FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nauki biblisty katolickiego dr hab. Marcina Majewskiego
Autor Wiadomość
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3335
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 148/204
 72%
Wysłany: 2024-01-14, 17:13   

nike napisał/a:
Fedorowicz proszę powiedz co mam zrobić z wybraną, przeczytaj jakich słów używa wobec Boga JHWH. Czekam na twoją decyzję, tylko skoro chcesz być sędzią, to odwagi bądź. CZEKAM

Najważniejszą zasadą z Pisma Świętego jest zakaz złorzeczenia Bogu (Birkat Haszem) inaczej zakaz bluźnierstwa. Czytamy o tym w Księdze Hioba ( hebr. איוב Ijow ). Ja bym proponował ostrzeżenie i wytłumaczenie, dlaczego tutaj, na tym forum tak nie można pisać. O ile user wybrana rzeczywiście się tego grzechu dopuściła, to najpierw należałoby udowodnić.
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2024-01-14, 17:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7111
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5510/7220
 76%
EXP: 56/373
 15%
Wysłany: 2024-01-14, 18:29   

Fedorowicz napisał/a:
O ile user wybrana rzeczywiście się tego grzechu dopuściła, to najpierw należałoby udowodnić.

To jeszcze Pan Fedorowicz nie czytał tego, co pisze wybrana?
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13638
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 417/608
 68%
Wysłany: 2024-01-14, 18:31   

Proszę zajrzyj na str.35 godz 15:31 i mi odpisz mam ją zablokować? bo jeżeli mówisz pouczyć, to proszę może ciebie posłucha .

Przeczytaj całą ostatnią część która należy do wybranej i oceń.... ciekawa jestem jak to ocenisz, a takich postów jest na forum kilka w wydaniu wybranej.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7111
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5510/7220
 76%
EXP: 56/373
 15%
Wysłany: 2024-01-14, 19:45   

Fedorowicz napisał/a:
O ile user wybrana rzeczywiście się tego grzechu dopuściła, to najpierw należałoby udowodnić.

Wystarczy ten dowód wskazany przez Nike- Panie Fedorowicz?
Czy szukać jeszcze kilkanaście podobnych wpisów o "Szatanie o imieniu Jehowa"?
A wiesz kto gorliwie przyklaskiwał tym "pomysłom"?
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3335
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 148/204
 72%
Wysłany: 2024-01-15, 05:22   

nike napisał/a:
Proszę zajrzyj na str.35 godz 15:31 i mi odpisz mam ją zablokować? bo jeżeli mówisz pouczyć, to proszę może ciebie posłucha . Przeczytaj całą ostatnią część która należy do wybranej i oceń.... ciekawa jestem jak to ocenisz, a takich postów jest na forum kilka w wydaniu wybranej.

Faktycznie ten wpis jest dość kontrowersyjny, ale user wybrana nie używa tam Imienia Bożego. Zaraz później pisze:
wybrana napisał/a:
Nie przeciwko Bogu JHWH, tylko przeciwko takim ludziom, którzy obdarzają Boga fałszywymi epitetami.

Pisze tu, że nie jest przeciwko Bogu JHWH. Nie znalazłem też tego, co napisał Henryk:
Henryk napisał/a:
Czy szukać jeszcze kilkanaście podobnych wpisów o "Szatanie o imieniu Jehowa"?

Tak, proszę poszukać. Byłby to jednoznaczny dowód na bluźnierstwo. Nie jestem jednak zdania, że należy wówczas blokować takich userów od razu. Takie wpisy mogą wynikać z niezrozumienia Pisma Świętego. Należy wtedy taki wpis usunąć, a następnie pouczyć i ostrzec. I nikt nie zarzuci Administracji że postąpiła niesprawiedliwie.

Henryk napisał/a:
A wiesz kto gorliwie przyklaskiwał tym "pomysłom"?

Proszę mnie nie odpytywać, tylko podać konkretny wpis jako dowód .
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2024-01-15, 05:25, w całości zmieniany 4 razy  
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7111
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5510/7220
 76%
EXP: 56/373
 15%
Wysłany: 2024-01-15, 08:33   

Fedorowicz napisał/a:
Tak, proszę poszukać. Byłby to jednoznaczny dowód na bluźnierstwo.

