FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Restytucja/ apokatastaza/ a może coś innego?
Autor Wiadomość
bartek212701 
VIP


Potwierdzenie wizualne: 27
Pomógł: 1006 razy
Wiek: 31
Dołączył: 19 Mar 2013
Posty: 5722
Poziom: 54
HP: 1694/12102
 14%
MP: 5778/5778
 100%
EXP: 17/317
 5%
Wysłany: 2023-02-07, 16:51   Restytucja/ apokatastaza/ a może coś innego?

początku studiowania Biblii, greki, intrygowało mnie słowo, które tłumaczymy dziś na patetycznie brzmiącą frazę - "Odnowienie wszechrzeczy". 'Apokatastasis', gdyż o niej mowa; spol. APOKATASTAZA, pojawia się w Biblii WYŁĄCZNIE jeden raz. Orygenes twierdził wręcz - na podstawie fragment z Dziejów Apostolskich - że WSZYSTKO powróci kiedyś do Boga i nawet sam Lucyfer skieruje się w pokucie do Stworcy. Oczywiście nayka ta została potępiona. Na jej podstawie powstawały późniejsze dzieła literackie, jak "Raj utracony" Johna Miltona czy wszelkie utopijne projekty, jak choćby ten w "Utopii" Morusa. Może być i tak, że koncepcja z Dziejów wiązała się z Wyspami Szczęśliwymi, "Eklogami" Wergiliusza (najsłynniejsza VI Ekloga, zwana mesjańską, którą ceniło chrześcijaństwo, bo przypominało opis z ks. Izajasza) czy innymi tego rodzaju koncepcjami. Ale mnie intryguje zgoła coś innego. Na podstawie tego określenia pojawiło się pojęcje RESTYTUCJI, drugiej szansie dla zmarłych, którzy będą mogli po wzbudzeniu, w dogodnych warunkach poznawac Boga. I tu pada pytanie w kontekście słów z Dziejow, o ktorych WIĘKSZOŚĆ komentatorow zapomina, bo autor tej księgi umiejscawia moment przyjścia Jezusa chyba w ZUPEŁNIE innym okresie czasu niż wszyscy inni. Mianowicie mówi, że Jezus powróci PO ODNOWIENIU WSZECHRZECZY, a zatem do tego czasu będzie zatrzymany w niebie.

Dz. Ap. 3.19 Pokutujcie więc i nawróćcie się, aby grzechy wasze zostały zgładzone, 20 aby nadeszły od Pana dni ochłody, aby też posłał wam zapowiedzianego Mesjasza, Jezusa, 21 którego niebo musi zatrzymać aż do czasu odnowienia wszystkich rzeczy, co od wieków przepowiedział Bóg przez usta swoich świętych proroków.

Kiedy zatem powróci Jezus? Jak w kontekście tych słów rozumiec inne miejsca, kiedy to jezus wraca PRZED a nie PO apokatastazie?
_________________
Efez. 5:17. Dlatego nie bądźcie nierozsądni, ale rozumiejcie, jaka jest wola Pańska

"Piękno sceny kuszenia można dostrzec tylko wtedy, gdy zamknie się ją w umyśle Chrystusa" Jaaqob

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7111
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5510/7220
 76%
EXP: 56/373
 15%
Wysłany: 2023-02-08, 20:08   Re: Restytucja/ apokatastaza/ a może coś innego?

bartek212701 napisał/a:
Kiedy zatem powróci Jezus? Jak w kontekście tych słów rozumiec inne miejsca, kiedy to jezus wraca PRZED a nie PO apokatastazie?

Ja uważam, że przyjście Jezusa- a właściwie rozpoczęcie Jego działalności na Ziemi wraz z Kościołem (Małżonką), spowoduje czas "ochłody".

