FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nasze Zbawienie
Autor Wiadomość
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3363
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 176/204
 86%
Wysłany: 2024-04-11, 12:09   

Wiesława napisał/a:
..To ja się myliłam sądząc, że badacze i miłośnicy Biblii to Chrześcijanie.

Oczywiście ze Droga Wiesia się myliła, bo badaczem Pisma Świętego może być wyznawca dowolnej religii, a nawet ateista. :lol:
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2803
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 174/177
 98%
Wysłany: 2024-04-11, 17:24   

Fedorowicz napisał/a:
Wiesława napisał/a:
..To ja się myliłam sądząc, że badacze i miłośnicy Biblii to Chrześcijanie.

Oczywiście ze Droga Wiesia się myliła, bo badaczem Pisma Świętego może być wyznawca dowolnej religii, a nawet ateista. :lol:

I wszystko jasne.🙁🙈
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3363
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 176/204
 86%
Wysłany: 2024-04-12, 11:34   

Henryk napisał/a:
.. i rzekł Mu: Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół, jest przecież napisane: Aniołom swoim rozkaże o tobie, a na rękach nosić cię będą byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień. (Ewangelia Mateusza 4:6)

Oto Psalm 91 w całości, bez wyrywania z kontekstu :

Kto mieszka w ukryciu Najwyższego,
w cieniu Wszechmogącego odpoczywa.

Mówię o Panu: "On jest moim schronieniem
i moją twierdzą, moim Bogiem, na którym polegam".
On bowiem wyzwoli cię z sidła łowczego,
i z dżumy zatruwającej.
Swoimi skrzydłami osłoni cię,
i pod skrzydłami jego będziesz bezpieczny,
tarczą i pancerzem jest jego wierność.
Nie będziesz się bał strachu nocnego,
strzały, która leci we dnie,
zarazy, która grasuje w ciemności,
zarazy niszczącej w południe.
Chociażby obok ciebie padało tysiąc
i dziesięć tysięcy po twojej prawicy,
ciebie to nie dosięgnie.
Ty tylko swoimi oczyma będziesz to oglądał
i dostrzeżesz odpłatę grzeszników.
Ponieważ wziąłeś Pana za swoje schronienie,
Najwyższego za swoje przybytki,
nie spotka cię żadne nieszczęście,
i plaga nie zbliży się do twego przybytku.
Albowiem swoim aniołom o ciebie rozkaże,
aby cię strzegli na wszystkich twoich drogach.
Na rękach nosić cię będą,
abyś nie uraził swej nogi o kamień.
Potrącisz lwa i węża,
zdeptasz lwa młodego i smoka.
Ponieważ wziął mnie w opiekę, ocalę go;
oszczędnę go, bo zna moje imię.
Zawoła mnie, a ja go wysłucham;
będę z nim w ucisku,
wybawię go i otoczę chwałą.
Nasycę go długim życiem
i ukażę mu swą zbawczą moc."

Piękna jest też katolicka (ortodoksyjnego katolicyzmu) wersja w wykonaniu Grzegorza Brauna z czasów fałszywej plandemii (3 lata temu) p/t "Kto się w opiekę" :
https://www.youtube.com/watch?v=x1dpzBvMjq4



Dedykowany :
OFIAROM KORONAPANIKI
i PANDEMIOPSYCHOZY A.D. 2020
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2024-04-12, 11:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7131
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5468/7220
 75%
EXP: 76/373
 20%
Wysłany: 2024-04-12, 12:12   

Fedorowicz napisał/a:

Oto Psalm 91 w całości, bez wyrywania z kontekstu :[...]

Piękny Psalm, jak i inne pieśni Dawida.
Obyśmy mieli takie zaufanie do Stwórcy jak On.

Może Pan zdradzić czyje to było tłumaczenie cytowanego Psalmu?
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2803
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 174/177
 98%
Wysłany: 2024-04-12, 12:28   

Henryk napisał/a:
czyje to było tłumaczenie

Może Korwina, albo Brauna, albo Wiplera, albo koczkodana smoleńskiego, albo dudusia. Kogóż by, jak nie tych najświętszych z świętych? No może jeszcze grzybek z Torunia🤢
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3363
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 176/204
 86%
Wysłany: 2024-04-12, 12:49   

Henryk napisał/a:
Może Pan zdradzić czyje to było tłumaczenie cytowanego Psalmu?

Psalmy 91:1-6 UWSPÓŁCZEŚNIONA BIBLIA GDAŃSKA (UBG).
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7131
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5468/7220
 75%
EXP: 76/373
 20%
Wysłany: 2024-04-12, 13:08   

Fedorowicz napisał/a:
Psalmy 91:1-6 UWSPÓŁCZEŚNIONA BIBLIA GDAŃSKA (UBG).

