FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
.a bramy piekielne .... Go nie przemogą
Autor Wiadomość
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7111
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5510/7220
 76%
EXP: 56/373
 15%
Wysłany: 2023-06-30, 15:29   

Wiesława napisał/a:
.A w jaki sposób rozumiesz powyższy werset z Łk?

Łk 1:35 PSZ "– Zstąpi na ciebie Duch Święty i moc Boga cię osłoni. Dlatego dziecko, które urodzisz, będzie świętym Synem Bożym." 
Z całą pewnością nie to, że miała dziecko z Duchem Świętym! :shock:
Rozumiem, że ten Duch Święty to moc Boża. Jeden z przejawów Ducha Boga.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
wybrana
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 3148
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 05 Sie 2020
Posty: 758
Poziom: 24
HP: 67/1353
 5%
MP: 646/646
 100%
EXP: 60/68
 88%
Wysłany: 2023-06-30, 15:36   

Wiesława napisał/a:
Henryk napisał/a:
człowiek Jezus do momentu chrztu nie posiadał Ducha Świętego!

...czyli do czasu chrztu nie był doskonały? Był tak samo grzeszny, jak każdy człowiek?

Nie.
Jezus po to przyszedł na świat, by wydać świadectwo prawdy.
Już w zamyśle narodzenia był przeznaczony dla szczególnej misji na ziemi.
Maria miała tą wiadomość przekazaną przez zwiastowanie, że jej syn będzie Zbawicielem ludzi.
Kiedy i w jaki sposób Bóg Ojciec obdarzył Jezusa swoim Duchem, to nie wiemy.
Urodził się w niedoskonałym ciele, bo odczuwało strach, ból, śmierć ale żył w doskonałym Duchu, bo wypełniał go Duch Boży.
Człowiek to nie tylko ciało, to dusza napełniona światłem Bożym lub ciemnością niegodziwca.
Niedoskonałe ciało Jezusa zostało uświęcone Duchem Bożym i otrzymało doskonałość i nieśmiertelność.
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 724 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6290
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4498/6115
 73%
EXP: 268/330
 81%
Wysłany: 2023-06-30, 15:48   

Henryk napisał/a:
Twierdzisz, że Maria posiadała Ducha Świętego, więc Jezus na zasadzie dziedziczenia genów też?...
A co powiesz o innych braciach i siostrach Jezusa?
J 7:5 UBG "Bo nawet jego bracia nie wierzyli w niego."


Przyrodni bracia i siostry Pana Jezusa byli dziećmi Józefa i Marii, a on sam został poczęty z Ducha Świętego Boga Ojca, a nie z Józefa. Pan Jezus także otrzymał tego Ducha, z którego został poczęty w Marii.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7111
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5510/7220
 76%
EXP: 56/373
 15%
Wysłany: 2023-06-30, 15:53   

Pokoja napisał/a:
Pan Jezus także otrzymał tego Ducha, z którego został poczęty w Marii.

Tak. Tylko problemem jest czas.
Kiedy Jezus otrzymał tego ducha i oczywiście dowody na wskazanie tego momentu.
Przy narodzinach, czy przy chrzcie.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2787
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 158/177
 89%
Wysłany: 2023-06-30, 16:41   

Henryk napisał/a:
Wiesława napisał/a:
.A w jaki sposób rozumiesz powyższy werset z Łk?

Łk 1:35 PSZ "– Zstąpi na ciebie Duch Święty i moc Boga cię osłoni. Dlatego dziecko, które urodzisz, będzie świętym Synem Bożym." 
Z całą pewnością nie to, że miała dziecko z Duchem Świętym! :shock:
Rozumiem, że ten Duch Święty to moc Boża. Jeden z przejawów Ducha Boga.
Nie wiem dlaczego sugerujesz, mi, że piszę takie brednie. Nie, Maria nie przespala sie z duchem swietym...o tym myslales? Wychodze z tematu, bo dyskusja prowadzi na manowce. Nie bede uczestniczyc w ublizaniu Jezusowi.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3335
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 148/204
 72%
Wysłany: 2023-06-30, 16:57   

Henryk napisał/a:
Pokoja napisał/a:
Pan Jezus także otrzymał tego Ducha, z którego został poczęty w Marii.

Tak. Tylko problemem jest czas.
Kiedy Jezus otrzymał tego ducha i oczywiście dowody na wskazanie tego momentu.
Przy narodzinach, czy przy chrzcie.

