FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowe światło
Autor Wiadomość
bioslawek
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-03-30, 19:23   Nowe światło

Nowe światło

Bóg nie daje nikomu oświecenia za pośrednictwem jednego błysku światła, tylko jego wola była i jest oznajmiana STOPNIOWO, na przestrzeni wieków, lat i dni. Świadkowie Jehowy STOPNIOWO coraz bardziej dostosowywali swoje wierzenia tak, aby pokrywały się z naukami biblijnymi i z pewnością jeszcze dużo jest do zrozumienia i wprowadzenia w czyn. To nic dziwnego, ponieważ tak było zawsze, o czym naucza Biblia. Prorok Daniel spisywał nauki Boże, których nie rozumiał i dopiero w dniach ostatnich (w naszych czasach) nastał czas obfitej wiedzy:

Daniela 12:4 „„Ty zaś, Danielu, okryj te słowa tajemnicą i zapieczętuj księgę aż do czasu końca. Wielu będzie przebiegać i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy”.”

Albo może inny przykład, już z czasów istnienia zboru chrześcijańskiego. Ciało Kierownicze w Jerozolimie ustaliło, że chrześcijanie nie muszą poddawać się obrzezaniu. Dlaczego ustaliło to dopiero po TRZYNASTU LATACH? Czy apostołowie i starsi z Ciała Kierowniczego z pierwszego wieku stają się przez to mniej wiarygodni?

Nie, ponieważ widocznie z woli Bożej dopiero po dziesięciu latach chrześcijanie pochodzący z Żydów byli gotowi na przyjęcie prawdy, iż obrzezanie nie jest konieczne. Takie sytuacje pokazują tylko, jak miłosierny jest Bóg i jak cierpliwy! Tamtejsi bracia dopiero co wyszli z Babilonu Wielkiego i jeszcze nie oczyścili się całkiem z nauk serwowanych w kościoły nominalnego chrześcijaństwa, ale to się STOPNIOWO zmieniło. To źle czy dobrze?

Na koniec weźmy na tapetę nowe światło dzięki któremu Świadkowie Jehowy co jakiś czas korygują swoje poglądy. Często się tak zdarza, że jakieś biblijne proroctwo ma złożoną formę i spełnia się na przestrzeni długiego okresu czasu. Wówczas w danym czasie część tego proroctwa jest już zrozumiała i dopiero w na przestrzeni kolejnych lat przychodzi zrozumienie dalszej części tego proroctwa.

Jeżeli chodzi o brata Russela, to początkowo jego zrozumienie było w powijakach, lecz szybko nadchodziło właściwe zrozumienie. Badacze Pisma Świętego początkowo nie wiedzieli, że nie można palić papierosów, używali krzyża. Russel w pierwszym tomie swoich wykładów napisał, że Bóg mógł się posłużyć ewolucją przy stwarzaniu świata, ale szybko zrozumiał, że Biblia tego nie naucza, co zaowocowało stworzeniem znanego przedstawienia kinowego zwanego Fotodramą Stworzenia.

Księga przysłów 4:18 Lecz ścieżka prawych jest jak jasne światło, które świeci coraz jaśniej, aż nastanie pełny dzień.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13633
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 412/608
 67%
Wysłany: 2013-03-30, 21:42   

bioslawek,
Cytat:
Jeżeli chodzi o brata Russela, to początkowo jego zrozumienie było w powijakach, lecz szybko nadchodziło właściwe zrozumienie.

W powijakach to ŚJ są do tej pory.
Cytat:

Badacze Pisma Świętego początkowo nie wiedzieli, że nie można palić papierosów,

Jak długo ja zyję to nie pamiętam,żeby który brat lub siostra od badaczy palili papierosy.
Takie głupoty to opowiadaj własnym dzieciom i zonie oki.
Br.Russell nie palił papierosów i nigdy, nie zachęcał do palenia papierosów.
Kto ci takich głupot do głowy nawciskał?

Cytat:
używali krzyża.

Badacze dalej wierzą,że Jezus umarł na krzyżu.

