FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dlaczego Pamiątka Wieczerzy Pańskiej to OFIARA
Autor Wiadomość
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4687/15122
 31%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2018-12-16, 19:16   Dlaczego Pamiątka Wieczerzy Pańskiej to OFIARA

Dlaczego Pamiątka Wieczerzy Pańskiej to OFIARA?
Ponieważ kiedy Jezus OFIAROWAŁ samego siebie Bogu Ojcu powiedział:
To czyńcie na moją pamiątkę” ( Łk 22, 19).
OFIAROWANIE przez Jezusa samego siebie Bogu Ojcu miało miejsce w Wieczerniku podczas Ostatniej Wieczerzy, zatem jasne jest że słowa „TO CZYŃCIE NA MOJĄ PAMIĄTKĘ” nie są poleceniem wzięcie chleba, złamania, następnie wina, oraz dzielenia ich między zgromadzonymi wierzącymi.
Słowa „TO CZYŃCIE NA MOJĄ PAMIĄTKĘ” to wyraźne polecenie UOBECNIANIA tego ofiarowania jakiego dokonał Jezus w Wieczerniku.
Jezus ukazał, że ofiaruje siebie Bogu Ojcu za wszystkich ludzi w ten sposób:
Wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc : „To jest Ciało moje, które za was będzie wydane : to czyńcie na moją pamiątkę „. Tak samo wziął kielich po wieczerzy mówiąc : „Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana ” (Łk 22, 19-20).
Tak więc w czasie Wieczerzy paschalnej Jezus Chrystus złożył Bogu Ofiarę, która WYKONAŁA SIĘ na krzyżu.(J19, 30 „Wykonało się!”)i zgodnie z poleceniem Jezusa „TO CZYŃCIE NA MOJĄ PAMIĄTKĘ” ta Ofiara sprawowana-UOBECNIANA jest podczas Eucharystii.
Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy mówiąc o Ciele wydanym i Krwi wylanej zapowiedział, że na krzyżu WYKONA SIĘ w sposób widzialny i zewnętrzny Jego ofiara wewnętrzna.
Aby uobecnić na zawsze, aż do powtórnego przyjścia, swoją ofiarę, Jezus przemienił chleb w Ciało a wino w Krew.
„Wejrzyj, prosimy na dar Twojego Kościoła i przyjmij Ofiarę, przez którą nas pojednałeś ze sobą” – tak lub podobnie modli się sprawujący Mszę. Nie oznacza to, że Kościół, jakby sam z siebie, obok krzyża, składa na nowo Bogu Ojcu w ofierze Syna, aby uzyskać łaskę przebaczenia. Kościół włącza się w WYKONANĄ, jedyną ofiarę Chrystusa wg. tego co Jezus polecił – „TO CZYŃCIE NA MOJĄ PAMIĄTKĘ”

Zapowiedź sprawowania przez Chrześcijan tej ofiary jaką jest Msza Święta odnajdujemy w S.T. w Księdze Malachiasza 1 : 11 Albowiem od wschodu słońca aż do jego zachodu
wielkie będzie imię moje między narodami,
a na każdym miejscu dar kadzielny będzie składany
imieniu memu i ofiara czysta.
Albowiem wielkie będzie imię moje między narodami –
mówi Pan Zastępów.
Przykład UOBECNIENIA się Ofiary jaką złożył Jezus mamy w Apokalipsie Św.Jana 5:6 kiedy to Jan widzi Jezusa żyjącego jednak jak to określa „JAKBY ZABITEGO”.
Potwierdzenie PRZEISTOCZENIA – TRANSSUBSTANCJACJI dla niedowiarków zawiera Ewangelia Łukasza, która opisuje moment kiedy Jezus znika podczas łamania chleba z uczniami – Łk 24 :30 Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. 31 Wtedy oczy im się otworzyły i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu.
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4687/15122
 31%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2018-12-17, 20:12   

