FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Badacze Pisma Świętego
Autor Wiadomość
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3335
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 148/204
 72%
Wysłany: 2023-07-08, 20:15   Badacze Pisma Świętego

"Wykonujemy pracę .. zbierania rozproszonych przez długi czas fragmentów prawdy oraz przekazywania ich ludowi Pańskiemu – nie jako nowych, nie jako naszych własnych, ale jako pochodzących od Pana... Nie powinniśmy mniemać, że to nam należy się jakakolwiek zasługa za odkrycie i ponowne uporządkowanie klejnotów prawdy."
Chciałbym w tym temacie przede wszystkim zachęcić Badaczy na Forum do szczerych wypowiedzi o zasadach religijnych i moralnych, jakimi się kierują oraz o ich zdanie o współwyznawcach, założycielach, o działalności społeczności Badaczy z ubiegłych wieków i lat. Myślę, że najbardziej cenne będą osobiste doświadczenia i przemyślenia oraz świadectwa wiary. :)
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-07-08, 20:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7111
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5510/7220
 76%
EXP: 56/373
 15%
Wysłany: 2023-07-08, 20:31   Re: Badacze Pisma Świętego

Fedorowicz napisał/a:
"Wykonujemy pracę .. zbierania rozproszonych przez długi czas fragmentów prawdy oraz przekazywania ich ludowi Pańskiemu – nie jako nowych, nie jako naszych własnych, ale jako pochodzących od Pana... Nie powinniśmy mniemać, że to nam należy się jakakolwiek zasługa za odkrycie i ponowne uporządkowanie klejnotów prawdy."

Chyba kiedyś coś podobnego czytałem... :-?
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3335
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 148/204
 72%
Wysłany: 2023-07-09, 07:40   Re: Badacze Pisma Świętego

Henryk napisał/a:
Chyba kiedyś coś podobnego czytałem... :-?

To fragment publikacji "Obwieszczanie powrotu Pana" (1870-1914) Charlesa Taze Russela.
"Piszę tę historię nie tylko z powodu nalegań, bym przedstawił w ogólnym zarysie, jak Bóg prowadzi ścieżką światłości, ale głównie dlatego, iż jestem przekonany, że prawda musi być przekazywana z poczuciem skromności, aby można było odeprzeć błędne rozumowania i podyktowane uprzedzeniami fałszywe twierdzenia oraz aby nasi czytelnicy mogli zobaczyć, jak Pan dotąd pomagał i kierował".
Charles Taze Russell opisał wydarzenia, które doprowadziły do publikowania serii Brzask Tysiąclecia (zwanej później Wykładami Pisma Świętego) oraz czasopisma Strażnica Syjońska i Zwiastun Obecności Chrystusa ..
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7111
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5510/7220
 76%
EXP: 56/373
 15%
Wysłany: 2023-07-09, 08:40   Re: Badacze Pisma Świętego

Fedorowicz napisał/a:
To fragment publikacji "Obwieszczanie powrotu Pana" (1870-1914) Charlesa Taze Russela.

Dziękuję.
Sprawdziłem na samym początku. Dzisiejsze zdobycze techniki czynią to łatwym i bardzo szybko.
Jego styl pisania trudny jest do podrobienia.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3335
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 148/204
 72%
Wysłany: 2023-07-11, 16:37   Re: Badacze Pisma Świętego

Henryk napisał/a:
Dziękuję. Sprawdziłem na samym początku. Dzisiejsze zdobycze techniki czynią to łatwym i bardzo szybko. Jego styl pisania trudny jest do podrobienia.

Mam pytanie . Czy istnieją jakieś punkty wspólne pomiędzy Badaczami a Świadkami Jehowy ?
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7111
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5510/7220
 76%
EXP: 56/373
 15%
Wysłany: 2023-07-11, 16:59   Re: Badacze Pisma Świętego

Fedorowicz napisał/a:
Mam pytanie . Czy istnieją jakieś punkty wspólne pomiędzy Badaczami a Świadkami Jehowy ?

