FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Axanna
2013-04-28, 22:15
Eucharystia
Autor Wiadomość
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13608
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 387/608
 63%
Wysłany: 2013-06-07, 18:03   

Cytat:
dziadek, I gdy mówił podczas ostatniej wieczerzy, kiedy przemieniał chleb i wino w swoje ciało i swoją krew:

Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. (J6:53-54)


Tylko,że Jezus w tym tekście nie przemienia macy w ciało i wina w krew. Jezus tylko zwraca uwagę,że należy raz do roku obchodzić tę uroczystość, bo te emblematy symbolizują Jezusa ciało i krew.

Podobnie sa teksty które mówią,że Jezus jest barankiem, czy jest on literalnym barankiem, czy reprezentuje baranka paschalnego? Kiedy Jezus mówi jestem drogą to co można po Jezusie chodzić, jeździć, skoro jest droga to chyba można. Jezus tez jest bramą itd itd.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Axanna
VIP

Pomógł: 115 razy
Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 2861
Poziom: 42
HP: 345/5755
 6%
MP: 2747/2747
 100%
EXP: 55/186
 29%
Wysłany: 2013-06-07, 21:13   

dziadek napisał/a:
I gdy mówił podczas ostatniej wieczerzy, kiedy przemieniał chleb i wino w swoje ciało i swoją krew:

Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. (J6:53-54)
to czy uważacie, że nas okłamywał, czy może wypowiadał sie niejasno?

Jeżeli natomiast mówił prawdę - w co nie wątpię - to skąd według was mamy wziąć jego ciało i krew do spożycia żeby mieć "życie wieczne" i być wskrzeszonym "w dniu ostatecznym". Bo jak pisał w swoim liście Jakub apostoł - krewny Pana Jezusa:

Jeśli na przykład brat lub siostra nie mają odzienia lub brak im codziennego chleba, a ktoś z was powie im: Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta! - a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała - to na co się to przyda?
(Jk 2:15-16).

Przypomnę jeszcze raz słowa św. Pawła

zamiast chaotycznie przeskakiwac po nie zwiazanych z tematem cytatach wystarczylo by przeczytac troche dalej mowe Pana Jezusa, na ktora akurat sie powolujesz patetycznie wznoszac rece z biadaniem "gdzie mamy je wziac" - otoz z pewnoscia nie z "przeistoczenia" na czary-mary ubranego w sutanne grzesznika, o czym nie powiedzial ani slowa ani Jezus, ani nikt z apostolow.

Ale jezeli sie pofatygujesz opuscic nieco oczy, wnet sie natkniesz na odpowiedz na swoje pytanie :

Joh 6:63 bw "Duch ożywia. Ciało nic nie pomaga. Słowa, które powiedziałem do was, są duchem i żywotem," -

zwlaszcza zes pieknie zadeklarowal jak to "Pisma w zupelnosci wystarczy" z czym w pelni sie zgodze.... zwlaszcza zes zwolennikiem przeciez "jasnej i przejrzystej mowy bez jakichkolwiek niedomowien czy kretactw"... zwlaszcza ze siebie masz za tego "rozumnego"... :)



___________________________________________________
Szyderca próżno szuka mądrości, rozumny łatwo nabędzie wiedzę. (Prz 14:6)[/quote]
Ostatnio zmieniony przez Axanna 2013-06-07, 21:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
dziadek

Dołączył: 31 Maj 2013
Posty: 17
Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 7/8
 87%
Wysłany: 2013-06-12, 17:42   

nike 2013-06-07, 18:03 napisała:

Cytat:
Podobnie sa teksty które mówią,że Jezus jest barankiem, czy jest on literalnym barankiem, czy reprezentuje baranka paschalnego? Kiedy Jezus mówi jestem drogą to co można po Jezusie chodzić, jeździć, skoro jest droga to chyba można. Jezus tez jest bramą itd itd.

Oczywiście, że nie wszystko w PŚ należy czytać literalnie, co nie znaczy, że wszędzie należy doszukiwać się symboli czy przenośni.
Kościół wczesno chrześcijański też nie traktował chyba słów Jezusa mówiących o przemianie chleba i wina w Ciało i Krew Pana Jezusa jako symboli. Bo jak inaczej można rozumieć słowa biskupa Ignacego Antiocheńskiego, żyjącego i działającego w okresie kiedy żył jeszcze św. Jan apostoł i inni apostołowie (ur. ok.30 r. zm. 107r.), które przypomnę po raz wtóry:

Powstrzymują się oni od Eucharystii i modlitwy, gdyż nie wierzą, że Eucharystia jest Ciałem Pana naszego, Ciałem, które cierpiało za nasze grzechy i które Ojciec w swej dobroci wskrzesił. Tak więc ci, co odmawiają daru Boga, umierają wśród swoich dysput.

Darem Boga, jest tutaj ciało Pana Jezusa ...
Słowa te świadczą dobitnie jak rozumieli Eucharystię pierwsi Chrześcijanie, żyjący jeszcze w czasach apostolskich.

