FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bog Starego i Nowego Testamentu ...
Autor Wiadomość
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2674
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 45/177
 25%
Wysłany: 2022-03-10, 09:39   

Mnie jest bardzo ciężko zrozumieć to starotestamentowe wybijanie całych narodów. Rozumiem, że boska sprawieliwość, ale ... czy na tym polega wymierzanie sprawiedliwości, aby najpierw stworzyć ludzi (także choćby Kananejczyków), a potem nakazać ich w okrutny sposób zlikwidować, bo bronili swego miejsca życia, domów, rodzin? Mamy przecież wyraźne nakazy, a przynajmniej Izraelici powoływali się na rozkaz Boga, aby czynić takie okrucieństwa.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
wybrana
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 3148
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 05 Sie 2020
Posty: 727
Poziom: 24
HP: 67/1353
 5%
MP: 646/646
 100%
EXP: 29/68
 42%
Wysłany: 2022-03-10, 09:40   

Henryk napisał/a:
wybrana napisał/a:
No jak to, mam ci cytować cały ST.

Ależ nie.
Wystarczy jeden werset mówiący o „pragnieniu Boga, aby ludzie wzajemnie się zabijali”.

Nie ma takiego wersetu, bo Bóg nigdy nie pragnął, aby ludzie wzajemnie się zabijali.
Są jednak różne fragmenty potwierdzające to, że władcy plemienni powoływali się na wolę Bożą gdy mordowali innych. Przykładem jest mordowanie jeńców wojennych w tym kobiety i dzieci.
Ich poczynania nie miały nic wspólnego z wolą Bożą. Zdobywanie ziem sąsiednich plemion również nie miało nic wspólnego z Bogiem o którym prawdę dał światu Jezus.
Gdy szatan kusił Jezusa na pustyni, to powiedział - złóż mi pokłon a dam ci królestwa ziemskie we władanie. Proponował królestwa ziemskie - czyli były w jego zarządzaniu.
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2022-03-10, 09:45   

wybrana napisał/a:
Henryk napisał/a:
Wystarczy jeden werset mówiący o „pragnieniu Boga, aby ludzie wzajemnie się zabijali”.

Nie ma takiego wersetu, bo Bóg nigdy nie pragnął, aby ludzie wzajemnie się zabijali.
Są jednak różne fragmenty potwierdzające to, że władcy plemienni powoływali się na wolę Bożą gdy mordowali innych.

Proszę więc, podaj jeden taki rażący tekst, który według Ciebie, dobitnie potwierdza to, co piszesz.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
Ostatnio zmieniony przez Pokoja 2022-03-10, 09:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2674
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 45/177
 25%
Wysłany: 2022-03-10, 09:47   

Znalazłam takie opracowanie historyczne ks.Roman Krawczyk jest autorem, a tytuł brzmi: "PRZEMOC W BIBLII.
Z badań na historią-starożytnego Izraela prowadzonych
w Instytucie Historii Akademii Podlaskiej."
Może nie jest to dokładnie w temacie, ale go poszerza. Jest zrozumiałe, że jeżeli Izraelici działali rzeczywiście za zgodą i z inspiracji Boga Najwyższego, to mamy naród roszczeniowy od czasów najdawniejszych do dziś. Chyba, że to nie Bóg Najwyższy dał przyzwolenie na mordowanie całych populacji. Kto więc?
Tego to ja nie podejmuję się rozstrzygać.
Got mit uns, und mit uns, und uns...od zawsze przemoc usprawiedliwiano wolą Boga. To straszne i obrzydliwe.
 
     
wybrana
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 3148
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 05 Sie 2020
Posty: 727
Poziom: 24
HP: 67/1353
 5%
MP: 646/646
 100%
EXP: 29/68
 42%
Wysłany: 2022-03-10, 09:56   

nike napisał/a:
Wybrana czy możesz zdradzić do jakiej grupy wyznaniowej ty należysz, a przynajmniej sympatyzujesz, , czy tylko jesteś wolnym strzelcem?

