FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Co to jest DUSZA ?
Autor Wiadomość
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3335
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 148/204
 72%
Wysłany: 2023-11-08, 18:01   

nike napisał/a:
Nachasz to po hebrajsku wąż..

Proszę zapoznać się z prezentacją, którą podałem w temacie Nachasz. Tam wypowiada się dr. Michael S. Heiser. Był on amerykańskim badaczem Starego Testamentu i autorem chrześcijańskim, uczonym biblistą posiadającym wykształcenie w zakresie historii starożytnej, języków semickich i Biblii hebrajskiej na Uniwersytecie Pensylwanii i Uniwersytecie Wisconsin-Madison, ekspert historii starożytnego Bliskiego Wschodu. To autor wielu prac naukowych dotyczących Pisma Świętego. Starożytny Bliski Wschód znał zarówno pozytywne, jak i negatywne skojarzenia związane z symboliką węża. W Biblii przeważają raczej te drugie. Wąż reprezentuje tu najczęściej chaos, świat magii, sytuacje zagrożenia, śmierć i podstęp. W licznych metaforach i porównaniach można znaleźć jednak czasem także pozytywne przykłady związane z wężem lub żmiją. W tle niektórych wypowiedzi, zwłaszcza z Księgi Wyjścia (Wj 4; 7) i Księgi Liczb (Lb 21), również dostrzec można takie pozytywne aspekty związane z symboliką węża. Reprezentuje on w tych tekstach YHWH oraz posiadaną przez Niego moc uzdrawiania.

Istnieją fragmenty Starego Testamentu, w których wspomniane są węże. W tych opisach odniesienie do „węża” ma charakter metafory, za pomocą której opisywany jest przeciwnik Boży.

„W owym dniu ukarze Pan swoim twardym, wielkim i mocnym mieczem Lewiatana, zwinnego węża Lewiatana, węża skręconego, i zabije smoka morskiego” (Izaj. 27:1).

Werset ten obrazuje zniszczenie szatana, który jest porównywany do uciekającego, skręconego węża i smoka. To on użył węża aby wprowadzić grzech na świat i to on zostanie ostatecznie pociągnięty do odpowiedzialności za swoje czyny.

To porównanie szatana do węża jest powtórzone w Nowym Testamencie. „I zrzucony został ogromny smok, wąż starodawny, zwany diabłem i szatanem, który zwodzi cały świat; zrzucony został na ziemię, zrzuceni też zostali z nim jego aniołowie” (Obj. 12:9). Opis ten jest powtórzony w Obj. 20:1-2: „I widziałem anioła zstępującego nieba, który miał klucz od otchłani i wielki łańcuch w swojej ręce. I pochwycił smoka, węża starodawnego, którym jest diabeł i szatan, i związał go na tysiąc lat”.

Wąż jest również używany jako metafora niegodziwości i zła. „Bezbożni są odstępcami już od łona matki, kłamcy błądzą już od samego urodzenia. Mają jad podobny do jadu węża, do jadu głuchej żmii, co zatyka ucho swoje” (Ps. 58:4-5). To połączenie niegodziwości i zła powtórzone jest w modlitwie króla Dawida o ochronę przed złymi ludźmi: „Przewodnikowi chóru, Psalm Dawidowy. Wybaw mnie, Panie, od człowieka złego, od ludzi okrutnych ustrzeż mnie! Knują złe rzeczy w sercu, każdego dnia wszczynają spory. Ostrzą języki swe jak wąż, jad żmii jest pod wargami ich. Sela” (Ps. 140:1-4).