Tak. Kilka znajdzie się.
Odrzucenie Trójcy, dusza ludzka jest śmiertelna, Maryja jest godną szacunku, ale nie pośredniczką...
Odrzucenie wszelkiej ikonolatrii, modlitw do świętych.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2787
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 158/177
 89%
Wysłany: 2023-07-11, 17:48   

To całe zamieszanie z powstaniem Badaczy, potem ŚJ ma korzenie w odstępczych pomysłach Adwentystów. Od nich się zaczęło, bo jakiś koleś - z hameryki - oczywista sprawa - miał cynk z nieba o sobocie; i poszły konie po betonie. Coraz częstsze i głupsze :cynki" miał, a ludziska te dziwy podjęli, a potem coraz to dziwiej się działo, aż do porzucenia Jezusa i postawieniu na piedestale tylko i wyłącznie Jehowa, starotestamentowego żydowwskiego bóstwa.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3335
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 148/204
 72%
Wysłany: 2023-07-12, 17:30   

Wiesława napisał/a:
To całe zamieszanie z powstaniem Badaczy, potem ŚJ ma korzenie w odstępczych pomysłach Adwentystów. Od nich się zaczęło, bo jakiś koleś - z hameryki - oczywista sprawa - miał cynk z nieba o sobocie; i poszły konie po betonie. Coraz częstsze i głupsze :cynki" miał, a ludziska te dziwy podjęli, a potem coraz to dziwniej się działo, aż do porzucenia Jezusa i postawieniu na piedestale tylko i wyłącznie Jehowy, starotestamentowego żydowskiego bóstwa.

Cos w tym jest. Bo na przykład z negowania sakramentu małżeństwa wyjdzie wkrótce negowanie wierności małżeńskiej. I to ma właśnie niestety miejsce w masowej skali.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7111
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5510/7220
 76%
EXP: 56/373
 15%
Wysłany: 2023-07-12, 19:17   

Fedorowicz napisał/a:
Cos w tym jest. Bo na przykład z negowania sakramentu małżeństwa wyjdzie wkrótce negowanie wierności małżeńskiej. I to ma właśnie niestety miejsce w masowej skali.


Negowanie czegoś, co ludzie ustalili niecałe 400 lat temu. :lol:
Inne religie nie mają czegoś takiego jak "sakrament małżeństwa" i co?
Inaczej tam jest?
Zdrady małżeńskie istnieją tak długo, jak istnieje ludzkość.
Sakramenty nic nie zmienią, dokąd ludzie nie zmienią swych serc.

Jak pisałem: mnie sakrament odczyniony przez księdza nie jest potrzebny.
Wierność małżonce zależy wyłącznie ode mnie!
Magiczne obrzędy niczego nie zmienią.
Skąd masz wiedzę Panie Fedorowicz, że niewierność małżeńska występuje na "masową skalę"?
Czyżby ta wiedza pochodziła z konfesjonałów? :shock:
Ja i mnie podobni tej liczby nie podnoszą. :-D

My Badacze zawieramy śluby w USC, tam przysięgamy w obecności świadków wierność małżeńską, wzajemną pomoc, etc, i jest to w zupełności wystarczające.
Świadkiem naszej decyzji jest tez sam Bóg.
I to wystarczy.
Zapewniam! :lol:
Wiesława pisała:
Cytat:
Coraz częstsze i głupsze :cynki" miał, a ludziska te dziwy podjęli, a potem coraz to dziwniej się działo, aż do porzucenia Jezusa i postawieniu na piedestale tylko i wyłącznie Jehowy, starotestamentowego żydowskiego bóstwa.

Wiesławo- martw się o swoje "cynki". :mrgreen:
Sama "porzuciłaś" cały Stary Testament, wszystkie listy Pawła, a z pozostałej reszty wybierasz co Tobie się przyśni.
Tak więc nie do Ciebie należy ocena. :-P
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2787
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 158/177
 89%
Wysłany: 2023-07-12, 19:59   

Henryk napisał/a:

Wiesławo- martw się o swoje "cynki".
Sama "porzuciłaś" cały Stary Testament, wszystkie listy Pawła, a z pozostałej reszty wybierasz co Tobie się przyśni.
Tak więc nie do Ciebie należy ocena.

