FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Duch i cialo oraz dusza ....
Autor Wiadomość
Tomasz G 
VIP

Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Kwi 2013
Posty: 4932
Poziom: 51
HP: 1219/10164
 12%
MP: 4853/4853
 100%
EXP: 102/280
 36%
Wysłany: 2015-10-27, 11:43   Duch i cialo oraz dusza ....

Duch i cialo oraz dusza

Biblia uzywa slowa „dusza” lub „duch” w odniesieniu do czlowieka az 1642 razy! Jednak ani razu nie znajdziemy przy nim przymiotnika „niesmiertelny” czy „wieczny”.

W calym Pismie Swietym slowo „niesmiertelnosc” (gr. athanasia) wystepuje tylko dwukrotnie!(1) Za pierwszym razem mowa, ze tylko Bog posiada niesmiertelnosc (1Tym.6:16), a za drugim, ze niesmiertelnosc stanie sie udzialem sprawiedliwych przy zmartwychwstaniu (1Kor.15:53-54).

Smierc przyszla na swiat w rezultacie nieposluszenstwa. Bog powiedzial: „Z drzewa poznania dobra i zla nie wolno ci jesc, bo gdy tylko zjesz z niego, na pewno umrzesz” (Rdz.2:17), a doslownie: „umierajac umrzesz”. Nieposluszenstwo bylo poczatkiem procesu umierania. Ludzie przeszli ze stanu, w ktorym nie musieli umierac w stan, gdzie kazdy dzien jest krokiem ku smierci.

Pismo Swiete naucza, ze czlowiek sklada sie z ciala, psychiki i ducha (1Tes.5:23; Rdz.2:7). Slowo „duch” (hebr. ruah, neszmah, gr. pneuma) znaczy „oddech”.(2) Ten oddech zycia („duch”) powraca do Stworcy, „ktory go dal” (Koh.12:7; Lk.23:46; Dz.7:59). Cialo obraca sie w proch (Koh.12:7), zas „dusza” (hebr. nefesz, gr. psyche), to po prostu osoba (psychika),(3) na ktora sklada sie: umysl, uczucia i wola: „Uksztaltowal Pan Bog czlowieka z prochu ziemi i tchnal w nozdrza jego dech zycia [ruah]. Wtedy stal sie czlowiek istota [nefesz] zywa (Rdz.2:7). W solidnie rzetelnie opracowanej Encyklopedii Biblii tak czytamy o biblijnym znaczeniu slowa „dusza”:

„Biblia postrzega istote ludzka jako jednosc. Nie mowi o niesmiertelnej ‚duszy’ zamknietej w przemijajacym, grzesznym ciele. To byla grecka idea, choc przez stulecia wyznawalo ja takze wielu chrzescijan. Kiedy czytamy slowo ‚dusza’ w Starym Testamencie, oznacza ono cala osobe. Kiedy psalmista mowi: ‚Chwal duszo moja Pana’ (Ps.103:1), nawoluje on, by odpowiedziala Bogu cala jego osoba. Nowy Testament uzywa slowa ‚dusza’ podobnie. Jest to slowo, ktore pokazuje, ze ludzie to nie tylko cialo i kosci: maja oni umysl, wole i osobowosc.”(4)

Czy powracajacy do Boga duch (hebr. ruah, neszmah, gr. pneuma) to niesmiertelna dusza? Nie, skoro wraca do Niego oddech kazdej istoty – dobrej i zlej, swietego i niezboznego: „Ten sam los spotyka sprawiedliwego, jak i zloczynce” (Koh.9:2). Tchnienie to maja wszystkie zywe istoty. W opisie potopu czytamy: „I wyginelo wszelkie cialo poruszajace sie na ziemi: ptactwo, bydlo i dzikie zwierzeta, i wszelkie plazy, pelzajace po ziemi, i wszyscy ludzie. Wszystko, co mialo w nozdrzach tchnienie zycia [neszmah]” (Rdz.7:21-22). Do Pana powraca duch zycia zarowno czlowieka, jak zwierzecia:

„Los bowiem synow ludzkich jest ten sam, co i los zwierzat: los ich jest jeden: jaka smierc jednego, taka smierc drugiego, i oddech zycia ten sam… Wszystko idzie na jedno miejsce: powstalo z prochu i wszystko do prochu znow wraca.” (Koh.3:19-20).