I dlatego też Paweł mógł powiedzieć:
Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije. (1 Kor 11:28-29)

Axanna 2013-06-07, 21:13 napisała:
Cytat:
zamiast chaotycznie przeskakiwać po nie związanych z tematem cytatach

Czy w takim razie teksty o których wspomina nike są związane z tematem: Podobnie są teksty które mówią,że Jezus jest barankiem, czy jest on literalnym barankiem, ... itd itd
Myślę, że w ten sposób próbujemy po prostu przedstawić temat we właściwym świetle. Szukamy jakby właściwego i pomocnego dla tematu "oświetlenia".

Cytat:
czary-mary ubranego w sutanne grzesznika

To żadne czary - mary, tylko obrzęd (eucharystia) sprawowany przez kapłana, podczas którego dokonuje się przemiana chleba i wina w Cialo i Krew Chrystusa. Owszem grzesznym jak my wszyscy, bo nikt nie może powiedzieć, że jest bez grzechu.

Cytat:
Joh 6:63 bw "Duch ożywia. Ciało nic nie pomaga. Słowa, które powiedziałem do was, są duchem i żywotem,"

We właściwym zrozumieniu tego wersetu może pomóc werset z 1 Listu do Koryntian 15:45 kiedy Paweł mówi o zmartwychwstaniu:
Tak też jest napisane: Stał się pierwszy człowiek , Adam, duszą żyjącą, a ostatni Adam duchem ożywiającym.

Ostatni Adam duchem ożywiającym.- czyli Chrystus. I On też jest tym "duchem i żywotem" w Joh 6:63

Cytat:
Słowa, które powiedziałem do was, są duchem i żywotem

A jakie to, między innymi słowa powiedział?
Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim.Jn 6:55-56

Paweł właściwie zrozumiał słowa Jezusa, dlatego też mógł wcześniej napisać:
Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije. (1 Kor 11:28-29)

Cytat:
zwlaszcza ze siebie masz za tego "rozumnego"... :)
Szyderca próżno szuka mądrości, rozumny łatwo nabędzie wiedzę. (Prz 14:6)

Można to było i tak zrozumieć, ale przytaczając powyższy werset, zapewniam nie to było moją intencją. Chciałem się po prostu odnieść do autorów niektórych tutaj szyderstw.
 
     
Axanna
VIP

Pomógł: 115 razy
Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 2861
Poziom: 42
HP: 345/5755
 6%
MP: 2747/2747
 100%
EXP: 55/186
 29%
Wysłany: 2013-06-12, 17:57   

o ktorych "niektorych tutaj" szyderstwach mowisz, dziadku? Bo gorszego szyderstwa od mianowania przetrawianego i wydalanego na zewnatrz ciasta Panem Jezusem to sobie wrecz nie wyobrazam. Upusciles jedna wazna detal w tym siekaniu na skrawki zacytowanego tekstu, mianowicie slowa Pana "cialo nic nie pomaga"
 
     
David 77
Zasłużony

Pomógł: 120 razy
Dołączył: 26 Lut 2013
Posty: 1357
Poziom: 31
HP: 76/2536
 3%
MP: 1211/1211
 100%
EXP: 77/104
 74%
Wysłany: 2013-06-12, 18:47   

dziadek,

Jezus powiedział ,, ten kielich jest nowym przymierzem '' czu uważasz że kielich literalnie był nowym przymierzem ?

Pan Jezus polecił przyjmowania jego symbolicznego ciała pod dwom postaciami tj chleba i wina czy stosujesz się do słów Pana Jezusa i również spożywasz wino ? dlaczego twój Kościół oszukuje wiernych i podczas każdej tzw komunii nie podaje do spożycia wina ?

Co mówi sam Jezus ?

Ew Jan 6: 53 Na to rzekł im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, jeśli nie będziecie jedli ciała Syna Człowieczego i pili krwi jego, nie będziecie mieli żywota w sobie
_________________
יֵשׁוּעַ הַמָּשִׁיחַ הוּא הָאָדוֹן,
 
     
Gedeon 

Potwierdzenie wizualne: 1
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 14 Kwi 2013
Posty: 614
Poziom: 22
HP: 11/1106
 1%
MP: 528/528
 100%
EXP: 40/59
 67%
Wysłany: 2013-06-12, 22:16   

Ponawiam pytanie, dziadku:

Makarios napisał/a:
Żaden Żyd nie odważyłby się spożyć literalnej krwi, gdyż Bóg wyraźnie tego zabronił. Czy więc Jezus mógłby zachęcać innych do łamania prawa Bożego???
 
     
dziadek

Dołączył: 31 Maj 2013
Posty: 17
Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 7/8
 87%
Wysłany: 2013-06-30, 14:13   Eucharystia

Axanna 2013-06-12, 17:57 napisała cytat 1:
Cytat:
o ktorych "niektorych tutaj" szyderstwach mowisz, dziadku

Nie lubię wskazywać palcem. Myślę, że każdy z was jest na tyle inteligentny, że jesli zechce, to to zauważy.Nie gniewaj się Axanno, ale z dalszymi twoimi wywodami po prostu nie wypada dyskutować. Powinnaś to zawsze mieć na uwadze, że Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego. Łk 1:37 ... aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej. 1Kor 2:5
cytat 2:
Cytat:
Upusciles jedna wazna detal w tym siekaniu na skrawki zacytowanego tekstu, mianowicie slowa Pana "cialo nic nie pomaga"

Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, jeśli nie będziecie jedli ciała Syna Człowieczego i pili krwi jego, nie będziecie mieli żywota w sobie
Czy z tych słów wynika, że to "cialo nic nie pomaga"? Myślę, że te słowa dotyczą naszego ciała zmysłowego, bo chyba nie przypuszczasz, żeby Pan Jezus zaprzeczał swoim słowom.