W drugim Liście do Koryntian znajdujemy taki werset:

"Obawiam się jednak, ażeby nie były odwiedzione umysły wasze od prostoty i czystości wobec Chrystusa w taki sposób, jak w swojej chytrości wąż uwiódł Ewę." 2 Kor 11,3

"Bo dla nieśmiertelności Bóg stworzył człowieka –
uczynił go obrazem swej własnej wieczności.
A śmierć weszła na świat przez zawiść diabła
i doświadczają jej ci, którzy do niego należą. "Mdr 2,24

Księgę Mądrości datuje się na okres od II wieku p.n.e. – I wieku n.e., przy czym na jako najbardziej prawdopodobny okres powstania wskazuje się na I wiek p.n.e. 10 11
Według żydowskiego uczonego Syracha z drugiego wieku p.n.e. wąż jest zły. Instruuje on swojego “syna”, aby uciekał od grzechu jako “od oblicza węża” (Syr 21,2). Później ostrzega, że jak nie ma większego gniewu niż gniew wroga, tak “nie ma bowiem głowy nad głowę węża” (Syr 25,15). Według autora 4 Księgi Machabejskiej (18,8), która powstała mniej więcej w tym samym czasie co czwarta Ewangelia, sprawiedliwa matka siedmiu synów donosi, że “niszczycielski, podstępny wąż” nie zepsuł jej dziewictwa.

Wszystkie pozostałe powiązania węża rajskiego z szatanem znajdziemy w apokryfach żydowskich I wieku n.e., czyli w wieku, w którym powstały również listy Pawła z Tarsu i większość Ewangelii. W 1 Księdze Henocha (etiopskiej) w rolę węża wciela się upadły anioł Gadrael:

Imię trzeciego jest Gadrael. Ten pokazał wszelkie śmiertelne ciosy synom ludzkim. On zwiódł Ewę i pokazał ludziom oręż śmierci: tarcze, pancerze i miecz do zabijania i wszelki śmiertelny oręż ludzi. To z jego poduszczenia to wszystko przyszło na mieszkańców ziemi od owego czasu aż na wieki wieków. (1 Hen 69,6-7)

1 Księgę Henocha datuje się na okres od III wieku p.n.e. do I wieku n.e., przy czym powyższy fragment należy do jej najmłodszej części powstałej w okresie od I wieku p.n.e do I wieku n.e. 12.

W greckiej Apokalipsie Mojżesza (Pokucie Adama) datowanej również na I wiek n.e. 13 szatan wstępuje w węża:

I odezwał się diabeł do węża, mówiąc: „Wstań, przyjdź do mnie, a ja ci powiem coś, na czym skorzystasz”. I przyszedł wąż do niego, a diabeł rzecze mu: „Słyszę, żeś jest najmądrzejszy spośród wszystkich zwierząt, przyszedłem zatem cię zobaczyć. (…) [A jednak] ciągle kłaniasz się najmniejszemu, temu, który był ostatni. Z jakiego powodu jesz z chwastów Adama i jego kobiety, a nie z owoców raju? Wstań, chodź i sprawmy, że zostanie, za pośrednictwem swej kobiety, wyrzucony z raju, jak i my jesteśmy wyrzuceni przez niego”. Rzecze mu wąż: „Lękam się, aby Pan nie zapłonął na mnie gniewem”. Odpowiada mu diabeł: „Nie bój się! Bądź jedynie mym narzędziem, a ja powiem przez twoje usta coś, dzięki czemu będziesz mógł go zwieść”.
Zauważyła to nawet sama Ewa:

Szatan odparł mi przez usta węza […] (Apokalipsa Mojżesza 17)

Taki sam werset znajdziemy w łacińskiej wersji tego tekstu, czyli “Życiu Adama i Ewy”:

Diabeł odpowiedział mi przez usta węża” (Życie Adama i Ewy 17,4)

ustyn uważał Szatana za przywódcę upadłych aniołów, który, został strącony z niebios, ponieważ omamił Ewę 25 26

