FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wieczerza Pańska
Autor Wiadomość
ametyst 

Pomógł: 42 razy
Wiek: 73
Dołączył: 20 Lip 2013
Posty: 442
Skąd: Nowe Jeruzalem
Poziom: 19
HP: 7/798
 1%
MP: 381/381
 100%
EXP: 25/49
 51%
Wysłany: 2013-07-23, 22:37   

nike napisał/a:
Byli tylko jego uczniowie najbliżsi, zauważmy nie bylo tam Jego Matki Marii dlaczego?,
Bo w tym czasie Maria jeszcze nie rozumiała na czym polega misja Jezusa. Krewni chcieli go związać bo myśleli że odszedł od zmysłów. I ich Jezus miałby zaprosić na Wieczerzę?.
Mar. 3:20-21
20. I poszedł do domu. I znowu zgromadził się lud, tak iż nie mogli nawet spożyć chleba.
21. A krewni, gdy o tym usłyszeli, przyszli, aby go pochwycić, mówili bowiem, że odszedł od zmysłów.
(BW)Mat. 12:47-50
47. I rzekł mu ktoś: Oto matka twoja i bracia twoi stoją na dworze i chcą z tobą mówić.
48. A On, odpowiadając, rzekł temu, co mu to powiedział: Któż jest moją matką? I kto to bracia moi?
49. I wyciągnąwszy rękę ku uczniom swoim, rzekł: Oto matka moja i bracia moi!
50. Albowiem ktokolwiek czyni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten jest moim bratem i siostrą, i matką.
(BW)
Jan. 7:5
5. Bo nawet bracia jego nie wierzyli w niego.
(BW)


Po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa rodzina jego uwierzyła w niego i wtedy corocznie obchodzili ostatnią wieczerzę.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13644
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 423/608
 69%
Wysłany: 2013-07-23, 22:42   

Zgadzam się z tobą. Maria nie rozumiała misji Jezusa, dopiero zrozumiała po jego śmierci, podobnie jak bracia rodzeni Jezusa.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Krystian 
VIP
Chrystianin


Potwierdzenie wizualne: 1473
Pomógł: 795 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Kwi 2013
Posty: 6626
Poziom: 56
HP: 2167/13546
 16%
MP: 6039/6468
 93%
EXP: 274/344
 79%
Wysłany: 2013-07-23, 23:38   

konik polny napisał/a:
Jezus zawiera przymierze co do Królestwa z najbliższymi swoimi uczniami, którzy przy nim byli cały czas. On ich uczył on ich wybrał. Te osoby zostały powołane. Po smierci Jezusa oni tworzyli taki trzon chrześcijańskiego zboru. Po zmartwychwstaniu Jezus przekazał im jeszcze kilka lekcji a po wniebowstapieniu to oni zostali odpowiedzialni za to aby szerzyć dobrą nowinę.
Wszyscy chrześcijanie w pierwszym wieku należeli do pomazańców. Dlatego wszyscy spożywali. Czy jesteś pomazańcem? Ja nie. Dlatego nie spożywam.


53. Na to rzekł im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, jeśli nie będziecie jedli ciała Syna Człowieczego i pili krwi jego, nie będziecie mieli żywota w sobie.
54. Kto spożywa ciało moje i pije krew moją, ten ma żywot wieczny, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.
59. To mówił, gdy nauczał w synagodze w Kafarnaum.


Czy w synagodze w Kafarnaum, byli tylko sami pomazańcy?
Czy raczej Jezus nauczał tak zgromadzony tam tłum ?
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Jana 3:16
Ostatnio zmieniony przez Krystian 2013-07-23, 23:43, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
narwik 
narwik

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 25 Lut 2013
Posty: 361
Poziom: 17
HP: 0/630
 0%
MP: 301/301
 100%
EXP: 30/41
 73%
Wysłany: 2013-07-24, 13:00   

nike,

▪ Dlaczego Jezus ustanowił Pamiątkę w obecności samych apostołów, bez udziału innych uczniów, w tym Marii, mających się stać uczestnikami nowego przymierza?

Otóż 14 Nisan 33 roku n.e. zbór chrześcijański jeszcze nie istniał, a Jezus i apostołowie zebrali się po to, by spożyć doroczny żydowski posiłek paschalny.

Rzecz jasna, oprócz 12 apostołów Jezus miał też innych uczniów. Na rok przed swą śmiercią wysłał w podróż ewangelizacyjną 70 uczniów. Po zmartwychwstaniu „ukazał się więcej niż pięciuset braciom naraz”. W dniu Pięćdziesiątnicy zebrało się ich „około stu dwudziestu”.