David 77 2013-06-12, 18:47 napisał cytat 1:
Cytat:
Pan Jezus polecił przyjmowania jego symbolicznego ciała pod dwom postaciami

Gdzie w Pismie Św. jest napisane o symbolicznym ciele Pana Jezusa?
Czy w takim razie Ignacy Antiocheński też się mylił traktując słowa Jezusa dosłownie pisząc w Liście do Kościoła w Smyrnie
Powstrzymują się oni od Eucharystii i modlitwy, gdyż nie wierzą, że Eucharystia jest Ciałem Pana naszego, Ciałem, które cierpiało za nasze grzechy i które Ojciec w swej dobroci wskrzesił. Tak więc ci, co odmawiają daru Boga, umierają wśród swoich dysput.
Był trzecim po św. Piotrze Apostole biskupem Antiochii w Syrii. Czas jego posługiwania pasterskiego w Antiochii przypadał na lata 70 - 107, a więc jeszcze za życia Jana Apostoła. List był napisany jeszcze za życia Jana Ewangelisty, kiedy biskupem Smyrny był Polikarp - uczeń Jana i nikt z nich nie upomniał Ignacego, że się myli traktując dosłownie słowa Pana Jezusa (co wynika z powyższego fragmentu jego listu) wypowiedziane podczas ostatniej wieczerzy.
cytat 2:
Cytat:
dlaczego twój Kościół oszukuje wiernych i podczas każdej tzw komunii nie podaje do spożycia wina ?

Myślę, że tą sprawę wystarczająco wyjaśnia art. znajdujący się pod tym adresem:
http://www.nonpossumus.pl...ad_wiara/39.php
a obszerniej:
http://www.msza.tchr.org/artykul-2768.html

Makarios 2013-06-12, 22:16 napisał:
Cytat:
Żaden Żyd nie odważyłby się spożyć literalnej krwi, gdyż Bóg wyraźnie tego zabronił. Czy więc Jezus mógłby zachęcać innych do łamania prawa Bożego???

W tłumaczeniu greckim wersetów Jn 6:53-56 (septuaginta) ewangelista na określenie ciała Pana Jezusa wyraźnie użył tutaj słowa sarks , które dosłownie znaczy tyle co mięso. Nie użył słowa soma, które to słowo określa zarówno ciało ludzkie jak i inne, np. ciało niebieskie. J6:53-56
6:53 ειπεν ουν αυτοις ο ιησους αμην αμην λεγω υμιν εαν μη φαγητε την σαρκα του υιου του ανθρωπου και πιητε αυτου το αιμα ουκ εχετε ζωην εν εαυτοις
6:54 ο τρωγων μου την σαρκα και πινων μου το αιμα εχει ζωην αιωνιον aκαγω tsbκαι tsbεγω αναστησω αυτον b[εν] τη εσχατη ημερα
6:55 η γαρ σαρξ μου aαληθης tsbαληθως εστιν βρωσις και το αιμα μου aαληθης tsbαληθως εστιν ποσις

6:56 ο τρωγων μου την σαρκα και πινων μου το αιμα εν εμοι μενει καγω εν αυτω
Jak to wytłumaczysz?
Trzeba nam wierzyć, że wiele spraw może być nie do końca dla nas zrozumiałych w tym życiu.Tak o tym pisze Paweł w 1 Kor 13:12
Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś [zobaczymy] twarzą w twarz: Teraz poznaję po części, wtedy zaś poznam tak, jak i zostałem poznany.
Czyli w wielu wypadkach pozostaje nam polegać jedynie na wierze.
Bóg pozostaje dla nas tajemnicą
______________________________________________________
Zrozumiejcie zatem, że ci, którzy polegają na wierze, ci są synami Abrahama. Ga 3:7Ga 3:7
[/b]
 
     
David 77
Zasłużony

Pomógł: 120 razy
Dołączył: 26 Lut 2013
Posty: 1357
Poziom: 31
HP: 76/2536
 3%
MP: 1211/1211
 100%
EXP: 77/104
 74%
Wysłany: 2013-06-30, 17:18   

dziadek,

Kod:
W tłumaczeniu greckim wersetów Jn 6:53-56 (Septuaginta) ewangelista na określenie ciała Pana


Dziaku coś się wam poplątało Septuaginta to tłumaczenie ST z j hebrajskiego na grecki zaś ew Jana to już NT . :-D

Cytat:

Gdzie w Pismie Św. jest napisane o symbolicznym ciele Pana Jezusa?
Czy w takim razie Ignacy Antiocheński też się mylił traktując słowa Jezusa dosłownie pisząc w Liście do Kościoła w Smyrnie
Powstrzymują się oni od Eucharystii i modlitwy, gdyż nie wierzą, że Eucharystia jest Ciałem Pana naszego, Ciałem, które cierpiało za nasze grzechy i które Ojciec w swej dobroci wskrzesił. Tak więc ci, co odmawiają daru Boga, umierają wśród swoich dysput.
Był trzecim po św. Piotrze Apostole biskupem Antiochii w Syrii. Czas jego posługiwania pasterskiego w Antiochii przypadał na lata 70 - 107, a więc jeszcze za życia Jana Apostoła. List był napisany jeszcze za życia Jana Ewangelisty, kiedy biskupem Smyrny był Polikarp - uczeń Jana i nikt z nich nie upomniał Ignacego, że się myli traktując dosłownie słowa Pana Jezusa (co wynika z powyższego fragmentu jego listu) wypowiedziane podczas ostatniej wieczerzy.


