FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?
Autor Wiadomość
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4536/15122
 30%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2023-07-20, 17:44   

Fedorowicz napisał/a:
Markerów napisał/a:
Gdy komuś zabraknie słów lub argumentów robi " karpia "

A rozumiem, dzięki. Ja stary. Nie nadążam za nowym słownictwem i waszą modą młodzieżową. Dzięki za wyjaśnienie ! Pozdrawiam ! :lol:


Che Che .. ja pracuję z młodzieżą więc chcąc czy niechcąc czegoś się "nauczę " 😉
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3338
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 151/204
 74%
Wysłany: 2023-07-20, 18:16   

wybrana napisał/a:
Należałam 50 lat do KK. Obecnie nie należę do żadnej denominacji religijnej.
Należę tylko do Kościoła Jezusa Chrystusa. Jezus Chrystus jest moim Panem, Odkupicielem, Zbawicielem. A wspólnotą wiernych jest moja rodzina, znajomi i uczestnicy forum.

A czy to dobrze, czy źle ? Jak Pani uważa ? Chodzi o ten indywidualizm, o rezygnację z szerszej wspólnoty ?
 
     
wybrana
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 3148
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 05 Sie 2020
Posty: 758
Poziom: 24
HP: 67/1353
 5%
MP: 646/646
 100%
EXP: 60/68
 88%
Wysłany: 2023-07-20, 19:41   

Fedorowicz napisał/a:
wybrana napisał/a:
Należałam 50 lat do KK. Obecnie nie należę do żadnej denominacji religijnej.
Należę tylko do Kościoła Jezusa Chrystusa. Jezus Chrystus jest moim Panem, Odkupicielem, Zbawicielem. A wspólnotą wiernych jest moja rodzina, znajomi i uczestnicy forum.

A czy to dobrze, czy źle ? Jak Pani uważa ? Chodzi o ten indywidualizm, o rezygnację z szerszej wspólnoty ?

A jaką szerszą wspólnotę byś mi zaproponował?
Znasz taką, której przywódcy byli by bezinteresowni?
Poznałam pewien zbór zielonych, w którym nie zbyt duża liczba ok.25 osób utrzymywała pastora, jego niepracującą żonę i dwóch synów.
Ja nie będę na nikogo łożyła, bo dla mnie wiara to nie biznes.
Każda denominacja religijna - to poletko biznesu.
Mi Jezus Chrystus dał wiarę za darmo.
Ostatnio zmieniony przez wybrana 2023-07-20, 19:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7111
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5510/7220
 76%
EXP: 56/373
 15%
Wysłany: 2023-07-20, 19:58   

wybrana napisał/a:
Każda denominacja religijna - to poletko biznesu.

Znaczy, że nie poznałaś wszystkich. :-D
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4536/15122
 30%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2023-07-20, 19:59   

wybrana napisał/a:
Fedorowicz napisał/a:
wybrana napisał/a:
Należałam 50 lat do KK. Obecnie nie należę do żadnej denominacji religijnej.
Należę tylko do Kościoła Jezusa Chrystusa. Jezus Chrystus jest moim Panem, Odkupicielem, Zbawicielem. A wspólnotą wiernych jest moja rodzina, znajomi i uczestnicy forum.

A czy to dobrze, czy źle ? Jak Pani uważa ? Chodzi o ten indywidualizm, o rezygnację z szerszej wspólnoty ?

A jaką szerszą wspólnotę byś mi zaproponował?
Znasz taką, której przywódcy byli by bezinteresowni?
Poznałam pewien zbór zielonych, w którym nie zbyt duża liczba ok.25 osób utrzymywała pastora, jego niepracującą żonę i dwóch synów.
Ja nie będę na nikogo łożyła, bo dla mnie wiara to nie biznes.
Każda denominacja religijna - to poletko biznesu.
Mi Jezus Chrystus dał wiarę za darmo.


Otrzymałaś ok łaskę od Boga by móc wierzyć. Wiara jest łaską.
Ale Jezus też powiedział do uczniów":

Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał (Mt 10,40).

I kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje (Mt 18,5).

Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto przyjmuje tego, którego Ja poślę, Mnie przyjmuje. A kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał (J 13,20).

Mamy także fragment opisujący sytuację odwrotną:
Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał (Łk 10,16).

Czyli – przyjąć Jezusa znaczy również słuchać tych, których Jezus posyła i czynić miłosierdzie.
Przedstawianie Kościoła nie jako realnego bytu, lecz „wspólnoty ludzi podobnie przeżywających wiarę” o „podobnych doświadczeniach duchowych” jest w sposób jaskrawy sprzeczne ze wszystkimi wypowiedziami Pisma na temat przewodniczenia, przełożonych itp.