Oczywiście Jego działalność będzie będzie kierowana z niebios.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
radek 
Zasłużony
I st. PSM


Potwierdzenie wizualne: 1000
Pomógł: 37 razy
Dołączył: 24 Lip 2021
Posty: 790
Poziom: 25
HP: 104/1490
 7%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2023-02-08, 21:06   

Odnowienie wszechrzeczy zawiera w sobie drugą szansę dla zmarłych, a gwarantem sukcesu uznaje się Jezusa

Oto sługa mój, którego popieram, mój wybrany, którego ukochała moja dusza. Natchnąłem go moim duchem, aby nadał narodom prawo. Nie będzie krzyczał ani wołał, ani nie wyda na zewnątrz swojego głosu. Trzciny nadłamanej nie dołamie ani knota gasnącego nie dogasi, ludom ogłosi prawo. Nie upadnie na duchu ani się nie złamie, dopóki nie utrwali prawa na ziemi; a jego nauki wyczekują wyspy.
Księga Izajasza 42:1‭-‬4 BW1975
https://bible.com/pl/bible/3490/isa.42.1-4.BW1975

Twoi ludzie odbudują prastare gruzy, podźwigniesz fundamenty poprzednich pokoleń i nazwą cię naprawiaczem wyłomów, odnowicielem, aby w nich można było mieszkać.
Księga Izajasza 58:12 BW1975
https://bible.com/pl/bible/3490/isa.58.12.BW1975

I pośle aniołów swoich z wielką trąbą, i zgromadzą wybranych jego z czterech stron świata z jednego krańca nieba aż po drugi.
Ewangelia według św. Mateusza 24:31 BW1975
https://bible.com/pl/bible/3490/mat.24.31.BW1975

A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi. Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, Ucząc je przestrzegać wszystkie go, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata.
Ewangelia według św. Mateusza 28:18‭-‬20 BW1975
https://bible.com/pl/bible/3490/mat.28.18-20.BW1975
_________________
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13639
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 418/608
 68%
Wysłany: 2023-09-10, 20:46   

DZ.Ap.3:19 -20--BW-----RESTYTUCJA
Przeto upamiętajcie i nawróćcie się, aby były zgładzone grzechy wasze,
Aby nadeszły od Pana czasy ochłody i aby posłał przeznaczonego dla was Chrystusa Jezusa,
Nawróćcie się => Nawrócenie jest dziełem stopniowym,
Pokutujcie => Pokuta następuje po nawróceniu.
Przyjmijcie przykrycie waszych grzechów przez wiarę w Chrystusa, a jako skutek otrzymacie łaskę Bożą i naukę w sprawiedliwości.
Zapraszam do dyskusji o RESTYTUCJI czyli powrót do EDENU.

A tutaj moje przemyślenia o przyszłych pięknych czasach.:-----

Czasy ochłody !

Kiedy nadejdzie
Tysiąclecie-----
Pan ludzkość ,
obudzi, ze snu,
i zapanuje czas ochłody,
od wojen, rozpaczy
i trwóg.
Będziemy Bogu
składać dzięki,
za miłość i radość
jaką nam dał.
Za Jezusa krew
przelaną,
i za cudowny Boski plan. KK.

_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2793
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 164/177
 92%
Wysłany: 2023-09-10, 21:14   

nike napisał/a:
DZ.Ap.3:19 -20--BW-----RESTYTUCJA
Przeto upamiętajcie i nawróćcie się, aby były zgładzone grzechy wasze,
Aby nadeszły od Pana czasy ochłody i aby posłał przeznaczonego dla was Chrystusa Jezusa,
Nawróćcie się => Nawrócenie jest dziełem stopniowym,
Pokutujcie => Pokuta następuje po nawróceniu.

Ja czytam wręcz odwrotnie: pokutujcie i nawróćcie się
19 Pokutujcie więc i nawróćcie się, aby grzechy wasze zostały zgładzone, 20 aby nadeszły od Pana dni ochłody, aby też posłał wam zapowiedzianego Mesjasza, Jezusa, 21 którego niebo musi zatrzymać aż do czasu odnowienia wszystkich rzeczy, co od wieków przepowiedział Bóg przez usta swoich świętych proroków."
Ponadto nie zgadza się to, co sugerujesz z rozmową z Nikodemem. Tu w ogóle Pan Jezus obala nasze kolejności. "5 Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego2." Całość od J3,1...
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13639
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 418/608
 68%
Wysłany: 2023-09-10, 22:33   

