FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kpł 19:16
Autor Wiadomość
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7110
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5513/7220
 76%
EXP: 55/373
 14%
Wysłany: 2024-02-12, 08:33   Kpł 19:16

W naszych Bibliach jest werset:
Kpł 19:16 BT5 "Nie będziesz szerzył oszczerstw między krewnymi, nie będziesz czyhał na życie bliźniego. Ja jestem Pan!"
Okazuje się, że należy czytać go zupełnie inaczej!
Kpł 19:16 PEC "Nie będziesz chodził jako plotkarz pomiędzy swoim ludem. Nie będziesz stał bezczynnie, gdy życie twojego bliźniego jest w niebezpieczeństwie. Ja jestem Bóg."

Ktoś zadał pytanie na stronie:
.Stowarzyszenie 614


Cytat:
Gdzie dokładnie w Torze znajduje się przykazanie nakazujące ratowanie bliźniego, gdy jego życie jest zagrożone?
odpowiedź :
Przykazanie to znajduje się w Księdze Wajikra (Księdze Kapłańskiej) w parszy Kedoszim rozdział 19, druga część wersetu 16:
„(…) Nie będziesz stał w miejscu, gdy życie twojego bliźniego jest w niebezpieczeństwie. Ja jestem Bóg” (tłumaczenie Tora Pardes)
["(...) lo ta'amod al-dam re'echa ani Haszem."]
[zaskakująco wiele źródeł tłumaczy ten werset całkiem błędnie, zmieniając zupełnie sens słów Tory. Np. Biblia Tysiąclecia podaje: „nie będziesz czyhał na życie bliźniego. Ja jestem Pan!” Wynika to prawdopodobnie z niezrozumienia idiomu hebrajskiego, który w dosłownym tłumaczeniu brzmi: ”Nie będziesz stał wobec krwi bliźniego” „Stać wobec” implikuje bierną postawę, która jest tu właśnie zakazana i z "czyhaniem" nie ma nic wspólnego]
Werset ten stał się podstawą przykazania (micwy) 237, którą określa się jako „zakaz pozostawania bezczynnym wobec rozlewu krwi bliźniego”.
Raszi (1040 - 1105) pisze w komentarzu do tego wersetu Tory: „nie stój, patrząc jak umiera twój bliźni, gdy masz możliwość jego ocalenia, na przykład wtedy, gdy tonie w rzece lub dzikie zwierzę czy bandyta mu zagraża”.
Tak samo interpretuje ten werset Sanhedryn 73a; Torat Kohanim (czyli Sifra)19:41.
Werset ten stał się podstawą niezwykle istotnej dla judaizmu zasady ratowania ludzkiego życia (pikuach nefesz).
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
wybrana
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 3148
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 05 Sie 2020
Posty: 758
Poziom: 24
HP: 67/1353
 5%
MP: 646/646
 100%
EXP: 60/68
 88%
Wysłany: 2024-02-12, 11:13   Re: Kpł 19:16

Henryk napisał/a:
W naszych Bibliach jest werset:
Kpł 19:16 BT5 "Nie będziesz szerzył oszczerstw między krewnymi, nie będziesz czyhał na życie bliźniego. Ja jestem Pan!"
Okazuje się, że należy czytać go zupełnie inaczej!
Kpł 19:16 PEC "Nie będziesz chodził jako plotkarz pomiędzy swoim ludem. Nie będziesz stał bezczynnie, gdy życie twojego bliźniego jest w niebezpieczeństwie. Ja jestem Bóg."

