FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Eucharystia
Autor Wiadomość
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4687/15122
 31%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2018-01-13, 14:57   

Nie jest to przywoływanie Jezusa z nieba tak jak to nazwales. Jest jak najbardziej realny. Jedność w Ciele zajmuje specjalne miejsce w Pismie. Związek Jezusa z kościołów bywa opisywany na wzór relacji małżeńskiej pnp. List do Efezjian zwlaszczs rozdzial 5,22-33
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6957
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5391/6836
 78%
EXP: 261/359
 72%
Wysłany: 2018-01-13, 15:14   

Markerów napisał/a:
Nie jest to przywoływanie Jezusa z nieba tak jak to nazwales. Jest jak najbardziej realny.

Tak samo realny, jak papież zastępcą Chrystusa. :mrgreen:
Chcesz- poczytaj świetne opracowanie umieszczone w pewnej gazecie.

Cytat:
Eucharystia (gr. eucharistia = dziękczynienie) w nauce Kościoła katolickiego to sakrament symbolizujący ciało i krew Chrystusa. Kościół twierdzi, że "znaki chleba i wina, stają się w tajemniczy sposób Ciałem i Krwią Chrystusa" (Katechizm Kk. str.321). Oto najważniejsze twierdzenia:
"Eucharystia święta jest prawdziwą przez Chrystusa ustanowioną ofiarą i sakramentem.
W Eucharystii świętej jest prawdziwe i rzeczywiście obecne Ciało i Krew Pana Jezusa.
Sposób, w jaki Chrystus staje się w Eucharystii obecnym, nazywa Kościół "transsubstancją", czyli "przeistoczeniem".
Chrystus Pan jest obecnym w każdej cząstce Eucharystii.
Msza święta jest prawdziwą i właściwą ofiarą.
Ofiara mszy św. jest w swej istocie równa ofierze krzyżowej" (Mała dogmatyka dla świeckich, L. Rudloff, str.154). Tyle kościół.
Mimo że eucharystia zajmuje tak doniosłą rolę w Kościele katolickim, należy zastanowić się nad jej pochodzeniem. Czy jest to rzeczywiście nauka Nowego Testamentu? Jak doszło do powstania tak bogatego, pełnego splendoru ceremoniału?