Moim skromnym zdaniem, kiedy by tego Ducha nie otrzymał, czy wcześniej, czy później nie może być w świetle tego co czytamy równy Bogu Ojcu. Bóg Ojciec, którego poznajemy w Starym Testamencie niczego od nikogo nie otrzymuje, niczego się od nikogo nie uczy, nie dowiaduje, a jedynie stwarza, daje, ofiarowuje swoim stworzeniom. Jakie są atrybuty Boga w Biblii Hebrajskiej ?

Samoistność
Duchowość
Suwerenność
Świętość
Wszechobecność
Wszechmoc
Niezmienność
Prawdomówność
Mądrość
Dobroć
Łaska
Miłość
Uprzednia wiedza
Gniew

Słowo "atrybut" odnosi się do cech, które przynależą do istoty Boga. Jest to charakterystyka Bożego charakteru, Bożej Istoty, Bożej Osoby. Oznacza odpowiedź na pytanie: kim Bóg jest i jaki Bóg jest.

Atrybut Boga: Odnosi się do boskiego charakteru. Odnosi się do boskiej natury. Jest to osobowość Boga, doskonałość Boga, cechy Boga, sedno Boga, istota Boga.

5 Mojż. 3:24 “Któryż Bóg na niebie i na ziemi dokonuje takich dzieł jak twoje”,

i odpowiedź brzmi: żaden.

Psalm 71:19 “Boże, Któż jest tobie równy?”

Znak zapytania, ale to pytanie retoryczne. Odpowiedź jest tak oczywista, że nawet nikt nie trudzi się tym, żeby odpowiedzieć na pytanie. Zadanie pytania jest odpowiedzią na to pytanie. Nie ma nikogo takiego jak Bóg (Ojciec)_.

Psalm 35:10 “Panie, któż jest tobie równy?”

Mich. 7:18 “Któż jest, Boże |(Ojcze), jak Ty” ?

Taki atrybut jak mądrość. Czy Bóg Ojciec musiał się tego uczyć od kogoś ? Bóg wybiera najlepsze środki dla osiągnięcia ostatecznych celów. Bóg prawdziwy zna najlepszą ścieżkę, najlepszą drogę żeby osiągnąć ostateczne cele, i Boże drogi górują nad naszymi drogami, a Jego myśli nad naszymi myślami, ale Bóg nie tylko z góry ustalił ostateczny cel przez który zostanie uwielbiony, ale i nasze indywidualne życie, jak i zbiorowe życie ludzi. On już wcześniej wyznaczył najlepsze środki, za pomocą których zostaną osiągnięte ostateczne cele.
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-06-30, 17:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7111
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5510/7220
 76%
EXP: 56/373
 15%
Wysłany: 2023-06-30, 17:35   

Fedorowicz napisał/a:
Bóg Ojciec, którego poznajemy w Starym Testamencie niczego od nikogo nie otrzymuje, niczego się od nikogo nie uczy, nie dowiaduje, a jedynie stwarza, daje, ofiarowuje swoim stworzeniom. Jakie są atrybuty Boga w Biblii Hebrajskiej ?

Myślę identycznie.
1Kor 8:6 UBG "To dla nas jest jeden Bóg, Ojciec, z którego wszystko, a my w nim, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko, a my przez niego."
Wszystko pochodzi od Ojca. Łącznie z Synem. On- Syn- był wykonawcą wszystkiego.
Cytat:
On już wcześniej wyznaczył najlepsze środki, za pomocą których zostaną osiągnięte ostateczne cele.

Tak. Nawe gdy nam wydają się dziś te środki nielogiczne, niesprawiedliwe, niezrozumiałe.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7111
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5510/7220
 76%
EXP: 56/373
 15%
Wysłany: 2023-06-30, 17:52   

Wiesława napisał/a:
Nie wiem dlaczego sugerujesz, mi, że piszę takie brednie. Nie, Maria nie przespala sie z duchem swietym...o tym myslales? Wychodze z tematu, bo dyskusja prowadzi na manowce. Nie bede uczestniczyc w ublizaniu Jezusowi.

A sugerowałem?! :shock:
Wiesławo- nie wyciągaj pochopnie wniosków.
Napisz sobie tekst w Wordzie, czy innym edytorze tekstu. Przeczytaj, popraw, zmień. A gdy już będzie dobrze to wyślij.
Ja tak postępuje (prawie zawsze).
Jestem daleki, abym nawet pomyślał o ubliżeniu Temu, który otrzymał Naturę równą Ojcu!
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 724 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6290
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4498/6115
 73%
EXP: 268/330
 81%
Wysłany: 2023-06-30, 21:16   

Henryk napisał/a:
Pokoja napisał/a:
Pan Jezus także otrzymał tego Ducha, z którego został poczęty w Marii.