Smierc jest odwrotnoscia procesu stworzenia. Kiedy oddech zycia wraca do Boga, cialo zamienia sie w pierwiastki ziemi, a psychika (umysl, emocje, wola) zanika. Tak jak czlowiek nie istnial przed aktem stworzenia, tak przestaje istniec po smierci, dopoki Bog go nie wskrzesi. Jezus powiedzial: „To bowiem jest wola Ojca mego, aby kazdy, kto widzi Syna i wierzy w Niego, mial zycie wieczne. A ja go wskrzesze w dniu ostatecznym” (J.6:40).

Biblia nie podziela przekonania, ze dobrzy ludzie jeszcze przed zmartwychwstaniem ida do nieba i tam slawia Boga.(5) Przeciwnie, mowi: „Po smierci nie pamieta sie o Tobie, a w krainie umarlych, ktoz cie wyslawiac bedzie?” (Ps.6:6); „To nie umarli chwala Pana” (Ps.115:17). Pismo Swiete uczy, ze zbawieni znajda sie w niebie, ale dopiero po zmartwychwstaniu (1Tes.4:15-17; J.14:1-3). Teolog, a zarazem arcybiskup Canterbury, William Temple napisal:

„Czlowiek nie jest niesmiertelny z natury; moze otrzymac niesmiertelnosc przez zmartwychwstanie, jesli je przyjmie od Boga na Jego warunkach.”(6)

Pan Jezus powiedzial: „Nie bojcie sie tych, ktorzy zabijaja cialo, ale duszy zabic nie moga; bojcie cie raczej tego, ktory moze i dusze i cialo zniszczyc w piekle”(7) (Mt.10:28). Jesli dusza bylaby niesmiertelna, to czy smierc moglby zniszczyc ja razem z cialem w piekle czyli inaczej grobie ? .

Nauka o niesmiertelnej duszy jest klamstwem zbuntowanej istoty, ktora chce dowiesc, ze stworzenie moze miec niesmiertelnosc niezaleznie od Stworcy. Slowo Boze uczy czegos innego: „Kto nie ma Syna Bozego, nie ma tez i zycia” (1J.5:12). Niesmiertelnosc mozna otrzymac tylko za sprawa Jezusa, ktory swoja smiercia „zywot i niesmiertelnosc na jazn wywiodl” (2Tym.1:10). Stanie sie to podczas zmartwychwstania:

Czytaj dalej : http://www.eliasz.dekalog...el/czydusza.htm

Tekst : Jarek Kejna
_________________
tom68
 
     
Serdunio
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-10-27, 13:53   

Hbr 12:22.: "Wy natomiast przystąpiliście (...) do duchów sprawiedliwych, które już doszły do celu"
"13 aby serca wasze utwierdzone zostały jako nienaganne w świętości wobec Boga, Ojca naszego, na przyjście Pana naszego Jezusa wraz ze wszystkimi Jego świętymi"1 Tes.3;13
"1 Wiemy bowiem, że jeśli nawet zniszczeje nasz przybytek doczesnego zamieszkania, będziemy mieli mieszkanie od Boga, dom nie ręką uczyniony, lecz wiecznie trwały w niebie. Tak przeto teraz wzdychamy, pragnąc przyodziać się w nasz niebieski przybytek"2 Kor.5;1-2

Tutaj masz całkowitą rację: "na życie i nieśmiertelność rzucił światło przez Ewangelię" 2 Tm 1:10
 
     
Olus
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-10-27, 14:58   

Serduszko no i???poza samymi cytatami moze jakis komentarz/interpretacja/podsumowanie?
Te wersety mozna roznie interpretowac ... przypominam ze do tej pory nie odnioslas
sie do moich postow w temacie ludzie w niebie 8-)

http://adelfos.republika....iertelnosc2.htm :-P
 
     
Serdunio
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-10-27, 18:12   

Olus napisał/a:
Serduszko no i???poza samymi cytatami moze jakis komentarz/interpretacja/podsumowanie?