UCZNIOWIE Z EMAUS to ważny fragment Ewangelii Łukasza z rozdz.24. Widzimy w nim, że samo wyjaśnianie Pisma Św.nie wystarcza do pełnego poznania Boga i wspólnoty z Nim. Jezus wyjaśnia Pismo Św.uczniom będącym w drodze – (Łk. 24:27 „I zaczynając od Mojżesza poprzez wszystkich proroków wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego.”)- a oni mimo to nie rozpoznają Chrystusa. Jedynie poprzez Słowo przyciąga ich do Siebie na tyle, iż proszą Go by został z nimi. Pełne poznanie Jezusa przez uczniów następuje dopiero wtedy, kiedy Ten sprawuje Eucharystię. Jezus przypomina wtedy też, że Jest obecny w Eucharystii REALNIE, a nie tylko symbolicznie kiedy łamie chleb rozdaje im i znika. Nie znika bowiem dla hecy,czy efektów specjalnych,a dlatego by przypomnieć o Swojej REALNEJ obecności w Eucharystii – TRANSSUBSTANCJACJA / PRZEISTOCZENIE.

Łk.24 : Uczniowie z Emaus
13 Tego samego dnia dwaj z nich byli w drodze do wsi, zwanej Emaus, oddalonej sześćdziesiąt stadiów od Jerozolimy. 14 Rozmawiali oni z sobą o tym wszystkim, co się wydarzyło. 15 Gdy tak rozmawiali i rozprawiali z sobą, sam Jezus przybliżył się i szedł z nimi. 16 Lecz oczy ich były niejako na uwięzi, tak że Go nie poznali. 17 On zaś ich zapytał: „Cóż to za rozmowy prowadzicie z sobą w drodze?” Zatrzymali się smutni. 18 A jeden z nich, imieniem Kleofas, odpowiedział Mu: „Ty jesteś chyba jedynym z przebywających w Jerozolimie, który nie wie, co się tam w tych dniach stało”. 19 Zapytał ich: „Cóż takiego?” Odpowiedzieli Mu: „To, co się stało z Jezusem Nazarejczykiem, który był prorokiem potężnym w czynie i słowie wobec Boga i całego ludu; 20 jak arcykapłani i nasi przywódcy wydali Go na śmierć i ukrzyżowali. 21 A myśmy się spodziewali, że On właśnie miał wyzwolić Izraela. Tak, a po tym wszystkim dziś już trzeci dzień, jak się to stało. 22 Nadto jeszcze niektóre z naszych kobiet przeraziły nas: były rano u grobu, 23 a nie znalazłszy Jego ciała, wróciły i opowiedziały, że miały widzenie aniołów, którzy zapewniają, iż On żyje. 24 Poszli niektórzy z naszych do grobu i zastali wszystko tak, jak kobiety opowiadały, ale Jego nie widzieli”.
25 Na to On rzekł do nich: „O nierozumni, jak nieskore są wasze serca do wierzenia we wszystko, co powiedzieli prorocy! 26 Czyż Mesjasz nie miał tego cierpieć, aby wejść do swej chwały?” 27 I zaczynając od Mojżesza poprzez wszystkich proroków wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego.
28 Tak przybliżyli się do wsi, do której zdążali, a On okazywał, jakoby miał iść dalej. 29 Lecz przymusili Go, mówiąc: „Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił”. Wszedł więc, aby zostać z nimi. 30 Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. 31 Wtedy oczy im się otworzyły i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu. 32 I mówili nawzajem do siebie: „Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?”
33 W tej samej godzinie wybrali się i wrócili do Jerozolimy. Tam zastali zebranych Jedenastu i innych z nimi, 34 którzy im oznajmili: „Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi”. 35 Oni również opowiadali, co ich spotkało w drodze, i jak Go poznali przy łamaniu chleba.
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6956
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5394/6836
 78%
EXP: 260/359
 72%
Wysłany: 2018-12-17, 22:38   Re: Dlaczego Pamiątka Wieczerzy Pańskiej to OFIARA

Markerów napisał/a:
Dlaczego Pamiątka Wieczerzy Pańskiej to OFIARA?
Ponieważ kiedy Jezus OFIAROWAŁ samego siebie Bogu Ojcu powiedział:
To czyńcie na moją pamiątkę” ( Łk 22, 19).