Ewolucja dogmatu o przeistoczeniu.
Chociaż w czasach apostolskich obrządek Pamiątki Wieczerzy Pańskiej był bardzo prosty i zrozumiały, to z czasem pojęcie pamiątki nabrało zupełnie nowego znaczenia. Już w pismach Cypriana (lata 200-258) n.e.) pojawiło się pojęcie ofiary w odniesieniu do Pamiątki Wieczerzy Pańskiej. Początkowo łączy się ją z ofiarą samych wiernych, poświęcających się Bogu. W roku394 wprowadza się codzienną celebrację. W 787 r. na soborze nicejskim przyjęto twierdzenie, że chleb i wino używane do Wieczerzy Pańskiej ulega przeistoczeniu. W związku z tym doszło do wielu nieporozumień i starć.
W końcu jednak nauka o przeistoczeniu zwyciężyła. Doktryna ta zostaje usankcjonowana przez sobór laterański w 1215r. Papież Honoriusz III w 1220r. wprowadza adorację, tzw. podniesienie hostii, a Urban IV w 1264r. ustanawia święto Bożego Ciała wraz z uroczystymi procesjami. Tomasz z Akwinu i Albert Wielki precyzują teorię mszy. Podczas soboru w Konstancji w r. 1415 pozbawia się wiernych prawa do korzystania z kielicha. Sobór trydencki 11 XI 1551r. ostatecznie sformułował doktrynę Eucharystii; a 17 IX 1562r. doktrynę mszy.
Oto niektóre postanowienia tego soboru: "Jeśli ktoś twierdzi, że ofiara Mszy św. jest tylko ofiarą pochwalną i dziękczynną, albo wspomnieniem ofiary dokonanej na krzyżu, ale nie ofiarą przebłagalną...i że nie powinna być ofiarowana za żywych i umarłych za grzechy, kary, zadośćuczynienia i inne potrzeby - niech będzie wyklęty".
"Kto zaprzecza, że w sakramentach przenajświętszej Eucharystii prawdziwie, rzeczywiście i istotnie zawarte jest ciało i krew wraz z duszą i boskością naszego Pana Jezusa, a w związku z tym cały Chrystus i twierdzi, że jest to tylko znak, symbol i działanie, ten jest wyłączony".
"Kto mówi, że wszyscy wierzący chrześcijanie muszą zgodnie z Bożym przykazaniem... otrzymywać obie postacie (chleb i wino) Eucharystii, ten jest wyłączony" Tamże.
Jak łatwo dostrzec, rozwój nauki o ofierze eucharystii przebiegał przez długie wieki i nieprzerwanie trwa po dzień dzisiejszy. Kult eucharystii jako ofiary równej ofierze Pana Jezusa na Golgocie, stoi w centrum życia Kościoła katolickiego, zaciemniając tym samym rzeczywiste znaczenie pojednawczej i wystarczającej, jedynej ofiary Chrystusa. Jeden z kardynałów, Herbert Vaughan, stwierdził nawet, że "Msza święta przewyższa poniekąd czyn Kalwarii". (On the Holy Sacrifice of the Mass, str.42).
W myśl nauki Kościoła katolickiego, z eucharystią nierozerwalnie związany jest urząd kapłański. Jak wielkie ma on znaczenie, wynika chociażby ze słów byłego kard. S. Wyszyńskiego, który w przemówieniu podczas święceń kapłańskich powiedział: "Otrzymaliście w tej chwili straszliwą (!) władzę. To jest władza nie tylko nad szatanami, nie tylko nad znakami sakramentalnymi, ale przede wszystkim - nad samym Bogiem! Jesteście przecież "spirytuales imperatores", a jako tacy, macie władzę rozkazywać nawet samemu Bogu. On tego zapragnął, on tego od Was chciał!

Będziecie mu rozkazywać, gdy na wasze słowa zstępować będzie na ołtarze - Bóg żywy, choć zakryty, lecz prawdziwy...Kto ku wam patrzy, widzi w Was Boga. Kto do was się zbliża, nie szuka ludzkiego, ale Bożego. Prawdziwie:Sacerdos, alter Christus! Kapłan jest drugim Chrystusem" (Ateneum Kapłańskie, Zeszyt 2, IX-X 1960r.).

