FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Takie tam refleksje.
Autor Wiadomość
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2778
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 149/177
 84%
Wysłany: 2022-04-04, 14:27   

wybrana napisał/a:

Jak mogli rozpoznać Mesjasza, jak oni oczekiwali silnego ziemskiego króla i dalej na niego czekają.
Duchowość i życie duszy po śmierci ciała, wielu nie chce uznać. Ziemia jest tylko ich celem życia.

O czym ty piszesz Kompletnie nie zrozumiałaś postu - jak wynika z pierwszego zdania.
Drugie i trzecie zdanie w ogóle nie wiem do czego przypiąć. Chyba tematy ci się pomyliły.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Krystian 
VIP
Chrystianin


Potwierdzenie wizualne: 1473
Pomógł: 795 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Kwi 2013
Posty: 6626
Poziom: 56
HP: 2167/13546
 16%
MP: 5999/6468
 92%
EXP: 274/344
 79%
Wysłany: 2022-04-05, 02:14   

Wiesława napisał/a:
Zeloci to jedna z taki frakcji.


Zgadza się była taka frakcja w Izraelu.

Wiesława napisał/a:
Jezus i Apostołowie raczej na pewno do nich należeli


Skąd taki absurdalny pomysł? :roll:
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Jana 3:16
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7075
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5564/7220
 77%
EXP: 20/373
 5%
Wysłany: 2022-04-05, 09:01   

wybrana napisał/a:
Duchowość i życie duszy po śmierci ciała, wielu nie chce uznać. Ziemia jest tylko ich celem życia.

A gdzie Ty masz swoją "dusze"? Pewnie w ciele, ale w którym miejscu ciała? W sercu, wątrobie, kolanie?
A może chodzi zawsze obok? Czasem człowiek "wychodzi z siebie".

Miejscem życia dla człowieka była i będzie ziemia. Z powietrzem, wodą, przepiękną przyrodą, grawitacją i słońcem dającym życie...
Naiwnością jest wierzyć w Boga i uważać, że stworzył człowieka na ziemi, aby go potem przenosić w niematerialne zaświaty.
W jakim celu stworzył miliardy materialnych światów?
Tylko w tym celu abyśmy w bezchmurne noce podziwiali ich ilość?
Zamiana natury na duchową, a nawet boską- nieśmiertelną, zarezerwowana jest wyłącznie dla "zwycięzców" wieku ewangelicznego. Oni i tylko oni będą oglądać Boga.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2778
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 149/177
 84%
Wysłany: 2022-04-05, 10:02   

Krystian napisał/a:
Wiesława napisał/a:
Jezus i Apostołowie raczej na pewno do nich należeli


Skąd taki absurdalny pomysł?

Pomysł nie jest absurdalny, ani nie ja na to wpadłam. Analizy historyczne dokumentalistów i teologów to ustaliły. Watykan o tym dobrze wie. Ja opiszę ci szerzej, ale to nie jest wiedza, którą wszyscy mogą przyjąć. Nie wiem, czy na priv mam ci napisać, czy tu... ?Jeszcze pomyślę, ok?
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2778
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 149/177
 84%
Wysłany: 2022-04-05, 10:09   

Henryk napisał/a:
Miejscem życia dla człowieka była i będzie ziemia. Z powietrzem, wodą, przepiękną przyrodą, grawitacją i słońcem dającym życie...
Naiwnością jest wierzyć w Boga i uważać, że stworzył człowieka na ziemi, aby go potem przenosić w niematerialne zaświaty.
W jakim celu stworzył miliardy materialnych światów?
Tylko w tym celu abyśmy w bezchmurne noce podziwiali ich ilość?
Zamiana natury na duchową, a nawet boską- nieśmiertelną, zarezerwowana jest wyłącznie dla "zwycięzców" wieku ewangelicznego. Oni i tylko oni będą oglądać Boga.