Nie należę do żadnej ziemskiej instytucji religijnej.
Przez 50 lat słuchałam to co mnie nauczono w KK.
Wtedy moja wiara była na zasadzie być może ale nie potwierdzam i nie zaprzeczam.
Otrzymałam łaskę dotyku Boga i pełną łaskę wiary na 100%.
Tylko Pismo Swięte - Nowy Testament jest moją wykładnią wiary. Poznałam w nim Jezusa oraz doświadczyłam żywego Jezusa. Gdy czegoś nie rozumiem, gdy mam problem - mam zawsze wytłumaczone.

Kiedyś na modlitwie rozważałam fakt, ze Księża egzorcyści dokonują uwolnienia. Jak to możliwe - przecież oni należą do KK.
Otrzymałam odpowiedź

" Słowo Boże ma moc. Tam gdzie jest głoszone Słowo Boże - tam jest Moc"

Drugie pouczenie:
"Kościół Boży jest tam, gdzie jest głoszone Słowo Boże"

Tylko prawda dana nam przez Jezusa Chrystusa - jest od Boga i ona jest Słowem.
Ostatnio zmieniony przez wybrana 2022-03-10, 09:59, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2674
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 45/177
 25%
Wysłany: 2022-03-10, 10:29   

Fragment opracowania z linku, który podałam w poprzednim wpisie: " Aspekt - powiedzmy - polityczny wojen świętych jest więc zrozumiały. Problemem podstawowym jest jednak to, że autorzy biblijni przedstawiają te wojny i sposób ich prowadzenia jako wykonywanie nakazu Bożego4
. Przed oblężeniem Jerycha Izraelici otrzymali
taki nakaz i zarazem obietnicę: „Pan daje to miasto w waszą moc! Miasto
będzie obłożone klątwą dla Pana, ono samo i wszystko, co w nim jest (Joz
6,16-17). Podobnie brzmią Boże nakazy w księdze Powtórzonego Prawa:
„Nie okażesz im litości" (Pwt 7,2), „Niczego nie zostawisz przy życiu" (Pwt
20,16; zob. też Pwt 13,6.1011.16-17). Pojawia się jednak w tej księdze również pewna modyfikacja tego prawa: „Skoro ci je Pan, Bóg twój, odda
w ręce - wszystkich mężczyzn wytniesz ostrzem miecza. Tylko kobiety,
dzieci, trzody i wszystko, co jest w mieście, cały łup zbierzesz i będziesz
korzystał z łupu twoich wrogów" (Pwt 20,13-14 tak samo Pwt 2,34-35; ;
3,6-7).
Samson zabił tysiące Filistynów, a wszystko to „pochodziło od Jahwe, który
szukał słusznego powodu do sporu z Filistynami, albowiem Filistyni panowali w tym czasie nad Izraelitami" (Sdz 14,4). Saulowi z kolei Bóg poleca,
jak ma postąpić z Amalekitami: „Nie lituj się nad nim, lecz zabijaj tak mężczyzn jak i kobiety, młodzież i dzieci, woły i owce, wielbłądy i osły" (1 Sm
15,3). Tekst biblijny informuje; dalej, że Saul popadł w niełaskę u Boga,
ponieważ nie spełnił w całości Bożego nakazu - nie zabił króla Amalekitów,
Agaga (1 Sm 15,8-9).
W tekstach biblijnych nie pojawia się żaden dystans wobec tak okrutnych postępków. Przeciwnie, traktuje się je jako wykonanie Bożego polecenia. Kampania podboju ukazana jest jako wierne wypełnienie Bożej instrukcji. I tak pojawia się pytanie dlaczego prowadząc wojnę świętą powoływano
się na Jahwe? W początkowej fazie historii Izraela „święta wojna", "wojna
Jahwe" (1 Sm 17,47) była walką o przetrwanie nie tylko narodowe, ale także - jak już powiedziałem wyżej - o przetrwanie religijne Izraela" str 145
Warto chyba się zastanowić nad ta kwestią. W ogóle jest to ciekawe opracowanie.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6956
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5394/6836
 78%
EXP: 260/359
 72%
Wysłany: 2022-03-10, 10:32   

Wiesława napisał/a:
Mnie jest bardzo ciężko zrozumieć to starotestamentowe wybijanie całych narodów. Rozumiem, że boska sprawieliwość, ale ... czy na tym polega wymierzanie sprawiedliwości, aby najpierw stworzyć ludzi (także choćby Kananejczyków), a potem nakazać ich w okrutny sposób zlikwidować, bo bronili swego miejsca życia, domów, rodzin? Mamy przecież wyraźne nakazy, a przynajmniej Izraelici powoływali się na rozkaz Boga, aby czynić takie okrucieństwa.