Ale nie to jest najważniejszym błędem. Sprawą pierwszorzędną jest lansowanie wizji Kościoła jako czegoś w gruncie rzeczy nieistniejącego, o
nieprecyzyjnie zarysowanych granicach. Jest to oczywiście wizja z gruntu fałszywa.
Spójrz choćby na wersety mówiące o wykluczaniu poniektórych ze wspólnoty ku opamiętaniu – a nawet sądzeniu członków Kościoła:

A wy unieśliście się pychą, zamiast z ubolewaniem żądać, by usunięto spośród was tego, który się dopuścił wspomnianego czynu. (...) Napisałem wam w liście, żebyście nie obcowali z rozpustnikami.
Nie chodzi o rozpustników tego świata w ogóle ani o chciwców i zdzierców lub bałwochwalców; musielibyście bowiem całkowicie opuścić ten świat. Dlatego pisałem wam wówczas, byście nie
przestawali z takim, który nazywając się bratem, w rzeczywistości jest rozpustnikiem, chciwcem, bałwochwalcą, oszczercą, pijakiem lub zdziercą. Z takim nawet nie siadajcie wspólnie do posiłku.
Jakże bowiem mogę sądzić tych, którzy są na zewnątrz? Czyż i wy nie sądzicie tych, którzy są wewnątrz? Tych, którzy są na zewnątrz, osądzi Bóg. Usuńcie złego spośród was samych (Kor 5,2.9-13).

I teraz mam pytanie:
Jeśli Kościół to po prostu wszyscy wierzący, to w jaki sposób można by było kogokolwiek z Niego wyrzucić?
🤔
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4536/15122
 30%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2023-07-20, 20:00   

Henryk napisał/a:
wybrana napisał/a:
Każda denominacja religijna - to poletko biznesu.

Znaczy, że nie poznałaś wszystkich. :-D


Jeszcze pewnie nie zahaczyłas o Russell-owców .😅
Tam jest jazda bez trzymanki 👍
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
wybrana
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 3148
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 05 Sie 2020
Posty: 758
Poziom: 24
HP: 67/1353
 5%
MP: 646/646
 100%
EXP: 60/68
 88%
Wysłany: 2023-07-20, 20:07   

Henryk napisał/a:
wybrana napisał/a:
Każda denominacja religijna - to poletko biznesu.

Znaczy, że nie poznałaś wszystkich. :-D

Ojej - wskaż mi taką bezinteresowną.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13639
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 418/608
 68%
Wysłany: 2023-07-20, 20:44   

wybrana napisał/a:
Henryk napisał/a:
wybrana napisał/a:
Każda denominacja religijna - to poletko biznesu.

Znaczy, że nie poznałaś wszystkich. :-D

Ojej - wskaż mi taką bezinteresowną.

Wygląda na to,ze wybrana ma zły przykład z kościoła do którego uczęszcza lub uczęszczała
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3338
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 151/204
 74%
Wysłany: 2023-07-21, 17:17   

nike napisał/a:
Wygląda na to, że wybrana ma zły przykład z kościoła do którego uczęszcza lub uczęszczała

Może tak być, ja na przykład trafiłem jako dziecko na księdza, który nie pozwolił mi na dostęp do Komunii Św. tylko dlatego, że nie byłem obecny jako dziecko na ostatniej Mszy Św. w Kościele. Ksiądz ten miał takie samo jak ja nazwisko, dlatego zapamiętałem od dzieciństwa ten dziwny, traumatyczny incydent. A nie byłem obecny, bo rodzice robili wtedy karierę polityczną w komunistycznym, totalitarnym systemie zniewolenia. :-(
 
     
wybrana
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 3148
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 05 Sie 2020
Posty: 758
Poziom: 24
HP: 67/1353
 5%
MP: 646/646
 100%
EXP: 60/68
 88%
Wysłany: 2023-07-21, 18:19   

Fedorowicz napisał/a:
nike napisał/a:
Wygląda na to, że wybrana ma zły przykład z kościoła do którego uczęszcza lub uczęszczała

Może tak być, ja na przykład trafiłem jako dziecko na księdza, który nie pozwolił mi na dostęp do Komunii Św. tylko dlatego, że nie byłem obecny jako dziecko na ostatniej Mszy Św. w Kościele. Ksiądz ten miał takie samo jak ja nazwisko, dlatego zapamiętałem od dzieciństwa ten dziwny, traumatyczny incydent. A nie byłem obecny, bo rodzice robili wtedy karierę polityczną w komunistycznym, totalitarnym systemie zniewolenia. :-(