Ewangelia według Łukasza 22:7, 8 osadza to wydarzenie w czasie. Czytamy w niej: „Nadszedł dzień przaśników, w którym musiała być złożona ofiara paschalna; toteż wysłał Piotra i Jana, żeby poszli i przygotowali posiłek paschalny. Tak więc tego wieczora Jezus zebrał się z dwunastoma, aby obchodzić żydowskie święto. Rzekł do nich: „Wielce pragnąłem jeść z wami tę paschę, zanim będę cierpiał” (Łukasza 22:11, 15).

Pascha już od chwili ustanowienia w Egipcie była świętem rodzinnym. Bóg powiedział wtedy Mojżeszowi, że każda rodzina powinna zabić baranka. Jeśli była za mała, żeby go spożyć w całości, mogła zaprosić na ten posiłek sąsiednią rodzinę. Logiczny więc jest wniosek, że w roku 33 większość uczniów Jezusa normalnie spożyłaby wieczerzę paschalną ze swymi rodzinami.

Ale Jezus „wielce pragnął” ostatnią ważną Paschę i ostatnią noc przed śmiercią spędzić w gronie swoich najbliższych uczniów, towarzyszących mu przez znaczną część jego służby. Pod koniec posiłku paschalnego Jezus powiedział im o nowym święcie, które w przyszłości mieli obchodzić wszyscy jego naśladowcy. Wino, którego miano używać podczas tego zapowiedzianego święta, symbolizowało krew „nowego przymierza”, mającego zastąpić przymierze Prawa (Łukasza 22:20).

Jednakże wieczorem 14 Nisan 33 roku n.e. nowe przymierze jeszcze nie obowiązywało, ponieważ nie została złożona uprawomocniająca je ofiara w postaci Jezusa. W dalszym ciągu było w mocy przymierze Prawa. Nie przybito go jeszcze do pala. Ponadto do dnia Pięćdziesiątnicy nic nie wskazywało na to, jakoby stare przymierze z cielesnym Izraelem zostało już zastąpione nowym przymierzem z Izraelem duchowym (Galatów 6:16; Kolosan 2:14).

A zatem wspomnianego wieczora żaden z 11 wiernych apostołów i pozostałych uczniów nie był jeszcze objęty nowym przymierzem. Jezus bynajmniej nie odtrącił innych uczniów pochodzenia żydowskiego, bo jeszcze nie rozumieli jego posłannictwa, lecz pozwolił im obchodzić święto Paschy w gronie rodzinnym.
_________________
Bez uprzedzeń i obiektywnie
 
     
Krystian 
VIP
Chrystianin


Potwierdzenie wizualne: 1473
Pomógł: 795 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Kwi 2013
Posty: 6626
Poziom: 56
HP: 2167/13546
 16%
MP: 6039/6468
 93%
EXP: 274/344
 79%
Wysłany: 2013-07-24, 14:16   

w sumie to nie wiem na co świadkowie, którzy nie są pomazańcami chodzą na pamiątkę
skoro nie spożywają, popatrzeć na talerzyk

kiedyś chodzili tylko "pomazańcy"

Pamiątka tylko dla klasy niebiańskiej

„(...) jak również, żeby nie zapraszać obcych w celu licznego zgromadzenia ludzi. To nie jest bynajmniej biesiada, to jest uroczysta pamiątka, zamierzona jedynie dla członków »Ciała Chrystusowego«...” (Nowe Stworzenie 1919 s. 585).

„Czy jest właściwem dla tych obchodzić Pamiątkę, którzy spodziewają się być w klasie milionów? (...) Byłoby rzeczą niewłaściwą komukolwiek brać udział w obchodzeniu Pamiątki, jeżeli nie jest spłodzony z ducha świętego. (...) Wobec tego, że »miljony« klasa nie jest spłodzona z ducha świętego, dla nich byłoby rzeczą niewłaściwą brać udział w obchodzeniu Pamiątki” (Strażnica 01.08 1926 s. 238-239 [ang. 01.05 1926 s. 143]).

„Następnie 6 kwietnia po 6 wieczorem niech każdy zastęp pomazańców zgromadzi się i weźmie udział w Pamiątce” (Strażnica 01.03 1936 s. 78).

