FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
W JAKI SPOSÓB USTANOWIONO KRÓLA W IZRAELU?
Autor Wiadomość
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2019-12-27, 00:00   W JAKI SPOSÓB USTANOWIONO KRÓLA W IZRAELU?

1Samuela 8:1-7


1Samuela 8:8-14


1Samuela 8:15-22


Objaśnienia


CD objaśnień do tłumaczenia tekstu Pisma Świętego na podstawie Konkordancji Stronga
http://biblos.feen.pl/vie...p=110028#110028

Treść 1Samuela 8:1-21 na podstawie Konkordancji Stronga i komentarz:

ŻĄDANIE KRÓLA PRZEZ LUD I PRAWO KRÓLA


1. Od kiedy Samuel zestarzał się, postanowił wyróżniająco oznakowanych synów ustanowić sędziami Izraelowi.
2. Sędziami Beerseby byli synowie: imię pierworodnego Joel, imię drugiego Abija.
3. Synowie nie prowadzili życia zwyczaju; Skłonili się po łakomstwo, brali dary, wypaczyli sąd.

- Upadek standardu sędziowania.

4. Wszyscy starsi Izraelscy zebrali się, wstąpili do Samuela do Ramaty,
5. Rzekli naprzeciw: Oto ty zestarzałeś się; Synowie nie prowadzą życia zwyczaju; Postanów teraz króla na korzyść, rozsądzi kontrowersje, całości narodu.

- Ujawniona przyczyna, domagania się od sługi Jehowy w celu ustanowienia króla.

6. Zadrżała sprawa oczom Samuelowym, kiedy mówili: Daj króla na korzyść, rozsądzi kontrowersje; Modlił się Samuel w duchu ustawy Jehowy.
7. Jehowa rzekł wewnątrz Samuela: Usłuchaj głosu ludu, który wszystko powiedział w duchu ustawy; Z powodu tego nie wyróżniającym oznakowaniem wzgardzili, ale raczej wzgardzili standardem, królowania na terenie.
8. Wszystkimi dziełami, które czynili okresem czasu od cudownego przewyższania Egiptu, do dnia tego; Odstąpili służyć bogom dalszym, tak oni czynią i wewnątrz.

- Samuel uznawany wśród ludu za proroka, czuł ciężar brzemienia tego żądania ludu, aby ustanowił mu króla. Już w prawie Jehowy danym ludowi na pustyni przez Mojżesza, Bóg objawił, że gdy lud zorganizuje się w Ziemi Obiecanej, ta zapragnie mieć króla, aby ten czuwał nad wszystkimi sprawami Izraela, czyli aby był niejako PRAWEM dla ludu. Bóg objawił Samuelowi, że lud wzgardził standardem królowania za pośrednictwem ostatnich sędziów.

9. Usłuchaj teraz głosu, ale jednak uroczyście twierdź w postaci ostrzegania; Oznajmij według prawa króla, który będzie uczyniony królem na terenie.
10. Samuel wszystkie słowa ostrzeżenia w duchu ustawy Jehowy, powiedział ludowi; Razem poszukiwali króla
11. Mówił: Tutaj będzie prawo króla, który będzie uczyniony królem na terenie: Weźmie prowadzenie chorągwi synów, będą ustanowionymi.
według wozów jezdnych, szybko się poruszające osoby rydwanów;
12. Ustanowi pułkownikami dla tysięcy, rotmistrzami pięćdziesiątek; Oraczami ról, żeńcami czasu żniw, robiącymi sprzęty wojenne, ekwipunek zaprzęgów).
13. Wybierze wyróżniająco oznakowane córki, sporządzające wonności, kucharki, pieczonce.
14. Pobierze najlepsze pamiątki pola, pamiątki winnic, drzew oliwnych, powierzy sługom.
15. Obciążanie dziesięciną, wysiewu winnic, powierzy sługom, komornikom.
16. Wejdzie w posiadanie prosperujących: wyróżniająco oznakowanych sług, wyróżniająco oznakowane służebnice, wyróżniająco oznakowanych młodzieńców; Wyróżniająco oznakowanymi osłami będzie zrobiony interes publiczny.
17. Pobierze dziesiątą część bydła, wy wewnątrz będziecie niewolnikami.

- Bóg się zgodził, aby lud wybrał sobie króla, ale wymagał także, aby ten uznał prawo Boże, któremu lud będzie zobowiązany wtedy podlegać.

18. Czasu życia będziecie zgromadzonymi przed tego króla, który będzie wybrany na korzyść; Jehowa tego czasu życia nie cudownym znakiem da odpowiedź.
- W czasie panowania króla, Bóg inaczej odpowiadał niż w czasie panowania sędziów, czy wcześniej.

19. Lud nie chciał usłuchać głosu Samuela; Z powodu tego mówili: Nie! Raczej król będzie na terenie,
20. My będziemy jak i wszystkie narody; Król wystąpi rozsądzać kontrowersje w obecności, sygnałem wojny wda się w walkę.

- Wszystkie nadzwyczajne kwestie, dotyczące organizacji życia w kraju miały być rozstrzygane według prawa króla.

21. Samuel wysłuchawszy uszami Jehowy, sygnał wszystkich słów ludu, mówił ze sobą.
22. Jehowa w duchu ustawy rzekł Samuelowi: Usłuchaj głosu, spowoduj czyjeś panowanie według króla. Samuel rzekł do mężów Izraelskich: Odejdźcie mężowie miast.

- Samuel dążył do poznania sposobu wyboru króla i jego osoby. Razem mieli poszukiwać króla. W tym też celu odprawił mężów miast.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
Ostatnio zmieniony przez Pokoja 2019-12-27, 00:43, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2020-01-01, 19:53   OKOLICZNOŚCI ZMIERZAJĄCE DO NAMASZCZENIA SAULA NA KSIĘCIA

1Samuela 9:1-6a


1Samuela 9:6b-12a


1Samuela 9:12b-17


1Samuela 9:18-23a


1Samuela 9:23b-27


CD objaśnień do tłumaczenia tekstu Pisma Świętego na podstawie Konkordancji Stronga
http://biblos.feen.pl/vie...p=110028#110028

Treść 1Samuela 9:1-27 na podstawie Konkordancji Stronga i komentarz:

OKOLICZNOŚCI ZMIERZAJĄCE DO NAMASZCZENIA SAULA NA KSIĘCIA


1. Powstał mąż Benjamina, imieniem Kisz, syn Abiela, syna Serora, syna Bechorata, syna Afiacha, od „syna prawicy”; syna męża Jemini, mocnego siłą.
- Afiach = „spowoduję oddychanie” był on synem męża Jemini. Był on Beniamitą, co znaczy: od „syna prawicy” (1145). Jemini był też ojcem Gery, który miał syna Aoda, sędziego izraelskiego na początku okresu sędziów. Na dzielność tego rodu, powoływał się Saul, twierdząc, że jest z rodu męża Jemini.

Cytat:
Potem wołali synowie Izraelscy do Pana. I wzbudził im Pan wybawiciela, Aoda, syna Gery, syna Jemini, męża ręką prawą niewładającego; i posłali synowie Izraelscy przezeń dar Eglonowi, królowi Moabskiemu. Sędz. 3:15 (BG)


Można też domniemywać, że jego ojciec Kisz jest tym wodzem, który opuścił pole walki, aby poinformować Heliego, że Arka Przymierza została wzięta do niewoli przez Filistynów:

Cytat:
I bieżał niektóry z synów Benjaminowych z bitwy, a przyszedł do Sylo tegoż dnia, mając szaty rozdarte, a proch na głowie swojej.1Sam. 4:12 (BG)

12. Szyk bojowy zmusił do ucieczki męża Benjaminowego, wodza dla kraju; Wszedł do Sylo tegoż dnia, rozdarł szaty. 1Sam. 4:12 KS
Wybranie Saula na władcę narodu jest daniem sposobności na zmazanie tej hańby.

2. Syn imieniem Saul, młodzieniec prosperujący, powstał na korzyść; Synowie Izraelscy nie mieli męża prosperującego z powodu ramion w górze, wywyższonych wszystkiemu ludowi.
- z powodu ramion w górze, oznacza to odnoszenie różnych zwycięstw Izraela pod dowództwem Saula.

3. Kiszowi, ojcu Saula, zginęły oślice. rzekł Kisz do syna Saula: Weź teraz wyróżniająco oznakowanego jednego z sług; Wyrusz, idź, szukaj znaku oślic.
- wyróżniająco oznakowany sługa w tym przypadku oznacza zarządcę domu, którego zadaniem jest czuwanie nad najważniejszymi sprawami rodziny i domu, powierzonymi przez pana, czyli przez Kisza.
szukaj znaku oślic – oznacza to dążenie Saula do zrozumienia w jakim celu zginęły oślice.

4. Górzystą krainą Efraima był wiedzionym do służby; Służył ludowi ziemi Szalisza, nie znaleźli. Służył ludowi ziemi Saalim, nie mieli. Służył ludowi ziemi Jemini, bez służenia jako poddany.
bez służenia jako poddany – oznacza to okazanie komuś respektu i szacunku, że potrzebna jest jego służba z urzędu, a nie jako usługujący ktoś poddany. To był znak, o który Samuel zapytał Saula w poniższym w. 20 „nie określiłeś znaku serca?”. Saul jednak nie zdradza się, czy właściwie rozumie znak, zaginionych oślic, którego miał szukać w związku z zaginięciem oślic.

5. Mieszkańcy kraju, ci wstąpili do Suf; Saul rzekł tak jak przeciw słudze: Odejdźmy, zwróćmy się ku ojcu, aby nie martwił się wewnątrz, bardziej niż opuszczeniem oślic,
- Byli to szczególni mieszkańcy, których zadaniem było, aby w różny przemyślany sposób, sprowadzić do Suf tych, którzy według skrycie rozpoznawanej woli narodu mogli być potencjalnymi kandydatami na króla.
Saul badał swego sługę, jak dalece ten jest zorientowanym, co do znaczenia szukanego znaku oślic (znaku - przyczyny zaginięcia oślic).

6. Odpowiedział na korzyść: Oto teraz ta miejscowość męża Bożego, męża cieszącego się szacunkiem, który wszystko doradzi; Idźmy wstąpmy; Teraz stamtąd może opowiedzieć sposób życia wewnątrz, standard sposobu postępowania, którym prowadzić życie na terenie.
- Sługa bardzo rozważnie skierował uwagę Saula na Samuela, który w nowej sytuacji, (wywołanej przez lud, domagający się ustanowienia króla) ma opowiedzieć ludowi nowe prawo i namaścić na króla, kogoś uznanego przez wszystkich trzydziestu mężów, wyznaczonych przez naród, w. 22.

7. Saul odpowiedział słudze: Jeśli pójdziemy, co przyniesiemy mężowi? Zapewne chleb ekwipunku wyczerpał się; Podarku nie mamy; Co obok przynosimy mężowi Bożemu?
8. Sługa znowu odpowiadając Saulowi, rzekł: Oto zabezpieczyłem część; Czwartą część sykla srebrnego, damy mężowi Bożemu; Na korzyść oznajmi standard sposobu postępowania.

- Saul dalej bada swego sługę, który dał wyraźnie znak, że wiedział w jakim celu sprowadził Saula do Suf do Samuela. Na korzyść zaplanowanej wizyty u Samuela, zabezpieczył Czwartą część sykla srebrnego.

9. Tymczasem Sprzed oblicza Izraela, mąż Boży, szukający sposobu życia, mówił: Prowadźmy w końcu życie patrząc na siebie wzajemnie; Z powodu tego, dziś w obecności proroka wzywamy: Stańmy w obliczu!
- Samuel nawoływał lud i 30 zgromadzonych mężów do prowadzenia życia według danego Izraelowi prawa zakonu Bożego. Oznaczało to nawoływanie do odwrócenia się służenia obcym Bogom, a w tym w szczególności filistyńskim, którzy zniewalali naród przez bałwochwalstwo.

10. Saul rzekł słudze: Zamierzmy prowadzić dobry sposób życia;
Przyszli do miasta od kiedy tam mąż Boży.

- Przyszli do Suf akurat w dniu, w którym przybył tam Samuel.

11. Oni wychodzili na górę miasta; Oni spotkawszy służące, wychodzące czerpać wodę, rzekli: Tutaj macie wizję wewnątrz istoty?
12. Wyróżniająco oznakowane, odpowiadając rzekły: Oto istota z przodu; Spieszcie się teraz, dziś zaiste wstąpiła do miasta; Dzisiaj ofiary od ludu wyżyny.
13. Znajdziecie wyróżniająco oznakowanego, przyjdzie z miasta; Pierwej wychodzi na górę jeść; Z powodu tego lud nie będzie jadł, aż przyjdzie; Zaiste on błogosławi ofiary; potem zwoływani prawi jedzą. Teraz wychodźcie, gdyż znakiem dnia znajdziecie wyróżniająco oznakowanego.

- zwoływani prawi, oznacza to, że trzydziestu mężów zostało specjalnie zwołanych na okoliczność wyboru króla.

14. Oni wychodzili na miasto; Przyszli do środka miasta; Oto, Samuel wychodził przeciwko, wychodził na górę.
15. Jehowa znakiem ucha, objawił się Samuelowi pierwszego dnia, przed przyjściem Saula, mówiąc:
16. Wkrótce czasu w duchu ustawy, przyślę męża; Mieszkaniec ziemi Benjamina, będzie namaszczony wodzem nad ludem Izraelskim; Chorągwie ludu mocą, uratuje z kłopotów moralnych, Filistyńskich. Tak zaiste, widział chorągwie ludu, gdyż przyszło wołanie w duchu ustawy.

- znakiem ucha, oznacza to wysłuchiwanie informacji ze strony ludu i zwołanych mężów, służące wskazaniu osoby pożądanej przez naród na króla. Na tej podstawie już zrozumiał, że zdecydowana większość zebranych, wskazuje Saula na króla. Naród odczuwał, że Saul jako wyróżniająco oznakowany dowódca, najbardziej widział potrzebę chorągwi Izraelskich. Wszystko się dzieje w duchu ustawy, dotyczącej wyboru króla, która została zapisana w Prawie Zakonu.

17. Wyróżniająco oznakowany Samuel, spostrzegł Saula; Jehowa mówił w sercu. Oto mąż; Tak jak ten który w duchu ustawy, tutaj będzie zatrzymany ludowi.
18. Wyróżniająco oznakowany Saul spowodował zbliżenie Samuela; Pośród bramy, rzekł: Proszę powiedz na korzyść: Który tutaj dom ma wizję?
19. Samuel odpowiedział wyróżniająco oznakowanemu Saulowi, mówiąc: Ja mam wizję. W obecności wychodźmy na górę; Dziś jedzmy razem; Rano odprawię, tego któremu oznajmię całe wnętrze serca.
20. Oślice zginęły na korzyść; Dziś trzeci dzień; Nie określiłeś znaku serca wewnątrz, gdy się znalazły. Kogo całość Izraela, przedmiotem pożądania na korzyść? Nie każdemu domowi ojca.

- Najpierw Samuel słuchał głosu ludu, teraz zobaczył Saula i Jehowa przemówił w sercu. Saul już wiedział od służących o Samuelu, ale rozważnie sam zdobywa informację w sprawie wizji i zostaje zaproszony na wspólną ucztę w gronie trzydziestu mężów z całego Izraela. Z odpowiedzi Samuela wynika, że zaginiecie oślic nie było przypadkiem. Było ono dla dania znaku. Z 1 Sam. 10:2 wynika, że dwóch mężczyzn doprowadziło celowo do ich zaginięcia i Saul, gdy usłyszał ich wiadomość o odnalezieniu się oślic, to wtedy się z nimi pojednał.
Kogo całość Izraela, przedmiotem pożądania na korzyść? – Samuel badał świadomość Saula w sprawie żądania ludu, co do króla i wyboru.

21. Saul odpowiadając, rzekł: Ja nie syn Jemini, Beniamita najmniejszego pokolenia Izraelskiego? Dom nieznaczny wszystkim domom pokolenia Benjaminowego. Dlaczego w duchu ustawy mówisz tu słowa?
22. Samuel wziąwszy wyróżniająco oznakowanego Saula, wyróżniająco oznakowanego sługę, przyprowadził do sali, dał miejsce przedniejsze wewnątrz trzydziestu mężów, którzy wezwani.

- Świadomość Saula, że mowa Samuela jest w duchu ustawy, wskazuje na to, że posiadali wzajemne zrozumienie, że chodzi o niego jako kandydata na króla według żądania ludu. Fakt, że z dwunastu pokoleń narodu Izraela, wezwano 30 mężów, wskazuje na znaczenie rodów w poszczególnych pokoleniach tego narodu. Niektóre mogły wyznaczyć nawet trzech kandydatów z swoich rodów. Ten podział utrwalił się w liczbie dowódców wojska Dawida.

23. Samuel rzekł kucharzowi: Daj pamiątkę cząstkę, którą dałem na korzyść, kiedy rzekłem w duchu ustawy: Pamiątkę uczynić na znak przeciw,
24. Kucharz przyniósł pamiątkę łopatkę, ponadto, położywszy przed Saulem, rzekł: Oto miałem zachowane, uczynić na znak przed jedzeniem; Zachowując na korzyść wyznaczonego zgromadzenia, rzekł: Wezwano członków rodów, aby Saul dnia tego, jadł z Samuelem.

- Samuel podobnie testuje przedstawicieli trzydziestu rodów z całego Izraela, jak Józef w Egipcie doświadczał swoich braci, synów Jakuba, którzy go sprzedali w niewolę. Próba w obu przypadkach ma na celu osiągnięcie jedności, sprawdzenie odmiany serc. Ważne jest, aby osiągnąć zgodę, co do wyboru władcy, który mógłby z mocą, panować nad całym narodem.

25. Zeszli na dół góry w kierunku miasta, Saul na dachu mówił ze sobą.
26. Wstali wcześnie o świcie; Wychodząc na dach, Samuel kontynuował, zapraszanie Saula w duchu ustawy, mówiąc: O świcie będziesz posłanym, staniesz się potężnym; Saul, wyszedł z Samuelem na zewnątrz; Oni obaj.
27. Ci sami zchodzili na dół granicy miasta; Samuel rzekł do Saula: Rozkaż słudze, czynić coś dla innych; Czynić coś dla innych na przedzie; Ty pozostań; Usłyszysz dzisiaj wyróżniająco oznakowane słowo Boże.

- Saul świadomy w jakim kierunku sytuacja się rozwija myślał w sobie o zadaniu jakie ewentualnie stanie przed nim do wykonania. Samuel nadal go przygotowuje do nowej roli, mówiąc: O świcie będziesz posłanym, staniesz się potężnym. Nawet zaszczytny sługa domu Kisza nie mógł być obecnym przy namaszczeniu Saula na króla. Gdyby informacja dotarła do ludu przed namaszczeniem Saula na wodza, to niegodziwcy mogliby go zabić. Prawo takiemu, daje ochronę dopiero po koronacji. Są praktyki w tym zakresie, że dochodzi do namaszczenia dwóch osób o tym samym imieniu. Jeżeli ktoś pierwszy z nich się wychyli, lub zostanie zapowiedziany przez swych zwolenników, to jest narażony na zabicie przez zwolenników konkurenta. W Polsce namaszczonego na króla, ale zabitego, jeszcze nie koronowanego, pochowano na Wawelu w duchu zgody narodowej.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2020-01-06, 00:10   Re: OKOLICZNOŚCI ZMIERZAJĄCE DO NAMASZCZENIA SAULA NA KSIĘCI

Pokoja napisał/a:

9. Tymczasem Sprzed oblicza Izraela, mąż Boży, szukający sposobu życia, mówił: Prowadźmy w końcu życie patrząc na siebie wzajemnie; Z powodu tego, dziś w obecności proroka wzywamy: Stańmy w obliczu!
- Samuel nawoływał lud i 30 zgromadzonych mężów do prowadzenia życia według danego Izraelowi prawa zakonu Bożego. Oznaczało to nawoływanie do odwrócenia się służenia obcym Bogom, a w tym w szczególności filistyńskim, którzy zniewalali naród przez bałwochwalstwo.


W 1Sam. 9:9,11 i 18 brak jest rzeczownika widzący (7200). Określenie to nie znaczy widzący. Jest ono czasownikiem, a nie rzeczownikiem. W poniższych tekstach może być przetłumaczone:
1. Stańmy w obliczu (w obecności proroka i w wzajemnej);
2. Mieć wizję

1 Sam. 9:9. Chodźcie (3212), a pójdziemy (3212) aż do (5704) widzącego (7200 ); bo (3588) którego dziś (3117) zowią prorokiem (5030), tego przedtem (6440) nazywano (7121) widzącym (7200). BG
(11) 11. A (1992) gdy wstępowali (5927) na górę (4608) miasta (5892), a (1992) potkali (4672) dzieweczki (5291), wychodzące (3318) czerpać (7579) wodę (4325), rzekli (559) im (8901): A jestże (3426) tu (2088) widzący (7200)?
18. A tak przystąpił (5066) Saul (7586) do (853) Samuela (8050) w pośrodku (8432) bramy (8179), i rzekł (559): Proszę (4994) powiedz (5046) mi (8901), gdzie (335) tu (2088) jest dom (1004) widzącego (7200)?