Podsumowanie ? Proszę:"a tam gdzie Ja jestem tam będzie i sługa mój"Jan 12;26

Jak myślisz czy Pan kawałki swojego ciała pozostawi w "nicości"(śnie)
"Jesteśmy więc pełni ufności i wolelibyśmy raczej wyjść z ciała i zamieszkać u Pana.
Dlatego też dokładamy starań, żeby niezależnie od tego, czy mieszkamy w ciele, czy poza ciałem, Jemu się podobać."2 Kor.5;7-8
Stary testament uczy o śmierci jako śnie dlatego że nie było jeszcze całkowitego objawienia dobrej nowiny,czy Jezus przyszedł to za nimi powtarzać?
Obecnie przez to co zasiewa Duch św. rodzi się w człowieku to co było martwe od Adama,a daje nam to możliwość jedności(połączenia) z samym Panem o ile tego z powrotem nie uśmiercimy :)
 
     
Olus
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-10-27, 18:25   

Donia napisał/a:
Podsumowanie ? Proszę:"a tam gdzie Ja jestem tam będzie i sługa mój"Jan 12;26

Ucieklas z tematu w ktorym obalilem twoje argumenty
i tutaj je powtarzasz :roll: czelam na odpowiedz..



http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?p=60024#60024
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?p=59969#59969

Olus napisał/a:
(Jana 14) (3) Kiedy zas odejde i przygotuje wam juz miejsce, przyjde ponownie i zabiore was do siebie, abyscie byli tam, gdzie jestem Ja. (4) Z wersetu jasno wynika ze z Jezusem bedziemy dopiero po ponownym przyjsciu :) To samo pisal Pawel w 1Tes Gdyz sam Pan na dany rozkaz, na glos archaniola i traby Bozej zstapi z nieba; wtedy najpierw powstana ci, którzy umarli w Chrystusie, potem my, którzy pozostaniemy przy zyciu, razem z nimi porwani bedziemy w oblokach w powietrze, na spotkanie Pana[; i tak zawsze bedziemy z Panem.

(22) I jak w Adamie wszyscy umieraja, tak tez w Chrystusie wszyscy beda ozywieni, (23) lecz kazdy wedlug wlasnej kolejnosci. Chrystus jako pierwszy, potem ci, co naleza do Chrystusa, w czasie Jego przyjscia. (24)

"A to jest wola Ojca mego, aby kazdy, kto widzi Syna i wierzy w niego, mial zywot wieczny, a Ja go wzbudze w dniu ostatecznym" Jana 6


Donia napisał/a:
Stary testament uczy o śmierci jako śnie dlatego że nie było jeszcze całkowitego objawienia dobrej nowiny,czy Jezus przyszedł to za nimi powtarzać?

Podzial na "Stary i Nowy" jest wymyslem ludzkim.
"Nowy" dalej mowi ze ludzie/dusze spia.

Cytat:
Jesteśmy więc pełni ufności i wolelibyśmy raczej wyjść z ciała i zamieszkać u Pana


Nie odnioslas sie tam wiec nie odniesiesz sie tu.
Tak wiec tez nie bede sie wysilal bo szkoda czasu.


Cytat:
"Jesteśmy więc pełni ufności i wolelibyśmy raczej wyjść z ciała i zamieszkać u Pana." [2 Kor 5,8]

Oczywiście niepokoić może stwierdzenie „wyjść z ciała”. Kojarzy nam się to z popularnymi dzisiaj teoriami o ciele astralnym i o tym, że człowiek może wyjść z własnego ciała. Czy to właśnie miał na myśli Paweł? A może pojęcie wyjścia z ciała miało tylko znaczenie symboliczne? Jeśli tak, to co miałoby symbolizować? Zobaczmy, jak w swoich listach Paweł pisał na temat ciała.