Zacznijmy od tego paradoksu że Ty nie spożywasz wieczerzy Pańskiej w taki sposób jaki ustanowił Jezus .

Czy Jezus mówił że jest literalnym chlebem ?

Ew Jan 6: 35 Odpowiedział im Jezus: Ja jestem chlebem żywota; kto do mnie przychodzi, nigdy łaknąć nie będzie, a kto wierzy we mnie, nigdy pragnąć nie będzie.

Kidy sława te wypowiadał Jezus był on literalnym chlebem czy człowiekiem ?

O tym że pierwsi chrześcijanie nie wierzyli jakoby w chlebie przebywał fizycznie Chrystus świadczą słowa Pawła

1 Kor 11: 23 Albowiem ja przejąłem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, której był wydany, wziął chleb, (24) a podziękowawszy, złamał i rzekł: Bierzcie, jedzcie, to jest ciało moje za was wydane; to czyńcie na pamiątkę moją. (25) Podobnie i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to nowe przymierze we krwi mojej; to czyńcie, ilekroć pić będziecie, na pamiątkę moją. (26) Albowiem, ilekroć ten chleb jecie, a z kielicha tego pijecie, śmierć Pańską zwiastujecie, aż przyjdzie.

KK uczy że za każdym razem Jezus fizycznie jest obecny w eucharystii , jak widać dla Pawła była to obca nauka gdyż on oczekiwał przyjścia Pana , czy jednak pisał by tak gdyby za każdym razem Jezus przychodził fizycznie w cieście ?

Pewien poganin który przyglądał się niedzielnemu obrządkowi w KK doszedł do następującego wniosku ..

,,Ci tak zwani katolicy tak swego Boga kochają że co niedzielę go zjadają ''

Ps Jesteś oszukiwany przez swój Kościół jeżeli nie wierzysz zanieś opłatek do laboratorium wyniki analizy będą dla ciebie szokiem .
_________________
יֵשׁוּעַ הַמָּשִׁיחַ הוּא הָאָדוֹן,
Ostatnio zmieniony przez David 77 2013-06-30, 17:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Axanna
VIP

Pomógł: 115 razy
Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 2861
Poziom: 42
HP: 345/5755
 6%
MP: 2747/2747
 100%
EXP: 55/186
 29%
Wysłany: 2013-06-30, 18:58   Re: Eucharystia

dziadek napisał/a:
Axanna 2013-06-12, 17:57 napisała cytat 1:
Cytat:
o ktorych "niektorych tutaj" szyderstwach mowisz, dziadku

Nie lubię wskazywać palcem. Myślę, że każdy z was jest na tyle inteligentny, że jesli zechce, to to zauważy.Nie gniewaj się Axanno, ale z dalszymi twoimi wywodami po prostu nie wypada dyskutować. Powinnaś to zawsze mieć na uwadze, że Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego. Łk 1:37 ... aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej. 1Kor 2:5
cytat 2:

Ach, drogi dziadku, to nie znaczy ze wolno, zaslaniajac sie tymi skrawkami, serwowac karkolomne bzdury o kanibalizmie, byle uzasadnic istnienie hordy kaplanskiej, ktora bez tych obrzedow utraci w polowie racje bytu.... Mowie ze w polowie, w protestancka horda jakos sobie radza bez tych rytualow przez was wymyslonych...
 
     
Axanna
VIP

Pomógł: 115 razy
Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 2861
Poziom: 42
HP: 345/5755
 6%
MP: 2747/2747
 100%
EXP: 55/186
 29%
Wysłany: 2013-06-30, 18:58   

David 77 napisał/a:
Ps Jesteś oszukiwany przez swój Kościół jeżeli nie wierzysz zanieś opłatek do laboratorium wyniki analizy będą dla ciebie szokiem .

haha, dobre :lol:
 
     
dziadek

Dołączył: 31 Maj 2013
Posty: 17
Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 7/8
 87%
Wysłany: 2013-07-08, 21:19   

David 77 2013-06-30, 17:18
cytat:
Cytat:
W tłumaczeniu greckim wersetów Jn 6:53-56 (Septuaginta) ewangelista na określenie ciała Pana
Dziaku coś się wam poplątało Septuaginta to tłumaczenie ST z j hebrajskiego na grecki zaś ew Jana to już NT . :-D

Słusznie zauważyłeś, że NT to nie Septuaginta. Nie wiem dlaczego tak napisałem, jakaś nie uwaga.
Nie wiem dlaczego piszesz do mnie w liczbie mnogiej (coś się wam poplątało.)
cytat:
Cytat:
Zacznijmy od tego paradoksu że Ty nie spożywasz wieczerzy Pańskiej w taki sposób jaki ustanowił Jezus .

