FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: nike
2016-08-27, 21:16
Madrosc bez wiedzy(?)
Autor Wiadomość
Iwona
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-04-18, 19:48   

nike napisał/a:
A ja polecam wniknąć głęboko w Pismo Święte, a tam dowiecie się wszystkiego.
Gdybyście czytali Biblię, to byście cytowali odpowiednie teksty do danego posta, a ja prawie tego u was nie widzę. więc jaką wy wiedzę i wiarę macie? tylko i wyłącznie z Katechizmu i opowiadania kapłana. to jest jednak trochę za mało,żeby prowadzić merytoryczną dyskusję.

Czy wiedza jest najważniejsza dla Ciebie?
Co jest ważniejsze, wiara i miłość do Boga czy wiedza o Nim?
Z Twoich wypowiedzi wynika, że wiedza na temat jak największej liczby rzeczy z Pisma Świętego jest najważniejsza. I tylko ten głód wiedzy.
 
     
Axanna
VIP

Pomógł: 115 razy
Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 2861
Poziom: 42
HP: 345/5755
 6%
MP: 2747/2747
 100%
EXP: 55/186
 29%
Wysłany: 2013-04-18, 19:53   

Iwona napisał/a:

Czy wiedza jest najważniejsza dla Ciebie?
Co jest ważniejsze, wiara i miłość do Boga czy wiedza o Nim?
Z Twoich wypowiedzi wynika, że wiedza na temat jak największej liczby rzeczy z Pisma Świętego jest najważniejsza. I tylko ten głód wiedzy.

Hos 4:6 bw "Lud mój ginie, gdyż brak mu poznania; ponieważ ty odrzuciłeś poznanie, i Ja ciebie odrzucę, abyś mi nie był kapłanem, a ponieważ zapomniałeś o zakonie swojego Boga, Ja też zapomnę o twoich dzieciach."
 
     
Iwona
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-04-18, 20:11   

Axanna napisał/a:
Iwona napisał/a:

Czy wiedza jest najważniejsza dla Ciebie?
Co jest ważniejsze, wiara i miłość do Boga czy wiedza o Nim?
Z Twoich wypowiedzi wynika, że wiedza na temat jak największej liczby rzeczy z Pisma Świętego jest najważniejsza. I tylko ten głód wiedzy.

Hos 4:6 bw "Lud mój ginie, gdyż brak mu poznania; ponieważ ty odrzuciłeś poznanie, i Ja ciebie odrzucę, abyś mi nie był kapłanem, a ponieważ zapomniałeś o zakonie swojego Boga, Ja też zapomnę o twoich dzieciach."

Ok. Podałaś cytat...

Czekam na odpowiedź Nike
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13610
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 389/608
 63%
Wysłany: 2013-04-18, 20:17   

Iwona,
Cytat:
Czy wiedza jest najważniejsza dla Ciebie?


Podstawowa na pewno jest bardzo ważna. Bo bez wiedzy nie możesz mieć wiary, bo nie wiesz w co masz wierzyć skoro nie masz wiedzy.

Kol.1:9-11
(9) Przeto i my od dnia, w którym to usłyszeliśmy, nie przestajemy za was się modlić i prosić /Boga/, abyście doszli do pełnego poznania Jego woli, w całej mądrości i duchowym zrozumieniu, (10) abyście już postępowali w sposób godny Pana, w pełni Mu się podobając, wydając owoce wszelkich dobrych czynów i rosnąc przez głębsze poznanie Boga. (11) Niech moc Jego chwały w pełni was umacnia do /okazywania/ wszelkiego rodzaju cierpliwości i stałości.


Cytat:
Co jest ważniejsze, wiara i miłość do Boga czy wiedza o Nim?


Jak możesz wierzyć w kogoś, w coś, skoro nic o nim, tym czymś nie wiesz, albo wiesz bardzo mało?

Jak możesz badać studiować Pisma [Biblię] skoro nie masz wiedzy, nawet żeby znaleźć odpowiedni cytat?
Ew.Jana 5:39
(39) Badacie Pisma, ponieważ sądzicie, że w nich zawarte jest życie wieczne: to one właśnie dają o Mnie świadectwo.


Cytat:
Z Twoich wypowiedzi wynika, że wiedza na temat jak największej liczby rzeczy z Pisma Świętego jest najważniejsza. I tylko ten głód wiedzy.