"Według Ducha postępujcie, a nie będziecie pobłażali żądzy cielesnej." [Gl 5,16] Mowa jest tutaj o postępowaniu zgodnie z Duchem Bożym. Jako przeciwieństwo podane jest postępowanie według żądzy cielesnej. Ciało nie jest tu przedstawione jako więzienie dla duszy, ale wiąże się z ludzką słabością. Alternatywą dla typowo ludzkiego (cielesnego) postępowania nie jest uwolnienie swojej duszy, ale posłuszeństwo Duchowi Świętemu.
Słynny wywód Pawła z Listu do Rzymian o pokusach i grzeszności kończy się dramatycznym wołaniem o pomoc: "Nędzny ja człowiek! Któż mnie wybawi z tego ciała śmierci?" [Rz 7,24]. Znowu ciało kojarzone jest ze słabością, a nawet ze śmiertelnością (ciało śmierci). Ciało i cielesność oznacza samego człowieka, bez Boga.
"Wiemy przecież, że Prawo jest duchowe. A ja jestem cielesny, zaprzedany w niewolę grzechu." [Rz 7,14] Kolejny tekst, który przeciwstawia cielesność wartościom Bożym. Ciało nie stoi w opozycji do duszy, która mogłaby istnieć poza ciałem. Cielesność stoi w opozycji do posłuszeństwa Bogu, jest postępowaniem czysto ludzkim, bez Boga.

W tych tekstach ciało symbolizuje ludzką słabość, grzeszność. Paweł mówi również o niewoli grzechu. Zdaje sobie sprawę, że tak długo, jak długo grzech istnieje na Ziemi, człowiek jest poddany pod pokusy, pod rzeczywistość, która go zniewala. To właśnie nazywa życiem w ciele. Nic dziwnego, że wolałby wyjść z tego ciała. Nie oznacza to jednak egzystencji jako duch, ale uwolnienie się od otaczającego grzechu, od okoliczności, które oddzielają nas od Boga.

Taki jest też kontekst wypowiedzi Pawła: "Więc też zawsze jesteśmy pełni ufności i wiemy, że dopóki przebywamy w ciele, jesteśmy oddaleni od Pana; gdyż w wierze, a nie w oglądaniu pielgrzymujemy. Jesteśmy więc pełni ufności i wolelibyśmy raczej wyjść z ciała i zamieszkać u Pana. Dlatego też dokładamy starań, żeby, niezależnie od tego, czy mieszkamy w ciele, czy jesteśmy poza ciałem, jemu się podobać." [2 Kor 5,6-9]. Dokładanie wszelkich starań, żeby podobać się Bogu niezależnie, czy mieszkamy w ciele, czy poza ciałem – oznacza, że nawet teraz, kiedy historia grzechu nie dobiegła jeszcze do końca i wszystko jest przesiąknięte grzechem, mimo wszystko nasze postępowanie powinno być dobre, zgodne z Bożą wolą.


http://www.biblijny.net/c...-smierci-2.html


To w co wierzysz to grecki dualizm ktory przeniknal do kosciola przez grecka
filozofie i nie ma nic wspolnego z nauka Biblijna o duszy i zmartwychstaniu.
Po smierci nie bedziesz latala jak aniolek po niebie.PRZYKRO MI

GRECKI DUALIZM


Platon utrzymywał, że człowiek składa się z materialnego, skażonego i śmiertelnego ciała, które jest więzieniem dla duchowej, nieskażonej i nieśmiertelnej duszy. Pogląd ten zdominował chrześcijaństwo już w pierwszych wiekach, gdyż jego przywódcy i teolodzy (tzw. Ojcowie Kościoła) kształcili się w greckich szkołach, bezkrytycznie akceptując wykładany tam dualizm. Konsekwencją przyjęcia go był charakterystyczny dla starożytnego gnostycyzmu i średniowiecznego chrześcijaństwa ascetyzm. Niektórych uznano za świętych, ponieważ przez całe życie nie myli ciała. Brak higieny pociągał epidemie, które dziesiątkowały chrześcijańską Europę. Jakże inaczej miała się rzecz wśród starotestamentowych wierzących, którzy pojmowali człowieka holistycznie jako jedność ciała i ducha, dbając tak o zdrowie duchowe jak fizyczne.(17) Tak to rozumieli chrześcijanie w czasach apostolskich, skoro apostoł Paweł napisał: "Czy nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego... Wysławiajcie tedy Boga w ciele waszym." (1Kor.6).