Tak. Tylko problemem jest czas.
Kiedy Jezus otrzymał tego ducha i oczywiście dowody na wskazanie tego momentu.
Przy narodzinach, czy przy chrzcie.


Skoro matka Maria otrzymała Ducha Świętego Boga Ojca, to jakiego Ducha przy narodzeniu, otrzymał Pan Jezus :?:
Czy an Jezus miał dwóch Duchów, czy jednego :?:
Który Duch wrócił do Ojca, którego mu polecił, Kazn. 12:7; Łuk. 23:46.
Tu mamy podobny problem, jak w przypadku J. 20:22:

J. 20:21. Wstecz przemawiał ten sam Jezus: Pokój wam; tak jak mnie posłał Ojciec, i ja was posyłam jako dar.
22. A to przemawiając, tchnął na myślenie im: Pojmijcie zmysłami Ducha Świętego.
23. Ktoś razy grzechy tym samym pominie, pozwoli odejść; ktoś rządząc, razy uwięzi.

Wstecz przemawiał ten sam Jezus
- Wstecz, czyli wcześniej za swego życia, gdy wysyłał ich z misją dla Ewangelii Królestwa. Różne rzeczy sobie przypominali Apostołowie z tego, co Pan Jezus mówił i czynił za swego życia. Bardzo z tym harmonizuje treść J. 16:12-14 w zw. z J. 2:21,22 (1Kor. 3:16). To przypominanie sobie, tego, czego wcześniej nie rozumieli jest swego rodzaju świadectwem, zmartwychwstania w nich Pana Jezusa. On tak im powiedział:
Oto, Ja godzien wiary, żyję w was każdego dnia, aż do skończenia świata [KS](165 - koniec świata to żniwo). Mt. 28:20

Pojmijcie zmysłami Ducha Świętego – Ten rodzaj pojmowania Ducha Świętego Boga Ojca, zapewniał autorytet do nauczania, działania i tworzenia prawa w rzeczywistości nowego wieku, Wieku Ewangelii;
Greka u Jana (20:22) podaje „Przyjmijcie Ducha Świętego!" jako czas przeszły dokonany, jako coś, co już nastąpiło, a gdyby to się stało dopiero zaraz po zmartwychwstaniu Chrystusa to było to na 47 dni przed tym, gdy w dniu Pięćdziesiątnicy ten Duch Świętego Boga Ojca, pobudził około 120 zgromadzonych osób do wznowienia publicznej służby dla świadczenia o Królestwie Bożym, Dz. 1:8; 2: 1-4.

Bóg stwarzając, daje tylko swego Ducha Świętego, według którego można żyć aktywnie aż do śmierci, zasmucić go, lub zgasić.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3335
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 148/204
 72%
Wysłany: 2023-07-02, 06:59   

Pokoja napisał/a:
Henryk napisał/a:
Pokoja napisał/a:
Pan Jezus także otrzymał tego Ducha, z którego został poczęty w Marii.

Tak. Tylko problemem jest czas.
Kiedy Jezus otrzymał tego ducha i oczywiście dowody na wskazanie tego momentu.
Przy narodzinach, czy przy chrzcie.


Skoro matka Maria otrzymała Ducha Świętego Boga Ojca, to jakiego Ducha przy narodzeniu, otrzymał Pan Jezus :?:
Czy an Jezus miał dwóch Duchów, czy jednego :?:
Który Duch wrócił do Ojca, którego mu polecił, Kazn. 12:7; Łuk. 23:46.
Tu mamy podobny problem, jak w przypadku J. 20:22:

J. 20:21. Wstecz przemawiał ten sam Jezus: Pokój wam; tak jak mnie posłał Ojciec, i ja was posyłam jako dar.
22. A to przemawiając, tchnął na myślenie im: Pojmijcie zmysłami Ducha Świętego.
23. Ktoś razy grzechy tym samym pominie, pozwoli odejść; ktoś rządząc, razy uwięzi.