Ostatnia wieczerza była pierwszą mszą świętą, gdzie w sposób dla nas teraz może nie do końca zrozumiały [1 Kor 13:12 Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś [zobaczymy] twarzą w twarz: Teraz poznaję po części, wtedy zaś poznam tak, jak i zostałem poznany.] Pan Jezus przemienił swoje ciało i krew w chleb i wino i to staje się na każdej mszy św.
cytat:
Cytat:
Czy Jezus mówił że jest literalnym chlebem ?
Ew Jan 6: 35 Odpowiedział im Jezus: Ja jestem chlebem żywota; kto do mnie przychodzi, nigdy łaknąć nie będzie, a kto wierzy we mnie, nigdy pragnąć nie będzie.

Jn 6:51 Ja jestem chlebem żywota ... Davidzie przytaczając ten werset sam dałeś sobie odpowiedź na swoje pytanie.
cytat:
Cytat:
Kidy sława te wypowiadał Jezus był on literalnym chlebem czy człowiekiem ?

Nie żartuj, nie wyobrażasz sobie chyba, że Jezus mógł by być przemawiającym bochenkiem chleba? Nie wszystko da się wytłumaczyć literalnie (doslownie), bo w ten sposób czasami można dojść do absurdu.
Taki prosty przykład z ewangelii Łukasza 16:22 Umarł żebrak, i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany.
Rozumiejąc doslownie (literalnie) łono Abrachama - to przezecież staje się oczywiste, że nie pomieściło by ono wszystkich biedaków.
Drugi przykład Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana. Łk 22:20
Przyjąć to dosłownie (literalnie) należało by rozumieć, że chodzi tutaj o kielich, kiedy w rzeczywistości chodzi o jego zawartość, czyli wino, które przemienił w Swoją krew.
cytat:
Cytat:
O tym że pierwsi chrześcijanie nie wierzyli jakoby w chlebie przebywał fizycznie Chrystus świadczą słowa Pawła
1 Kor 11: 23 Albowiem ja przejąłem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, której był wydany, wziął chleb, (24) a podziękowawszy, złamał i rzekł: Bierzcie, jedzcie, to jest ciało moje za was wydane; to czyńcie na pamiątkę moją. (25) Podobnie i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to nowe przymierze we krwi mojej; to czyńcie, ilekroć pić będziecie, na pamiątkę moją. (26) Albowiem, ilekroć ten chleb jecie, a z kielicha tego pijecie, śmierć Pańską zwiastujecie, aż przyjdzie.

Nie sądzę aby ten werset miał świadczyć o tym, że pierwsi chrześcijanie nie wierzyli jakoby w chlebie przebywał fizycznie Chrystus. W prost przeciwnie (... wziął chleb, (24) a podziękowawszy, złamał i rzekł: Bierzcie, jedzcie, to jest ciało moje za was wydane; to czyńcie na pamiątkę moją).O tym jaka była wiara pierwszych chrześcijan na temat spożywania ciała Chrystusa świadczy też - kilkakrotnie tutaj przypominany - Ignacy Antiocheński (ur. ok. 30, zm. 20 grudnia ok. 107). Przypomnę ten urywek: Powstrzymują się oni od Eucharystii i modlitwy, gdyż nie wierzą, że Eucharystia jest Ciałem Pana naszego, Ciałem, które cierpiało za nasze grzechy i które Ojciec w swej dobroci wskrzesił. Tak więc ci, co odmawiają daru Boga, umierają wśród swoich dysput.
Czas jego posługiwania pasterskiego w Antiochii przypadał na lata 70 - 107, a więc jeszcze za życia Jana Apostoła (zm. ok. 100). List był napisany jeszcze za życia Jana Ewangelisty, Ignacy Antiocheński był trzecim biskupem Antiochii w Syrii. Zaraz po Ewodiuszu - jednym z siedemdziesięciu dwóch uczniów Jezusa. Gdyby jego poglądy w tak istotnej kwestii jak eucharystia, różnily się od poglądów pozostałych uczni - napewno by zwrócono mu na to uwagę. Stąd wniosek, że zarówno apostołowie, uczniowie jak i pierwsi chrześcijanie tak właśnie rozumieli że Eucharystia jest Ciałem Pana naszego.
Do tej pory nikt z was się do tego nie ustosunkował. Nie mówiąc już o greckim orginale J6:53-56 (ten fragment też również przytoczylem w poprzednim poście)
Ale muszę przyznać się do pomyłki.
W poprzednim poście jako drugiego biskupa Antiochi wymieniłem Polkarpa. Otóz drugim biskupem Antiochi był Ewodiusz, a nie Polkarp, co tutaj poprawiłem.
cytat:
Cytat:
Ps Jesteś oszukiwany przez swój Kościół jeżeli nie wierzysz zanieś opłatek do laboratorium wyniki analizy będą dla ciebie szokiem .

Mylisz się. Bez względu na to jaki byłby wynik analizy - nie było by to dla mnie szokiem. Nie każdemu Bóg objawia akurat to co chcialby zobaczyć. A kiedy tak się dzieje to przecież i tak nie wszyscy w to wierzą (wpisz sobie do wyszukiwarki: cuda eucharystyczne laboratorium).
Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli. Jn 20:29

Axanna 2013-06-30
cytat:
Cytat:
... karkolomne bzdury o kanibalizmie ...

