FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak wyzbyć się urazy?
Autor Wiadomość
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7110
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5513/7220
 76%
EXP: 55/373
 14%
Wysłany: 2023-05-01, 08:26   Re: Jak wyzbyć się urazy?

Markerów napisał/a:
Otóż to..
Nie którzy sprowadzają wieczerzę Pańską do zwykłego posiłku...
Absurd...

Może są tacy. Nie znam takich, ani nawet nie słyszałem.
Ale bardzo wielu ze zwykłego wspominania tamtego doniosłego wydarzenia, uczyniło jakieś tajemne misterium- sakrament.
Łk 22:19 PSZ "Potem wziął chleb, podziękował Bogu, połamał go i podał im mówiąc: – Ten chleb to moje ciało, które oddaję za was. Spożywajcie go jako wyraz pamięci o Mnie."
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4536/15122
 30%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2023-05-01, 08:39   Re: Jak wyzbyć się urazy?

Henryk napisał/a:
Markerów napisał/a:
Otóż to..
Nie którzy sprowadzają wieczerzę Pańską do zwykłego posiłku...
Absurd...

Może są tacy. Nie znam takich, ani nawet nie słyszałem.
Ale bardzo wielu ze zwykłego wspominania tamtego doniosłego wydarzenia, uczyniło jakieś tajemne misterium- sakrament.
Łk 22:19 PSZ "Potem wziął chleb, podziękował Bogu, połamał go i podał im mówiąc: – Ten chleb to moje ciało, które oddaję za was. Spożywajcie go jako wyraz pamięci o Mnie."


Czy na pewno chodzi o wyraz "pamięci o mnie" ?
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3335
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 148/204
 72%
Wysłany: 2023-05-01, 08:40   Re: Jak wyzbyć się urazy?

Henryk napisał/a:
Markerów napisał/a:
Otóż to..
Nie którzy sprowadzają wieczerzę Pańską do zwykłego posiłku...
Absurd...

Może są tacy. Nie znam takich, ani nawet nie słyszałem.
Ale bardzo wielu ze zwykłego wspominania tamtego doniosłego wydarzenia, uczyniło jakieś tajemne misterium- sakrament.
Łk 22:19 PSZ "Potem wziął chleb, podziękował Bogu, połamał go i podał im mówiąc: – Ten chleb to moje ciało, które oddaję za was. Spożywajcie go jako wyraz pamięci o Mnie."

A czym jest Sakrament i misterium w Kościele, Drogi Panie Henryku ? Według Katechizmu Kościoła Katolickiego "Sakramenty są skutecznymi znakami łaski, ustanowionymi przez Chrystusa i powierzonymi Kościołowi. Przez te znaki jest nam udzielane życie Boże. Obrzędy widzialne, w których celebruje się sakramenty, oznaczają i urzeczywistniają łaski właściwe każdemu sakramentowi. Kościół rzymskokatolicki uczy, że:
1)Sakramenty zostały ustanowione przez samego Jezusa Chrystusa,
2)Kościół jest upoważniony do zarządzania sakramentami,
3)Są one konieczne do zbawienia,
4)Są nośnikami łaski, pośredniczą przy jej udzielaniu."

A Misterium ?
Ojcowie Kościoła rozumieją misterium (μυστήριον) jako zbawcze dzieło Boga dokonane w Chrystusie i jego udzielające się wiernym odtworzenie w rycie. Z czasem zaczęto używać łacińskiego tłumaczenia tego słowa, a mianowicie sacramentum. Sacramentum przyjmuje w tym czasie bardzo różnorodny sens. W liturgii oznacza on ofiarę i ryt święty (w sensie dzisiejszych sakramentów i sakramentaliów). Treścią i przedmiotem Misterium Boga nie jest zatem na pierwszym miejscu tajemnica Jego istnienia, lecz Jego zbawcza wola, organizacja Jego zbawczego planu w historii zbawienia.
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-05-01, 08:42, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7110
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5513/7220
 76%
EXP: 55/373
 14%
Wysłany: 2023-05-01, 09:04   Re: Jak wyzbyć się urazy?

Fedorowicz napisał/a:
A czym jest Sakrament i misterium w Kościele, Drogi Panie Henryku ?

Drogi Panie Fedorowicz- już pisałem czym są i jak powstały sakramenty w KK.
A powstały wiele wieków po Chrystusie!
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3335
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 148/204
 72%
Wysłany: 2023-05-01, 09:08   Re: Jak wyzbyć się urazy?

Henryk napisał/a:
A powstały wiele wieków po Chrystusie!