Na podstawie Konkordancji Stronga
(9) Prowadźmy (3212) w końcu (5704) życie (3212) patrząc na siebie wzajemnie (7200); Z powodu tego, (3588) dziś (3117) w obecności (6440) proroka (5030) wzywamy (7121): Stańmy w obliczu (7200).
11. Oni (1992) wychodzili na (5927) górę (4608) miasta (5892); Oni (1992) spotkawszy (4672) służące (5291), wychodzące (3318) czerpać (7579) wodę (4325), rzekli (559): Tutaj (2088) macie wizję (7200) wewnątrz (8901) istoty (3426)?
18. Wyróżniająco oznakowany (853) Saul (7586) spowodował zbliżenie (5066) Samuela (8050); Pośród (8432) bramy (8179), rzekł (559): Proszę (4994) powiedz (5046) na korzyść (8901): Który (335) tutaj (2088) dom (1004) ma wizję (7200)?

Określenie „przedtem” nie może się odnosić do czasu przed Samuelem, ponieważ Słowo Boże, wskazuje, że już Henoch, Abraham i Mojżesz byli nazwani prorokami, Ju. 1:7; 5Mojż. 18:5; Dz. 3:22; 7:37?
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
Ostatnio zmieniony przez Pokoja 2020-01-06, 00:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2020-01-06, 15:26   NAMASZCZENIE SAULA NA KSIĘCIA

1Samuela 10:1-5a


1Samuela 10:5b-10


1Samuela 10:11-17


1Samuela 10:18-23a


1Samuela 10:23b-27


CD objaśnień do tłumaczenia tekstu Pisma Świętego na podstawie Konkordancji Stronga
http://biblos.feen.pl/vie...p=110028#110028

Treść 1Samuela 9:1-27 na podstawie Konkordancji Stronga i komentarz:

NAMASZCZENIE SAULA NA KSIĘCIA


1. Samuel wziął wyróżniającego oznakowania bańkę oliwy, wylał na głowę; czule dotykając, mówił przed Jehową: Tak zaiste z powodu dziedzictwa jesteś namaszczonym księciem?
- Samuel namaścił Saul tylko na księcia, więc nie był od razu namaszczony na króla. To uczynił dopiero później lud, odnawiając królestwo po pokonaniu Ammonitów.

2. Odejdziesz dziś w kierunku grobu Racheli; zgodzisz się z dwoma mężami Selsa, regionu Benjamina; powiedzą w duchu zarządzenia: Znalazły się oślice, te których odszedłeś szukać; oto ojciec dopuścił znak sprawy oślic; martwi się wewnątrz, myśląc; jakiego rodzaju syn zaprowadzi porządek?
3. Przejdziesz tam dalej aż do pola Tabor; spotkasz trzech mężów, tam wchodzących; w duchu ustawy, wstąpią do domu Mocarza, Boga Betel; trzech zabierze po jednym koźlęciu; trzech zabierze po jednym bochenku chleba; jeden zabierze łagiew wina;
4. Na korzyść pomyślności spełnią prośbę; dadzą dwa chleby na korzyść; wejdziesz w posiadanie mocy.
5. Potem zgodny z prawdą najdziesz na wyżynę władców Filistynów, których delegat wtedy tam ukaże się; wyjdziesz z miasta, napotkasz gromadę proroków opuszczających górę; z przodu harfa, bęben, piszczałka, lutnia; oni prorokują.
6. Oprócz prorokowania, Duch Jehowy przyniesie szczęście na terenie innemu mężowi,
będziesz zmienionym.
7. Kiedy zdarzą się te znaki, będą na korzyść wewnątrz, kiedy otrzymasz moc; z powodu tego, zaprowadzisz porządek w kierunku Boga.

- Ad 2. Polecenie Samuela, aby Saul po namaszczeniu udał się do grobu Racheli (matki pokolenia Beniamina, które prawie wyginęło w Izraelu) jest jakimś wyrazem wyrzutów sumienia, że mogło zginąć to pokolenie z rąk Izraelitów (Sędz. 20 rozdz.), a zarazem wyrazem pocieszenia, że przetrwało, a jego syn odgrywa ważną rolę w Izraelu, Rdz. 35:19,20; Jer. 31:15; Mt. 2:18. Zgodzenie się z mężami Selsa („cień”), miejscowości w pobliżu Ramy, gdzie zmarła Rachela, wskazuje na jakiś związek z okrutnym zgwałceniem opisanym w Sędz. 19:20-30, ale i na sprawców zaginięcia oślic Kisza. Tym razem ich działanie (w duchu zarządzenia) było w dobrej wierze, aby doprowadzić Saula do Samuela. Oni też musieli powiadomić Kisza, że Saul został namaszczony na władcę, gdyż wiedzieli, że pogodził się ze znakiem sprawy, dla której zaginęły oślice, więc myśli jak syn sprosta zadaniu.

Ad 3,4 Pole Tabor („kopiec”) w pobliżu Betel (Sędz. 20:18,23,26, 31) na terytorium pokolenia Beniamina może być związane z grobowcem tych Beniamnitów, wybitych przez Izraelitów. Najpierw Izraelici nie chcieli dać swoich córek za żony, dla Beniaminów pozostałych przy życiu, ale później, gdy ruszyło ich sumienie, to obmyślili inny sposób, 1Sam. 21 rozdz. Teraz składają ofiary królowi z tego pokolenia, co dowodziło udzielenie mu poparcia, dla uzyskania mocy.

Ad 5-7 Treść wskazuje na zadanie Saula, związane z odwróceniem niebezpieczeństwa, grożącego Izraelowi ze strony Filistynów, a także na rolę, którą odegrają prorocy i Duch Jehowy w obdarzeniu Saula mocą, dla zaprowadzenia Bożego porządku w kraju i z zagranicą.

8. Zejdziesz na dół ku Gilgal; oto, ja zstąpię, będę wyprowadzonym sprawować ofiary w duchu ustawy, całopalenia ofiar dziękczynienia, ofiary za sojusz; czekaj siedem dni, aż przyjdę; oznajmię, tak jak wyróżniająco oznakowany w duchu ustawy, zaprowadzisz porządek na korzyść.
- Saul jako Książe nie posiadał uprawnienia do działania jako król. Rolę tą na rzecz panowania, uzupełniał Samuel.

9. Stało się, obrócił ramiona, odszedł z Samuelem; Bóg odmienił serce w odniesieniu do innego; dnia tego, zdarzyły się wszystkie tamte znaki.
- Serce Saula zostało odmienione. Dowódca pokolenia, stał się wodzem chorągwi Izraela.

10. Szli stamtąd wyżyną; oto spotkali gromadę proroków, prorokowali ośrodkiem; Duch Boży pomógł osiągnąć sukces na terenie.
- Dzieło Ducha Bożego, wiąże się z przemową Jehowy do narodu w czasie minionych wieków, a szczególności od czasu Mojżesza (Lb. 11:24-29), który też stanął jako wódz i ustawodawca Jehowy nad całym narodem w czasie wędrówki przez pustynie. Saul jest podobnym mężem, ale już w czasie pobytu Izraela w Ziemi Obiacanej.

11. Dawno przedtem, przebywał wszystkim, objawił się, mieli wizję; oto prorocy w kierunku rodaków prorokowali, mówiąc: Tutaj w duchu ustawy, powstał z kolei inny mąż, syn Kisza, rzecznik Saul.
12. Mąż stamtąd wydał świadectwo, myślał: Kto władcą? Tak więc na terenie, powstała przypowieść: Saul zaiste rzecznikiem.
13. Przestali prorokować, naszli na wyżynę.

- Podobnie jak było w przeszłości na pustyni tak i teraz, ale już w zagospodarowanym kraju Duch Boży przemówił jednocześnie przez wielu proroków. Już Mojżeszowi Bóg objawił, że w stosownym czasie naród zapragnie mieć króla, P.Pr. 17:14-20

14. Stryj Saula w duchu zarządzenia, rzekł do sługi: Dokąd podróżowaliście? Odpowiedział: Szukać znaku oślic; widząc, że nie ma, wstąpiliśmy do Samuela.
- Sługa więcej nie wiedział, ale to wskazuje na fakt, że stryj Saula miał jakiś znaczący udział w wydaniu zarządzenia, dotyczącego sposobu skierowania Saula do Samuela, aby ten mógł ewentualnie namaścić go na króla.

15. Stryj rzekł Saulowi: Opowiedz proszę na korzyść, co na korzyść powiedział Samuel?
16. Saul odpowiedział stryjowi: Oznajmił na korzyść, oznajmił, że oślice znaleziono; oznaki sprawy królewskości, tak jak Samuel powiedział, nie oznajmił na korzyść.

- Saul, zgodnie z poleceniem Samuela z 1Sam. 9:27 rozumiał, że sprawa namaszczenia musi pozostać nadal tajemnicą. Stryj mógłby się pochwalić swoim sukcesem w zakresie wydania zarządzenia.

17. Samuel zwołał do Masfa, chorągwie ludu Jehowy,
18. Do synów Izraelskich, rzekł: Tak mówi Jehowa, Bóg Izraelski: Ja ofiarowałem Egipt; wyróżniająco oznakowanego Izraela, mocą cudownych znaków, wybawiłem z grzechu i winy Egipcjan; mocą gnębiłem chorągwie wszystkich królestw;
19. Wy dziś wzgardziliście standardem Boga, kiedy ten na korzyść dał zwycięstwo; z powodu wszystkich złych ucisków, rzekliście: Ustawmy się według króla; z powodu tego teraz, obecność zastępów pokoleń, w sprawie Jehowy.

- Gdy Izrael 20 lat po zwróceniu Arki Przymierza przez Filistynów, nawrócił się do Boga i odniósł nad nimi wielkie zwycięstwo w ramach wcześniejszego standardu królowania Jehowy (przez sędziów) nad Izraelem, to ten domagał się ustanowienia króla.

20. Samuel sprawił przystąpienie wszystkich chorągwi plemion Izraelskich; przypadło plemię Benjamina.
21. Sprawił przystąpienie wewnątrz chorągwi pokolenia Benjamina przypadło domowi Metry, przypadło Saulowi, synowi Kisza; był poszukiwanym, nie znaleziono.
22. Pytali się więcej Jehowy: Mąż przyszedł już tutaj? Jehowa odpowiedział: On pozostaje w ukryciu pomiędzy sprzętami.

- Wtajemniczeni znali stan rzeczy, ale w ustalony sposób ukazywali go chorągwiom ludu.

23. Pośpieszyli tam, zabrali ze sobą; stanął pośród ludu; wszystkiemu ludowi był wywyższonym ponad ramionami.
24. Samuel rzekł do wszystkiego ludu: Patrzymy na siebie wzajemnie, od kiedy wyselekcjonowany przy Jehowie; z powodu tego cały lud nie ma podobnego; cały lud wykrzykiwał, mówiąc: Żyj wiecznie królu!

- Wywyższyli Saula ponad swoje ramiona, czyli podnieśli go w górę ponad swoje ramiona i wiwatowali na jego cześć. Saul został wybrany, zgodnie z najskuteczniejszym, przemyślanym sposobem wyboru władcy

25. Samuel w duchu ustawy, rozkazał ludowi prawo urzędu królewskiego; napisał księgę, pozostawił tarczą Jehowie; Samuel odprawił mężów rodzin, wszystkich chorągwi ludu.
26. Nawet Saul odprowadził rodzinę Gibea; szedł z wojskiem, które dotknęła wola Boża.

- Księga prawa urzędu królewskiego, stanowiła tarczę władzy, władcy Jehowy. Odprawienie mężów rodów jest odpowiednikiem odwołania minionego sposobu panowania w obliczu rozpoczęcia nowego. W nowej sytuacji w sprawach kraju, rozstrzyganie ważnych kwestii zostało przekazane władcy (księciu) i jego wojsku.

27. Nikczemni członkowie grupy stowarzyszenia, rzekli: Jak, ten da zwycięstwo? Byli podłymi, nie przyszli z darami na korzyść; powstali knuć coś złego.
- Jest to przyczyna, dla której Saul nie został przez Samuela namaszczony na króla. W następnym rozdziale opisano, jak Jabeszyci z Gileadu, należący do tych nikczemników, zostali wykorzystani przez Amonitów.
1 Sam. 11:12-15
12. Lud rzekł do Samuela: Kto mówił: Saul zostanie królem na terenie? Pozwól przeprowadzić egzekucję mężów.
13. Saul twierdził: Dnia tego nie każę zabić mężów, ponieważ Jehowa dziś uczynił wybawienie Izraela.
14. Samuel rzekł do ludu: Idźmy, sposobem życia Gilgal, wtedy odnowimy królestwo.
15. Wszystek lud sposobu życia Gilgal, tam przed Jehową Gilgal, wyróżniająco oznakowanego Saula uczynił królem; wtedy przed Jehową, złożyli na ofiary, ofiary dziękczynienia, ofiary za sojusz; tam moc Saula była powodem radości wszystkim mężom Izraelskim. KS
1Sam. 13:1.
Saul, syn roku był uczyniony królem nad Izraelem; drugiego roku został królem, KS
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2020-03-05, 06:50   ROK CHWAŁY I UPADEK SAULA, KSIĘCIA LUDU I KRÓLA CHORĄGWI.

ROK CHWAŁY I UPADEK SAULA, KSIĘCIA LUDU I KRÓLA CHORĄGWI (Istotne z wątku).

Żądanie króla przez lud i prawo króla

1Samuela 8:4. Wszyscy starsi Izraelscy zebrali się, wstąpili do Samuela do Ramaty,
5. Rzekli naprzeciw: Oto ty zestarzałeś się; Synowie nie prowadzą życia zwyczaju; Postanów teraz króla na korzyść, rozsądzi kontrowersje, całości narodu
. KS
- Starsi Izraela jako przyczynę, domagania się od Samuela, sługi Jehowy ustanowienia króla, uzasadnili podeszłym wiekiem, niewłaściwą postawą jego synów i potrzebą rozsądzania kontrowersji całego narodu. Jednak, jak wynika z 1Sam. 12:12 inną przyczyną było rozpoznane zagrożenie atakiem ze strony Nahasza, króla Ammonitów:

1Sam. 12:12 (BG).
Cytat:
Potem widząc (7200), iż (3588) Nahas (5176), król (4428) synów (1121) Ammonowych (5983), przyciągnął (935) przeciwko (5921) wam, rzekliście (559) do (8901) mnie: Żadnym (3808) sposobem; ale (3588) król (4428) będzie królował (4427) nad (5921) nami: choć Pan (3068) Bóg (430) wasz był królem (4428) waszym,


1Sam. 12:12 KS
Kod:
12. Dowiadywaliście się (7200), że (3588) Nahas (5176), król (4428) synów (1121) Ammonowych (5983), zaatakuje (935) na terenie (5921); z powodu tego (3588) nie (3808) na korzyść (8901) rzekliście (559): spowoduj panowanie (4427) króla (4428) na terenie (5921), króla (4428) Jehowy (3068) Boga (430),


1Sam. 12:12. Dowiadywaliście się, że Nahas, król synów Ammonowych, zaatakuje na terenie; z powodu tego nie na korzyść rzekliście: spowoduj panowanie króla na terenie, króla Jehowy Boga, KS

1Sam. 8:6. Zadrżała sprawa oczom Samuelowym, kiedy mówili: Daj króla na korzyść, rozsądzi kontrowersje; Modlił się Samuel w duchu ustawy Jehowy.
7. Jehowa rzekł wewnątrz Samuela: Usłuchaj głosu ludu, który wszystko powiedział w duchu ustawy; Z powodu tego nie wyróżniającym oznakowaniem wzgardzili, ale raczej wzgardzili standardem, królowania na terenie.
8. Wszystkimi dziełami, które czynili okresem czasu od cudownego przewyższania Egiptu, do dnia tego; Odstąpili służyć bogom dalszym, tak oni czynią i wewnątrz.

- Samuel uznawany wśród ludu za proroka, czuł ciężar brzemienia tego żądania ludu, aby ustanowił mu króla. Już w prawie Jehowy danym ludowi na pustyni przez Mojżesza, Bóg objawił, że gdy lud zorganizuje się w Ziemi Obiecanej, ta zapragnie mieć króla, aby ten czuwał nad wszystkimi sprawami Izraela, czyli aby był niejako PRAWEM dla ludu, P.Pr. 17:14-20. Bóg objawił, że lud wzgardził standardem królowania za pośrednictwem ostatnich sędziów, czyli synów Samuela.

9. Usłuchaj teraz głosu, ale jednak uroczyście twierdź w postaci ostrzegania; Oznajmij według prawa króla, który będzie uczyniony królem na terenie.
10. Samuel wszystkie słowa ostrzeżenia w duchu ustawy Jehowy, powiedział ludowi; Razem poszukiwali króla.
.
22. Jehowa w duchu ustawy rzekł Samuelowi: Usłuchaj głosu, spowoduj czyjeś panowanie według króla. Samuel rzekł do mężów Izraelskich: Odejdźcie mężowie miast.


Ad. w. 9,10 - Bóg się zgodził, aby lud wybrał sobie króla, ale wymagał także, aby ten uznał prawo Boże, któremu lud będzie zobowiązany wtedy podlegać.
Ad. w. 22 - Samuel dążył do poznania sposobu wyboru króla i jego osoby. Razem mieli poszukiwać króla. W tym też celu odprawił mężów miast.
Jak wynika z 1Sam. 10:1, król nie od razu miał być ustanowiony w Izraelu. Saul najpierw został namaszczony na księcia:

Okoliczności zmierzające do namaszczenia Saula na księcia.

1Sam. 9:2. Syn imieniem Saul, młodzieniec prosperujący, powstał na korzyść; Synowie Izraelscy nie mieli męża prosperującego z powodu ramion w górze, wywyższonych wszystkiemu ludowi.
- z powodu ramion w górze, oznacza to odnoszenie różnych zwycięstw Izraela pod dowództwem Saula. Saul od młodości swojej działał dla dobra Izraela. Jednak gdy został księciem to - w przeciwieństwie do Dawida namaszczonego na króla - był już doświadczonym dowódcą chorągwi w pokoleniu Beniamina. Dawid od razu został namaszczony na króla, ale w królestwie Saula, faktycznie najpierw był księciem.

3. Kiszowi, ojcu Saula, zginęły oślice. rzekł Kisz do syna Saula: Weź teraz wyróżniająco oznakowanego jednego z sług; Wyrusz, idź, szukaj znaku oślic.
- wyróżniająco oznakowany sługa w tym przypadku oznacza zarządcę domu, którego zadaniem jest czuwanie nad najważniejszymi sprawami rodziny i domu, powierzonymi przez pana, czyli przez Kisza.
szukaj znaku oślic – oznacza to dążenie Saula do zrozumienia w jakim celu zginęły oślice.

4. Górzystą krainą Efraima był wiedzionym do służby; Służył ludowi ziemi Szalisza, nie znaleźli. Służył ludowi ziemi Saalim, nie mieli. Służył ludowi ziemi Jemini, bez służenia jako poddany.

bez służenia jako poddany- oznacza to okazanie komuś respektu i szacunku, że potrzebna jest jego służba z urzędu, a nie jako usługujący ktoś poddany. To był znak, o który Samuel zapytał Saula w poniższym w. 20 „nie określiłeś znaku serca?”. Saul jednak nie zdradza się, czy właściwie rozumie znak, zaginionych oślic, którego miał szukać w związku z zaginięciem oślic.

5. Mieszkańcy kraju, ci wstąpili do Suf; Saul rzekł tak jak przeciw słudze: Odejdźmy, zwróćmy się ku ojcu, aby nie martwił się wewnątrz, bardziej niż opuszczeniem oślic,
- Byli to szczególni mieszkańcy, których zadaniem było, aby w różny przemyślany sposób, sprowadzić do Suf tych, którzy według skrycie rozpoznawanej woli narodu mogli być potencjalnymi kandydatami na króla.
Saul badał swego sługę, jak dalece ten jest zorientowanym, co do znaczenia szukanego znaku oślic (znaku - przyczyny zaginięcia oślic).

17. Wyróżniająco oznakowany Samuel, spostrzegł Saula; Jehowa mówił w sercu. Oto mąż; Tak jak ten który w duchu ustawy, tutaj będzie zatrzymany ludowi.
18. Wyróżniająco oznakowany Saul spowodował zbliżenie Samuela; Pośród bramy, rzekł: Proszę powiedz na korzyść: Który tutaj dom ma wizję?
19. Samuel odpowiedział wyróżniająco oznakowanemu Saulowi, mówiąc: Ja mam wizję. W obecności wychodźmy na górę; Dziś jedzmy razem; Rano odprawię, tego któremu oznajmię całe wnętrze serca.
20. Oślice zginęły na korzyść; Dziś trzeci dzień; Nie określiłeś znaku serca wewnątrz, gdy się znalazły. Kogo całość Izraela, przedmiotem pożądania na korzyść? Nie każdemu domowi ojca.
- Najpierw Samuel słuchał głosu ludu, teraz zobaczył Saula i Jehowa przemówił w sercu. Saul już wiedział od służących o Samuelu, ale rozważnie sam zdobywa informację w sprawie wizji i zostaje zaproszony na wspólną ucztę w gronie trzydziestu mężów z całego Izraela. Z odpowiedzi Samuela wynika, że zaginiecie oślic nie było przypadkiem. Było ono dla dania znaku. Z 1 Sam. 10:2 wynika, że dwóch mężczyzn doprowadziło celowo do ich zaginięcia i Saul, gdy usłyszał ich wiadomość o odnalezieniu się oślic, to wtedy się z nimi pojednał.
Kogo całość Izraela, przedmiotem pożądania na korzyść? – Samuel badał świadomość Saula w sprawie żądania ludu, co do króla i wyboru.