To nie kanibalizm. W tajemniczy sposób chleb i wino stają się ciałem i krwią Chrystusa, które spożywamy pod postacią chleba i wina. Tutaj potrzeba wiary, że ... u Boga wszystko jest możliwe. Mr 10:27

________________________________________

... aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej. 1 Kor 2:4-5
 
     
Majorka 1 

Pomogła: 14 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 194
Poziom: 12
HP: 0/319
 0%
MP: 152/152
 100%
EXP: 27/27
 100%
Wysłany: 2013-07-08, 22:16   

dziadek napisał/a:
David 77 2013-06-30, 17:18
cytat:
Cytat:
W tłumaczeniu greckim wersetów Jn 6:53-56 (Septuaginta) ewangelista na określenie ciała Pana
Dziaku coś się wam poplątało Septuaginta to tłumaczenie ST z j hebrajskiego na grecki zaś ew Jana to już NT . :-D

Słusznie zauważyłeś, że NT to nie Septuaginta. Nie wiem dlaczego tak napisałem, jakaś nie uwaga.
Nie wiem dlaczego piszesz do mnie w liczbie mnogiej (coś się wam poplątało.)
cytat:
Cytat:
Zacznijmy od tego paradoksu że Ty nie spożywasz wieczerzy Pańskiej w taki sposób jaki ustanowił Jezus .

Ostatnia wieczerza była pierwszą mszą świętą, gdzie w sposób dla nas teraz może nie do końca zrozumiały [1 Kor 13:12 Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś [zobaczymy] twarzą w twarz: Teraz poznaję po części, wtedy zaś poznam tak, jak i zostałem poznany.] Pan Jezus przemienił swoje ciało i krew w chleb i wino i to staje się na każdej mszy św.
cytat:
Cytat:
Czy Jezus mówił że jest literalnym chlebem ?
Ew Jan 6: 35 Odpowiedział im Jezus: Ja jestem chlebem żywota; kto do mnie przychodzi, nigdy łaknąć nie będzie, a kto wierzy we mnie, nigdy pragnąć nie będzie.

Jn 6:51 Ja jestem chlebem żywota ... Davidzie przytaczając ten werset sam dałeś sobie odpowiedź na swoje pytanie.
cytat:
Cytat:
Kidy sława te wypowiadał Jezus był on literalnym chlebem czy człowiekiem ?

Nie żartuj, nie wyobrażasz sobie chyba, że Jezus mógł by być przemawiającym bochenkiem chleba? Nie wszystko da się wytłumaczyć literalnie (doslownie), bo w ten sposób czasami można dojść do absurdu.
Taki prosty przykład z ewangelii Łukasza 16:22 Umarł żebrak, i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany.
Rozumiejąc doslownie (literalnie) łono Abrachama - to przezecież staje się oczywiste, że nie pomieściło by ono wszystkich biedaków.
Drugi przykład Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana. Łk 22:20
Przyjąć to dosłownie (literalnie) należało by rozumieć, że chodzi tutaj o kielich, kiedy w rzeczywistości chodzi o jego zawartość, czyli wino, które przemienił w Swoją krew.
cytat:
Cytat:
O tym że pierwsi chrześcijanie nie wierzyli jakoby w chlebie przebywał fizycznie Chrystus świadczą słowa Pawła
1 Kor 11: 23 Albowiem ja przejąłem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, której był wydany, wziął chleb, (24) a podziękowawszy, złamał i rzekł: Bierzcie, jedzcie, to jest ciało moje za was wydane; to czyńcie na pamiątkę moją. (25) Podobnie i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to nowe przymierze we krwi mojej; to czyńcie, ilekroć pić będziecie, na pamiątkę moją. (26) Albowiem, ilekroć ten chleb jecie, a z kielicha tego pijecie, śmierć Pańską zwiastujecie, aż przyjdzie.

Nie sądzę aby ten werset miał świadczyć o tym, że pierwsi chrześcijanie nie wierzyli jakoby w chlebie przebywał fizycznie Chrystus. W prost przeciwnie (... wziął chleb, (24) a podziękowawszy, złamał i rzekł: Bierzcie, jedzcie, to jest ciało moje za was wydane; to czyńcie na pamiątkę moją).O tym jaka była wiara pierwszych chrześcijan na temat spożywania ciała Chrystusa świadczy też - kilkakrotnie tutaj przypominany - Ignacy Antiocheński (ur. ok. 30, zm. 20 grudnia ok. 107). Przypomnę ten urywek: Powstrzymują się oni od Eucharystii i modlitwy, gdyż nie wierzą, że Eucharystia jest Ciałem Pana naszego, Ciałem, które cierpiało za nasze grzechy i które Ojciec w swej dobroci wskrzesił. Tak więc ci, co odmawiają daru Boga, umierają wśród swoich dysput.
Czas jego posługiwania pasterskiego w Antiochii przypadał na lata 70 - 107, a więc jeszcze za życia Jana Apostoła (zm. ok. 100). List był napisany jeszcze za życia Jana Ewangelisty, Ignacy Antiocheński był trzecim biskupem Antiochii w Syrii. Zaraz po Ewodiuszu - jednym z siedemdziesięciu dwóch uczniów Jezusa. Gdyby jego poglądy w tak istotnej kwestii jak eucharystia, różnily się od poglądów pozostałych uczni - napewno by zwrócono mu na to uwagę. Stąd wniosek, że zarówno apostołowie, uczniowie jak i pierwsi chrześcijanie tak właśnie rozumieli że Eucharystia jest Ciałem Pana naszego.
Do tej pory nikt z was się do tego nie ustosunkował. Nie mówiąc już o greckim orginale J6:53-56 (ten fragment też również przytoczylem w poprzednim poście)
Ale muszę przyznać się do pomyłki.
W poprzednim poście jako drugiego biskupa Antiochi wymieniłem Polkarpa. Otóz drugim biskupem Antiochi był Ewodiusz, a nie Polkarp, co tutaj poprawiłem.
cytat:
Cytat:
Ps Jesteś oszukiwany przez swój Kościół jeżeli nie wierzysz zanieś opłatek do laboratorium wyniki analizy będą dla ciebie szokiem .