Biblia nie ujmuje natury człowieka dualistycznie, lecz holistycznie. Ciało i dusza, sfera fizyczna i duchowa tworzą nierozdzielną całość.


http://eliasz.dekalog.pl/...el/czydusza.htm
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13550

Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 329/608
 54%
Wysłany: 2022-02-22, 15:35   

Może warto porozmawiać o DUSZY DUCHU i CIELE, gdzie w ciele znajdują się DUCH I DUSZA.
Zapraszam do pogadania. :-D
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
wybrana
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 3148
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 05 Sie 2020
Posty: 727
Poziom: 24
HP: 67/1353
 5%
MP: 646/646
 100%
EXP: 29/68
 42%
Wysłany: 2022-02-22, 16:21   

nike napisał/a:
Może warto porozmawiać o DUSZY DUCHU i CIELE, gdzie w ciele znajdują się DUCH I DUSZA.
Zapraszam do pogadania. :-D

Dusza jest to nasz wewnętrzny stan, nasza świadomość.
Może być ona wypełniona mocą Ducha Bożego lub mocą złego ducha.
Duch jest to moc wyższa, która ma wpływ na duszę.
Dusza człowieka jest nieśmiertelna, ponieważ od początku została ona wypełniona mocą Ducha Bożego.
Utraciła ona moc Bożą przez zwiedzenie i weszła pod władanie złego ducha.
Zły Duchy, to aniolowie(niesmiertelni) którzy wystąpili przeciwko prawom Bożym.
Żyją oni w swojej wyznaczonej przestrzeni - ciemności, bo zostali wyrzuceni z Nieba. Ta przestrzeń jest blisko ziemi i na ziemi.
Jezus przyszedł, by wykupić to, co zostało stracone.
Daje naszej duszy przez wybawienie - pojednanie z Bogiem I życie wieczne w Niebie.
Ostatnio zmieniony przez wybrana 2022-02-22, 16:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2687
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 58/177
 32%
Wysłany: 2022-02-22, 16:37   

W temacie o piekle dałam namiar na artykuł, ale ten temat też zahacza o to. Dlatego i tu podaję ciekawy wykład adwentysty Alfreda Palli https://www.biblia.info.pl/blog/zycie-po-smierci/
I żeby było sprawiedliwie daję kolejny artykuł, tym razem z katolickiej strony, a dotyczący duszy i ducha. Poczytajcie http://mateusz.pl/pow/pow_990413.htm Fragment artykułu, a właściwie zapytania w tych sprawach jakiegoś dociekliwego katolika: "6. „W Starym Testamencie nie ma dychotomii [po polsku: dwudzielności] ciała i duszy. Izraelita widział rzeczy konkretnie, w całości, uważał więc, że ludzie, to istoty, a nie coś złożonego. Wyraz nepes [ne'fesz], mimo, że jako jego odpowiednika używa się naszego słowa dusza, nigdy nie oznacza duszy odrębnej od ciała, czy od pojedynczej osoby. (...) Wyraz [psy-che'] jest w Nowym Testamencie odpowiednikiem słowa nepes. Może on oznaczać pierwiastek życia, samo życie albo żywą istotę” (New Catolic Encyclopedia, 1967, t XIII, ss.449, 450).

7. „Będąc daleko od tego, by stanowić jedną część tworzącą z ciałem istotę zwaną człowiekiem, dusza oznacza całego człowieka, jako byt ożywiony «duchem życia» (...). Obiektywnie rzecz biorąc duszą nazywa się wszystko, co żyje, nawet zwierzę” (Słownik teologii biblijnej, Pallotinum, Poznań-Warszawa 1982, ss. 238, 239).

Wydaje mi się, że współczesnym teologom bardziej przydałaby się lektura (nie myślę tu o bezmyślnym czytaniu) tej Księgi. Odpowiedzi w niej zawarte są prostsze, niż zagmatwane wywody.

Ale w końcu z jakiegoś powodu Biblia musiała być jednak dawniej ukrywana przed motłochem... Mam tylko nadzieję, że z tego samego powodu list ten nie zostanie ocenzurowany."
Odpowiedzi udziela chyba ksiądz i fragment taki "Słowo „dusza” (a ściśle różne terminy w różnych językach tłumaczone na polski jako „dusza”) pojawia się tu bowiem w różnych kontekstach i znaczeniach. Nawiasem mówiąc: P. Łukasz bezkrytycznie miesza (nie)śmiertelność duszy z jej zbawieniem lub nie-zbawieniem (zniszczeniem). Umarła (zniszczona, zatracona) dusza wcale nie musi znaczyć „dusza unicestwiona” (np. Mt 10, 28). Tak samo w Księdze Rodzaju Bóg powiedział: „Jak zjecie owoc z tego drzewa, to umrzecie” No i co? Zjedli i zostali wypędzeni z raju! Wyszli na własnych nogach, a zatem nie umarli. Bóg się mylił? Nic podobnego! Umarli! Umarli w sensie utraty wspólnoty z Bogiem, choć dalej żyli (ale co to za życie!)."
Warto poczytac całośc, bo za dużo tego, aby wklejać.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2687
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 58/177
 32%
Wysłany: 2022-02-22, 16:59   