Dziękuję.
W Internetowej UBG tak to oddano:
Ps 91:1-16 UBG "Kto mieszka pod osłoną Najwyższego, w cieniu Wszechmocnego przebywać będzie. (2) Będę mówił o PANU: Moja ucieczka i twierdza, mój Bóg, jemu będę ufał. (3) Zaprawdę, on wybawi cię z sideł łowcy i od zgubnej zarazy. (4) Okryje cię swymi piórami i pod jego skrzydłami będziesz bezpieczny; jego prawda będzie ci tarczą i puklerzem. (5) Nie ulękniesz się strachu nocnego ani strzały lecącej za dnia; (6) Ani zarazy, która przychodzi w ciemności, ani dżumy, która pustoszy w południe. (7) Tysiąc padnie u twego boku, a dziesięć tysięcy po twojej prawicy, lecz ciebie to nie dosięgnie. (8) Tylko zobaczysz na własne oczy i ujrzysz zapłatę daną niegodziwym. (9) Ponieważ PANA, moją ucieczkę i Najwyższego, uczyniłeś swoim mieszkaniem; (10) Nie spotka cię nic złego ani żadna plaga nie zbliży się do twego namiotu. (11) Rozkaże bowiem o tobie swoim aniołom, aby cię strzegli na wszystkich twoich drogach. (12) Na rękach będą cię nosić, byś przypadkiem nie uderzył swojej nogi o kamień. (13) Będziesz stąpał po lwie i po żmii, lwiątko i smoka podepczesz. (14) Wybawię go, bo mnie umiłował; wywyższę go, bo poznał moje imię. (15) Będzie mnie wzywał, a ja go wysłucham; będę z nim w utrapieniu, wyrwę go i otoczę chwałą. (16) Długimi dniami go nasycę i ukażę mu moje zbawienie."
Niby różnice w niuansach, ale jednak sprowokowało mnie do zapytania.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3363
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 176/204
 86%
Wysłany: 2024-04-12, 19:09   

Henryk napisał/a:
Fedorowicz napisał/a:
Psalmy 91:1-6 UWSPÓŁCZEŚNIONA BIBLIA GDAŃSKA (UBG).

Dziękuję.
W Internetowej UBG tak to oddano:
Ps 91:1-16 UBG "Kto mieszka pod osłoną Najwyższego, w cieniu Wszechmocnego przebywać będzie. (2) Będę mówił o PANU: Moja ucieczka i twierdza, mój Bóg, jemu będę ufał. (3) Zaprawdę, on wybawi cię z sideł łowcy i od zgubnej zarazy. (4) Okryje cię swymi piórami i pod jego skrzydłami będziesz bezpieczny; jego prawda będzie ci tarczą i puklerzem. (5) Nie ulękniesz się strachu nocnego ani strzały lecącej za dnia; (6) Ani zarazy, która przychodzi w ciemności, ani dżumy, która pustoszy w południe. (7) Tysiąc padnie u twego boku, a dziesięć tysięcy po twojej prawicy, lecz ciebie to nie dosięgnie. (8) Tylko zobaczysz na własne oczy i ujrzysz zapłatę daną niegodziwym. (9) Ponieważ PANA, moją ucieczkę i Najwyższego, uczyniłeś swoim mieszkaniem; (10) Nie spotka cię nic złego ani żadna plaga nie zbliży się do twego namiotu. (11) Rozkaże bowiem o tobie swoim aniołom, aby cię strzegli na wszystkich twoich drogach. (12) Na rękach będą cię nosić, byś przypadkiem nie uderzył swojej nogi o kamień. (13) Będziesz stąpał po lwie i po żmii, lwiątko i smoka podepczesz. (14) Wybawię go, bo mnie umiłował; wywyższę go, bo poznał moje imię. (15) Będzie mnie wzywał, a ja go wysłucham; będę z nim w utrapieniu, wyrwę go i otoczę chwałą. (16) Długimi dniami go nasycę i ukażę mu moje zbawienie."
Niby różnice w niuansach, ale jednak sprowokowało mnie do zapytania.