Ale przecież Pan rozumie, że nie mogło wszystko co dobre powstać w I wieku. Bóg dał szansę następnym pokoleniom chrześcijan na budowanie Kościoła Chrystusowego. :lol:
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7110
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5513/7220
 76%
EXP: 55/373
 14%
Wysłany: 2023-05-01, 09:24   Re: Jak wyzbyć się urazy?

Fedorowicz napisał/a:
Ale przecież Pan rozumie, że nie mogło wszystko co dobre powstać w I wieku. Bóg dał szansę następnym pokoleniom chrześcijan na budowanie Kościoła Chrystusowego. :lol:

Dla kogo dobre, dla tego dobre. ;-)
Dlaczego kościół katolicki nazywasz "Chrystusowym"? :-?
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3335
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 148/204
 72%
Wysłany: 2023-05-01, 09:37   Re: Jak wyzbyć się urazy?

Henryk napisał/a:
Dlaczego kościół katolicki nazywasz "Chrystusowym"? :-?

Podam przykład z Biblii :

"Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie Królestwo, przygotowane wam od założenia Świata! Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie". Wówczas zapytają sprawiedliwi: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?" A Król im odpowie: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili".
"
I teraz zobaczmy, jak Kościół realizuje słowa Chrystusa na przykładzie Polski: Kościół Rzymskokatolicki jest w Polsce największa organizacją charytatywną (w 2018 r. za sprawą Katolicyzmu działało 835 organizacji charytatywnych). Za sprawą wiary Chrześcijanie obowiązani są pomagać osobom potrzebującym. Działalność charytatywna Kościoła zarysowuje się w aspekcie wielowymiarowym realizowanym najczęściej na trzech płaszczyznach, tj. instytucji diecezjalnych, zakonach, a także wspólnotach i organizacjach osób wierzących.
Beneficjentami pomocy są osoby wywodzące się ze wszystkich grup społecznych. Zarówno osoby młode, jak i starsze korzystają ze wsparcia. Pomoc świadczona jest niezależnie od sytuacji majątkowej. Pomoc poza żywnością oraz medycyną dotyczy często sytuacji materialnej, a także psychologicznej. Obecnie Kościół prowadzi 92 domy dziecka, 27 domów samotnej matki, 30 centrów pomocy kryzysowej i 378 placówek terapeutycznych.

Największą organizacją charytatywną działającą w ramach Kościoła jest Caritas. Organizacja ta prowadzi w kraju prawie 100 ośrodków pomagających bezdomnym, a także w latach 2014-2016 rozdysponowała ponad 11 tysięcy ton żywności, której wartość szacuje się na ponad 51 milionów złotych. Pomoc przybiera różne formy, np. organizowanie zbiórek na rzecz potrzebujących, pomoc indywidualna (osobisty kontakt), akcje pomocy dla osób poszkodowanych, edukacja młodzieży oraz dorosłych, pomoc w organizacji oddolnych inicjatyw charytatywnych powstających w oddolnych parafiach, dożywianie dzieci, organizacja wakacji, zakup lekarstw. Kościół poza bezdomnymi, chorymi oraz dziećmi niesie pomoc osobom niepełnosprawnym, bezrobotnym, uzależnionym od substancji psychoaktywnych, migrantom oraz uchodźcom. Należy również zwrócić uwagę, że w Polsce za sprawą Kościoła działa ponad 29 tzw. okien życia, tj. obiektów, które ułatwiają adopcję niechcianych dzieci.

Zachęcam szanownego Pana Henryka do zapoznania się ze stroną :
Wikipedia: Działalność dobroczynna Kościoła katolickiego
 
     
wybrana
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 3148
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 05 Sie 2020
Posty: 758
Poziom: 24
HP: 67/1353
 5%
MP: 646/646
 100%
EXP: 60/68
 88%
Wysłany: 2023-05-01, 10:00   

