FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Swieto Bozego Ciala ....
Autor Wiadomość
Tomasz G 
VIP

Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Kwi 2013
Posty: 4954
Poziom: 51
HP: 1219/10164
 12%
MP: 4853/4853
 100%
EXP: 124/280
 44%
Wysłany: 2018-06-05, 19:24   

Napisz w tej kwestii do tej redakcji :-D
_________________
tom68
 
     
Iwona 
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 22
Pomogła: 15 razy
Wiek: 31
Dołączyła: 24 Gru 2017
Posty: 708
Poziom: 24
HP: 40/1353
 3%
MP: 646/646
 100%
EXP: 10/68
 14%
Wysłany: 2018-06-05, 21:17   

Ja mam brata, który jest po Pierwszej Komunii Świętej. Miał biały tydzień. Wiem jak to było z tą akcją.
 
     
Gedeon 

Potwierdzenie wizualne: 1
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 14 Kwi 2013
Posty: 614
Poziom: 22
HP: 11/1106
 1%
MP: 528/528
 100%
EXP: 40/59
 67%
Wysłany: 2018-06-14, 11:55   

Iwona napisał/a:

Wy się czepiacie każdego święta katolickiego. To nasza sprawa co chcemy świętować i jak.

W pełni się z tym zgadzam. To jest Wasza sprawa.

Iwona napisał/a:
Boże Ciało to święto Eucharystii.

Ale tylko według Was. Według Biblii jest to święto bałwochwalcze, w którym oddaje się cześć opłatkowi z mąki. Moim obowiązkiem jest ostrzegać ludzi przed konsekwencjami obchodzenia takiego święta, gdyż bałwochwalcy zostaną zgładzeni na wieki. Tego naucza Pismo.

Iwona napisał/a:
Przez takie święta pokazujemy co jest dla nas ważne, w co wierzymy.

Wiem, że w to wierzycie. Ale na jakiej podstawie?

"Lud ten okazuje mi szacunek swoimi wargami, ale ich serce jest ode mnie bardzo oddalone.  Lecz na próżno mnie czczą, gdyż jako nauk uczą nakazów ludzkich” (Mt. 15:8-9).
Ostatnio zmieniony przez Gedeon 2018-06-14, 11:56, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Tomasz G 
VIP

Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Kwi 2013
Posty: 4954
Poziom: 51
HP: 1219/10164
 12%
MP: 4853/4853
 100%
EXP: 124/280
 44%
Wysłany: 2018-06-15, 15:18   

:lol:
_________________
tom68
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13642
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 421/608
 69%
Wysłany: 2018-06-16, 10:06   

Iwonko skoro takie mądre to jest święto dlaczego Apostołowie i pierwsi chrześcijanie go nie obchodzili? Dopiero w 1300 roku zaczęto to święto obchodzić, proszę odpowiedz.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7114
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5507/7220
 76%
EXP: 59/373
 15%
Wysłany: 2018-06-16, 10:56   

nike napisał/a:
Iwonko skoro takie mądre to jest święto dlaczego Apostołowie i pierwsi chrześcijanie go nie obchodzili? Dopiero w 1300 roku zaczęto to święto obchodzić, proszę odpowiedz.

Być może Ojciec dopiero po XIV stuleciach zdecydował się oddać ludzkości ukryte ciało Jezusa? :roll:
I tak każdy po kawałeczku zjadał sobie... :mrgreen:
 
     
Iwona 
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 22
Pomogła: 15 razy
Wiek: 31
Dołączyła: 24 Gru 2017
Posty: 708
Poziom: 24
HP: 40/1353
 3%
MP: 646/646
 100%
EXP: 10/68
 14%
Wysłany: 2018-06-16, 12:11   

nike napisał/a:
Iwonko skoro takie mądre to jest święto dlaczego Apostołowie i pierwsi chrześcijanie go nie obchodzili? Dopiero w 1300 roku zaczęto to święto obchodzić, proszę odpowiedz.

