblii Paulistów komentarz jaki tam jest:
Przypowieść o nieuczciwym zarządcy (Łuk 16,1-8).
Opowiedziana przez Jezusa przypowieść w żadnym wypadku nie może być traktowana jako pochwała nieuczciwości lub krętactwa. Główne przesłanie przypowieści tkwi w tym, aby chrześcijanie żyjący w strukturach tego świata z taką zapobiegliwością i sprytem umieli zadbać o swoje życie wieczne, jak zadbał o swoją ziemską przyszłość nieuczciwy zarządca (Łk 12,56).


Czy to ma sens? Wg mnie ma...
Warto podkreślić, że to nie Jezus pochwalił tego zarządcę, ale jego pan... Dalsze wersety (Łuk 16,9-13) są dopiero komentarzem Jezusa, w którym właśnie On mówi, że ludzie tego świata są bardziej zapobiegliwi w dążeniu do celu, niż ludzie boży (którzy mają przecież cel wieczny, a nie doczesny, jak ten zarządca).
_________________
"Wiele razy i na różne sposoby przemawiał Bóg kiedyś przez proroków do naszych ojców, teraz zaś w dniach, które uchodzą za ostatnie, przemówił do nas przez Syna. To właśnie Jego ustanowił dziedzicem wszystkich rzeczy i przez Niego stworzył wszechświat." Hbr 1:1-2
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI - mój blog
Ostatnio zmieniony przez Jurek_1 2018-03-09, 18:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2018-03-10, 11:50   

Jurek_1 napisał/a:
Może jeszcze kiedyś coś dopiszę, a na tę chwilę (tak na szybko) zacytuję z Biblii Paulistów komentarz jaki tam jest:
Przypowieść o nieuczciwym zarządcy (Łuk 16,1-8).
Opowiedziana przez Jezusa przypowieść w żadnym wypadku nie może być traktowana jako pochwała nieuczciwości lub krętactwa. Główne przesłanie przypowieści tkwi w tym, aby chrześcijanie żyjący w strukturach tego świata z taką zapobiegliwością i sprytem umieli zadbać o swoje życie wieczne, jak zadbał o swoją ziemską przyszłość nieuczciwy zarządca (Łk 12,56).


Czy to ma sens? Wg mnie ma...
Warto podkreślić, że to nie Jezus pochwalił tego zarządcę, ale jego pan... Dalsze wersety (Łuk 16,9-13) są dopiero komentarzem Jezusa, w którym właśnie On mówi, że ludzie tego świata są bardziej zapobiegliwi w dążeniu do celu, niż ludzie boży (którzy mają przecież cel wieczny, a nie doczesny, jak ten zarządca).


Jednak Pan Jezus uczył uczniów swoich, aby oni tak samo zabiegali o akceptację u Boga Ojca i Świętego Wiecznego Przymierza, które dla Zydów jest Nowym Przymierzem, ale nie dla tych, z którymi Przymierze Synaju nie było zawierane. To ci mają przyjąc do wiecznych przybytków swoich, a nie ziemscy, pogańscy panowie. Pan Jezus odwołał się tylko do odpowiedniego, znanego mu wydarzenia i użył go do swego nauczania.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 13