FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Aborcja, a wolna wola
Autor Wiadomość
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4687/15122
 31%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2019-02-10, 20:47   

nike napisał/a:
zamiast na kazaniach i drzeć się, tylko łagodnie tłumaczyć, to wiele kobiet zrozumie i będzie ostrożnie podchodzić do tej kwestii.


A z skąd ty możesz wiedzieć co jest na kazaniach, proszę nie rozmieszaj mnie..... Nie znasz w ogóle nauk kościoła. :(
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4687/15122
 31%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2019-02-10, 20:52   

nike napisał/a:

A jakim jest grzechem aborcja to jeden Bóg będzie kobiety sądził i sam zdecyduje, żaden klecha nie będzie miał nic do powiedzenia.

.


Jest takim samym (jak nie większym gdyż tyczy się tych najmniejszych)grzechem jak grzech morderstwa z premedytacją.....
I wybacz może Ci się to nie podobać możesz jęczeć i kwiczeć,
ale Kościół ma tu stanowcze ewangeliczne podejście do sprawy.....
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13546
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 325/608
 53%
Wysłany: 2019-02-11, 09:32   

Markerów napisał/a:
A z skąd ty możesz wiedzieć co jest na kazaniach, proszę nie rozmieszaj mnie..... Nie znasz w ogóle nauk kościoła. :(

A więc przedstaw mi te nauki jeżeli je dobrze znasz.
Markerów napisał/a:
Jest takim samym (jak nie większym gdyż tyczy się tych najmniejszych)grzechem jak grzech morderstwa z premedytacją.....

Dlaczego wiec w Biblii jest inaczej w tym temacie?
Markerów napisał/a:
I wybacz może Ci się to nie podobać możesz jęczeć i kwiczeć,

Ja nie będę kwiczała, ani jęczała z tego powodu, bo ja zawsze byłam i jestem przeciwko aborcji i nasze zbory takich zabiegów nie stosują.

Markerów napisał/a:
ale Kościół ma tu stanowcze ewangeliczne podejście do sprawy.....

Rzymski kosciół to miał i ma zawsze ewangeliczne podejście OGNIEM, KRZYKIEM, I MIECZEM.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Dariusz 

Potwierdzenie wizualne: 1234
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Sie 2017
Posty: 373
Poziom: 18
HP: 7/711
 1%
MP: 339/339
 100%
EXP: 1/45
 2%
Wysłany: 2019-02-26, 08:31   

nike napisał/a:
Biblia Warszawska:
Jeżeli dwaj mężowie się biją, a przy tym uderzą kobietę brzemienną tak, że poroni, ale nie poniesie dalszej szkody, to sprawca zapłaci grzywnę, jaką mu wyznaczy mąż tej kobiety, a uiści ją w obecności rozjemców.

Jeżeli następuje poronienie, to dziecko nie żyje, a więc kobieta która była w ciąży poniosła stratę, dlaczego więc nie ma tutaj oko za oko?, tylko jest odszkodowanie?


Zasugerowałaś się przekładem, który nie oddaje tego czytelnie.
W w/w wersecie nie ma słowa poronienie co sugerowałoby, że na pewno dziecko umarło.

Tekst hebrajski zawiera zwrot: 'wyjdą z niej dzieci'.

Czasem zdarza się, że poród nastąpił przed wcześnie ale dziecko przeżyło. Dlatego nie ma tu zastosowania zasada oko za oko, tylko odszkodowanie. Kolejny werset zawiera inną opcję tzn. 'wyjdą z niej dzieci i będzie przypadek śmiertelny' (śmierć kogokolwiek, albo matki, choć dziecko przeżyło, albo dziecka choć matka przeżyła albo oboje zmarli), wtedy masz oko za oko.
Cytat:

A dlatego,ze jest to jeszcze płód, który bez matki nie jest w stanie samodzielnie żyć.

Dziwne, a który to urodzony normalnie niemowlak jest wstanie samodzielnie żyć? Też żaden.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6956
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5394/6836
 78%
EXP: 260/359
 72%
Wysłany: 2019-02-26, 09:04   

Dariusz napisał/a:
Dziwne, a który to urodzony normalnie niemowlak jest wstanie samodzielnie żyć? Też żaden.