Tutaj kilka aspektów się pojawia do dyskusji.
Dobre pytanie o cel stworzenia innych planet i gwiazd. Jak myślisz, czy na nich jest życie Czy Bóg stworzył je faktycznie tylko po to, abyśmy nocami cieszyli oko?
Myślę też, że jakoś nie potrafisz zrozumieć celu boskiego stworzenia człowieka. A właściwie dusz, bo człowiek to żyjąca dusza. Materialny człwiek żyje na ziemi, jak najbardziej. Tu storzono mu warunki do życia CIAŁA. Jednak człowiek to DUSZA ŻYJĄCA i ona jest w tym wszystkim najważniejsza. To ona wychodzi od Boga i po wielu doświadczeniach na sam koniec do Niego wraca, z NIM się zespala.
Jakoś nie wydaje mi się, abyś miał rację z tymi zwycięskimi ludźmi wieku ewangelii. Nie wierzę w to.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7075
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5564/7220
 77%
EXP: 20/373
 5%
Wysłany: 2022-04-05, 10:09   

Wiesława napisał/a:
Analizy historyczne dokumentalistów i teologów to ustaliły.

Mogli sobie ustalać cokolwiek.
Lecz pomysł, aby Jezus z apostołami biegali z mieczami i zabijali Rzymian, jest absurdalny!
- Nie uważasz?
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2778
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 149/177
 84%
Wysłany: 2022-04-05, 10:19   

Henryk napisał/a:
Wiesława napisał/a:
Analizy historyczne dokumentalistów i teologów to ustaliły.

Mogli sobie ustalać cokolwiek.
Lecz pomysł, aby Jezus z apostołami biegali z mieczami i zabijali Rzymian, jest absurdalny!
- Nie uważasz?

Nie, nie uważam. Ustalenia dotyczą wyłącznie analizy Ewngelii synoptycznych, a nie jakichś bliżej nie określonych dokumentów.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7075
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5564/7220
 77%
EXP: 20/373
 5%
Wysłany: 2022-04-05, 11:11   

Wiesława napisał/a:
Ustalenia dotyczą wyłącznie analizy Ewngelii synoptycznych, a nie jakichś bliżej nie określonych dokumentów.

Bardzo jestem ciekawy, na podstawie jakich przesłanek zawartych w ewangeliach, ktoś doszedł do wniosku, że Jezus z apostołami należeli do frakcji zelotów?

A może miałaś na myśli esseńczyków? :-?
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13607
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 386/608
 63%
Wysłany: 2022-04-05, 11:42   

wybrana napisał/a:
Absolutnie masz rację.
Przecież właśnie ten naród był odstępczy wobec Boga.
Czyli niech niektórzy sobie pomyślą, czym objawiało się to odstępstwo.

Wybrana ja ci powiem czym i nie muszę się domyślać, bo to Izraelitów odstępstwo jest doskonale udokumentowane w Biblii.
Zostali za karę odrzuceni od łaski Boga JHWH na 1845 lat i dlatego z tego narodu nie została wybrana cała Oblubienica Pańska czyli 144000, zostali tylko wybrane jednostki.
Pozwoliłam sobie zacytować teksty w całości, bo wiem, że zacytowane same teksty [numery] ty nie czytasz, bo ty już dobrze wszystko wiesz, tylko, że nie wiesz, że nasza wiedza ulotną jest i nigdy wiedzy nie za dużo. :-D
Mat.21:33-----
(33) Posłuchajcie innej przypowieści: Był pewien gospodarz, który założył winnicę. Ogrodził ją płotem, wykopał w niej prasę, zbudował wieżę i wydzierżawił ją rolnikom, i wyjechał. (34) A gdy nadszedł czas zbiorów, posłał swoje sługi do rolników, aby odebrali plony tej winnicy. (35) Lecz rolnicy schwytali jego sługi, jednego pobili, innego zabili, a jeszcze innego ukamienowali. (36) Wtedy posłał inne sługi, więcej niż za pierwszym razem, ale postąpili z nimi tak samo. (37) W końcu posłał do nich swego syna, mówiąc: Uszanują mego syna. (38) Lecz rolnicy, gdy zobaczyli syna, mówili między sobą: To jest dziedzic. Chodźmy, zabijmy go, a posiądziemy jego dziedzictwo. (39) I schwytali go, wyrzucili z winnicy i zabili. (40) Gdy więc przyjdzie pan winnicy, co zrobi z tymi rolnikami? (41) Odpowiedzieli mu: Złych srogo wytraci, a winnicę wydzierżawi innym rolnikom, którzy będą mu oddawać plony we właściwym czasie. (42) Powiedział im Jezus: Czy nigdy nie czytaliście w Pismach: Kamień, który odrzucili budujący, stał się kamieniem węgielnym; Pan to sprawił i jest to cudowne w naszych oczach? (43) Dlatego mówię wam: Królestwo Boże zostanie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce. (44) A kto upadnie na ten kamień, rozbije się, na kogo zaś on upadnie, zmiażdży go. (45) Kiedy naczelni kapłani i faryzeusze usłyszeli jego przypowieści, domyślili się, że o nich mówił. (46) I chcieli go schwytać, ale bali się tłumów, ponieważ uważały go za proroka.
Tutaj jeszcze chcę dodać, że Jezus też nie wszystko mówił jasno, tu jest przykład, że mówił w PODOBIEŃSTWACH.
Łk 17:25 PSZ "Lecz najpierw muszę wiele wycierpieć i być odrzucony przez ten naród."
Mt 21:43 BW "Dlatego powiadam wam, że Królestwo Boże zostanie wam zabrane, a dane narodowi, który będzie wydawał jego owoce."
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
wybrana
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 3148
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 05 Sie 2020
Posty: 743
Poziom: 24
HP: 67/1353
 5%
MP: 646/646
 100%
EXP: 45/68
 66%
Wysłany: 2022-04-05, 11:56   