Zapraszanie drugich owiec na Pamiątkę

„W roku 1938 drugie owce zostały zaproszone na uroczystość Pamiątki śmierci Jezusa Chrystusa w charakterze obserwatorów” (Strażnica Nr 13, 1995 s. 15).

czyli ŚJ na tej pamiątce niczym nie różni się od ateisty, każdy może sobie wejśc i popatrzeć więc co to za szczególna uroczystość
posłuchać wykładu o okupie czy nowym przymierzu, można na zwykłym zebraniu
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Jana 3:16
Ostatnio zmieniony przez Krystian 2013-07-24, 14:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
konik polny 
Zasłużony

Pomógł: 93 razy
Dołączył: 22 Lip 2013
Posty: 1171
Poziom: 29
HP: 42/2142
 2%
MP: 1022/1022
 100%
EXP: 84/94
 89%
Wysłany: 2013-07-24, 17:25   

Jak widać martwi cię to, że ktoś kto nie spożywa jest nikim. Ateista gdy przychodzi ( o ile przychodzi ) robi to z czystej ciekawości. Małe szanse jednak na to by ta uroczystość miała dla niego jakieś znaczenie. To samo odczuwa zaproszony na uroczystość katolik, buddysta,
mormon lub członek innego kościoła. Natomiast Świadek Jehowy przychodzi na uroczystość pamiątki dlatego że to święto ma dla niego szczególne znaczenie. Dzięki ofierze okupu Świadek Jehowy wierzy, że ma szanse na życie w raju na ziemi. Jest wdzięczny Jehowie za to
że dał nam swego Syna jako okup za wielu. Bóg w tym geście wykazał nam że jest Bogiem miłości i kocha ludzi. Czy pamiętanie o tym geście w dniu 14 Nissan jest mało ważne, skoro inni nawet nie mają pojęcia, że taki dzień w ogóle istnieje.
Pamiatka jest najczęściej w marcu lub kwietniu. Co wtedy robia Świadkowie Jehowy ? Wzmagają jeszcze bardziej działalność. Po co ? Aby jak najwięcej osób o tym wiedziało i zrozumiało, czym jest ofiara okupu. Niesprawiedliwe jest to, ze ktoś mówi po co przychodzą takie osoby na pamiątkę. Dla upamiętnienia tego dnia. Gdy w tym dniu Świadek Jehowy jest sali królestwa wykazuje Jehowie i Jezusowi, że staje po ich stronie.
Krystianie sam fakt spożywania chleba i wina jest bardzo ważne, tylko nie każdy ma być królem wraz z Jezusem. Te słowa które powiedział Jezus w Kafarnaum wypowiedziane były do wszystkich się tam znajdujących, tylko wielu się tym zgorszyło i odeszło od Jezusa inni którzy to słyszeli nawet nie wierzyło w Jezusa. Kto został przy Jezusie ? Apostołowie, którzy szczerze odpowiedzieli Jezusowi na jego pytanie, że nie odejdą od niego gdyż u niego są słowa prawdy.
 
     
Krystian 
VIP
Chrystianin


Potwierdzenie wizualne: 1473
Pomógł: 795 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Kwi 2013
Posty: 6626
Poziom: 56
HP: 2167/13546
 16%
MP: 6039/6468
 93%
EXP: 274/344
 79%
Wysłany: 2013-07-24, 19:30   

konik polny napisał/a:
Krystianie sam fakt spożywania chleba i wina jest bardzo ważne, tylko nie każdy ma być królem wraz z Jezusem.


spożywać mają wszyscy i nie mieszaj w to królewskie kapłaństwo

konik polny napisał/a:
Te słowa które powiedział Jezus w Kafarnaum wypowiedziane były do wszystkich się tam znajdujących,


widzisz sam do kogo Jezus mówił

konik polny napisał/a:
Jak widać martwi cię to, że ktoś kto nie spożywa jest nikim.


nie tylko to mnie martwi
martwi mnie również to, że CK nie dość, że pozwala spożywać tylko pomazańcom to do tego twierdzi, że Jezus jest pośrednikiem nie wszystkich, tylko pomazańców
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Jana 3:16
 
     
konik polny 
Zasłużony

Pomógł: 93 razy
Dołączył: 22 Lip 2013
Posty: 1171
Poziom: 29
HP: 42/2142
 2%
MP: 1022/1022
 100%
EXP: 84/94
 89%
Wysłany: 2013-07-24, 21:48   