Ale ja się o ciebie martwię, aż mnie serce ściska.
Mnie nie są dane "cynki" z nieba (póki co), bo fioła zawsze można dostać, jak się system nerwowy załamie :lol: ;-) (Jak to mówią, jedna kropla i się rozleje).
Tu to chciałeś mi dopiec tylko, niegodnie zupełnie z tym ST i Pawłem.
Ja przyjmuję do wiadomości całą Biblię, co najwyżej nie traktuję niektórych fragmentów jako alfa-omega i jako dosłowność. Inaczej także podchodzę do wykładni/komentarzy dotyczących ST. est wiele Ksiąg, które wręcz uwielbiam. Psalmy, Izajasz, tzw.Prorocy Mniejsi i wiele innych.
Co do Pawła to także mam swoje zdanie na jego temat. Wiem, że nie wszystkie listy są przez niego pisane, chociaż się jemu przypisuje. Nie uznaję go za apostoła, takiego, jak np.Piotra, Jakuba - tej 12-ki po prostu. Ma on nieco celnych uwag w swoich listach, ale ja go po prostu nie lubię. Tak, jak nie lubię tego czy owego (np. Kaczyńskiego i Rydzyka :mrgreen: ), tak nie lubię Pawła, a lubię Jana. No i co mi zrobisz?
Możesz mnie nie lubić :cry: i tyle. (chociaż ja cię lubię) ;-)

Rozgadałam się, a nie napisałam najważniejszego.
Wprawdzie na luzie pisałam poprzedni wpis i nieco żartobliwie, jednak faktem jest, że najpierw adwentyzm powstał i to z jakiegoś objawienia. Ktoś tam (nie pomnę nazwiska, ale łatwo poszukać) miał jakieś objawienie w sprawie obchodzenia sabatu i z tego powstał ruch ADS, a z niego wyłonił się BPS, później ŚJ.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
Ostatnio zmieniony przez Wiesława 2023-07-12, 20:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2787
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 158/177
 89%
Wysłany: 2023-07-13, 11:20   

Douczyłam się. Wprawdzie tylko z podstawowych googlowych źródeł, ale już widzę, że tamte poprzednie informacje były błędne.
Krótko więc, to adwentyści mają dziwne korzenie "Kościół Adwentystów Dnia Siódmego (ang. Seventh-day Adventist Church, w skrócie SDA Church) – Kościół protestancki[3], który od innych wyznań chrześcijańskich odróżnia się między innymi przestrzeganiem soboty jako dnia świętego, wiarą w bliskie przyjście Jezusa Chrystusa oraz nauką o niebiańskiej świątyni i sądzie śledczym. Kościół ten wyrósł z ruchu millerystów w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych, a oficjalnie ustanowiony został w roku 1863[4]. Adwentyści dnia siódmego wierzą, iż ich główną misją jest głoszenie poselstwa opisanego w 14 rozdziale Księgi Objawienia. Jedną z założycieli Kościoła była Ellen G. White, która jest uważana za proroka i której pisma stanowią istotne źródło duchowego życia Kościoła[5]."
Milleryzm – protestancka tradycja religijna, związana z nauczaniem amerykańskiego farmera, Williama Millera, baptystycznego pastora, byłego kapitana Armii Stanów Zjednoczonych. Cechą wyróżniającą milleryzmu jest wiara w bardzo bliskie powtórne przyjście Chrystusa. Milleryzm jest pojęciem określającym ruch Millera w latach 1831–1844, jednak jego zwolennicy już wtedy sami określali się jako adwentyści. Stąd też prawie wszystkie współczesne Kościoły wywodzące się z tego ruchu znane są właśnie pod tą nazwą.

Przebudzenie adwentowe
Miller był przekonany, że w Biblii zawarta jest ukryta data ponownego przyjścia na Ziemię Jezusa Chrystusa i sądu ostatecznego. Opierając się na badaniu Pisma Świętego i jego interpretowaniu, a dokładnie proroctwa zawartego w Księdze Daniela (Dn. 8,14) uznał początkowo, że Mesjasz przyjdzie na Ziemię około 1843 roku.

Ten ruch ożywienia religijnego w latach 1831–1844, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, nazwano przebudzeniem adwentowym lub ruchem drugiego adwentu, gdyż jego istotą była wiara w rychłe powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Na podstawie proroctw z biblijnej Księgi Daniela datę tę wyznaczono na 22 października 1844 roku. Wkrótce ruch zwolenników Millera osiągnął ponad sto tysięcy wyznawców. Wielu sprzedało farmy i porzuciło swoją pracę, koncentrując się na pokucie i głoszeniu Ewangelii.

Wielkie rozczarowanie
Brak oczekiwanego pojawienia się Mesjasza 22 października 1844 roku, a także po tej dacie, nazwano wielkim rozczarowaniem. Po rozczarowaniu część wyznawców ruchu uznała obliczenia za błędne, czasem podając inne możliwe daty, a część przypisała im inne znaczenie.