Justyn wywodzi, że przychodząc do Jezusa, Diabeł liczył na to, iż doprowadzi do jego upadku, nakłaniając Jezusa, by oddał mu cześć. Jezus jednak „zniszczył i pokonał diabła […], który jest odstępcą od woli Boga”. Moc Szatana i jego upadłych aniołów ma więc charakter jedynie tymczasowy. Gdy nastąpi koniec świata, ci spośród ludzi i aniołów, którzy nadużyli swej wolnej woli, będą „sprawiedliwie cierpieć w wiecznych płomieniach karę za wszelkie grzechy, jakie popełnili”[9]. Według Justyna Chrystus przepowiedział, że „ten, którego nazywają wężem, szatanem i diabłem”, zostanie „wtrącony do ognia wraz ze swym panem, i tymi, którzy za nim poszli, i będą cierpieli razem po wsze czasy”.
Teofil z Antiochii (II wiek) w Do Autolika (koniec II w.) pisze, że to Ewa dała się omamić wężowi i stała się autorką grzechu opętana złym demonem, którego zwą także Szatanem, który wówczas przemówił do niej pod postacią węża, a który do dziś przemawia ustami ludzi przez niego opętanych […]. Nazywany jest »demonem« i »smokiem«, ponieważ odwrócił się od Boga.

W Indiach kobiety, które pragną mieć dziecko, czczą kobrę. Na całym Wschodzie panuje przekonanie, że kobiety przeżywają pierwszy stosunek płciowy z wężem w okresie dojrzewania lub podczas menstruacji (tamże, s. 665). Indyjskie plemię Komatów (prowincja Mysore) prosi o płodność dla kobiet za pomocą wężów kamiennych (Frazer, Adonis, s. 81 82). Elianus (Dénatura animalium, VI 17) zapewnia nas, że według wierzeń Izraelitów węże łączyły się z dziewczętami; podobne wierzenia były rozpowszechnione w Japonii (Briffault, s. 665). Pewne podanie perskie wspomina o pierwszej kobiecie, która została uwiedziona przez węża i zaraz po tym miała okres (Dâhnardt, Natursagen, t. I. s. 221, 261). W środowiskach rabinicznych mówi się, że menstruacja jest następstwem stosunków Ewy z wężem w raju (Y A. Eisenmenger, Entdecktes Judentum, t. I, s. 832 ns.; Briffault, t. II, s. 666). [Eliade, Mircea: Traktat o historii religii, Wydawnictwo Opus, 1993, str. 179]
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-11-08, 18:26, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13638

Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 417/608
 68%
Wysłany: 2023-11-29, 12:25   

Fedorowicz napisał/a:
Może Pan zapomniał, ale istniał na forum kiedyś niejaki user zainteresowany. Pisał on tylko i wyłącznie na temat Biblii i w sposób bardzo interesujący. I co się ciekawego stało ? Przypomnijmy:


Do Fedorowicza,------ Ponieważ mnie to korci, więc teraz piszę. Wstawiłeś się za zainteresowanym i koniecznie chciałeś żeby wrócił, on żądał ode mnie przeprosin, bo do mnie na pw. napisał to wróci, ja mu nie odpisała,m, bo zainteresowany był u mnie na forum i jego posta całkiem podobne do tych co teraz pisał są dalej. Był Beniaminem i tropicielem, no i obecnie zainteresowanym.Poszedł do Boba na forum a tam już kiedyś też był i oczywiście ze wszystkimi sie skłócił.
Jak sie zjawił jako zainteresowany to Bobo od razu go rozpoznał, jako dawnego tropiciela i mu przypomniał. Kilka dni po tym wszystkich wyzwał, że nie chcą go słuchać i odszedł.
I co ty na to ???
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3335
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 148/204
 72%
Wysłany: 2023-11-29, 17:30   

nike napisał/a:
Do Fedorowicza,------ Ponieważ mnie to korci, więc teraz piszę. Wstawiłeś się za zainteresowanym i koniecznie chciałeś żeby wrócił, on żądał ode mnie przeprosin, bo do mnie na pw. napisał to wróci, ja mu nie odpisałam, bo zainteresowany był u mnie na forum i jego posta całkiem podobne do tych, co teraz pisał są dalej. Był Beniaminem i tropicielem, no i obecnie zainteresowanym. Poszedł do Boba na forum, a tam już kiedyś też był i oczywiście ze wszystkimi się skłócił. Jak się zjawił jako zainteresowany to Bobo od razu go rozpoznał, jako dawnego tropiciela i mu przypomniał. Kilka dni po tym wszystkich wyzwał, że nie chcą go słuchać i odszedł. I co ty na to ???