 
Cytat:
To są atrybuty Jahwe, które było czczonym plemiennym bóstwem i odzwierciedlało ono charakter niegodziwca, który pragnął poprzez strach uzyskać wobec siebie posłuszeństwo. 

http://biblos.feen.pl/sea...cb6c7&start=330
Cytat:
Nie jestem jednak zdania, że należy wówczas blokować takich userów od razu. Takie wpisy mogą wynikać z niezrozumienia Pisma Świętego.

Wiele razy próbowano to wyjaśnić.
Cytat:
Proszę mnie nie odpytywać, tylko podać konkretny wpis jako dowód .

Nie będziemy tu przeprowadzać sądu "kapturowego", podczas nieobecności zainteresowanego.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
Ostatnio zmieniony przez Henryk 2024-01-15, 08:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13638
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 417/608
 68%
Wysłany: 2024-01-15, 08:38   

Wiesz co Fedorowicz, przestań się ośmieszać, i koniec zabawy,
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
wybrana
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 3148
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 05 Sie 2020
Posty: 758
Poziom: 24
HP: 67/1353
 5%
MP: 646/646
 100%
EXP: 60/68
 88%
Wysłany: 2024-01-15, 08:48   

Fedorowicz napisał/a:
nike napisał/a:
Proszę zajrzyj na str.35 godz 15:31 i mi odpisz mam ją zablokować? bo jeżeli mówisz pouczyć, to proszę może ciebie posłucha . Przeczytaj całą ostatnią część która należy do wybranej i oceń.... ciekawa jestem jak to ocenisz, a takich postów jest na forum kilka w wydaniu wybranej.

Faktycznie ten wpis jest dość kontrowersyjny, ale user wybrana nie używa tam Imienia Bożego. Zaraz później pisze:
wybrana napisał/a:
Nie przeciwko Bogu JHWH, tylko przeciwko takim ludziom, którzy obdarzają Boga fałszywymi epitetami.

Pisze tu, że nie jest przeciwko Bogu JHWH. Nie znalazłem też tego, co napisał Henryk:
Henryk napisał/a:
Czy szukać jeszcze kilkanaście podobnych wpisów o "Szatanie o imieniu Jehowa"?

Tak, proszę poszukać. Byłby to jednoznaczny dowód na bluźnierstwo. Nie jestem jednak zdania, że należy wówczas blokować takich userów od razu. Takie wpisy mogą wynikać z niezrozumienia Pisma Świętego. Należy wtedy taki wpis usunąć, a następnie pouczyć i ostrzec. I nikt nie zarzuci Administracji że postąpiła niesprawiedliwie.

Henryk napisał/a:
A wiesz kto gorliwie przyklaskiwał tym "pomysłom"?

Proszę mnie nie odpytywać, tylko podać konkretny wpis jako dowód .

Nigdy nie napisałam, żevJHWH, to szatan czy diabeł.
Pragnę zaznaczyć, że Izraelici nie używali imienia Bożego Jahwe czy Jehowa i nawet był zakaz wymawiania imienia.
Świadkowie Jehowy w swoim wydaniu Biblii, każdemu wersetowi Bibli przypisują imię Jehowa, czyli uważają, że Jehowa wszystko kazał, to co przedstawia każdy werset. W innych wydaniach Bobli pisze na początku - Pan. Pod tą nazwą można rozumieć więcej osób.
W przypadku Biblii Świadków Jehowy, każde zdarzenie tam występujących kazał uczynić Jehowa. Czyli według ŚJ kazał mordować itd., bo taka jest poświadczająca treść Biblii ST.
Jedni mówią Jehowa kazał a inni tacy jak Jeremiasz ganią takie postępowanie.
Bóg Ojciec Najwyższy przemawiał do tego narodu przez powołanych przez siebie Proroków, którzy pouczali o miłości, pokoju i czynieniu dobrze. Wiemy, że za takie głoszenie prawd wielu powołanych Proroków zabito, bo nie chciano słuchać napomień Bożych i lud ten żył w nieprawości. To nie Bóg kazał czynić tą nieprawość lecz szatan o którym ich pisma mało piszą.
Oni słuchali podszeptów szatana a powoływali się na wolę Bożą.
Gdy po Chrystusie palono na stosie ludzi, to też powoływano się na wolę Bożą wykonując ogromne zło. Nawet Hitler powoływał się na wolę Bożą.
Tak czynią ci, co Boga nie znają ale chętnie na niego się powołują, by usprawiedliwić swój zły czyn - to jest szatańska kalkulacja, by być nierozpoznanym i czynić zło.
Dlatego w waszej Biblii, gdy pisze - Jehowa kazał, jest to nadużycie że strony ludzi, jeżeli uważają, że faktycznie kazał.
Tu nie największe znaczenie jest nazwa przypisana Bogu ale największe znaczenie mają epitety jakimi obdarzamy Boga, czyli jaki Bóg jest.
Ja wierzę, że Bóg Ojciec jest miłością miłość nie zabija, mści się.
Miłość pragnie aby ludzie upodobniali się do Niego, czyli by kochali bliźniego jak siebie samego.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3335
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 148/204
 72%
Wysłany: 2024-01-15, 09:13   