nike napisał/a:
wybrana napisał/a:
Absolutnie masz rację.
Przecież właśnie ten naród był odstępczy wobec Boga.
Czyli niech niektórzy sobie pomyślą, czym objawiało się to odstępstwo.

Wybrana ja ci powiem czym i nie muszę się domyślać, bo to Izraelitów odstępstwo jest doskonale udokumentowane w Biblii.
Zostali za karę odrzuceni od łaski Boga JHWH na 1845 lat i dlatego z tego narodu nie została wybrana cała Oblubienica Pańska czyli 144000, zostali tylko wybrane jednostki.
Pozwoliłam sobie zacytować teksty w całości, bo wiem, że zacytowane same teksty [numery] ty nie czytasz, bo ty już dobrze wszystko wiesz, tylko, że nie wiesz, że nasza wiedza ulotną jest i nigdy wiedzy nie za dużo. :-D
Mat.21:33-----
(33) Posłuchajcie innej przypowieści: Był pewien gospodarz, który założył winnicę. Ogrodził ją płotem, wykopał w niej prasę, zbudował wieżę i wydzierżawił ją rolnikom, i wyjechał. (34) A gdy nadszedł czas zbiorów, posłał swoje sługi do rolników, aby odebrali plony tej winnicy. (35) Lecz rolnicy schwytali jego sługi, jednego pobili, innego zabili, a jeszcze innego ukamienowali. (36) Wtedy posłał inne sługi, więcej niż za pierwszym razem, ale postąpili z nimi tak samo. (37) W końcu posłał do nich swego syna, mówiąc: Uszanują mego syna. (38) Lecz rolnicy, gdy zobaczyli syna, mówili między sobą: To jest dziedzic. Chodźmy, zabijmy go, a posiądziemy jego dziedzictwo. (39) I schwytali go, wyrzucili z winnicy i zabili. (40) Gdy więc przyjdzie pan winnicy, co zrobi z tymi rolnikami? (41) Odpowiedzieli mu: Złych srogo wytraci, a winnicę wydzierżawi innym rolnikom, którzy będą mu oddawać plony we właściwym czasie. (42) Powiedział im Jezus: Czy nigdy nie czytaliście w Pismach: Kamień, który odrzucili budujący, stał się kamieniem węgielnym; Pan to sprawił i jest to cudowne w naszych oczach? (43) Dlatego mówię wam: Królestwo Boże zostanie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce. (44) A kto upadnie na ten kamień, rozbije się, na kogo zaś on upadnie, zmiażdży go. (45) Kiedy naczelni kapłani i faryzeusze usłyszeli jego przypowieści, domyślili się, że o nich mówił. (46) I chcieli go schwytać, ale bali się tłumów, ponieważ uważały go za proroka.
Tutaj jeszcze chcę dodać, że Jezus też nie wszystko mówił jasno, tu jest przykład, że mówił w PODOBIEŃSTWACH.
Łk 17:25 PSZ "Lecz najpierw muszę wiele wycierpieć i być odrzucony przez ten naród."
Mt 21:43 BW "Dlatego powiadam wam, że Królestwo Boże zostanie wam zabrane, a dane narodowi, który będzie wydawał jego owoce."
Znam dobrze ten cytat i zupełnie się z tobą zgadzam, dlatego, gdy pisarze ST piszą, że Pan, czy Jehowa kazał - Iddzcie i pokonajcie te plemię i przejmijcie uch ziemie, to w takim stwierdzeniu jest ujęty fałsz. W stwierdzeniu, że oni to czynili za namową bądź wskazówką daną przez Boga. Bóg, który dał przykazanie - nie zabijaj, który tak jak nauczał Jezus - każe miłować też nieprzyjaciół, nie kazał iść i zabijać, zdobywać.
Kłamstwo jest ujęte nie w treści opisu życia Izraelitów, bo w ST nic nie jest zatajone, lecz w formie pojmowania woli Bożej i pojmowania Boga.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2778
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 149/177
 84%
Wysłany: 2022-04-05, 12:19   