Cytat:
Russel w pierwszym tomie swoich wykładów napisał, że Bóg mógł się posłużyć ewolucją przy stwarzaniu świata,


Napisz mi gdzie ty to czytałeś, bo zależy co miał wtedy na myśli.
Russell przez cale swoje życie zwalczał ewolucję i nie rozsiewaj bzdur.

Jeżeli chodzi o papierosy to nie wiem czy Rutherfordt założyciel ŚJ palił, Ale,że pił na umór to niestety wiem.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
bioslawek
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-03-30, 22:27   

Jeżeli chodzi o brata Russela, to początkowo jego zrozumienie było w powijakach, lecz szybko nadchodziło właściwe zrozumienie.

Badacze Pisma Świętego początkowo nie wiedzieli, że nie można palić papierosów

nike napisał/a:
Jak długo ja zyję to nie pamiętam,żeby który brat lub siostra od badaczy palili papierosy.
Takie głupoty to opowiadaj własnym dzieciom i zonie oki.

Br.Russell nie palił papierosów i nigdy, nie zachęcał do palenia papierosów.
Kto ci takich głupot do głowy nawciskał?


Jak długo żyjesz. Wtedy nie było cię jeszcze na świecie i zyli inni Badacze Pisma Świętego (którzy teraz nazywają się Świadkowie Jehowy) niż odłam, którego jesteś członkiem. Poza tym jesteś niegrzeczna. Domagasz się szacunku od Alex, a sama postępuijesz podobnie do niej.


Russel w pierwszym tomie swoich wykładów napisał, że Bóg mógł się posłużyć ewolucją przy stwarzaniu świata,


Cytat:
Napisz mi gdzie ty to czytałeś, bo zależy co miał wtedy na myśli.
Russell przez cale swoje życie zwalczał ewolucję i nie rozsiewaj bzdur.


Karol Taze Russell w pierwszym tomie Wykładów Pisma :'Boski plan wieków' wyraża swój pogląd na temat ewolucji, jednak nie wymieniając ani tego słowa, ani też nazwiska autora teorii ewolucji; Karola Darwina. Mówi po prostu o "teorii" i przyznaje, że jedne gatunki mogły się rozwijać w inne, jednak nie człowiek, który nie mógł powstać z innego gatunku, a jedynie w sposób ukształtowany został stworzony przez Boga [Karol Taze Russell, Boski plan wieków, Nowy Jork 1917, str. 36-37]. A więc Russel dopuszczał jakąś formę ewolucji. Co prawda wyraża swoje watpliwości w taki scenariusz, ale dopiero w kolejnej broszurze "Ewolucja przeciwko Nowemu Światu" (mam ją) pogląd na teorię ewolucyjną ściśle odpowiada nauce zawartej w Księdze Rodzaju (choć i w tym przypadku po kilku modyfikacjach). Zamiast tych uszczypliwości mogłabyś zapytać o źródło moich informacji. Po co ci te nerwowe wycieczki?

Cytat:
Jeżeli chodzi o papierosy to nie wiem czy Rutherfordt założyciel ŚJ palił, Ale,że pił na umór to niestety wiem.


Możesz mi podać źródło twojej wiedzy? Jeżeli nie podasz źródła swojej wiedzy, to będę musiał odebrać twoją wypowiedź, jako oszczerstwo. Chciałbym jeszcze zauważyć, że moje prognozy, co do twojej osoby i podejścia do Świadków Jehowy się sprawdzają. Myślę,że wlaśnie ściągnęlaś maskę.
 
     
David 77
Zasłużony

Pomógł: 120 razy
Dołączył: 26 Lut 2013
Posty: 1357
Poziom: 31
HP: 76/2536
 3%
MP: 1211/1211
 100%
EXP: 77/104
 74%
Wysłany: 2013-03-31, 16:45   

To jak jest z tym nowym światłem ? pytam z czystej ciekawości , czy obecnie ŚJ wierzą że ludzie z Sodomy i Gomory zmartwychwstaną czy też nie . Jak wiadomo organizacja ŚJ zmieniała zrozumienie tej kwestii kilka razy .
_________________
יֵשׁוּעַ הַמָּשִׁיחַ הוּא הָאָדוֹן,
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13633
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 412/608
 67%
Wysłany: 2013-04-05, 13:31   

David 77, Już się nie dowiemy, a szkoda bardzo,ze, tak się stało.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Axanna
VIP

Pomógł: 115 razy
Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 2861
Poziom: 42
HP: 345/5755
 6%
MP: 2747/2747
 100%
EXP: 55/186
 29%
Wysłany: 2013-04-05, 15:45   

ja tam zawsze wole stare sprawdzone swiatlo Slowa Bozego., zas nowe swiatla zle mi sie kojarza, moze dlatego ze za duzo tego powstaje i w wiekszosci sie okazuje ludzka pycha.
 