W wyniku rozczarowania wiele tysięcy spośród uczestników ruchu millerowskiego odeszło od niego. Część z nich zwróciła się jednak ku Biblii w poszukiwaniu przyczyn rozczarowania. Wkrótce doszli oni do wniosku, że powyższa data została wyliczona prawidłowo, ale milleryści błędnie zinterpretowali wydarzenia z nią związane. Poszukujący doszli do przekonania, że proroctwo Biblii przepowiadało, iż Jezus nie powróci w 1844 roku, ale że rozpocznie wtedy specjalną służbę w niebie dla tych, którzy idą w Jego ślady. Zinterpretowali oni proroctwo jako wejście Jezusa Chrystusa do miejsca najświętszego niebiańskiej świątyni oraz rozpoczęcie drugiej fazy Jego pośrednictwa w celu ostatecznego oczyszczenia zbawionych z grzechu, zanim powróci na Ziemię. Stąd też zaczęli wyznawać wiarę w arcykapłańską służbę Jezusa Chrystusa w niebiańskiej świątyni, odpowiedniczki dawnej ziemskiej."

Natomiast o Badaczach jest tak" adaczami Pisma Świętego określa się niezależne chrześcijańskie organizacje wyznaniowe, które wywodzą się z Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego „Strażnica”1. Założone w 1888 roku przez amerykańskiego kaznodzieję Ch.T. Russella, organizacje te kojarzą się potocznie tylko ze Świadkami Jehowy2. W Polsce istnieją aż cztery denominacje uważające się za badaczy Pisma, powstałe kilkadziesiąt lat temu w wyniku rozłamu w ruchu założonym przez Charlesa Taze Russella2."
Tak, czy siak, są to nowe ruchy i nie budzą mojego zaufania.
Wielu powołuje się na korzenie z Biblii, gdzie mamy werset o badaniu Pism itd. Ale to nie o to chodzi.
Po prostu w XIX wieku ktoś chciał swoje pomysły wdrożyć i sprawdzali w kilkuosobowej grupie wersety biblijne. Tak jedno po drugim ciekawe zagadnienia rozpatrywali i to jest to "badanie" pisma.
W tym wersecie z Biblii chodzi o PIsma ST i nauki w sprawie Mesjasza. O Torę chodziło i tyle.



"
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3335
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 148/204
 72%
Wysłany: 2023-08-01, 09:11   

Wiesława napisał/a:

Milleryzm – protestancka tradycja religijna, związana z nauczaniem amerykańskiego farmera, Williama Millera, baptystycznego pastora, byłego kapitana Armii Stanów Zjednoczonych. Cechą wyróżniającą milleryzmu jest wiara w bardzo bliskie powtórne przyjście Chrystusa. Milleryzm jest pojęciem określającym ruch Millera w latach 1831–1844, jednak jego zwolennicy już wtedy sami określali się jako adwentyści. Stąd też prawie wszystkie współczesne Kościoły wywodzące się z tego ruchu znane są właśnie pod tą nazwą.
Przebudzenie adwentowe
Miller był przekonany, że w Biblii zawarta jest ukryta data ponownego przyjścia na Ziemię Jezusa Chrystusa i sądu ostatecznego. Opierając się na badaniu Pisma Świętego i jego interpretowaniu, a dokładnie proroctwa zawartego w Księdze Daniela (Dn. 8,14) uznał początkowo, że Mesjasz przyjdzie na Ziemię około 1843 roku.
Ten ruch ożywienia religijnego w latach 1831–1844, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, nazwano przebudzeniem adwentowym lub ruchem drugiego adwentu, gdyż jego istotą była wiara w rychłe powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Na podstawie proroctw z biblijnej Księgi Daniela datę tę wyznaczono na 22 października 1844 roku. Wkrótce ruch zwolenników Millera osiągnął ponad sto tysięcy wyznawców. Wielu sprzedało farmy i porzuciło swoją pracę, koncentrując się na pokucie i głoszeniu Ewangelii.
Wielkie rozczarowanie
Brak oczekiwanego pojawienia się Mesjasza 22 października 1844 roku, a także po tej dacie, nazwano wielkim rozczarowaniem. Po rozczarowaniu część wyznawców ruchu uznała obliczenia za błędne, czasem podając inne możliwe daty, a część przypisała im inne znaczenie.