Czego uczy Pismo Święte?
Powyższe słowa nie tylko zastanawiają, ale i nasuwają pewne pytania: Czy Pan Jezus ustanowił i odprawiał ofiarę mszy podczas Ostatniej Wieczerzy Paschalnej? Czy to On ustanowił ceremoniał mszalny? Czy mówił coś o przeistoczeniu? Czy takiej władzy udzielił On apostołom?
Pomimo że Kościół katolicki próbuje odwoływać się do Pisma Świętego dla poparcia nauki o eucharystii, to jednak prawda Pisma Świętego stoi w jaskrawej sprzeczności z tajemnicą eucharystii. Słowa Jezusa: "To jest ciało moje... to jest krew moja", mają znaczenie tylko symboliczne. Pan Jezus wielokrotnie używał przenośni. Oto one: "Ja jestem chlebem, który zstąpił z nieba". "Ja jestem światłością świata", "Ja jestem drzwiami dla owiec", "Ja jestem droga", "Ja jestem prawdziwym krzewem winnym", "Jam jest...gwiazda jasna poranna" (Jan 6:41; 8:12; 10:7; 14:6; 15:1; Obj.22:16). Czy ktoś dosłownie traktuje słowa Jezusa, gdy mówi, że jest "chlebem", "światłością", "bramą", "drzwiami", "krzewem" lub "gwiazdą"? Odpowiedź jest oczywista, jak wówczas, gdy apostoł Paweł użył przenośni mówiąc o Kościele, że jest "Ciałem Chrystusa", a sam Jezus "Głową Kościoła" (Ef.2:22-23).
Dlatego, że Pan Jezus nie miał na myśli spożywania rzeczywistego Jego ciała i krwi, dlatego też powiedział do swoich słuchaczy: "Duch ożywia, Ciało nic nie pomaga. Słowa, które powiedziałem do was, są duchem i żywotem" (Jan 6:63). Wobec tego, chleb i wino, pomimo konsekracji, pozostają nadal tym samym, i nie posiadają żadnego znaczenia zbawczego.
Według Nowego Testamentu, Wieczerza Pańska nie posiada charakteru ofiary eucharystycznej. Gdyby tak było, Chrystus złożyłby ofiarę podczas tej wieczerzy, a ofiara Golgoty byłaby już zbyteczna. Tak jednak się nie stało, bo Odkupienie miało się dokonać przez "drogą krew Chrystusa, jako Baranka niewinnego i nieskalanego"! (1Piotra 1:19).
Z Pisma Świętego wiemy, że "bez rozlania krwi nie ma odpuszczenia" (Hebr. 9:22).
Wobec tego tzw. bezkrwawa ofiara eucharystyczna nie posiada znaczenia zbawczego i nie może być ofiarą przebłagalną za grzechy. Zaś twierdzenie, że ofiara Mszy św. jest tą samą ofiarą, co ofiara krzyżowa i że jest jej równa, jest nie tylko herezją, ale wprost bluźnierstwem przeciwko Bogu Najwyższemu! Chrystus bowiem nie ustanowił żadnego "misterium" eucharystycznego (w zrozumieniu hierarchów Kościoła katolickiego), ale wyłącznie obrządek upamiętniający Jego zbawczą śmierć. Takie było zrozumienie apostoła Pawła, który powiada: "Ten kielich to nowe przymierze we krwi mojej; to czyńcie, na pamiątkę moją. Albowiem ilekroć ten chleb jecie, a z kielicha tego pijecie śmierć Pańską zwiastujecie, aż przyjdzie" (1 Kor.11:25-26).
Apostolskie stanowisko wyjaśnia jednocześnie, że Zbór Chrystusowy ma "zwiastować" śmierć Chrystusa, a nie ponawiać wciąż ofiarę Chrystusa. Z kolei - duchowa obecność Chrystusa wśród jego wyznawców jest zagwarantowana Jego obietnicą niezależnie od obrządku Wieczerzy Pańskiej. "A oto Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata" (Mat.28:20). To nie przeistoczenie sprowadza Chrystusa do naszych serc, ale żywa wiara!
O to właśnie modlił się ap. Paweł, "żeby Chrystus przez wiarę zamieszkał w sercach naszych" (Ef.3:17).