Henryk napisał/a:
Wiesława napisał/a:
Ustalenia dotyczą wyłącznie analizy Ewngelii synoptycznych, a nie jakichś bliżej nie określonych dokumentów.

Bardzo jestem ciekawy, na podstawie jakich przesłanek zawartych w ewangeliach, ktoś doszedł do wniosku, że Jezus z apostołami należeli do frakcji zelotów?

A może miałaś na myśli esseńczyków? :-?

Esseńczycy byli prawdopodobnie jedyną pokojową frakcją w tamtym czasie. Ich Ewangelia Pokoju jest obecna w niektórych kanonach chrześcijańskich.

Osoba niezaangażowana jako wierząca, lecz na chłodno analizująca historie podane w Ewangeliach może w zupełnie inny sposób postrzegać zawarte tam wydarzenia.
Wiele szczegółów w tekstach tych potwierdza, że Apostołowie i być może sam Jezus byli uważani za politycznych buntowników.
Przykładem jest Judasz Iskariota. Przyjęto, że ten przydomek oznacza jego pochodzenie, ale tak wcale nie musi być. Iskariota oznacza sykariusza.
Wikipedia pisze o nich:” Sykariusze, sykaryjczycy, (łac. sicarii, gr. σικαριοι, sikarioi, od łac. sica – krótki sztylet) – radykalny odłam zelotów.
Żydowskie stronnictwo polityczne działające od połowy I w. n.e. do upadku Masady w 73 r. n.e. Szczególnie aktywni w latach 50–70 n.e. Do ich przywódców należeli Menachem ben Jair, Eleazar ben Jair, Szymon bar Giora. Byli zdeklarowanymi przeciwnikami władzy rzymskiej, zasadniczo obojętnymi wobec sporów religijnych.
Ich sposób walki charakteryzowały mordy na przeciwnikach, zwłaszcza Żydach sprzyjających Rzymianom, przy użyciu krótkich sztyletów sica. W trakcie świąt żydowskich w Jerozolimie wtapiali się w tłum i uzbrojeni w ukryte sztylety, albo podrzynali swym wrogom gardła, albo wbijali im sztylety w plecy[1]. Ze względu na ten sposób działania uważani są dziś za pierwszą organizację terrorystyczną[potrzebny przypis].
Podczas oblężenia Jerozolimy przez Rzymian zdecydowali o obsadzaniu stanowiska arcykapłana drogą losowania. Ostatnim arcykapłanem został dzięki temu Fanni syn Samuela, kamieniarz nie pochodzący z rodu kapłańskiego. Po upadku Jerozolimy, której bronili do końca, uciekli z zelotami do Masady, gdzie walczyli aż do samobójstwa jej obrońców w 73 r. n.e. Na ich czele stał Eleazar ben Jair.
Po upadku powstania sykariusze jeszcze jakiś czas próbowali działać wśród diaspory w Egipcie i Cyrenie, gdzie zamierzali wywołać bunt egipskich Żydów[1]. Koniec ich działalności nastąpił w roku 135 n.e. wraz z upadkiem powstania Bar Kochby[1].
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sykariusze
Czyli w otoczeniu Jezusa jest co najmniej jeden terrorysta!