Owszem Kościół bierze udział w prowadzeniu różnych organizacji charytatywnych i placówek, tylko nie zapominajmy, że każda taka placówka jest finansowana z budżetu państwa oraz przez sponsorów. Kościół ze swojego budżetu a ma go ogromny, nie daje na taką pomoc. Ma swoją wielką taksę za wykonane usługi np.pochówek czy ślub.
Nas wszystkich bardzo kosztuje utrzymanie ogrom nierobów. Są oni ciężarem dla wszystkich obywateli a na dodatek swym przykładem nie umacniają w wierze. Uzależnili ludzi od instytucji, która swą pychą chce być ponad Bogiem. Nawet sobie uzurpują odpuszczanie grzechów i chcą by im je szeptać na ucho, tak jakby beż ich uszu Bóg ich nie usłyszał. Tylko Bóg nam odpuszcza grzechy i tylko Bogu je wyznajemy ,prosimy o przebaczenie i obiecujemy poprawę. Drugiego człowieka prosimy o wybaczenie jeśli wobec niego uczyniliśmy nieprawość.
Spożywania ciała Chrystusa, to przyjęcie wiary jaką nauczał do swojego życia, bo ona jest chlebem na życie wieczne.
Spożywany wspólnie uroczyście chleb w postaci opłatka, jest symbolem pojednania, który Jezus ustanowił podczas Ostatniej Wieczerzy.
Również Jezus umył uczniom nogi, by dać nam przykład, że i my mamy sobie wzajemnie służyć nawet myjąc nogi.
Ostatnio zmieniony przez wybrana 2023-05-01, 10:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3335
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 148/204
 72%
Wysłany: 2023-05-01, 10:04   

wybrana napisał/a:
Owszem Kościół bierze udział w prowadzeniu różnych organizacji charytatywnych i placówek, tylko nie zapominajmy, że ..Kościół ze swojego budżetu a ma go ogromny, nie daje na taką pomoc.

Jakieś dowody na te oskarżenia ? Chętnie się z nimi zapoznam. :)
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7110
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5513/7220
 76%
EXP: 55/373
 14%
Wysłany: 2023-05-01, 10:16   

wybrana napisał/a:
Kościół ze swojego budżetu a ma go ogromny, nie daje na taką pomoc.

Słyszał ktokolwiek, aby ksiądz, biskup, papież, dał ze swego potrzebującym?
Ich jedyna darowizna to "bóg zapłać". :lol:
W tej instytucji przepływ pieniądza jest wyłącznie w jedną stronę. :-D
Nie organizowali by działalności charytatywnych, gdyby nie mieli z nich materialnych korzyści.
A nawet korzyści wizerunkowe też są mile widziane... ;-)
2Kor 11:13-14 UBG "Tacy bowiem są fałszywymi apostołami, podstępnymi pracownikami, którzy przybierają postać apostołów Chrystusa. (14) I nic dziwnego, sam bowiem szatan przybiera postać anioła światłości."
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
wybrana
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 3148
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 05 Sie 2020
Posty: 758
Poziom: 24
HP: 67/1353
 5%
MP: 646/646
 100%
EXP: 60/68
 88%
Wysłany: 2023-05-01, 10:16   

Fedorowicz napisał/a:
wybrana napisał/a:
Owszem Kościół bierze udział w prowadzeniu różnych organizacji charytatywnych i placówek, tylko nie zapominajmy, że ..Kościół ze swojego budżetu a ma go ogromny, nie daje na taką pomoc.

Jakieś dowody na te oskarżenia ? Chętnie się z nimi zapoznam. :)

Ja też chętnie się zapoznam.
Podaj jakie kwoty i kiedy dał że swojego budżetu.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3335
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 148/204
 72%
Wysłany: 2023-05-01, 10:50   

wybrana napisał/a:
Ja też chętnie się zapoznam. Podaj jakie kwoty i kiedy dał że swojego budżetu.
Droga Pani. Ja już wielokrotnie na forum tłumaczyłem, że ciężar udowodnienia faktu ( onus probandi ) w cywilizacji łacińskiej spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. Podanie dowodu na swe oskarżenie ciąży na stronie, która kogoś oskarża, a nie na oskarżonym. To Pani oskarża Kościół o coś, i dlatego to na Pani ciąży obowiązek udowodnienia winy Kościoła. A nie na kimś innym. :lol:
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 724 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6290
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4498/6115
 73%
EXP: 268/330
 81%
Wysłany: 2023-05-01, 11:39   Re: Jak wyzbyć się urazy?

Pokoja napisał/a:
Fedorowicz napisał/a:
Pokoja napisał/a:
W jakim sensie Saul z Tarsu jest dobrym przykladem, że Chrześcijaństwo poszło dalej, skoro nie mamy żadnego świadectaw, ze on kogoś zabił, a tylko takie, ze prześladował i wtrącał do więzienia.

Stał za ukamienowaniem św. Szczepana. Wierzył, ze postępuje słusznie.