Mimo kasowania postów, które Drogiej Pani Nike się nie podobają cały czas wierzę, że jest Droga Pani osobą szlachetną, wyrozumiałą i dobrą. Świadczy o tym np. przywrócenie tematu o Badaczach. Jestem też zdania, że powinniśmy wszyscy przeprosić prześladowanego Pana Benjamina i tropiciela, zainteresowanego. A Pan Bobo tolerancyjny wobec innych poglądów religijnych choćby nawet były chrześcijańskie nie jest. Zacytujmy jego radosną twórczość na forum :
"Oczywiście. Oszołomstwo bym wywalił. Jak zwykle pleciesz trzy po trzy na jedno kopyto. Jose... nie pisuje nic, co byłoby biblijne i pasowałoby do forum biblijnego. Myślę, że ostatnio forum zrobiło się nie biblijne, ale sensacyjne. Coraz więcej tu userów niewierzących, kwestionujących Biblię, węszący bzdurne spiski. Jesteś sam jak palec u nogi ze swoimi poglądami . Nie pisałeś prawdy o CK, tylko głupoty. Mam wrażenie, że to jakaś pleciuga . Też do wywalenia. Po prostu, to jakaś głupia gadanina z Twojej strony. Pa! Luuuudzie... a potem dziwisz się, że nazywają cię w realu 'oszołomem'...? :mrgreen:
No to pa! "Bobo
On by wszystkich o innych poglądach "wywalał". :-(
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-11-29, 17:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7111
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5510/7220
 76%
EXP: 56/373
 15%
Wysłany: 2023-11-29, 18:14   

Fedorowicz napisał/a:
Jestem też zdania, że powinniśmy wszyscy przeprosić prześladowanego Pana Benjamina i tropiciela, zainteresowanego.

Przepraszaj sobie całą trójcę Szota. :mrgreen:
Innych nie mieszaj w Jego rzekome prześladowanie!
Przyszedł, nawydzierał się na wszystkich, którzy nie zgodzili się z nim i ... poszedł obrażony.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3335
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 148/204
 72%
Wysłany: 2023-11-29, 18:34   

Henryk napisał/a:
..nawydzierał się na wszystkich, którzy nie zgodzili się z nim i ... poszedł obrażony.

Jak się mogli z nim zgodzić czy nie zgodzić, jeśli nawet nie przeczytali tego, co napisał ? :lol: :-D
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13638

Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 417/608
 68%
Wysłany: 2023-11-29, 21:55   

Fedorowicz napisał/a:
Henryk napisał/a:
..nawydzierał się na wszystkich, którzy nie zgodzili się z nim i ... poszedł obrażony.

Jak się mogli z nim zgodzić czy nie zgodzić, jeśli nawet nie przeczytali tego, co napisał ? :lol: :-D


A skąd wiesz,że nie czytali? Kto ci podpowiedział?
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3335
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 148/204
 72%
Wysłany: 2023-11-30, 08:23   

nike napisał/a:


A skąd wiesz,że nie czytali? Kto ci podpowiedział?

Bo to, co pisał było na zbyt wysokim poziomie.. :lol:
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-11-30, 08:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7111
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5510/7220
 76%
EXP: 56/373
 15%
Wysłany: 2023-11-30, 08:41   

Fedorowicz napisał/a:
Bo to, co pisał było na zbyt wysokim poziomie.. :lol:

Potwierdzam. Stał na schodach. ;-)
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13638

Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 417/608
 68%
Wysłany: 2023-11-30, 11:24   

Fedorowicz napisał/a:
nike napisał/a:


A skąd wiesz,że nie czytali? Kto ci podpowiedział?