Bezstronni badacze tamtych czasów określają grupę tą (Jezus + Apostołowie) formację osobistej ochrony przywódcy; Jezus jako lider +apostołowie jako ochrona osobista. Tu nadmienię o sprawie pojmania Jezusa w Ogrodzie, moment wskazania Go przez Judasza. Tydzień wcześniej Jezus wjeżdżał na osiołku do Jerozolimy, więc był osobą znaną. Po co więc do Ogrodu przyszła kohorta rzymian (500 żołnierzy), aby Go pojmać i to dopiero po pocałunku Judasza, który miał wskazać osobę do pojmania.Aby nie było pomyłki. Tu jest jeszcze jedna sprawa. Apostołowie byli uzbrojeni o czym bezpośrednio pisze, gdyż Piotr uciął ucho jednemu z sług . „Panie, czy mamy uderzyć mieczem?”pyta Piotr (Mt26,5 i inne).To dzieje się z zaskoczenia i nie wywołuje reakcji wśród straży, jak się sądzi dlatego, że mieczy było więcej.
Poza Judaszem mamy zelotę Szymona (ŁK 6,15 i Dz1,13), czyli członka ugrupowania partyzanckiego, rewolucyjnego, znanego z e swego zbrojnego oporu wobec okupanta rzymskiego oraz ze sprzeciwu wobec obowiązków podatkowych.
Faktem jest, że Jezus został oskarżony w czasie procesu o nawoływanie do niepłacenia podatków (Łk23,2).
Inni dwaj apostołowie, Jan i Jakub mają przydomek „Boanerghes” co oznacza „synowie gromu” albo „ogniści”(MK3,17). Nie bez powodu, gdyż kiedy jedno z miasteczek samarytańskich nie chce ich przyjąć, ci dwaj pytają Jezusa:”Panie chcesz – rozkażemy, aby ogień spadł z nieba i zniszczył ich”(Łk9,51-56). Nawiasem mówiąc podobne zachowanie mamy Eliasza (4Kr 1,9014); czyli prosty przekaz:”Czy mamy rozwiązać problem ogniem i mieczem?”
No i wreszcie sam Piotr dostaje „ksywkę” „Bar Jona”, co w języku aramejskim oznacza po prostu „partyzant” lub „uciekinier”. Może jest to też sugestia, że Szymon Piotr i Szymon Zelota to ta sama osoba, chociaż oryginał grecki, :barion” , oznacza „ciężki” i pasuje jak ulał do nadawanego Piotrowi przydomka „skalisty”.
Oczywiście wierzący tłumaczą te przydomki romantycznie i tak, aby wykluczały jakiekolwiek konotacje polityczne. I tak mamy karkołomne rozumienie, że Iskariota to z Kariotu, Zelota to Gorliwy oraz Barionę jako syna Jony. Trudniej jednak ukryć broń, która raczej na wypoisażeniu rybaka nie była.
Episzod z Ostatniej Wieczerzy też daje do myślenia. Łk22,36-38 :”Kto nie ma niech sprzeda swój płaszcz i kupi miecz”, a apostołowie z dumą odpowiadają:”Panie tu są dwa miecze”. Wkrótce potem mamy sytuację, o której wyżej pisałam – pojmanie w Getsemane, incydent z uchem obciętym.
Jeszcze sytuacja wyrzucania kupców z świątyni. Inni ludzie niż wierzący widzą w tym incydencie po prostu szybką akcję bojowników w stylu „uderz i uciekaj”, która była normą w tamtej sytuacji i tamtym czasie. My sobie tłumaczymy, że Jezus sam to wszystko zrobił. Ale czy nie zastanawia nikogo, że nikt nie reagował, gdy taką rozwałkę urządził Czy jedna osoba bez przeszkód mogła coś takiego w takim miejscu zrobić? No…nie. Grono uzbrojonych osób – tak.