Namaszczenie Saula na księcia

1Sam. 10:1. Samuel wziął wyróżniającego oznakowania bańkę oliwy, wylał na głowę; czule dotykając, mówił przed Jehową: Tak zaiste z powodu dziedzictwa jesteś namaszczonym księciem?
- Samuel namaścił Saul tylko na księcia, więc nie był od razu namaszczony na króla. To uczyniły dopiero później chorągwie ludu, odnawiając królestwo po pokonaniu Ammonitów.

2. Odejdziesz dziś w kierunku grobu Racheli; zgodzisz się z dwoma mężami Selsa, regionu Benjamina; powiedzą w duchu zarządzenia: Znalazły się oślice, te których odszedłeś szukać; oto ojciec dopuścił znak sprawy oślic; martwi się wewnątrz, myśląc; jakiego rodzaju syn zaprowadzi porządek?
3. Przejdziesz tam dalej aż do pola Tabor; spotkasz trzech mężów, tam wchodzących; w duchu ustawy, wstąpią do domu Mocarza, Boga Betel; trzech zabierze po jednym koźlęciu; trzech zabierze po jednym bochenku chleba; jeden zabierze łagiew wina;
4. Na korzyść pomyślności spełnią prośbę; dadzą dwa chleby na korzyść; wejdziesz w posiadanie mocy.
5. Potem zgodny z prawdą najdziesz na wyżynę władców Filistynów, których delegat wtedy tam ukaże się; wyjdziesz z miasta, napotkasz gromadę proroków opuszczających górę; z przodu harfa, bęben, piszczałka, lutnia; oni prorokują.
6. Oprócz prorokowania, Duch Jehowy przyniesie szczęście na terenie innemu mężowi,
będziesz zmienionym.
7. Kiedy zdarzą się te znaki, będą na korzyść wewnątrz, kiedy otrzymasz moc; z powodu tego, zaprowadzisz porządek w kierunku Boga.

- Ad 2. Polecenie Samuela, aby Saul po namaszczeniu udał się do grobu Racheli (matki pokolenia Beniamina, które prawie wyginęło w Izraelu) jest jakimś wyrazem wyrzutów sumienia, że mogło zginąć to pokolenie z rąk Izraelitów (Sędz. 20 rozdz.), a zarazem wyrazem pocieszenia, że przetrwało, a jego syn odgrywa ważną rolę w Izraelu, Rdz. 35:19,20; Jer. 31:15; Mt. 2:18. Zgodzenie się z mężami Selsa („cień”), miejscowości w pobliżu Ramy, gdzie zmarła Rachela, wskazuje na jakiś związek z okrutnym zgwałceniem opisanym w Sędz. 19:20-30, ale i na sprawców zaginięcia oślic Kisza. Tym razem ich działanie (w duchu zarządzenia) było w dobrej wierze, aby doprowadzić Saula do Samuela. Oni też musieli powiadomić Kisza, że Saul został namaszczony na władcę, gdyż wiedzieli, że pogodził się ze znakiem sprawy, dla której zaginęły oślice, więc myśli jak syn sprosta zadaniu.

Ad 3,4 Pole Tabor („kopiec”) w pobliżu Betel (Sędz. 20:18,23,26, 31) na terytorium pokolenia Beniamina może być związane z grobowcem tych Beniamnitów, wybitych przez Izraelitów. Najpierw Izraelici nie chcieli dać swoich córek za żony, dla Beniaminów pozostałych przy życiu, ale później, gdy ruszyło ich sumienie, to obmyślili inny sposób, 1Sam. 21 rozdz. Teraz składają ofiary królowi z tego pokolenia, co dowodziło udzielenie mu poparcia, dla uzyskania mocy.

Ad 5-7 Treść wskazuje na zadanie Saula, związane z odwróceniem niebezpieczeństwa, grożącego Izraelowi ze strony Filistynów, a także na rolę, którą odegrają prorocy i Duch Jehowy w obdarzeniu Saula mocą, dla zaprowadzenia Bożego porządku w kraju i z zagranicą.

8. Zejdziesz na dół ku Gilgal; oto, ja zstąpię, będę wyprowadzonym sprawować ofiary w duchu ustawy, całopalenia ofiar dziękczynienia, ofiary za sojusz; czekaj siedem dni, aż przyjdę; oznajmię, tak jak wyróżniająco oznakowany w duchu ustawy, zaprowadzisz porządek na korzyść.
- Saul jako Książe nie posiadał uprawnienia do działania jako król. Rolę tą na rzecz panowania, uzupełniał Samuel.

9. Stało się, obrócił ramiona, odszedł z Samuelem; Bóg odmienił serce w odniesieniu do innego; dnia tego, zdarzyły się wszystkie tamte znaki.
- Serce Saula zostało odmienione. Dowódca pokolenia, stał się wodzem chorągwi Izraela.

17. Samuel zwołał do Masfa, chorągwie ludu Jehowy,
18. Do synów Izraelskich, rzekł: Tak mówi Jehowa, Bóg Izraelski: Ja ofiarowałem Egipt; wyróżniająco oznakowanego Izraela, mocą cudownych znaków, wybawiłem z grzechu i winy Egipcjan; mocą gnębiłem chorągwie wszystkich królestw;
19. Wy dziś wzgardziliście standardem Boga, kiedy ten na korzyść dał zwycięstwo; z powodu wszystkich złych ucisków, rzekliście: Ustawmy się według króla; z powodu tego teraz, obecność zastępów pokoleń, w sprawie Jehowy.

- Gdy Izrael 20 lat po zwróceniu Arki Przymierza przez Filistynów, nawrócił się do Boga i odniósł nad nimi wielkie zwycięstwo w ramach wcześniejszego standardu królowania Jehowy (przez sędziów) nad Izraelem, to ten domagał się ustanowienia króla.

23. Pośpieszyli tam, zabrali ze sobą; stanął pośród ludu; wszystkiemu ludowi był wywyższonym ponad ramionami.
24. Samuel rzekł do wszystkiego ludu: Patrzymy na siebie wzajemnie, od kiedy wyselekcjonowany przy Jehowie; z powodu tego cały lud nie ma podobnego; cały lud wykrzykiwał, mówiąc: Powoduj wzrost króla!

- Wywyższyli Saula ponad swoje ramiona, czyli podnieśli go w górę ponad swoje ramiona i wiwatowali na jego cześć: Żyj wiecznie królu! Raczej powinno być: Powoduj wzrost króla! Chociaż lud żądał króla, to jednak w tym czasie Saul nie był obwołany królem. Saul został wybrany, zgodnie z najskuteczniejszym, przemyślanym sposobem wyboru władcy.

25. Samuel w duchu ustawy, rozkazał ludowi prawo urzędu królewskiego; napisał księgę, pozostawił tarczą Jehowie; Samuel odprawił mężów rodzin, wszystkich chorągwi ludu.
26. Nawet Saul odprowadził rodzinę Gibea; szedł z wojskiem, które dotknęła wola Boża.

- Księga prawa urzędu królewskiego, stanowiła tarczę władzy, władcy Jehowy. Odprawienie mężów rodów jest odpowiednikiem odwołania minionego sposobu panowania w obliczu rozpoczęcia nowego. W nowej sytuacji w sprawach kraju, rozstrzyganie ważnych kwestii zostało przekazane władcy (księciu) i jego wojsku.

27. Nikczemni członkowie grupy stowarzyszenia, rzekli: Jak, ten da zwycięstwo? Byli podłymi, nie przyszli z darami na korzyść; powstali knuć coś złego.
- Jest to przyczyna, dla której Saul nie został przez Samuela namaszczony na króla. W 1Sam. 11:12-15 opisano, jak Jabeszyci z Gileadu, należący do tych nikczemników, zostali wykorzystani przez Amonitów, z którymi to mogli knuć coś złego, czyli najazd na Jabesz Gileadzkie w celu zniweczenia ustanowienia księcia w Izraelu, a później i króla.

CDN. 1.Rok chwały księcia Saula
2. Upadek króla chorągwi
3. Namaszczenie Dawida na króla
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2020-03-05, 07:20   ROK CHWAŁY KSIĘCIA SAULA

1Samuela 11:1-6a


1Samuela 11:6b-11a


1Samuela 11:11b-15


CD objaśnień do tłumaczenia tekstu Pisma Świętego na podstawie Konkordancji Stronga
http://biblos.feen.pl/vie...p=110028#110028

Treść 1Samuela 11:1-15 na podstawie Konkordancji Stronga i komentarz:

ROK CHWAŁY KSIĘCIA SAULA



1. Saul, syn roku był uczyniony królem nad Izraelem; drugiego roku został królem,

Jak wynika z 1Sam. 13:1 Saul księciem był jeden rok. Syn pierwszego roku, czyli książę, już w drugim roku przez chorągwie ludu, został uczyniony królem.

1Sam. 11:1. Nahasz, Ammonita, podniósł się przeciw Jabesz Gileadu. Wszyscy mężowie Jabesz rzekli do Nahasza: Uczyńmy przymierze; konstytucją każemy służyć wewnątrz.
2. Nahasz Ammonita, rzkł przeciw: Tą będziecie wyciętymi wewnątrz; prawe "oko" całości wyłupię wewnątrz, włożę hańbę na całość Izraela.

- Pierwszy atak po wyborze Saula na księcia, został przeprowadzony w najbardziej poróżnionej części Izraela, czyli w Jabesz Gileadzkim. Część tego miasta sprzyjała Saulowi (1Sam. 11:3), ale część była mu zdecydowanie przeciwna, a nawet mogła sprzyjać Amonitom (Uczyńmy przymierze; konstytucją każemy służyć wewnątrz.). Z tego powodu, Nahasz mógł być tak pewnym, że tam z łatwością pokona księcia Saula (prawe "oko" całości) i w ten sposób zhańbi zamysł całego Izraela, aby mieć króla, podobnie jak to się stało za czasów samozwańczego króla Abimelecha (Sędz. 9 rozdział).

3. Starsi Jabesz rzekli przeciw: Powstrzymaj się wewnątrz siedem dni, poślemy posłańców całej krainie Izraelskiej; jeśli wyróżniająco oznakowany nie da zwycięstwa, pójdziemy w duchu zarządzenia.
- Dalsza treść wskazuje, że Nahasz (pewny swego zwycięstwa), zgodził się na taką prośbę, więc był gotów czekać te siedem dni. Aniołowie z Jabesz po zmobilizowaniu Izraelitów przez Saula, otrzymali później polecenie zapewnienia Jabeszytów o przyjściu im z pomocą:

4. Posłowie wstąpili do Gabei Saulowej, sprawa podbijała lud, odsłonił ucho w celu przekazania wieści; wszystek lud podniósł głos ostrzeżenia, płakał.
- Dlaczego część Jabeszytów była uprzedzona do księcia Saula (1Sm. 10:27; 11:12) i dlaczego aniołowie z Jabesz, będąc już w Gibei nie udali się do Saula, lecz o niebezpieczeństwie, zagrożeniu ludu ich miasta, powiadomili najpierw lud? Fakt, że o niebezpieczeństwie nie powiadomili Saula można wyjaśnić tym, że nie było go w Gibei (wracał z pola z wołami). Może tu jednak duże znaczenie mieć zdarzenie z przed wielu lat, czy kilku dziesięcioleci, kiedy to ginące pokolenie Beniamina, odrodziło się w dużej mierze dzięki niewiastom z Jabesz Gileadzkiego, Sdz. 21:1-14. To wskazuje na przyczynę braku poparcia przez część Jabeszytów, co do namaszczenia Saula na księcia Izraela, a także pozwala zrozumieć przyczynę, dlaczego Saul ten brak poparcia zbył milczeniem (1Sm. 10:27) i nie chciał ich wytracić (1Sm. 11:12) po zwycięstwie nad Amonitami.

Aniołowie z Jabesz także mogli czuć opór, aby z wieścią o grożącym niebezpieczeństwie iść wprost do Saula. Jednak okazane zatroskanie się Saula ich losem i zaangażowanie przez niego Izraelitów (1Sm. 11:7), aby przyjść z pomocą, mogły bardzo wpłynąć na zmianę ich stanowiska,

5. Oto, Saul szedł za wołami z pola; Saul rzekł: W jakim celu lud płacze? Wtedy powtarzali słowa ostrzeżenia z powodu mężów Jabesz.
6. Saul, usłyszał słowa ostrzeżenia tamtych; Duch Boży zstąpił na terenie; złość bardzo zapłonęła.
7. Wziął parę wołów, rozrąbał na sztuki, były posłane Izraelowi całego terytorium, rękami posłańców (aniołów), wyzywających: Tak będą ofiarowane woły, tego który nie pójdzie za Saulem, za Samuelem; strach Jehowy padł na lud, przyszli mężowie jeden za drugim.

- Los mieszkańców Jabesz nie był obojętny księciu Saulowi, pomimo tego, że część mężów tego miasta była nikczemna i nie uznała go jako przywódcy całego kraju. W tym czasie dla Saula liczyło się dobro całego Izraela. Nie był żądny zemsty. Duch Boży pobudził do udzielenia pomocy z powodu zagrożenia i ewentualnej hańby dla wszystkich.
Wyzwanie Saula, przekazane mężom Izraela przez posłańców (aniołów) nie oznaczało, że książę po zwycięstwie wybije ich woły, lecz będą musieli się wykupić przez ofiarowanie ich.

8. Dokonano przeglądu mężów Bezeku; synów Izraelskich było trzysta tysięcy, Judy trzydzieści tysięcy.
- Dlaczego zostało wyróżnione pokolenie Judy?
Powodem tego wyróżnienia może być już sam fakt, że Judejczycy stosunkowo najwięcej wojska wystawili, a także to, że po wyborze Saula na księcia Izraela, lud w drugim roku jego panowania ustanowił go królem, 1Sm. 12:17; 13:1. Wkrótce po samowoli Saula, Samuel przepowiedział mu upadek jego królestwa i powierzenie go innemu, a tym okazał się Dawid z pokolenia Judy 1Sm. 13:13,14; 16:13. W tym wyróżnieniu pokolenia Judy można dostrzec, strofowanie mężów chorągwi ludu, że patriarcha Jakub na łożu swojej śmierci, przepowiedział, że berło władzy królewskiej należy do pokolenia Judy:

1 Moj. 49:8-12
Cytat:
8. Juda - ciebie będą sławić bracia twoi, Ręka twoja będzie na karku wrogów twoich, Tobie kłaniać się będą synowie ojca twego.
9. Szczenię lwie, Juda; synu mój, Z łupu, synu mój, się podniosłeś; Czai się jak lew i jak lwica, któż go spłoszy?
10. Nie oddali się berło od Judy Ani buława od nóg jego, Aż przyjdzie władca jego, I jemu będą posłuszne narody.
11. Uwiąże oślę u krzewu winnego, A młode swojej oślicy u szlachetnej latorośli winnej; Wypierze w winie szatę swą, A w krwi winogron płaszcz swój.
12. Pociemnieją oczy jego od wina, A zęby jego zbieleją od mleka.
(BW)


9. Powiedziano aniołom (posłańcom), wstąpcie do Jabesz Gileadu: Tak powiedzcie mężom: Jutro wewnątrz będziecie wybawieni, gorąco słońca rozpali się; posłańcy (aniołowie) wstąpili do Jabesz, oznajmili mężom, radowali się.
- Ponadto aniołowie z Jabesz, dla utrzymania wytrwałości Jabeszytów, tchnęli w nich zamysł, aby w okolicy z zaufaniem zaprowadzić porządek według księcia i proroka Izraela:

10. Mężom Jabesz rzekli: Jutro w duchu ustawy ruszymy do przodu, zaprowadzimy porządek, według dobrych "oczu" wszystkich.
- Dlaczego po powrocie do Jabesz pobudzali, aby zaprowadzić porządek według księcia i proroka Izraela, czyli według dobrych "oczu" wszystkich?

Fakt, że o niebezpieczeństwie nie powiadomili Saula można wyjaśnić tym, że nie było go w Gibei (wracał z pola z wołami). Może tu jednak duże znaczenie mieć zdarzenie z przed wielu lat, czy kilku dziesięcioleci, kiedy to ginące pokolenie Beniamina, odrodziło się w dużej mierze dzięki niewiastom z Jabesz Gileadzkiego, Sdz. 21:1-14. To wskazuje na przyczynę braku poparcia przez część Jabeszytów, co do namaszczenia Saula na księcia Izraela, a także pozwala zrozumieć przyczynę, dlaczego Saul ten brak poparcia zbył milczeniem (1Sm. 10:27) i nie chciał ich wytracić (1Sm. 11:12) po zwycięstwie nad Amonitami.

Aniołowie z Jabesz także mogli czuć opór, aby z wieścią o grożącym niebezpieczeństwie iść wprost do Saula. Jednak okazane zatroskanie się Saula ich losem i zaangażowanie przez niego Izraelitów (1Sm. 11:7), aby przyjść z pomocą, mogły bardzo wpłynąć na zmianę ich stanowiska, dlatego czując współczucie Saula (być może potomka z niewiasty Jabeszyckiej) oraz szansę na wybawienie z rąk Amonitów, zapragnęli zaprowadzić porządek według księcia i proroka.

Jeżeli jednak dopuścimy ewentualność, że aniołowie nie Jabeszytom, lecz Amonitom powiedzieli o poddaniu się im następnego dnia, to nasuwa się tu istotne pytanie: Dlaczego dzień wcześniej informują ich, że następnego dnia poddadzą się im, aby ci postąpili z nimi według swojej woli, skoro mają do dyspozycji jeszcze cały następny dzień. To mogło wzbudzić podejrzliwość u Ammonitów i pobudzić ich do aktywności. Poza tym w 1Sm. 11;10 nie występują takie słowa jak: Tedy, Amonitom, was, a, nami, co, będzie w, waszych.

Natomiast milczenie do ostatniej chwili dawało szansę wojskom Saula na przygotowanie się w nocy do ataku o świcie. W takim przypadku jasne staje się, dlaczego swoim dzień wcześniej powiedzieli o wybawieniu i woli zaprowadzenia porządku według księcia i proroka. Uczynili to, dla umocnienie ich w wytrwałości, w oczekiwaniu na pomoc.

11. Nazajutrz ukazał się Saul, rozstawił chorągwie ludu, trzy oddziały; świtaniem straży nocnej zaatakował środek obozu; bił chorągwie Ammonitów, aż do gorąca dnia; pozostali zostali rozpędzonymi, zniknęli; dwóch nie pozostało w jedności.
- Tak skończyła się zbytnia pewność Nahasz, króla Ammonitów. Książe Saul nie podzielił losu samozwańczego króla Abimelecha (Sędz. 9 rozdz).

12. Lud rzekł do Samuela: Kto mówił: spowodujemy panowanie Saula na terenie? Pozwól przeprowadzić egzekucję mężów.
- Jest to nawiązanie do nikczemnych mężów, wskazanych w 1Sam. 10:27. Żądanie egzekucji nie mogło dotyczyć nikogo innego, ponieważ wszyscy na rozkaz Saula, przekazany im przez aniołów (posłańców) z Jabesz, poszli za nim, jeden za drugim, 11:7.

Pierwotna wersja:
12. Lud rzekł do Samuela: Kto mówił: Saul zostanie królem na terenie? Pozwól przeprowadzić egzekucję mężów.
- Takie tłumaczenie może mieć znaczenie tylko w znaczeniu prospektywnym, ponieważ lud żądał króla, chociaż Saul, najpierw został namaszczony tylko na księcia.
Zamiast Saul zostanie królem na terenie?, raczej powinno być: Spowodujemy panowanie Saula na terenie?
Określenie numer 4427, pozwala na te dwa tłumaczenia.

13. Saul twierdził: Dnia tego nie każę zabić mężów, ponieważ Jehowa dziś uczynił wybawienie Izraela.
- O egzekucję mężów, zwrócono się do Samuela, ale wyrok miał wykonać Saul - książę. Innym powodem odmowy wykonania egzekucji mogło być też zrozumienie przyczyny niechęci mężów Jabesz, co do wyboru Saula na księcia

14. Samuel rzekł do ludu: Idźmy, sposobem życia Gilgal, wtedy będzie nowa królewskość.
15. Sposobem życia Gilgal, tam przed Jehową Gilgal, chorągwie, Saula uczyniły królem wszystkiego ludu; wtedy przed Jehową, złożyli na ofiary: ofiary dziękczynienia, ofiary za sojusz; tam moc Saula była powodem radości wszystkim mężom Izraelskim.