Sens jest podobny. Życie człowieka nie jest wolne od trosk i niebezpieczeństw. Psalm 91, to odpowiedź na ludzki lęk, na różnego rodzaju życiowe zagrożenia, na niepewność własnego istnienia. Najprostszy podział tego psalmu wyróżnia dwie części: pierwsza z nich (wersy 1–13) przyjmuje formę pouczenia, a druga (wersy 14–16) przemowy Boga. W pierwszej części pouczać może mistrz – ucznia albo kapłan – pielgrzyma. W drugiej, o swojej opiece zapewnia już sam Bóg. Z czasem psalm ten stał się ulubioną modlitwą tych, którym zagrażało jakiejś poważne niebezpieczeństwo. Wers 9. może stanowić fundament tego psalmu – obranie Boga za swojego obrońcę, przylgnięcie do Niego i pełne Jemu zaufanie powoduje, że psalmista wśród życiowych niebezpieczeństw może czuć się bezpieczny. Od wersu 10. zostają przedstawione dobrodziejstwa płynące z ufnego trwania przy Bogu. Wśród nich pojawia się symbol namiotu. W czasach biblijnych symbolizował on dom – miejsce zatrzymania w życiowej wędrówce (zob. np. Księga Hioba 5,24). Według naszego psalmu namiot ten będzie wolny od plag, zagrażających ludzkiemu życiu. Dodatkowym wsparciem dla psalmisty będą wysłańcy Boga – aniołowie. Wielokrotnie czytamy o nich na kartach Pisma świętego. Z woli Boga są opiekunami ludzi. Mając blisko siebie anielską pomoc, człowiek, który ufa Bogu uniknie niebezpieczeństw, które poeta za pomocą barwnych, starożytnych metafor opisał w wersach 12–13. :)
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7131
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5468/7220
 75%
EXP: 76/373
 20%
Wysłany: 2024-04-12, 19:49   

Fedorowicz napisał/a:
Sens jest podobny.

I to miałem na myśli pisząc kiedyś, że przekłady pomimo, że używają innych słów, to jednak sens pozostaje zachowany.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3363
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 176/204
 86%
Wysłany: 2024-04-12, 19:57   

Henryk napisał/a:
Fedorowicz napisał/a:
Sens jest podobny.

I to miałem na myśli pisząc kiedyś, że przekłady pomimo, że używają innych słów, to jednak sens pozostaje zachowany.

Jeżeli jednak jakaś grupa religijna odniesie ten psalm wyłącznie do swoich przywódców czy wyznawców, potępiając jednocześnie społeczność w której ten psalm powstał to mamy tu do czynienia niestety z nadużyciem, manipulacją żeby nie powiedzieć szachrajstwem.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7131
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5468/7220
 75%
EXP: 76/373
 20%
Wysłany: 2024-04-12, 21:33   

Fedorowicz napisał/a:
Jeżeli jednak jakaś grupa religijna odniesie ten psalm wyłącznie do swoich przywódców czy wyznawców, potępiając jednocześnie społeczność w której ten psalm powstał to mamy tu do czynienia niestety z nadużyciem, manipulacją żeby nie powiedzieć szachrajstwem.

Nie rozumiem.
Jak można odnieść Go do jakichś grup, czy przywódców?
Psalm dedykowany jest wszystkim tym, którzy spełniają wolę Boga i ufają w Jego obietnice.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3363
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 176/204
 86%
Wysłany: 2024-04-13, 05:17   

Henryk napisał/a:
Nie rozumiem.
Jak można odnieść Go do jakichś grup, czy przywódców?
Psalm dedykowany jest wszystkim tym, którzy spełniają wolę Boga i ufają w Jego obietnice.

Henryk napisał/a:
.. i rzekł Mu: Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół, jest przecież napisane: Aniołom swoim rozkaże o tobie, a na rękach nosić cię będą byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień. (Ewangelia Mateusza 4:6)
Jak widać ewangelista św. Mateusz cytując fragment psalmu 91 przypisuje szatanowi kuszenie Pana Jezusa do samobójstwa. W relacji ewangelisty Pan Jezus nie zaprzecza twierdzeniu szatana że jest Synem Bożym, tylko sprzeciwia się kuszeniu samego Boga:
"Nie będziesz kusił (wystawiał na próbę) Pana, Boga swego".
Ewangelia Mateusza kierowana była głównie do Żydów. Są w tym fragmencie zawarte nowe dla Żydów nauki chrześcijańskie. Pierwsza, że szatan wystawia na próbę nie człowieka, tylko samego Boga. Czyli jest przeciwnikiem Boga. Druga że Pan Jezus jest Synem Bożym, czyli posiada poza naturą ludzką także naturę boską. Były to nauki dla Żydów nieznane.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7131
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5468/7220
 75%
EXP: 76/373
 20%
Wysłany: 2024-04-13, 10:01   

Fedorowicz napisał/a:
Henryk napisał/a:
.. i rzekł Mu: Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół, jest przecież napisane: Aniołom swoim rozkaże o tobie, a na rękach nosić cię będą byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień. (Ewangelia Mateusza 4:6)
Jak widać ewangelista św. Mateusz cytując fragment psalmu 91 przypisuje szatanowi kuszenie Pana Jezusa do samobójstwa.