"Wiara chrześcijan w nieśmiertelność duszy ukazuje Ap 7, 13 n. Mowa jest tam o tych, którzy przybyli i przychodzą od Boga z wielkiego ucisku. Ci, którzy przybywają do Boga to dusze zmarłych, które przez wieki gromadzą się u Pana: „Błogosławieni, którzy w Panu umierają już teraz. Zaiste, mówi Duch, niech odpoczną od swoich mozołów, bo idą z nimi ich czyny” Ap 14, 13; por. także Ap 6, 11.

Wiarę Izraelitów w nieśmiertelność duszy ukazuje 1Sm 28, 7-20. Duch Samuela przepowiadał w imieniu Boga (1Sm 28, 16, 18). Chyba, że Samuel był demonem i jako demon się ukazał Saulowi i jako demon (sic!) przekazywał polecenia Boga…. (hmmmm?)" To jeszcze kawałek wypowiedzi z powyższej strony katolickiej.
W którymś miejscu jest też komentarz do zmiennych nauk ŚJ w tej kwestii.ap.4

Jest więcej tekstów w sprawie życia pozagrobowego. Przywołuje się Mk15,35 i Hebr.12,22-23 oraz
Ap.4-5.

Jeszcze kawałek " Ciekawą jest rzeczą, że Uczniowie Apostolscy, czyli ci, którzy mieli bezpośredni kontakt z Apostołami nauczali o nieśmiertelności duszy. Czyżby kłamali? Czyżby Apostołowie przekazali im nieprawdę? Oto co pisali Uczniowie Apostolscy:

Św. Klemens Rzymski (zm. 110 r.), List do Kościoła w Koryncie: „ Piotr odszedł do chwały, na którą sobie zasłużył. Paweł odszedł ze świata i został przyjęty w miejscu świętym, stanowiąc najwspanialszy wzór wytrwania. (…) Lecz ci, co dzięki łasce Bożej byli w miłości doskonali mieszkają w siedzibie świętych, którzy ukażą się w godzinie przyjścia Królestwa Chrystusowego.”
Ostatnio zmieniony przez Wiesława 2022-02-22, 17:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2687
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 58/177
 32%
Wysłany: 2022-02-22, 17:06   

I jeszcze mała konkordancja biblijna na temat duszy.

Dusza jest stworzona przez Boga: Rdz 2, 7; Ekl 12, 7; Iz 57, 16; Zach 12, 1.

Dusza została stworzona na obraz Boży: Rdz 1, 26-27; 1 Kor 11, 7; Kol 3, 10.

Dusza jest czymś innym niż ciało: Mt 10, 28; Dz 2, 26-27; 1Tes 5, 23; Hbr 4, 12.

Dusza oddziela się od ciała w momencie śmierci: Rdz 35, 18; Ekl 12, 7; Łk 12, 20.

Dusza żyje nadal, pomimo śmierci ciała: Rdz 35, 18; 1Sam 28, 19; 1Krl 17, 22; Mt 10, 28; Łk 8, 55.

Dusze po śmierci ludzi są już w Niebie: Mdr 3, 1; Ap 6, 9; Ap 8, 3; Ap 20, 4.

Dusza jest przedmiotem kuszenia: 1 P 2, 11; 2 P 2, 14.

Nic nie zrównoważy potępienia i zatracenia duszy: Mt 16, 26; Mk 8, 36.

Zbawienie duszy jako cel wiary: Jk 1, 21; 1P 1, 9.

W momencie śmierci człowiek powierza swoją duszę Bogu: Ps 31, 5; Dz 7, 59; 1 P 4, 19.
źródło, jak wyżej
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6957
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5391/6836
 78%
EXP: 261/359
 72%
Wysłany: 2022-02-22, 21:16   

Część wersetów, które podałaś- myślę że jedynie skopiowałaś z czyjegoś opracowania:
Wiesława napisał/a:
Dusza została stworzona na obraz Boży: Rdz 1, 26-27; 1 Kor 11, 7; Kol 3, 10.