Ja uważam tak:---Zainteresowałam się wiarą w Boga, podoba mi się to ją przyjmuję i wtedy dopiero robię rachunek sumienia, a nie przed wiarą, bo przecież nie wiem czy mi się ta wiara spodoba.
Zależy też jaki przekład czytasz, czasem są przestawione zdania, ale treść jest jednakowa.
Jeżeli chodzi o Nikodema, to pisał o nim Jan, a więc nie może być identycznie napisane ,po drugie zupełnie jest o czymś innym, trzecia sprawa Biblia nie jest pisaną za koleją jak powieść.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Henryk Suchecki 
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 1512
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 23 Wrz 2018
Posty: 964
Poziom: 27
HP: 71/1795
 4%
MP: 857/857
 100%
EXP: 47/83
 56%
Wysłany: 2023-09-11, 07:09   

Piotr wstaje i nie obiecuje im gruszek na wierzbie. Zacznijcie żyć moralnie wg prawa, czekajcie na swoją śmierć , a po niej już wszystko będzie cacy. PIOTR MÓWI, ŻE PAN JEZUS TO FAKTYCZNIE BYŁ TEN OBIECANY MESJASZ ON PONOWNIE POWRÓCIŁ CZEGO JESTEŚMY ŚWIADKAMI. sTAŁ SIĘ NOWĄ RZECZYWISTOŚCIĄ DO KTÓREJ NAS WPROWADZIŁ.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2793
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 164/177
 92%
Wysłany: 2023-09-11, 10:43   

nike napisał/a:
Zainteresowałam się wiarą w Boga, podoba mi się to ją przyjmuję

To akurat stoi w sprzeczności z nauką o tym, że to Bóg wybiera człowieka do wiary i że od niego zależy kto uwierzy, a kto nie.
On (podobno) sprawia i wiarę i powołanie i wykonanie.
nike napisał/a:
wtedy dopiero robię rachunek sumienia, a nie przed wiarą, bo przecież nie wiem czy mi się ta wiara spodoba.

Sumienie rusza nie tylko wierzących. Niewierzący lub wierzący w innych Bogów także przed nimi "zdają sprawę" w swoich sumieniach. Podobanie się, czy nie podobanie też raczej mnie nie przekonuje. Naprawdę, taką drogą szłaś?
nike napisał/a:
Zależy też jaki przekład czytasz, czasem są przestawione zdania, ale treść jest jednakowa.

Tak, właśnie sprawdziłam, ale w tych popularnych jak np.BT,BW,UBG jest kolejność taka, jak podałam i to ma sens. Jednak przestawienie kolejności ma inny wydźwięk.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Henryk Suchecki 
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 1512
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 23 Wrz 2018
Posty: 964
Poziom: 27
HP: 71/1795
 4%
MP: 857/857
 100%
EXP: 47/83
 56%
Wysłany: 2023-09-11, 13:35   

DZ.Ap.3:19 -20--BW-----RESTYTUCJA
Przeto opamiętajcie i nawróćcie się, aby były zgładzone grzechy wasze, => pora zmienić myślenie że na niebo trzeba sobie zasłużyć i można tam wejść dopiero po śmierci, zmień kierunek marszu w swoim życiu o sto osiemdziesiąt stopni wtedy zrozumiesz że trafiasz w cel
Aby nadeszły od Pana czasy ochłody =>poczujesz piękno życia i obecność bożą w swoim tu i teraz i to nie od wielkiego dzwonu ale permanentnie w każdej chwili
i aby posłał przeznaczonego dla was Chrystusa Jezusa,=> nie kiedyś tam ale teraz duch święty wyrwie cię i oddzieli od tego co nieczyste, to sprawi że zapragniesz kąpieli rytualnej (chrztu)
Nawróćcie się => przyjmij Łaskę , zrozum że doskonała ofiara za ciebie została złożona
Pokutujcie => dziękuj Panu Bogu że wyrwał cię z sideł ptasznika , z piekła oskarżyciela że jesteś nie doskonały
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13639
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 418/608
 68%
Wysłany: 2023-09-11, 13:57   