To zupełnie to samo co litować się nad Esesmanami po zakończonej wojnie- jak to musieli uciekać do Argentyny, szukać sobie schronienia przed prześladowaniami.

Niestety nie zapisałem sobie źródła poniższego tekstu.
Jest to skrót większej całości.
Cytat:
Amalek był wnukiem Ezawa, brata Jaakowa. Amalekici wykazywali trwałą nienawiść do Żydów: etymologicznie nazwa "Amalek" sygnalizuje zło i ich łaknienie żydowskiej krwi, ponieważ am lak, oznacza "ludzi, którzy przybyli, aby lizać krew".
Amalek atakował Żydów bez prowokacji, z czystej nienawiści, bezlitośnie wybierając na ofiary chorych i słabych. Amalek i jego lud symbolizują tych, którzy pierwsi pokazali ludzkości wzorzec nienawiści do Żydów, trwający do dziś. Dlatego tradycja żydowska postrzega w prześladowaniach, pogromach, masowej zagładzie społeczności żydowskich na przestrzeni dziejów, a także w Holocauście - działanie symbolicznego Amaleka.
Czyli symbolicznie Amalek to - po pierwsze - odwieczny wróg Żydów, dążący do ich zniszczenia - powracający pod różnymi postaciami od czasów Mojżesza.
Amalek ucieleśnia nienawiść do Izraela, ale także nienawiść do Tory i Boskiej idei dobroci, prawdy i sprawiedliwości, jako fundamentów pokoju. Dlatego stanowi antytezę Izraela.
Potomkowie Amaleka już dawno nie istnieją. Rozpłynęli się w innych ludach, wymieszali z innymi narodami. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje Amalek jako symbol zła, które może pojawiać się znów i znów.
A jest to więc - po drugie - wyjątkowy rodzaj zła.
Amalek symbolizuje takie zło, z którym nie można się porozumieć, którego nie można przekonać argumentem, z którym nie można zawierać układów czy naiwnie podpisywać pokoju, bo rządzi nim taka nienawiść, której żadna siła, poza fizycznym zniszczeniem, nie jest w stanie pokonać.
Ostatnio zmieniony przez Henryk 2022-03-10, 10:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2674
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 45/177
 25%
Wysłany: 2022-03-10, 10:36   

Henryk napisał/a:

To zupełnie to samo co litować się nad Esesmanami po zakończonej wojnie- jak to musieli uciekać do Argentyny, szukać sobie schronienia przed prześladowaniami.

Nie sądzę, że to jest to samo.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6956
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5394/6836
 78%
EXP: 260/359
 72%
Wysłany: 2022-03-10, 10:48   

Wiesława napisał/a:
Henryk napisał/a:

To zupełnie to samo co litować się nad Esesmanami po zakończonej wojnie- jak to musieli uciekać do Argentyny, szukać sobie schronienia przed prześladowaniami.

Nie sądzę, że to jest to samo.

Mamy przecież opisy w Biblii jak postępowały tamte narody.