Lepiej byłoby gdyś się przeszedł na świeżym powietrzu i troszkę przewietrzył szare komórki.
Nie umiem inaczej skomentować tego, coś napisał... :-(
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4687/15122
 31%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2018-12-18, 05:47   

Tylko tyle żeś przeczytał z całości,??

Merytoryczny komentarz......
Wiem że nie umiesz inaczej skomentować przyzwyczaiłes mnie do tego........
Ostatnio zmieniony przez Markerów 2018-12-18, 05:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6956
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5394/6836
 78%
EXP: 260/359
 72%
Wysłany: 2018-12-18, 09:41   

Markerów napisał/a:
Tylko tyle żeś przeczytał z całości,??


Pierwsze twe zdanie wystarczająco mówi o pozostałych...
Przyznaję że nie czytałem dalszych, ponieważ doskonale znam Twe herezje.

Na Ostatniej Wieczerzy wziął nóż, odkroił sobie rękę i powiedział: "bierzcie, jedźcie, to jest ciało moje"... :mrgreen:
A nawet sam skosztował siebie.

A w bajki o przeistoczeniu krążka z mąki w całego Boga to nawet Wasi wyznawcy nie wierzą.
Jakiegokolwiek spytać, to mówią: "przecież to tylko symbol"...
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4687/15122
 31%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2018-12-18, 10:18   

To jak nie czytałeś to poco komentujesz,?
Jakieś argumenty czy coś takiego posiadasz?
Chcesz coś do tematu wnieść czy ujadac i pluć kwasem?
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4687/15122
 31%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2018-12-18, 10:20   

Henryk napisał/a:
[
Jakiegokolwiek spytać, to mówią: "przecież to tylko symbol"...


Tak racja tak mówią protestanci i sekciarze...
W nauczaniu Kościoła nie znajdziesz że ciało Chrystusa to symbol.. Nie Kompromituj się
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6956
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5394/6836
 78%
EXP: 260/359
 72%
Wysłany: 2018-12-18, 10:52   

Markerów napisał/a:

Tak racja tak mówią protestanci i sekciarze...

Wyraźnie pisałem że tak twierdzą Twoi zwiedzeni Bracia- katoliccy parafianie.

Nie wmawiaj tu, że ksiądz to taki czarodziej, który zamienia mąkę w Jezusa. :mrgreen:
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13550

Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 329/608
 54%
Wysłany: 2018-12-18, 11:53   

Markerów napisał/a:
Dlaczego Pamiątka Wieczerzy Pańskiej to OFIARA?
Ponieważ kiedy Jezus OFIAROWAŁ samego siebie Bogu Ojcu powiedział:
To czyńcie na moją pamiątkę” ( Łk 22, 19).

(19) Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę!


Nie bardzo mogę ja zrozumieć w jaki sposób uroczystość przy stole może być ofiarą?
ta uroczystość miała być pamiątką, bo już więcej takich uroczystości z Jezusem apostołowie nie mieli, wiec co roku w dniu śmierci Jezusa przypominali sobie jego śmierć przez łamanie chleba i picie wina, tym bardziej,że Jezus im to nakazał.

Lud poświęcony Bogu i Jego prawu rok rocznie, obchodzi 14 NISAN tę uroczystość nazwaną WIECZERZĄ PAŃSKĄ, na pamiątkę śmierci Jezusa, chleb który łamiemy przedstawia złamane ciało Jezusa, a wino które pijemy przedstawia JEGO przelaną świętą krew za nas, bo inaczej nie żyli byśmy.

Chleb jest zawsze chlebem a nie prawdziwym ciałem wino, lub sok też jest tylko winem lub sokiem, a nie krwią.

Nasze ofiarowanie się jest oddanie się Bogu na służbę czyli POŚWIĘCENIE SIĘ.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4687/15122
 31%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2018-12-18, 13:07   

Eucharystia jest uobecnieniem ofiary. O istocie Eucharystii wiele mówi fragment : "Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę! Tak samo i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana." /Ewangelia wg św. Łukasza 22,19-20/.