To z twojego o mnie myślenia tak wynika, ja tak nie powiedziałam. Wiedza jest niezbędna do dobrego studiowania Biblii, wiedza jest niezbędna do dyskusji o Bogu i Biblii, wiedza jest niezbędna dla naszej wiary, bo musimy wiedzieć w co lub kogo chcemy wierzyć. przynajmniej ta podstawowa.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
pitong 
katolik

Dołączył: 31 Sty 2013
Posty: 126
Poziom: 10
HP: 0/230
 0%
MP: 110/110
 100%
EXP: 6/22
 27%
Wysłany: 2013-04-18, 20:20   

Cytat:
Czy wiedza jest najważniejsza dla Ciebie?
Co jest ważniejsze, wiara i miłość do Boga czy wiedza o Nim?
Z Twoich wypowiedzi wynika, że wiedza na temat jak największej liczby rzeczy z Pisma Świętego jest najważniejsza. I tylko ten głód wiedzy.

A dla mnie to dziwne, że nie widzą analogii w swojej postawie w stosunku do postawy uczonych w Piśmie z czasów Jezusa. Nasz Pan nie pozostawił na nich suchej nitki, ale widać może nie znacie aż tak dobrze Pisma Św. by zauważyć podobieństwo.
Liczy się przede wszystkim miłość. Najpierw w stosunku do Boga, potem bliźniego. A wiedza jest drugorzędna, ponieważ o wiele ważniejsza od niej jest mądrość, która potrafi wydać właściwy osąd nawet w sytuacji, w której człowiek wcześniej się nigdy nie znajdywał. Można mieć ogromną wiedzę, a być głupim i nie potrafić rozróżnić Prawdy od fałszu. A prawdziwa mądrość pochodzi od Ducha Św i tylko od Niego.
 
     
Iwona
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-04-18, 20:28   

nike napisał/a:

Jak możesz wierzyć w kogoś, w coś, skoro nic o nim, tym czymś nie wiesz, albo wiesz bardzo mało?


Można czuć i doświadczać Jego obecności.
 
     
Axanna
VIP

Pomógł: 115 razy
Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 2861
Poziom: 42
HP: 345/5755
 6%
MP: 2747/2747
 100%
EXP: 55/186
 29%
Wysłany: 2013-04-18, 20:30   

Tylko to co piszesz, pitong, przeczy Pismu Swietemu, patrz chocby cytat powyzej. Zas Pan Jezus nigdy nikogo nie karcil za wiedze, wiec nie napuszczaj tumanu. Milosc jest wazna, ale oparta na Skale, ale nie majac wiedzy, szanowny, jestes slepy, a kiedy slepy slepiego prowadzi obaj w dol wpadna...
Ostatnio zmieniony przez Axanna 2013-04-18, 20:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Iwona
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-04-18, 20:31   

pitong napisał/a:
Cytat:
Czy wiedza jest najważniejsza dla Ciebie?
Co jest ważniejsze, wiara i miłość do Boga czy wiedza o Nim?
Z Twoich wypowiedzi wynika, że wiedza na temat jak największej liczby rzeczy z Pisma Świętego jest najważniejsza. I tylko ten głód wiedzy.

A dla mnie to dziwne, że nie widzą analogii w swojej postawie w stosunku do postawy uczonych w Piśmie z czasów Jezusa. Nasz Pan nie pozostawił na nich suchej nitki, ale widać może nie znacie aż tak dobrze Pisma Św. by zauważyć podobieństwo.
Liczy się przede wszystkim miłość. Najpierw w stosunku do Boga, potem bliźniego. A wiedza jest drugorzędna, ponieważ o wiele ważniejsza od niej jest mądrość, która potrafi wydać właściwy osąd nawet w sytuacji, w której człowiek wcześniej się nigdy nie znajdywał. Można mieć ogromną wiedzę, a być głupim i nie potrafić rozróżnić Prawdy od fałszu. A prawdziwa mądrość pochodzi od Ducha Św i tylko od Niego.

Gdyby wiedza była najważniejsza to Jezus powoływałby mędrców wykształconych, a nie prostych rybaków. Najważniejsze jest to, co ma się w sercu, czyli miłość i wiara.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13610
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 389/608
 63%
Wysłany: 2013-04-18, 21:18   

Cytat:
pitong, A wiedza jest drugorzędna, ponieważ o wiele ważniejsza od niej jest mądrość, która potrafi wydać właściwy osąd


A czy mądrość czasami to nie wiedza? Jak możesz być mądry skoro nic nie wiesz? Wtedy jesteś głupi, a nie mądry.