Henryk napisał/a:
"To są atrybuty Jahwe, które było czczonym plemiennym bóstwem i odzwierciedlało ono charakter niegodziwca, który pragnął poprzez strach uzyskać wobec siebie posłuszeństwo. "

Należałoby wytłumaczyć wybranej, że Bóg opisany w Piśmie Świętym przez starożytnych autorów biblijnych wymierza sprawiedliwość grzesznikom. Że wzywa do przestrzegania przykazań. Gdyby jedyną reakcją na zbrodnie miała być miłość do zbrodniarza jak uważa wybrana i całkowita jego bezkarność, to szybko musielibyśmy zejść z tego świata.
nike napisał/a:
Wiesz co Fedorowicz, przestań się ośmieszać, i koniec zabawy.

Najpierw pyta mnie Pani o opinię, a następnie obraża. Czy to naprawdę tak trudno jest kulturalnie odnosić się do userów forum ? Ja zawsze podchodzę do Pani wpisów z szacunkiem.
wybrana napisał/a:
Nigdy nie napisałam, że JHWH, to szatan czy diabeł. Ja wierzę, że Bóg Ojciec jest miłością miłość nie zabija, mści się. Miłość pragnie aby ludzie upodobniali się do Niego, czyli by kochali bliźniego jak siebie samego.

Czytałem Pani negatywną wypowiedź na forum o zasadzie "oko za oko". Wynika ona z niezrozumienia etyki i zasad postępowania starożytnych w dawnych czasach, gdy spisywano Stary Testament. Istniała jedynie siła: jeśli ktoś słaby i biedny wyrządził jakąś szkodę silnemu i bogatemu to musiał zginąć. Zostawał po prostu na zasadzie zemsty i odwetu zamordowany. Nie mogła ominąć go zemsta potężnego i silniejszego, bardziej wpływowego od niego. Natomiast jeśli bogacz skrzywdził biedaka to biedak nie miał żadnych możliwości dochodzenia swoich praw i możny był całkowicie bezkarny.

Taka barbarzyńska zasada obowiązywała jeszcze nawet w szesnastowiecznej Polsce: niczego innego, jak właśnie przestrzegania zasady „oko za oko” domagał się Andrzej Frycz Modrzewski w swojej księdze "O mężobójstwie", w której – odwołując się właśnie do poczucia sprawiedliwości przejętego przez chrześcijaństwo z Tory, jako wzorca moralnego – wzywał do zmiany prawa, według którego szlachcic za zabicie chłopa płacił tylko grzywnę, a chłop za zabicie pana "dawał gardło". Natomiast według zasad judaizmu, tysiące lat wcześniej, zamordowanie nie tylko żydowskiego sługi ale i niewolnika nie-Żyda było karane śmiercią przez ścięcie mieczem (Sanhedryn 52b, Raszi), co można uznać za rewolucyjne rozstrzygnięcie etyczne oparte na przeświadczeniu, że w oczach Boga życie niewolnika nie jest mniej istotne niż życie jego pana. Więcej nawet: za wybicie nieżydowskiemu niewolnikowi oka (lub zęba) jego żydowski właściciel musiał wedle nakazu Tory zwrócić mu wolność (Szemot 21:26). Zasada „oko za oko” była więc rewolucyjna na tamte czasy (ponad trzy tysiące lat temu), bo była zasadą sprawiedliwości. Tora zastępowała regułą „oko za oko” niesprawiedliwe zasady wcześniejsze: z jednej strony „życie za oko”, z drugiej „bezkarność za oko”. „Oko za oko, ale nie oko i życie za oko” czytamy w Ketubot 38a. Nieistotne miało być, według prawa Tory, czy to oko możnego, czy oko nędzarza: „oko za oko” oznaczało, że każde oko jest równie cenne, niezależnie jaki jest status społeczny sprawcy i niezależnie jaki status ofiary.
I tu ważna sprawa:
Otóż prawo to nie było nigdy traktowane dosłownie. ("W całej historii żydowskiego narodu nie było sądu, który by nakazał oślepienie lub spowodowanie jakiejkolwiek fizycznej szkody jako odpłatę za uszkodzenie ciała" - czytamy w komentarzu do Tory [wydanie Pardes Lauder]).