Bo to, co pisał było na zbyt wysokim poziomie.. :lol:


Muszę się odezwać:, bo to co mówisz jest śmieszne:-------
Sprawdziłam w ilu tematach, brał udział Zainteresowany, skoro byłeś w stanie ocenić jego pisanie. Otóż w jednym o imieniu BOGA, pisał jeszcze kilka postów w innych tematach, ale każdy był o imieniu BOGA. Z postów Zainteresowanego dowiedziałam się,że JEZUS, to JOZUE, czyli po hebrajsku nie JESZUA, tylko JEHOSZUA.

Tak zgadzam się z tobą Fedorowicz jestem za głupia, żeby Jezusa zamienić na JOZUEGO i udawać,że rozumiem.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4536/15122
 30%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2023-11-30, 11:39   

nike napisał/a:
Fedorowicz napisał/a:
nike napisał/a:


A skąd wiesz,że nie czytali? Kto ci podpowiedział?

Bo to, co pisał było na zbyt wysokim poziomie.. :lol:


Muszę się odezwać:, bo to co mówisz jest śmieszne:-------
Sprawdziłam w ilu tematach, brał udział Zainteresowany, skoro byłeś w stanie ocenić jego pisanie. Otóż w jednym o imieniu BOGA, pisał jeszcze kilka postów w innych tematach, ale każdy był o imieniu BOGA. Z postów Zainteresowanego dowiedziałam się,że JEZUS, to JOZUE, czyli po hebrajsku nie JESZUA, tylko JEHOSZUA.

Tak zgadzam się z tobą Fedorowicz jestem za głupia, żeby Jezusa zamienić na JOZUEGO i udawać,że rozumiem.


Od razu wypadało by całą Biblię zamienić na hebrajską poprawność językową. Poco skupiać się tylko na jednym imieniu 🤔?
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13638

Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 417/608
 68%
Wysłany: 2023-11-30, 12:35   

Markerów napisał/a:
Od razu wypadało by całą Biblię zamienić na hebrajską poprawność językową. Poco skupiać się tylko na jednym imieniu 🤔?

A ty masz inne zdanie?
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4536/15122
 30%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2023-11-30, 13:01   

nike napisał/a:
Markerów napisał/a:
Od razu wypadało by całą Biblię zamienić na hebrajską poprawność językową. Poco skupiać się tylko na jednym imieniu 🤔?

A ty masz inne zdanie?


Odnoście imienia Jezusa mam podobne zdanie do twojego
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13638

Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 417/608
 68%
Wysłany: 2023-11-30, 13:06   

Komu zwracasz uwagę, mnie czy Fedorowiczowi??


proszę o konkretną odpowiedź, czy na Jezusa Biblia każe wołać Jozue czy Jezus.

Ja rozumiem,że te dwa imiona w zmiękczeniu tworzą jedno imię JESZUA,, ale są dwoma oddzielnymi imionami jak u nas Barrtosz, Bartłomiej i Bartek w zmiękczeniu mają Bartek.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4536/15122
 30%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2023-11-30, 13:27   

nike napisał/a:
Komu zwracasz uwagę, mnie czy Fedorowiczowi??


.


Nikomu nie zwracam uwagi
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7111
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5510/7220
 76%
EXP: 56/373
 15%
Wysłany: 2023-11-30, 13:41   

nike napisał/a:
proszę o konkretną odpowiedź, czy na Jezusa Biblia każe wołać Jozue czy Jezus.

A tak konkretnie to jesteś Marek, czy może Markus, Marche, czy "tylko" Mark? ;-)
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,31 sekundy. Zapytań do SQL: 14