Ktoś zadał pytanie na stronie:
.Stowarzyszenie 614


Cytat:
Gdzie dokładnie w Torze znajduje się przykazanie nakazujące ratowanie bliźniego, gdy jego życie jest zagrożone?
odpowiedź :
Przykazanie to znajduje się w Księdze Wajikra (Księdze Kapłańskiej) w parszy Kedoszim rozdział 19, druga część wersetu 16:
„(…) Nie będziesz stał w miejscu, gdy życie twojego bliźniego jest w niebezpieczeństwie. Ja jestem Bóg” (tłumaczenie Tora Pardes)
["(...) lo ta'amod al-dam re'echa ani Haszem."]
[zaskakująco wiele źródeł tłumaczy ten werset całkiem błędnie, zmieniając zupełnie sens słów Tory. Np. Biblia Tysiąclecia podaje: „nie będziesz czyhał na życie bliźniego. Ja jestem Pan!” Wynika to prawdopodobnie z niezrozumienia idiomu hebrajskiego, który w dosłownym tłumaczeniu brzmi: ”Nie będziesz stał wobec krwi bliźniego” „Stać wobec” implikuje bierną postawę, która jest tu właśnie zakazana i z "czyhaniem" nie ma nic wspólnego]
Werset ten stał się podstawą przykazania (micwy) 237, którą określa się jako „zakaz pozostawania bezczynnym wobec rozlewu krwi bliźniego”.
Raszi (1040 - 1105) pisze w komentarzu do tego wersetu Tory: „nie stój, patrząc jak umiera twój bliźni, gdy masz możliwość jego ocalenia, na przykład wtedy, gdy tonie w rzece lub dzikie zwierzę czy bandyta mu zagraża”.
Tak samo interpretuje ten werset Sanhedryn 73a; Torat Kohanim (czyli Sifra)19:41.
Werset ten stał się podstawą niezwykle istotnej dla judaizmu zasady ratowania ludzkiego życia (pikuach nefesz).


Biblia Tysiąclecia - Księga Kapłańska:
19:16
Nie będziesz szerzył oszczerstw między krewnymi, nie będziesz czyhał na życie bliźniego. Ja jestem Pan!
19:17
Nie będziesz żywił w sercu nienawiści do brata. Będziesz upominał bliźniego, aby nie zaciągnąć winy z jego powodu.
19:18
Nie będziesz szukał pomsty, nie będziesz żywił urazy do synów twego ludu, ale będziesz miłował bliźniego jak siebie samego. Ja jestem Pan!

Wasze tłumaczenie nie jest prawdziwe, lecz jest zwodzącą manipulacją.
Komentarz do tej manipulacji - to stek bzdur.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13638

Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 417/608
 68%
Wysłany: 2024-02-12, 12:32   

wybrana napisał/a:
Biblia Tysiąclecia - Księga Kapłańska:
19:16
Nie będziesz szerzył oszczerstw między krewnymi, nie będziesz czyhał na życie bliźniego. Ja jestem Pan!
19:17
Nie będziesz żywił w sercu nienawiści do brata. Będziesz upominał bliźniego, aby nie zaciągnąć winy z jego powodu.
19:18
Nie będziesz szukał pomsty, nie będziesz żywił urazy do synów twego ludu, ale będziesz miłował bliźniego jak siebie samego. Ja jestem Pan!

Wasze tłumaczenie nie jest prawdziwe, lecz jest zwodzącą manipulacją.
Komentarz do tej manipulacji - to stek bzdur.


Wybrana czyje WASZE??? Przecież ty w St.Testament nie wierzysz a my wierzymy, o co tobie teraz chodzi?? I jeszcze jedno , dlaczego mi nie odpisujesz na moje pytania ??? Boisz się?
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7110
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5513/7220
 76%
EXP: 55/373
 14%
Wysłany: 2024-02-12, 13:15   Re: Kpł 19:16

wybrana napisał/a:
Wasze tłumaczenie nie jest prawdziwe, lecz jest zwodzącą manipulacją.
Komentarz do tej manipulacji - to stek bzdur.

... Powiedziała wybrana. :lol: - Samozwańczy autorytet.