Cytat:
Iwona, Gdyby wiedza była najważniejsza to Jezus powoływałby mędrców wykształconych, a nie prostych rybaków. Najważniejsze jest to, co ma się w sercu, czyli miłość i wiara.


Nigdzie ja nie piszę,że wiedza jest najważniejsza, proszę ciebie, nie wkładaj w moje usta czegoś co ja nie mówię oki?
Napisałam,ze do dyskusji potrzebna jest przynajmniej podstawowa wiedza biblijna.

pitong, Proszę cię nad cytatem pisz czyj to post jest bardzo proszę.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
pitong 
katolik

Dołączył: 31 Sty 2013
Posty: 126
Poziom: 10
HP: 0/230
 0%
MP: 110/110
 100%
EXP: 6/22
 27%
Wysłany: 2013-04-18, 21:29   

@nike
Cytat:
A czy mądrość czasami to nie wiedza? Jak możesz być mądry skoro nic nie wiesz? Wtedy jesteś głupi, a nie mądry.

Niestety w języku potocznym bardzo interpretuje się "bycie mądrym" jako posiadanie jakiejś wiedzy. Mówiąc o kimś, że jest mądry, to większość ludzi najczęściej ma na myśli wiedzę.
Ja natomiast mówię o mądrości, która jest czym innym niż wiedza.
Wiedza, jest to znajomość jakiś faktów, mądrości natomiast bliżej już do tzw. "życiowego doświadczenia", choć nie jest to tożsame. Człowiek mądry może nie mieć dużej wiedzy (może być prostym człowiekiem), ale jest w stanie zarazem rozróżnić prawdę od fałszu, potrafi interpretować zdarzenia dochodząc do ich przyczyn oraz przewidując ich skutki.
To jest w skrócie różnica.
Stąd też jest masa (jeśli nie większość) ludzi, którzy posiadają naprawdę imponującą wiedzę z jakiejś dziedziny (tzw. naukowcy) którzy jednak mają bardzo niepoukładane życie osobiste i relacje z ludźmi. Pokusiłbym się wręcz o stwierdzenie, że paradoksalnie, to bardzo często wiedza potrafi zaćmić umysł w takim stopniu, że człowiek staje się po prostu głupi (głupi, jako niemądry, a nie nieposiadający wiedzy).
Ostatnio zmieniony przez pitong 2013-04-18, 21:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13610
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 389/608
 63%
Wysłany: 2013-04-18, 22:13   

pitong, Sam wiesz dobrze o jaka wiedzę mnie chodzi, o wiedzę biblijna duchowa. I każdy kto interesuje się Biblią z serca to taka wiedzę osiaga.
Jeżeli interesuje ciebie fizyka osiągasz w tym kierunku wiedzę. Wtedy mówimy mądry facio, z niego jest.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
pitong 
katolik

Dołączył: 31 Sty 2013
Posty: 126
Poziom: 10
HP: 0/230
 0%
MP: 110/110
 100%
EXP: 6/22
 27%
Wysłany: 2013-04-18, 22:35   

@nike
Jasne, ale moim zdaniem można mieć wiedzę (także biblijną) a nie mieć mądrości, która umożliwiłaby zrozumienie. O, teraz mi się nasunęło zestawienie: wiedza, to znajomość, mądrość, to zrozumienie. Różnica jest dosyć znaczna i dlatego dla mnie znajomość Pisma Św absolutnie nie przesądza o niczym. Jedynie człowiek stojący w Prawdzie, który jest prowadzony przez Ducha Św. może naprawdę zrozumieć Słowo Boga. Jest wiele ludzi, którzy przeczytali nie raz Biblię i nadal w ogóle nie wierzą oraz są tacy, którzy ją zupełnie inaczej interpretują, a także ludzie manipulujący ją. A wszystko dlatego, że nie oddają się w pełni Bogu i Jego woli.
Owszem, każdy wierzący powinien czytać Słowo Boże i nie da rady wzrastać w świętości bez zgłębiania Go, ale dopiero po owocach można poznać, czy dana osoba, która zgłębia Pismo Św. jest rzeczywiście uczniem i przyjacielem Chrystusa, naszego Pana i Boga.
Cytat:

Jeżeli interesuje ciebie fizyka osiągasz w tym kierunku wiedzę. Wtedy mówimy mądry facio, z niego jest.