     
David 77
Zasłużony

Pomógł: 120 razy
Dołączył: 26 Lut 2013
Posty: 1357
Poziom: 31
HP: 76/2536
 3%
MP: 1211/1211
 100%
EXP: 77/104
 74%
Wysłany: 2013-04-05, 17:11   

nike,

Nowe światło rozumiem jako więcej informacji w danym zagadnieniu . Pan Jezus powiedział ,, gdy przyjdzie Duch prawdy wprowadzi was w całą prawdę '' zatem to co dzięki Duchowi św zrozumieli uczniowie Jezusa jest nadal dzisiaj aktualne i nie uległo z czasem zmienia . Nauka pochodząca od Boga jest ciągle taka sama i nie zmienna ,natomiast nauka pochodząca od człowieka bardzo często ulega zmianie .
_________________
יֵשׁוּעַ הַמָּשִׁיחַ הוּא הָאָדוֹן,
 
     
narwik 
narwik

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 25 Lut 2013
Posty: 361
Poziom: 17
HP: 0/630
 0%
MP: 301/301
 100%
EXP: 30/41
 73%
Wysłany: 2013-04-05, 17:41   

David 77 napisał/a:
To jak jest z tym nowym światłem ? pytam z czystej ciekawości , czy obecnie ŚJ wierzą że ludzie z Sodomy i Gomory zmartwychwstaną czy też nie . Jak wiadomo organizacja ŚJ zmieniała zrozumienie tej kwestii kilka razy .


Jezus tak oto powiedział o miescie żydowskim, które odrzuciłoby dobrą nowinę: "W Dniu Sądu znośniej bedzie ziemi Sodomy i Gomory niż owemu miastu". (Mat 10/15; 11/23,24).

Z Judy 7 dowiadujemy się jednak, że Sodoma i Gomora "stanowią dany nam ostrzegawczy przykład przez to, że ponoszą karę ognia wiecznego".

A zatem Jezus najwyraźniej posłużył się hiperbolą, chcąc podkreślić, jak nieprawdopodobne jest to, by mieszkańcy niektórych miast żydowskich z I w.n.e okazali skruche, i to nawet w Dniu Sadu.
_________________
Bez uprzedzeń i obiektywnie
 
     
David 77
Zasłużony

Pomógł: 120 razy
Dołączył: 26 Lut 2013
Posty: 1357
Poziom: 31
HP: 76/2536
 3%
MP: 1211/1211
 100%
EXP: 77/104
 74%
Wysłany: 2013-04-05, 18:11   

narwik,

Wszystko jest Ok . Moja pytanie to dlaczego kilka razy OŚJ zmieniała zrozumienie tej kwestii nazywając je nowym światłem ?
_________________
יֵשׁוּעַ הַמָּשִׁיחַ הוּא הָאָדוֹן,
 
     
narwik 
narwik

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 25 Lut 2013
Posty: 361
Poziom: 17
HP: 0/630
 0%
MP: 301/301
 100%
EXP: 30/41
 73%
Wysłany: 2013-04-05, 18:13   

Axanna napisał/a:
ja tam zawsze wole stare sprawdzone swiatlo Slowa Bozego., zas nowe swiatla zle mi sie kojarza, moze dlatego ze za duzo tego powstaje i w wiekszosci sie okazuje ludzka pycha.