To nie kwestia samopoczucia lecz zerwanie z rytualne formą niezgodną z wiarą.
Nie będę uczestniczyła w ciągłym składaniu ofiary z Jezusa, bo uznaję ofiarę na Golgocie za ostateczną. Nie będę uczestniczyła w uczcie, jeżeli ktoś twierdzi, że jem żywe ciało i piję żywą krew.
Nie będę uczestniczyła w uczcie, której nadaje się kabalistyczną formę.
W czasie Ostatniej Wieczerzy Jezus użył formy symjoliczno - porównawczej.
Transsubstancjacja jest przeze mnie nie uznawana.
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 724 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6290
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4498/6115
 73%
EXP: 268/330
 81%
Wysłany: 2023-07-21, 22:57   

nike napisał/a:
Do Pokoi
Teraz kolejny już raz napiszę jak wygląda te 430, czyli ELOHIM, IM w j. hebrajskim daje liczbę mnogą i rzeczywiście ELOHIM to BOGOWIE, MOCARZE, WŁADCY, a nawet JEZUS tak nazwał FARYZEUSZY JESTEŚCIE BOGAMI.
Ale też są w hebrajskim jak napisałam wyżej NIUANSE które koniecznie należy znać, żeby nie robić, tego co ty robisz.
I tak np. 1Mojż 1:1--------Na początku STWORZYŁ BÓG itd. ------- bereszit BARA ELOHIM----kiedy przed słowem ELOHIM jest czasownik, lub przymiotnik w liczbie pojedynczej, ELOHIM staje się liczbą pojedynczą. Oprócz czasowników --------Jest to ------'pluralis maiesticus'.
Są jeszcze takie ciekawostki------JEROZOLIMA------JERUSZALAIM,,, TWARZ------PANIM, i jeszcze kilka.


W ten sposób wyrażasz lęk o dogmat o preegzystencji, a zarazem podpierasz dogmat o trójcy;

Jest inaczej niż błędnie wyjaśniasz, niby niuanse.

Na początku Biustonosza: Ty (את) Bogom Niebiosom i ty (ואת) Ziemi (Krajowi)

Po uwzględnieniu, nietłumaczonej noty accusativi "º" (853 w zw. z 226)
1. Na początku Biustonosza: Ty (את) Istotnie standardem Niebiosom (º8064) Bogom i ty (ואת) Istotnie standardem Ziemi (º7776/ Krajowi)

Dlaczego w Rdz. 1:1 zostało pominięte: Ty (את) i ty (ואת), wskazujące na JHWH Elohim. Jehowa Bogów.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3338
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 151/204
 74%
Wysłany: 2023-07-22, 20:39   

nike napisał/a:
Ale też są w hebrajskim jak napisałam wyżej NIUANSE które koniecznie należy znać, żeby nie robić, tego co ty robisz.
I tak np. 1Mojż 1:1--------Na początku STWORZYŁ BÓG itd. ------- bereszit BARA ELOHIM----kiedy przed słowem ELOHIM jest czasownik, lub przymiotnik w liczbie pojedynczej, ELOHIM staje się liczbą pojedynczą. Oprócz czasowników --------Jest to ------'pluralis maiesticus'.

Dokładnie ! Na początku stwarzania przez Boga (bereszit) „na pocztku” może być złożone
z dwóch wyrazów: reszit „[świat został stworzony] dla [rzeczy, które są nazywane] początkiem”, co oznacza, że Bóg powołał ten świat do istnienia dla rzeczy, które są tak podstawowe, że Tora nazywa je (reszit) „pierwsze” lub „początek”. Te rzeczy to Tora i Jisrael, gdyż świat został stworzony po to, aby Jisrael przyjął i wypełniał Torę. (Raszi)
Przez Boga (Elohim) – Nie jest powiedziane: „przez Boga (używając słowa Haszem – Czteroliterowego Imienia Boga)”, ponieważ początkowo Bóg planował stworzyć świat tylko z midat hadin (cech Sprawiedliwości – związanej z Imieniem Elohim). Spostrzegł jednak, że Świat nie może istnieć tylko w oparciu o sprawiedliwość i sąd, dlatego dał pierwszeństwo dla midat harachamin (cechy Miłosierdzia), z tego powodu czytamy (2:4): „gdy uczynił Bóg [miłosierdzia] Bóg [sprawiedliwości] ziemię i niebo”. (Raszi)