To na razie tyle. Wiem, ze to ciężko przyjąć, ale … cóż. Coś w tym jest i nie dziwi mnie, że osoba patrzące nie przez pryzmat wierzeń, a jedynie chłodnym okiem analityka może dojść do takich wniosków, jak tu krótko podałam.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2778
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 149/177
 84%
Wysłany: 2022-04-05, 12:21   

Jeszcze sporo analiz jest o samym procesie Jezusa, Jego skazaniu i śmierci pod kątem politycznym, ale nie mam w tej chwili więcej czasu, aby pisać. Jak chcecie to innym razem...
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7075
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5564/7220
 77%
EXP: 20/373
 5%
Wysłany: 2022-04-05, 13:21   

Wiesława napisał/a:
Esseńczycy byli prawdopodobnie jedyną pokojową frakcją w tamtym czasie. Ich Ewangelia Pokoju jest obecna w niektórych kanonach chrześcijańskich.

Fałsz. Sama „ewangelia” został odkryta w 1923, więc nie może znajdować się w żadnym kanonie!
Cytat:
Osoba niezaangażowana jako wierząca, lecz na chłodno analizująca historie podane w Ewangeliach może w zupełnie inny sposób postrzegać zawarte tam wydarzenia.
Wiele szczegółów w tekstach tych potwierdza, że Apostołowie i być może sam Jezus byli uważani za politycznych buntowników.
Przykładem jest Judasz Iskariota. Przyjęto, że ten przydomek oznacza jego pochodzenie, ale tak wcale nie musi być. Iskariota oznacza sykariusza.
Wikipedia pisze o nich:” Sykariusze, sykaryjczycy, (łac. sicarii, gr. σικαριοι, sikarioi, od łac. sica – krótki sztylet) – radykalny odłam zelotów.

Niekoniecznie. Iskariot może pochodzić od Keriot, regionu czy miasta w Judei, lub pochodzi od aramejskiego słowa iszkarja (kłamca) i w myśl tej teorii został on nadany Judaszowi dopiero przez tradycję chrześcijańską.
Cytat:
Żydowskie stronnictwo polityczne działające od połowy I w. n.e. do upadku Masady w 73 r. n.e. Szczególnie aktywni w latach 50–70 n.e. Do ich przywódców należeli Menachem ben Jair, Eleazar ben Jair, Szymon bar Giora. Byli zdeklarowanymi przeciwnikami władzy rzymskiej, zasadniczo obojętnymi wobec sporów religijnych.
Ich sposób walki charakteryzowały mordy na przeciwnikach, zwłaszcza Żydach sprzyjających Rzymianom, przy użyciu krótkich sztyletów sica. W trakcie świąt żydowskich w Jerozolimie wtapiali się w tłum i uzbrojeni w ukryte sztylety, albo podrzynali swym wrogom gardła, albo wbijali im sztylety w plecy[1]. Ze względu na ten sposób działania uważani są dziś za pierwszą organizację terrorystyczną[potrzebny przypis].

Identyfikowanie Jezusa i apostołów ze skrytobójcami jest nie do przyjęcia i nosi znamiona złośliwego oczerniania Syna Bożego i Jego uczni.
No i jeszcze taka sprawa, że ani Jezusa, ani apostołów, poza Janem nie było na tym świecie w czasie upadku Masady.
Cytat:
Czyli w otoczeniu Jezusa jest co najmniej jeden terrorysta!

Przykro mi, ale tego nikt, ani nawet Wiesława nie udowodnili!
Cytat:
Bezstronni badacze tamtych czasów określają grupę tą (Jezus + Apostołowie) formację osobistej ochrony przywódcy; Jezus jako lider +apostołowie jako ochrona osobista. Tu nadmienię o sprawie pojmania Jezusa w Ogrodzie, moment wskazania Go przez Judasza. Tydzień wcześniej Jezus wjeżdżał na osiołku do Jerozolimy, więc był osobą znaną. Po co więc do Ogrodu przyszła kohorta rzymian (500 żołnierzy), aby Go pojmać i to dopiero po pocałunku Judasza, który miał wskazać osobę do pojmania.Aby nie było pomyłki.