- Księciem Saul, został ustanowiony w Gilgal, ale nie przez wszystkich. Wezwanie, aby iść sposobem życia Gilgal po zwycięstwie Saula nad Amonitami w Jabesz, oznaczało uznanie go za księcia przez wszystkich. Miało ono na celu wzmocnienie królewskości, czyli działania w celu ustanowienia króla. Lud jednak przyspieszył ten proces i już wtedy, obwołał Saula królem. Jak wynika z 1Sam. 12 rozdział, Samuel nie zaakceptował tej decyzji chorągwi ludu
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
Ostatnio zmieniony przez Pokoja 2020-03-05, 07:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2020-04-12, 08:36   SPRAWA SPORNA KOŃCZĄCA OKRES SĘDZIÓW.

1Samuela 12:1-5


1Samuela 12:6-10


1Samuela 12:11-15a


1Samuela 12:15b-21a


1Samuela 12:21b-25


CD objaśnień do tłumaczenia tekstu Pisma Świętego na podstawie Konkordancji Stronga
http://biblos.feen.pl/vie...p=110028#110028

Treść 1Samuela 12:1-25 na podstawie Konkordancji Stronga i komentarz:

SPRAWA SPORNA KOŃCZĄCA OKRES SĘDZIÓW.


1. Samuel rzekł do wszystkiego Izraela: Patrzcie usłuchałem głosu wszystkich, którzy mówili: Spowoduj panowanie na terenie, według króla.
2. Patrzcie, teraz król chodzi na przedzie; ja zestarzałem się jestem sędziwym; oto, ja od młodości chodziłem na przedzie do tego dnia z synami.

- Samuel namaścił Saula na księcia, ale z myślą o ustanowieniu monarchii w przyszłości. W ten sposób doszło do zakończenia okresu sędziów, Dz. 13:20,21.

3. Patrzcie, wydajcie świadectwo, aby na wprost w obecności pomazańca Jehowy; wziąłem któremu wyróżniająco oznakowanego wołu? Wziąłem któremu osła? Kto wyróżniająco oznakowany wyłudzał? Kto wyróżniająco oznakowany ciemiężył? Kto mocą wziął źródło wioski? Obłudnik dopuścił się odstępstwa aby wewnątrz.
- W związku z tym, że po namaszczeniu Saula na księcia przez Samuela, a następnie ustanowieniu go królem przez chorągwie ludu, kończy się cały Okresu Sędziów, więc Samuel inicjuje rozliczenie siebie i całegookresu. Zaznaczył, że jeżeli pojawił się w tym czasie jakiś obłudnik (np. samozwańczy król Abimelek, Sdz. 9:1-6,22,23, 50-57), to tylko lokalnie i nie pozwolono mu na trwanie w całym Izraelu.

4. Odpowiedzieli: Nie wyłudzałeś, nie ciemiężyłeś, nic mocą nie wziąłeś mężom.
- Taka ocena należy się także wszystkim wcześniejszym sędziom, gdyż Samuel jest ostatnim z nich. Skoro byli niezawodni, to dlaczego zażądano króla?

5. Odpowiedział w duchu ustawy: Dnia tego, Jehowa świadkiem w postaci świadka pomazańca, ponieważ nic nie nabyłem mocą; rzekli: Świadkiem.
- Skoro Samuel był wierny Bogu i ludowi, to dlaczego chorągwie ludu chciały zakończyć dalsze trwanie Okresu Sędziów?

6. Samuel rzekł ludowi w duchu ustawy: Kto wyróżniająco oznakowanego Aarona, wyznaczył wyróżniająco oznakowanemu Mojżeszowi? Jehowa, ten który wywiódł ojców, lud ziemi egipskiej.
- Tak jak w Egipcie i na pustyni tak i w Okresie Sędziów Bóg powoływał mężów.

7. Teraz stańmy, mamy sprawę sporną sprzed oblicza Jehowy, obok wszystkich dowodów sprawiedliwości Jehowy, którą czynił wyróżniająco oznakowanym ojcom.
8. Kiedy Egipt zaatakował Jakuba, wołali ojcowie w duchu ustawy Jehowy; Jehowa wyróżniająco oznakowanemu Mojżeszowi posłał wyróżniająco oznakowanego Aarona; ojcowie wyszli z Egiptu, mają swoją siedzibę, ten kraj;

- Bóg zawsze okazywał się wierny Przymierzu, Rz. 3:3-7.

9. Zapomnieli ostrzeżenia Jehowy Boga; w postaci prowadzenia wojny, byli wydani na śmierć, hetmanowi armii Hasor, mocy Sysery, mocy Filistynów, mocy króla Moabskiego.
10. Wołali w duchu ustawy Jehowy; mówili: Zgrzeszyliśmy, ponieważ opuściliśmy Jehowę, służyliśmy znakom Baala znakom Astarota; teraz pozbaw mocy nieprzyjaciół, każ służyć:
11. Jehowa posłał wyróżniająco oznakowanego Jerubaala, wyróżniająco oznakowanego Bedona, wyróżniająco oznakowanego Jeftego, wyróżniająco oznakowanego Samuela; mocą wyrwał chorągwie nieprzyjaciołom dookoła, mieszkaliście bezpiecznie.

- Przykłady wierności Boga, który karcił naród, ale nie odwracał się od niego, gdy wołali o pomc.

12. Dowiadywaliście się, że Nahas, król synów Ammonowych, zaatakuje na terenie; z powodu tego nie na korzyść rzekliście: spowoduj panowanie króla na terenie, króla Jehowy Boga,
13. Oto, którego wybrano teraz królem, który był dany na żądanie; oto na terenie wyznaczono króla Jehowy.

- Saul namaszczony przez Samuela na księcia, przedwcześnie stał się królem.

14. Jeżeli będziecie bojaźliwymi znakom Jehowy, standardem służyli, słuchali głosu, nie będziecie przeciwnymi ostrzeżeniom ust Jehowy, ani cudownym znakom, ani królowi, który króluje na terenie, będziecie za Jehową, Bogiem.
15. Jeżeli nie będziecie posłusznymi głosowi Jehowy, będziecie przeciwnymi ostrzeżeniom ust Jehowy, z powodu ojców zniknie moc Jehowy.

- Gdy samowola chorągwi ludu zniweczy dyscyplinę i moralność, według standardu Jehowy, to przeminie działanie według mocy Bożej.

16. Jeszcze teraz stanie się; tutaj staniecie w obliczu wielkiego znaku sprawy, który Jehowa uczyni oczom.
17. Nie pszeniczne dziś żniwa? Zawołam Jehowę, wywoła grzmoty, deszcz, wtedy dowiecie się, zauważycie oczami wielkie nieszczęście, które uczyni Jehowa z powodu króla, był dany na żądanie.
18. Wołał Samuel w duchu ustawy Jehowy; Jehowa dnia tego, wywołał gromy, deszcz; wszystek lud, ostrzeżeniem Samuela, bał się bardzo znaków Jehowy.

- Znak ten świadczył o tym, że chorągwie ludu przedwcześnie uczyniły księcia królem. Według woli Jehowy, zadaniem księcia było działanie w kierunku wprowadzenia monarchii.

19. Wszystek lud rzekł do Samuela: Módl się za sługami Jehowy Boga, nie wydaj na śmierć, ponieważ do wszystkich grzechów, dodaliśmy utrapienie z powodu króla, był danym na żądanie.
- Lud odczuł pełną świadomość swej wiarołomności.

20. Samuel rzekł do ludu: Nie bójcie się; tą wszystką oznakę niedoli wy uczyniliście; jednak nie odstępujcie od Jehowy; całym sercem, służcie standardem Jehowy;
21. Nie odstępujcie tylko po bezdrożach, które bez wybawienia z grzechu i winy nie przydają się; z powodu tego one nicością.

- Bóg prowadzi swój lud, pomimo jego upadków, aby doświadczać i kształtować go przez nie.

22. Z powodu wyróżniającego się imienia, Jehowie upodobało się, uczynić chorągwie na korzyść ludu; Z powodu tego Jehowa nie opuści chorągwi ludu.
23. Także ja! Niech tak nie będzie; grzeszyć wewnątrz, zaprzestać modlić się w imieniu Jehowy? Uczę standardu sposobu postępowania, dobrego, prostego.

- Nawet w sytuacji, gdy doszło do zlekceważenia dyscypliny przez chorągwie ludu, to wierna część z nich, służyła Bogu pod przywództwem aktualnie księcia Dawida, chociaż tego Samuel namaścił na króla. Nie mógł się jednak nim stać aktualnie, dopóki panował Saul.

24. Pewnie bójcie się Jehowy, standardom prawdy służcie całym sercem, wtedy patrzcie na siebie wzajemnie z standardem, tak jak czynicie wielkie rzeczy.
25. Jeśli będziecie niegodziwymi, będziecie rozbitymi; zaiste wy, jak i król będziecie zniszczonymi.

- Mają patrzeć na siebie wzajemnie, a nie na inne narody. Zaniechanie tego, doprowadziło do zaniku mocy Jehowy i do rozbicia chorągwi oraz do zniszczenia w wojnie z Filistynami.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2020-04-17, 00:25   BŁĘDNE DZIAŁANIE SAULA W WALCE Z FILISTYNAMI

1Samuela 13:1-


1Samuela 13:1-


1Samuela 13:1-


1Samuela 13:1-

CD objaśnień do tłumaczenia tekstu Pisma Świętego na podstawie Konkordancji Stronga
http://biblos.feen.pl/vie...p=110028#110028

Treść 1Samuela 13:1-23 na podstawie Konkordancji Stronga i komentarz:

BŁĘDNE DZIAŁANIE SAULA W WALCE Z FILISTYNAMI


1. Saul, syn roku był uczyniony królem nad Izraelem; drugiego roku został królem,
- drugiego roku został królem – Saul stał się synem roku, gdy rok przed królowaniem, został namaszczony na księcia, a w drugim roku lud uznał go za króla.

2. Saul wybrał na korzyść trzy tysiące Izraelitów; tysiąc z Saulem było górzystej krainie Machmas – Betel (Dom Boga), tysiąc z Jonatanem było Gibei Benjamina; resztę całości posłał Przybytkowi Bożemu ludu.
- Przybytek Boży ludu także posiadał ochronę, podobnie jak to było za czasów Pana Jezusa. Określenie „Kustōdia” (2892), występuje w Mt. 27:65,66 i 28:11. W liturgii KRK, „Kustōdia” jest naczyniem do przechowywania hostii, czyli jakby strażą, która ma jej strzec przed kradzieżą.

3. Kiedy Jonatan poraził tylko chorągiew straży Filistyńskiej Gibei; Filistynowie usłyszeli; Saul rozkazywał dąć rogiem wszystkiej ziemi, Hebrajczycy byli posłusznymi.
4. Wszystek Izrael słuchał z uwagą; mówiono: Saul zadał cios chorągwi straży Filistyńskiej; Izraela brzydzili się również Filistyni; Saul zwoływał lud poza Gilgal.

- Filistyni brzydzili się Izraela, podobnie jak Nahasz, król Ammonitów;

5. Filistynowie zebrali się, walczyć z Izraelem; trzydzieści tysięcy wozów, sześć tysięcy jeźdźców, ludu wiele, tak jak piasku na brzegu morskim; wychodzili na Machmas, rozbili obóz naprzeciwko Betawen (1007=Dom utrapienia/ bałwochwalstwa).
- Zgromadzenie tak wielkich sił oznacza, że Filistyni nie chcieli popełnić błędu Nahasza;

6. Mężowie Izraelscy widzieli, że byli ściśniętymi wewnątrz, ponieważ lud był udręczony; lud był zmuszonym ukrywać się do jaskiń, miejsc obronnych, skał, wież, jam
- Ściśnięcie wewnątrz, wynikało z tego, że wielu Izraelitów było razem z Filistynami, a ci dążyli do okrążenia chorągwi ludu;

7. Hebrejczycy Gadyci, ziemi Gilgal za Jordanem, służyli jako poddani; wszystek lud był zatrwożony; trwanie Saula, standardem Gilgal.
8. Wyznaczonym czasem Samuela, czekał siedem dni; kiedy Samuel nie wstąpił do Gilgal, lud był rozproszony na terenie.

- Saula obowiązywał święty termin, wyznaczony przez Samuela:
1Sm. 10:8. Schylisz się ku Gilgal; oto, ja zstąpię, będę wyprowadzonym sprawować ofiary w duchu ustawy, całopalenia ofiar dziękczynienia, ofiary za sojusz; czekaj siedem dni, aż przyjdę; oznajmię, tak jak wyróżniająco oznakowany w duchu ustawy, zaprowadzisz porządek na korzyść. KS

9. Saul rzekł: W duchu zarządzenia przynieście całopalenia, ofiary spokojne; były ofiarowane całopalenia.
10. Stało się; przywiódł do końca ofiarowanie całopaleń; oto Samuel przyszedł; Saul wyszedł naprzeciw być błogosławionym.

- Fakt, że Saul nie złożył wszystkich ofiar przed przyjściem Samuela, dowodzi, że nie dotrzymał świętego terminu, więc nie jest godzien być królem Izraela;

11. Samuel rzekł: W jakim celu zaprowadzasz porządek? Saul odpowiedział: Z powodu tego, że widziałem: Lud był rozproszony na terenie, ty nie nadszedłeś na czas naznaczony, Filistynowie odebrali Machmas,
12. Myślałem: Teraz idą Filistynowie przeciw Gilgal; nie błagałem w obliczu Jehowy; wymusiłem, ofiarowałem całopalenie.

- Saul swoją samowolną decyzją, udowodnił, że ufał we własne siły, więc nie ufał Jehowie;

13. Rzekł Samuel do Saula: Skompromitowałeś, nie przestrzegasz standardu przykazania Jehowy Boga, które rozkazał; z powodu tego teraz standard królestwa Jehowy dla Izraela będzie zorganizowany na wieki
14. Królestwo nie stanie się potężne teraz; ponieważ nie zachowałeś standardu który, Jehowa rozkazał: Będzie poszukiwany mąż serca na korzyść, wodza Jehowy nad ludem.

- Saul przez uzurpowanie sobie, nienależnego mu jeszcze prawa, skompromitował się, aby być uznanym także jako król Jehowy Boga. Wymagało to nowego zorganizowania standardu królestwa w taki sposób, aby trwał na wieki, ale nie pod władzą Saula, lecz innego męża;

15. Samuel wyruszył z Gilgal, odwiedził Gibeę Benjamina; Saul dokonał przeglądu, było znalezionych sześć set mężów, oprócz chorągwi ludu.
16. Saul z synem Jonatanem, ludem osadzili Gibeę, zabezpieczyli Benjamina; Filistynowie oblegali Machmas.
17. Trzy hufce niszczyciela, wyszły z obozu Filistyńskiego: jeden hufiec obrócił się drogą ku Ofra do ziemi Szual (Szakal);
18. Jeden hufiec pośpieszył drogą Bet Choron; jeden hufiec pośpieszył drogą obszaru, rozciągającego się doliną pustyni Seboim;

- Te trzy kierunki wymarszu miały na celu okrążenie chorągwi Saula;

19. Wszystkich rzemieślników ziemia Izraelska nie posiadała, ponieważ Filistynowie zamierzyli, aby nie robili Hebrajczycy mieczów i oszczepów.
20. Wszyscy Izraela, każdy znacznik lemiesza, standard pługa, znacznik lemiesza standard siekiery, sprowadzali kowalom Filistynów.
21. Były ustalone opłaty zniszczonych końców lemieszy pługów, trzech ościeni, siekier, kolców;

- Jeżeli narzędzia pracy były zniszczone inaczej niż na skutek pracy w polu, to oznaczało, że były wykorzystywane do walki, Z tego powodu były ustalone opłaty – kary.

22. Czasu wojny nie otrzymały miecza, oszczepu wszystkie ręce ludu, który był z Saulem, z Jonatanem; Jonatan, syna Saula był pozostawiony.
23. Straż Filistyńska wyszła drogą ku Machmas.

- Pozostawienie Jonatana, umożliwiło mu na zaskakujące działanie, przez które rozpoczęło się zwyciężanie Filistynów.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2020-04-26, 20:34   PORAŻENIE FILISTYNÓW BEZ SAULA, ZRYWEM UCIŚNIONYCH

1 Samuela 14:1-6a)


1 Samuela 14:6b)-12a)


1 Samuela 14:12b)-17


1 Samuela 14:18-23)


1 Samuela 14:24-29a)


1 Samuela 14:29b-34)


1 Samuela 14:35-40a)


1 Samuela 14:40b-45


1 Samuela 14:46-51


1 Samuela 14:52


CD objaśnień do tłumaczenia tekstu Pisma Świętego na podstawie Konkordancji Stronga
http://biblos.feen.pl/vie...p=110028#110028

Treść 1Samuela 14:1-52 na podstawie Konkordancji Stronga i komentarz:

PORAŻENIE FILISTYNÓW BEZ SAULA, ZRYWEM UCIŚNIONYCH


1. Jonatan, syn Saula, dnia podróży powstał, rzekł do giermka: nieś sprzęty, idźmy działać przeciw straży Filistyńskiej, tej która naprzeciwko; ojcu nie był widocznym.
- Taka decyzja Jonatana mogła wynikać tylko z dostrzeżenia możliwości skutecznego działania na najsłabszą pozycją Filistynów, czyli najmniej strzeżoną stronę ich stacjonowania.
Inicjatywa Jonatana nie była znana Sulowi.

2. Saul z sześciu set mężami, którzy ludem Migron, osadził kraniec pagórka, ten który dla drzew granatu.
- Granatowiec właściwy
http://ttg.com.pl/palesty...nymi-symbolami/
Jest to drzewo lub ciernisty krzew osiągający do 10 m wysokości. Roślina ta znana jest od kilku tysięcy lat, należy do jednej z najstarszych, uprawianych przez ludzi. Nie wymaga żyznej gleby, można spotkać drzewka granatowca rosnące w rozpadlinach skalnych. Potrzebuje suchego i gorącego klimatu.
Symbolika drzewa granatu. Od wieków w wielu cywilizacjach był symbolem władzy królewskiej. Działki kielicha kwiatowego przypominają koronę. Dojrzewający owoc granatu był wzorem korony Salomona. Ze względu na bogactwo nasion i pełnię koloru jest symbolem pełni życia. […], Lb 13,23; Pnp 4,3.
Fakt, że owoce drzew granatu są symbolem władzy królewskiej, wskazuje na przyczynę obrony pagórka tych drzew. Zdobycie tego pagórka przez Filistynów byłoby symbolem słabości, a nawet upadku królowania Saula, już na samym początku.

3. Achiasz, syn Achituba, brata Ikaboda, syna Pinechasa, syna Heliego, kapłan Jehowy Sylo, nosił efod ludu, nie wiedział, że Jonatan odszedł.
- Stosownie do stopnia poznania/objawienia się Jehowy w danym miejscu, czy wybrania miejsca na stacjonowanie Arki Przymierza, używano takich określeń, jak: Jehowa Sylo, Jehowa Gilgal itp.
kapłan Jehowy Sylo, nosił efod ludu – Nosił efod, ale nie chodził z Arką, która była u synów izraelskich, 1Sm. 14:18.

4. Jonatan chciał działać spomiędzy przełęczy, tej która w kierunku straży Filistyńskiej; pierwsza ostra skała regionu po drugiej stronie, nazwa tej Boses; tej jednej ostrej skały regionu naprzeciwko, nazwa Sene.
5. Filar pierwszy strzelistej skały ku północy od Mikmas, jeden w przeciwnym kierunku Geby południa.

- Można zauważyć, że zajęta pozycja w trudno dostępnym miejscu, świadczy o tym, że Filistyni wyciągnęli jakiś wniosek z porażki zbyt pewnego siebie Nahasza. Był on tak pewny swego zwycięstwa, że gotów był czekać siedem dni, aby okazać swoją, jakby wspaniałomyślność, ale dla zamierzonego większego upokorzenia króla i Izraela.

6. Jonatan rzekł do giermka, (niósł sprzęty): Pójdźmy działać przeciw straży, tych nieobrzezańców, może Jehowa przyniesie skutek na korzyść; ponieważ Jehowie, żadna przeszkoda być zwycięskim wielu albo kilku.
7. Nieś sprzęty na korzyść; odpowiedział: Czyń wszystko tak jak sercem; oto z serca, skłonię się na korzyść.

- Jonatan rozumiejąc powagę sytuacji, związanej z uczynieniem Saula księciem i obwołaniem go królem (na żądanie) przez chorągwie ludu, wierzył w możliwość objawienia się potencjału mocy Jehowy w sposób odpowiedni do położenia ludu, służącego także Filistynom.

8. Jonatan rzekł: oto my działajmy przeciw mężom, pokażmy się naprzeciw.
9. Jeśli rzeką przeciw w ten sposób: Czekajcie, aż przybliżymy się naprzeciw, bądźmy niezachwianymi przeciw w miejscu, nie cofajmy się;
10. Jeśli rzekną w ten sposób: Wychodźcie na przeciw, wychodźmy, gdyż Jehowa daje tutaj, znak mocy na korzyść.

- Przybliżenie się straży w dół do Jonatana i giermka, oznaczałoby ich zbyt wielką pewność siebie. Natomiast wezwanie ich do siebie, wymagało od nich większego wysiłku wspinania się na górę. Wskazywało też na brak zbytniej pewności siebie, aby opuścić posterunek straży.