Axanno, niektórzy po jednokrotnym przeczytaniu Biblii, twierdzą, ze już wszystko wiedzą (znam takich i z nimi nie porozmawiasz). Zapewne - tu chyba przyznasz mi rację - dopiero wielokrotna lektura tej księgi pozwala nam wyrobić sobie zdanie na temat wartości słowa Bożego.
Podobnie jest z 'nowym światłem' im więcej czytasz tym bardziej zaczynasz rozumieć, zawsze też odkrywasz nowe rzeczy, na które do tej pory nie zwróciłaś uwagi. Uważam, że
lepiej jest pogłębiać swoje dotychczasowe zrozumienie, a może i nieraz skorygować niż tkwić w cząstkowym poznaniu.
_________________
Bez uprzedzeń i obiektywnie
 
     
narwik 
narwik

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 25 Lut 2013
Posty: 361
Poziom: 17
HP: 0/630
 0%
MP: 301/301
 100%
EXP: 30/41
 73%
Wysłany: 2013-04-05, 18:18   

David 77 napisał/a:
narwik,

Wszystko jest Ok . Moja pytanie to dlaczego kilka razy OŚJ zmieniała zrozumienie tej kwestii nazywając je nowym światłem ?


Nie nazwał bym tego nowym światłem, lecz lepszym, dokładniejszym zrozumieniem.
_________________
Bez uprzedzeń i obiektywnie
 
     
narwik 
narwik

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 25 Lut 2013
Posty: 361
Poziom: 17
HP: 0/630
 0%
MP: 301/301
 100%
EXP: 30/41
 73%
Wysłany: 2013-04-05, 18:32   

nike napisał/a:
David 77, Już się nie dowiemy, a szkoda bardzo,ze, tak się stało.


Nike, skoro zabrakło Makariosa, który pracował nad tym żeby to Forum miało innego ducha, niż inne znane Wam Fora, a Ty teraz przejęłaś jego rolę, to dbaj o właściwy jego poziom, a nie będziesz miała powodu do narzekania.
_________________
Bez uprzedzeń i obiektywnie
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13633
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 412/608
 67%
Wysłany: 2013-04-05, 18:43   

Zgadzam się,że prawda im dalej jest bardziej zrozumiała, ponieważ jest postępująca. ale rdzeń danej nauki nie może się zmieniać.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
David 77
Zasłużony

Pomógł: 120 razy
Dołączył: 26 Lut 2013
Posty: 1357
Poziom: 31
HP: 76/2536
 3%
MP: 1211/1211
 100%
EXP: 77/104
 74%
Wysłany: 2013-04-05, 18:46   

narwik,

Cytat:
Nie nazwał bym tego nowym światłem, lecz lepszym, dokładniejszym zrozumieniem.


Z gwarancją że to zrozumienie nie ulegnie już zmianie
_________________
יֵשׁוּעַ הַמָּשִׁיחַ הוּא הָאָדוֹן,
 
     
Axanna
VIP

Pomógł: 115 razy
Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 2861
Poziom: 42
HP: 345/5755
 6%
MP: 2747/2747
 100%
EXP: 55/186
 29%
Wysłany: 2013-04-05, 18:46   

Narwiku, z tym co napisales, w pelni sie zgodze, z tym ze nowe swiatlo mi sie inaczej kojarzy - nie z czytaniem Bozego Slowa, tylko z czytaniem ludzkich wywodow i to jedynie slusznych, a to juz roznica od tego co powiedziales powyzej.

Owszem, dodatkowe komentarze moga pomoc, ale nikt nie ma prawa Tobie ani mi kazac cos rozumiec tak czy owak i panowac nad naszym sumieniem.

O ile pewne sprawy, takie jak cudzolostwo na przyklad, czy balwochwalstwo sa w Slowie jednoznaczne, o tyle nikt mi nie ma prawa bic po glowie z powodu mojego zrozumienia eschatologii, transfuzji, kosciola i jego funkcjonowania i struktury i podobne, bo ten ktos ma ponoc "niowe swiatlo" i mamy go traktowac na rowni z Pismem dlatego.

P.S. prosze tylko sie nie obrazic, bo ja naprawde nie mam na celu nikogo nawet urazic. To jest tylko moje stanowisko, a tez go nikomu nie narzucam. :oops:
Ostatnio zmieniony przez Axanna 2013-04-05, 19:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13