Powracając do samej ofiary Pana Jezusa czytamy, że Chrystus "nie musi codziennie...składać ofiar; uczynił to bowiem raz na zawsze, gdy ofiarował samego siebie" (Hebr.7:27). Dalej czytamy, "że mamy takiego arcykapłana, który usiadł po prawicy tronu Majestatu w niebie, jako Sługa świątyni i prawdziwego przybytku, który zbudował Pan, a nie człowiek" (8:1-2). Jezus więc, jako Najwyższy Kapłan, "nie mieszka w świątyniach ręką zbudowanych ani też nie służy Mu się rękami ludzkimi" (Dz.Ap.17:24-25), jak uczą tego hierarchowie katoliccy. "Albowiem Chrystus nie wszedł do świątyni zbudowanej rękami...ale do samego nieba, aby się wstawiać za nami przed obliczem Boga. Nie dlatego, żeby wielokroć ofiarować samego siebie...gdyż w takim razie musiałby cierpieć wiele razy od początku świata; ale obecnie objawił się On jeden raz u schyłku wieków dla zgładzenia grzechu przez ofiarowanie samego siebie...” (Hebr.9:24-26, 28). "Mocą tej woli (Bożej) jesteśmy uświęceni przez ofiarowanie ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze...Lecz gdy On złożył raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy, usiadł po prawicy Bożej...Albowiem jedną ofiarą uczynił raz na zawsze doskonałymi tych, którzy są uświęceni. Poświadcza nam to również Duch Święty...A grzechów ich i nieprawości nie wspomnę więcej. Gdzie zaś jest ich odpuszczenie, tam nie ma już ofiary za grzech" (Hebr.10:10,12,14-15,17-18).
Czy świadectwo Pisma Świętego odnośnie do jednorazowej ofiary Chrystusa nie jest jednoznaczne? Czy wspomina coś o niekończących się ofiarach eucharystycznych za grzechy? Przecież "zmartwychwstały Chrystus już nie umiera, śmierć nad nim już nie panuje" (Rzym.6:9). Jak zatem można ponawiać "cierpienia i śmierć" Jezusa w czasie ofiary eucharystycznej? Przecież Chrystus dokonał doskonałego dzieła zbawienia! Wobec tego nauka o transsubstancji nie jest niczym innym jak mistyfikacją. Przecież jest oczywiste, że konsekrowany chleb i wino nie ulegają żadnemu przeistoczeniu! Katolicka nauka o ofierze eucharystycznej nie tylko stoi w jawnej sprzeczności ze świadectwem Pisma Świętego, ale odwraca uwagę od jedynej zbawczej ofiary Jezusa Chrystusa, jej zupełnej wystarczalności do zbawienia oraz Jedynego Arcykapłana i Pośrednika nowego przymierza, Jezusa Chrystusa. Istnieje ogromna różnica pomiędzy biblijnym Jezusem a Jezusem, którego głosi Kościół katolicki. To "inny Jezus", jak powiada ap. Paweł (2Kor.11:4).
Bowiem Jezus ukazany na kartach Pisma Świętego "złożył raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy" w przeciwieństwie do setek tysięcy mszy, które nie tylko, że godzą w istotę zbawienia i zbawienia dać nie mogą, to ponadto są źródłem stałego dochodu Kościoła, wbrew słowom Jezusa: "Darmo wzięliście, darmo dawajcie" (Mat.10:8).
Biblia gwarantuje nam "usprawiedliwienie darmo, z łaski Jego, przez odkupienie w Chrystusie Jezusie. Którego Bóg ustanowił jako ofiarę przebłagalną przez krew Jego, skuteczną przez wiarę" (Rzym.3:24-25). Skoro więc nasz Zbawiciel spłacił dług, nie ma sensu go nadal spłacać. Na pewno z wdzięcznością powinniśmy wspominać spłatę długu, ale nie ma potrzeby składać kolejnych ofiar za nasze grzechy. Tę złożył Jezus!
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4687/15122
 31%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2018-01-13, 15:18   