Tu chodzi o niezależne od matki krążenie krwi, samodzielne oddychanie, trawienie, a ciało zdolne do dalszego życia poza łonem matki.
Dzisiejsza technika potrafi utrzymać przy życiu nawet 6-cio miesięczne płody.
Ale niech tylko zabraknie prądu w inkubatorze... :-(

Dziwne, że najwięksi obrońcy "życia poczętego"- KK- nie chcą organizować pogrzebów takich poronionych, kilkutygodniowych, mieszczących się w dłoni- płodów.
 
     
Dariusz 

Potwierdzenie wizualne: 1234
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Sie 2017
Posty: 373
Poziom: 18
HP: 7/711
 1%
MP: 339/339
 100%
EXP: 1/45
 2%
Wysłany: 2019-02-26, 11:46   

Henryk napisał/a:
Tu chodzi o niezależne od matki krążenie krwi, samodzielne oddychanie, trawienie, a ciało zdolne do dalszego życia poza łonem matki.

Skąd wiesz, że w Wj 21:22,23 właśnie o to chodzi?
W j. hebrajskim istnieją takie rzeczy jak prefiks i sufiks. Gdyby chodziło tylko o śmierć kobiety to byłby tam prefiks LACH, sugerujący, że chodzi tylko o jej śmierć. Jednak w tekście hebrajskim nie ma tam tego prefiksu, co sugeruje, że może chodzić o śmierć kogokolwiek, więc i przedwcześnie poronionemu płodowi. Wtedy też prawo nakazuje życie za życie.
Może nike jest zwolenniczką poglądu, że z życiem mamy do czynienia dopiero po urodzeniu dziecka. Jednak tekst hebrajski wskazuje na coś innego. Życie poronionego płodu miało być potraktowane jak życie dorosłego człowieka.
Inaczej jaki sens byłoby dawać w Prawie Mojżeszowym takie prawo z opcją kobiety w ciąży? Przecież było już prawo: nie zabijaj i to załatwia wszystko. Jednak inną opcją jest prawo dot. kobiety brzemiennej. To rozgraniczenie wskazuje na zupełnie inny aspekt. Głownie chodzi o śmierć poronionego płodu lub jego przedwczesny poród i przeżycie.
Ostatnio zmieniony przez Dariusz 2019-02-26, 11:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4687/15122
 31%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2019-02-26, 11:57   

Henryk napisał/a:
[

Dziwne, że najwięksi obrońcy "życia poczętego"- KK- nie chcą organizować pogrzebów takich poronionych, kilkutygodniowych, mieszczących się w dłoni- płodów.


Nie wydaje mi się byś znał nauczanie Kościoła w tym względzie, zresztą jak w każdym innym....
Widzę że brak wiedzy nie pozwala przyjąć pewnych zasadniczych spraw min. Tego że organizacjia pogrzebu w kościele kogo kolwiek tyczy się min świeckich, rodziny zmarłego..... I ku twemu rozczarowaniu i tego co tu chcesz zmanipulowanc faktami owszem, są chowane płody dzieci zmarłych...
Odmowa jest jedynie Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (kan. 1183, paragraf 2)
Polecam się zaznajomić a nie pisać bzdur które z prawdą nie mają wiele wspólnego..
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6956
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5394/6836
 78%
EXP: 260/359
 72%
Wysłany: 2019-02-26, 12:00   

Dariusz napisał/a:
Skąd wiesz, że w Wj 21:22,23 właśnie o to chodzi?

Ponieważ człowiekiem, czyli duszą, jest istota która oddycha, a co za tym idzie- serce bije, krew odżywia organizm...
Nawet w pełni ukształtowane ciało, stworzone z pierwiastków ziemi jeszcze nim nie było.

Rdz 2:7 ubg "Wtedy PAN Bóg ukształtował człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia. I człowiek stał się żywą duszą."

Pomijając samoistne poronienia, prawie każdy ludzki płód może stać się człowiekiem.
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4687/15122
 31%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2019-02-26, 12:04   

Henryk napisał/a:
[



Pomijając samoistne poronienia, prawie każdy ludzki płód może stać się człowiekiem.