W wyniku rozczarowania wiele tysięcy spośród uczestników ruchu millerowskiego odeszło od niego. Część z nich zwróciła się jednak ku Biblii w poszukiwaniu przyczyn rozczarowania. Wkrótce doszli oni do wniosku, że powyższa data została wyliczona prawidłowo, ale milleryści błędnie zinterpretowali wydarzenia z nią związane. Poszukujący doszli do przekonania, że proroctwo Biblii przepowiadało, iż Jezus nie powróci w 1844 roku, ale że rozpocznie wtedy specjalną służbę w niebie dla tych, którzy idą w Jego ślady. Zinterpretowali oni proroctwo jako wejście Jezusa Chrystusa do miejsca najświętszego niebiańskiej świątyni oraz rozpoczęcie drugiej fazy Jego pośrednictwa w celu ostatecznego oczyszczenia zbawionych z grzechu, zanim powróci na Ziemię. Stąd też zaczęli wyznawać wiarę w arcykapłańską służbę Jezusa Chrystusa w niebiańskiej świątyni, odpowiedniczki dawnej ziemskiej."

Natomiast o Badaczach jest tak" Badaczami Pisma Świętego określa się niezależne chrześcijańskie organizacje wyznaniowe, które wywodzą się z Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego „Strażnica”1. Założone w 1888 roku przez amerykańskiego kaznodzieję Ch.T. Russella, organizacje te kojarzą się potocznie tylko ze Świadkami Jehowy2. W Polsce istnieją aż cztery denominacje uważające się za badaczy Pisma, powstałe kilkadziesiąt lat temu w wyniku rozłamu w ruchu założonym przez Charlesa Taze Russella2."
Tak, czy siak, są to nowe ruchy i nie budzą mojego zaufania.
"

Niestety, z tym przepowiadaniem i datami im nie wyszło. Może to i dobrze? :)
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13638
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 417/608
 68%
Wysłany: 2023-08-01, 10:59   

Wiesława napisał/a:
Wprawdzie na luzie pisałam poprzedni wpis i nieco żartobliwie, jednak faktem jest, że najpierw adwentyzm powstał i to z jakiegoś objawienia. Ktoś tam (nie pomnę nazwiska, ale łatwo poszukać) miał jakieś objawienie w sprawie obchodzenia sabatu i z tego powstał ruch ADS, a z niego wyłonił się BPS, później ŚJ.


TAKIEJ BZDURY DAWNO NIE SŁYSZAŁAM.

Jeżeli chcesz prawdy się dowiedzieć o tym człowieku to przeczytaj sobie ten link----
http://pastor-russell.pl/
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2787
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 158/177
 89%
Wysłany: 2023-08-01, 11:09   

nike napisał/a:
Wiesława napisał/a:
Wprawdzie na luzie pisałam poprzedni wpis i nieco żartobliwie, jednak faktem jest, że najpierw adwentyzm powstał i to z jakiegoś objawienia. Ktoś tam (nie pomnę nazwiska, ale łatwo poszukać) miał jakieś objawienie w sprawie obchodzenia sabatu i z tego powstał ruch ADS, a z niego wyłonił się BPS, później ŚJ.


TAKIEJ BZDURY DAWNO NIE SŁYSZAŁAM.

Może bzdura, a może nie. Ja tego nie wymyśliłam, a jedynie przeczytałam przy okazji historii tych ruchów. Podobne odloty mili ci, którzy założyli metodystów.
Jak wiesz, mnie to jest całkowicie obojętne gdyż nigdy nie byłam ani nigdy nie będę utożsamiała sie z którymkolwiek z tych ruchów.
Pobieżnie eo tych dziwach nawet wiki pisze, ale ja mam z jakiejś innj strony. Wklepałąm w google hasło - jak powstał ruch badacki i kliknełam na któryś link. Zbyt dawno to było, abym pamiętała stronę lub sprawdziła historię wyszukiwania. Jednak kto chce to znajdzie.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7111
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5510/7220
 76%
EXP: 56/373
 15%
Wysłany: 2023-08-01, 11:50   

Wiesława napisał/a:
Podobne odloty mili ci, którzy założyli metodystów.

Gdybyś tylko zapoznała się z Metodyzmem, z poglądami Wesleya...
Gorącą, mądrą i gorliwą wiarę nazywać "odlotem"?
Niejeden nie byłby godzien wiązać mu trampków.
Autorzy takich uwłaczających słów z całą pewnością.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 14