Wiesz... To długa historia i związana z wiarą w to co się dzieje w trakcie Eucharystii. Od samego początku istnienia chrześcijaństwa ludzie żyli tym chlebem euchatystycznym. Panowało przekonanie, że jeżeli ja zgrzeszę to już nie będę mógł przyjąć Jezusa bo będzie to niegodne. Oczywiście wpłynęło to później na rozwój sakramentu pokuty ale nie o tym teraz. Nawet ci, którzy zgrzeszyli przychodzili do kościoła choć nie przyjmowali Eucharystii. Narodziło się w nich takie przekonanie, że może jeśli choć na chwilę spojrzę na Niego to chociaż trochę tych łask dostanę. Ludzie zaczęli podchodzić do ołtarza by choć na chwilę zobaczyć Go. W pewnych momentach do ołtarza podchodziły całe tłumy, dlatego gdzie na początku XI wieku Kościół wprowadził do liturgii taki moment pokazania tego eucharystycznego chleba, który staje się Ciałem Pana Jezusa i każdy w tym momencie chciał się pomodlić. Były takie niedziele, że ten biedny ksiądz musiał stać tak z hostią przez pół dnia bo ludzie ciągle przychodzili do kościoła na ten moment. Aby trochę ulżyć księżom stworzono monstrancję, w którą wkłada się Najświętszy Sakrament i ludzie przychodzą do kościoła na adorację by się pomodlić. Dlatego też dziś Msza Święta trwa godzinę a nie pół dnia jak wtedy przed XI wiekiem. No i lidzie pomyśleli: "skoro tyle łask dostajemy to dlaczego ten Pan Jezus nie może być wyniesiony choć na chwilę poza mury kościoła". Tak narodziło się święto Bożego Ciała. To nie było tak, że duchowni coś sobie wymyślili to wyszło od ludzi, często tych biednych.
 
     
Tomasz G 
VIP

Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Kwi 2013
Posty: 4954
Poziom: 51
HP: 1219/10164
 12%
MP: 4853/4853
 100%
EXP: 124/280
 44%
Wysłany: 2018-06-16, 15:20   

Swieto Bozego Ciala, a Biblia oraz wiedza Polakow ...

https://youtu.be/UaMHasM29dk
_________________
tom68
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13642
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 421/608
 69%
Wysłany: 2018-06-16, 20:43   

Iwona, A jak się ma to co powiedziałaś do Biblii?

Ja znam tak jak już pisałam wyze dwie wersie tego święta, pierwszą którą przedstawię uważam za mało wiarygodną, a drugą podobnie mało wiarygodną, ale wiem,że KrK w nią prawdopodobnie uwierzył.

Na początku tematu napisałam,że są dwie wersje tego święta.

Jedna o papieżycy Joannie, która urodziła w czasie procesji dziecko i została ukamienowana, ale przed tym zostało to uznane za cud świętego ciała.
Jest to bardzo nieprzyjemna historia i nie wiemy ile w tej legendzie jest prawdy.Prawda jest jednak,że od tamtej pory papieże wstępujący na tron byli sprawdzani czy są mężczyznami.

"GNOJNE KRZESŁO"

"Gnojne krzesło". Jedno z takich krzeseł
znajduje się w Watykanie, drugie w Luwrze.
Jakie inne dowody przemawiają za prawdziwością tej historii? Jest co najmniej kilka, które warto przytoczyć. Donna Woolfolk Cross, której powieść "Papieżyca Joanna" na podstawie, której w 2008 roku nakręcono film pod tym samym tytułem, poświęciła kilka lat na podważenie oficjalnej wersji Watykanu. Według niej, głównym dowodem w sprawie papieża-kobiety jest istnienie tak zwanego "gnojnego krzesła" ("sella stercoraria"). Aż do XVI wieku, każdy nowy papież musiał siadać na nim w celu udowodnienia, że nie jest kobietą. Pod krzesło z wyciętym w siedzeniu otworem zaglądał najmłodszy kardynał, by chwilę później ogłosić: "Mas nobis nominus est" (łac. Nasz kandydat to mężczyzna). O tym ceremoniale wspominał między innymi Jacopo d'Angelo de Scarparia, humanista włoski, w swojej relacji z intronizacji Grzegorza XII. Czego obawiali się dostojnicy Watykanu? Otóż nie chcieli popełnić drugi raz tego samego błędu, powierzając Kobiecie tak ważnego stanowiska. Kościół oczywiście zaprzecza, że takie badania nowego papieża miały kiedykolwiek miejsce, a krzesło takowe służyło jedynie jako toaleta. Zgodnie z watykańską wersją, "sella stercoraria" otrzymało swą nazwę od pieśni "Podniesienie biednych z gnoju", śpiewanej przez chór po wyborze papieża. Czemu służyła dziura w tronie, wersja ta nie wyjaśnia. Słabe jest to tłumaczenie, zważywszy na fakt, że pod toaletę zazwyczaj się nie zagląda, zwłaszcza papieżowi. Poza tym, trudno podejrzewać aby pierwszą czynnością, jaką robił nowy papież, było skorzystanie z toalety...