To, że spożywać mamy wszyscy to jest twoje zdanie. Musisz sobie znależć ugrupowanie religijne które pod tym względem ci odpowiada. Proponuję Badaczy Pisma Świetego.
Możesz z drugiej strony spożywać sam, tylko nie tędy droga. Odosabnianie się w niczym nie pomaga. Często myślę nad tym, czemu ludzie tak bardzo chcą spożywać nie rozumiejąc znaczenia. Powtarzam, każdy spożywający musi się wyróżniać od innych. Całe życie musisz podporządkować Jehowie i wytrwać aż do końca. Spożywanie = wierność Jehowie.
 
     
ametyst 

Pomógł: 42 razy
Wiek: 73
Dołączył: 20 Lip 2013
Posty: 442
Skąd: Nowe Jeruzalem
Poziom: 19
HP: 7/798
 1%
MP: 381/381
 100%
EXP: 25/49
 51%
Wysłany: 2013-07-24, 21:59   

Krystian napisał/a:

„Czy jest właściwem dla tych obchodzić Pamiątkę, którzy spodziewają się być w klasie milionów? (...) Byłoby rzeczą niewłaściwą komukolwiek brać udział w obchodzeniu Pamiątki, jeżeli nie jest spłodzony z ducha świętego. (...) Wobec tego, że »miljony« klasa nie jest spłodzona z ducha świętego, dla nich byłoby rzeczą niewłaściwą brać udział w obchodzeniu Pamiątki” (Strażnica 01.08 1926 s. 238-239 [ang. 01.05 1926 s. 143]).

Ciekawe skąd Towarzystwo Strażnica wzięło taki werset Jezusa:
Na to rzekł im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, jeśli nie będziecie jedli ciała Syna Człowieczego i pili krwi jego a tylko będziecie obserwatorami to będziecie mieli życie wieczne.
Kto nie spożywa ciała mojego i nie pije krwi mojej, ten ma żywot wieczny, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

Szukałem w Biblii i nie znalazłem. Może ktoś mi pomoże znaleźć takie wersety bo to nowa nauka i chciałbym na podstawie Biblii ją znaleźć.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13644
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 423/608
 69%
Wysłany: 2013-07-24, 22:07   

Cytat:
konik polny,
To, że spożywać mamy wszyscy to jest twoje zdanie. Musisz sobie znależć ugrupowanie religijne które pod tym względem ci odpowiada. Proponuję Badaczy Pisma Świetego.


Pamiątka jest antytypem paschy która odbyła się w Egipcie.
Tam był jedzony baranek, który w antytypie przedstawia Jezusa, zauważmy,ze baranka jadły cale rodziny włącznie z dziećmi, a nie tylko pierworodni czyli w antytypie klasa Maluczkiego Stadka. dlaczego więc w organizacji ŚJ tylko klasa Maluczkiego Stadka przyjmuje emblematy, skoro nie tylko pierworodni jedli baranka.?
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
konik polny 
Zasłużony

Pomógł: 93 razy
Dołączył: 22 Lip 2013
Posty: 1171
Poziom: 29
HP: 42/2142
 2%
MP: 1022/1022
 100%
EXP: 84/94
 89%
Wysłany: 2013-07-24, 22:44   

Pascha była obchodzona na cześć wyprowadzenia izraelitów z Egiptu. Każdy zrodzony izraelita automatycznie stawał się członkiem narodu wybranego. Określenie baranek paschalny ma odniesienie - baran spożywany przez całe rodziny. - 14 nissan odpowiadał dniu w którym była rokrocznie obchodzona pascha. Jezus ustanowił święto Wieczerzy Pańskiej nie jako kontynuację paschy, tylko jako nowe święto. Święto to odnosiło się do nowego narodu "Izraela Bożego". Wszyscy pierwsi chrześcijanie którzy dotrwali w wierności do dnia pięćdziesiątnicy otrzymali Ducha św. Wszyscy ci rozpoczęli zbieranie grono 144.000 od siebie. Dlatego cała Biblia jest ( pisma greckie) są skierowane do tzw. pomazańców.
Kto z nich odchodził od tzw."drogi" ten nie stawał się drugą owcą,gdyż wtedy nie był czas na zbieranie drugich owiec tylko pomazańców. Wtedy wszyscy spożywali
Cytat:
6 Kielich+ błogosławieństwa, który błogosławimy, czyż nie jest współudziałem we krwi Chrystusa? Chleb, który łamiemy,+ czyż nie jest współudziałem w ciele Chrystusa?+ 17 Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, chociaż liczni,+ jesteśmy jednym ciałem,+ bo wszyscy spożywamy ten jeden chleb.+
1Kor 10/16,17
Do kogo pisał Paweł - do innych pomazańców.
Reszta kiedy indziej idę spać.
 