Wstecz przemawiał ten sam Jezus
- Wstecz, czyli wcześniej za swego życia, gdy wysyłał ich z misją dla Ewangelii Królestwa. Różne rzeczy sobie przypominali Apostołowie z tego, co Pan Jezus mówił i czynił za swego życia. Bardzo z tym harmonizuje treść J. 16:12-14 w zw. z J. 2:21,22 (1Kor. 3:16). To przypominanie sobie, tego, czego wcześniej nie rozumieli jest swego rodzaju świadectwem, zmartwychwstania w nich Pana Jezusa. On tak im powiedział:
Oto, Ja godzien wiary, żyję w was każdego dnia, aż do skończenia świata [KS](165 - koniec świata to żniwo). Mt. 28:20

Pojmijcie zmysłami Ducha Świętego – Ten rodzaj pojmowania Ducha Świętego Boga Ojca, zapewniał autorytet do nauczania, działania i tworzenia prawa w rzeczywistości nowego wieku, Wieku Ewangelii;
Greka u Jana (20:22) podaje „Przyjmijcie Ducha Świętego!" jako czas przeszły dokonany, jako coś, co już nastąpiło, a gdyby to się stało dopiero zaraz po zmartwychwstaniu Chrystusa to było to na 47 dni przed tym, gdy w dniu Pięćdziesiątnicy ten Duch Świętego Boga Ojca, pobudził około 120 zgromadzonych osób do wznowienia publicznej służby dla świadczenia o Królestwie Bożym, Dz. 1:8; 2: 1-4.

Bóg stwarzając, daje tylko swego Ducha Świętego, według którego można żyć aktywnie aż do śmierci, zasmucić go, lub zgasić.


Gdy Jezus się modlił „Duch Święty zstąpił na Niego, w postaci cielesnej niby gołębica” (Łk 3,22). Egzegeci w rożny sposób interpretują gołębicę. Mamy tutaj odniesienie do Ducha, który unosił się nad pierwotnym chaosem, gdy Bóg kształtował świat. Gołębica pojawia się również po potopie, gdy przynosi Noemu radosną wiadomość o ustąpieniu wód, czyli końcu kary Bożej. W poezji i Biblii gołębica symbolizuje miłość. „Gołąbko ma, ukaż mi swą twarz i daj mi usłyszeć swój głos” – mówi oblubieniec do ukochanej w Pieśni nad Pieśniami (Pnp 2,14). W czasie chrztu Jezusa miłość Boża znów spłynęła na świat. Bóg w Jezusie ukazał „swą twarz i dał usłyszeć swój głos”.

Darowi Ducha, konkretnemu, wyrazistemu i lekkiemu jak lot gołębicy (I. Gargano) towarzyszy głos Boga Ojca: „Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie”. Autor listu do Hebrajczyków pisze: „Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna” (Hbr 1,1-2). Bóg przemówił przez Syna językiem miłości: „Ty jesteś moim umiłowanym synem, Ty jesteś królem Izraela, Ty jesteś synem Dawida, Ty jesteś w całym znaczeniu tego słowa namaszczonym, Ty jesteś Izaakiem obietnicy, Ty jesteś tym, który objawił całe dobro, jakie nosiłem w sobie jeszcze przed założeniem świata” (por. Ef 1,4). Tak jak rodzice przelewają na dziedzica wszystko, co mają; wszystko, czym są, tak ten głos, który materializuje się w niebie, wskazuje, że na Jezusa z Nazaretu Bóg Izraela przelał wszystko, co ma; wszystko, czym jest” (I. Gargano).

W obrzędzie chrztu Jezusa uczestniczy więc cała Trójca Przenajświętsza: Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty. Bóg Ojciec jest głosem, wypowiada Słowo, rodzi Syna: „Tyś Synem moim, ja Ciebie dziś zrodziłem” (Ps 2,7).

 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4536/15122
 30%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2023-08-30, 10:28   

Fedorowicz napisał/a:
Pokoja napisał/a:
Henryk napisał/a:
Pokoja napisał/a:
Pan Jezus także otrzymał tego Ducha, z którego został poczęty w Marii.

Tak. Tylko problemem jest czas.
Kiedy Jezus otrzymał tego ducha i oczywiście dowody na wskazanie tego momentu.
Przy narodzinach, czy przy chrzcie.


Skoro matka Maria otrzymała Ducha Świętego Boga Ojca, to jakiego Ducha przy narodzeniu, otrzymał Pan Jezus :?:
Czy an Jezus miał dwóch Duchów, czy jednego :?:
Który Duch wrócił do Ojca, którego mu polecił, Kazn. 12:7; Łuk. 23:46.
Tu mamy podobny problem, jak w przypadku J. 20:22:

J. 20:21. Wstecz przemawiał ten sam Jezus: Pokój wam; tak jak mnie posłał Ojciec, i ja was posyłam jako dar.
22. A to przemawiając, tchnął na myślenie im: Pojmijcie zmysłami Ducha Świętego.
23. Ktoś razy grzechy tym samym pominie, pozwoli odejść; ktoś rządząc, razy uwięzi.