Zgadzam się, że tak się mówi. Ale ponownie pragnę zauważyć, że w rzeczywistości mowa tutaj nie o mądrości, ale wciąż o wiedzy, które są czym innym. Także (teraz mi na myśl przyszło) ludzie także bardzo się inteligencją sugerują, która z moich obserwacji także nie jest tożsama z mądrością. Jest masa naprawdę inteligentnych ludzi, którzy niepotrzebnie gmatwają sobie życia zachowując się jak głupiutkie dzieci.
 
     
agnieszka
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-04-19, 04:31   

pitong,masz racje i madrze piszesz o madrosci.

wiedza nie rowna sie madrosci, wiedza moze przyczynic sie do wzrostu madrosci, gdy bedzie dobrze wykorzystana.

W Biblii mamy napisane, ze jest madrosc z gory od Ducha Siwetego i tzw. przyziemna , demoniczna.

„Czy jest między wami ktoś mądry i rozumny? Niech to pokaże przez dobre postępowanie uczynkami swymi, nacechowanymi łagodnością i mądrością. Jeśli jednak gorzką zazdrość i kłótliwość macie w sercach swoich, to przynajmniej nie przechwalajcie się i nie kłamcie wbrew prawdzie. Nie jest to mądrość, która z góry zstępuje, lecz przyziemna, zmysłowa, demoniczna. Bo gdzie jest zazdrość i kłótliwość, tam niepokój i wszelki zły czyn. Ale mądrość, która jest z góry, jest przede wszystkim czysta, następnie miłująca pokój, łagodna, ustępliwa, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, nie stronnicza, nie obłudna. A owoc sprawiedliwości bywa zasiewany w pokoju przez tych, którzy pokój czynią” (Jk 3:13–18).
Ostatnio zmieniony przez agnieszka 2013-04-19, 04:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13610
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 389/608
 63%
Wysłany: 2013-04-19, 09:30   

pitong, Mądrość jest to zdolność właściwego używania wiedzy.
I ja tak mądrość i wiedzę rozumiem.
Ja zgadzam się z tobą,że może być ktoś profesorem, a mądrości w nim żadnej.
Może być ktoś nauczycielem, ale nie ma mądrości,żeby dobrze nauczyć dzieci przedmiotu.
Ja sie z tym zgadzam, nie o tym myślałam pisząc o wiedzy.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Axanna
VIP

Pomógł: 115 razy
Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 2861
Poziom: 42
HP: 345/5755
 6%
MP: 2747/2747
 100%
EXP: 55/186
 29%
Wysłany: 2013-04-19, 12:34   

Gdy sie czyta wywody pitonga sie rodzi pytanie - ku czemu ten czlowiek zmierza gesto dowodzac, ze wiedza to jeszcze nie madrosc? I kolejne - czy moze istniec madrosc bez wiedzy?

Bo sie sklada wrazenie iz wiedza nie jest ani wazna, ani konieczna, gdyz "ble madrosc i wiedza to zupelnie, ble, rozne rzeczy" - co jest tak naprawde bzdura, gdyz te rzeczy sa scisle powiazane i nie istnieje madrosc bez wiedzy.

Czy wywody pitonga zachecaja do nabycia wiedzy? Takie rzucenie na odczepnego, ze "owszem trzeba czytac Slowo, aaaale... ble, ble... to nic nie da, ble..." - czy taki belkocik zacheci z natury leniwego czlowieka do czytania, do poznania, studiowania?

I tak to widac w jaki sposob u nich sie "zacheca" do czytania Pisma Swietego, co zreszta widac po ich wyznawcach, jacy sa "zacheceni"...

Czy posty pitonga, czy Iwony maja cos wspolnego z na przyklad taka postawa:

Pro 4:5-7 bw "(5) Nabywaj mądrości, nabywaj rozumu! Nie zapominaj słów moich ust i nie uchylaj się od nich! (6) Nie zaniechaj jej, a będzie cię strzegła, ukochaj ją, a zachowa cię! (7) Początek mądrości jest taki: nabywaj mądrości, i za wszystko, co masz, nabywaj rozumu!"

moim zdaniem, z tego co widze - ani troche.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15