Fantazje. Nie wiem tylko czyje?
Skąd ktoś tam znalazł kohortę Rzymian, skoro była to jedynie straż świątynna?
Mt 26:47 BR "A gdy On to jeszcze mówił, nadszedł Judasz, jeden z Dwunastu, a za nim duża zgraja uzbrojonych w miecze i kije, wysłana przez arcykapłanów i starszych ludu."
Cytat:
Tu jest jeszcze jedna sprawa. Apostołowie byli uzbrojeni o czym bezpośrednio pisze, gdyż Piotr uciął ucho jednemu z sług . „Panie, czy mamy uderzyć mieczem?”pyta Piotr (Mt26,5 i inne).To dzieje się z zaskoczenia i nie wywołuje reakcji wśród straży, jak się sądzi dlatego, że mieczy było więcej.

Kto dziś jeszcze sądzi że mieczy było więcej niż tamte dwa? Ktoś tu konfabuluje... :-D
Łk 22:37-38 BW "Albowiem mówię wam, iż musi się wypełnić na mnie to, co napisano: Do przestępców był zaliczony; to bowiem, co o mnie napisano, spełnia się. (38) Oni zaś rzekli: Panie, oto tutaj dwa miecze. A On na to: Wystarczy."
Cytat:
Poza Judaszem mamy zelotę Szymona (ŁK 6,15 i Dz1,13), czyli członka ugrupowania partyzanckiego, rewolucyjnego, znanego z e swego zbrojnego oporu wobec okupanta rzymskiego oraz ze sprzeciwu wobec obowiązków podatkowych.

Hola, hola! Szymon był jedynie gorliwym, czyli po aramejsku- zelota.
Cytat:
Faktem jest, że Jezus został oskarżony w czasie procesu o nawoływanie do niepłacenia podatków (Łk23,2).

Kłamstwo! Jedynie chcieli Jezusa w ten sposób podejść.
Mt 22:18-21 BT5 "Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: Czemu wystawiacie Mnie na próbę, obłudnicy? (19) Pokażcie Mi monetę podatkową! Przynieśli Mu denara. (20) On ich zapytał: Czyj jest ten obraz i napis? (21) Odpowiedzieli: Cezara. Wówczas rzekł do nich: Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga."
Czyżbyś nie czytała ewangelii? :shock:
Oskarżony był i o inne przestępstwa zasługujące na śmierć. Żadne z oskarżeń nie było prawdziwym, a zabito Go o nazywanie siebie Synem Bożym.
Cytat:
Inni dwaj apostołowie, Jan i Jakub mają przydomek „Boanerghes” co oznacza „synowie gromu” albo „ogniści”(MK3,17). Nie bez powodu, gdyż kiedy jedno z miasteczek samarytańskich nie chce ich przyjąć, ci dwaj pytają Jezusa:”Panie chcesz – rozkażemy, aby ogień spadł z nieba i zniszczył ich”(Łk9,51-56). Nawiasem mówiąc podobne zachowanie mamy Eliasza (4Kr 1,9014); czyli prosty przekaz:”Czy mamy rozwiązać problem ogniem i mieczem?”

Co za pokrętna egzegeza!
Cytat:
No i wreszcie sam Piotr dostaje „ksywkę” „Bar Jona”, co w języku aramejskim oznacza po prostu „partyzant” lub „uciekinier”. Może jest to też sugestia, że Szymon Piotr i Szymon Zelota to ta sama osoba, chociaż oryginał grecki, :barion” , oznacza „ciężki” i pasuje jak ulał do nadawanego Piotrowi przydomka „skalisty”.