Szatańska herezja jakich mało

życie płodowe jest etapem ludzkiego życia, w którym Bóg ma szczególny udział. Biblia mówi: „Czyż ten, który mnie stworzył w łonie matki, nie stworzył i jego? I czyż nie On jeden ukształtował nas w łonie?”. Hi 31,15 (BW). „Tak mówi Pan, twój Odkupiciel i twój Stwórca jeszcze w łonie matki: Ja jestem Pan, Stwórca wszystkiego…”. Iz 44,24 (BW). „Ty utkałeś mnie w łonie mej matki”. Ps 139,14 (BT). „Bo Ty stworzyłeś nerki moje, Ukształtowałeś mnie w łonie matki mojej. Wysławiam cię za to, że cudownie mnie stworzyłeś. Cudowne są dzieła twoje. I duszę moją znasz dokładnie… dni określone zostały, chociaż żaden z nich [jeszcze] nie nastał”. Ps 139,13-14.16 (BW). „Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię…”. Jr 1,5 (BT).
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13546
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 325/608
 53%
Wysłany: 2019-02-26, 17:50   

Wyj.21:22----Edycja Św. Pawła.
(22) Jeśli mężczyźni podczas bójki uderzą kobietę w ciąży i spowodują poronienie, lecz ona nie odniesie innego uszczerbku na zdrowiu, wówczas według prawa winny wypłaci odszkodowanie, którego zażąda mąż kobiety.
BW-Praska
(22) Jeśli ludzie poróżnią się między sobą i dojdzie przy tym do obrażeń ciała niewiasty brzemiennej, która wskutek tego poroni, to sprawca obrażeń powinien - jeśli nie przydarzy się nic poza tym - zapłacić tylko karę, jaką nałoży na niego mąż kobiety brzemiennej i jaką należy zapłacić zgodnie z wyrokiem sędziów.
Nowa Gdańska
(22) Kiedy się ludzie będą spierać i ktoś uderzy brzemienną kobietę tak, że zostanie poroniony jej płód, zaś inny wypadek nie zajdzie wtedy ten ktoś poniesie karę pieniężną, jaką nałoży na niego mąż tej kobiety, albo zapłaci według wyroku sędziów.
Uwspółcześniona BG.
(22) Jeśli mężczyźni się pokłócą i uderzą kobietę brzemienną, tak że wyjdzie z niej płód, jednak bez żadnej szkody, to musi ponieść karę, jaką nałoży na niego mąż tej kobiety, a da według uznania sędziów
Jakuba Wujka
(22) Jeśliby się powadzili mężowie a uderzyłby który niewiastę brzemienną, tak żeby poroniła, ale sama żywa została, podlęże szkodzie, ile by mąż niewiasty zażądał, a rozsądzcy osądzą.
Brzeska
(22) Jesliby którzy wadząc się niewiastę brzemienną roztrącili, tak iżby przed czasem poroniła, a nie przyszła by na nię śmierć, tedy ten wedle na łask u męża jej będzie karan, ku której rzeczy rozdejmce być mają.

chyba wystarczy,
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Dariusz 

Potwierdzenie wizualne: 1234
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Sie 2017
Posty: 373
Poziom: 18
HP: 7/711
 1%
MP: 339/339
 100%
EXP: 1/45
 2%
Wysłany: 2019-02-27, 08:31   

nike napisał/a:
chyba wystarczy,

Jak już zaznaczyłem wcześniej, tekst hebrajski nie rozgranicza o czyją śmierć chodzi, czy matki czy płodu.
Polecam dokładniejsze wyjaśnienie.
https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1977570
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13546
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 325/608
 53%
Wysłany: 2019-02-27, 21:23   

Dariusz napisał/a:
nike napisał/a:
chyba wystarczy,

Jak już zaznaczyłem wcześniej, tekst hebrajski nie rozgranicza o czyją śmierć chodzi, czy matki czy płodu.
Polecam dokładniejsze wyjaśnienie.
https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1977570