Mylisz się. Bez względu na to jaki byłby wynik analizy - nie było by to dla mnie szokiem. Nie każdemu Bóg objawia akurat to co chcialby zobaczyć. A kiedy tak się dzieje to przecież i tak nie wszyscy w to wierzą (wpisz sobie do wyszukiwarki: cuda eucharystyczne laboratorium).
Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli. Jn 20:29

Axanna 2013-06-30
cytat:
Cytat:
... karkolomne bzdury o kanibalizmie ...

To nie kanibalizm. W tajemniczy sposób chleb i wino stają się ciałem i krwią Chrystusa, które spożywamy pod postacią chleba i wina. Tutaj potrzeba wiary, że ... u Boga wszystko jest możliwe. Mr 10:27

________________________________________

... aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej. 1 Kor 2:4-5



O jejku, brak słów.....
 
     
Axanna
VIP

Pomógł: 115 razy
Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 2861
Poziom: 42
HP: 345/5755
 6%
MP: 2747/2747
 100%
EXP: 55/186
 29%
Wysłany: 2013-07-08, 22:18   

Majorko, a moze poprosisz dziadka skomentowac ten znamienny filmik?
 
     
David 77
Zasłużony

Pomógł: 120 razy
Dołączył: 26 Lut 2013
Posty: 1357
Poziom: 31
HP: 76/2536
 3%
MP: 1211/1211
 100%
EXP: 77/104
 74%
Wysłany: 2013-07-08, 23:04   

dziadek,

Cytat:
Nie sądzę aby ten werset miał świadczyć o tym, że pierwsi chrześcijanie nie wierzyli jakoby w chlebie przebywał fizycznie Chrystus. W prost przeciwnie (... wziął chleb, (24) a podziękowawszy, złamał i rzekł: Bierzcie, jedzcie, to jest ciało moje za was wydane; to czyńcie na pamiątkę moją).O tym jaka była wiara pierwszych chrześcijan na temat spożywania ciała Chrystusa świadczy też - kilkakrotnie tutaj przypominany - Ignacy Antiocheński (ur. ok. 30, zm. 20 grudnia ok. 107). Przypomnę ten urywek: Powstrzymują się oni od Eucharystii i modlitwy, gdyż nie wierzą, że Eucharystia jest Ciałem Pana naszego, Ciałem, które cierpiało za nasze grzechy i które Ojciec w swej dobroci wskrzesił. Tak więc ci, co odmawiają daru Boga, umierają wśród swoich dysput.


Apostoł Paweł jest innego zdania mówi on bowiem że :

1 Kor 11: 26 Albowiem, ilekroć ten chleb jecie, a z kielicha tego pijecie, śmierć Pańską zwiastujecie, aż przyjdzie.

Gdyby Jezus przychodził fizyczne w chlebie wówczas Paweł nie pisał by że wieczerzę mają tak długo sprawować do puki nie przyjdzie Pan Jezus .

Jak myślisz o ilu przyjściach Jezus uczy biblia ?

No i najważniejsze nadal nie odpisałeś na pytanie dlaczego nie spożywasz symbolicznego ciał i krwi pod dwoma postaciami ?
_________________
יֵשׁוּעַ הַמָּשִׁיחַ הוּא הָאָדוֹן,
Ostatnio zmieniony przez David 77 2013-07-08, 23:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
dziadek

Dołączył: 31 Maj 2013
Posty: 17
Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 7/8
 87%
Wysłany: 2013-07-20, 10:30   

Cytat:
Cytat:
Cytat:
Nie sądzę aby ten werset miał świadczyć o tym, że pierwsi chrześcijanie nie wierzyli jakoby w chlebie przebywał fizycznie Chrystus. W prost przeciwnie (... wziął chleb, (24) a podziękowawszy, złamał i rzekł: Bierzcie, jedzcie, to jest ciało moje za was wydane; to czyńcie na pamiątkę moją).O tym jaka była wiara pierwszych chrześcijan na temat spożywania ciała Chrystusa świadczy też - kilkakrotnie tutaj przypominany - Ignacy Antiocheński (ur. ok. 30, zm. 20 grudnia ok. 107). Przypomnę ten urywek: Powstrzymują się oni od Eucharystii i modlitwy, gdyż nie wierzą, że Eucharystia jest Ciałem Pana naszego, Ciałem, które cierpiało za nasze grzechy i które Ojciec w swej dobroci wskrzesił. Tak więc ci, co odmawiają daru Boga, umierają wśród swoich dysput.