     
Krystian 
VIP
Chrystianin


Potwierdzenie wizualne: 1473
Pomógł: 795 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Kwi 2013
Posty: 6626
Poziom: 56
HP: 2167/13546
 16%
MP: 6039/6468
 93%
EXP: 274/344
 79%
Wysłany: 2013-07-24, 23:35   

konik polny napisał/a:
Dlatego cała Biblia jest ( pisma greckie) są skierowane do tzw. pomazańców.


smutne to, że tylko do waszych pomazańców :cry:
a co z nami? do nas nie była skierowana :roll:
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Jana 3:16
 
     
Axanna
VIP

Pomógł: 115 razy
Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 2861
Poziom: 42
HP: 345/5755
 6%
MP: 2747/2747
 100%
EXP: 55/186
 29%
Wysłany: 2013-07-25, 00:15   

1Co 11:18-26 bw "(18) Słyszę bowiem najpierw, że gdy się jako zbór schodzicie, powstają między wami podziały; i po części temu wierzę. (19) Zresztą, muszą nawet być rozdwojenia między wami, aby wyszło na jaw, którzy wśród was są prawdziwymi chrześcijanami. (20) Wy tedy, gdy się schodzicie w zborze, nie spożywacie w sposób należyty Wieczerzy Pańskiej; (21) każdy bowiem zabiera się niezwłocznie do spożycia własnej wieczerzy i skutek jest taki, że jeden jest głodny a drugi pijany. (22) Czy nie macie domów, aby jeść i pić? Albo czy zborem Bożym gardzicie i poniewieracie tymi, którzy nic nie mają? Co mam wam powiedzieć? Czy mam was pochwalić? Nie, za to was nie pochwalam. (23) Albowiem ja przejąłem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, której był wydany, wziął chleb, (24) a podziękowawszy, złamał i rzekł: Bierzcie, jedzcie, to jest ciało moje za was wydane; to czyńcie na pamiątkę moją. (25) Podobnie i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to nowe przymierze we krwi mojej; to czyńcie, ilekroć pić będziecie, na pamiątkę moją. (26) Albowiem, ilekroć ten chleb jecie, a z kielicha tego pijecie, śmierć Pańską zwiastujecie, aż przyjdzie."

gdzie tu jest mowa o gartsce sposrod innych? :roll:
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13644
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 423/608
 69%
Wysłany: 2013-07-25, 00:27   

[
Cytat:
b]konik polny[/b], Określenie baranek paschalny ma odniesienie - baran spożywany przez całe rodziny. - 14 nissan odpowiadał dniu w którym była rokrocznie obchodzona pascha.

Tak??? I ten baran spożywany przez całe rodziny, nie jest typem na Chrystusa? To dlaczego musiał mieć rok i żadna kostka nie mogla być złamana, ,musiał być zupełny? co wiec znaczyła jego krew którą były pomazane podwoje drzwi? Skoro jak mówisz baranek przedstawia barana?

Cytat:
Jezus ustanowił święto Wieczerzy Pańskiej nie jako kontynuację paschy, tylko jako nowe święto.


to dlaczego akurat ustanowił wieczerzę w dzień paschy skoro nic ta pascha nic nie znaczyła dla Jezusa? Jestem pod wrazeniem twojej wypowiedzi.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7114
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5507/7220
 76%
EXP: 59/373
 15%
Wysłany: 2013-07-25, 08:32   

nike napisał/a:
Tam był jedzony baranek, który w antytypie przedstawia Jezusa, zauważmy,ze baranka jadły cale rodziny włącznie z dziećmi, a nie tylko pierworodni czyli w antytypie klasa Maluczkiego Stadka. dlaczego więc w organizacji ŚJ tylko klasa Maluczkiego Stadka przyjmuje emblematy, skoro nie tylko pierworodni jedli baranka.?

Tak. Jadła cała rodzina, a gdy była za mała, to zapraszano sąsiadów- także Izrelitów.
Nic nie mogło pozostać do rana.
Zagrożeni śmiercią w przypadku nie pomazania krwią baranka futryny drzwi byli tylko pierworodni (typ na kapłanów- 144000).

A czemu w organizacji jest inaczej?
Zawsze muszą czymś różnić się od inych!
Muszą byc lepsi. :-|
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13