Nasze "sądzenie" niczego nie zmieni.
Wiem, że stawanie po stronie Izraela nigdy nie było popularne, w żadnym momencie historii, ale fakty są faktami!
 
     
wybrana
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 3148
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 05 Sie 2020
Posty: 727
Poziom: 24
HP: 67/1353
 5%
MP: 646/646
 100%
EXP: 29/68
 42%
Wysłany: 2022-03-10, 10:59   

Henryku tu nie jest naszym działaniem, by szczególnie osądzać Izrael. Nie byli oni gorsi ani lepsi od innych narodów.
Nie możemy jednak mówić, że oni w lepszy i szczególny sposób znali Boga o którym świadectwo prawdy wydał Jezus Chrystus.
Różnili się oni tym, że popadli w pychę i przywłaszczyli sobie Boga. Uważali, że tylko znają prawdziwego Boga a żyli w duchowej ciemności tak jak żył cały świat. Ta pycha popychała ich w jeszcze większą ciemność. Gdy przyszedł Jezus dał im pierwszym prawdę, lecz większość ich tą prawdę odrzucili a ci co przyjęli - dalej mieszają ją z kłamstwem.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6956
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5394/6836
 78%
EXP: 260/359
 72%
Wysłany: 2022-03-10, 11:09   

wybrana napisał/a:
Henryku tu nie jest naszym działaniem, by szczególnie osądzać Izrael. Nie byli oni gorsi ani lepsi od innych narodów.

Czy my jesteśmy lepsi od nich?
Cytat:
Różnili się oni tym, że popadli w pychę i przywłaszczyli sobie Boga.

A czym jest ogłaszanie Jezusa "królem Polski", a boginię Maryję czcić jako Królową pewnego kraju nad Wisłą?
Cytat:
Uważali, że tylko znają prawdziwego Boga a żyli w duchowej ciemności tak jak żył cały świat.

Do dziś świat jest pogrążony w tej ciemności.
Cytat:
Gdy przyszedł Jezus dał im pierwszym prawdę, lecz większość ich tą prawdę odrzucili a ci co przyjęli - dalej mieszają ją z kłamstwem.

Jezus jedynie przyszedł do swoich...
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2674
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 45/177
 25%
Wysłany: 2022-03-10, 11:18   

Henryk napisał/a:
Wiesława napisał/a:
Henryk napisał/a:

To zupełnie to samo co litować się nad Esesmanami po zakończonej wojnie- jak to musieli uciekać do Argentyny, szukać sobie schronienia przed prześladowaniami.

Nie sądzę, że to jest to samo.

Mamy przecież opisy w Biblii jak postępowały tamte narody.

Nasze "sądzenie" niczego nie zmieni.
Wiem, że stawanie po stronie Izraela nigdy nie było popularne, w żadnym momencie historii, ale fakty są faktami!

Masz rację, że nasze sądzenie jest do bani. Zaraz stosowny fragment przytoczę dalej z tego samego opracowania. Tłumaczy on dlaczego Izraelici tak robili. "Warto zwrócić również uwagę na to, że religijne obrzędy Kananejczyków, pierwotnych mieszkańców Kanaanu, należały do rzędu najbardziej
hańbiących i poniżających człowieka. Tekst Kpł 18,1-23 po wyliczeniu
grzechów kazirodztwa, cudzołóstwa, ofiar z ludzi, homoseksualizmu i bestia 1 izm u dodaje: „Tymi wszystkimi rzeczami nie plugawcie się, bo tymi
wszystkimi rzeczami plugawiły się narody, które wypędzam przed wami"
(Kpł 18,24). Walka z Kananejczykami, często okrutna, była więc również
samoobroną egzystencji religijnej Izraela. „W ten bowiem sposób Kananejczycy ze swą wulgarną mitologią i orgiastyczną czcią natury, swym kultem
płodności, podkreślanym przez symbole węża i zmysłową nagość, zostali
zastąpieni przez Izrael, który wniósł do Palestyny pasterską prostotę i czystość życia, wzniosły monoteizm i surowy kodeks moralny" . A zatem - w
przepisach wojny świętej w grę wchodzi bardzo ważny czynnik: zachowanie i przechowanie monoteizmu w świecie pogrążonym w bałwochwalstwie.
Dla właściwego rozumienia problemu wojen świętych niezbędne jest
podkreślenie jeszcze dwóch okoliczności.
Po pierwsze - tekstów biblijnych mówiących o całkowitej eksterminacji
wrogów nie wolno interpretować dosłownie, są one bowiem często używaną
przez ludzi Wschodu przesadą. Wystarczy np. porównać tekst Pwt 7,2 (który nakazuje rzucić klątwę na Kananejczyków i zniszczyć ich) z Pwt 7,5.5,
gdzie autor zaleca Izraelitom całkowite odseparowanie się od nich, zwłaszcza zawierania z nimi małżeństw, a zatem, autor zakłada dalsze ich istnienie. Potwierdzają to inne teksty biblijne, z których wynika, że ludność kananejska nie tylko przetrwała, ale z całym zasobem swoich obrzędów, mitologii i idei religijnych, wywierała wpływ na ludność izraelską." To tak na zachętę, aby dalej poczytać, bo ciekawe.
Jednak jeszcze swoją wątpliwość przedstawię.
Po pierwsze: jak to się ma do Jezusa i Ojca przedstawionego w NT, do Jego miłosierdzia, wybaczania nawet wrogom, nie brania odwetu itd.
Po drugie: Przecież te inne narody nie miały "Prawa/Zakonu,Dekalogu". Nie była im głoszona Ewangelia Starego Testamentu, że się tak wyrażę. Jak więc to się ma do karania ich za nieświadomość. Jezus przecież też mówił, że nie ma grzechu, gdyby ktoś nieświadomie coś złego zrobił, ale jak już ma ogłoszoną wolę Boga/Prawo to całkiem inna bajka.