Drugą wersję dobrze opisał Tomasz G, według mnie żadna z tych wersji dla Boga i Jezusa nie jest chwalebną.
Jedna poniża i ośmiesza Boga, a druga zamyka go w pudelku w kawałku ciasta zrobionego ręka ludzką.

Jezus jest obecnie silną duchową istota, chodzi gdzie chce, a nie siedzi w kawałku ciasta zamknięty i tylko raz do roku wyprowadzany na świeże powietrze.



Oto co pisza na ten temat sami katolicy (”Tygodnik Powszechny” nr 26):

“Powstanie uroczystosci Bozego Ciala nalezy laczyc z rodzacym sie w wieku Xl nowym nurtem poboznosci eucharystycznej, akcentujacej obecnosc Chrystusa w Najswietszym Sakramencie. Bezposrednim powodem wprowadzenia nowego swieta staly sie objawienia blogoslawionej Julianny (1193-1258), augustianki z klasztoru Mont – Cornillion, w poblizu Liége. Tresc objawien przedlozono miejscowym teologom (wsrod nich znajdowal sie archidiakon Jakub, pozniejszy papiez Urban IV) i otrzymawszy ich orzeczenie, w 1246 roku wprowadzono swieto Bozego Ciala w diecezji Liége, w czwartek oktawy Trojcy sw. Papiez Urban IV rozciagnie swieto na caly Kosciol bulla z 11 VII 1264 roku, ale jego smierc w dwa miesiace pozniej nie pozwolila na ogloszenie dokumentu. Swieto nie bylo wiec obchodzone w Rzymie, a przyjelo sie tylko w niektorych zakonach oraz diecezjach, zwlaszcza niemieckich. Dopiero po opublikowaniu bulli przez papieza Jana XXll w 1317 roku swieto to rozpowszechnilo sie na calym swiecie (…) W krajach niemieckich procesje Bozego Ciala na poczatku XV wieku polaczono z procesja blagalna o pogode i urodzaje. (…) Pod wplywem reformacji procesja nabiera innego charakteru – staje sie manifestacja wiary w rzeczywista obecnosc Chrystusa w Najswietszym Sakramencie.

W Polsce jako pierwsza obchodzi swieto Bozego Ciala diecezja krakowska… Stopniowo Boze Cialo przyjmuje sie w innych diecezjach, tak ze na poczatku XV w. w wiekszosci diecezji nalezy do swiat glownych… W okresie kontrreformacji obchod swieta Bozego Ciala stal sie wyznaniem wiary katolickiej i stad pochodzi troska o nalezyte zorganizowanie procesji, co doprowadzilo do zbytniej wystawnosci zewnetrznej.

Ani Reformacja, ani pozniejsze przebudzenia ewangeliczne nie przyjely swieta Bozego Ciala. Nie znajduje ono bowiem – jak wyzej nadmienilismy – uzasadnienia biblijnego. Jest ono zas scisle zwiazane z katolicka nauka o transsubstancjacji, czyli cudownej przemianie elementow chleba i wina w cialo i krew Chrystusa. Wszyscy protestanci, mimo ich roznic w interpretacji rzeczywistej obecnosci Chrystusa w Wieczerzy Panskiej, trzymaja sie zasady: extra usum non est sacramentum – czyli poza spozywaniem sakrament nie istnieje. A zatem po Wieczerzy Panskiej pozostale resztki chleba i pozostale wino nie sa juz „spolecznoscia ciala Chrystusowego” i „spolecznoscia krwi Chrystusowej” (por. 1Kor 10,16). Mozna je juz spozywac jako zwykly chleb i zwykle wino. Przy kazdej nastepnej Wieczerzy Panskiej poswieca sie – przez Slowo Boze i modlitwe – chleb i wino na nowo.

Protestanci zachowuja dystans wobec tego swieta takze i z tego wzgledu, ze w czasach kontrreformacji nabralo ono znaczenia katolickiej demonstracji, w czasie ktorej dochodzilo czesto do tragicznych w skutkach tumultow.