Rdz 1:26-27 BW "Potem rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas i niech panuje nad rybami morskimi i nad ptactwem niebios, i nad bydłem, i nad całą ziemią, i nad wszelkim płazem pełzającym po ziemi. (27) I stworzył Bóg człowieka na obraz swój. Na obraz Boga stworzył go. Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich."
1Kor 11:7 EKU "Mężczyzna zaś nie powinien nakrywać głowy, bo jest obrazem i chwałą Boga, kobieta natomiast jest chwałą mężczyzny."
Kol 3:9-10 BW "Nie okłamujcie się nawzajem, skoro zewlekliście z siebie starego człowieka wraz z uczynkami jego, (10) A przyoblekli nowego, który się odnawia ustawicznie ku poznaniu na obraz tego, który go stworzył."
Cytat:
Dusza jest czymś innym niż ciało: Mt 10, 28; Dz 2, 26-27; 1Tes 5, 23; Hbr 4, 12.

Dz 2:26-27 PAU "Dlatego cieszę się w sercu i bardzo raduję, gdyż moje ciało będzie spoczywać w nadziei. (27) Nie pozostawisz mnie bowiem w krainie umarłych, i nie dopuścisz, aby Twój święty uległ rozkładowi."
1Tes 5:23 STERN "Niech Bóg szalomu uczyni was w pełni świętymi - niech cały wasz duch, dusza i ciało zachowają się bez zarzutu na przyjście naszego Pana Jeszui Mesjasza."
Hbr 4:12 BW ,"Bo Słowo Boże jest żywe i skuteczne, ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić zamiary i myśli serca;"
Cytat:
Dusza oddziela się od ciała w momencie śmierci: Rdz 35, 18; Ekl 12, 7; Łk 12, 20.

Rdz 35:18 BT5 "Ona jednak, gdy życie z niej uchodziło, bo konała, nazwała swego syna Benoni; lecz ojciec dał mu imię Beniamin."
Łk 12:20 KUL "Bóg jednak rzekł do niego: "Głupcze, tej nocy zażądają od ciebie twego życia; czyje będzie to, co przygotowałeś?" 
Cytat:
Dusza żyje nadal, pomimo śmierci ciała: Rdz 35, 18; 1Sam 28, 19; 1Krl 17, 22; Mt 10, 28; Łk 8, 55.

1Sm 28:19 PAU "PAN odda ciebie i twój lud, Izraela, w ręce Filistynów. Jutro ty i twoi synowie będziecie ze mną, a twoją armię PAN wyda Filistynom”."
1Krl 17:22 EKU "PAN wysłuchał głosu Eliasza i życie chłopca powróciło do niego. I ożył."
Mt 10:28 EKU "Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej tego, który duszę i ciało może zatracić w Gehennie."
Łk 8:55 BP "I powróciła do życia, i natychmiast wstała. I kazał jej dać jeść."

Ci wszyscy tłumacze z całą pewnością wierzyli w duszę nieśmiertelną, żyjącą niezależnie od ciała, a jednak oddali to tak, jak oryginał pozwalał...

Część wersetów może wydawać się kontrowersyjna dla zwolenników duszy nieśmiertelnej.
Część zupełnie tego nie potwierdza!
Chętnie przedstawię swoje zrozumienie na dany werset.
Ostatnio zmieniony przez Henryk 2022-02-22, 21:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2687
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 58/177
 32%
Wysłany: 2022-02-22, 21:36   

Tak, Henryk. Napisz. Ja podałam žródło. To są kopie z kilku stron, katolickie i adwentowe. Były jeszcze inne denominacje, ale wszęd,ie podobnie. Jedne sprawy uwypuklają inne omijają...Dałam to, aby porøwnać wierzenia.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6957
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5391/6836
 78%
EXP: 261/359
 72%
Wysłany: 2022-02-22, 21:49   

Wiesława napisał/a:
Tak, Henryk. Napisz.