Albo chciał zachwiać ufność Jezusa do Ojca.
Sugerował: „sprawdzimy, czy rzeczywiście aniołowie będą nosić Cię na rękach”?
Po drugie duch czyniący cuda jest przeciwieństwem ducha pokory, z którego wywodzi się pycha i egoizm.
Na tym polu Szatan nic nie wskórał...
Cytat:
W relacji ewangelisty Pan Jezus nie zaprzecza twierdzeniu szatana że jest Synem Bożym, tylko sprzeciwia się kuszeniu samego Boga:
"Nie będziesz kusił (wystawiał na próbę) Pana, Boga swego".

Prawda. Nie zaprzeczał też, że „królestwa tego świata” należą do Szatana.
Cytat:
Ewangelia Mateusza kierowana była głównie do Żydów. Są w tym fragmencie zawarte nowe dla Żydów nauki chrześcijańskie.

Prawda. Wszystkie ewangelie były kierowane do Żydów, ponieważ pierwotnie wyłącznie do nich było kierowane Słowo.
Cytat:
Pierwsza, że szatan wystawia na próbę nie człowieka, tylko samego Boga.

Nieprawda.
Kuszenie Jezusa nie miało nic wspólnego z wystawianiem na próbę Boga.
Cytat:
Czyli jest przeciwnikiem Boga. Druga że Pan Jezus jest Synem Bożym, czyli posiada poza naturą ludzką także naturę boską. Były to nauki dla Żydów nieznane.

Nieprawda.
Był synem Bożym, jednak posiadał naturę wyłącznie ludzką.
Takich synów Bożych było znacznie więcej:
Ga 3:26 BR "Wszyscy zaś jesteście przez wiarę synami Bożymi dzięki waszemu zjednoczeniu z Jezusem Chrystusem.
Mieli wspólnego Ojca.
J 20:17 BT5 "Rzekł do niej Jezus: Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: „Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego”."
Nawet cały Izrael został nazwany „pierworodnym synem Bożym”. (Wj 4:22) 
Dla mnie także jest nieznaną nauka, że w Jezusie przebywały dwie natury jednocześnie.
Dla chrześcijan, tych z pierwszych wieków, także były to obce nauki- o czym już dużo rozmawialiśmy.
...O Ariuszu, o Soborze Nicejskim pod przewodnictwem cesarza Rzymskiego, o tym jak ewoluowały nauki z powodu odejścia od czystego Słowa i zastąpienie Go chrześcijańską tradycją i dogmatem.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3363
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 176/204
 86%
Wysłany: 2024-04-13, 12:40   

Henryk napisał/a:
Albo chciał zachwiać ufność Jezusa do Ojca.
Sugerował: „sprawdzimy, czy rzeczywiście aniołowie będą nosić Cię na rękach”?

Drogi Henryku, w Psalmie 91 w ogóle nie ma tekstu: "Jeśli jesteś Synem Bożym". To ewangelista św. Mateusz dodał te słowa o "Synu Bożym" do słów Psalmu. Znowu mamy do czynienia z dodawaniem do tekstów Tanachu treści, których w nim nie ma.


Cytat:
Nieprawda. Kuszenie Jezusa nie miało nic wspólnego z wystawianiem na próbę Boga.
Ale Pan Jezus zwraca się do szatana właśnie tymi słowami: "Nie będziesz kusił (wystawiał na próbę) Pana, Boga swego". Jasno wynika z tego, że kuszenie Pan Jezus uważał za wystawianie na próbę Boga.

Cytat:
Nieprawda. Był synem Bożym, jednak posiadał naturę wyłącznie ludzką.

To niech ktokolwiek z "wyłączną naturą ludzką" spróbuje dokonywać takich cudów jak Pan Jezus ze zmartwychwstaniem włącznie.

Cytat:
Nawet cały Izrael został nazwany „pierworodnym synem Bożym”. (Wj 4:22) 

Tak naucza Biblia Hebrajska. Dlaczego pisze Henryk słowo "nawet"?

Cytat:
..czystego Słowa i zastąpienie Go..

Trudno mi zgodzić się z tezą, że jakiś przekład Tory z pominięciem jej tła językowego, religijnego, historycznego i kulturowego to czyste Słowo Boże. :)
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2024-04-13, 12:54, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
Biblia123

Potwierdzenie wizualne: 99
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 23 Gru 2023
Posty: 257
Poziom: 14
HP: 85/426
 20%
MP: 72/203
 35%
EXP: 33/33
 100%
Wysłany: 2024-04-13, 14:49   

Cytat:
Nieprawda.
Był synem Bożym, jednak posiadał naturę wyłącznie ludzką.
\
Totalna bzdura, Jezus posiadł dwie nieprzemieszane natury boską i ludzką ,z tym że natura boska z racji swojej mocy potęgi i siły wchłonęła naturę ludzka jednocześnie ja pozostawiając, generalnie to prawda jest taka ,że Jezus z człowieka to posiadał tylko ciało, nawet emocji nie odczuwał takich jakie odczuwa zwykły człowiek, odczuwał wyższe boskie emocje.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13