Henryk napisał/a:
Nie będziemy tu przeprowadzać sądu "kapturowego", podczas nieobecności zainteresowanego.

Jak Henryk czyta powyżej, wiele wpisów na forum wynika ze słabej wiedzy o Biblii. Dlatego nie przeprowadzajmy nie tylko kapturowego, ale żadnego sądu, zastraszania i prześladowań userów forum. Zamiast tego życzliwie tłumaczmy i wyjaśniajmy. :)
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2024-01-15, 09:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4536/15122
 30%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2024-01-15, 09:28   

wybrana napisał/a:
[q.
Świadkowie Jehowy w swoim wydaniu Biblii, każdemu wersetowi Bibli przypisują imię Jehowa, czyli uważają, że Jehowa wszystko kazał, to co przedstawia każdy werset. .


Co Ciekawe nawet określenie Jehowa jakby forma żeńska imienia Jahwe, nawet myli się samym ŚJ, bo czasem potrafią się przejęzyczyć, mówiąc jakby o kobiecie:
„Ale jak Jehowa, która mieszka w niewidzialnych niebiosach, ‛ujmuje naszą prawicę’?” Strażnica 15.01 2009 s. :-P

W swej Biblii z 2018 r. ŚJ, wbrew prawdzie, napisali w przypisie do Ap 19:1: „»Jah« to skrócona forma imienia Jehowa”.
:roll:
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3335
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 148/204
 72%
Wysłany: 2024-01-15, 18:02   

Markerów napisał/a:
Co Ciekawe nawet określenie Jehowa jakby forma żeńska imienia Jahwe,

Tutaj bym się z Drogim Kolegą jednak nie zgodził. Imię Boga יהוה było powszechnie znane w starożytności. Na dobre zadomowiło się Ono jako część składowa wielu imion ludzkich. Formy te, na początku wyrazu brzmią naczęściej: JEHO, na końcu zaś: JEHU, JAHU. Przykłady z Biblii: Jehoszafat król Judy Jehoram — król Izraela Jehu — król Izraela Jehonadab Jehoszeba — córka króla Jehorama Jehoasz — król Judy Jehojada — kapłan Jehoachaz i Jehoasz — królowie Izraela Jehoachaz i Jehojakim — królowie Judy: Jehojachin — król Judy , a także Jehohanan (współczesny Jan — „Jehowa obdarza łaską”) Istotnym imieniem jest Jehoszua, tłumaczone w zależności od upodobań tłumacza jako Jozue, Józef albo Jezus. Znaczy ono tyle co „Jehowa wybawia”. Również nazwa własna (albo imię) Żyd (Jehudi) zawiera w sobie hebrajskiego brzmienie imienia Boga. W niektórych imionach środkowe ‘H’ pozostaje nieme, co tworzy Joszuę, Jotama, Jozjasza, Jonasza, Jonadaba, Judytę (Jehudit)… Wiele imion biblijnych wciąż cieszy się dużą popularnością. Niektóre z nich, w oryginalnej wersji hebrajskiej, zawierają imię Boże. Oto kilka z nich oraz ich hebrajskie znaczenia. Jan — „Jehowa okazał łaskę” Joanna — „Jehowa okazał łaskę” Joel — „Jehowa jest Bogiem” Jonatan — „Jehowa dał” .
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2024-01-15, 18:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4536/15122
 30%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2024-01-15, 18:13   

Fedorowicz napisał/a:
Markerów napisał/a:
Co Ciekawe nawet określenie Jehowa jakby forma żeńska imienia Jahwe,