11. Ukazali się obaj naprzeciw straży Filistyńskiej; Filistyni rzekli: Oto Hebrajczycy wychodzą z jaskini, w której byli ukrytymi.
12. Mężowie straży wyzywając wyróżniająco oznakowanego Jonatana, (wyróżniająco oznakowany niósł sprzęty), rzekli: Wychodźcie, naprzeciw, rozróżniać sprawy wyróżniająco oznakowanych. Jonatan rzekł w duchu zarządzenia, nieś sprzęty: Wychodzimy na tylną część; tak zaiste Jehowa da moc Izraelitom.
13. Jonatan na teren wychodził na rękach na nogach, sprzęty niesione z tyłu; zostali powalonymi przed Jonatanem; zabijał sprzętem niesionym z tyłu.

- Straż Filistynów czekając na wspinających się na górę, jakby chciała się zachować honorowo, aby w otwartej walce okazać swoją dominującą moc.

14. Tak jak niesiono sprzęty, Jonatan powstał; na początek porażki zabił dwudziestu mężów, połowę terenu ornego jarzma roli.
15. Zaistniał strach oddziału oblegającego pole uprawne, skarb ziemi wszystkiego ludu; także drżały straże, które były zepsute; zaistniał strach Boży.
połowę terenu ornego jarzma roli
- była to połowa obszaru ziemi, który można było zaorać parą wołów w ciągu jednego dnia.
skarb ziemi wszystkiego ludu - skarbem tym były drzewa granatu. Owoce tego drzewa są symbolem korony, symbolem władzy królewskiej, która przedwcześnie przez chorągwie ludu, została wprowadzona w Izraelu. Lud bał się już słów ostrzeżenia Samuela z 1Sm. 12:19, więc był zdeterminowany, aby bronić symbolu tej władzy, 1Sm. 12;20-25.
zaistniał strach Boży - porażka z najmniej spodziewanej strony, spowodowała zamieszanie wśród zdemoralizowanego oddziału i straży.

16. Straż Saulowa Gibei Benjaminowej spostrzegła: Oto wielka liczba truchlała, posuwała się bić.
17. Saul ludowi, temu który obok, rzekł: Dokonajcie przeglądu zaraz, zauważcie, kto odszedł przeciw; oto dokonując przeglądu, nie mieli Jonatana; sprzęty zostały zabrane.

- Atak z nieoczekiwanej strony, spowodował dezorientację i wywołał popłoch w oddziale Filistynów. Saul zarządzając przegląd, dążył do zbadania, co spowodowało truchlenie Filistynów.

18. Saul rzekł Achiszowi: Przynieś skrzynię Bożą, ponieważ skrzynia Boża czasu tego była z synami Izraelskimi;
- Po zwróceniu Arki Przymierza przez Filistynów nie wróciła ona do Namiotu w Sylo, lecz była zaniesiona do Kiriat – Jearim do domu Abinadaba. Nie należał on do pokolenia Lewiego.

19. Podczas gdy Saul mówił do kapłana, stała się wrzawa obozu Filistyńskiego, którą niezmiernie, niósł sposób życia; Saul rzekł do kapłana: Moc znikła.
- Moc znikła w wyniku zaistniałej paniki w oddziale.

20. Saul wezwał wszystek lud, który przyszedł stamtąd, podczas bitwy; oto jakikolwiek miecz, zniszczył innych bardzo wielką paniką.
- Izraelici, którzy na czas bitwy przystąpili do Filistynów, a w czasie niej odstąpili od nich, stanęli przeciwko nim. Ci przyczynili się do zwiększenia paniki wśród Filistynów, oblegających pagórek Migron.

21. Jeszcze przedtem, nawet Hebrajczycy, którzy dawniej jeszcze, wychodzili z wojskiem Filistyńskim na wszystkie strony, ci stali z Izraelem Saula, który z Jonatanem.
22. Nadto wszyscy mężowie Izraelscy, którzy byli ukrytymi, pomimo górzystej krainy Efraima, usłyszeli: Filistynowie uciekają; przejęli tylną część bitwy.

- Inną grupę, nieoczekiwanie stających przeciwko Filistynom, stanowili ci, którzy już dawniej walczyli po stronie Filistynów, a także ci Izraelici, którzy początkowo ulegli strachowi i poukrywali się w górzystej krainie Efraima,

23. Jehowa dnia tego, wybawił chorągwie Izraela; bitwę wykonywali w kierunku Betawen.
- Nikt nie mógł przypisać sobie kontrolowania, doprowadzenia do tego zwycięstwa. Przejaw spontaniczności był wynikiem oddziaływania Ducha Bożego w ekstremalnej sytuacji.

24. Tego dnia mężowie Izraelscy byli udręczonymi; Saul zaprzysiągł chorągwie lud, mówiąc: Będzie przeklętym mąż, który zje chleb do wieczora; nieprzyjaciele poniosą karę; wszystek lud nie jadł chleba.
nieprzyjaciele poniosą karę
– chodzi tu o tych, którzy przez niezastosowanie się do zaprzysiężenia, zostaną uznani za nieprzyjaciół.

25. Wszystek lud ziemi wstąpił do lasu; na terenie przed ludem ziemi był miód.
26. Lud wszedł do lasu; oto podróżni nie mieli sięgnąć miodu ręką do ust, gdyż lud bał się ostrzeżenia przysięgi.

- Zmęczony lud szukał ulgi, chociaż w cieniu.

27. Jonatan nie słysząc, przysięgania chorągwi ludu, znacznikiem końca laski, sięgnął plastra miodu; tak jak znacznikiem omoczył rękę do ust, dopuścił się odstępstwa; miód powodował jaśnienie, stanął w obliczu oczu.
stanął w obliczu oczu
– w obliczu zdziwionych i przerażonych oczu ludu, który wstąpił do lasu

28. Mąż ludu odpowiadając jako świadek, rzekł: ojciec przysięgą zaklinał chorągwie ludu, mówiąc: Będzie przeklętym mąż, który zje dzisiaj pokarm, lud wymachiwał.
29. Jonatan rzekł: Ojciec uczynił tabu ludowi ziemi? Skosztowałem trochę tego miodu; z powodu tego, że powoduje jaśnienie, więc stanąłem w obliczu oczu?
30. O gdybyż lud, dziś jadł łup nieprzyjaciół, który znalazł! z powodu tego nie zabijemy teraz więcej Filistynów, ale uderzenie uczyniło wiele.
31. Dnia tego lud Mikmas, Ajjalon bardzo poraził Filistynów, ulecieli.

- Jonatan negatywnie ocenił skutek decyzji Saula (na końcu doprowadziła ona do śmierci Saula w czasie upadku jego i chorągwi). Jego zadziałanie przez zaskoczenie, pobudziło innych i przyczyniło się do wielkiej porażki Filistynów.

32. Lud rzucił się zachłannie do łupu; nabrawszy owiec, wołów, młodych cieląt, zabijał, używał; lud ziemi jadł z krwią.
33. Oznajmiono Saulowi, mówiąc: Oto lud grzeszy Jehowie, jedząc z krwią; rzekł: Zdradzacie dzisiaj; w duchu zarządzenia był toczony wielki kamień.
34. Saul myśląc wewnątrz: Lud był rozproszony, rzekł: Mężowie w duchu zarządzenia przyprowadźcie woły, owcę; tutaj dokonujcie uboju, jedzcie mężowie, nie grzeszcie Jehowie przeciw krwi, zachęcając do jedzenia wszystek lud; przyprowadzili wszystkie woły; wtedy część uboju dokonano nocą.

- Do spożywania mięsa zwierząt nie był wymagany ołtarz, a Saul takie znaczenie nadał wielkiemu kamieniowi, który przytoczono zgodnie z jego zarządzeniem.

35. Saul budując ołtarz Jehowie; sprofanował standard ołtarza, zbudowanego Jehowie.
- Wielki kamień pełnił rolę ołtarza, dlatego sprofanowany został ołtarz, uznawany za legalny.

36. Saul rzekł: Idźmy za Filistynami nocą na złupienie aż do świtu rana; nie pozostaną przy życiu w postaci mężów. Odpowiedzieli: Cokolwiek dobrego oczom, uczyń; kapłan rzekł: Zbliżmy się tutaj do Boga.
- Lud był żądny łupu, ale kapłan już wiedział, że Jonatana nie było w czasie porażki Filistynów, więc pobudzał przynajmniej do zachowania standardów służby Bogu.

37. Saul radził się Boga: Iść za Filistynami? Będą wydanymi mocy Izraela? Tego dnia nie otrzymał odpowiedzi.
- Nie otrzymał odpowiedzi, ponieważ już zostały ujawnione negatywne pobudki i króla i ludu.

38. Saul rzekł: Zbliżcie się tutaj wszystkie rogi (przywódcy) ludu, dowiedzcie się, odkryjcie, jakiego rodzaju grzech tutaj, dziś był?
39. Wtedy Jehowa, wyzwoli ożywienie chorągwi Izraela. Ale jeżeli kiedykolwiek zniknął Jonatan, członek grupy, z powodu tego wydany na śmierć przedwcześnie umrze; Wszystek lud nie dał odpowiedzi.

- Lud wiedział o czynie Jonatana z miodem w lesie, a król mógł zakładać, że zniknięcie Jonatana może wiązać się z popełnieniem przez grzechu złamania przysięgi ludu.

40. Wszystkiemu Izraelowi, rzekł w duchu zarządzenia: Wy będziecie raz na zawsze stroną, ja, Jonatan - syn, będziemy po jednej stronie. Lud odpowiedział Saulowi w duchu zarządzenia: Podoba się oczom, uczyń.
- Być stroną raz na zawsze, wiązało się z potrzebą rozstrzygnięcia o życiu i śmierci Jonatana, lub Saula. Lud był spokojny o siebie, gdyż znał czyn Jonatana.

41. Saul w duchu ustawy Jehowy Boga, rzekł Izraelowi: daję to co jest w harmonii z prawdą i faktami; chwycił się jeden drugiego, Saul Jonatana; lud uszedł.
- Saul widząc z jednej strony, że lud zdaje się na jego wolę, a z drugiej strony świadomy, że nie naruszył przysięgi, więc te okoliczności wskazywały na Jonatana, jako sprawcę naruszenie przysięgi, gdy działał odrębnie w czasie jej złożenia przez lud.

42. Saul wziął w niewolę Jonatana w pośrodku, rzekł: Jonatanie, synu, nie uda się w pośrodku;
43. Saul rzekł do Jonatana: Powiedz wewnątrz, co uczyniłeś? Jonatan oznajmiając wewnątrz rzekł: Krawędzią laski próbowałem jeść trochę miodu; Oto znak; Kto wyda na śmierć?
44. Saul odpowiedział: Zatem tak dodam; złożę Bogu, ponieważ każę zabić; umrzesz Jonatanie.

- Saul już wcześniej strofowany przez Samuela, gotów jest złożyć swojego syna w ofierze, aby udowodnić, że jest niewinny. Bóg nigdy, nikomu nie dał prawa, aby składał mu czyjeś życie w ofierze.

45. Lud rzekł do Saula: Każesz zabić Jonatana, tego który uczynił tutaj wielkie wybawienie Izraela? To niemożliwe ożywienie Jehowie, jeśli upadnie włos przywódcy mieszkańców kraju! Z tego powodu uczynisz przeciw Bogu, tutaj dzisiaj. Lud wybawił wyróżniająco oznakowanego Jonatana, nie był wydanym na śmierć.
- Lud, który żądał króla i uczynił nim Saula, wzniósł się na wyżynę mądrości i odpowiedzialności. Tym samym uwolnił Saula z jarzma konsekwencji, które sam na siebie włożył.

46. Saul spotkał tylną część Filistynów; Filistynowie rozeszli się okolicą.
- W wyniku rozstrzygnięcia sądu przez lud, Filistyni uszli zaniechał pościgu Saulowego.

47. Saul zdobywszy urząd królewski Izraela, walczył przeciw wszystkim nieprzyjaciołom dookoła: Moabitom, synom Ammonowym, Edomitom, królom Soba, Filistynom; od kiedy każdy odwracał się, postępował niegodziwie.
48. Wojsko przynosiło skutek; poraził chorągwie Amalekitów, wyrwał chorągwie Izraela; mocą plądrował.

- Saul postępował niegodziwie z odwracającymi się od niego i mocą plądrował nieprzyjaciół za pośrednictwem chorągwi ludu, które żądały i uczyniły go królem.

49. Saulowi zaistnieli: synowie Jonatan, Jesuje, Melchis; imiona dwóch córek: imię pierworodnej Merob, imię młodszej Michol;
50. Imię żony Saula Achinoama, córka Achimaasa; imię Hetmana wojska Abner, syna Nera, stryja Saula.

- Saul i Abner byli przyrodnimi braćmi. Ner był inspiratorem wypromowania Saula najpierw na księcia, a później i na króla.

51. Kisz, ojciec Saula, Ner ojciec Abnera, syn Abijela.
52. Przez wszystkie dni Saulowe, kontynuowali wielką wojnę Filistynom. Wszyscy silni synowie, stanęli w obliczu Saula; wszystkich mężów, gromadził przeciw wojsku.

- To wskazuje, czyim narzędziem był Saul i dlaczego nie zyskał uznania Jehowy na króla.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
Ostatnio zmieniony przez Pokoja 2020-04-26, 20:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2020-05-18, 22:17   

1Samuela 15:1-6


1Samuela 15:7-12


1Samuela 15:13-18


1Samuela 15:19-23


1Samuela 15:24-30


1Samuela 15:31-35


CD objaśnień do tłumaczenia tekstu Pisma Świętego na podstawie Konkordancji Stronga
http://biblos.feen.pl/vie...p=110028#110028

Treść 1Samuela 15:1-35 na podstawie Konkordancji Stronga i komentarz:

ULEGŁOŚĆ SAULA WOBEC LUDU, PRZYCZYNĄ ODRZUCENIA GO


1. Samuel rzekł do Saula: Byłem posłanym pomazać znacznika króla nad ludem Jehowy na terenie Izraelskim; teraz posłuchaj głosu słów Jehowy.
- Pomazać znacznik króla, zgodnie z 1Sam. 10:1 oznaczało Pomazanie na księcia. Książe Saul miał za zadanie przygotować (zaznaczyć) drogę dla króla, a bardzo szybko sam nim został z woli chorągwi ludu.

2. Tak mówi w sercu Jehowa zastępów: Naznaczyłem Amaleka, chorągwie tego który zgniatał Izraela; z powodu sposobu postępowania uczyniłem na znak, od kiedy oddaliliście się Egiptowi.
- Amalek (potomek Ezawa, syna Jakuba, Rdz. 36:12) protoplastą Amalekitów był utrapieniem dla Izraela w czasie jego wyjścia z Egiptu. Amalek miał być wytępiony za to, że napadał z tyłu na osłabionych trudami podróży, Wj. 17:16; P.Pr. 25:17-19.

3. Teraz idź z powodu chorągwi Amaleka, atakuj i niszcz wszystkie, tak jak są obłożone klątwą; nie folguj na terenie; wybij mężów aż do chłopca, każdą sztukę drobnego bydła, aż do ssącego osła, aż do wołu, aż do wielbłąda.
- Podobnie postąpił Abraham w stosunku do króla Sodomy, Rdz. 14:21-24

4. Telaim słuchało z uwagą Saula, policzył chorągwie ludu: sto tysięcy pieszych, dziesięć tysięcy mężów chorągwi Judy.
- Tu podobnie jak w 1Sam. 11:8, pokolenie Judy zostało wyszczególnione na tle całego Izraela. Uwaga czytelnika (w szczególności wierzącego) jest naprowadzana na fakt, że to z pokolenia Judy miał być król Izraela.

Uwaga do 1Sam. 11:8:
Dlaczego zostało wyróżnione pokolenie Judy?
Powodem tego wyróżnienia może być już sam fakt, że Judejczycy stosunkowo najwięcej wojska wystawili, a także to, że po wyborze Saula na księcia Izraela, lud w drugim roku jego panowania ustanowił go królem, 1Sm. 12:17; 13:1. Wkrótce po samowoli Saula, Samuel przepowiedział mu upadek jego królestwa i powierzenie go innemu, a tym okazał się Dawid z pokolenia Judy 1Sm. 13:13,14; 16:13. W tym wyróżnieniu pokolenia Judy można dostrzec, strofowanie mężów chorągwi ludu, że patriarcha Jakub na łożu swojej śmierci, przepowiedział, że berło władzy królewskiej należy do pokolenia Judy:

1 Moj. 49:8-12
Cytat:
8. Juda - ciebie będą sławić bracia twoi, Ręka twoja będzie na karku wrogów twoich, Tobie kłaniać się będą synowie ojca twego.
9. Szczenię lwie, Juda; synu mój, Z łupu, synu mój, się podniosłeś; Czai się jak lew i jak lwica, któż go spłoszy?
10. Nie oddali się berło od Judy Ani buława od nóg jego, Aż przyjdzie władca jego, I jemu będą posłuszne narody.
11. Uwiąże oślę u krzewu winnego, A młode swojej oślicy u szlachetnej latorośli winnej; Wypierze w winie szatę swą, A w krwi winogron płaszcz swój.
12. Pociemnieją oczy jego od wina, A zęby jego zbieleją od mleka.
(BW)


Do czasu wydarzenia opisanego w tym rozdziale, Bóg na wołanie Samuela, dał znak, że lud pospieszył się z ustanowieniem Saula królem. Saul także już ujawnił się, że postępuje w sposób niegodny dla króla:
1. W czasie, gdy był na próbie, przejął rolę kapłańską w składaniu ofiar, 1Sam. 13:12-14;
2. Przez zbudowanie ołtarza w Migron (1Sam. 14:2,35), sprofanował ołtarz, zbudowany w Gilgal, 1Sm. 10:8.

5. Saul przygotował zasadzkę w końcu potoku, zaatakował miasto Amaleka,
6. Saul rzekł do Kenitów: Amalekici zostaną usunięci z wyjątkiem was; uczyniliście dobroć wszystkim synom Izraelskim, wyprowadzonym z Egiptu; przyjdźcie, schylcie się pomiędzy, w przeciwnym razie będziecie usuniętymi; Kenici odeszli pomiędzy Amalekitami.

- Kenici byli potomkami Jetry, teścia Mojżesza, Sdz. 1:16

7. Saul poraził chorągwie Amalekitów, które zaatakowały od Egiptu na terenie Szur - Chawila.
8. Przejął chorągiew Agaga, żywego króla Amalekitów; wszystek lud wyniszczył krańcem miecza.
9. Saul oszczędził Agaga na terenie, razem z tym co najlepsze: owce, woły, barany (to co jest drugie na terenie); z powodu lepszego, lud nie chciał zniszczyć wszystkiego; jakiekolwiek dzieła nikczemne, pamiątki bezwartościowe, wyniszczyli.

- Przeciwnie niż Abraham, dopuszczono możliwość wzbogacenia się tym, co cenne, pomimo obłożenia klątwą

10. Sprawa Jehowy stała się wewnątrz Samuela, mówiła w sercu:
11. Okażę współczucie, gdyż chorągwie Saula spowodowały panowanie króla; z powodu tego odwróciły się po słowie ostrzeżenia, nie ostoją się; Samuel rozgniewał się; wewnątrz wołał Jehowę całą noc.

- Współczucie było raczej dla Saula, a rozgniewanie na chorągwie.Współczucie było raczej dla Saula, a rozgniewanie na chorągwie.

12. Samuel wstał wcześnie rano, spotkać Saula; Samuelowi oznajmiono, mówiąc: Saul wstąpił do Karmelu; oto wewnątrz postawił pomnik, odwrócił się, usługiwał, Gilgal było powalone.
- postawienie pomnika ołtarza w Karmelu było profanacją ołtarza w Gilgal.

13. Samuel przyszedł do Saula; Saul rzekł na korzyść: Ty będziesz błogosławionym Jehowy; wypełniłem pamiątkę słowa Jehowy.
14. Samuel rzekł: Dlaczego tutaj uszom hałas stad, hałas wołów, ten który ja słyszę?
15. Saul odpowiedział: Tak jak zaatakowaliśmy Amalekitów, lud razem z tym co najlepsze, oszczędził owce, woły, aby ofiarować Jehowie Bogu; oznaki pozostawione z tyłu wyniszczyliśmy.

- Saul jakby nie czuł się odpowiedzialny za czyn ludu, który już wcześniej, stając w obronie Jonatana, zyskał znaczenie przed królem. Zamysł ofiarowania Bogu tego, co było objęte klątwą, Saul uznał za wystarczające, aby zgodzić się na zachowanie tego, co najlepsze u Amalekitów.

16. Samuel rzekł do Saula: Powstrzymaj się, opowiem w odniesieniu do ostrzeżenia które Jehowa mówił pośród nocy; odpowiedział na korzyść: Mów.
17. Samuel rzekł: Czy też ty nieznaczny oczom, ty przywódca pokoleń Izraelskich nie Jehowie poświęcony ze względu na króla Izraela?
18. Jehowa wyrzucając sposób postępowania, rzekł: Chorągwie Amalekitów, były obłożone klątwą; idź, walcz z powodu chorągwi grzeszników, aż do wyniszczenia chorągwi.
19. Dlaczego nie usłuchałeś głosu Jehowy? Rzuciłeś się zachłannie w stronę łupów; uczyniłeś złe oczom Jehowy?
Jehowie poświęcony ze względu na króla Izraela
– Saul był namaszczony na księcia (1Sm. 10:1), a to się stało ze względu na potrzebę przygotowania do wprowadzenia władzy królewskiej. Saul przyspieszył to ulegając chorągwiom ludu. Obecnie także, razem z nimi uległ zachłanności łupów.