Czyli jak Ty z wdzięcznością wspominasz spłatę długu? Nikt nie składa kolejnych ofiar za grzechy.
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4687/15122
 31%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2018-01-13, 15:25   

Ten właśnie, ponieważ trwa na wieki, ma kapłaństwo Nie przemijające... Takiego bowiem trzeba nam bylo arcykaplana.. Wywyzszonego ponad niebiosa takiego który nie jest obowiązany jak inni arcykaplani do składania codziennej ofiary to bowiem uczynił raz na zawsze ofiarując samego siebie
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4687/15122
 31%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2018-01-13, 15:28   

Eucharystia nie jest powtarzaniem ofiary lecz jej uobecnieniem. W czasie liturgii słyszymy slowa... Uznaj iż to ta sama ofiara przez którą...
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4687/15122
 31%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2018-01-13, 15:34   

Jesli usiłujesz twierdzic ze Eucharystia jest za każdym razem osobną ofiarą musiał bys zarzucić naszemu Panu ze nie jako złożył ofiarę dwa razy: raz w wieczerniku i raz na krzyżu. Tymczasem Jezus ustanawiając Eucharystie w wieczerniku nie chciał powtarzania swej ofiary, lecz chciał aby ponadczasowa ofiara realizowała sie tak ja w ST w obecności ludu Bożego
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Olus 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 1
Pomógł: 113 razy
Dołączył: 09 Sty 2017
Posty: 3860
Poziom: 47
HP: 1115/7965
 14%
MP: 3803/3803
 100%
EXP: 32/234
 13%
Wysłany: 2018-01-13, 16:46   

Walisz coraz większą serią-nie przeszkadzaj se :lol:
Wracając do tematu i pisząc do tematu
https://youtu.be/I-GlB5SO4hs
Misterium Berholio :lol:
_________________
(2) Strzeż moich przykazań, a będziesz żył, strzeż mojego wskazania jak swej źrenicy! (3) Przywiąż je do swoich palców i wypisz je na tablicy swojego serca(Prz 7:2)
(2) Po tym poznajemy, że miłujemy dzieci Boże, gdy miłujemy Boga i wypełniamy Jego przykazania, (3) albowiem miłość względem Boga polega
na spełnianiu Jego przykazań,a przykazania Jego nie są ciężkie(1Jan 5:2,3)

https://www.youtube.com/watch?v=ScjViSj6jiE
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4687/15122
 31%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2018-01-13, 16:49   

Nie se tylko sobie dziękuję
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4687/15122
 31%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2018-01-13, 16:59   

Jak Wy bracia i siostry praktykujecie spożywania Krwi i Ciała Chrystusa??
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13551
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 330/608
 54%
Wysłany: 2018-01-13, 17:36   

Markerów napisał/a:
ustanowił Eucharystię która jest Uobecnieniem Jego ofiary.

Co znaczy Uobecnieniem Jego ofiary.? Czy mam rozumieć,ze żywy Jezus jest w czasie eucharystii jest stwarzany i uśmiercany?
róża napisał/a:
Eucharystia to Misterium Paschalne.

Co to znaczy Misterium Paschalne, proszę wytłumacz swoimi słowami :-D
Markerów napisał/a:
Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Cialo i krew pije trwa we mnie, a ja w nim.

Mam rozumieć,że Jezus z apostołami jedli ciało Jezusa i pili Jego krew? Jezus jeszcze wtedy żył przecież???
Markerów napisał/a:
to czyńcie na moja pamiątkę

Jak rozumiesz czyjąś czy swoją pamiątkę i jak obchodzisz, czy kilka razy na dzień, czy raz na tydzień, czy raz na rok?
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4687/15122
 31%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2018-01-13, 19:23   

Nie nie jest stwarzany i usmiercany. Jest to obecność realna rzeczywista i cielesna nie miej nie oznacza to że następuje jakas fizyczna przemiana chleba w cialo czy wina w krew. Jest to źródłem częstych nieporozumień ponieważ nie ktozy myślą że obecność Jezusa w Eucharystii jest materialna i jakby fizyczna. Raczej mistyczna i sakramentalna. Ciało Jezusa po zmartwychwstaniu nie bylo ograniczone prawami fizyki. Natomiast misterium Paschalne jest to określenie męczeńskiej smierci zmartwychstania oraz chwalebnego wniebowstapienia sa to wydarzenia najważniejsze dla chrzescijan.. Pamiątka w ST to ofiara
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4687/15122
 31%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2018-01-13, 19:34   

"ciało moje jest prawdziwym pokarmem a krew moja prawdziwym napojem" nie rozumieli tego faryzeusze dziwiac sie jak może nam dac swoje cialo do jedzenia nie rozumieją ja tez dzisiaj niektórzy. Trudna to mowa któż może jej słuchać. Wielu w tedy odeszlo i nie chodzili juz z Jezusem
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13551
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 330/608
 54%
Wysłany: 2018-01-13, 19:35   

Markerów napisał/a:
Nie nie jest stwarzany i usmiercany. Jest to obecność realna rzeczywista i cielesna nie miej nie oznacza to że następuje jakas fizyczna przemiana chleba w cialo czy wina w krew.