1:26 Człowiek został stworzony na samym końcu, gdyż Bóg zachował się jak dobry gospodarz, który najpierw przygotowuje stół, nakrywając go i zastawiając, a potem zaprasza do niego gościa. Gdy człowiek przecenia swoją wartość i swoje znaczenie i gdy wpada w dumę, mówi mu się wtedy: „Nawet istnienie komara poprzedzało twe stworzenie!” Bóg nie pozwolił, aby Adam był obecny podczas stwarzania świata, żeby żaden apikores (odstępca) nie mówił potem: „Bóg miał pomocnika w stwarzaniu!” (midrasz)
Uczyńmy człowieka – Słowa te uczą nas, że człowiek został stworzony z wielką rozwagą i mądrością. Bóg nie powiedział: „Niech ziemia wyda”, tak jak to miało miejsce przy stwarzaniu zwierząt. Człowiek został stworzony z najgłębszym zaangażowaniem Bożej Opatrzności i Mądrości (Abarbanel). Bóg powiedział do aniołów, które zostały stworzone drugiego dnia: „Uczyńmy człowieka”. (Targum Jonatan)
człowieka – Słowo (adam) „człowiek” jest akronimem (efer, dam, mara) „proch, krew, żółć”. (Baal Haturim)
według Naszej istoty – To, co jest u człowieka wspólne z Bogiem i aniołami, to zdolność myślenia i posiadanie wiedzy. (Raszi; Bereszit Raba)
Będą panowali nad rybami morza(wejirdu) oznacza zarówno „rządzenie”, jak
i „upadanie”. Gdy człowiek jest tego wart, panuje nad zwierzętami domowymi i dzikimi. Jeżeli nie – to staje się im podlegly, a one nim rządzą. (Raszi)
1:27 Stworzył Bóg – Tak jak człowiek jest wyjątkowy, tak i sposób jego stworzenia był wyjątkowy. Do tej pory Bóg tworzył za pomocą wypowiedzeń, jednak człowieka stworzył przez własne działanie. (Raszi) :)
Pardes Lauder
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-07-22, 20:47, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2793
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 164/177
 92%
Wysłany: 2023-07-22, 21:09   

Fedorowicz napisał/a:
Bóg powołał ten świat do istnienia dla rzeczy, które są tak podstawowe, że Tora nazywa je (reszit) „pierwsze” lub „początek”. Te rzeczy to Tora i Jisrael, gdyż świat został stworzony po to, aby Jisrael przyjął i wypełniał Torę. (Raszi)

Wobec tego ja się nie dziwię, że żydzi mają całą ludzkość jako swoje sługi, z którymi mogą robić co chcą. Potworna sprawa. Jeśli to prawda, to nie wiem co o takim bogu myśleć. Potwór? Rasista? To chyba czułe słówka. Powoływać świat i ludzkość dla jakiejś Tory i garstki pastuchów, no sory. Teraz to się wnerwiłąm na maxa.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3338
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 151/204
 74%
Wysłany: 2023-07-22, 21:09   

Słowo bara może też mieć znaczenie „odciąć”, „ustanowiać granice”. (Ibn Ezra) Na początku stwarzania przez Boga (bereszit bara Elohim), końcowe litery tych słów tworzą słowo(emet) „prawda”. Na początku stwarzania przez Boga nieba i ziemi – (bereszit bara Elohim et haszamajim weet haarec), pierwsze litery tego zdania dają wartość liczbową dwadzieścia dwa, jest to aluzja do tego, że przez dwadzieścia dwie litery Tory były stworzone wszystkie światy. (rab. Kalonimus Kalman Halewi Epstein, Sefer Maor Weszemesz ). :)
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3338
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 151/204
 74%
Wysłany: 2023-07-22, 21:14   

Wiesława napisał/a:
Wobec tego ja się nie dziwię, że żydzi mają całą ludzkość jako swoje sługi, z którymi mogą robić co chcą. Potworna sprawa. Jeśli to prawda, to nie wiem co o takim bogu myśleć. Potwór? Rasista? To chyba czułe słówka. Powoływać świat i ludzkość dla jakiejś Tory i garstki pastuchów, no sory. Teraz to się wnerwiłam na maxa.

Tak uważają tylko niektórzy rabini. :lol: Oficjalne stanowisko judaizmu widzi rolę Żydów w rozpowszechnianiu, propagowaniu zasad Tory wśród narodów. Ale bez natrętnego misjonarstwa.
Istnieją różni Żydzi o różnych poglądach, syjoniści, ateiści. komuniści (J.N. Harari), chasydzi. Ciekawe są wierzenia chasydów, którzy nie uznają państwa.. Izrael. Są tez Żydzi..antysemici. :)
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-07-22, 21:17, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 13