Podaj który konkretny werset.
Nie sposób na wszystkie na raz. Za dużo tego.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13550

Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 329/608
 54%
Wysłany: 2022-02-23, 11:13   

Wiesiu dzięki wielkie za te dwa linki, ten drugi link KrK to jeszcze czytam, bo wczoraj nie chciał mi się otworzyć.
I teraz możesz sama ocenić, co to jest DUSZA.
Bardzo proszę o twoją reakcję w tym temacie. :-D
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2687
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 58/177
 32%
Wysłany: 2022-02-23, 12:03   

Henryk napisał/a:
Wiesława napisał/a:
Tak, Henryk. Napisz.

Podaj który konkretny werset.
Nie sposób na wszystkie na raz. Za dużo tego.

Oczywiście , że za dużo. Ja proponuję, abyśmy tymi blokami tematycznymi omawiali tematy.
Dusza stworzona przez Boga - myślę, że ten blok możemy sobie darować, gdyż wszyscy jesteśmy zgodni, że tak właśnie jest (kto się nie zgadza niech na korepetycje przyjdzie ;-) /

Drugi blok
Dusza została stworzona na obraz Boży: Rdz 1, 26-27; 1 Kor 11, 7; Kol 3, 10. Wiemy, zgadzamy się. Jednak tu wyjaśnijmy sobie konsekwencje tego faktu. Tu wymieniono odnośnik do 1 Kor 11, 7; a brzmi to tak:"7 Mężczyzna zaś nie powinien nakrywać głowy, bo jest obrazem i chwałą Boga, a kobieta jest chwałą mężczyzny5"/BT/ Ja tu wielkiego związku nie widze, ale może myślenie moje idzie inną drogą.
Również kolejny Kol3,10 jest jakby nie w temacie i do tego bez sensu połowa mysli tylko przekazana. Typowe wyrywanie z kontekstu. Zacytuję 9 i 10 :9 Nie okłamujcie się nawzajem, boście zwlekli z siebie dawnego człowieka z jego uczynkami, 10 a przyoblekli nowego, który wciąż się odnawia ku głębszemu poznaniu [Boga], według obrazu Tego, który go stworzył4.
Tu też jest chyba wszystko jasne.
Konsekwencje, które ja mam na myśli są nieco inne. Bóg stworzył duszę na swoje podobieństwo i teraz warto się zastanowić, co w tej stworzonej, ludzkiej duszy jest podobne do duszy Stwórcy. Tu chciałabym, abyście wypowiedzieli swoje zdanie.

Trzeci blok
Dusza jest czymś innym niż ciało: Mt 10, 28; Dz 2, 26-27; 1Tes 5, 23; Hbr 4, 12.
Po kolei:Mt 10: "28 Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle." Tu kontrowersję budzi piekło. (także w Liście Judy wyraźnie pisze o piekle - ale to temat inny).
Kolejny Dz.2 26 Dlatego ucieszyło się moje serce
i rozradował się mój język,
także i moje ciało spoczywać będzie w nadziei,
27 że nie zostawisz duszy mojej w Otchłani
ani nie dasz Świętemu Twemu ulec skażeniu." to chyba też dość oczywiste, chociaz raczej o ciele mówi a nie o duszy.

W 1Tes. mamy "
23 Sam Bóg pokoju niech was całkowicie uświęca, aby nienaruszony duch wasz, dusza i ciało7 bez zarzutu zachowały się na przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa." Tutaj widzę tekst o duszy, ale co miał Paweł na myślimówiąc o nienarusznym duchu, duszy i ciele do przyjścia Pana. Czy to oznacza sen po śmierci i wyrwanie z niebytu dopiero przy zmartwychwstaniu? Nie sądze. Trzeba wziąć pod uwagę całą treść i kontekst. Paweł i reszta wierzących czeka na powrót w swoich czasach, już, lada dzień i właściwie kieruje te słowa do osób żyjących, które mają być w gotowości, dobrze postępować, nie kalać ciał i dusz itd. Moim zdaniem tu nie ma mowy o czasach, gdy człowiek umiera i o dziejach duszy.
I jeszcze Hebr.4:"12 Żywe bowiem jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca4. 13 Nie ma stworzenia, które by było przed Nim niewidzialne, przeciwnie, wszystko odkryte i odsłonięte jest przed oczami Tego, któremu musimy zdać rachunek."
Myślę, że na razie wystarczy, bo się pogubimy.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14