Wstecz przemawiał ten sam Jezus
- Wstecz, czyli wcześniej za swego życia, gdy wysyłał ich z misją dla Ewangelii Królestwa. Różne rzeczy sobie przypominali Apostołowie z tego, co Pan Jezus mówił i czynił za swego życia. Bardzo z tym harmonizuje treść J. 16:12-14 w zw. z J. 2:21,22 (1Kor. 3:16). To przypominanie sobie, tego, czego wcześniej nie rozumieli jest swego rodzaju świadectwem, zmartwychwstania w nich Pana Jezusa. On tak im powiedział:
Oto, Ja godzien wiary, żyję w was każdego dnia, aż do skończenia świata [KS](165 - koniec świata to żniwo). Mt. 28:20

Pojmijcie zmysłami Ducha Świętego – Ten rodzaj pojmowania Ducha Świętego Boga Ojca, zapewniał autorytet do nauczania, działania i tworzenia prawa w rzeczywistości nowego wieku, Wieku Ewangelii;
Greka u Jana (20:22) podaje „Przyjmijcie Ducha Świętego!" jako czas przeszły dokonany, jako coś, co już nastąpiło, a gdyby to się stało dopiero zaraz po zmartwychwstaniu Chrystusa to było to na 47 dni przed tym, gdy w dniu Pięćdziesiątnicy ten Duch Świętego Boga Ojca, pobudził około 120 zgromadzonych osób do wznowienia publicznej służby dla świadczenia o Królestwie Bożym, Dz. 1:8; 2: 1-4.

Bóg stwarzając, daje tylko swego Ducha Świętego, według którego można żyć aktywnie aż do śmierci, zasmucić go, lub zgasić.


Gdy Jezus się modlił „Duch Święty zstąpił na Niego, w postaci cielesnej niby gołębica” (Łk 3,22). Egzegeci w rożny sposób interpretują gołębicę. Mamy tutaj odniesienie do Ducha, który unosił się nad pierwotnym chaosem, gdy Bóg kształtował świat. Gołębica pojawia się również po potopie, gdy przynosi Noemu radosną wiadomość o ustąpieniu wód, czyli końcu kary Bożej. W poezji i Biblii gołębica symbolizuje miłość. „Gołąbko ma, ukaż mi swą twarz i daj mi usłyszeć swój głos” – mówi oblubieniec do ukochanej w Pieśni nad Pieśniami (Pnp 2,14). W czasie chrztu Jezusa miłość Boża znów spłynęła na świat. Bóg w Jezusie ukazał „swą twarz i dał usłyszeć swój głos”.

Darowi Ducha, konkretnemu, wyrazistemu i lekkiemu jak lot gołębicy (I. Gargano) towarzyszy głos Boga Ojca: „Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie”. Autor listu do Hebrajczyków pisze: „Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna” (Hbr 1,1-2). Bóg przemówił przez Syna językiem miłości: „Ty jesteś moim umiłowanym synem, Ty jesteś królem Izraela, Ty jesteś synem Dawida, Ty jesteś w całym znaczeniu tego słowa namaszczonym, Ty jesteś Izaakiem obietnicy, Ty jesteś tym, który objawił całe dobro, jakie nosiłem w sobie jeszcze przed założeniem świata” (por. Ef 1,4). Tak jak rodzice przelewają na dziedzica wszystko, co mają; wszystko, czym są, tak ten głos, który materializuje się w niebie, wskazuje, że na Jezusa z Nazaretu Bóg Izraela przelał wszystko, co ma; wszystko, czym jest” (I. Gargano).

W obrzędzie chrztu Jezusa uczestniczy więc cała Trójca Przenajświętsza: Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty. Bóg Ojciec jest głosem, wypowiada Słowo, rodzi Syna: „Tyś Synem moim, ja Ciebie dziś zrodziłem” (Ps 2,7).

Obrazek


Brawo za wnikliwą biblijną analizę 👏
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Henryk Suchecki 
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 1512
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 23 Wrz 2018
Posty: 964
Poziom: 27
HP: 71/1795
 4%
MP: 857/857
 100%
EXP: 47/83
 56%
Wysłany: 2023-08-30, 14:27   

po co od razu rzucać się na głęboką wodę, może tak najpierw po brodzić. Czym jest duch rywalizacji, albo duch sportu?? Pytam serio , czy ktoś go widział ?
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4536/15122
 30%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2023-08-30, 14:31   

Henryk Suchecki napisał/a:
po co od razu rzucać się na głęboką wodę, może tak najpierw po brodzić. Czym jest duch rywalizacji, albo duch sportu?? Pytam serio , czy ktoś go widział ?