I dzisiaj, choc w krajach, gdzie katolicy sa mniejszoscia wyznaniowa (bywa,i tak ! ) procesja Bozego Ciala moze byc – moze nawet godna szacunku – manifestacja wiary, w krajach katolickich jakze czesto jest demonstracja sily.

Plynie stad jeszcze jedna nauka. Mianowicie ta, ze „starsi” Kosciola w diecezji Liége nie zdali egzaminu odnosnie do rozsadzania prywatnych objawien, powiedzielibysmy u nas: wypowiedzianego slowa proroctwa, i przyjeli wypowiedz blogoslawionej Julianny za element doktryny koscielnej. A tak byc nie powinno. Zrodlem bowiem doktryny Kosciola jest wylacznie Pismo Swiete.

zrodlo: “Miniatury Egzegetyczne”, Edward Czajko
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Gedeon 

Potwierdzenie wizualne: 1
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 14 Kwi 2013
Posty: 614
Poziom: 22
HP: 11/1106
 1%
MP: 528/528
 100%
EXP: 40/59
 67%
Wysłany: 2018-06-17, 16:32   

Zdecydowana większość katolików obchodzi święto Bożego Ciała i nie wie dlaczego to robi. Nie dziwmy się więc Iwonie. Na przestrzeni lat rozmawiałem z wieloma katolikami na temat tego święta i żaden nie wiedział o co w ogóle w tym chodzi.
 
     
Tomasz G 
VIP

Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Kwi 2013
Posty: 4954
Poziom: 51
HP: 1219/10164
 12%
MP: 4853/4853
 100%
EXP: 124/280
 44%
Wysłany: 2018-06-17, 17:27   

:lol:
_________________
tom68
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13642
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 421/608
 69%
Wysłany: 2018-06-17, 17:36   

Makarios napisał/a:
Zdecydowana większość katolików obchodzi święto Bożego Ciała i nie wie dlaczego to robi. Nie dziwmy się więc Iwonie. Na przestrzeni lat rozmawiałem z wieloma katolikami na temat tego święta i żaden nie wiedział o co w ogóle w tym chodzi.

To prawda. :-D
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Iwona 
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 22
Pomogła: 15 razy
Wiek: 31
Dołączyła: 24 Gru 2017
Posty: 708
Poziom: 24
HP: 40/1353
 3%
MP: 646/646
 100%
EXP: 10/68
 14%
Wysłany: 2018-06-17, 22:09   

Makarios napisał/a:
Zdecydowana większość katolików obchodzi święto Bożego Ciała i nie wie dlaczego to robi. Nie dziwmy się więc Iwonie. Na przestrzeni lat rozmawiałem z wieloma katolikami na temat tego święta i żaden nie wiedział o co w ogóle w tym chodzi.

To chyba natrafiałeś na słabych katolików. Ja znam swoją wiarę i niezrównuj mnie z tamtymi
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13642
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 421/608
 69%
Wysłany: 2018-06-17, 22:55   

Więc która wersja jest prawdziwa, przedstawiłam dwie, proszę powiedz.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7114
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5507/7220
 76%
EXP: 59/373
 15%
Wysłany: 2018-06-18, 07:23   

Iwona napisał/a:
Ja znam swoją wiarę i niezrównuj mnie z tamtymi

Może i znasz „swoją wiarę”.

Jednak woli Bożej zdecydowanie nie znasz, a przynajmniej mam nadzieję, że uprawiasz nieświadomie wraz z innymi ordynarne bałwochwalstwo.
Oddawanie czci wytworom ludzkich rąk jest bardzo wyraźnie zabronione.
Tak wyraźnie, aby nikt nie miał wymówki- „nie wiedziałem”, „nie rozumiałem”!

Noszenie "słoneczka" po ulicach i mówienie że to Jezus... :-(
Jego nie ma potrzeby wyprowadzania na spacer raz do roku.

Jezus siedzi po prawicy Ojca, mając tę samą naturę co Ojciec.
Posiada wszelką nieograniczoną władzę i moc.
Nie da się Jego zamknąć przez ludzi w krążku mąki.

Chciały by się rzec: obudź się Iwono!
Ale to chyba daremne...
Twoja łatwowierność i naiwność jest zbyt wielka.
Ostatnio zmieniony przez Henryk 2018-06-18, 07:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13