20. Saul odpowiedział Samuelowi: usłuchałem głosu Jehowy, kiedy szedłem drogą, którą posłał Jehowa; zaatakowałem chorągwie Agaga, króla Amalekitów; chorągwie Amalekitów zgładziłem.
21. Lud wybrał zdobycz, owce, woły, coś najlepszego czegoś zakazanego, ofiarować Jehowie, Bogu Gilgal.

- Saul wiedział, że to, co dopuszcza, aby lud mógł, niby ofiarować Jehowie, to było obłożone klątwą. Czy postepował w majestacie władzy królewskiej, skoro chciał ofiarować Jehowie to, co ten obłożył klątwą?

22. Samuel rzekł: Przyjemnością Jehowie, wzniesienie ofiar dziękczynienia, słuchając głosu Jehowy. Oto, bycie posłusznym, lepszą ofiarą dziękczynienia; najlepszy przywódca zwraca uwagę.
23. Ponieważ buntowniczość grzechem czarowania; bycie zuchwałym, bałwochwalstwem terafim; z powodu tego wzgardziłeś ostrzeżeniem słowa Jehowy; jesteś odrzuconym królem.
najlepszy przywódca zwraca uwagę
– czyli król Jehowy, ale Saul nie zwracał na to uwagi, co oznacza, że nie był królem uznanym przez Jehowę.
terafim (8655) – bożki, bałwany, obrazy, terafim, rodzinne bóstwa, rodzaj domowego bożka

24. Saul rzekł do Samuela: Zgrzeszyłem, ponieważ usługiwałem ujściem pamiątek; z powodu tego słowa ostrzeżenia Jehowy, powodowały zaskoczenie; usłuchałem głosu chorągwi ludu.
25. Teraz przebacz proszę chorągwiom grzeszników, przyprowadź z powrotem w kierunku oddawania pokłonu Jehowie.

- Saul przyznaje się do winy, aby się ratować.

26. Samuel rzekł do Saula: Nie przyprowadzę z powrotem przeciw; ponieważ odrzuciłeś słowo ostrzeżenia Jehowy, Jehowa odmówił ustanowienia królem nad Izraelem.
- Saul przez swoją uległość, przekreśli szansę aby Książe został uznanym królem Jehowy.

27. Samuel wrócił się, przyszedł, uchwycił skrzydło szaty najwyższego kapłana, oderwał.
28. Samuel rzekł w duchu ustawy: Jehowa rozerwie chorągwie królestwa Izraela, lepsze na terenie przez okres czasu, da rodakowi.
29. Co więcej, zwycięstwo Izraela nie będzie fałszywe, nie będzie pożałowane; z powodu tego ten człowiek nie będzie pożałowanym.
30. Byłeś powołany: Zgrzeszyłeś, więc teraz będziesz niewrażliwym wobec starszych ludu, wobec Izraela; pomimo, przychodź powtórnie oddawać pokłon Jehowie Bogu.

- Uległość Saula wobec starszych ludu i chorągwi Izraela to uzasadnienie odrzucenia jego roszczeń do władzy, jako króla Jehowy, dla ludu Izraela.

31. Oprócz Samuela, wrócił się Saul; Saul pokłonił się Jehowie.
- Pomimo uświadomienia Saulowi jego odrzucenia jako króla, ten nadal będzie panował, aż do zastąpienia go przez króla uznanego przez Jehowę.

32. Samuel rzekł w duchu ustawy: Przyprowadźcie Agaga, króla Amalekitów; Agag szedł rozkosznie na przeciw; Agag rzekł: Zaprawdę uniknąłem gorzkiej śmierci.
33. Samuel rzekł: Tak jak osierociłeś niewiasty mieczem, tak osierocona będzie niewiasta, matka; Samuel rozciął na kawałki wyróżniająco oznakowanego Agaga w obliczu Jehowy Gilgal.

- Zbyt pewny siebie Agag nie uniknął skutku klątwy.

34. Samuel powodował chodzenie Ramaty; Saul oddalił się dla sprawy rodziny Gibei Saulowej.
35. Samuel, aż do dnia śmierci nie przyłączył się strzec chorągwi Saula; Samuel, pogrążył się w żałobie względem Saula, ponieważ chorągwie, Saula uczyniły królem nad Izraelem; z powodu tego Jehowa okazywał współczucie.
Saul oddalił się dla sprawy rodziny
– oznacza to dążenie do zachowania kontynuacji dynastii na sposób ludzki
Samuel, pogrążył się w żałobie względem Saula – Samuel jakby odczuwał współodpowiedzialność, wnikającą z upadku króla Izraela.
okazywał współczucie - z powodu lęku Saula przed złym duchem obcych bogów, Jehowa uspokajał Saula przez grę Dawida na harfie.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2020-05-24, 14:24   Re: BŁĘDNE DZIAŁANIE SAULA W WALCE Z FILISTYNAMI

Usunięcie dostrzeżonej omyłki w tłumaczeniu

Treść 1Sm. 13:11 z określeniem "odebrali" w czasie przeszłym
Pokoja napisał/a:
11. Samuel rzekł: W jakim celu zaprowadzasz porządek? Saul odpowiedział: Z powodu tego, że widziałem: Lud był rozproszony na terenie, ty nie nadszedłeś na czas naznaczony; Filistynowie [color=darkred]odebrali Machmas,

Treść 1Sm. 13:11 z określeniem "odbiorą" w czasie przeszłym
11. Samuel rzekł: W jakim celu zaprowadzasz porządek? Saul odpowiedział: Z powodu tego, że widziałem: Lud był rozproszony na terenie, ty nie nadszedłeś na czas naznaczony; Filistynowie odbiorą Machmas,
12. Myślałem: Teraz idą Filistynowie przeciw Gilgal; nie błagałem w obliczu Jehowy; wymusiłem, ofiarowałem całopalenie.

- Machmas nie było zabrane, ale Saul bał się, że z powodu rozproszenia ludu i weedług niego, nie nadejśćia Samuela na ustalony czas: Filistynowie odbiorą Machmas
Saul swoją samowolną decyzją, udowodnił, że ufał we własne siły, więc nie ufał Jehowie;
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2020-06-11, 13:39   NAMASZCZENIE DAWIDA I JEGO SŁUŻBA U SAULA

1Samuela 16:1-5


1Samuela 16:6-12


1Samuela 16:13-17


1Samuela 16:18-23


CD objaśnień do tłumaczenia tekstu Pisma Świętego na podstawie Konkordancji Stronga
http://biblos.feen.pl/vie...p=110028#110028

Treść 1Samuela 16:1-23 na podstawie Konkordancji Stronga i komentarz:

NAMASZCZENIE DAWIDA I JEGO SŁUŻBA U SAULA


1. Jehowa rzekł do Samuela: Aż do kiedy ty będziesz przyczyną żałoby Saula? Ze względu na Izraela, Ja odmówiłem doradzać; Idź napełnij róg oliwą, będziesz posłanym do Isajego Betlejemity, ponieważ syn stanie w obliczu na korzyść króla.
- W 1Sam. 15:35 jest napisane o żałobie Samuela z powodu Saula:
1Sam. 15:35. Samuel, aż do dnia śmierci nie przyłączył się strzec chorągwi Saula; Samuel, pogrążył się w żałobie względem Saula, ponieważ chorągwie, Saula uczyniły królem nad Izraelem; z powodu tego Jehowa okazywał współczucie.

Z 1Sam. 16:1 wynika, że nie tylko Samuel był w żałobie z powodu uśmiercenia (upadku) królewskości Saula, ale także Saul w niej trwał. Powodem jego trwania w niej było opuszczenie go przez Samuela. Syn Isajego miał być namaszczony na korzyść ustanowienia króla w Izraelu, według serca Bożego. Jednocześnie miał być przedstawicielem Jehowy, dla pocieszania odrzuconego Saula, króla ustanowionego przez chorągwie.

2. Samuel odpowiedział: Jakże to iść? Saul przesłucha, będę zabitym. Jehowa odpowiedział: Ręką zabierz ze sobą jałowicę stada, oznajmij: Idę złożyć na ofiarę Jehowie.
- Jałowicę składano, jako ofiarę sporu (sprawiedliwości) w związku z niewykryciem sprawcy uśmiercenia kogoś, P.Pr. 21;1-9. Zastosowanie jej w obecnym przypadku jest nadzwyczajne, ponieważ nie dotyczy dosłownego zabicia kogoś przez nieznanego sprawcę. Aby Samuel uniknął śmierci z rąk Saula, musiał uczynić coś, co by było zaakceptowane przez Saula. Saul mógł zaakceptować, złożenie ofiary sporu (sprawiedliwości), związanej z poszukiwaniem sprawcy uśmiercenia (odrzucenia) królewskości Saula.

3. Isajemu wyznaczysz ofiarę sporu, Ja oznajmię, kiedy złożyć; pomażesz na korzyść wyróżniająco oznakowanego, tego któremu w duchu ustawy mówię w sercu.
- Miejscowość Telaim z 1Sam. 15:4 była położona na terytorium Judy i w jakimś znaczeniu powiązana z Betlejem, gdyż określenie, wyróżniająco oznakowany Elijab (º446) oznacza, że był księciem z rodu Isajego i pokolenia Judy (ale nie księciem kraju), więc znając błogosławieństwo Jakuba dla Judy o berle władzy królewskiej, mógł być podejrzewany o zainspirowanie brania przez lud, łupów obłożonych klątwą, aby doprowadzić do upadku Saula. Ten sposób po zaakceptowaniu go przez Saula, sprowadził na niego uśmiercenie jego królewskości, przyznanej mu przez chorągwie ludu.

2923 (Telaim =„baranki”) – miejscowość w Judzie, gdzie Saul zgromadził swą armię przed bitwą z Amalekitami

5 Moj. 21:1-9
Cytat:
1. Jeżeli w ziemi, którą daje ci Pan, Bóg twój, w dziedziczne posiadanie, znajdzie się zabitego, leżącego na polu, a nie wiadomo, kto go zabił,
2. To twoi starsi i sędziowie wyjdą i odmierzą odległość między okolicznymi miastami a tym zabitym.
3. Następnie starsi miasta, które jest najbliżej zabitego, wezmą jałówkę, której jeszcze nie użyto do pracy i która jeszcze nie ciągnęła w jarzmie,
4. I starsi tego miasta zaprowadzą tę jałówkę do nie wysychającego potoku na miejsce, którego nie obrabiano i nie obsiewano, i tam w potoku złamią tej jałówce kark.
5. Potem przystąpią kapłani, synowie Lewiego, gdyż ich wybrał Pan, Bóg twój, aby mu służyli i aby błogosławili w imieniu Pana, i aby według ich orzeczenia rozstrzygano każdy spór i każdą sprawę o uszkodzenie,
6. I umyją wszyscy starsi tego miasta, mieszkający najbliżej tego zabitego, swoje ręce nad jałówką, której złamano kark w potoku,
7. I odezwą się tak: Nasze ręce nie wylały tej krwi i nasze oczy tego nie widziały.
8. Panie, oczyść twój lud izraelski, który odkupiłeś, i nie dopuść, aby niewinna krew była pośród twojego ludu izraelskiego. I będą od tej krwi oczyszczeni.
9. W ten sposób zmażesz winę niewinnie przelanej krwi spośród siebie, gdyż uczynisz to, co jest prawe w oczach Pana. (BW)


4. Samuel uczynił, znak tak jak mówił w sercu Jehowa, wstąpił do Betlejem; starsi miasta lękali się, zbliżyli się mówili: Spokojnie wchodzisz?
5. Odpowiedział: Spokojnie; przyszedłem składać ofiarę Jehowie. Przy ofierze sporu, okażcie swoją świętość sposobu życia. Wezwani wyróżniająco oznakowany Isaj, wyróżniająco oznakowany syn, okazali swoją świętość według ofiary sporu.

- Starsi Betlejem lękali się, ponieważ rozumieli, że przyjście Samuela z jałowicą oznacza złożenie ofiary sporu, czyli w celu wykrycia sprawcy skrytobójstwa.

6. Przyszli, ukazali się; stając w obliczu wyróżniająco oznakowanego Elijaba, myślał: Pewnie pomazany przed Jehową.
7. Jehowa mówił w sercu w Samuelu: Nie patrz względem urody, względem wysokiego wzrostu, gdyż był odrzuconym. Z powodu tego nie patrzę tak jak człowiek; ponieważ człowiek patrzy oczami, Jehowa odkrywa serce.

wyróżniająco oznakowany Elijaba – to oznacza, że jako pierworodny był księciem rodu i mógł być w gronie 30 mężów, którzy zostali zgromadzeni na posiłek z Samuelem, aby wybrać księcia, ale został odrzucony. Na księcia został wybrany Saul. Miał torować drogę dla tworzenia królestwa, podobnie jak Jan Chrzciciel, dla Chrystusa, Łk. 1:76.

8. Isaj zawołał w stronę Abinadaba; ten zachowywał się dumnie w obliczu usługiwania Samuela: - Także nie był wybranym Jehowy.
9. Isaj kazał służyć Sammie, ten także zachowywał się dumnie: Nie był wybranym Jehowy.
10. Isaj siedmiu synom, kazał służyć w obecności Samuela. Samuel rzekł do Isajego: Ci nie będą wybranymi Jehowy.

- Zachowywali się dumnie, być może dlatego, że mniemali iż od tego może zależeć, jakaś dla nich rola. Ta duma nie pozwoliła im, aby poniżyć się przed Dawidem w walce z Goliatem.

11. Samuel rzekł do Isajego: Wszyscy synowie? Odpowiedział: Jeszcze pozostał młody; oto pasie owce. Samuel rzekł do Isajego: Weź się w garść, poślij, ponieważ nie zgromadzimy się wokół, aż tu przyjdzie.
12. Posłał, wprowadzili; on przystojny, rumiany w kierunku oczu, prosperujący wygląd. Jehowa mówił w sercu: Pomaż; z powodu tego on, stanie się potężnym tutaj.

- Postawa Isajego, wskazuje na to, że nie rozumiał odmienności działania Jehowy, innej niż w przypadku namaszczenia Saula na księcia, 1Sm. 10:1. Młody Saul jako dowódca, służył Izraelowi wiele lat, zanim został namaszczony na księcia, co oznacza, że stał się już dojrzałym, żonatym mężczyzną, który miał syna Jonatana.

13. Samuel wziąwszy wyróżniająco oznakowany róg oliwy, pośród braci, pomazał znacznikiem; Dawid, Ducha Jehowy miał zachowywać wewnątrz. Samuel tego dnia, uczynił obowiązującym sposób życia wyższej części Ramaty.
- Chociaż za czasu księcia Saula, Samuel w księdze spisał ustawy królewskie, to jednak chorągwie ludu przyczyniły się do porzucenia ich ducha. Dawid został od samego początku zobowiązany do zachowywania Ducha Jehowy w sercu. Duchem tym kierowały się strażnicy zakonu, zamieszkujący w Ramataim.
1Sam. 1:1 Jeden raz od strony „podwójnego wzgórza strażników”, Ramataim Sofim, góry Efraima, mąż imieniem Elkana („Bóg nabył”), syn Jerohama, syna Elihu, syna Tuhu, syna Suf, Efratejczyk, powstał z powodu dwóch żon.

Elkana należał do strażników zakonu, gdyż zamieszkiwał „podwójne wzgórze strażników”, Ramataim – było to miejsce niedopuszczalnego kultu – 7413,
Sofim – miejsce służące do obserwacji wywiadowczej nieprzyjaciół i strzeżenia służby Bożej w narodzie,
góry Efraima - Sylo było położone w okolicy Góry Garizim – błogosławieństwo i Góry Ebal – przekleństwo, P.Pr. 27:12,13). Tak więc troska o naród i rodzinę przy lekceważącej służbie kapłańskiej synów Hellego, stanowiła dla niego powód do udręki, szczególnie w czasie sprawowania służby kapłańskiej, 1Sam. 1:1-7.

1Sam. 16:14. Saul zboczył; Pomimo Ducha Jehowy, przeraził się ducha złego obok Jehowy.
- Duch zły obok Jehowy, to duch pozorny, tak jak obraz w zwierciadle. Jeżeli założymy, że ktoś nie ma pojęcia jak sam wygląda i jak działa lustro, a sam podejdzie do lustra pierwszy raz, to nagle jakby widzi drugą postać przed sobą. Lustro ukazuje obserwatora, jako tego który stoi przed nim (obok niego). Jeżeli obserwator znał swój dobry wewnętrzny stan poprzedni (Saul pod wpływem Ducha Jehowy, jako książę), a nagle wszedł w nowy, przeciwny temu i ten teraz ogląda w lustrze swój obraz zewnętrzny, to ten doprowadza go do przerażenia. Tak było w przypadku Saula. Jako książę w zgodzie z wolą Jehowy, znał swój wewnętrzny stan ducha, ale nie widział zewnętrznego obrazu, jako króla, gdyż nim nie był. Gdy wbrew woli Jehowy, został uznany za króla przez chorągwie ludu, to zmienił się jego wygląd zewnętrzny. Gdy po tym stanął przed lustrem prawa królewskiego, to nie doznając wcześniej wewnętrznego stanu królewskiego, jakby stanął przed kimś innym. Zaczął postrzega swój obraz pozorny, jako postać obok, czyli ducha obok Ducha Jehowy. To go przerażało.

15. Słudzy Saulowi, myśleli w duchu ustawy: Oto więc przeraził się złego ducha bogów: P.Pr. 28:15,64
- To, co Saul ujrzał w sobie i go przeraziło, to był duch obcych bogów ludów, z którymi walczył, 1Sam. 14:47,48.

16. Więc słudzy Jehowy na przedzie, powiedzieli: poszukajmy męża, będzie zręcznie grał harfą, zagra razy, będzie przyjemnym wewnątrz, ponadto będąc z Duchem Bożym, zniknie zły.
17. Saul rzekł do sług: Zauważcie proszę męża, grającego na korzyść, będzie wprowadzonym w duchu ustawy, będzie dobrze usytuowanym.
będzie wprowadzonym w duchu ustawy
– Saul zamierzał traktować Dawida, jako kogoś najlepszego z synów narodu, ale i zgodnie z zapowiedzią Samuela, że nowy mąż będzie szukany na króla Jehowy, 1Sam. 15:28.

18. Jeden sługa, wydając świadectwo, rzekł: Oto widziałem syna Isajego Betlejemczyka, umie grać, człowiek odważny sprawnością walki, rozważny mową, mąż w kierunku zysku Jehowie.
- Tym jednym sługą był Abiatara, dzięki któremu Dawid wszedł do domu arcykapłana Bożego, czyli do domu Achimeleka, 1Sam. 21:2. Dawid wszedł do Domu Bożego (Mt. 12:3,4), czyli do domu króla, domu arcykapłana i do serc narodu, czyli tam, gdzie Bóg mieszka.

Ew. Marka 2:25. A on w dodatku, i to sam rzekł: Rozpoznaliście, co uczynił nawet Dawid?
Podczas gdy On sam pożądał czegoś, nigdy on nie miał niedostatku.
26. Jak sam dzięki Abijatarowi wszedł nawet do domu arcykapłana Bożego, a nie będąc wystawiony na widok publiczny, także oprócz kapłanów jadł chleby, które tylko oni mogli pozwolić jeść.
27. Sam rzekł także: Sabat dla człowieka pojawił się, nie człowiek dla sabatu.
28. Więc Syn człowieczy jest Panem („królem”) i sabatem („kapłanem”).


Należy najpierw dobrze zrozumieć obraz (literę, małą rzecz, to co cielesne, cień zakonu itp.), aby dobrze rozpoznać duchową rzeczywistość (tego bardzo wymaga treść przetłumaczona w Mr. 2:25-28). Tą drugą należy rozpoznawać i działać w niej i według niej, a tej pierwszej nie pomijać, nie zaniedbywać, Mt. 23:23. Kto jest wierny w małym, to i w wielkim wierny będzie, Łk. 16:10; 1Kor. 15:46-49

1Sam. 16:19. Saul posłał aniołów (posłów) do Isajego, mówiąc: Przyślij Dawida w duchu ustawy, tego który młodemu stadu.
- Król w duchu ustawy królewskiej miał prawo gromadzić wokół siebie najlepszych synów narodu.

20. Isaj wziął dla Saula: osła, chleb, flaszkę wina, jednego młodego koziołka stada, posłał przez wyróżniająco oznakowanego Dawida.
21. Dawid przyszedł w duchu ustawy, wewnątrz był niezachwianą osobą; przyszedł nosić sprzęty; Saul lubił moc.
22. Saul posłał osobę do Isajego, mówiąc: Nuże, Dawid zajął stanowisko, gdyż znalazłem źródło łaski.

- Od Dawida płynęła moc Ducha Jehowy, a to Saul uznał za źródło łaski dla siebie, pomimo tego, że zbłądził. Dzięki łasce Bożej miał panować, aż do czasu ukształtowania króla, według serca Jehowy.