Saul nie zabił, a tylko pilnował szat

Fedorowicz napisał/a:
Pokoja napisał/a:
To, co napisałeś kojarzy mi się z tym, jak papież niby stosuje się do nakazu Pana |Jezusa, abyśmy nawzajem umywali sobie nogi, ale potrzebujące takiego umycia. Papież natomiast, niby poszedł dalej, gdyż myje czyste nogi i je całuje, a tego Pan Jezus, ani nie uczynił, ani nie nakazał.

Gest ten ma na celu nie szorowanie nóg brudasów, tylko postawę pokory, ale przede wszystkim ofiarnej służby i miłości, jaką powinni cechować się uczniowie Jezusa. :lol:


To jest dowód na brak zrozumienia nauczania Pana Jezusa w kwesti wykonania rzeczy koniecznej dla ciała, której nie wykonanie mogłoby zakłócać odbiór w sprawach duchowych.

Apostołowie Piotr i Jan byli zarządcami, dla przygotowania Paschy w wynajętym lokalu (być może w domu Ewangelisty Marka). Powinni więc zająć się i umycia nóg według zwyczaju.
Apostołlowie (poza Judaszem), cali umyli się w domu (kąpiel). Jednak idąc w sandałach z domu do Wieczernika mieli piasek na stopach i między palcami. To mogło dokuczać w czasie uroczystości Paschy. Tą potrzebę ciała, podjął się zaspokoić Pan Jezus, aby uczynić wszystko, dla ustrzeżenia Apostołów od odwracania ich uwagi od spraw duchowych Nowego Przymierza, o którym mówił, i które z nimi zawarł.
Pan Jezus dał im lekcje pokory, ale nie dla samego jej zamanifestowania (jak to dla pozoru czyni papież), lecz dla usunięcia cielsnej dokuczliwości, aby nie odwracała uwagi Apostołów, aby on z powodu swojego niedopełnienia czegoś nie utracił nikogo z tych, których Bóg Ojciec mu dał.
W naszym klimacie istnieje inna potrzeba, aby zmęczonym i ścisnietym bez dostępu powietrza nogom, zapewnić ulgę w domu, zapewniając odpowiednie tzw kapcie. W Izraelu inne warunki i potrzeby, więc i inny zwyczaj, a u nas jest inaczej. Gdyby w naszym kraju była Ostatnia Wieczerza to, o to Pan Jezus by się zatroszczył. Tak abstrachując: Gdyby teraz Żydzi w swoim kraju, chcieli się zastosować do tego zwyczaju, to dając tylko kapcie, posotawiliby między palcami dokuczliwe ziarnka piasku.

Chodzi więc o duchowe zastosowanie się o nakazu Pana Jezusa, a nie przestrzeganie litery raz w roku: Mycie juz umytych nóg i dodatkowo całowanie ich. Tego Pan Jezus, ani nie uczynił, ani nie nakazał. To jest zwyczajna próżność, pusty gest papieża, uczyniony na pokaz.


Albo trolujesz, albo nie zrozumiałeś poniższego zdania:

Pokoja napisał/a:
To jest dowód na brak zrozumienia nauczania Pana Jezusa w kwesti wykonania rzeczy koniecznej dla ciała, której nie wykonanie mogłoby zakłócać odbiór w sprawach duchowych.
Chodzi więc o duchowe zastosowanie się o nakazu Pana Jezusa, a nie przestrzeganie litery raz w roku


Jak zrozumiesz to, proszę napisz: Czy miałeś powód, aby coś temu zarzucać :?: :?: :?:
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3335
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 148/204
 72%
Wysłany: 2023-05-01, 12:11   

Henryk napisał/a:
Słyszał ktokolwiek, aby ksiądz, biskup, papież, dał ze swego potrzebującym?

A to znowu ktoś inny, nie Pan ma słyszeć i udowodniać za Pana pańskie własne oskarżenia ? :-D
Halo, ludzie lewicowi, towarzysze ja tu oskarżyłem Kościół , czy ktoś może wie skąd mam wziąć dowody na moje oskarżenia ? :lol:
Widzi Pan teraz, co to znaczy cywilizacja łacińska i turańska ? :lol:
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-05-01, 12:12, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3335
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 148/204
 72%
Wysłany: 2023-05-01, 12:24   Re: Jak wyzbyć się urazy?

Pokoja napisał/a:
Albo trolujesz, albo nie zrozumiałeś..

Przyjacielu, tu zaczynasz być bardzo niemiły. Wiesz co to znaczy trolling w necie ? Twoja sromotna przegrana w dyskusji to nie powód, aby adwersarza pomawiać, znieważać i obrzucać obelgami. :-(
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-05-01, 12:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 14