Apostoł Paweł jest innego zdania mówi on bowiem że :

1 Kor 11: 26 Albowiem, ilekroć ten chleb jecie, a z kielicha tego pijecie, śmierć Pańską zwiastujecie, aż przyjdzie.

Gdyby Jezus przychodził fizyczne w chlebie wówczas Paweł nie pisał by że wieczerzę mają tak długo sprawować do puki nie przyjdzie Pan Jezus .


Nie widzę tutaj aby ten werset miał świadczyć o tym, że Paweł był innego zdania.
Paweł pisząc słowa ... aż przyjdzie - miał na myśli Jego przyjście w takiej postaci w jakiej Go uczniowie widzieli wstępującego do nieba. Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba. (Dz 1:11). Bo nie napisał by dalej Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije. (1 Kor 11:29), gdzie widać, że Paweł dosłownie traktuje słowa Jezusa, które On wypowiedział: To jest Ciało moje...(Łk 22:19), a nie to oznacza Ciało moje. Tak też rozumieli to apostołowie.

Ignacy Antiocheński (30 - 107) (wczesniej przytaczałem jego wypowiedź), Justyn Męczęnik jak i wiele późniejszych apologetów też tak właśnie rozumieli przemianę chleba i wina; w Ciało i Krew Pana Jezusa,której dokonał sam Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy.

Justyn Męczęnnik (100 - 163) mówi: "ten pokarm jest, taką mamy naukę, Ciałem i Krwią tego właśnie, Wcielonego Jezusa" ("Apologia" I:66,2-3).

Cyryl Jerozolimski (315 - 386): Nie patrz wiec na chleb i kielich jak na czysto ziemskie rzeczy, sa one bowiem Cialem i Krwią - jak Pan zapewnil. Chociażby ci to mówiły zmysly, niechaj cię jednak utwierdza wiara. Nie osądzaj rzeczy ze smaku, lecz przyjmuj wiarą, a nie watp, iz otrzymałeś dar Ciala i Krwi Chrystusa...
cytat:
Cytat:

Jak myślisz o ilu przyjściach Jezus uczy biblia ?

O dwóch. Jedno już nastąpiło, gdzie przyjął ludzką postać i po swoim zmartwychwstaniu wstąpił do nieba. Pozostaje z nami dalej, tylko, że pod postaciami chleba i wina. Oczekujemy Jego drugiego przyjścia tak jak nam to przekazują Dz 1:119 (patrz wyżej). Czyli w widzialnej ludzkiej postaci.
Cytat:
Cytat:
No i najważniejsze nadal nie odpisałeś na pytanie dlaczego nie spożywasz symbolicznego ciał i krwi pod dwoma postaciami ?


Davidzie i tutaj masz rację - nie spożywam żadnych symboli - tylko autentyczne Cialo i Krew Chrystusa ukryte pod postaćiami chleba i wina. Nie często się zdarza abym przyjął Komunię pod dwoma postaciami (poprzednio jakieś kilka lat temu, może dwa, trzy lata), ale ostatnio przyjąłem Pana Jezusa pod postacią Chleba i Wina piątego lipca tego roku (piątek), razem z innymi uczestnikami mszy św. i nie była to żadna szczególna uroczystość.
Z kolei zdarza się gdy np. jest więcej celebrantów podczas odprawiania Mszy św., że niektórzy z nich przyjmują Komunię św. tylko pod postacią chleba.
Jezus tez mówi o spożywaniu samego chleba, bez wina: To jest chleb, który z nieba zstępuje: kto go spożywa, nie umrze. Jn 6:50 Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Jn 6:51. A co mówią niektórzy z Jego słuchaczy: Panie, dawaj nam zawsze tego chleba! Jn 6:34

Poza tym tyle już tutaj zostało powiedziane na ten temat, że zaczynamy się powtarzać. Myslę, że dalsze, wzajemne przekonywanie się nie ma sensu. Kto miał zrozumieć, to już zrozumiał. Jeśli o mnie chodzi to nie mogę zrozumieć jak można inaczej rozumieć np. Ewangelię Jana gdzie Jezus naucza o przemianie swojego Ciała i Krwi w chleb i wino (J 6:31 - 58) i doszukiwać się tutaj symboli. Jezeli powiedział: To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę! (Łk 22:19), to trzeba zauważyć, że powiedział to podczas ostatniej wieczerzy i chodziło tutaj o to aby dalej sprawować wieczerzę (eucharystię) na Jego pamiątkę. A nie jak niektórzy sądzą, że wypowiadając słowa: to czyńcie na moją pamiątkę, chciał jakoby prez to powiedzieć, że chleb spożywany podczas wieczerzy jest tylko Jego symbolicznym Ciałem.
[ Eucharystia (gr.) - m. inn. Wieczerza Pańska, Msza św.]
__________________________________________________
Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Jn 6:58
Ostatnio zmieniony przez dziadek 2013-07-20, 10:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 15