Jak widać, ofiara Jezusa łączy w sobie wszystkie (zapowiadające ją) ofiary Starego Testamentu:
ofiarę pokarmową (spożywanie Ciała Jezusa)
ofiarę spalaną ("pamiątką" nazywano w Biblii część ofiary przeznaczoną na spalenie - Kpł 2,2)
rozlanie krwi baranka ofiarnego
Eucharystia nie jest jakimś symbolem czy emblematem

Jezus wyraźnie powiedział "to jest Ciało moje"/Mt 26,26b/. Przywiązał On olbrzymią wagę do sprawowania Eucharystii i związał z tym Sakramentem wielkie obietnice: "Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto pożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim."
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4687/15122
 31%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2018-12-18, 13:08   

Najwidoczniej za nic niektórzy mają słowa Jezusa
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4687/15122
 31%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2018-12-18, 13:10   

Pamiątką" nazywano w Biblii ofiarę ( Wj 30,16 ; Lb 31,54 ; Syr 45,16 ; Syr 50,16),przede wszystkim zaś tę część ofiary, która była przeznaczona na spalenie ( Kpł 2,2 ;Kpł 2,9 ; Kpł 2,16 ;Kpł 5,12 ; Kpł 6,8 ; Kpł 24,7 ;Lb 5,26).

Jezus nawiązał do obrzędu zawierania przymierza przy użyciu krwi zwierzęcia ofiarnego "Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę!"(1 Kor 11,25).
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6956
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5394/6836
 78%
EXP: 260/359
 72%
Wysłany: 2018-12-18, 13:13   

Markerów napisał/a:
Eucharystia jest uobecnieniem ofiary.

O! Cwaniaczek.
To dziś jest zaledwie "uobecnianiem", a nie "ponawianiem" jak uczyliście niedawno. :lol:
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4687/15122
 31%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2018-12-18, 13:15   

nike napisał/a:
[
[/b]


ta uroczystość miała być pamiątką, bo już więcej takich uroczystości z Jezusem apostołowie nie mieli, wiec co roku w dniu śmierci Jezusa przypominali sobie jego śmierć przez łamanie chleba i picie wina, tym bardziej,że Jezus im to nakazał.


Niedozecznosc jakich mało i kompletne niezrozumienie...

Dla wiernych Izraelitów wspólny posiłek był znakiem pewnej więzi - nie na darmo faryzeusze oskarżali uczniów Jezusa : "Dlaczego jecie i pijecie z celnikami i grzesznikami? "[Łk 5,30b].Podana powyżej jednościowa interpretacja Eucharystii jest w zasadzie prawidłowa ; jej wadą jest jednak pewne zawężenie. W Dziejach Apostolskich czytamy o Kościele :"Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwie." [Dz 2,42].
Dodać trzeba iż podmiotami Eucharystii są nie tylko spożywający ją wierni, ale przede wszystkim Jezus. Jest to zresztą jak najbardziej realna Wieczerza Pańska - nieprawdą jest, jakoby Kościół był tylko obrazem Jezusa, a Ciało (Chleb) symbolicznym obrazem Kościoła.
Przeciwnie -to Jezus jest centrum, i to On jest obecny (dosłownie i realnie) zarówno w znaku (sygnale, fladze) chleba, jak i w swoim Kościele. Jego obecność w Kościele i w Eucharystii została zapisana w Biblii w bardzo wyraźny sposób ; wyrażają ją choćby fragmenty w których św.Paweł mówi o Kościele jako o Ciele Chrystusa (1 Kor 12,12-31) jak i te, w których Jezus mówi o Chlebie Eucharystycznym "To jest Ciało moje" a o Winie "To jest Krew moja". Oba fragmenty mówią o prawdziwej ( choć nieco odmiennej), realnej obecności Jezusa.
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4687/15122
 31%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2018-12-18, 13:16   

Henryk napisał/a:
Markerów napisał/a:
Eucharystia jest uobecnieniem ofiary.

O! Cwaniaczek.
To dziś jest zaledwie "uobecnianiem", a nie "ponawianiem" jak uczyliście niedawno. :lol:


Zawsze była uobecnieniem nie manipuluj..
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 13