Czy ja taką drogą szłam? Ja się urodziłam już u Badaczy, moja droga była chyba troszkę inna, bo ja nie poznawałam wierzenia, ja już w to wierzyłam, a jeżeli chodzi o pokutę, to nie ma nikogo bez grzechu,a więc ciągle pokutujemy i za chwilę to samo robimy.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Henryk Suchecki 
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 1512
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 23 Wrz 2018
Posty: 964
Poziom: 27
HP: 71/1795
 4%
MP: 857/857
 100%
EXP: 47/83
 56%
Wysłany: 2023-09-11, 14:09   

nike napisał/a:
a jeżeli chodzi o pokutę, to nie ma nikogo bez grzechu,a więc ciągle pokutujemy i za chwilę to samo robimy.
Król Koryntu Syzyf stał się symbolem; od jego imienia utworzono zwrot syzyfowa praca. Oznacza on bezskuteczny i bezcelowy wysiłek, który nie ma końca i nie przynosi rezultatów. Wyrazy bliskoznaczne: bezskuteczna, bezcelowa, daremna, niekończąca się, bez efektu, bezowocna, niepotrzebna, zbyteczna, nieprzydatna. On to próbuje własnym wysiłkiem wtoczyć kamień na szczyt góry
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4536/15122
 30%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2023-09-11, 14:10   

nike napisał/a:
Czy j więc ciągle pokutujemy i za chwilę to samo robimy.


Hbr 10.26
Jeśli bowiem dobrowolnie grzeszymy po otrzymaniu pełnego poznania prawdy, to już nie ma dla nas ofiary przebłagalnej za grzechy, ale jedynie jakieś przerażające oczekiwanie sądu i żar ognia, który ma trawić przeciwników.
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4536/15122
 30%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2023-09-11, 14:15   

Wiesława napisał/a:
nike napisał/a:
Zainteresowałam się wiarą w Boga, podoba mi się to ją przyjmuję

To akurat stoi w sprzeczności z nauką o tym, że to Bóg wybiera człowieka do wiary i że od niego zależy kto uwierzy, a kto nie.
.


Bóg udziela każdemu łaski. To od człowieka zależy jak na nią odpowie
Nasze usprawiedliwienie pochodzi z łaski Bożej. Łaska jest przychylnością, darmową pomocą Boga, byśmy odpowiedzieli na Jego wezwanie: stali się dziećmi Bożymi J 1, 12-18)
przybranymi synami Rz 8, 14-17
uczestnikami natury Bożej 2 P 1, 3-4.
i życia wiecznego J 17, 3
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2793
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 164/177
 92%
Wysłany: 2023-09-11, 14:33   

Henryk Suchecki napisał/a:
Przeto opamiętajcie i nawróćcie się, aby były zgładzone grzechy wasze, => pora zmienić myślenie że na niebo trzeba sobie zasłużyć i można tam wejść dopiero po śmierci, zmień kierunek marszu w swoim życiu o sto osiemdziesiąt stopni wtedy zrozumiesz że trafiasz w cel

A kto tu głosi, że na niebo trzeba zasłużyć? Sprawa "po śmierci" jest inna. Po śmierci KAŻDY wejdzie do duchowego świata. Nie ma różnic na wierzący, czy nie; na poganin, chrześcijanin, buddysta, katolik, mormon itd. Każdy będzie po swojej śmierci w innej rzeczywistości.
Henryk Suchecki napisał/a:
Nawróćcie się => przyjmij Łaskę , zrozum że doskonała ofiara za ciebie została złożona

Dokładnie o tym piszę.
"Łaską zbawieni jesteśmy..."itd.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2793
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 164/177
 92%
Wysłany: 2023-09-11, 14:38   

nike napisał/a:
Czy ja taką drogą szłam? Ja się urodziłam już u Badaczy, moja droga była chyba troszkę inna, bo ja nie poznawałam wierzenia, ja już w to wierzyłam, a jeżeli chodzi o pokutę, to nie ma nikogo bez grzechu,a więc ciągle pokutujemy i za chwilę to samo robimy.

Chyba cię nie rozumiem.
Ja się urodziłam w katolickiej rodzinie i katolickim środowisku. Wierzenie i ja poznałam.
Po wielu latach pożegnałam się z KrK, z jego dogmatami, rytuałami, wierzeniami. Jednak część tamtej wiary była i jest we mnie, a mianowicie to, co dotyczy Pana Jezusa.
Nikt nie uzurpuje sobie prawa do nazywania siebie bezgrzesznym. Po prostu różne denominacje w różny sposób przyswoiły sobie drogę do pokutowania, do "uwolnienia się" chwilowego od swoich grzechów. Ja nie dostrzegam, aby jakakolwiek mi znana denominacja robiła to w sposób nakazany w NT.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 13