Nie chce mi się dalej...
Czy rzeczywiście wierzysz w to, co tu wklejasz? :shock:
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13607
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 386/608
 63%
Wysłany: 2022-04-05, 13:53   

wybrana napisał/a:
Znam dobrze ten cytat i zupełnie się z tobą zgadzam, dlatego, gdy pisarze ST piszą, że Pan, czy Jehowa kazał - Iddzcie i pokonajcie te plemię i przejmijcie uch ziemie, to w takim stwierdzeniu jest ujęty fałsz. W stwierdzeniu, że oni to czynili za namową bądź wskazówką daną przez Boga. Bóg, który dał przykazanie - nie zabijaj, który tak jak nauczał Jezus - każe miłować też nieprzyjaciół, nie kazał iść i zabijać, zdobywać.
Kłamstwo jest ujęte nie w treści opisu życia Izraelitów, bo w ST nic nie jest zatajone, lecz w formie pojmowania woli Bożej i pojmowania Boga.

Jest mała różnica, rozmawiamy o Nowym Testamencie i o Jezusie, w ST. jeszcze Jezusa nie było prawda? A więc jak ci się podoba w tych tekstach Jezus?
Nie ma litości nad mordercami? A przecież ciągle piszesz i ja też w to wierzę Jezus jest pełen miłości, to jak myślisz z miłości pozabijać karze morderców? Z miłości na 1845 lat Żydzi byli zesłani na banicję? Czy Żydzi byli gorsi od innych narodów które wojowały, kim był i jest Bóg JHWH przez ciebie znienawidzony chętnie porozmawiam o ST.
Czasami przez naszą głupią nie wiedzę grzeszymy, a BÓG JHWH nie pozwoli się z siebie naigrywać.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
wybrana
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 3148
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 05 Sie 2020
Posty: 743
Poziom: 24
HP: 67/1353
 5%
MP: 646/646
 100%
EXP: 45/68
 66%
Wysłany: 2022-04-05, 15:26   

nike napisał/a:
wybrana napisał/a:
Znam dobrze ten cytat i zupełnie się z tobą zgadzam, dlatego, gdy pisarze ST piszą, że Pan, czy Jehowa kazał - Iddzcie i pokonajcie te plemię i przejmijcie uch ziemie, to w takim stwierdzeniu jest ujęty fałsz. W stwierdzeniu, że oni to czynili za namową bądź wskazówką daną przez Boga. Bóg, który dał przykazanie - nie zabijaj, który tak jak nauczał Jezus - każe miłować też nieprzyjaciół, nie kazał iść i zabijać, zdobywać.
Kłamstwo jest ujęte nie w treści opisu życia Izraelitów, bo w ST nic nie jest zatajone, lecz w formie pojmowania woli Bożej i pojmowania Boga.

Jest mała różnica, rozmawiamy o Nowym Testamencie i o Jezusie, w ST. jeszcze Jezusa nie było prawda? A więc jak ci się podoba w tych tekstach Jezus?
Nie ma litości nad mordercami? A przecież ciągle piszesz i ja też w to wierzę Jezus jest pełen miłości, to jak myślisz z miłości pozabijać karze morderców? Z miłości na 1845 lat Żydzi byli zesłani na banicję? Czy Żydzi byli gorsi od innych narodów które wojowały, kim był i jest Bóg JHWH przez ciebie znienawidzony chętnie porozmawiam o ST.
Czasami przez naszą głupią nie wiedzę grzeszymy, a BÓG JHWH nie pozwoli się z siebie naigrywać.

No to pewnie uważasz, holokaust w czasie II wojny światowej, to zemsta Boga?
Nike, ziemią rządzi szatan, który chce być Bogiem i podaje się za Boga.
Bóg prawdziwy, którego świadectwo wydał Jezus, jest Bogiem miłości i nie chce by ludzie się wzajemnie krzywdzili.
Bóg mieszka w Niebie. Jezus powiedział, ze Królestwo Jego nie jest z tego świata.
Chwasty mają prawo rosnąć aż do żniw.
Człowiek jest poddany próbie, czy chce powrócić do Boga.
To szatan kusi do złych rzeczy, by człowiek nie rozwijał się duchowo, by był w jego mocy i władaniu.
Dlatego musimy ubrać się w zbroję, bo mieczem jest nasza wiara - prawda jaką światu dał Jezus.
Dopóki ktoś jest w mocy duchowej złego, to on nim zarządza poprzez zwodnicze myśli.
Ostatnio zmieniony przez wybrana 2022-04-05, 15:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14