Tutaj bym się z Drogim Kolegą jednak nie zgodził. Imię Boga יהוה było powszechnie znane w starożytności. Na dobre zadomowiło się Ono jako część składowa wielu imion ludzkich. Formy te, na początku wyrazu brzmią naczęściej: JEHO, na końcu zaś: JEHU, JAHU. Przykłady z Biblii: Jehoszafat król Judy Jehoram — król Izraela Jehu — król Izraela Jehonadab Jehoszeba — córka króla Jehorama Jehoasz — król Judy Jehojada — kapłan Jehoachaz i Jehoasz — królowie Izraela Jehoachaz i Jehojakim — królowie Judy: Jehojachin — król Judy , a także Jehohanan (współczesny Jan — „Jehowa obdarza łaską”) Istotnym imieniem jest Jehoszua, tłumaczone w zależności od upodobań tłumacza jako Jozue, Józef albo Jezus. Znaczy ono tyle co „Jehowa wybawia”. Również nazwa własna (albo imię) Żyd (Jehudi) zawiera w sobie hebrajskiego brzmienie imienia Boga. W niektórych imionach środkowe ‘H’ pozostaje nieme, co tworzy Joszuę, Jotama, Jozjasza, Jonasza, Jonadaba, Judytę (Jehudit)… Wiele imion biblijnych wciąż cieszy się dużą popularnością. Niektóre z nich, w oryginalnej wersji hebrajskiej, zawierają imię Boże. Oto kilka z nich oraz ich hebrajskie znaczenia. Jan — „Jehowa okazał łaskę” Joanna — „Jehowa okazał łaskę” Joel — „Jehowa jest Bogiem” Jonatan — „Jehowa dał” .


A czy ja gdzieś napisałem że jest inaczej? 🤔
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3335
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 148/204
 72%
Wysłany: 2024-01-15, 18:21   

Markerów napisał/a:
..A czy ja gdzieś napisałem że jest inaczej? 🤔

Pan napisał "jakby żeńskie". A matriarchat czy feminizm to nie jest przesłanie judaizmu. :)
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4536/15122
 30%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2024-01-15, 18:25   

Fedorowicz napisał/a:
Markerów napisał/a:
..A czy ja gdzieś napisałem że jest inaczej? 🤔

Pan napisał "jakby żeńskie". A matriarchat czy feminizm to nie jest przesłanie judaizmu. :)


Napisałem że Jahwe myli się ŚJ, bo czasem potrafią się przejęzyczyć, mówiąc jakby o kobiecie:
„Ale jak Jehowa, która mieszka w niewidzialnych niebiosach"
:roll:
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3335
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 148/204
 72%
Wysłany: 2024-01-15, 18:48   

Markerów napisał/a:
Napisałem że Jahwe myli się ŚJ, bo czasem potrafią się przejęzyczyć, mówiąc jakby o kobiecie: „Ale jak Jehowa, która mieszka w niewidzialnych niebiosach"
:roll:

Tak, zgadza się. Ktoś się pomylił, "przejęzyczył". Czy ważne jest Imię Boże ? Zwróćmy uwagę, że modlitwa wzorcowa podana przez Jezusa Chrystusa zaczyna się od słów: "Nasz Ojcze w Niebiosach, niech będzie uświęcone Twoje Imię” (Mateusza 6:9). Podmieniona została forma Imienia Bożego z Jehovah na Jahweh, wymawiane niekiedy Jaałe i ta ostatnia wymieniona forma jest zbieżna z formą Ιαωουηε, która jak sugerują znawcy odnosiła się do greckiego bożka Zeusa.
Jahwe nie istnieje w języku hebrajskim, nie ma jej w żadnym manuskrypcie masoreckim, ani w żadnym wydaniu Tanachu włącznie z edycjami współczesnymi. W katolickim tłumaczeniu Biblii Tysiąclecia i Biblii Poznańskiej w księdze Apokalipsy 16:16 - jest Har-Magedon. Skoro napisali poprawnie tą nazwę, to również oznacza, że mogli napisać poprawnie Imię Boże Jehowah oraz imię Mesjasza - Jehoszua, które nawiązuje do Imienia Bożego - Jehowah. Dlaczego tego nie zrobili ? Forma Jahweh nie jest zgodna z zasadami fonetyki i gramatyki hebrajskiej, a także powstaje pytanie dlaczego taka forma nie pojawia się w wydaniach Tanachu od czasów masoretów i potem od czasu wynalezienia druku aż po czas dzisiejszy włącznie ? Imię יֵשׁוּעַ Jeszua to skrócona forma imienia יְהוֹשֻׁ֣עַ Jehoszua. Imię to pochodzi od czasownika יָשַׁע jasza - znaczącego wybawiać, ratować, ocalać. Całe imię znaczy dosłownie Jehowah - wybawieniem. Jest to imię teoforyczne wskazujące na Boga jako Autora wybawienia ludzi zgodnie z tym co sam Bóg powiedział o sobie, co zanotował Izajasz 43:11. Mesjasz jest jedynie wykonawcą Bożego planu co podkreśla Juda 1:25 w swym liście.
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2024-01-15, 18:50, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 13