23. Saulowi w duchu ustawy, przebywał duch władcy klęski; Dawid podnosił sygnał harfy, grał razy, Saul miał ulgę wewnątrz, lepiej się miał, z powodu odepchnięcia złego ducha.
- Saul miał duże wewnętrzne poczucie w sobie, jako władca klęski, ale dzięki doznanej łasce Jehowy, duch zły był okolicznościowo odpychany od niego.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2020-08-15, 08:26   WALKaDAWIDA(piórkowca)zGOLIATEM(czołgiem-pomnikiem bałwochw)

1Samuela 17:1-7


1Samuela 17:8-13a)


1Samuela 17:13b)-20a)


1Samuela 17:20b)-26a)


1Samuela 17:26b)-31


1Samuela 17:32-37


1Samuela 17:38-43


1Samuela 17:44-49a)


1Samuela 17:49b)-55a)


1Samuela 17:55b)-58


CD objaśnień do tłumaczenia tekstu Pisma Świętego na podstawie Konkordancji Stronga
http://biblos.feen.pl/vie...p=110028#110028

Treść 1 Samuela 17:1-58 na podstawie Konkordancji Stronga i komentarz:

WALKA DAWIDA (piórkowca) z GOLIATEM (czołgiem - pomnikiem bałwochwalstwa)


1. Filistyni zebrali chorągwie wojska; Sochot, to które Judy, dołączyło do zgromadzenia walki; rozbili obóz między Sochot, między Asek - Efes Dammim, nicości krwi.
- Na miejsce zgromadzenia do bitwy, wybrano to, w którym wcześniej staczano krwawe bitwy na terytorium Judy.
Sochot - zarośla;
Asek - okopany;
Efes Dammim - pole krwi.
nicości krwi - mogą być to prochy poległych, mogiły.

2. Saul zebrał mężów Izraelskich, rozbili obóz przeciw Filistynom, ustawili w szyku walki doliny Ela.
3. Filistynowie stali na tamtejszej górze, Izraelczycy stali naprzeciw tamtejszej góry; między dwiema armiami, stroma dolina.

- Szyk ustawienia dwóch armii, wskazuje na to, że nie dążono do bezpośredniego ich starcia.

4. Wyszedł mąż między dwie armie; mąż obozu Filistyńskiego, imieniem Goliat Get, wysokości sześciu łokci, piędź. (0.44m x 6) + 22 cm = 2.86m
5. Hełm miedziany na głowie; nosił na sobie pancerz łuskowy; waga tego pancerza pięć tysięcy syklów miedzi. (5 000 x 14gram = 70 000 gram = 70 kg)
6. Nagolenniki miedziane na nogach, oszczep miedziany pomiędzy ramionami.
7. Z przodu niesiono: Strzały, drewno oszczepu, wał tkacza, tarczę; grot oszczepu, sześć set syklów żelaza sprawiał że coś błyszczy.

(600 x 14 gram = 8.4 kg)
- Opancerzony i uzbrojony jak czołg - pomnik, gdyż taki nie był w stanie, sprawnie się poruszać.

8. Stanąwszy wołał do szeregów Izraelskich, mówił im: W jakim celu wyszliście z wojskiem, ustawionym w szyku? Ja Filistyńczyk, wy słudzy Saula - Nie? Posilcie się z powodu męża; ruszymy do przodu na przeciw.
9. Jeśli będzie zdolnym, wdać się w walkę razem, będę pobitym, staniemy się według niewolników; jeśli ja zwyciężę, będzie pobitym wewnątrz, staniecie się niewolnikami. Filistyńczyk rzekł: Zmusimy do niewolniczej pracy według standardu .
10. Ja dziś tutaj urągałem standardom szeregów Izraelskich; oddajcie zapłatę według męża, wspólnie wdamy się w walkę.

- W związku z wcześniejszym masowym zgromadzeniem Filistynów (wraz z sprzyjającymi im Izraelitami, 14 rozdz. 1Sam.), przeciwko Izraelowi była to bardzo przemyślana taktyka, drażniąca prowokacja.

11. Saul, Izrael - ci usłyszawszy wszystkie słowa ostrzeżenia Filistyńczyka, lękali się bardzo, oniemieli ze zdziwienia.
- Widać tu wielki brak wiary w Boga, gdyż Saul i Izrael w dużej części, coraz bardziej, oddalali się od niego

12. Efratejczyk, mąż Betlejem, którego imię Isaj był starym mężem, śmiertelnym człowiekiem; czasu życia przyprowadził do Judy ośmiu synów; syn Dawid na korzyść Saula.
13. Trzej starsi synowie Isajego, odeszli za Saulem, prowadzić życie walki; imiona trzech synów którzy żyli walką: pierworodny Elijab, drugi Abinadab, trzeci Samma;
14. Dawid to młody; trzej starsi odeszli za Saulem.
15. Dawid prowadził życie, pasąc standard stada ojca Betlejem, następnie zwrócić się ku Saulowi.

"Efratejczyk" (od "urodzajność" 673) - Efraimita lub ktoś z innego pokolenia Izraela, mieszkający na ziemi pokolenia Efraima. Nazwa ta przysługiwała więc też Lewitom z Sylo i okolic Efraima, a także innym, którzy służyli w Przybytku Sylo, stanowili straż prawa zakonu, lub jako jego straż wojskowa (1 000 żołnierzy, 1Sam. 12:2). Wskazuje to na fakt, że Isaj zamieszkiwał w Efraimie w czasie pobytu tam Arki Przymierza, przed zdobyciem jej przez Filistynów.

16. Filistyńczyk zbliżał się wcześnie rozpocząć spędzić wieczór; stawiał się czterdzieści dni.
- Stawiał się przez 40 dni, jako "czołg - pomnik", aby zepsuć Izraelitom, rozpoczynającą się u nich wieczorem dobę.

17. Isaj rzekł więc, synowi Dawidowi: Weź braciom to efa prażonego ziarna, dziesięć chlebów, prędko zanieś braciom tego obozu.
18. Tych dziesięć pamiątek odciętych serów położysz dowódcy tysiąca, nawiedzisz braci, pojmiesz zobowiązanie znaku bezpieczeństwa.

- Isaj wiedział, że Samuel namaścił Dawida na wodza, zapewne także w ciągu minionych 39 dni poznał warunek Goliata. Z tego powodu wysłał Dawida (pasącego stado), aby też poznał w jaki sposób może zapanować pokój.

19. Saul, wszyscy synowie Izraelscy doliny Ela, oni prowadzili wojnę przeciwko Filistynom.
- Wojna ta trwa od 13 rozdziału, a w tym tekście jest mowa o zgromadzeniu się do kolejnej bitwy tej wojny.

20. Dawid wstał wcześnie rano, trzodę standardowo na terenie, powierzył strażnikowi; pragnął iść tak jak polecił Isaj; wstąpił do obwarowania; wojsko wyszło do szyku bojowego, wznosiło okrzyk wojennej bitwy.
21. Izraelici uszykowali wojsko przeciwko wojsku Filistynów.

- Był to czterdziesty dzień stacjonowania wojsk bez walki, w czasie którego upływał termin na rozstrzygnięcie wyniku bitwy przez dwóch mężów, walczących stron.

22. Dawid, część standardu ekwipunku, pozostawił dla stróża ekwipunku wojska; szybko się poruszał na terenie, przyszedłszy poszukiwał braci pokoju.
23. W kierunku tych mówił; oto występował Filistyńczyk Get, mąż imieniem Goliat, harcownik szyku bojowego armii Filistyńskiej; tamci mówili, Dawid słyszał słowa.
24. Wszyscy synowie Izraelscy ujrzawszy wyróżniająco oznakowanego męża, ukryli oblicza, bali się bardzo.
25. Mężowie Izraelscy mówili: Widzimy tego męża, był wyprowadzonym; tak zaiste wystąpił urągać Izraelowi; tego który powstanie zabić męża, król uczyni bogatym bogactwem wielkimi, da na korzyść wyróżniająco oznakowaną córkę, wyróżniająco oznakowany dom Izraela; ojca uczyni wolnym.

- W ten sposób Dawid, poznał jaki jest znak pokoju i jaka jest nagroda za zabicie Goliata.

26. Dawid rzekł naprzeciw w kierunku mężów będących sługami, mówiąc: Co uczynią mężowi, który zabije tego Filistyńczyka, odwróci hańbę na terenie Izraela? Zatem kto ten Filistyńczyk nieobrzezany że urąga wojskom Boga żyjącego?
27. Lud oznajmił słowa, które powiedziano: Potem kiedy mąż zabije, będzie odprawianym na korzyść.

- Zawsze potrzebna potwierdzić wiadomość

28. Elijab starszy brat, usłyszawszy mężów, mówiących w duchu zarządzenia, rozpalił się gniewem twarzy; Elijab powiedział Dawidowi: W jakim celu tutaj idziesz? Komu na terenie pozostawiłeś, one trochę owiec pustego terenu? Widzę ja oznakę pychy, oznakę złości serca; z powodu tego idziesz aby przypatrywać się bitwie.
- Eliab, mąż walki, czuł się źle w obecności odważnego pasterza, który okazywał wolę pokonania Goliata. Z tego powodu, ostrzegał go, ze teren walki armii, to nie pastwisko małego stada.

29. Dawid odpowiedział: Jakiego rodzaju teraz, przynosisz skutek sprawie teraz?
- Dawid zwrócił uwagę bratu, że to nie jest czas na takie zarzuty, skoro nie służą pokojowi.

30. Inni obok, na przedzie, zgromadzali się wokół; w duchu zarządzenia byli powołanymi aktem, który sprawą podstawową, zwrócił się ku ludowi.
31. Usłyszano słowa Dawida, które podbijały, były chwytane, opowiedziano Saulowi.

- Naród już wcześniej, aktem zmierzającym do wyboru króla był zwrócony sprawie podstawowej, a teraz stanął w obliczu dramatycznej sytuacji, której według okazywanej skłonności Dawida, mógł zapobiec Jehowa.

32. Dawid rzekł do Saula: Nie pozwólmy upaść, sercom mężczyzn na terenie; sługa pójdzie bić się z tym Filistynem.
- Dawid przemówił do Saula, jako potencjalny dowódca.

33. Saul rzekł do Dawida: Nie możesz iść w duchu zarządzenia, bić się z Filistynem, gdyż tyś młodzieńcem; on tutaj, mężem walki wczesnego okresu życia.
34. Dawid odpowiedział Saulowi: Byłem sługa, pasałem stado ojca; przychodził lew, niedźwiedź omen, zabierali ssące (Ssej) stada,
35. Potem ruszyłem do przodu ugodziłem, uratowałem z gardła paszczy; podnosili się przemogłem zadałem cios zabiłem.
36. Zaiste omen lwa, także niedźwiedzia, raził sługę; zniknie tutaj ten Filistyńczyk nieobrzezany, raz na zawsze, gdyż urągał wojskom Boga żyjącego.
37. Dawid rzekł: Jehowa, który pozbawił mocy lwa, mocy niedźwiedzia, ten pozbawi mocy, tego Filistyna. Saul rzekł do Dawida: Idź z wyjątkiem, Jehowa ukaże się.

- Saul przymuszony okolicznościami, chociaż nie wiedział jeszcze, że Jehowa w tak wyjątkowej sytuacji może ukazać swoją moc w nietypowej walce "piórkowca" przeciwko "czołgowi - pomnikowi", zgodził się na wystąpienie Dawida, przeciwko Goliatowi.
Ssej (7716) - sztuka drobnego bydła, baranek, owca, koza, jagnię, koźle, trzoda

38. Saul ubrał Dawida standardowo: Dał szaty, przyłbicę miedzianą na głowę, ozdobił wyróżniająco oznakowanym pancerzem.
39. Dawid na szaty, założył pas standard miecza, rozpoczął postępowanie, ale bez wypróbowania. Dawid rzekł do Saula: Nie będę w stanie tamte zanieść, ponieważ nie próbowałem. Następnie Dawid odszedł.

- Saul, przygotowywał Dawida do standardowej walki, ale bezskutecznie.

40. Wziął kij, ręką wybrał z potoku pięć gładkich kamieni na korzyść, założył standardowy ekwipunek pasterza, tak jak: torbę, procę mocy na korzyść; zbliżył się w kierunku Filistyna.
- "Piórkowiec", zbliżył się do "czołgu - pomnika".

41. Zbliżający się Filistyńczyk, szedł, postępując ku Dawidowi; tarczę męża niesiono z przodu.
42. Filistyńczyk spojrzał, obaczył wyróżniająco oznakowanego Dawida; okazywał wzgardę, ponieważ oprócz przystojnego wyglądu był młodzieńcem rumianym.
43. Filistyńczyk rzekł do Dawida: Ja psem, że ty przyszedłeś z kijem naprzeciw? Filistyńczyk przeklinał Boga wyróżniająco oznakowanego Dawida.
44. Filistyńczyk rzekł do Dawida: Przyjdź przeciw, pamiątkę ciała, dam ptactwu niebieskiemu, bestiom polnym.

- Goliat ("czołg - pomnik") uważał, że jego walka z Dawidem ("piórkowcem") jest poniżej jego godności, dlatego czuł wzgardę do niego i zapowiedział mi masakrę, tak pewnym się czuł.

45. Dawid rzekł do Filistyna: Ty naprzeciw, przyniosłeś: miecz, oszczep, tarczę. Ja idę w imieniu, imieniu Jehowy zastępów, Boga wojsk Izraelskich, któremu urągałeś.
46. Dziś, tutaj Jehowa wyda "pomnik"; zadam cios, odrzucę wyróżniająco oznakowaną głowę; trupy wojska Filistyńskiego, dzisiaj, tutaj na terenie, będą dane ptactwu niebieskiemu, bestiom ziemskim; poznają wszyscy mieszkańcy kraju że Izrael ma Boga;
47. Całe tutejsze zgromadzenie pozna, że nie: mieczem, oszczepem, Jehowa da zwycięstwo, pomimo tego Jehowa walką, da moc chorągwiom.

- Dawid dając to OSTRZEŻENIE był pewnym zwycięstwa nad Goliatem, gdyż wiedział w jak prosty sposób można je osiągnąć. Ten wyraz zwycięstwa był psychologicznym, duchowym atutem, dla jego osiągnięcia. To nie był wyraz pychy i gnozy, lecz poleganie na Jehowie i wiara w niego, ufanie jemu. Podobnie jest i z dzisiejszym "CZOŁGIEM - POMNIKIEM", uzbrojonym w pancerz tradycji teologicznej i wielką uczoność, ale bez żywej, uduchowionej wiary. Dzisiejszy "Goliat", stanął przeciwko natchnieniu Słowa Bożego, gdyż nie rozumie na czym ono polega. Ten, kto rozumie, czym dzisiaj jest duchowa "proca", dla prostego, ale wierzącego człowieka, ten wie jak ugodzić tego "Filistyna", który nasącza duchem intryg i zwątpienia oraz bezsensem wiary, całe Chrześcijaństwo, ale nie Chrystusowców. On powinien widzieć, jak posłużyć się "kamieniem" Prawdy z Słowa Bożego i jak trafić w ten niby światły, ale jednak ciemny, odsłonięty punkt, którym jest "OKO" pychy i gnozy (Dan. 7:8), sączące ducha niewiary i bigoterii, siejące strach i zwątpienie w głęboki sens, przekazu Słowa Bożego. Ci, którzy to czynią, uważają, że nie wszystko w Piśmie Świętym jest natchnionym Słowem Bożym. Np. uważają, że to, co mówił Szatan do Pana Jezusa na pustyni nie jest natchnionym Słowem Bożym. Oni nie rozumieją, że natchnienie polega na zapisaniu wszystkiego, ale tylko tego, co jest konieczne do uwierzenia, że Pan Jezus jest Chrystusem, Synem Bożym i, że przez wiarę w to można osiągnąć zbawienie od bałwochwalstwa, dla życia wiecznego, J. 25:30,31; 2Tym. 3:16,17. Ten kto wierzy wie, czym jest duchowa "proca", dla wiary. Nie gorszy się, że to nie standardowe narzędzie walki, że coś niby jest nie po polsku.

48. Z powodu tego zaistniał Filistyńczyk, stał się potężnym; zbliżając się, szedł przeciwko Dawidowi; Dawid śpieszył się, szybko się poruszał naprzeciw szyku bojowego Filistynów:
49. Dawid sięgnął do torby, wyjmował stamtąd pamiątki mocy, strzelał kamieniami, ugodził wyróżniająco oznakowanego Filistyńczyka w czoło; pogrążona kamieniem w czoło, padła twarz mieszkańców kraju.
50. Dawid przemógł Filistyńczyka, uderzywszy kamieniem procy; Dawid ugodził Filistyńczyka bez mocy miecza.
51. Dawid pośpieszył, stanął nad Filistyńczykiem, wziął pochwę, wydobył miecz pamiątkę; zabijając, uciął aby głowę - omen. Filistynowie ujrzawszy, że umarł odważny, uciekli.

- Goliat był, jakby tajną bronią. Był przygotowywany od młodości. Zaistniał w tym celu, aby stał się "czołgiem - pomnikiem". Był w stanie pokonać każdego, kto się posługiwał standardową bronią i sposobem walki. Stał się jednak bezradnym zakładnikiem pychy (w metalu) i gnozy w zakresie znajomości tradycyjnego sposobu walki. Dawid go pokonał, gdyż posiadał żywą wiarę w Boga, któremu ufał.
szybko się poruszał naprzeciw szyku bojowego - Filistyni byli pewni zwycięstwa Goliata, więc przestrzegali warunku pokoju, dlatego Dawid mógł się bezpiecznie poruszać przed nimi i uderzać w pancerz łuskowy (rybi, boga Dagona).
wyjmował ... pamiątki mocy - Dawid cztery razy poklepał karoserię Goliata, utrzymując go w stanie pychy w metalu, ale i w stanie bezradności, gdyż z jednej strony Goliat, czuł się bezpiecznym, nie odczuwając zagrożenia dla życia. Z drugiej jednak strony widział, że posiadanym uzbrojeniem nie jest w stanie ugodzić Dawida (piórkowca), który bardzo szybko się poruszał. Jeżeli rzucił oszczepem, to zanim ten doleciał, to Dawid był już w innym miejscu, 1Sam. 19:10. Dopiero ostatnim, piątym kamieniem Dawid, postanowił ugodzić Goliata w czoło. Zostawił sobie ostatni, piaty kamień, co oznacza, że perfekcyjnie potrafił trafiać do celu, a Goliat musiał mieć przecież odsłonięte oczy, aby widzieć Dawida.

52. Mężowie Izraelscy, Judzcy, stali się potężnymi wznosili okrzyk zwycięstwa, gonili chorągwie Filistynów, tak że przywiedli do doliny, aż do bram Akkaronu; pobitych Filistynów, zaatakowano drogą Szaraim od Get aż do Akkaronu.
53. Synowie Izraelscy żarliwie ścigali, powróciwszy złupili obóz chorągwi Filistynów.

- Po zwycięstwie Dawida wojsko Izraela nabrało mocy.

54. Dawid wziąwszy głowę - omen Filistyńczyka, wniósł do Jeruzalem, sprzęty - pamiątki położył Przybytkowi Bożemu.
- Do tych sprzętów, należał także miecz, 1Sam. 21:9,10.

55. Saul widząc standard Dawida, wychodzącego przeciwko Filistynowi, powiedział do Abnera, hetmana wojska: Kogo synem ten młodzieniec, Abnerze?! Abner odpowiedział: Żywą duszę królu, raczej poznamy poprzez doświadczenie.
- Saul nie pytał o pochodzenie rodzinne Dawida, gdyż wiedział, że od Isaj przyprowadzono Dawida do niego na służbę, aby grał na Harfie, gdy króla trapiło złe usposobienie. Królowi chodziło o to, kto przygotował Dawida do nietypowej walki procą. Kogo synem może więc oznaczać: Do jakiej grupy stowarzyszenia należy Dawid?

56. Król mówił w sercu: Ty dowiadywałeś się, kogo synem ten młodzieniec.
57. Abner powrócił w myśli: Dawid ostrzeżeniem, zniszczył omen Filistyńczyka, rękami wziął głowę Filistyna, była przyniesiona przed Saula.

- Abner rozumiał jaką psychologią posługiwał się Dawid, jak pewnie wypowiedział słowa przeciwko Filistynowi. Grupa stowarzyszenia, do której należał Dawid, przygotowywała go od dłuższego czasu do tej niestandardowej walki. Pasterstwo, którym Dawid się zajmował bardzo służyło w wyćwiczeniu go.

58. Saul myślał w duchu ustawy: Kogo tyś synem młodzieńcze? Dawid mówił w sercu: Synem sługi Isajego Betlejemczyka.
- Saul znał wypowiedź Samuela, że będzie poszukiwany nowy mąż na wodza chorągwi, ale nie był w stanie tego dowieźć. Dawid rozumiał to zamyślenie Saula, więc postanowił, że nie powie niczego innego, ponadto, co Saul już wiedział.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2020-12-25, 09:54   DAWID ZIĘCIEM "KRÓLA" POMIMO, ŻE NIECHCIANYM

1Samuela 18:1-6


1Samuela 18:7-14


1Samuela 18:15-21


1Samuela 18:21-27a)


1Samuela 18:27b)-30


CD objaśnień do tłumaczenia tekstu Pisma Świętego na podstawie Konkordancji Stronga
http://biblos.feen.pl/vie...p=110028#110028

Treść 1 Samuela 18:1-30 na podstawie Konkordancji Stronga i komentarz:
DAWID ZIĘCIEM KRÓLA POMIMO, ŻE NIECHCIANYM


1. Saul przestał mówić ze sobą w duchu ustawy; powstał Jonatan, uczuciem był przywiązanym pragnieniu Dawida; Jonatan miłował duszą.
Saul przestał mówić ze sobą w duchu ustawy
– chodzi tu zapewne o ustawę, którą Samuel ogłosił Saulowi, o której jest napisane w 1Sam. 15:17,26-31, co cytuję według KS.