"Nie będziesz stał i patrzał, jak bliźni umiera, gdy możesz mu pomóc."
Krowa pójdzie dalej, gdy jej "koleżanka" wpadnie do dołu.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
radek 
Zasłużony
I st. PSM


Potwierdzenie wizualne: 1000
Pomógł: 37 razy
Dołączył: 24 Lip 2021
Posty: 787
Poziom: 25
HP: 104/1490
 7%
MP: 711/711
 100%
EXP: 21/73
 28%
Wysłany: 2024-02-12, 15:00   Re: Kpł 19:16

Henryk napisał/a:
wybrana napisał/a:
Wasze tłumaczenie nie jest prawdziwe, lecz jest zwodzącą manipulacją.
Komentarz do tej manipulacji - to stek bzdur.

... Powiedziała wybrana. :lol: - Samozwańczy autorytet.

"Nie będziesz stał i patrzał, jak bliźni umiera, gdy możesz mu pomóc."
Krowa pójdzie dalej, gdy jej "koleżanka" wpadnie do dołu.


Sytuacja jest złożona trochę bardziej

‭‭Powtórzonego Prawa 34:5 SNP‬‬
[5] Tam, w ziemi Moab, zgodnie z postanowieniem PANA, Mojżesz, sługa PANA, umarł.

https://bible.com/bible/2095/deu.34.5.SNP
_________________
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7110
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5513/7220
 76%
EXP: 55/373
 14%
Wysłany: 2024-02-12, 16:18   Re: Kpł 19:16

radek napisał/a:
Sytuacja jest złożona trochę bardziej

‭‭Powtórzonego Prawa 34:5 SNP‬‬
[5] Tam, w ziemi Moab, zgodnie z postanowieniem PANA, Mojżesz, sługa PANA, umarł.

Tak Radku.
Złożona nawet bardziej:
2Krl 13:20 UBG "Potem Elizeusz umarł i pogrzebali go. A z nastaniem roku moabskie zgraje napadły na ziemię."
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
radek 
Zasłużony
I st. PSM


Potwierdzenie wizualne: 1000
Pomógł: 37 razy
Dołączył: 24 Lip 2021
Posty: 787
Poziom: 25
HP: 104/1490
 7%
MP: 711/711
 100%
EXP: 21/73
 28%
Wysłany: 2024-02-12, 17:12   Re: Kpł 19:16

Henryk napisał/a:
Kpł 19:16 PEC "Nie będziesz chodził jako plotkarz pomiędzy swoim ludem. Nie będziesz stał bezczynnie, gdy życie twojego bliźniego jest w niebezpieczeństwie. Ja jestem Bóg."


Przy tak tłumaczonym fragmencie Kpł 19:16, trzeba uwypuklić zwrot "Ja jestem Bóg", ponieważ jest to podkreślenie, wskazujące źródło zdolności wystarczających do udzielenia pomocy. Jest to nawiązanie do Ewangelii

‭‭Mateusza 13:8-9 SNP‬‬
[8] I w końcu inne padły na żyzną ziemię. Te wydały plon: stokrotny, sześćdziesięciokrotny lub trzydziestokrotny. [9] Kto ma uszy, niech rozważy moje słowa.

https://bible.com/bible/2095/mat.13.9.SNP

W przypadku Mojżesza, trzeba pamiętać, że Bóg nie jest winny Jego śmierci, a i tak o Nim pamięta w swoim planie

‭‭Łukasza 20:38 SNP‬‬
[38] Bóg nie jest więc Bogiem umarłych, ale żywych, gdyż dla Niego wszyscy żyją.

https://bible.com/bible/2095/luk.20.38.SNP

Pespektywę Boską i ludzką łączy fakt, że nawet gniew nie jest grzechem, jeśli nie zachodzi nad nim słońce. Tym bardziej pozorne nieudzielenie pomocy, chociaż w tym przypadku spodziewana jest przychylność względem osoby będącej w zagrożeniu no i zrobienie tego, co jest w naszej mocy

‭‭Efezjan 4:26 SNP‬‬
[26] Gniewajcie się, lecz nie grzeszcie. Niech słońce nie zachodzi nad waszym gniewem

https://bible.com/bible/2095/eph.4.26.SNP
_________________
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 13