Dodam jeszcze, że następny omawiany punkt to
3. Bóg Starego Testamentu
"Problem Boga starotestamentalnego istniał niemal od początków chrześcijaństwa. Już w połowie II wieku Marcjon odrzucił Stary Testament jako
dzieło Boga okrutnego i mściwego, przyjmując jedynie Nowy Testament (i
to mocno zredukowany), który objawia Boga dobrego i przebaczającego.
Podobnie krytyczny stosunek do Starego Testamentu „obciążonego" obrazem Boga okrutnego wyrażał A. Hamack, jeden z największych uczonych


protestanckich z przełomu XIX i XX wieku. Według niego trudno utrzymywać Stary Testament i traktować go jako kanoniczne źródło wiary" ;-)
Ostatnio zmieniony przez Wiesława 2022-03-10, 11:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
wybrana
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 3148
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 05 Sie 2020
Posty: 727
Poziom: 24
HP: 67/1353
 5%
MP: 646/646
 100%
EXP: 29/68
 42%
Wysłany: 2022-03-10, 11:36   

Henryk napisał/a:

Jezus jedynie przyszedł do swoich...

Jak możesz rozsiewać takie kłamstwo?
Owszem Izraelici różnili się od innych narodów tym, że oni mieli rozwiniętą bardzo religijność.
Jezus przyszedł zdemaskować szatana, by dać mu opór. Jak sądzisz gdzie był on tak bardzo i restrykcyjnie uwielbiany? Gdzie było jego największa siedziba?
Nie zdrowi potrzebują lekarza lecz szczególnie ci najbardziej chorzy.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6956
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5394/6836
 78%
EXP: 260/359
 72%
Wysłany: 2022-03-10, 11:51   

wybrana napisał/a:
Henryk napisał/a:

Jezus jedynie przyszedł do swoich...

Jak możesz rozsiewać takie kłamstwo?

J 1:9-12 BW "Prawdziwa światłość, która oświeca każdego człowieka, przyszła na świat. (10) Na świecie był i świat przezeń powstał, lecz świat go nie poznał. (11) Do swej własności przyszedł, ale swoi go nie przyjęli. (12) Tym zaś, którzy go przyjęli, dał prawo stać się dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię jego,"

Wiem, że piszesz tak jedynie z nieświadomości...
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2674
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 45/177
 25%
Wysłany: 2022-03-10, 11:52   

Henryk napisał/a:

Jezus jedynie przyszedł do swoich...

Oczywiście. Między innymi jest to dowód na to, że Paweł idąc do pogan utworzył własną teologię i własny Kościół, który z czasem przybrał nazwę KrK ;-) (ale to było w innym temacie, więc tu tylko na marginesie).
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 14