A czym jest Duch Boży 🤔, czy ktoś go widział?
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Henryk Suchecki 
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 1512
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 23 Wrz 2018
Posty: 964
Poziom: 27
HP: 71/1795
 4%
MP: 857/857
 100%
EXP: 47/83
 56%
Wysłany: 2023-08-30, 14:44   

no tak, z mądrym nie pogadasz , z głupim nie pojesz
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3335
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 148/204
 72%
Wysłany: 2023-08-30, 15:48   

Henryk Suchecki napisał/a:
.. Czym jest duch rywalizacji, albo duch sportu?? Pytam serio , czy ktoś go widział ?

Bardzo fajna wypowiedź Pana Henryka Sucheckiego ! :)
Metafora (gr. μεταφορά metaphorá), inaczej przenośnia to językowy środek stylistyczny, w którym obce znaczeniowo wyrazy są ze sobą składniowo zestawione, tworząc związek frazeologiczny o innym znaczeniu niż dosłowny sens wyrazów, np. "złote serce", "uśmiech losu", "niebo w gębie", "czas to pieniądz", "nogi z waty", "straciłem dla niej głowę", "stalowe nerwy", "poprosiłem ją o rękę", "cały dzień miał muchy w nosie ", "pogoda pod psem", "tyle co kot napłakał", "wstać lewą nogą", "mieć dwie lewe ręce", . Metafor nigdy nie rozumiemy dosłownie, a skupiamy się na ich znaczeniu przenośnym. Do odmian metafor należą: animizacja, personifikacja, katachreza, peryfraza, hiperbola, synestezja, synekdocha i metonimia. Metafory dzielimy na potoczne (językowe) i poetyckie (literackie). Mówiąc prościej, jest to takie połączenie dwóch wyrazów lub większej ich liczby, które razem mają zupełnie inne znaczenie, niż oddzielnie. Połączenie wyrazów w metaforze nie posiada żadnego sensu dosłownego, ale sens niedosłowny, czyli przenośny i metaforyczny. Odczytujemy go dzięki podobieństwom (czyli analogiom) między wyrazami, które mogą dotyczyć np. danych wrażeń czy cech W Biblii mamy bardzo często do czynienia z nimi:
"Jam jest on winny krzew prawdziwy, a Ojciec mój jest winiarzem. Każdą gałąź, która we mnie owocu nie przynosi, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby obfitszy owoc przynosiła (…) wy jesteście gałęziami; kto mieszka we mnie, a ja w nim, ten przynosi wiele owoców; (…) jeśli ktoś nie mieszka we mnie, precz wyrzucony będzie jak gałąź i uschnie; i zbiorą je i na ogień wrzucą i spłonie” (Ewangelia Jana rozdział 15 wersety 1-6).

„(1) Kto przebywa pod osłoną Najwyższego i w cieniu Wszechmocnego spoczywa, (2) mówi do Pana: Ucieczko moja i twierdzo, mój Boże, któremu ufam. (3) Bo On sam cię wyzwoli z sideł myśliwego i od zgubnego słowa. (4) Okryje cię swymi piórami i schronisz się pod Jego skrzydła; Jego wierność – to puklerz i tarcza. (5) W nocy nie ulękniesz się strachu ani za dnia – strzały, co leci, (6) ani zarazy, co nadchodzi w mroku, ni moru, co niszczy w południe. (7) Choć tysiąc padnie u twego boku, a dziesięć tysięcy po twojej prawicy, ciebie to nie spotka. (8) Ty ujrzysz na własne oczy, będziesz widział odpłatę daną grzesznikom. (9) Albowiem Pan jest twoją ucieczką, za obrońcę wziąłeś sobie Najwyższego. (10) Niedola nie przystąpi do ciebie, a plaga się nie przybliży do twego namiotu, (11) bo swoim aniołom nakazał w twej sprawie, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach. (12) Na rękach będą cię nosili, abyś nie uraził swej stopy o kamień. (13) Będziesz stąpał po wężach i żmijach, a lwa i smoka będziesz mógł podeptać." Psalm 91, wersety 1-13:
:)
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-08-30, 15:51, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 14