Wiem jak jest w w przekładzie ŚJ.nie jest jednak to dokładne tłumaczenie z BH, i tak jak już pisałam mam własny pogląd na ten temat, ale nikt jak dotąd mnie nie przekonał,ze płód który wypłynie z kobiety po uderzeniu, czy wypadku będzie żył, ja się zgodzę,ze obecnie zaznaczam OBECNIE medycyna jest tak rozwinięta,że ratują już sześciomiesięczne ciąże, ale Stary Testament był pisany jak Mojżesz był na pustyni a to był rok 1600 przed naszą erą.
Druga rzecz w BH nie ma żadnej sugestii w tekście który podałeś,że może chodzić o płód.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Dariusz 

Potwierdzenie wizualne: 1234
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Sie 2017
Posty: 373
Poziom: 18
HP: 7/711
 1%
MP: 339/339
 100%
EXP: 1/45
 2%
Wysłany: 2019-02-28, 08:30   

nike napisał/a:
Druga rzecz w BH nie ma żadnej sugestii w tekście który podałeś,że może chodzić o płód.

Tekst hebrajski nie zawiera przedrostka LACH a powinien, gdyby chodziło o śmierć tylko kobiety.
Tak więc to poglądy a nie tekst Biblii zdecydowały, że skupiono się na śmierci jak już to kobiety.
Czytałaś artykuł, który to objaśnia?
nike napisał/a:
ale nikt jak dotąd mnie nie przekonał,ze płód który wypłynie z kobiety po uderzeniu, czy wypadku będzie żył,

Paweł napisał o sobie, że jest jakby przedwcześnie urodzony (1 Kor 15:8).
Oczywiście pisze tu o duchowym urodzeniu. Jednak takie porównanie nie miałoby sensu, gdyby, jak piszesz, przedwcześnie urodzone dziecko zawsze umierało. Paweł przecież duchowo ożył.

Po śmierci apostołów Jezusa Chrystusa w I wieku było wielu komentatorów. W przeciwieństwie do pisarzy Biblii ludzie ci nie byli natchnieni przez Boga. Ich komentarze są jednak interesujące, wyrażają bowiem ówczesne poglądy religijne w tej żywotnej sprawie. Oto kilka cytatów:

List Barnaby, rozdział 19:5 (ok. 100-132 n.e.)
„Nie zamordujesz dziecka wywołaniem poronienia, nie zabijesz go również po urodzeniu”.

Didache, czyli Nauka Dwunastu Apostołów (ok. 150 n.e.)
„To jest Droga Życia: (...) nie zabijesz dziecka w łonie matki ani nie zamordujesz noworodka”.

Tertulian: Apolegotyk, rozdział 9:8 (ok. 197 n.e.)
„Nam zaś, ponieważ zabójstwo raz na zawsze wykluczamy, nawet płodu w łonie matki, kiedy jeszcze krew formuje człowieka, nie wolno zniszczyć. Powstrzymać poród, to tylko przyśpieszenie zabójstwa i nie ma różnicy, czy ktoś już urodzone życie wydziera, czy też dopiero rodzące się niszczy. Człowiekiem jest i ten, który ma być człowiekiem”.

Bazyli: List do Amfilocha (347 n.e.)
„Kobieta, która rozmyślnie niszczy płód, musi ponieść karę za morderstwo. A robienie różnicy w zależności od tego, czy płód był ukształtowany, czy nie, byłoby dzieleniem włosa na czworo i jest dla nas nie do przyjęcia”.

„Przerywanie ciąży i dzieciobójstwo (...) były wśród chrześcijan niedozwolone i uchodziły za jednoznaczne z morderstwem” (Will Durant, historyk)
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13546
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 325/608
 53%
Wysłany: 2019-02-28, 10:16   

Markerów napisał/a:
owszem, są chowane płody dzieci zmarłych...


Ja już żyję długo, owszem teraz zaczęli i to z wielka niechęcią chować płody, ale dawniej nawet mowy nie było, bronisz na siłę coś czego nie ma i nigdy nie było w rzymskim kościele. Tak bardzo ci się rzymski kościół podoba? nie wstydzisz się ,ze do takiego zbrodniczego kościoła należysz?
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4687/15122
 31%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2019-02-28, 13:44   

nike napisał/a:
Markerów napisał/a:
owszem, są chowane płody dzieci zmarłych...


Ja już żyję długo, owszem teraz zaczęli i to z wielka niechęcią chować płody,


Mało wiesz...
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 14