Skoro jest to obecność realna rzeczywista i cielesna, to jak może nie oznaczać fizycznej przemiany, skoro jest rzeczywista?

Więc jeżeli nie jest to fizyczna przemiana, to powinniśmy chyba rozumieć, ze chleb i wino są SYMBOLEM tej pamiątki, czy tak?

Markerów napisał/a:
Raczej mistyczna i sakramentalna.

Co znaczy mistyczna i sakramentalna?

Markerów napisał/a:
Natomiast misterium Paschalne jest to określenie męczeńskiej smierci zmartwychstania oraz chwalebnego wniebowstapienia sa to wydarzenia najważniejsze dla chrzescijan.. Pamiątka w ST to ofiara

A co było paschą w ST?
postaraj się odznaczać każdą odpowiedź jak ja to robię, bo wtedy lepiej sie czyta.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6957
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5391/6836
 78%
EXP: 261/359
 72%
Wysłany: 2018-01-13, 20:20   

Markerów napisał/a:
Eucharystia nie jest powtarzaniem ofiary lecz jej uobecnieniem. W czasie liturgii słyszymy slowa... Uznaj iż to ta sama ofiara przez którą...

Powtarzanie ofiary ” samym katolikom źle kojarzyło się, więc zmieniono na „uobecnianie” jej przez kapłana.
Przedtem ofiarował sam Bóg, teraz tę moc otrzymał podobno kapłan. :shock:
Chcąc coś ofiarować, należy mieć i ofiarę.

Miało wyjść lepiej, a wyszło jak zawsze ponieważ uobecnianie jest synonimem demonstrowania, odtwarzania, czynienia obecnym, rzeczywistym.

Szkoda, że Markerów nie zna swego katechizmu:
Cytat:
1367
Ofiara Chrystusa i ofiara Eucharystii są jedyną ofiarą. "Jedna i ta sama jest bowiem Hostia, ten sam ofiarujący –obecnie przez posługę kapłanów –który wówczas ofiarował siebie na krzyżu, a tylko sposób ofiarowania jest inny". "W tej Boskiej ofierze, dokonującej się we Mszy świętej, jest obecny i w sposób bezkrwawy ofiarowany ten sam Chrystus, który na ołtarzu krzyża ofiarował samego siebie w sposób krwawy"175

Pisze jak wół: „ofiarowany ten sam Chrystus”.
Więc pytam: ten sam, czy jakiś inny? Ofiarowany, czy nie?

Cytat:
Jak Wy bracia i siostry praktykujecie spożywania Krwi i Ciała Chrystusa??

Ja drogi bracie nie spożywam literalnie ciała Chrystusa, popijając jego krwią.
Nie mniej zdradź nam- o ile możesz- nie żylasty troszkę tak na surowo? :lol:

Podobnie jest z literalnym braniem innego zalecenia Jezusa:
" Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien." Mat 10:38 bt4
Każdy katolik zawiesił sobie na szyi krzyż na złotym łańcuszku- jeden większy, inny mniejszy, i paraduje uważając, że jest już godzien. :roll:
Czy rzeczywiście to miał na myśli Jezus?
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4687/15122
 31%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2018-01-13, 20:30   

Tak samo ja Jezus jest obecny w kościele. Gdyby nie bylo realnej obecność Jezusa nie było by także owego związku społeczności z Jezusem. Nie jest to symbol czy emblemat. Poniewaz jeden jest chleb przeto my liczni tworzymy jedno cialo
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13