Cytat:
1Sam. 15:17. Samuel rzekł: Czy też ty nieznaczny oczom, ty przywódca pokoleń Izraelskich nie Jehowie poświęcony ze względu na króla Izraela?
– Saul miał przygotować drogę królowi, tak jak Jan Chrzciciel Chrystusowi, dlatego w porządku zakonnym Jehowy, jako książę był poświęcony w tym celu. Jednak bracia: Kisz, ojciec Saula i Ner ojciec Abnera (hetmana), zainspirowali intrygę, aby chorągwie ludu, obwołały Saula królem, co też się stało, aby w ten sposób za jego pośrednictwem, prowadzić wojnę z Filistynami, 1Sam. 14:50-52 wg. KS.

26. Samuel rzekł w duchu ustawy przeciw Saulowi: Nie przyprowadzę z powrotem, ponieważ odrzuciłeś słowo ostrzeżenia Jehowy; Jehowa odmówił ustanowienia królem nad Izraelem (tekst poprawiony).
Nie przyprowadzę z powrotem
– Saul chciał, aby Samuel zadziałał w kierunku przywrócenie chorągwi, dla czczenia Jehowy. Samuel na tyle rozumiał sytuację, że nie da się już ich przyprowadzić dla uległości w porządku Jehowy.
Jehowa odmówił ustanowienia królem – To pokazuje, że Saul nie był królem, uynanzm według woli Jehowy;

28. Samuel rzekł w duchu ustawy: Jehowa rozerwie chorągwie królestwa Izraela, lepsze na terenie przez okres czasu, da rodakowi.
29. Co więcej, zwycięstwo Izraela nie będzie fałszywe, nie będzie pożałowane; z powodu tego ten człowiek nie będzie pożałowanym.
przez okres czasu, da rodakowi
– jest to konsekwencją tego, że Saul nie był uznany królem z woli Jehowy. Tymi lepszymi chorągwiami były chorągwie, dowodzone przez Dawida.

30. Byłeś powołany: Zgrzeszyłeś, więc teraz będziesz niewrażliwym wobec starszych ludu, wobec Izraela; pomimo, przychodź powtórnie oddawać pokłon Jehowie Bogu.
31. Oprócz Samuela, wrócił się Saul; Saul pokłonił się Jehowie.
będziesz niewrażliwym wobec starszych ludu - król powinien być bezstronnym, a nie uległym, lub niewrażliwym;
Saul pokłonił się Jehowie
– To pokazuje, że Saul nadal był honorowany, jako książę w porządku Jehowy. Z tego to powodu Samuel wstawia się za Saulem.


1Sam. 18:1. Saul przestał mówić ze sobą w duchu ustawy – To oznacza, że Saul nie chciał się pogodzić z faktem odrzucenia go jako króla, obwołanego przez chorągwie ludu.

1Sam. 18:2. Dnia tego Saul wziął się w garść, nie pozwolił, dopuścić się odstępstwa domowi ojca.
3. Jonatan, Dawid uczynili przymierze; przymierze pamiątki miłością dusz.
4. Kiedy Dawid wyruszał, Jonatan dał wyróżniająco oznakowany płaszcz, ponadto szatę, nawet pas w końcu miecz.
nie pozwolił, dopuścić się odstępstwa domowi ojca
– Konsekwencje zwycięstwa Dawida nad Goliatem, dobrze rozumieli Kisz i Ner, więc mogli dążyć do całkowitego przekreślenia obietnicy Saula, dla zwycięzcy nad Goliatem. Chociaż Saul pod ich wpływem, przestał myśleć w duchu powyższej ustawy, to jednak pozwala Jonatanowi na wyposażenie Dawida. W ten sposób zachowuje pozory w kierunku dotrzymania obietnicy, wynikającej z zabicia Goliata.

5. Od kiedy Saul posyłał Dawida, wszystko ruszyło do przodu, odnosił sukcesy; był ustanowiony nad mężami walki Saula, podobał się oczom wszystkiego ludu, także oczom sług Saula.
6. Dawid powstał, poraził chorągwie Filistynów wracał, wstąpił do miast Izraelskich; wszystkie niewiasty śpiewając, wyszły z weselem, tańczeniem, bębnami instrumentami muzycznymi, przeciwko królowi Saulowi.
7. Niewiasty grając, śpiewając, mówiły: Poraził Saul tysiąc, Dawid dziesięć tysięcy.
8. Zadrżał ten zdrój słów; Saul rozgniewał się bardzo, rzekł: oddałem zapłatę tysiącowi, Dawidowi na korzyść, przypisali dziesięć tysięcy; zaiste już, dla godności królewskiej.
9. Tego dnia, powstała chorągiew Dawida; Saul patrzył daleko.

- To pokazuje, że Saul rozumiał konsekwencje uznania Dawida przez sług, całego ludu, a w tym niewiast, śpiewających na jego cześć. Miał podstawę do wnioskowania, że to on jest tym rodakiem, o którym mu mówił Samuel. Te nieprzychylne mu okoliczności uświadamiały mu, że Dawid jest jego konkurentem, który może dostąpić godności królewskiej, 1Sam. 15:28;

10. Nazajutrz wewnątrz Saula, rozwijało się złe usposobienie władców; Dawid czasu dnia, ręką szarpał struny; Saul powstał pośrodku domu, prorokować mocą włóczni.
11. Saul cisnął wyróżniająco oznakowaną włócznią, mówiąc: Podporządkuję Dawida; Dawid w obliczu uderzenia ściany, zmienił się.
złe usposobienie władców – chodzi tutaj o usposobienie nieprzyjaźni do rozpoznanego, potencjalnego rywala;
prorokować mocą włóczni
– Saul nie chciał sam zabić Dawida, gdyż by się bardzo skompromitował. Postanowił go sprawdzić, rzucając włócznią w ścianę obok niego, aby go przestraszyć, że jest zagrożony. W ten sposób próbował go podporządkować;

12. Saul bał się, ponieważ powstał przeciw Jehowie; Dawid odszedł w kierunku Saula.
13. Unikał Saula, tak długo jak był ustanowiony dowódcą, dla tysiąca; w obecności ludzi wychodził, wchodził.
Dawid odszedł w kierunku Saula
– znaczy to, że Dawid poznał zamiary Saula, ale się go nie bał

14. Dawid powstał; wszystkimi sposobami, postępował mądrze w kierunku Jehowy.
15. Od kiedy mocą stanął w obliczu Saula był gościem na przedzie.
16. Wszyscy miłowali Dawida, gdyż on wychodził, wchodził w obliczu Izraela, Judy.
mocą stanął w obliczu Saula
– po zabiciu Goliata;

17. Saul rzekł do Dawida: Oto starszą córkę, wyróżniająco oznakowaną Merab, oddam żoną na korzyść, jednak bądź mocnym członkiem grupy na korzyść; wdaj się w walkę wojny Jehowy; Saul mówił w sercu: Nie zniszczę w postaci mocy; Filistyni zniszczą w postaci mocy.
Merab, oddam żoną
– Saul kierując Dawida w moc Filistynów, chciał się przebiegle wycofać z obietnicy, danej zwycięzcy nad Goliatem (Dawidowi);

18. Dawid rzekł do Saula: (z) Którego ja domu? Oby ojciec, powinowatym króla Izraela, kiedy będę zięciem.
19. Zaistniał czas, poświęconą Dawidowi córkę, tą wyróżniająco oznakowaną Merab, Saul oddał żoną Adrielowi Mecholatyckiemu.

- To pokazuje jak bardzo Saul, czuł się zagrożony na tronie przez Dawida;

20. Mikal, córka Saula, miłowała wyróżniająco oznakowanego Dawida; była przyjemna oczom; sprawa była widoczna Saulowi.
21. Saul mówił w sercu: Dam na korzyść, będzie sidłem wewnątrz, powstanę w postaci mocy Filistynów. Saul rzekł do Dawida: Dzisiaj w postaci zięcia staniesz się drugim.

- Jest to przebiegły sposób Saula na odepchnięcie Dawida od tronu;

22. Saul rozkazał wyróżniająco oznakowanym sługom: W duchu ustawy, mówcie Dawidowi sekret, powiedzcie: Oto masz upodobanie; wszyscy słudzy przy królu przyjaciółmi teraz; zostaniesz zięciem króla.
23. Ci słudzy Saula, słowa ostrzeżenia, mówili uszom Dawida; Dawid odpowiedział: Zostając zięciem króla będę nieznacznym zdrojem; ja nie poważany mąż będę w potrzebie?

- Dawid dobrze rozumiał swoją perspektywę przy Saulu;

24. Słudzy oznajmili Saulowi, mówiąc na korzyść: Dawid obiecał tamte sprawy.
25. Saul rzekł: Tak powiedzcie Dawidowi: Nie pożąda król ceny nabycia żony, tylko sto napletków Filistyńskich, pomścij nieprzyjaciół króla; Saul planował, wyróżniająco oznakowanego Dawida powalić mocą Filistynów.

- Przebiegła intryga Saula przeciwko Dawidowi. Tak przenosząc się w nasze czasy można to porównać z obietnicami zaborców Polski, którzy obiecywali coś za zaangażowanie się polaków po ich stronie, a później chcieli się z tego wycofać, ale rozwój wydarzeń (Karta Wilsona, co do wolności narodów) nie pozwolił im na to;

26. Słudzy, tamte słowa ostrzeżenia, powiedzieli Dawidowi; Dawid był ugodowym sprawie; były wypełnione dni, nie został zięciem królewskim.
27. Dawid wyruszył, on prowadził mężów, zabili dwustu mężów, Filistynów; przyniósł napletki chorągwi, poświęcił królowi. Saul oddał zapłatę żoną, wyróżniająco oznakowaną Mikal córkę na korzyść; Dawid został zięciem królewskim.

- Dawid był ugodowym w sprawie wymogu Saula w związku z ślubem z jego córką. Nie został zięciem przy pierwszym terminie ślubu z Merab;

28. Saul stanął w obliczu przeciw Jehowie; poznał poprzez doświadczenie, że córka Mikal miłowała Dawida.
29. Saul jeszcze więcej bał się Dawida; Saul stał się nieprzyjacielem Dawida, cały czas życia.

- Saul stał się takim z powodu zawodu w skutkach swego planowania;

30. Dawid powodował wyjście książąt Filistyńskich; ilekroć wystąpili, odnosił sukcesy; wszyscy słudzy Saula bardzo docenili chwałę.
powodował wyjście książąt
– Byli żadni zemsty za nieoczekiwaną przegraną bitwę po zabiciu Goliata przez Dawida.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
Ostatnio zmieniony przez Pokoja 2020-12-25, 10:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2021-01-28, 22:31   SAUL PRZED TRYBUNAŁEM STANU (IMPEACHMENT)

1 Samuela 19:1-5


1 Samuela 19:6-11a)


1 Samuela 19:11b)-18


1 Samuela 19:19-24a)


1 Samuela 19:24b))


Objaśnienia cd.
http://biblos.feen.pl/vie...p=110028#110028

Treść 1Samuela :1-24 na podstawie Konkordancji Stronga i komentarz:

SAUL PRZEZ DAWIDA, POSTAWIONY PRZED TRYBUNAŁEM STANU (IMPEACHMENT)


1. Saul mówił do syna Jonatana, do wszystkich sług: Zabijcie wyróżniająco oznakowanego Dawida; Jonatan syn Saula, bardzo miał w upodobaniu Dawida.
2. Jonatan oznajmił Dawidowi, mówiąc: Teraz strzeż się proszę Saula; ojciec wydaje na śmierć; rano wycofaj się, usiądź skryty, będziesz poszukiwanym.
3. Tak jak ty tam, pójdziesz polem, ja opóźnię moc ojca; ja w duchu zarządzenia, doradzę przy ojcu; cokolwiek spostrzegę, oznajmię na korzyść.

- Od nieudanych planów w pozbawieniu Dawida prawa do stania się zięciem króla i pozbawieniu go życia za pośrednictwem Filistynów, Saul zarządza skryte zabicie go przez swoich sług. Jednak Jonatan, przyjaciel Dawida, sprzyja mu w uniknięciu śmierci.

4. Jonatan dobrze ostrzegł Dawida; mówiąc do Saula, rzekł ojcu w duchu zarządzenia: Nie grzeszy król w odniesieniu do sługi Dawida, gdyż nie czyni źle; z powodu tego, dzieła bardzo prosperują na korzyść;
5. Sygnał duszy uczynił na znak, ręką atakował i niszczył omen Filistyńczyka; Jehowę uczynił wielkim wybawieniem całości Izraela. Miał wizję, był powodem radości. W jakim celu tracić krew niewinną; zgładzić cudowny znak Dawida za nic?
6. Saul usłuchał głosu Jonatana; Saul przysiągł: Raczej adept Jehowy, każę zabić.

- Odwoływanie się Jonatan do dobrego działania Dawida i korzyści z tego wynikających, zostało wstępnie uznane przez Saula za uzasadnione. Dawid przeciwko Goliatowi, grożącemu Izraelowi hańbą, wystąpił z natchnienia swej duszy tylko z procą w ręku. Działał dla chwały Jehowy i dla wybawienia Izraela.
Raczej adept Jehowy, każę zabić - Saul mówiąc to, zapewnił obłudnie Jonatana, że prędzej Dawid go zabije, niż on jego;

7. Jonatan zawołał Dawida; Jonatanowi był widoczny na korzyść, dowód wszystkich tamtych słów; Jonatan przywiódł wyróżniająco oznakowanego Dawida do Saula; jeszcze wczoraj, przebywał na przedzie.
- Zapewnienie ojca, Jonatan uznał za korzystne dla Dawida, dlatego ten wrócił do Saula;

8. Znowu zaistniała wojna; Dawid przyszedł z Filistynami wdać się w walkę, zadał cios; z powodu porażki wielkiej, uciekli sprzed oblicza.
9. W duchu ustawy Jehowy, złe usposobienie przyszło Saulowi; on pozostawił włócznię wewnątrz ręki, Dawid szarpał struny ręką.
10. Saul chciał podporządkowywać Dawida; Saul włócznię wypuścił ku ścianie; włócznia ostrzeżenia uderzyła ścianę; Dawid ustępował, wymknął się tej nocy.

- Zwycięstwo Dawida nad Filistynami, ponownie zmieniło usposobienie Saula do niego. Dążył do podporządkowania Dawida, chciał go przerazić, rzucaniem włócznią w ścianę, tuż obok niego;

11. Saul posłał aniołów do domu Dawidowego, zatrzymajcie, zabijcie rano. Mikal, żona oznajmiła Dawidowi, mówiąc: Czy też nie masz sygnału duszy? Wymknij się nocą; ty jutro będziesz zabity.
12. Mikal ostrzeżonego Dawida, spuściła przez okno; zniknął, pospieszył, został uratowanym.

- Posłańcy (aniołowie) Saula mieli zabić Dawida rano, gdy wyjdzie od żony;

13. Mikal wziąwszy terafim - pamiątkę, położyła na łożu; koźli wezgłówek - pamiątkę, położyła na miejscu głowy, przykryła szatą.
14. Saul posłał aniołów zabrać ze sobą wyróżniająco oznakowanego Dawida; ona rzekła : Zachorował.

- Mikal przy użyciu bożka domowego i wezgłówku, upozorowała leżenie chorego Dawida;

15. Saul posłał wyróżniająco oznakowanych aniołów (posłów), oglądających oznaki Dawida, mówiąc: Pośród łoża zabijcie, przynieście wyróżniająco oznakowanego.
16. Aniołowie przyszli: Oto na łożu terafim, wezgłówek koźli na miejscu głowy.

- Saul bał się otwarcie podnieść rękę na Dawida, dlatego dąży do zabicia go skrycie;

17. Saul rzekł do Mikal: Dlaczego wypuściłaś? W ten sposób zdradziłaś. Pozwoliłaś ujść, wyróżniająco oznakowanemu nieprzyjacielowi; Mikal odpowiedziała Saulowi: Tak zaiste mówił wewnątrz: Puść! Dlaczego każą zabić?
- Saul dochowanie przysięgi małżeńskiej, uznał za zdradę siebie, jako ojca i króla. Żona powinna być podporządkowana swojemu mężowi, a ten powinien ją miłować, Efz. 5:24-28;

TRYBUNAŁ STANU (IMPEACHMENT) - "POSTAWIENIE W STAN OSKARŻENIA" SAULA PRZEZ DAWIDA

18. Dawid wymknął się, wstąpił do Ramaty, szybko przybył; oznajmił dla Samuela, tak jak wszystkimi ostrzeżeniami czyni Saul. On, Samuel przeszli do Nojot - mieli swoją siedzibę.
19. Saulowi oznajmiono: Oto Nojot ("mieszkania") Ramaty; Dawid wyzywa.
wstąpił do Ramaty
- Miejsce zamieszkania Samuela i innych. Samuel należał do strażników zakonu, gdyż zamieszkiwał "podwójne wzgórze strażników" (7436), Ramataim (miejsce niedopuszczalnego kultu - 7413) Sofim (6822- służące do obserwacji wywiadowczej nieprzyjaciół i strzeżenia służby Bożej w narodzie);
- Dawid przez udanie się do Ramaty, faktycznie wyzwał Saula przed Trybunał Stanu (Ipeachment), gdyż to Samuel w imieniu Jehowy, namaścił Saula na księcia Izraela.

20. Saul posłał aniołów, pojmać wyróżniająco oznakowanego Dawida; ujrzeli gromadę wyróżniająco oznakowanych, prorokujących proroków; przełożonym na terenie trwał Samuel; na aniołów Saula przyszło usposobienie sędziów, prorokowali także oni.
21. Opowiedziano Saulowi; posłał drugich aniołów, oni także prorokowali. Saul posłał trzecich aniołów, ci przyłączyli się prorokować.
przełożonym na terenie trwał Samuel
- udzielił on już wcześniej Saulowi różnych lekcji, ostrzeżeń i poinformował o skutkach odrzucenia go, jako króla uznanego przez chorągwie ludu. Samuel opuścił Saula, gdy ten całkowicie zawiódł w sprawie wyniszczenia Amaleka. Samuel jednak nadal trwał, jako kapłan i jako przełożony nad sędziami i prorokami
przyszło usposobienie sędziów - w obecności sędziów, słudzy Saula zapewne, dążyli do zachowania pozorów praworządności, aby mogli dotrzeć do Dawida i go pojmać;
prorokowali także oni - Dla zachowania pozorów swojej praworządności prorokowali, stosownie do usposobienia sędziów, aby nie wzbudzić podejrzeń. Okazało się to jednak daremne.

22. Także on żył Ramatą; przyszedł aż do wielkiej studni Seku ("strażnica"); wyzywał, radził się: Gdzie Samuel Dawida? Odpowiedziano: Oto Nojot, to które Ramaty.
23. Stamtąd szedł do Nojot Ramaty; on także stał się, stosownie do usposobienia sędziów; idąc prorokował sposobem życia, aż wstąpił do Nojot Ramaty.
Także on żył Ramatą
- postępował podobnie jak jego słudzy (aniołowie), czyli pozorował swoją praworządność, a przy tym się obnażał w obliczu rzeczywistej praworządności, 1Kor. 14:24,25;
wyzywał, radził się - w tym miejscu, znajdowała się wielka studnia Seku = "strażnica" przy której wydawano wyrocznie. Zapewne tu; wyzywał Dawida, skoro już się dowiedział, że Dawid wyzwał jego przed Trybunał Stanu (Ipeachment)
stał się, stosownie do usposobienia sędziów - musiał się zastosować do procedury sędziów TS;
idąc prorokował sposobem życia - swym postępowaniem, ujawniał jednak swój faktyczny sposób życia w stosunku do Dawida;

24. On także, pozbawiony oszukania prorokował; on marniał także przed Samuelem; on obnażany na terenie, cały dzień, całą noc, dlatego mówiono: Saul jak i prorocy?
pozbawiony oszukania prorokował
- Saul został pozbawiony pozorów praworządności, w których starał się przedstawić siebie sędziom, prorokom i Samuelowi, ale daremnie. Zostały odkryte prawdziwe pobudki jego działania;
on marniał także przed Samuelem - marniał wcześniej przed sędziami, a teraz także przed jednym człowiekiem, który go namaścił na księcia;
obnażany na terenie - nie chodzi tu o rozebranie się z szat do nagości, lecz o obnażenie sposobu postępowania Saula w sprawowaniu władzy i stosunku do poddanych, a w szczególności do Dawida;
Saul jak i prorocy? - prorokował, czyli mówił prawdę, jak inni prorocy, ale mówił ją przeciwko sobie. To czego używał, dla obrony swojego postępowania, oskarżało go. Był pokonany własną bronią, jak Goliat.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 13